TAD LEIDEN 'Te weinig bewijs voor fraude door directielid' Hogere straffen geëist tegen overvallers postagentschap Plan voor Stadsgehoorzaal afgewezen LEIDSCH DAGBLAD Drie maanden cel voor cocaïnebezit Advocaat adjunct-directeur schouwburg Eerste slachtoffer van invoering hondepenning? Zestig werkervaringsplaatsen langdurig werklozen in Leiden Apparatuur NAM gestolen s DONDERDAG 11 JANUARI 1990 Symposium ter gelegenheid van afscheid Krantz van Diogenes LEIDEN - Ter gelegenheid van het afscheid van mr. D.E. Krantz als voorzitter van de Stichting Dioge nes Leiden houdt de gemeente Lei den op vrijdag 2 februari een sym posium, waarbij restaureren van woonhuizen centraal staat. De stichting houdt zich met het restau reren van woonhuismonumenten bezig. Het symposium wordt geopend door de Leidse wethouder Van der Molen. Haar opening wordt gevolgd door diverse lezingen, onder meer een aantal architecten. Het sympo sium wordt afgesloten met een fo rumdiscussie. Vanaf 16.00 uur wordt Krantz een receptie aangebo den. Vader verdwenen meisje in Leiden aangehouden DEN HAAG/LEIDEN - Wegens cocaïne-bezit, verboden vuurwa penbezit, vernieling van een cel in het politiebureau van Leiderdorp en diefstal van 4700 gulden uit een kassa van de Konmar in Den Haag, is een 31-jarige Hagenaar gisteren door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk. De Hagenaar werd op 18 juli vorig jaar in een pand in Leiden aangehouden, waar hij zich ver borg. Iets meer dan een maand na zijn aanhouding, op 26 augustus, werd hij in gijzeling genomen. De man weigert te zeggen waar zijn dochtertje is gebleven, dat al een aantal jaren wordt vermist. De Raad van de Kinderbescherming trok een jaar geleden aan de bel, toen bleek dat niemand het meis je de laatste vijfjaar had gezien. Geruchten doen de ronde dat het meisje in Spanje zou zijn ver kocht. De zitting van de politierechter van gisteren had overigens niets van doen met deze zaak, al wer den er wel steeds toespelingen op gemaakt. Want ondanks een aan tal kort-gedingen, die de verdach te heeft aangespannen, is zijn gij zeling nog steeds niet opgeheven. Dit kan nog een halfjaar duren. De Hagenaar werd in het Leid se pand aangetroffen, nadat de politie een melding van mishan deling hadden gekregen. Zijn vriendin zou door een 18-jarige huisgenoot met een fles zijn ge slagen en een goede kennis had daarom alarm geslagen. Bij de huiszoeking werd de 31-jarige op de zolder aangetroffen en in spul len van hem 31 gram cocaïne. El ders in het pand werd een vuur wapen gevonden. De Hagenaar ontkende iets van de cocaïne te weten. De 18-jarige zou dat daar voor verantwoordelij zijn. Die erkende dat ook. Maar daarbij werden vraagtekens ge plaatst. Want tijdens een verhoor bij de rechter-commissaris in het Haagse Paleis van Justitie, zou den de twee hierover schreeu wend contact met elkaar hebben gehad. Daarop had de jongste ver dachte alle schuld op zich geno- De twee werden ook beschul digd van diefstal van 4700 gulden uit een kassa van de Konmar. Zij voerden voor de cassière een to neelstukje op, waardoor deze werd afgeleid en de jongste een greep in de kassa kon doen. Dit zou diverse malen zijn gebeurd. Wanneer zij op pad gingen noem de de 31-jarige dit 'plukjesdag'. De 18-jarige werd conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. DEN HAAG/LEIDEN - Tegen twee van de daders van de overval op het postagentschap aan de Cobetstraat in Leiden, begin december 1988, zijn in hoger beroep zwaardere ge vangenisstraffen geëist dan waartoe zij reeds zijn veroordeeld. Een van de hoofddaders hoorde acht jaar cel eisen, de chauffeur van de vluchtau to vier. In juni van het afgelopen jaar waren zij veroordeeld tot res pectievelijk zes jaar cel en drie jaar waarvan één voorwaardelijk. Ofschoon ze beiden bij de overval in Leiden betrokken zijn geweest (buit 75.000 gulden), vormden hun zaken een verhaal apart. Beide da ders vinden dat zij te zwaar zijn ge straft door de rechtbank. Het open baar ministerie vond juist van niet was daarom eveneens in beroep recht aan de, mogelijk, enorme psy- "Ik vind het vervelend. Ik kan al- chische schade bij hun slachtoffers leen maar zeggen: sorry, het is ge- i het algemene gevoel beurd", zei de dader gisteren tegen onveiligheid", verklaarde president D. de Sampayo Garrido- procureur-generaal P. Wurzer. Merkwaardig genoeg zei de 24-ja- rige Rotterdammer, die de overval had beraamd en uitgevoerd, zich re- Nijgh. Zijn advocaat R. Carli kwam niét met een zielig verhaaltje over een moeilijke jeugd of zo, al heeft de i kenschap te hebben gegeven van de Paramaribo geboren Rotterdam gevolgen voor de overvallenen. Merkwaardig, omdat de overval in Leiden al zijn zevende op een post agentschap was. In 1987 werd hij voor vijf identieke zaken tot vijfjaar cel veroordeeld. Eind oktober '88 ontsnapte hij en beroofde hij, nog voordat het jaar om was, in gezel schap van anderen, PTT-kantoren in Den Haag en Leiden. Zijn aan deel in de buit van 40.000 gulden vergokte hij, waarna hij zich vorig gegaan tegen de uitspraak van de jaar februari zelf bij de politie meld- rechtbank. "De straf doet geen de. LEIDEN De advocaat van de adjunct-directeur van de Leidse schouwburg vindt dat de officier van justitie over onvoldoende bewijs be schikt om een rechtszaak te gen de verdachte te begin nen. De raadsman, mr. M. A. Visser, verwacht dan ook dat de Leidenaar eind deze week wordt vrijgelaten. Persofficier H.M. Vos denkt er ove rigens heel anders over. Hij gaat er van uit dat de verdachte volgende week wordt voorgeleid en dat de raadkamer van de rechtbank nog dertig dagen gevangenhouding zal gelasten. De politie hield de adjunct-direc teur van de schouwburg vorige week vrijdag aan op verdenking van verduistering van 132.000 gul den. Dit bedrag was verdwenen in de periode tussen mei '88 en okto ber '89. De verdachte liep volgens de politie tegen de lamp, omdat hij of die termijn met nog eens zes da gen wordt verlengd. Eventueel be slist de rechtbank volgende week over verlenging van de hechtenis. Intussen is nog altijd niet duide lijk hoe het mogelijk is dat niet eer der is gemerkt dat er geld verdween bij de Leidse schouwburg. Een be drag van 132.000 gulden is een flink deel van de jaarlijkse recette van een miljoen gulden, waarvan nog een gedeelte via bank, giro en che ques binnenkomt. Vast staat wel dat de inkomsten van de schouwburg uit recettes steeds correct werden geboekt. Met het geld dat in kas kwam, werden contante betalingen gedaan, bij voorbeeld aan artiesten. Soms stort te de schouwburg geld uit de kas op giro- of bankrekening. Bij de con trole van de jaarrekening van 1988 klopten de cijfers in de boeken, maar blijkbaar werd verzuimd om ook het kasgeld na te tellen. Toen medewerkers van de schouwburg in oktober van 1989 een kastekort ontdekten, dachten eerste instantie nog aan com- de gemeente maatregelen om de uitgaven binnen de perken te hou den. Volgens directeur Boelen wa ren die extra investeringen toen noodzakelijk om de schouwburg weer nieuw leven in te blazen. Dat laatste is de schouwburg-di rectie ook duidelijk gelukt. Binnen het gemeentelijk apparaat bestaan dan ook geen twijfels over het artis tieke beleid van de Leidse schouw burg. He.t aantal voorstellingen is sinds het aantreden van de huidige directie in 1985 meer dan verdub beld, het bezoekersaantal verveel voudigde en de kleine schouwburg met circa 400 plaatsen is dit seizoen het derde theater van Nederlands wat betreft het aantal premières. donderdagavond weer een bedrag puterfouten. Tot het moment De Leidse schouwburg. Al jaren heeft het gemeentebestuur kritiek op het financiële beheer. (archieffoto Hen» Projectontwikkelaar Improma is verbaasd over houding gemeente dachte erkend. Volgens advocaat ning gehouden met de mogelijk- Visser ging het echter niet om een LEIDEN - Een verbouwingsplan deelt mee dat in december het colle- Ambtenaren verwijzen echter plan en dat het praktisch beter in el- strafbaar feit. "Hij had de schouw burg een bedrag voorgeschoten. Dat heeft hij weer uit de kas ge haald. Daarbij heeft hij een reken fout gemaakt. Het ging om een be drag van 275 gulden". De adjunct-directeur ontkent echter iets te maken te hebben met het verdwijnen van het bedrag heeft justitie daar ook geen bewijs voor. "Ik kan er vrede mee hebben indien de verdachte nog wordt vast gehouden in het belang-van het on derzoek, maar niet omdat hij wordt verdacht van verduistering". De rechter-commissaris bepaalde maandag de Leidenaar zes dagen in voorlopige hechtenis te nemen. Eind van deze week wordt besloten heid dat verkeerde infomatie aan de vo°r de Stadsgehoorzaal en de Aal- ge al negatief heeft besloten over de hem voor commentaar. "Hij moet kaar kon worden gepast. Het marktschool van de Haagse project ontwikkelaar Improma is door het Leidse college van B en W afgewe- De gemeente Leiden had zelf al zen. Improma wilde op de begane voor het ontdekken van de verdui- grond een winkelcentrum en een stering geconcludeerd dat de finan- nieuwe concertzaal in de huidige ciële administratie bij de schouw- stadsgehoorzaal. Op de eerste ver burg beter moest. In een rapport dieping zouden vijf bioscopen moe- over de reorganisatie van de sector ten komen. In de plannen was ver- 132 OOOa^uldenV'1Vóïgen'sUr'Vissei cultuur' de zogenaamde cultuurno- der een kleine parkeergarage opge- ioz.uuu guiaen. volgens visser ta die vorig jaar verscheen, werd ge- nomen. concludeerd dat de boekhouding Directeur E. mulder van Impro- van de schouwburg in het vervolg ma is nog niet op de hoogte gesteld bij de directie financiën op het stad- van de beslissing van de gemeente huis moet plaatshebben. Leiden. "Ik heb al wel wat geruch- In 1988 noemde de gemeente in ten gehoord, maar er is nog geen een geheim rapport al het finan- brief van de gemeente binnen", al- cieel-economisch beleid van de dus Mulder. "Naar aanleiding van schouwburg 'een zwakke kant'. In de geruchten hebben we wel de 1985, '86 en '87 werd de begroting planvorming stopgezet", met tonnen overschreden en nam Een woordvoerster van B en W plannen van het Haagse bedrijf: "Tijdens een presentatie van de plannen, enkele maanden daarvoor, heeft het college direct al afwijzend gereageerd". Het is onduidelijk waarom het plan niet verder is uitgewerkt. Naar verluidt zou het plan van Improma niet passen in de onlangs versche nen cultuurnota. Daarin staat dat de Stadsgehoorzaal een 'bruisend mu ziekcentrum' moet worden voor veel muzieksoorten. Ook de par keergarage aan de Aalmarkt sprak een aantal wethouders niet aan. Bo vendien zou als gevolg van de plan nen de gemeentelijke bijdrage aan de Stadsgehoorzaal toenemen. De verantwoordelijk wethouder, de WD'er Van der Nat, is ziek en kan het besluit daarom niet toelichten. ook de brief sturen naar Improma". Directeur Mulder is verbaasd over de afwijzing. "Drie maanden geleden hebben wij het college een presentatie gegeven. Wij hadden de vierkante meter detailhandel met ernstige psychische pro blemen te kampen gehad. "Ik kan begrijpen", merkte Carli tijdens een intens, gevoelvol pleidooi op, "dat mensen van hem zeggen dat-ie wel twintig jaar moet worden opgeslo ten, dat-ie de ziekte kan krijgen of kan verkommeren. Voor de maat schappij is het misschien een goede gedachte dat hij negen of tien jaar uit de samenleving verdwijnt, maar dat is niet in zijn belang. En of het nu zes, of acht of tien jaar duurt, hij kómt terug in de maatschappij en daar moet u rekening mee houden", vroeg hij de president. "Het is nog niet te laat. Hij heeft de zweep van de strafrechterlijke macht gevoeld en er zijn goede mogelijkheden om hem er niet meer mee in aanraking te laten komen. Maar over tien of elf jaar cel is niet heen te kijken. Hij wil voor zijn 30ste nog een normaal le ven kunnen beginnen". Om die kans vroeg ook de advo caat van de 34-jarige man uit Zoeter- meer, die na de overval in Leiden de vluchtauto bestuurde. Enkele da gen voor de overval was hij daar voor gecharterd, zonder exact op de hoogte te zijn van wat allemaal gaande was. Maar de procureur ge neraal vond zijn aandeel groot ge noeg om hem niet als medeplichti ge, maar als medepleger te vonnis sen. Wurzer hield de in 1977 uit Roe menië gevluchte man aan zijn ver klaringen die hij eerder bij de rech ter-commissaris en de rechtbank had uitgesproken. In tegenstelling tot gisteren had hij zich bij die gele genheden niet van een tolk bediend en derhalve waren in de stukken nogal wat misvattingen geslopen. Zijn aandeel in de overval stond voor Wurzer niettemin vast en hij vond ook dat de man daarvoor zwaarder moest worden gestraft dan eerder was vastgesteld: vier jaar cel in plaats van drie, waarvan nog een voorwaardelijk. Zijn raads vrouw oordeelde echter dat die straf al te hoog was, zeker in vergelijking tot de straffen die aan de overige da ders zijn uitgedeeld. Maar meer nog om humanitaire redenen pleitte zij voor zo spoedig mogelijke vrijla ting. "Mijn cliënt heeft altijd al naar Roemenië teruggewild. Tot vorige maand kwam dat vreemd over, te ruggaan naar het land dat je bent ontvlucht, maar nu natuurlijk niet meer", verwees zij naar de politieke ontwikkelingen aldaar. "Die heb ben hem in nog grotere verwarring een geweldige injectie betekenen gebracht dan hij al was nadat voor de Leidse binnenstad". Het was de bedoeling dat de 3000 indruk dat de plannen positief v worden gebruikt door LEIDEN - De beheerder van het asiel aan de Besjeslaan, H.M. Gottschal, werd gistermorgen bij het legen van de brievenbus ver rast door een klein hondje dat te gen hem opsprong. Het beest van een half jaar oud was daar door de voormalige eigenaar achtergela ten. Volgens Gottschal zou dit wel eens het eerste slachtoffer kunnen zijn van de hondepen ning die de gemeente onlangs in voerde. Eerder die nacht waren de hon den van het asiel enorm tekeer ge gaan. Gottschal ging daarop naar buiten om te kijken wat er aan de hand was, maar kon niets vinden in het donker. "De eigenaar is waarschijnlijk stiekem de Besjes laan opgeslopen en heeft de hond ergens vastgebonden. Het beestje had om zijn nek een strip stof en heeft zich kennelijk kunnen los werken. Toen we hem vonden zat hij onder het kroos en de modder. De hond heeft dus ook ergens in de sloot gelegen". Gottschal heeft al eerder mee gemaakt dat mensen in groten ge tale hun hond kwamen afgeven. Dat was bij de vorige invoering van de hondenbelasting. Met in gang van 1 januari zijn Leidse ei genaren verplicht om hun hond van een penning te voorzien. Die is te krijgen bij het voldoen van de hondebelasting. Daarbij wordt de hond dan ook geregistreerd. De eigenaar die geen penning heeft, krijgt een boete die twee keer het bedrag van de aanslag bedraagt. De hondepenning zou volgens Gottschal voor bepaalde mensen aanleiding kunnen zijn om af stand van hun hond te doen. "Dit is waarschijnlijk de eerste. Ik hoop dat het erbij blijft. Kijk, de gene die dat heeft gedaan en nu dit in de krant ziet staan, schaamt zich natuurlijk helemaal rot. Ik hoop dat het een waarschuwing is", zegt Gottschal. Op zich heeft Gottschal geen bezwaar tegen de invoering van de penning. "Het is natuurlijk wel een reële zaak dat de gemeente een belasting heft. Maar het is be lachelijk dat dit niet ten goede komt aan de dieren. Op dat ge bied zou nog heel veel kunnen ge beuren". Asielbeheerder Gottschal met het gisteren c slachtoffer van de hondepenning? den ontvangen. De gesprekken bliekstrekker. Daardoor daarna met de verschillende ge- aantrekkelijk winkelvierkant ont- meentelijke diensten zijn heel con- staan van V&D, Hema, C&A en structief geweest. De afspraak was Stadsgehoorzaal. De kosten waren dat we het plan het eerste kwartaal geraamd op 25 miljoen gulden, verder zouden uitwerken. In het tweede kwartaal zouden wij met een nadere financiële onderbou wing komen". "Als de geruchten waar blijken te zijn, betreurt ik het zeer. Wij hebben twee jaar lang veel tijd in dit plan gestoken. We hebben nog een stu die laten verrichten waaruit bleek LEIDEN - In Leiden komen in 1990 dat er kon worden bezuinigd op het naar schatting zo'n 60 zogenaamde werkervaringsplaatsen die zijn be stemd voor langdurig werklozen. Op zo'n plaats kunnen deze mensen scholing en werkervaring opdoen, zodat ze daarna een grotere kans hebben op een normale baan. De uitvoering van de toewijzing en be geleiding is in handen van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Dit gemeentelijk initiatief is een uitvloeisel van landelijke maatrege len om mensen die al langer dan twee jaar werkloos zijn weer aan een baan te helpen. De zogenaamde wet Vermeend/Moor voorziet in een regeling waarbij instellingen een subsidie en vrijstelling van werkge verspremies krijgen, wanneer ze zorgen voor een werkervarings plaats. De plaatsing gaat via een zo genaamd heroriënteringsgesprek, die langdurig werklozen voeren met het de sociale dienst, waarin ze zich moeten beraden over een her- of omscholing. Bij de 10 tot 12 plaatsen die de ge meente zelf als werkgeefster cre ëert, wordt het voorrangsbeleid toe gepast. Dat wil zeggen dat zo veel mogelijk gebruik wordt gemaakt van vrouwen en van leden van cul turele minderheden. De regeling biedt ervaringsplaatsen aan voor 32 uur. Wanneer het loon hiervoor on der het bijstandsniveau blijft, legt de gemeente er nog vier uur bij. Groen-Linksraadslid vindt dat de regeling veel weg heeft van een lappendeken, omdat het veel kleine regelingen van werk loosheidsbestrijding bijeenbrengt. Wethouder Van Dongen van onder wijs erkent dat het latie door z'n vriendin werd verbro ken, waardoor hij op het criminele pad belandde. Na zijn gevangen schap móet hij terug, omdat hij in Pu" Nederland geen enkel verblijfs recht heeft. Het is het beste als hij zo snel mogelijk naar zijn eigen land terug kan". Uitspraak in beide zaken op 24 ja- i de Besjeslaan aangetroffen halfjaar oude hondje. Het eerste sing is, maar dat het toch een vorm van werkloosheidsbestrijding is. Mensen krijgen geen garantie dat na afloop van de werkervarings plaats, die één jaar duurt, er een vas te baan is. Het is volgens haar be slist geen structurele werkgelegen heid. Volgens ambtenaar H. Pronk van de gemeentelijke sociale dienst is het aandeel van niet-werkwilligen onder langdurig werklozen in Lei den, veel geringer dan in andere plaatsen van het land. Onlangs be weerden verschillende sociale dien sten dat veel werklozen niet bereid waren om zich te laten her- of om scholen. Van de 500 mensen die de Leidse sociale dienst tot nu toe heeft opgeroepen voor een herori- enteringsgesprek, bleek slechts 8 procent niet te willen meewerken. In Nijmegen lag dat percentage op ongeveer 50. Ook bij het jeugdwerk garantieplan zijn de cijfers veel gun stiger dan die van het landelijk ge middelde. LEIDEN - De Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) heeft gis teren aangifte gedaan van diefstal van landmetingsapparatuur. Onbe- Laurier kenden hebben in de nacht van dinsdag van woensdag voor ruim 15.000 gulden aan seismografisch gereedschap weggehaald van een opslagplaats in de Vlietlanden, waar de maatschappij aan het me- noodoplos- ten was. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11