TAD LEIDEN Cafés niet langer open bij vrije sluitingstijden LEIDSCH DAGBLAD Kroegbazen vrezen slechtere sfeer Inspraak bij opstellen verkeersmilieukaart Buitenschoolse opvang moet worden verdubbeld s MAANDAG 8 JANUARI 1990 LEIDEN - Er komen geen spectaculaire verschuivin gen in de openingstijden van de Leidse kroegen indien de nieuwe gemeenteraad be sluit vrije sluiting in te voe ren. Een dergelijke beslis sing zou voor de meeste ca fé-eigenaren geen reden zijn hun zaak veel langer open te houden. De kwestie van de sluitingstijden is weer aan de orde sinds de PvdA in haar verkiezingsprogramma voor de komende raadsverkiezingen heeft gesteld dat de vaste openings tijden voor cafés op de helling moe ten. Dit terwijl de partij er jarenlang voorstander van was dat de kroegen allemaal tegelijk dicht gaan. Die ommezwaai betekent naar al le waarschijnlijkheid dat er na de verkiezingen in maart een raads- meerderheid voorde vrije sluitings tijden zal stemmen, Hiermee krijgen de Leidse kroeg bazen eindelijk hun zin, zij vragen al geruime tijd de sluitingstijden vrij te laten. Ze zien dit als een goede mogelijkheid om bijvoorbeeld van- Voorzitter PvdA: 'Groen Linies weer in college' - LEIDEN - Greetje van den Bergh, de scheidend voorzitter van de Leidse PvdA-afdeling, vindt dat er na de gemeenteraadsverkiezingen een college moet komen met in ie der geval Groen Links. Zij zegt in een afscheidsinterview in de Partij genoot, het partijblad van de socia listen, verder dat de derde partij in het college D66 of de VVD moet zijn. Groen Links keert wat Van den Bergh betreft zeker terug in een nieuw college. "Als ik de stemming peil, is iedereen eigenlijk tevreden over de samenwerking met Groen Links. Een aantal jaren geleden wa ren er nog veel aarzelingen over. Nu zijn de geluiden unaniem positief, zowel inhoudelijk als wat betreft bestuurlijke opstelling. Ik zie dan ook geen reden waarom we niet in elk geval met Groen Links zouden doorgaan". De keus van de derde collegepar tij is wat ingewikkelder volgens Van den Bergh, die vertrekt na ze ven jaar voorzitter te zijn geweest. De keus gaat in eerste instantie tus sen de WD of D66. De laatste partij komt alleen in aanmerking als er een voldoende meerderheid in de raad is. Een coalitie met het CDA heeft niet haar voorkeur: "Ik vind dat er teveel verschillen zijn tussen het CDA en de PvdA wat betreft ethi sche kwesties. En dan denk ik op gemeentelijk niveau niet zozeer aan bijvoorbeeld euthanasie, maar wel aan iets als emancipatiebeleid. Ik denk dat we bij dat soort zaken, en by voorbeeld ook bij onderwijs kwesties, veel meer op één lijn zit ten met de WD en D66". Bekeuringen bij alcoholcontrole LEIDEN - Bij alcoholcontroles die het afgelopen weekeinde in Leiden en omliggende gemeenten zijn ge houden, kregen in totaal 21 automo bilisten een rijverbod. Daarvan kre gen er 12 mensen ook nog eens een proces verbaal, In totaal zijn er 482 automobilis ten op vrijdag- en zaterdagnacht ge controleerd. Opvallend was dat bij de controle op vrijdag meer mensen te veel hadden gedronken dan op zaterdag. geluidsoverlast dalisme dammen De eigenaren menei lijktijdige cafésluiting een enorme groep mensen op hetzelfde tijdstip steeg op straat komt, met alle negatieve te of zes uur door gaat. "Wij willen ook wel eens slapen", dat bij ge- Eigenaar F. Bik van De Bonte Koe de Hooglandse Kerk Choor- il absoluut niet beginnen verandering van de slui gevolgen vandien. In de zienswijze tingstijd. "Ik denk dat het fijn de eigenaren geven vrije slui tingstijden een wat gelijkmatiger verloop van de bezoekers. Niet ie dereen gaat immers meer op dezelf de klanten om te weten dat op een vast moment een punt staat achter de avond". Voorts denkt hij dat langere ope- de tijd naar huis. Hierdoor neemt de ningstijden niet bevordelijk zijn kans op problemen af. voor de sfeer ii De Leidse politie ziet het plan wel tuurlijk altijd zitten, vooral omdat collega-korp- tot zeven uu: sen elders in het land (Groningen en doordrinken, Utrecht) goede ervaringen hebben niet hebben met de vrije sluitingstijden. De poli- niet", tie denkt het werk beter aan te kun nen. Nu is er vlak na sluiting altijd Koe om twee u een enorme piek in de werkzaamhe- eigenlijk tot 3 den voor de agenten. Animo het café. "Er zijn.i te vinden die 3 ochtends willen ar zo'n zaak wil ik mijn klanten ook In de weekeinden sluit De Bonte nachts. Bik mag doorgaan, maar heeft hieraan geen behoefte. "De huidige tijd geeft een prettige sfeer, ik denk dat het de rust niet ten goe- Maar nu de kroegbazen waarschijn- de komt als de tap langer open lijk aan het langste eind trekken blijft", lijkt hun animo om ook werkelijk later de deuren te sluiten niet groot. Ben Luijkx bijvoorbeeld, eigenaar van Malle Babbe aan de Nieuwe Beestenmarkt, De Harmonie aan de Breestraat, Blind Date aan de Turf markt, d'Overkant aan de Beesten markt en De Plantage aan de Hoge- woerd wil slechts één van zijn kroe gen later sluiten. "In De Harmonie blijven altijd veel mensen zitten om gezelig een borreltje te drinken afloop va klanten Hoe beperk je de geluidhinder van het verkeer in Leiden? LEIDEN - Hoe beperk je de geluid- etentj^. Heel rustige hinder van het verkeer in Leiden? r de bestaande situatie en de toe- te gaan door het aantal auto's terug komstige als er niets wordt het jammer is dat Die vraag stelt de gemeente Leiden derd. Uit deze kaarten blijkt dat naar huis worden ge stuurd". - - In de ander cafés van Luijkx gaan FB en Rover, de bond voor open- aantal wegen. En dat wordt de deuren niet later dicht dan nu het baar-vervoerreizigers. De beant- toekomst alleen maar erger, geval is. "Ik heb er geen baat bij, al woording van de vraag moet leiden is het alleen maar door de grotere tot een verkeersmilieukaart van kans op problemen". Leiden met als resultaat minder ge- ot luidoverlast. De gemeente krijgt noxyde"zulte^^ verminderd met dertig procent. Volgens gastheer stef Korving ™'n driPhnndprHdiJirpnd cmldPn 11 Ook is duidelijk dat op e te dringen. "Het verlagen va hoeveelheid autoverkeer is al jaren hrijding beleid in de gemeente Leiden", groot Uitgangspunt bij het project is in ae echter het terugdringen van de ge luidhinder. Er moet een plan op ta- aantal fel komen waarbij het aantal wegen de maximale grenswaarden geh waar meer dan 65 decibel geluid stikstofoxyden en koolmo- bij de gevel wordt gemeten, wordt - - - driehonderdduizend gulden den Het eaat dan om de volgende van Annie's Veijaardag aan de Ou- subsidie van het ministerie van of|elen daarvan- Hoee Rijn wijn zullen ook in dit café de ope- volkshuisvesting ruimtelijke orde- dijk Zijlsingel, Herensingel Hooi- met drie decibel betekent, het mgstyden m eerste instantie met mng en milieubeheer voor het pro- schuttersveld, Stations- brengen van asfalt in plaats afhankelijk van de sfeer en de be- Korving betekent dit niet dat An- chilllaan. mag, niets ligt vast", schrijft de ge meente in een brief aan de betrok kenen. "Wilt u wegen afsluiten? Ak koord, maar dan moet u wel beden ken wat het alternatief voor het ver keer is. Wilt u auto's verbieden bin nen de singels te komen? Prima, maar dan moet u wel aangeven hoe bijvoorbeeld de bevoorrading en het parkeren geregeld moet wor den". Het slopen van woningen moet zoveel mogelijk worden ver meden. De inzendingen moeten op 1 fe bruari binnen zijn, waarna de direc ties verkeer en vervoer en milieu de voorstellen nader bekij- mindering met Idrie decibel inhoudt, is - het bedenken van zinvolle maatre- ken. De verkeersmilieukaart is hal- Volgens A. de Bie, ambtenaar by j moeilijk. "Je kunt bijna verwege dit jaar gereed, ïduectie verkeer en vervoer, is de *iet and*rs dan wegen afsluiten". r rekening wordt gehouden met de aiiuci. i gezellige avond tot vijf het milieu. Daarom is eerst gekeken luchtverontreiniging slechts tegen zegt pe gje "Maar dat heeft wel r allerlei effecten op andere Inspraak in keuze verwarming van flats in Slaaghwijk gen. We moeten ook komen met een reële oplossing. De Hoge Rijndijk afsluiten, daar is natuurlijk nie mand voor". De Bie, hoopt op dat de aange schreven organisaties met dè oplos singen komen, al gelooft hij niet dat de streefwaarden worden gehaald. "Die streefwaarden, het terugdrin gen van het aantal woningen waar de gevelbelasting meer dan 65 deci- bewonerscommissies bel is met dertig procent, dat kun je ningbouwverenigingen wel schudden. We kunnen den niet de bewoners kiezen uit drie r LEIDEN - Burgemeester Goekoop ontmoette zater- middag zijn ambtsgenoot Willy Wahl uit het. West- Duitse Krefeld op een wat ongewone manier. Wahl maakte deel uit van een carnavalesk gezelschap dat een ontvangst kreeg aangeboden in de burgerzaal van het stadhuis. Carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten had de ze dag haar zustervereniging 'Die Blaue Funken' uit het Duitse Krefeld op bezoek. Wahl is erelid van deze vereniging. Voordat hij benoemd werd tot burgemees ter, was hij jarenlang loco-burgemeester van Krefeld. In het gezelschap reisde ook de president van de Duitse carnavalsbond mee om zich te overtuigen van de carnavalsbeleving in Leiden. Na de ontvangst op het stadhuis gingen de vertegen woordigers van de beide verenigingen naar de bakke rij van prins Lodewijk den Eerste aan de Lammen- schansweg. Daar werd de gevel getooid met een grote steek, die tot de carnaval in eind februari blijft han gen. In de avonduren werd een groot nieuwjaarsbal ge houden in de residentie van de Hutspotten, het Antoni- us Clubhuis aan de Lange Mare. ('foto Henk Bouwman) Terugblikken op werk in Juigalpa LEIDEN - De bouwbrigades uit - Leiden en Den Haag die afgelopen ^.r„uJ,^,™l1!?.'?,<;.energiekosten zomer een nieuw onderkomen voor artsen bouwden in Juigalpa, geven vrijdag 12 januari het werk. Hierbij zijn onder anderen de Leidse wethouder Van Dongen en burgemeester Havermans van Den - Haag aanwezig. In de middaguren FV?'e informatiebijeenkomst, wordt een diaserie gepresenteerd b« tolken ultleS zullen Beven- over het werk en is er gelegenheid tot vragen stellen. In de avonduren is er een salsa feest met live-muziek en nog een tweetal dia-presentaties. Verder LEIDEN - Door onbekende oorzaak worden foto's verkocht die zijn ge- is zaterdagnacht om 3.45 uur een au- nomen door de 29 vrijwilligers die to bij de Oude Vest te water geraakt, in de Nicaraguaanse stad hebben Getuigen hadden de auto nabij de gewerkt. Pauwbrug wel in het water zien De manifestatie wordt gehouden gaan, maar wisten niet of er nog in theater De Steeg aan het Westein de 168a in Den Haag en begint om 16.00 uur. Het avondprogramma be gint om 20.00 uur. Auto te water wisten niet of| zaten. Agenten die het water in doken, troffen de auto leeg aan. De brand weer heeft de auto op de kant gezet. De la Mar eerste op ontwerplijst van Groen linies LEIDEN - Wethouder Hans de la Mar wordt vrijwel zeker lijsttrekker voor Groen Links bij de gemeente raadsverkiezingen in maart. Twee de op de ontwerplijst staat Edith Middelkoop, die wordt gevolgd door het huidige raadslid Jan Lau rier. Vier, vijf en zes zijn Rianne van Schreven, Karin Hoogeveen en Paulien Verstraten. Groen Links denkt dat de eerste zes plaatsen verkiesbaar zijn. Er is bewust gekozen voor een groot aan tal vrouwen bij de eerste zes. Bij het samenstellen van de lijst is niet ge let op de partij waarvan de kandida ten (vroeger), lid waren. De lijst wordt op 16 januari tijdens een ver gadering van Groen Links in het Gulden Vli< LEIDEN - De bewoners van de Slaaghwijk kunnen kiezen op wel ke wijze de blokverwarmingsketels hun flat worden vervangen. De hierover i allerlei maatrege- speciale informatie-avonden kun- Het grootste deel verkeersstructuur ligt natuurlijk gelijkheden vast. Hele verkeersstromen verleg- ming. gen kunnen we niet". Allereerst kunnen standaard ke- Niet dat het afsluiten van belang- tels worden aangebracht die te ver- rijke wegen wordt verboden. "Alles gelijken zijn met de huidige ketels. De tweede mogelijkheid is de aanleg van hoog rendementsketels. Die zijn iets duurder, maar werken energiebesparend. De laatste optie is de aanleg van stadsverwarming. Ook hiervan zijn de aanschafkosten hoger dan die ketels, maar door het grootver- zienlijk lager uit. De bewoners kunnen zich woens- terugbfik'op januari vanaf 19 00 uur in buurthuis Op Eigen Wieken uit- de drie moge lijkheden. Voor de buitenlandse be- dag later e Strijd tegen plan Zijloever voortgezet LEIDEN - A. Groeneweg, bewoner van de Soembastraat in Leiden, legt zich niet neer' bij de goedkeuring door de provincie van het bestem mingsplan Zijloever. Gedeputeerde staten hebben zijn bezwaren tegen de plannen voor het gebied langs de Zijl afgewezen. Leiden wil er een woonwijkje bouwen met onder meer 258 woningen en een bejaar dentehuis. Volgens Groeneweg is bij de ont wikkeling van het plan niet zorgvul dig met de belangen van omwonen den rekening gehouden. In het plan wordt teruggekomen op eerder ge dane toezeggingen over de bouw hoogten, het aantal woningen en de hoeveelheid groen, aldus Groene weg. De provincie deelt de bezwaren niet. Het bestemmingsplan geeft slechts een globaal en flexibel beeld van wat in het gebied mogelijk is. De gemeente kan derhalve niet op een aantal huizen meer of minder worden aangesproken. Om het bouwplan financieel mogelijk te maken, is op z'n minst de bouw van het genoemde aantal huizen nood zakelijk. Op overige bezwaren ant woorden GS dat voldoende groen aanwezig is en de voorgestelde hoogte geen bezwaar oplevert. Groeneweg spant tegen het be sluit van GS een zogenoemde AROB-procedure aan. Twee kluizen opengebroken LEIDEN - Op twee verschillende plaatsen in Leiden zijn in de nacht van donderdag op vrijdag kluizen opgebroken. Bij een woningbouw vereniging aan de Pioenstraat is een bedrag verdwenen van ongeveer 5000 gulden. Inbrekers hebben de toegangsdeur geforceerd en de brandkast met een breekijzer opge broken. Daarnaast is bij een bedrijf aan de Flevoweg 1000 gulden verdwenen. De kluis is hier met een slijptol opengeslepen. Democraten De Leidse afdeling van de Jonge Demo craten houdt vrijdag 12 januari een zoge naamde milieu-academie. Gastcolleges worden gegeven door K. Zoeteman, plaatsvervangend directeur generaal van het ministerie van vrom, en iemand van Milieudefensie. Plaats is het Gulden Vlies, Breestraat 125 en aanvangstijd is 16.30 uur. Aikido Stichting Tryade begint woensdag 10 ja nuari om 18.00 uur met lessen voor be ginners in Aikido, een sport die is geba seerd op oude samoerai-technieken. De lessen voor gevorderden beginnen op vrijdag 12 januari om 19.30 uur. Plaats is de Suze Baartschool aan de Drie Okto- berstraat. Voor informatie tel. 126302 of 960277. LEIDEN - Overleden: C.H.J. van der Drift, geb. 28 jan. 1914, man; B.E.J. Schrader, geb. 23 feb. 1922, echtg. van L.T. Hooijmans; J.P. Steenvoorden, geb. 31 juli 1923, geh. gew. mei L.J. van den Eshof; J.C. van Wilgen, geb. 2 mei 1931, geh.gew. metP, Siera;J. Vermeer,geb. Burgerlijke Stand C. Logeman, geb. 14 aug. G.C. de Vogel, geb. 4 feb. 1914, geh. gew. r i J.A. Heemskerk: F. Aikens, P.L. Roelai t P.J. S Bronsgeest, geb. 23 juni 1917. meling, geb. 16 èug. 1927, echtg. van A. Smit; I.T. Koldewiin. geb. 3 juni 1944, man; T.M.J.H. Meertens, geb. 28 nov. 1913, man; A.A. van der Meer, geb. 19 juli 1902, geh. gew. met G.M. Vermij; A.H. van Nooijen, geb. 27 nov. 1923, man; J.M. van Egmond, geb. 27 nov. 1949, echtg. van E.J. van Drie; R. Segers, geb. 14 jan. 19'21, man; J. de Vries, geb. 12 apr. 1989, zoon; P. van Egmond, geb. 27 aug. 1904, man; W.F. Rohrbeck, geb. 28 mei 1908, geh. gew.,met W.J.C. Mijnders; H.A. van Bur- ken, geb. 25 juni 1913, geh. gew. met J.J. Wouters; G.A. van Dijk. geb. 3 ec. 1906, man; P.L. Roelandschap; J.M. Bekooi, geb. 3 juli 1926, echtg. van C. Zwanenburg; J. Hoogen- boom, geb. 6 juni 1918, man; P.G. Verlaan, geb. 4 maart 1949, geh. gew. met A. Klompe; J. Boom, geb. 5 mrt. 1920, man; B.P. van der Heijden, geb. 22 jan. 1924, geh. gew. met W. Clements. L. Boehlee, geb. 31 mei 1905, geh. bew. met H.J. Noteboom; A. Venema, geb. 31 mei 1909, man; T.P. van der Vet, geb. 19 mei 1936, man; G. Gussekloo, geb. 9 sep. 1908, man; H.L.M. Reuvers, geb. 2 jun. 1952, man; H.J. Sloos, geb. 18 mei 1914, man; P.H. van Schaik, geb. 2 nov. 1939, man; B.J. van der Aa, geb. 27 jul. 1919, man; M.J. Spaans, geb. 26 jan. 1941, man; J. van Beelen, geb. 6 jul. 1899, geh. gew. met H. Abbink; L. A. van der Steen, geb. 10 apr. 1910, geh. met J.D. Nieuwenhuijsen; W.C. Knijnenburg, geb. 27 mei 1920, man; H.J.W. Snijders, geb. 6 aug. 1940, man; P.F. Vinkes- teijn, geb. 2 mrt. 1937, man; A.C. Flippo, geb. 24 okt. 1909, echtg. van C. van der Hoek; A. Koren, geb. 18 apr. 1925, man; M.A. de Water, geb. 30 mei 1912, echtg. van I. Vavier; W.A. van Krieken, geb. 2 mrt. 1910, man; J. Corne- lissen, geb. 30 dec. 1930, geh. gew. met C. Vlieland; M.E. van der Worm, geb. 30 aug. 1918, echtg. van J. Verhoef; G.R.T. Ouwerling, geb. 2 apr. 1946, vrouw; M. van Wieringen, geb. 13 mrt. 1904, echtg. van K. Binnekade; M. Kucharczyk, geb. 29 jul. 1912, man; M.E.W. Scheer, geb. 16 apr. 1900, geh. gew. met F.P. Breedeveld; L H. Quist, geb. 16 jul. 1930, geh. gew. met A.T. de Hoop; J.B. Groeneveld, geb. 9 jul. 1913, man; A. Huisman, geb. 18 mrt. 1915, man; J. Nieuwenhuizen, geb. 26 dec. 1920, geh. gew. met A. Mein; R, Schipper, geb. 18 leb. 1959, man; A.H. Peters, geb. 1,5 mei 1907, geh. gew. met J. de Haas; C. Kuijf, geb. 19 okt. 1921, man; A. van den Bosch, geb. 25 mei 1924, man. LEIDEN - De capaciteit van de instellingen voor buitenschoolse opvang (BSO) moet minimaal worden verdubbeld. Verder, die nen alle kinderdagverblijven bui tenschoolse opvang te verzorgen en moet de leeftijdgrens worden opgeschroefd tot twaalf jaar. Dat zijn de belangrijkste aanbe velingen die een werkgroep van leidsters en bestuursleden van kindercentra, ouders en een con sulent van de Stichting Welzijn doet in het Beleidsplan Buiten schoolse Opvang. Dit rapport is opgesteld in opdracht van de Stichting Welzijn en de Werkge meenschap Kindercentra. De BSO is een voorziening waarbij kinderen voor, tussen en na de schooltijd terecht kunnen als de ouders werken. In Leiden zijn op dit moment zes kinderdag verblijven die ook BSO verzor gen. In het centrum zijn dat Peu- terpalet en Het Konijn, in de Ste venshof Lotte, in Noord draait Sindbad en in de Merenwijk De Draaimolen en De Compagnon. De werkgroep meent dat deze instellingen bij lange na niet vol doen aan de wensen van de bevol king. Het aantal plaatsen op de gezamenlijke instellingen is 72, terwijl er 8400 kinderen op de ba sisscholen zitten. Daarbij wordt slechts een klein aantal basisscholen echt bereikt, omdat de dagverblijven vaak te ver weg liggen. Ten slotte is er het probleem dat een aantal dagver blijven kinderen slechts tot hun achtste of tiende levensjaar op vangt. Het rapport is volgens de sa menstellers opgesteld om de schrijnende problematiek in de kinderopvang eens duidelijk on der de aandacht van de gemeente te brengen. "De behoefte aan kin- derovang stijgt net zo snel als de toename van het aantal eenouder gezinnen en vrouwen die willen werken. Maar de voorzieningen blijven ver achter bij de ontwik kelingen. Willen vrouwen werke lijk financieel zelfstandig worden dan zijn kinderdagverblijven en voorzieningen voor buitenschool se opvang van groot belang", laat de Stichting Welzijn weten in een bijlage van het rapport. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7