Provincie te groot voor twee regionale korpsen Europese manager van het jaar komt eraan Gemeenten blijven bij anti-apartheidsbeleid 'Veel gezeur en beetje begrip moeten roker van zijn verslaving afbrengen' Ouöilicutos DONDERDAG 11 JANUARI 1990 REGIO PAGINA 13 Assistenten op universiteiten eisen meer loon van minister LEIDEN/UTRECHT - De assisten ten en onderzoekers in opleiding (aio's en oio's) dreigen naar de rech ter te stappen als.onderwijsminister Ritzen hun salaris niet wil verho gen. Dat hebben zij de minister gis teren in een brief laten weten. Aan de Leidse universiteit zijn ongeveer 500 aio's en oio's in dienst, die in de laagste academische schaal zijn ingedeeld. Ritzens voor ganger Deetman besloot in 1986 nog een deel op dat salaris te korten. Het gaat om de tijd dat er geen 'produk- tieve arbeid' wordt verricht, maar onderwijs wordt gevolgd. Dat kor tingspercentage bedraagt in het eer ste jaar 45 procent, waardoor het sa laris onder het wettelijk minimum loon komt, zo berekent het Lande lijk Aio Overleg (LAAIO) dat de brief aan de minister heeft ver stuurd. Verder geldt op het salaris ook de algemene ambtenaren- en onderwiiskorting. De aio's en oio's vinden dat studie en werk niet los van elkaar kunnen worden gezien. Ze noemen de rege ling onaanvaardbaar, ook al omdat volgens het LAAIO de extra kortin gen in strijd zijn met de grondwet, de wet op het wetenschappelijk on derwijs en de internationale regel geving. Het LAAIO sommeert Rit zen onmiddellijk en met terugwer kende kracht het volledige salaris zonder kortingen te betalen. Laatste Nederlandse titel wordt in Noordwijk vergeven Het profiel van de manager van het jaar? Blijkens deze illustratie gaat het organiserende blad'Management Team'kennelijk uit van een goedgemutste en bebaarde vijftiger van het mannelijk geslacht. NOORD WIJK/VEENENDAAL Wellicht wordt dit jaar voor het laatst de Nederlandse manager van het jaar gekozen. Lukt het, dan krijgt de verkie zing volgend jaar een Europees tintje. Maar zodra Europa één is - in 1993 - dan verschijnt de eer ste Europese manager van het jaar in elk geval op de markt. Dat meldt het blad Manage ment Team van Benelux Perio dieken uit Veenendaal dat half februari in het Noordwijkse Huis ter Duin de manager van het jaar uit de zes nog overge bleven kandidaten kiest. Ooit deed het blad al eens een poging een Europese manager te kie zen. Daar bleef het bij, omdat Europa van toen niet warm liep voor die gedachte. Nu Duitsland en Italië zich bereid hebben verklaard hieraan mee te doen en in Griekenland en Luxem burg eveneens interesse be staat, lijkt de verkiezing van de eerste Europese manager niets meer in de weg te staan. De manager van het jaar. An ne de Graaf - zij organiseert de verkiezing - zegt dat zo iemand wordt gekozen 'om het midden- en kleinbedrijf wat in het zadel te helpen'. "In het algemeen wordt er over deze tak nogal eens denigrerend gesproken. Maar wij zijn van mening dat het dé kurk is waarop de econo mie drijft. Daarom mag het best wat meer in de belangstelling komen. Niet alleen in Neder land, maar in heel Europa. Met de verkiezing van de manager van het jaar proberen wij daar aan een steentje bij te dragen". Voordracht Management Team is ongeveer een jaar bezig met de voorbe reiding van de verkiezing. Het benadert werkgevers met de vraag kandidaten voor te dra gen die voor de titel in aanmer king kunnen komen. De volgen de stap is een verzoek aan de kandidaten om eraan mee te doen. Soms weigeren ze zich kandidaat te stellen, omdat ze er niets in zien. Anderen zeggen het daarvoor te druk te hebben. Niet iedereen kan zo maar kandidaat worden voor mana ger van het jaar. Zijn of haar be drijf moet minimaal tien en maximaal vierhonderd mensen in dienst hebben. Bovendien moet de onderneming tenmin ste vier jaar bestaan. Kleine be drijfjes mogen wel meedoen, maar Management Team richt zich niet speciaal op hen. Anne de Graaf zegt dat dit 'appels met peren vergelijken is*. Dan nog worden er tussen de driehonderd en vierhonderd mensen benaderd. Managers die niet aan de gestelde normen voldoen, vallen af. Om uiteinde lijk te mogen meedingen naar de titel moeten de managers nogal het één en ander doen. Zoals? "Ze moeten een werk stuk schrijven waarin ze hun vi sie geven op bedrijfsvoering", vertelt Anne de Graaf. "De na druk van dat werkstuk moet lig gen op zes aspecten: de finan ciële positie van het bedrijf: de automatiseringsgraad en het technologische niveau; het per soneelsbeleid; verkoop en mar keting; samenwerking en stra tegische oriëntatie. De beoor deling van de fianciële positie heeft plaats aan de hand van de laatste twee jaarverslagen van de onderneming". Selectie Managers die hier antwoord op kunnen geven, kunnen kandi daat zijn. De Erasmusuniversi- teit in Rotterdam beoordeelt de werkstukken en de jaarversla gen waarna zes titelpretenden- ten worden geselecteerd. De zes van dit jaar, onder wie één vrouw, komen uit het hele land, van Löon op Zand tot Oss. Een jury die een spervuur van vra gen op hen afvuurt, wijst de manager van het jaar aan. In de ze jury zitten kopstukken als oud-KLM-directeur Orlandini, KNOV-voorzitter Kamminga, NS-directeur Ploeger en twee topmensen uit het bankwezen, Nelissen (Amro) en Wijffels (Rabo). Een plastiek van de kunste naar Kees Verkade is de prijs die de manager vnan het jaar ontvangt. En verder? Anne de Graaf: "Wij merken vaak dat zo iemand wordt uitgenodigd voor het houden van lezingen en zo. Over hoe hij zijn bedrijf runt. Zoiets hoort ook bij het mana ger van het jaar zijn". Idee rijkspolitie voor drie korpsen valt goed bij gemeenten LEIDEN/REGIO De ge- trokken als duidelijk is welke taken regionale korpsen, deert Van Hulst WAGENINGEN - "De universiteit kan bij uitstek een plaats zijn waar nieuwe ideeën worden ontwikkeld en getoetst. Het zou eigenlijk moge lijk moeten zijn om goede mensen of mensen met bijzondere ideeën vrij te stellen voor speciale studies en opdrachten", aldus minister Braks (landbouw) gisteren tijdens een gastcollege aan de Landbouwu niversiteit in Wageningen. 'Universiteit is broedplaats nieuwe ideeën' Fusies mbo niet van de baan bij uitstel wetgeving DEN HAAG - Fusies van scholen voor middelbaar beroepsonderwijs kunnen gewoon doorgaan ook al is de wet die samenwerking regelt pas in 1991 gereed. Aldus staatssecreta ris voor onderwijs J. Wallage. De staatssecretaris komt binnenkort met nadere regelingen voor scholen die op 1 augustus van dit jaar al fu: De nieuwe wet sectorvorming en vernieuwing in het middelbaar on derwijs (svm) gaat pas op 1 augus tus 1991 in. een jaar later dan voor zien. De vertraging is ontstaan om dat de wet politiek gevoelig lag en het demissionaire kabinet dergelij ke zaken voor zich uit geschoven heeft. Scholen die willen fuseren of daarmee al bezig zijn, moeten de fu- sietrein beslist niet op de rem zet ten, aldus het ministerie van onder wijs gisteren. De staatssecretaris komt niet al leen met nieuwe regelingen voor scholen die binnenkort al fuseren, maar verruimt bovendien de moge lijkheden om scholengemeen schappen te vormen. Staatssecreta ris J. Wallage van onderwijs en we tenschappen en landbouwminister Braks stellen dit voor in een nota van wijziging op het wetsvoorstel svm die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Volgens het gewijzigde voorstel kan de minister onder bepaalde om standigheden besluiten dat oplei dingen in het volletijd kort middel baar onderwijs (kmbo) maximaal vijf jaar kan worden verbonden aan een school waar geen verwante lan ge opleiding aanwezig is. Uitgangs punt blijft dat kmbo-opleidingen samen gaan met lange opleidingen. Bovendien wordt met het oog op een betere regeling van de relatie van het middelbaar beroepsonder wijs (mbo) met het deeltijdonder- de land- De bewindsman prikkelde zijn bouwproduktie. Internationalisatie bovendien snel veroudert. beheersing van de Nederlandse taal een eerste vereiste blijft voor de Ne derlandse studenten. Ook ziet de minister de toene mende noodzaak voor brede oplei- wijs het aantal mogelijkheden tot dingen "voor mensen die gaan wer- het vormen van scholengemeen- ken op het belangrijke overgangs- schappen uitgebreid. Het gaat daar- gebied tussen onderwijs en weten- bij om beroepsbegeleidend onder- schappen". Het gaat naar zijn me- wijs (leerlingwezen) en deeltijdop- ning niet alleen om het bijbrengen leidingen m het kmbo, het mbo en gespecialiseerde vakkennis, die het vwo/avo (voorbereidend weten. gehoor verder met een groot aantal schept volgens hem ook betere kan- vragen op het gebied land- i mogelijkheden i bouwzaken. Hij vroeg zich onder landse studenten meentebestuurders "en korpschefs van politie on derschrijven van harte het idee van kolonel S. van Hulst van het district Den Haag van de rijkspolitie om de kleinere regionale politie korpsen te maken dan de re gering voorstelt. Als er in i welke taken niet gecentrali seerd worden. "Vast staat dat sa menwerking van onderaf moet ko- geenszms. "Het was niet anders te verwach ten dan dat de ministers vooralsnog af hoeveel ruimte I kwaliteitsprodukten in plaats van bulkprodukten, hoe het platteland leefbaar kan worden gehouden] of een inkomenstoeslag i wel mogelij kf De Landbouwuniversiteit zal vol- wijs), die Engels in de studiepakket De huidige s nwerkingsverban- ook. Het den zouden dan ook moeten den gehandhaafd". Onduidelijk Ook burgemeester M. Paats van Al phen aan den Rijn vindt het eigen de regionale korpsen. "Het nog volstrekt onduidelijk hoe de taakverdeling is en hoe de verant- Zuid-Holland slechts twee lijk te vroeg om nu al een uitspraak regionale korpsen worden te doen over de exacte begrenzing ingesteld, worden de belan gen van de gemeenten on dergesneeuwd. is de mening bggen. ïn van de voorstanders van val spreekt het plan van Van Hulst mij veel meer aan dan de indeling conform de arrondissementsgren- Korpschef H. Mostert van de Leidse gemeentepolitie is het voor de volle honderd procent met Van I Hulst eens. Mostert denkt dat de manier waarop de politie opereert, het takenpakket en de relatie poli tie/burger sterk afhankelijk zijn van de plaats waar het korps opereert. Agenten op het platteland zijn zijns inziens absoluut niet te vergelijken met politiemensen in de grote stad. Uitgaande van dit verschil en con staterend dat het groene hart van Zuid-Holland-midden niet de stadse fratsen heeft van Den Haag en Rotterdam, kan volgens Mostert de conclusie niet anders zijn dan dat er in Zuid-Holland ten minste drie regio's moeten kömen. De commissaris voert hiervoor nog een reden aan: "De afgelopen jaren hebben we heel veel geïnves teerd in een goede samenwerking tussen de korpsen onderling bin nen het district Den Haag. Dat heeft niet alleen veel geld, maar ook heel veel inzet van de mensen gevergd. Het zou doodzonde zijn om al die moeite en al dat geld nu weg te gooi- Strijd In Den Haag wordt door ministers I. Dales (binnenlandse zaken) en E. Hirsch Ballin (justitie) hard ge werkt aan een eerste voorstel voor de begrenzingen van'de korpsen. Naar verwachting wordt dit voor stel begin maart aan de Tweede Ka mer voorgelegd. Dat de beide mi nisters bij het voorstel uitgaan van het regeerakkoord, en dus van op splitsing van Zuid-Holland in twee kleinere regio's. In het regeerakkoord wordt uitge gaan van de instelling van regionale politiekorpsen conform de grenzen van de arrondissementen. Voor Zuid-Holland zou dit vorming van twee regionale korpsen, een ronddm Rotterdam en een rondom Den Haag betekenen. Van Hulst brak gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in het ge meentehuis van Noordwijkerhout echter een lans voor het instellen van een derde regionaal korps. De grenzen van het huidige district Den Haag van de rijkspolitie zou den moeten worden gehandhaafd. Door samenvoeging van de acht ge meentelijke politiekorpsen en de rijkspolitie in Zuid-Holland-mid den zou in het gebied Leiden, Al phen, Gouda en het Westland een regionaal korps van bijna 2000 man schappen ontstaan. De districts commandant overlegt op 19 januari met een groot aantal gemeentebe stuurders over zijn plan. Zowel burgemeester J. Hoffmann van Noordwijk als zijn collega G.W. van Montfrans-Hartman van Kat wijk onderschrijven dit idee van harte. Voor Hoffmann is indeling van Zuid-Holland in drie regio's ei genlijk nog niet voldoende. "In ver band met de afstand van de politie man tot de burger en de zwaarte van de organisatie zouden korpsen van 500 tot 1000 man optimaal zijn. Dat is echter niet mogelijk. Drie regio's is beter dan twee, maar het blijft in mijn visie veel te weinig". Van Montfrans benadrukt dat de grenzen van de regionale korpsen eigenlijk pas kunnen worden ge- De bewindsman vindt het cipe eeïi goede zaak dat de u tudie en teiten een zogenaamde tweede bij inter- geldstroom (betaalde opdrachten) aantrekken: "Dat garandeert de marktgerichtheid en actualiteit van onderwijs. Maar dat m funda- het geld uit de schatkist komt". Hij ver wacht van de universiteit antwoord schappelijk i prin- onderwijs). i algemeen vormend werk in het buitenland nationale organisaties. Braks gaat in zijn gedachten internationalisering van het onder- onderzoek boe- wijs overigens verder dan zijn colle- mag niet ten koste gaan ga Ritzen (wetenschap ^n onder- mentele zaken behalve En- op vragen als hoever de technolo gie-ontwikkeling mag gaan en of de landbouw een producent van bio massa moet worden. ONCOLOGIEKLAPPER - Op het congres, dat de werkgroep Oncolo gische Gynaelogie op 19 en 20 janu ari in Noordwijk houdt, zal een on- cologieklapper worden uitge bracht. Hierin staan adviezen en voorschriften over het onderken nen en behandelen van gynaecolo gische tumoren. Het congres wordt gehouden ter gelegenheid vnan het 10-jarig be staan van de werkgroep. 'Het bedrijfsleven wordt kennelijk zenuwachtig' Directeur A. Kerkhoff (rechts) en voorlichtingsdeskundige Hennie Vermaas in de voor rokers vrijgegeven kelder van de BaGD: "De beste manier om het roken aan banden te leggen, is een goede sociale druk". (foto Jan Holvast) Gezondheidsdienst start campagne tegen tabakverslaving 'Klimlemng' kan voor veel bejaardenoorden last vormen LEIDEN/RIJSWIJK - Bejaarden oorden kunnen in de toekomst in ernstige moeilijkheden komen als gevolg van een door het minis terie van VROM indertijd opge legde vorm van geld lenen. Slui ting van bejaardenoorden is zelfs niet uitgesloten, aldus de Centra le Commissie voor de Bejaarden oorden in een advies aan de mi nister van WVC. Het gaat om zogenaamde 'klim- leningen' die in de periode 1968- 1985 door het ministerie van VROM werden voorgeschreven aan bejaardenoorden. Het stelsel komt erop neer dat de rente op de lening die voor de (veribouw van een bejaardenoord werd afgeslo ten slechts ten dele werd betaald. De rest (klimdeel) werd aan de oorspronkelijke lening toege voegd. Als aan het eind van de looptijd van de lening ingrijpen de bouwkundige aanpassingen van het bejaardenoord nodig zijn, komen die oorden in de proble- Zij wil dat van rijkswege finan ciële middelen ter beschikking worden gesteld om te voorzien in de kosten van oversluiting van de leningen en voor een al dan niet versnelde aflossing van het klim deel. Overigens zullen, mocht het tot een benauwde financiële situatie van de bejaardenoorden komen, de gemeenten in de meeste geval len voor de kosten opdraaien, om dat een gemeentegarantie voor de leningen is verstrekt. LEIDEN - "Voortdurend aandrin gen, desnoods zeuren en als het moet zeiken". Dat is voorlopig de beste manier om het roken terug te dringen, vindt directeur A. Kerk hoff van de Basisgezondheids dienst (BaGD) in Leiden. "Daarom ben ik ook blij met net rookverbod voor openbare ruimten. De roker is nu in het defensief gedrongen en de niet-roker heeft een paar flinke wa pens in handen gekregen. Toch hoop ik dat de beroemde Hollandse tolerantie ook wat dit betreft in ere wordt gehouden. Het lijkt me slecht als hier van die Amerikaanse toe standen ontstaan, waar niet-rokers rokers zo wat te lijf gaan als ze een sigaret op steken". Het leven van de roker is er sinds 1 januari niet gemakkelijker op ge worden. Onbekommerd paffen in openbare gebouwen is er niet meer bij. Wil hij zijn nicotine-behoefte kunnen bevredigen, dan zal hij zich moeten terugtrekken in een of an der achterafkamertje, dat de ver schillende overheden doorgaans hebben vrijgemaakt voor de tabaks- verslaafden. Steekt hij zijn sigaret daarbuiten op, dan kan hij rekenen op de bestraffende blikken. En zo hoort het ook, stelt Kerk hoff. "De beste manier om het ro ken aan banden te leggen, is een goede sociale druk. Dat scheelt enorm. Mensen zijn daardoor eer der geneigd met roken te stoppen. Niet-rokers doen er daarom ver standig aan om thuis, op het werk, tijdens vergaderingen en noem maar op, voortdurend te zeuren over het roken". Dat 'zeuren' moet echter niet uit de hand lopen. "Het moet een beetje positief blijven. Het zou slecht zijn als rokers worden behandeld op een manier zoals dat in de Verenigde Staten gebeurt. Als je daar een siga ret opsteekt, word je meteen gezien als iemand uit de allerlaagste socia le klasse. En ik heb wel eens meege maakt dat mensen bijna met elkaar op de vuist gingen omdat er een rookverbod was genegeerd. Dat lijkt me allemaal wat overdreven". "Het is veel beter, denk ik, als niet-rokers de rokers proberen te helpen; bij voorbeeld door hen voortdurend de voordelen van het niet-roken onder de aandacht te brengen. Ze moeten de anderen constant op hun gedrag' wijzen, maar tegelijkertijd zouden ze een klein beetje begrip voor hen moeten hebben. Roken is nu eenmaal een van de ergste vormen van versla ving die bestaan". Anti-rookcursussen Juist omdat roken een moeilijk af te leren gewoonte is, voelt Kerkhoff weinig voor anti-rookcurssussen, zoals zijn Rotterdamse collega's die zijn begonnen. "Ik heb daar onlangs nog een heel aardig proefschrift over gelezen van de Nijmeegse psy choloog Breteler. Die heeft onder zocht wat nu het effect is van de ver schillende anti-rookmethoden. Dat bleek nogal teleurstellend te zijn. Na een jaar is ongeveer 90 procent van de mensen weer aan de sigaret". "Om die reden zijn wij wat huive rig dit soort dingen namens de BaGD aan te bieden. Mensen den ken misschien: het is van de basis gezondheidsdienst, dus zal hét wel goed zijn. Maar we kunnen hun| niets garanderen. En dan moeten we er ook niet aan beginnen. We moeten mensen geen 'holle noten' verkopen. Maar als ze er zelf in zo'n methode geloven, prima. En als het helpt, geweldig. Bij ons kunnen ze dan alle mogelijke adviezen en fol ders met handige tips krijgen. Van die folders hebben we er hier kisten vol liggen". De BaGD ziet vooralsnog het meest in preventie. Voorlichtings deskundige Henny Vermaas: "We gaan de basisscholen af en proberen kinderen te stimuleren om niet te gaan roken. Dat lijkt effect te heb ben. Het aantal rokende jonge men sen neemt in Nederland gestaag af. Dat is natuurlijk niet alleen aan ons te danken, maar het zal zeker heb ben meegeholpen". De gezondheidsdienst werkt voprts aan een speciale campagne die in februari of maart zal worden gevoerd via onder meer de gemeen telijke 'mupi's'. "Wat die precies zal inhouden, is nog niet helemaal be kend. Zeker is in elk geval dat we ons vooral zullen richten op de om geving van de roker. Wat die moet doen om de roker van zijn versla ving af te brengen", verklaart me vrouw Vermaas. LEIDEN/LEIDERDORP - "De ge meenteraad heeft besloten het anti- apartheidsbeleid op te schorten tot dat het gesprek tussen de LOTA en de regering heeft plaatsgehad. Niet omdat de resultaten van dat ge sprek bepalend zijn voor het beleid van de gemeente Leiden maar meer uit zorgvuldigheid". Ambtenaar G. Bovens is het cen trale punt binnen de gemeente Lei den wanneer het om anti-apartheid gaat. Medio december besloot de gemeenteraad tot een beleid waarin niet langer past dat zaken worden gedaan met bedrijven die relaties hebben in Zuid-Afrika. Daarmee kan morgen daadwerkelijk een be gin worden gemaakt, vindt Bovens. Leiden is één van de dertig Ne derlandse gemeenten die een derge lijk voorkeursbeleid (VNO-voorzit ter Van Lede spreekt onomwonden van een boycot- en discriminatiebe leid) voeren. Als het aan de Leider- dorpse wethouder G. Keijzers ligt, wordt aan dat rijtje volgende week een nieuwe gemeente toegevoegd. Leiderdorp is al enige tijd lid van de LOTA maar heeft zich tot nu toe be perkt tot het stimuleren van anti- apartheidsacties. Keijzers zelf meent dat de ge meente Leiderdorp hierin verder moet gaan. "Een heel radicaal be leid om alle bedrijven die relaties hebben met Zuid-Afrika te boycot ten, vind ik persoonlijk nu te ver gaan. Ik denk meer aan het jaarlijks publiceren van een lijst van bedrij ven die banden hebben met Zuid- Afrika en waarmee de gemeente za ken doet. Dat verplicht je tot heel kritisch nadenken". De PvdA-wet- houder van economische zaken heeft hiervoor in het Leiderdorpse college geen steun gevonden. Hij sluit echter niet uit onder de raads leden van CDA en WD medestan ders te vinden 'voor een straffer be leid'. Exclusief De twee woordvoerders van Leiden en Leiderdorp zijn niet van hun stuk gebracht door de uitspraken van VNO-voorzitter Van Lede dat gemeenten zich niet moeten be- met het buitenlands beleid. sche stappen overwegen, vindt hij wel erg ver gaan: "Ze brengen zwaar geschut in stelling". Plaatsvervangend-secretaris van de Kamer van Koophandel in deze regio, de heer Broeksma, wenst geen stelling in te nemen. "Wij stel len ons op het standpunt dat iedere eis die een gemeente aan bedrijven stelt, de mogelijkheid verkleint om bedrijven aan te trekken. Verder mengen we ons niet in dit soort kwesties". "Het kan niet zo zijn dat de houding tegenover de buitenwereld een ex clusief voorrecht is van het ministe rie van buitenlandse zaken", zegt Keijzers: "Het is duidelijk dat het bedrijfsleven zenuwachtig wordt. En dat is precies de bedoeling". Bovens zegt van het Leidse be drijfsleven totaal geen reactie te hebben vernomen op het besluit van de gemeenteraad tot een voor keursbeleid. Het dreigement van Van Lede dat de werkgevers juridi- 11 januari 1990: Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Mijnheer de Redacteur! In het „Leidsch Dagblad" van 9 Januari las ik een adres vanjhr. A.D.Th. Gevers, te Noordwijker hout, betreffende het pachten van het jachtrecht op waterwild van het Vroonwater. Als men de cijfers vergelijktdan zou dit aan de gemeente Leiden een voordeel opleveren van nog geen zestig gulden 'sjaars, doch wan neer het permissierecht van zes gulden op acht gulden werd ge bracht, dan zouden wij als ja gers en broodjagers er geen een permissie minder om aanvra gen, en laatsgenoemden zouden hunne broodwinning tijdens den winter erdoor niet verliezen. En moch het aan bovengenoem de verpacht worden, dan zullen vele jagers eenvoudig geene jachtakte meer aanvragen, dus 's Rijks Schatkist zal er ook scha de door lijden. R. H.L. Vijftig jaar geleden: 'Door de mobilisatie zijn in ons land tal van toestanden ge schapen, waarmee men voor dien nauwelijks rekening hield en het is ook niet te verwonderen, dat in deze tijden een of andere leemte in de wet ontdekt wordt. Zoo klaagde eenige tijd geleden een gemobiliseerde, een gewoon dienstplichtig sergeant-majoor, erover, dat, nu hij geroepen was voor de beveiliging van onze grenzen en hij zijn gezin en zaak in de steek moest laten, een credi teur, juist één dag voor de uitbe taling van zijn jaarwedde, op deze wedde beslag had gelegd, zoodat de sergeant-'majoor geen cent uitbetaald kreeg en zich slechts tot het burgerlijk armbe stuur kon wenden. Beroepsmili tairen hebben tenminste nog de zekerheid dat beslag slechts op een deel van hun salaris moge lijk is, zoodat zij nog iets over houden, doch deze regeling geldt ten aanzien van dienstplichti gen niet.'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13