OV-jaarkaart voor militairen mislukt Menigte met glimlach teruggedrongen Even zwarte-pieten over de kabinetsformatie Helft gaat met auto naar kazerne Fonds betaalt hartoperaties Nederlanders in Londen niet Amsterdam wil aanpak problemen Marokkanen Politie stopt radar in de vuilcontainer DONDERDAG 11 JANUARI 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - De OV-jaarkaart voor dienstplichtigen is een grote mislukking. De kaart waarmee militairen onbeperkt en gratis met het openbaar vervoer kunnen reizen, wordt slechts door de helft van de dienstplichtigen gebruikt. De gratis verstrekte kaart kost het ministerie van defensie 15 miljoen per jaar. Na een proef van een jaar heeft mi nister Ter Beek van defensie van daag het contract met de NS onder tekend waarin staat dat alle 45.000 dienstplichtigen een OV-jaarkaart krijgen. Tijdens de proefperiode van de gratis treinkaart heeft de Al gemene Vereniging van Nederland se Miltairen (AVNM), de grootste belangenorganisatie van dienst plichtigen, onderzoek gedaan naar het gebruik van de kaart in 18 kazer nes. De resultaten daarvan zouden representatief zijn voor 18.000 sol daten. Vandaag zijn de onderzoeks resultaten aangeboden aan het mi nisterie van defensie. Uit de proef is gebleken dat 43 procent van de dienstplichtigen met eigen vervoer naar de kazerne komt. Die kosten zijn geheel voor eigen rekening. Eerder bestond de veel te lang. Ook hebben dienst regeling dat militairen reiskosten plichtigen graag een auto op de ka per auto of trein deels konden de- zerne. zodat ze 's avonds wee kun- clareren. Dat was voor defensie nen". een te kostbare adminsitratieve rompslomp", aldus Rudi Pelgrum, woordvoerder van de AVNM. Volgens de AVNM kiezen militai ren voor de eigen auto, omdat de vaak afgelegen kazernes zeer slecht bereikbaar zijn met het openbaar vervoer. De ANVM vindt dat ook autokosten voor dienstplichtigen vergoed moeten worden. Nu wor den ze min of meer gedwongen om met het openbaar vervoer te reizen. Pelgrum: "Een militair die vijftig kilometer van de kazerne woont moet soms drie uur met het opebaar vervoer reizen om op de plaats van bestemming te komen. Dat duurt ROTTERDAM (ANP) - Het Schie- damse ziekenfonds DSW heeft gis teren in een kort geding in Rotter dam bestreden dat het medisch noodzakelijk was drie bij het fonds aangesloten hartpatiënten een open hartoperatie in Londen te laten on dergaan. Omdat het fonds weigert de operatiekosten te vergoeden hadden de drie patiënten het kort geding aangespannen. Volgens het fonds, waar mr. J. Loorbach op de zitting voor optrad, is er bij de betrokken patiënten geen sprake van een onaanvaard baar lange wachttijd in Nederland. Dit blijkt uit het feit, dat het Acade misch Ziekenhuis Utrecht, waar de patiënten zouden worden geope reerd, het verantwoord achtte ze op een wachtlijst te plaatsen en hun geen voorrang te verlenen of ze door te verwijzen naar een ander zieken huis met een kortere wachttijd. De drie patiënten, die gemiddeld een halfjaar op hun operatie moes ten wachten, werden via een door de stichting Nederlandse Hartpa tiënten ingestelde luchtbrug in een Londens ziekenhuis geopereerd. Namens de drie patiënten eist de stichting een vergoeding van de door haar voorgeschoten kosten, die neerkomen op ongeveer 20.000 gulden per operatie. Volgens de raadsman van de pa tiëntenvereniging mr. P. Dinge- mans is het ziekenfonds wettelijk verplicht de in het buitenland ver richte operatie te vergoeden. De ge zondheidsraad en de begeleidings- hartchirurgie hebben volgens hem vastgesteld dat een wachttijd van drie maanden voor hartpatiënten een uiterste termijn is. Hij wees erop dat de stichting in 1985 met de ziekenfondsraad over eenkwam, dat in het buitenland mag worden geopereerd indien de lange wachttijden daartoe nopen. Mr. Loorbach voerde aan dat de patiënten zonder voorafgaande goedkeuring van het ziekenfonds hun operatie in Londen hebben on dergaan. Door buiten de regels om te handelen, gaat het niet aan om vervolgens wel weer een beroep te doen op vergoeding binnen het sys teem. Dat zou volgens Loorbach een precedent scheppen voor een paar duizend hartpatiënten. De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. L. ter Kuile, doet 19 januari uitspraak. 2e Coentimnel kan snel komen DEN HAAG - Minister van ver keer en waterstaat Maij-Weggen mag een verkorte procedure volgen voor de aanleg van de Tweede Coentunnel. Het ge rechtshof in Den Haag heeft vanmorgen in hoger beroep de eis van acht milieu-organisaties, waaronder de Stichting Natuur en Milieu, dat een MER- en een tracé-procedure gevolgd zou moeten worden, afgewezen. Het gerechtshof heeft het oor deel gevolgd dat eerder werd uitgesproken door de Haagse rechtbank. Tegengesproken werd destijds de mening van de milieu-organisaties, dat bij de aanleg van de Tweede Coentun nel en aansluitende wegen spra ke zou zijn van een belangrijke uitbreiding van het hoofdwe gennet waarvoor het volgen van uitgebreide procedures noodza kelijk zou zijn. In een Milieu Ef fect Rapport worden bijvoor beeld de gevolgen onderzocht voor het milieu. Volgens het door het gerechtshof bekrach tigde vonnis van de rechtbank gaat het echter alleen maar om verbreding van een bestaande tunnel, waardoor het volgen van een verkorte procedure gerecht vaardigd is. Overigens moet de gemeente Amsterdam het 'be stemmingsplan Coentunnel' nog vaststellen. Ook tegen dat plan heeft Natuur en Milieu een bezwaarschrift ingediend. langere termijn op te lossen. Er den maatregelen voorgesteld op het doende redenen i het probleem Onveilige Opel Opel-dealers in Noord-Nederland gaan gratis inbraakgevoelige auto's aanpassen. Het deurknopje van het slot wordt van model veranderd, waardoor het met een draad optil len ervan onmogelijk wordt. De aanpassing komt na een noodkreet van de Groningse politie over de in braakgevoeligheid van Opel. Een jeugdbende had zich zelfs speciaal toegelegd op de diëfstals ervan. Westervoort De omstreden vuilstort Westervoort mag in ieder geval vandaag nog open blijven. De president van de Arhemse rechtbank voelde zich vanmorgen niet gerechtigd een uit spraak te doen over de vordering van de gemeente Westervoort de vuilstort direct te sluiten omdat de Raad van State zich vanmiddag al over het besluit van gedeputeerde staten van Gelderland buigt om het storten van vuil in Westervoort voorlopig te gedogen. Gezinsterreur Voor de Zwolse rechtbank is giste ren twee jaar geëist tegen een Zwol lenaar die 25 jaar lang zijn gezin zou hebben 'geterroriseerd'. De man zou hebben gepoogd zijn vrouw te mishandelen. Hij bedreigde alle ge zinsleden met de dood. Smijtpartij en met messen, stoelen, borden en bezems waren geen uitzondering. De verdachte ontkent. De vrouw is inmiddels van hem gescheiden. Ozon Net als de stichting Natuur en Milieu eist nu ook de Tweede Ka merfractie van D66 dat minister Al ders (milieubeheer) zich binnen de EG sterker maakt voor bescher ming van de ozonlaag. Natuur en Milieu liet begin deze week weten dat Nederland zich nu "buitenge woon slap en afhoudend" opstelt, terwijl het gat in de ozonlaag groter is dan ooit. Opsporing gevonden De Rotterdamse politie heeft een dag na de uitzending van Opsporing Verzocht een man uit Oud-Gastel aangehouden die op 1 december een Rotterdamse enige tijd had ont voerd en beroofd. Een plaatsgenote van de man tipte de politie. De man was bij de vrouw ih de auto gestapt toen ze net geld had gehaald bij een bank. Hij liet haar later bij een me trostation vrij. onderwijs, werkgele genheid, huisvesting en hulpverle ning. Verder wordt voorgesteld een Marokkaans overlegorgaan op te richten en de opvang van nieuwe immigranten te regelen. De maatregelen worden door het gemeentebestuur voorgesteld in het plan 'Een stevige handgreep'. Aanleiding vormt een rapport van de gemeente dat ruim een jaar gele- den uitlekte Daaruit bleek dat gro- rijk bjj j ri via de e. te groepen Marokkaanse jongeren cialvernieuwins siane sociaie vernieuwing. Volgens het gemeenstebestuur moet niet langer voor een algemene benadering van allochtone jonge ren worden gekozen. Het nieuwe beleid moet zijn gericht op de speci fieke problemen en positie van deze groep. Daarvoor zal naast de ge meentelijke 8,5 miljoen nog meer geld beschikbaar moeten komen. Amsterdam gaat er van uit dat het de Amsterdamse binnenstad onveilig zouden maken. Publicaties daarover in kranten brachten een schok teweeg in de Marokkaanse gemeenschap, die zich ten onrechte in een negatief daglicht voeldse ge plaatst. Hoewel het gemeentebestuur la ter gas terug nam, kon niet worden ontkend dat ér wel degelijk proble men bestaan. Voor een deel zijn die te wijten aan criminele groepen jon geren uit Frankrijk en België die voor korte duur in Amsterdam hun slag willen slaan. Desondanks blijkt er ook sprake van snel groeiende criminaliteit onder in Amsterdam wonenden Marokkaanse jongeren. •ernieuwing. In de hoofdstad wonen op dit mo ment zo'n 30 duizend Marokkanen, een aantal dat naar verwachting de komende jaren nog flink zal stijgen. De groep Marokkaanse migranten is de snelst groeiende door het hoge geboortecijfer en gezinshereniging. DORDRECHT (GPD) - Sinds de uitvinding van radar is er waar schijnlijk nooit zo origineel van peilapparatuur gebruik gemaakt als in Dordrecht. Daar peilt de politie de snelheid met een mobiele radar- installatie vanuit een vuilnisbak. "We willen de angst voeden datje echt overal gecontroleerd kan wor den," zegt A. Dekker van de afde ling verkeer van de Rijkspolitie automobilisten niet Dordrecht. "Zelfs vanuit vuilnis- bakken, boerenkarren of oude au to's. Dat men zich aan de maxi mumsnelheid gaat houden moet zo normaal worden, dat te hard rijden als asociaal wordt ervaren". Het project begon deze week in Hendrik-Ido-Ambacht. Inmiddels staan enkele honderden automobi listen op de foto. Politiekorpsen in Rotterdam en omstreken hebben al belangstelling getoond. Volgens de woordvoerder van de Rotterdamse politie wordt echter eerst het resul taat afgewacht van het Dordtse ex periment, voordat ook daar vuilnis bakken als radarpost gaan funge- Dekker: "We zullen alle mogelijk heden aangrijpen om zo onopval lend mogelijk de snelheid te meten. We verzinnen allerlei valletjes. Sommige mensen vinden het een stiekeme manier, anderen hebben er begrip voor. Maar als blijkt dat rijwillig de snelheid beperken, moeten ze in de portemonnee gekieteld worden". Behalve de verborgen controle posten wordt de snelheid ook op de oude vertrouwde wijze gepeild waarbij netjes een bord langs de weg staat met de mededeling 'Uw snelheid is gecontroleerd'. Uit erva ring weet Dekker, dat de meeste au tomobilisten inderdaad afremmen zodra een controlepunt wordt gena derd. Maar vrijwel alle vaste 'meetpa- len' zjjn bekend, ook al staan ze ver dekt opgesteld. "Na zo'n radarpost wordt het gaspedaal weer vrolijk in gedrukt. Daarom zullen we vaker herhalingscontroles uitvoeren. Dus meetapparatuur op verschillende plaatsen na elkaar". De Dordtse rijkspolitie heeft drie mobiele radarinstallaties ter be schikking., Waar ze precies worden neergezet, dat is vooralsnog een ver assing. Voorlopig wordt veertien dagen met de nieuwe werkwijze ge ëxperimenteerd, maar Dekker sluit een langere periode niet uit. Het gaat hem vooral om het onvoorspel bare karakter van de metingen. De politie heeft het opmerkelijke initiatief uitgewerkt omdat een weggebruiker "egocentrisch is in gesteld," meent Dekker. Hij verdui delijkt dit met een voorbeeld. "Op een gegeven moment kregen wij veel klachten van Dordtenaren over automobilisten. Er bestond angst voor de hoge snelheden waarmee gereden zou worden. Onderzoek wees uit dat er helemaal niet te hard gereden werd. Wat blijkt? Er be staat een groot verschil in risicobe wustzijn. Een fietser vindt al snel dat een voorbijrijdende auto te hard rijdt. Die automobilist ziet dat heel anders". "Wat wij willen is door middel van voorlichting mensen bewust maken van dat verschil in verkeers- beleving. Enkel voorlichting is ech ter een idealistisch uitgangspunt. De realiteit is anders. De maximum snelheid wordt vaak overschreden, omdat het gevaar niet wordt inge zien. Daarom wordt er geen reke ning gehouden met de angst van de andere weggebruiker. Vandaar de ze minder sympathieke actie om in ieder geval de te hoge snelheden omlaag te krijgen". Politie vindt bewijs in zaak Bestebreurtje AMERSFOORT (ANP) - Politie en brandweer hebben in een vij ver in Hoogland een geluiddem per gevonden, die misschien een belangrijke rol kan spelen in de zaak-Bestebreurtje. Beste breurtje was de Rotterdamse 'gokkoning' die augustus 1988 werd vermoord. Voor de moord zijn twee men sen veroordeeld, maar bij be handeling van hun zaak in hoger beroep suggereerde een getuige dat mogelijk is geschoten door een derde man (inmiddels ook vermoord). Bewijzen daarvoor zouden volgens de getuige in Hoogland te vinden zijn. De po litie ging op zoek naar een pak ketje dat behalve een geluid demper een trainingsbroek en een T-shirt zou moeten bevat ten. Gisteren werd de geluid demper gevonden. De politie zet de zoekactie vandaag voort. AVRIG De supermarkt in het Rode Kruis arriveerde om Neder- Roemeense stadje Avrig maakt een landse voedselpakketten uit te de- troosteloze indruk. Het assortiment len. Gistermorgen bleef het feest bevat uitsluitend glazen potten met voor de bevolking van Avrig overi- daarin dubieus uitziende groenten gens beperkt tot het inhalen van zes vrachtwagens uit Nederland. De pakketten werden opgeslagen in een oude school om van daaruit ver der verdeeld te worden door het Nationale i fruit. Roemenen kunnen nog le zen wat erin moet zitten, maai Nederlander herkent het spul welijks. Avrig is een industriestadje op plaatselijke Comité het platteland, 25 kilometer van Si- Redding, biu, waar gisteren tweederde het konv Het de vurige het gen verdelen, legde zich ne van de nieuwe Roemeense autori teiten. De Roemenen zelf weten im mers het best wie een voedselpak ket kan gebruiken en wie niet. Het achterhouden van het Neder landse voedsel leidt niet tot een stormloop op de winkel van be drijfsleider Blazsani. Het is er nooit druk, al jaren niet meer. Vlees is er niet. Een speurtocht naar margari ne of boter blijkt vergeefs, evenals het zoeken naar rijst. Koffie ligt er wel in smoezelige verkreukelde zakjes. En bonen zijn er, natuurlijk ook in potten, in overvloed, maar bedekt met een dikke laag stof. Sutoris Karli koopt een fles witte wijn, de enige soort die te koop is. Dat in de pakketten uit Nederland ook bruine bonen zitten, vindt hij geen bezwaar. "Die dingen van hier zijn niet te vreten. Dat geldt eigen lijk voor alles wat hier in de winkel staat. Het liteit en vaak is de houdbaarheids datum overschreden". door Jos Steehouder aar de organisatie groentemoes kost ruim 11 lei (een bij het standpunt kwartje). Een pot bonen (het is niet te zien of het om bruine of witte gaat) kost 8 lei. "Een gemiddelde ar beider kan hier 2.500 lei verdienen", aldus Karli. Een staathuis kost ge middeld 260 lei huur per maand, dus er blijft genoeg geld over. "Maar ik eet die bonen niet, ik probeer zo veel mogelijk uit eigen tuin te eten", stelt Karli. Likkebaardend kijken de Roeme nen uit naar de chocolade. Dat heb ben ze de afgelopen vier jaar niet meer gezien. Bij het uitpakken van de pakketten kunnen ze hun hart ophalen. Terwijl de enorme trucks uit het konvooi met de hand worden gelost, houden zeven tot acht solda ten van het Roemeense leger de me nigte op afstand. Hoewel ze ma chinepistolen dragen, gaat het vriendelijk. De menigte wordt met een glimlach teruggedrongen. Tegen de tijd dat de pakketten inferieure kwa- zijn gelost, loopt de middag op zijn eind. Aan het eind van de middag trekt de laatste vrachtwagen weer richting Hongarije op weg naar huis Deel konvooi terug Plaatselijk voorzitter Tatu Bujor van het Comité van Nationale Red- ding kan zijn geluk niet op, zegt hij. Een uurtje of twee voordat de Ik ben 54 jaar oud, maar in de afge- ------ - lopen drie weken ben ik tien jaar Roe- jonger geworden, zegt hij. "Ik wil de menen zich al warm in de bittere Hollanders graag bedanken. Ze zijn kou. Het hulptransport uit Neder land kent geen geheimen meer. Dinsdag zond de Roemeense televi sie beelden uit van het Veronique- programma dat in Nederland op 30 december werd uitgezonden. Pre sentatrice Linda de Mol is in Roe- ARNHEM (ANP) - Een konvooi van menië inmiddels beroemd. De tele- negenentwintig vrachtwagens en visie meldt ook dat het konvooi uit hun bestuurders en begeleiders is Sibiu gisteravond alweer teruggekeerd in Arnhem, na een reis naar Sfintug- In die laatste plaats, ongeveer 200 heorghe en Brasov in Roemenië, km verderop, verdeelt het kleinste Daar zijn voedselpakketten afgele- deel van het konvooi, 30 wagens, een grote hoeveelheid pakketten Kerstmis spontaan onder een aandringende menigte. Daar krijgen de inwoners ze wel meteen mee naar huis. In Avrig worden de dozen, waar- groot aantal verpakt De chauffeurs en hun begeleiders benadrukten tijdens een feestelijke ontvangst op het stadhuis in Arn hem nog eens dat met name voed- plaatselijke glasfabriek waar 3.000 op de afgesproken adressen in de mensen werken en de machinefa- tweede Roemeense steden gretig af- briek met 8.000 werknemer,s. De trek. Bij het Arnhemse konvo i de bevolking is boer, hadden zich overigens ook wagens der noodlijdend en ontvangt dus uit Varsseveld, Almelo, Holten, geen pakketten, zo heeft de plaatse- Zwolle en Gouda aangesloten. De rei lijke afdeling van het Comité Nationale Redding beslist. Sutoris Karli vertelt dat de te Roemenen aan geld geen gebrek teruggebracht worden hebben, maar dat het probleem iets behoorlijks voor te kopen. Een klachten, pot met onsmakelijk uitziende toestand i zonder noemenswaardi- problemen verlopen. Eén chauf feur moest maandag per vliegtuig Neder land, omdat hij last kreeg van hart- ar achteraf bleek zijn te vallen. DEN HAAG - "Gelukkig is het probleem van de formatie niet het grootste probleem van de samenle ving", relativeerde PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens het belang van het symposium 'De kabinetsforma tieachteraf. Hij trof de sfeer, want de heren achter de tafel leken er niet veel zin in te hebben; voorzit ter Jan de Koning (bij vorming van het laatste kabinet pre-informateur) moest de discussie meermalen vlot trekken. Toch vielen af en toe pijn lijke stiltes. door Bart Jochems De bijeenkomst, gisteren in de zaal van de Eerste Kamer, was door de Stichting Burgerschapskunde georganiseerd bij het aftreden van voorzitter prof. dr. Kuiper kwalitatieve redenen met een 'poli tieke buurman'. Het draaide piet om het verkrijgen van een zo breed mogelijke basis in de Tweede Ka mer. Vorig jaar is gebroken met die 'traditie'; D66 was aan de onderhan delingstafel niet gewenst, omdat de partij "niet nodig was voor een par lementaire meerderheid", rede neerde het CDA. Een argument, zo merkte Van den Berg wat pesterig op, dat in het verleden nooit is ge hanteerd. En was het voorheen gebruikelijk dat de regeringspartijen gezamen lijk een minimale meerderheid in de Kamer hadden, dat is voorbij nu er geen CDA/WD-, maar CDA7P- vdA-coalitie zit. Die combinatie kan op een groot overwicht m de Twee de Kamer rekenen. Demissionair ter de dokter", aldus Brink- De Leid.se prof Van den Berg (l.)formatie 1989 was breuk met verleden. D66-Kamerlid Wolffensperger: CDA hooghartig door macht. komst i de n, diezelf- periode de Jan de Koning. Het beloofde aardig kijkje achter de schermen van de kabinetsformatie te worden. Thijs Wöltgens (PvdA) en Brink man (CDA) namen immers deel en die twee hadden zeer dicht bij het vuur gezeten. D66-fractieleider Van Mierlo was ook uitgenodigd, maar liet verstek gaan en stuurde zijn gedoodverfde opvolger Wolffensperger. Voor de wetenschappelijke invalshoek was prof. dr. J. van den Berg, hoogleraar parlementaire geschiedenis te Lei den, ingehuurd. En hij gooide een paar mooie stellingen op tafel. Zo ziet Van den Berg de formatie die tot het kabinet Lubbers III leid de op een belangrijk punt als een breuk met het verleden. In alle kabi netsformaties tot die van vorig jaar ging het om samenwerking, om gevallen kabinet te lang duurt, werd door de Leidse professor slechts gedeeltelijk derschreven. Een half jaar zonder bïnëtsfórmatie erg. Zijn ,-ien Berg wetgeving vindt hij niet bezwaar tegen de lange periode tus sen de val van een kabinet en de ver kiezingsdatum zit 'm veeleer in hel verantwoording afleggen Kamer. Die plicht drukt op kabinet veel minder En de verleiding om vrolijk Verder is de mist rond de ver schillende titels, die tijdens een ka- omloop zijn Van gruwel. Aan een bui tenlander is al helemaal niet meer uit te leggen 'wie wat waarom doet •erantwoording wordt zich niet verleiden tot spraakma kende opmerkingen. Brinkman suggereerde voorzichtig dat de grootste partij na de verkiezingen automatisch de informateur zou kunnen leveren. Verder beperkte hij zich tot een opsomming van wat ongeveer aan de onderhandelings tafel gebeurde bij de geboorte van 'Lubbers-III'. Op de agenda stonden alleen za ken die politiek risicovol konden worden voor de nieuwe ploeg. Cen trale vraag was dus steeds: 'Ver wacht U dat het kabinet hierop kan struikelen?' Van onderhandelings- strategieën met een grote 'S' was En drie weken de zoeken van mogelijke coalities, ter- volgens Brinkman geen sprake. Het afgelegd'. Er bestond al verwarring de taak van een informateur en formateur, in 1989 is ook nog pre-informateur het 1 voort.te regeren is in die situatie (te) Volgens Van den Berg moet de ka- groot, dacht Van den Berg Het moet mogelijk zijn r tot zes weken na de ontbin- Kamer beginnen. De Kamer wijst ring in elkaar te timmeren die feite lijk niets meer is dan een herhaling van het regeerakkoord is onzin. regeringsverkla- wijl de formateur de programmati- ging om taktiek. Tijd voor strategi sche spelletjes was er onder Lub bers' leiding helemaal niet; "Je Wöltgens lieten moest betrekkelijk snel met je wa- sche onderhandelingen leidt. Maar Brinkman Wöltgens meende dat de forma tie-duur zo kort mogelijk moet zijn en de Eerste Kamerfracties er ook bij betrokken moeten worden. Dat kan later problemen voorkomen, meesmuilde hij richting Brinkman met een verwijzing naar het conflict dat eind vorig jaar ontstond tussen de CDA-fracties in de Eerste en de Tweede Kamer. Dualisme Ondanks de grote meerderheid van de regeringsfracties in de Kamer verwachtte Wöltgens een herleving van het dualisme. Waarop Wolffens perger smalend opmerkte dat het wat moois kon worden met dat dua lisme als de Kamerleden Brinkman en Wöltgens zich als een soort scha- duwministers opstelden en in de zij beuken handjeklap met kabinëtsle- den speelden. Dat de christen-de mocraten D66 met zagen zitten, lag volgens het D66-kamerlid aan de hooghartigheid van de macht. Het CDA zou er op uit zijn geweest de machtspositie koste wat kost te consplideren; de verkiezingsuitslag (flinke winst voor D66) werd min der belangrijk geacht. Wöltgens meende zich te herinne ren dat D66 de beschuldigende vin: ger vooral naar de PvdA had gewe zen en niet zozeer naar Lubbers: "De mythe moet natuurlijk door D66 worden opgeblazen en zo lang mogelijk in stand worden gehou den". Maar Wolffensperger be zwoer: "Ik zit hier niet te zwarte-pie ten". Waarop voorzitter De Koning het salomons-oordeel velde: "In de politiek houdt men zich niet bezig met zwarte-pieten. Men wenst wel grote aandacht te besteden aan het afleggen van het lijk".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3