'Eerste dag was afschuwelijk' Politiek Voorschoten aarzelt over aanschaf ouderenbus Baad smeerderheid voor uitbreiding gemeentehuis Vrijheidsmonument aan Hoofdstraat Leiderdorp Zoeterwoudse laat haar auto honderd dagen staan PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 11 JANUARI 1990 ZOETERWOÜDE - Een meer derheid van de Zoeterwoudse gemeenteraad gaat akkoord met de plannen voor uitbrei ding van het gemeentehuis. De twee bezwaarschriften van om wonenden worden door de ge meente waarschijnlijk onge- grond verklaard. Dit bleek gis teravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening. CDA en WD hebben geen bezwaar tegen de bouwplannen voor het 'stadhuis'. Hierbij wordt het oude gedeelte aan de Noordbuurtseweg geheel afgebroken, waarna op de zelfde plaats een groter gebouw moet verrijzen, eveneens in bak steen opgetrokken. Progressief Zoeterwoude (PZ) ging niet ak koord met dit plan, omdat de fractie de besluitvormingsprocedure on duidelijk vindt. PZ wil andere op ties laten onderzoeken. Gemeentesecretaris Kruithof Onenigheid over verstrekken opdracht LEIDERDORP - Aan de zuidzij de van de voormalige begraaf plaats van de Nederlands Her vormde Kerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp komt waarschijn lijk een vrijheidsmonument. Wie het kunstwerk moet gaan maken is nog een punt van discussie. B en W willen kunstenaars uit de re gio in de gelegenheid stellen ont werpen voor het herdenkings beeld in te dienen. De fracties hebben, met uitzon dering van de WD, in een brief aan B en W voorgesteld om Lei derdorper Rien van der Nat de opdracht te verstrekken. De libe ralen willen ook andere plaatselij ke kunstenaars laten meedingen naar de opdracht. De politieke partijen vroegen om een vredesmonument na lang aandringen van onder meer de Stichting Verzetsherdenking. Na vooroverleg in het zogenaamdë 'seniorenconvent' is Van der Nat naar voren geschoven. 'Hij is Lei derdorper èn artistiek erkend kunstenaar', is de motivatie. WD-fractievoorzitter, W. Schef- fer, heeft een andere mening. In zijn ogen moeten alle plaatselijke kunstenaars worden uitgenodigd om een ontwerp te maken. B en W willen over de gemeen tegrenzen kijken, omdat 'het aan tal Leiderdorpse kunstenaars dat beelden en plastieken maakt zeer beperkt is'. Bovendien kan alleen aanspraak worden gemaakt op provinciale subsidie als wordt ge kozen uit meerdere ontwerpen. Selectie Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om een selectiecommissie samen te stellen, die een keuze moet ma ken uit de ontwerpen. Deze groep zou moeten bestaan uit twee frac tievoorzitters van politieke partij en, een vertegenwoordiger van de stichting Verzetsherdenking, een vertegenwoordiger van de Oran jevereniging en drie personen met een 'kunstachtergrond'. Het kunstwerk mag niet meer dan 20.000 gulden gaan kosten. Het benodigde bedrag kan ge haald worden uit het rekening- overschot van 1988 (188.000 gul den). De gemeente wil verder pro beren bij de provincie subsidie te krijgen voor de aanschaf van het kunstwerk. probeerde de ongerustheid van de bezwaarmakers weg te nemen, maar slaagde daar niet volledig in. Omwonende F.G. de Graaff sprak zijn ongerustheid uit over het grote bouwvolume van het nieuwe pand en de daardoor te verwachten extra geluidsoverlast voor de huizen aan de overzijde van het water. Daarnaast noemt hij in zijn be zwaarschrift het huidige gemeente huis 'een karakteristiek bouwwerk, dat goed past in het dorpsbeeld'. De bezwaarmaker ziet de noodzaak van uitbreiding niet in, 'omdat nog in 1977 een aanzienlijke uibeiding aan de achterzijde werd gereali seerd'. Tenslotte constateert de Zoeterwoudenaar dat door de uit breiding de privacy v den wordt aangetast. Privacy Het tweede bezwaarschrift is inge diend door C. van Muijden, de di recte buurman. Hij vindt dat de pri vacy op zijn terras, in zijn tuin en in zijn woonkeuken geheel verdwij nen. Hij stelt vast dat de afstand tus sen zijn pand en het nieuwe ge meentehuis ruim één meter kleiner wordt, de nieuwe voorgevel van het gemeentehuis ruim 2,50 meter naar de straatkant wordt verplaatst en dat in de nieuwe linker zijgevel 15 ramen op drie niveau's zijn gepro jecteerd. In de huidige linkerzijge vel zijn twee ramen op de begane grond en twee ramen op de eerste verdieping aanwezig. Een meerderheid van de gemeen teraad vindt dat nieuwbouw aan de voorzijde de enige oplossing is voor het Zoeterwoudse ruimtegebrek. Andere opties zijn onderzocht en uitgebreid besproken in diverse ge meentelijke commissies, waarna gedeeltelijke nieuwbouw als enige overbleef. De bezwaren van omwo nenden vindt deze meerderheid 'niet terecht'. Uit metingen zou zijn gebleken dat er geen grotere geluidsoverlast voor omwonenden is te verwachten en dat voor directe buren geen spra- Een meerderheid van de gemeenteraad vindt dat de voorzijde i Zoeterwoudse raadhuis 'aan de Noordbuurtseweg moet wijken voor boUW. (foto Wim 1 ke is van een noemenswaardige ver slechtering van het uitzicht of extra schaduw in omliggende tuinen. De mogelijkheden tot inkijk 'verande ren niet of nauwelijks', zo consta teert de gemeente. Secretaris Kruithof vroeg in zijn toelichting aandacht voor het 'pro gram Een gemeentehuis op je ruimte'. dient allerlei diensten i ningen op een publieksvriendelijke wijze te presenteren. Kruithof noemde als voorbeeld de afdeling sociale zaken, die voor iedereen goed bereikbaar moet zijn op de be gane grond van het gemeentehuis duidelijke aanslag Voorschotenaar beschadigt vijf auto's VOORSCHOTEN - Een 54-jarige Voorschotenaa'r heeft gistermorgen om kwart voor tien op de Lëidseweg in Voorschoten vijf auto's bescha digd. Drie van de vijf wagens zijn rijp voor de sloop. De man reed in een vrachtwagen van een Voorschotens bouwbedrijf. Op de wagen bevond zich een kleine kraan voor takelwerkzaamheden. De kraan heeft uitschuifbare poten om de stabiliteit van het takelwerk- tuig te bevorderen. Het ongeluk gebeurde toen een van deze poten tij dens het rijden ongemerkt uitschoof. Op het smallere gedeelte van de Leidseweg, nabij de Elstlaan, raakte de uitgeschoven poot vijf geparkeerd staande wagens. Een politie woordvoerder is blij dat er zich geen mensen in de wagens bevonden. "Niemand is gewond geraakt, maar in dit geval had dat anders kunnen aflopen". Huren of leasen zou goedkoper zijn ZOETERWOUDE/LEIDER- DORP - "De eerste dag was echt afschuwelijk. Ik moest 's morgens op de fiets naar mijn werk en kwam meteen een kwartier te laat omdat het veel verder fietsen was dat ik had gedacht. Iedereen op mijn werk lag natuurlijk in een deuk van het lachen". door Femke Wolting 's Avonds moest ik met de bus naar Leiden. Toen de bus er aan kwam, stak ik mijn hand uit, maar de chauffeur reed me zo voorbij. Ik was verschrikkelijk kwaad en ik vroeg me echt af waar ik aan begon nen was. Toen heb ik maar een taxi genomen", zegt de 24-jarige apothe kers-assistente mevrouw J. Paarde- koper uit Zoeterwoude. Zij doet mee aan het KRO-pro- gramma 'Honderd dagen zonder au to', waarvoor tien Nederlanders van 1 januari tot 9 april hun auto moeten laten staan en zich moeten redden met de fiets en het openbaar ver voer. Tijdens een tv-programma op 1 januari moesten de deelnemers hun auto afgeven. De vehikels staan tijdens de twaalf weken stil in het Autotron in Rosmalen. De KRO heeft voor het program ma uiteenlopende 'gevallen' geko zen. Behalve de apothekers-assis tente die in Leiderdorp werkt, doet bijvoorbeeld een burgemeester mee, een huisvrouw met een groot gezin en een ondernemer die 60.000 VOORSCHOTEN - De politieke partijen in Voorschoten hebben de nodige twijfels over de aan schaf van een bus voor het ver voer van ouderen in de gemeen te. De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk heeft 37.000 gul den verzameld voor het initia tief. De gemeente zou vooraf 20.000 gulden moeten geven en jaarlijks 18.000 gulden dienen bij te dragen in de exploita tielasten. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie welzijn, waar de door B en W uitge brachte nota 'Welzijn Ouderen' werd behandeld. De bus zal spe ciaal worden aangepast voor het vervoer van ouderen en kan ze 'op afspraak' ophalen. Ouderen betalen voor een rit een klein bedrag. Som mige raadsleden betwijfelen echter of de aanschaf van een bus voorde lig uitpakt. Raadslid G.M. Ligthart (CDA) denkt dat het huren of leasen van Voorschotense raadscommissie niet enthousiast Jeugd- en jongerenwerk lijdelijk in bouwketen naast gemeentehuis VOORSCHOTEN - De leden van de raadscommisie welzijn in Voor schoten hebben gisteravond niet erg enthousiast gereageerd op een voorstel van het college om op het braakliggende grasveld naast het gemeentehuis drie tijdelijke ge bouwtjes te plaatsen. Vanuit deze ruimten zou het open jeugd- en jon gerenwerk in de gemeente tijdelijk moeten worden gecoördineerd. De huur bedraagt 15.000 gulden voor een periode van vier maanden. Jongerenwerker R. Felix heeft zich sterk gemaakt voor een centra le plaats voor het open jeugd- en jongerenwerk en heeft in dit ver band een plek bij de Albert Heijn- vestiging aan de Schoolstraat ge noemd. Het college voelt weinig voor die plaats, schuin tegenover het gemeentehuis. "Binnen B en W is er een discus sie ontstaan over de plaats in de ge meente waar de tijdelijke ruimte moet worden gevonden om het werk een kans te geven. Mijn colle ga's zijn van mening dat het niet verantwoord is om parkeerruimte achter Albert Heijn hiervoor op te offeren. De plaats waar vroeger het noodgebouw van de Wereldwinkel stond, was veel beter geschikt ge weest", aldus CDA-wethouder L.L. Marselis. Het is de bedoeling om vanuit de tijdelijke ruimte cursussen en acti viteiten voor 'meiden' te organise ren. Ook moeten jongeren er kun nen binnenlopen voor een praatje of voor het inwinnen van informatie. Het experiment zal ongeveer vier maanden duren. Vervolgens zal de raad moeten besluiten of het open ..'Geen Wethouder L.L. Marselis: parkeerruimte opofferen'.. (archieffoto) jongerenwerk toekomst heeft en of zij daarvoor geld beschikbaar wil stellen. Wanneer de raad akkoord gaat, kunnen de gebouwtjes begin februari worden geplaatst. een bus bij een bestaand bedrijf veel voordeliger zou zijn. G.P. Both (PvdA/Groen Links) deelt zijn twij fels. "Verstandiger zou het zijn om eerst afspraken met bestaande ver- huurmaatschappijen te maken". Mevrouw J.B.M. Boezeman (WD) vindt dat diepgaand onderzocht moet worden hoe veel behoefte ou deren hebben aan deze bus. Ook wil ze eerst bekijken hoe andere regio gemeenten dit probleem hebben opgelost. Een bestuurslid van de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Voor schoten maakte zich gisteravond sterk voor de aanschaf van een bus. Omdat zijn stichting er behoorlijk zeker van is dat er zich voldoende vrijwillige chauffeurs aanmelden, zal het gebruik van de bus heel voordelig zijn, zo luidt de verwach ting. Onzeker Welzijnswethouder L.L. Marselis vindt dat een behoefte-onderzoek te veel vertraging zal opleveren. Hij wil direct akkoord gaan met de aan schaf van een bus. Hoewel gisteravond nog geen be slissingen zijn genomen, hebben al le raadsleden aangegeven dat het niet zeker is dat het Gecoördineerd Ouderenwerk jaarlijks 18.000 gul den krijgt voor het dekken van de exploitatielasten. Wel waren ze het, met uitzondering van de PvdA/Groen Links-fractie, eens over het voorstel om subsidie te ge ven voor extra coördinerend perso neel. Mevrouw Zoetemelk (CDA) hier over: "Als het gaat om het verwer ken van veel administratieve romp slomp, denken wij eerder aan een administratieve kracht dan aan een uitbreiding van uren voor een be roepskracht, zoals dat door het col lege wordt voorgesteld". Kettingbotsingen in file op snelweg LEIDERDORP - Op A4 tussen lei derdorp en Den Haag hebben gis termorgen vlak bij de afslag Leider dorp twee kettingbotsingen plaats gevonden. Bij de eerste aanrijding botsten vier auto's op elkaar en bij de tweede waren vijf auto's betrok ken. Volgens de politie hielden de automobilisten in 'de file in beide gevallen te weinig afstand. Er vielen geen gewonden, m^ar er was wel aanzienlijke blikschade. De Zoeter woudse me vrouw J. Paar- dekoper op de vouwfiets die zij kreeg op 1 janu ari, aan het be gin van het KRO-project 'honderd dagen zonder auto'. (foto Jan Holvast) kilometer per jaar rijdt. Tijdens de honderd dagen, staat elke week in een tv-uitzending een kandidaat centraal. Die vertelt dan over zijn er varingen en problemen. In de uit zending van 26 maart is Paardeko- per aan de beurt. Het is volgens de Zoeterwoudse niet alleen een amusementspro gramma. Tijdens het project wordt onderzocht hoe veel het in milieu verontreiniging scheelt dat de deel nemers geen auto rijden. Grote prij zen ontbreken. Elke deelnemer heeft een vouwfiets gekregen en mag na afloop een dag uit met een privé-bus. Minister mevrouw Maij- Weggen van Verkeer en Waterstaat zei tijdens de opnamen dat elke deelnemer een jaarabonnement op het openbaar vervoer zou krijgen, maar dat is volgens Paardekoper een persoonlijk initiatief van de mi nister. "Iemand dacht dat ik na af- - loop wel een auto zou krijgen, maar dat zou ik vreemd vinden. Het is een programma om mensen bewuster met hun auto te laten omgaan. Dan ga je ze natuurlijk geen auto geven". Milieu Paardekoper zegt dat de uitdaging de belangrijkste reden was om mee te doen: "Niet dat ik het milieu on belangrijk vind, maar ik wil gewoon weten of ik zo'n tijd zonder auto kan. Ik heb mijn auto nu twee jaar en eigenlijk ben ik er aan verslaafd geraakt", zegt Paardekoper. Vol gens haar doen vooral de jongeren 'voor de lol' mee. "Ouderen zeggen dat ze hopen dat hun kinderen later minder auto rijden", vertelt Paarde koper. Achteraf denkt de apothe kers-assistente dat het feit dat ze het niet voor het milieu deed, een reden was voor de KRO om haar mee te la ten doen: "De KRO wilde heel ver schillende mensen. Als iedereen het voor het milieu zou doen, wordt het eert eentonig programma". Voor het project meldden zich 540 kandidaten. Paardekoper bleef over na het invullen van een vragen formulier, een telefonisch inter view, een persoonlijk gesprek en een screen-test:. "Voor de laatste ronde begon ik heel erg te twijfelen of ik nou wel echt wilde meedoen. Ik dacht dat ik helemaal niet zonder mijn auto zou kunnen. Maar ik heb toch doorgezet, hoewel het me heel zwaar leek". Paardekopër was in het eerste weekeinde erg onrustig en moet nog steeds erg wennen aan het feit dat ze geen auto meer voor de deur heeft staan. "Vaak wil ik mijn auto sleutels nog pakken en als ik op de fiets ben, fiets ik steeds de route die ik ook met de auto gebruikte", ver telt ze. Over het algemeen kan ze zich goed behelpen met fiets en bus, maar met een avonddienst is het wat lastiger: "Naar Zoeterwoude moet ik over een donker en onver licht fietspad en de bussen rijden maar een of twee keer in het uur. Bovendien gaat de laatste bus om half 12, dus dat is soms een heel ge regel". "Ik doe wel zo veel mogelijk din gen die ik normaal met mijn auto ook zou doen. Als ik uit wil, ga ik met de bus of rijd ik met iemand mee. Vlak voordat het project be gon naar vrienden in Noord-Bra bant geweest: tijdens die drie maan den komt dat er toch niet van". Coach Om de deelnemers te steunen, krij gen ze een bekende Nederlander als coach. Milieuminister H.' Alders is de coach van Paardekoper. "Ik heb de minister pas een keer gezien, bij de opnamen van het tv-programma voor 1 januari waarin alle deelne mers hun auto inleverden. Maar dat was heel kort. Hij kwam bij wijze van spreke als laatste binnen en ging als eerste weer weg. Die man heeft het zo ontzettend druk", ver telt ze. Het is de bedoeling dat de deelnemers wekelijks een brief aan hun coach schrijven waarin ze ver tellen over hun ervaringen en even tueel vragen kunnen stellen. De eerste brief heeft ze al ge stuurd, maar op het antwoord wacht ze nog. Minister Maij-Weg- gen van Verkeer en Waterstaat is coach van een andere deelnemer. In een interview heeft zij gezegd daf ze de ervaringen van 'haar' deelnemer wil gebruiken. Zo wil zij zorgen voor betere aansluitingen tussen bussen en treinen. "Het is geen anti-autoprogram ma", vindt Paardekoper. "Het is de bedoeling dat mensen wat bewus ter met hun auto omgaan. Mis schien dat deelnemers die heel en thousiast zijn over het openbaar vervoer, kijkers aansteken zodat die overwegen om ook vaker de auto te laten staan". Over belangstelling en medele ven heeft de Zoeterwoudse deelne mer niet te klagen."Bijna iedereen vindt het heel leuk dat ik mee doe, maar sommige mensen verklaren me voor gek. Die mensen vinden wel dat er minder auto's moeten rij den, maar zeggen dat ze hem echt nodig hebben. Ze vinden dat je ge woon niet zonder auto kunt. Ande ren denken juist dat het dóódsimpel is", vertelt Paardekoper. "Als ik bij.de bakker kom, begin nen mensen er vaak over te praten en vraagt iedereen hoe het gaat. Ie mand die ik helemaal niet kende, kwam naar me toe en zei dat ze alle afleveringen op video zou opne men". De collega's van Paardeko per reageren enthousiast op het pro ject. Een collega wilde haar tijdens de honderd dagen naar haar werk brengen en ophalen, maar dat aan bod heeft ze afgeslagen. "Dan ben je niet zelfstandig en zit je nog niet echt zonder auto", vindt ze. "Ik car pool wel soms met een collega van mij, maar dat deed ik ook al voordat ik meedeed aan het project". "Tijdens de uitzending van 1 ja nuari, stuurden collega's een tele gram waarin stond dat ik tijdens de honderd dagen tien minuten later op mijn werk mag komen", vertelt ze. "Maar eigenlijk ben ik altijd te vroeg op mijn werk, behalve dus die eerste morgen". Televisie in brand gevlogen LEIDEN - De brandweer moest gisteravond rond half negen een brandje blussen dat was ontstaan na het ontploffen van een televisie. Een 75-jarige vrouw zat in haar wo ning aan de Van den Brandelerkade naar de buis te kijken toen het toe stel plotseling in brand vloog. Volgens de brandweer was er vooral rookschade. "Het vuur viel wel mee, maar al dat kunststof be schermingsmateriaal gaf enorm veel roet". Het is nog niet duidelijk waardoor de ontploffing is ont staan. De brandweer denkt onder meer aan kortsluiting. Bezwaren Zoeterwoudse omwonenden verworpen DONDERDAG 11 JANUARI Hoofddorp film: 'Another Woman', aan vang 20.30 uur in Theater het Ou- voorlichtingsavond Louise de Coligny-scholengemeenschap in Leiden, aanvang 20.00 uur in de Openbare Boorsmanschool, Leiden start cursus EHBO bij vereni ging Peerke Donders, aanvang 20.00 uur in het Leonardushuis, Haag weg 14, informatie tel: 762074. première: 'Een nacht ijs', met Olga Zuiderhoek en Peter Faber, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 bij Vereniging Centraal Wo- 20. tel: 121554. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. Noordwijk vergadering commissie voor toerisme, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. voorlichtinsbijeenkomst over herinrichting Beeklaan, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout informatieavond over 'Ge dragsstoornissen bij kinderen ver oorzaakt/verergert door che- mischr toevoegingen in voedings stoffen en salicytaten, aanvang 20.00 uur in de Ireneschool, Van lersellaan. open Folk Podium, aanvang 20.30 uur in Partycentrum Unique, Leidsevaart. VRIJDAG 12 JANUARI Alphen film: 'Querelle'. van Fassbin- der, aanvang 20.30 uur in het Hoofddorp optreden Cabaret 'De Harde Kern', aanvang 20.30 uur in Thea ter het Oude Raadhuis. milieu-akademie Jonge Dema- craten, afdeling Leiden, door K. Zoeteman, aanvang 16.30 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat. jaarvergadering PvdA afdeling leiden, aanvang 20.00 uur, waar na nieuwjaarsbijeenkomst om 21.30 uur in buurthuis Aktief, Ber- lagestraat. lezing: Gedachten over het boek Prediker, thema: Waar beul je je voor af', door dr. W.J. Ou- weneel, aanvang 20.00 uur, Streekschool, Lammen- voorstelling: 'Plaats van Be stemming', van Thomas Bernard, door Toneelgroep De Appel, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert in de serie 'Vrijdag avond Kamermuziek', mmv Toos Onderdenwijngaard (piano), aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. Voorhout bjeenkomst jeugdvereniging De Boei. in jeugscentrum De Spe- leweij, Boekhorstlaan, aanvang 19.00 uur. ZATERDAG 13 JANUARI Alphen werkdag IVN, aanvang 9.30 uur aan het Wetehngpad. schooldamtoernooi in gebouw Nabij, aanvang 10.00 uur. regionale zoeklicht toogdag, aanvang 14.00 uur in de Triomfa- swingavond jongerenorganisa tie TOV, aanvang 20.30 uur in ge bouw Ouverture, Ouvertureweg Leiden vlooienmarkt in de Pieterskerk, inbreng goederen van 7.00 tot 9.30 uur, markt van 9.30 tot 16.30 concert door de Ecuadoriaanse :anger Fernando Lobato ibia bij Tuya, Hogewoerd 75, gitarist/Zi Subia bi

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14