a Wijziging toeslag debetrente Leger Nicaragua doodt oppositie bij invasie VS MAR8EKtE0ENf? LADAN Al 116 jaar het zonnetje uit huis GROTE PORTIES KLEINE PRIJZEN rijst roosteren voor nieuwe jaar Suriname veroordeelt dreigementen indianen Leider van Franse communisten Marchais wankelt na val Ceausescu .pKS OF SCHERF zonwering rolluiken romazo garantie Showroom Molensteeg 12-14 (bij Doezastraat) Leiden. Tel. 071-121375-140006 Geopend ma t/m vr 08.30 - 13.00 uur en 13.30 - 17.30 uur. In verband met de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt is, met ingang van 5 januari, de toeslagrente voor debetstanden in rekening-courant verhoogd van V2% naar 1%. De Nutsspaarbank doet meer. 1071-1257591 St. Aagtenstraat 10-14 Leiden Als je toevallig het levenslicht aanschouwt in Afrika, Latijns- Amerika of een arm deel van Azië, dan mis je een heleboel dingen die voor kinderen hier doodnormaal zijn. Scholing, voeding, medische zorg. Elke twee seconden verliest een kind daar de ongelijke strijd. En sterft. Voor slechts f 15,- per maand kunt u zo'n kind redden. Geef dat kind óók een kans. STEUN UNICEF. DOE MEE AAN KANS VOOR EEN KIND. GIRO 7515. Haarlemmerstraat 11 Leiden RIMPELS WEG Een complete face- en bodylift. Al na één behandeling zichtbaar resultaat. Dat kan alleen met ISOGEI. Het eerste en enige ap paraat dat de conditie van spier en huldwcefsel 100% verbetert. De nieuwe ISOGEI body skin- lift methode versterkt uw spie ren en maakt de huid mooi glad en strak. Weg verslapte spieren. Weg rimpels. Wegkraaiepootjes. Voor gezicht, borsten, bulk, billen en benen. ISOGEI werkt effektief en snel. Al na één behandeling van minuten ziet u er jonger uit. Voor alle huidtypen, dus ook voor de meest gevoelige huid nu bruin worden. Arlette's Agency Blekerstraat 26 te Katwijk Telefoon 01718-23615 geopend: Ma-Woe-vr: 9.00 uur-21.30 uur Di 13-30 uur - 21.00 uur Do 9.00 uur-18.00 uur AFSLANKEN Er goed uitzien, mag weer! Ar lette's Agency kan daarbij helpen. Met de TRANSION NX afslankmethode. Een electro- stimulatle methode, waarmee spiergroepen en huid op die plaatsen waar het nodig is, worden geprikkeld en ver stevigd. Hierdoor toont u al na 15 minuten centimeters slanker! Ruim 90% van onze cliénten is zeer tevreden over TRANSION NX. Zij hoeven dan ook geen moeilijke diëten te volgen of sportieve topprestaties te lever en om er toch goed uit te zien. MANAGUA (AP) Een communi qué van het Nicaraguaanse ministe rie van defensie waarin het leger een vrijbrief krijgt om bij een Ame rikaanse invasie leden van de oppo sitie te vermoorden, heeft een storm van verontwaardiging veroorzaakt onder tegenstanders van de san- dinistische regering. Het zes pagina's tellend commu niqué, dat op 27 december werd ver spreid, bevat richtlijnen voor het optreden van de Nicaraguaanse strijdkrachten in geval van een in vasie door de Verenigde Staten. Het document werd gepubliceerd in re actie op de inval van Amerikaanse troepen in Panama. "Zodra de Yankee-interventie be gint (moeten) alle permanente mili taire eenheden, reserve-eenheden, volksmilities en de contra-spiona gedienst, in nauwe samenwerking met de staatsveiligheidsdienst, alle recalcitrante verraders, die openlijk of in het geheim de Yankee-inter ventie hebben aangemoedigd, af zonderen en executeren", zo staat ANC wil alleen overleg als ANC legaal wordt JOHANNESBURG (AP) - De in Zuidafrika verboden anti-apart- heidsorganisatie African National Congress (ANC) heeft vanochtend laten weten pas bereid te zijn tot overleg met de blanke minder heidsregering als het ANC dezelfde politieke bewegingsvrijheid krijgt als de regerende Nationale Partij. Het ANC deed deze uitspraak in een verklaring ter gelegenheid van zijn 78-jarig bestaan. In de verkla ring kondigde het ANC aan zijn guerrilla-activiteiten te zullen voortzetten en zelfs opvoeren totdat aan de voorwaarden voor overleg tegemoet is gekomen. Sinds meer dan een jaar heeft het ANC zich vrij wel onthouden van geweldsacties. President F.W. de Klerk heeft sinds zijn aantreden half augustus de restricties op de activiteiten van de zwarte oppositie enigszins ver soepeld. onder meer in het communiqué. De publicatie van het document is bij de Nicaraguaanse oppositie in slechte aarde gevallen. Zij vreest dat de Sandinisten proberen op de ze wijze oppositieleden te intimide ren met het oog op de algemene ver kiezingen van 25 februari. Ook bin nen de Sandinistische partij is het communiqué met enige reserve In een brief in de Sandinistische partijkrant Barricada verzekerde minister van defensie Humberto Ortega dat het communiqué van zijn ministerie "absoluut niets te maken heeft met het electorale pro ces". "Het heeft uitsluitend betrek king op de wettige, buitengewone, bijzondere maatregelen, die een ge wapende interventie de Nicaragu aanse regering zou dwingen te ne men voor de verdediging van het vaderland", aldus Ortega. Leden van de uit 14 partijen be staande Nationale Unie van de Op positie, wier kandidaat Violeta Cha- morro het bij de verkiezingen moet opnemen tegen president Ortega, hebben het communiqué scherp veroordeeld. Volgens een woord voerder van de Unie roept het stuk feitelijk op tot moord op oppositie leden, die zonder meer worden be- PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse regering heeft zaterdag de dreigementen van de Tucayana-in- dianen aan de politie veroordeeld. De leiders Thomas en Matto hadden de dag ervoor in het kabinet van het militair gezag verklaard dat de in dianen tien politiemensen zullen doden voor iedere indiaan die door toedoen van de politie om het leven komt. Legerleider Desi Bouterse ont ving vrijdag in het kader van het vredesoverleg een groep van 30 TOKY O -De rook brandt in de ogen van deze Japanse kinderen, maar het is voor een goed doel: een gezond 1990. Al een eeuwlang stoken de Japanners elk nieuwjaar vreugdevuren, waarop rijstcake wordt geroosterd om een goede gezondheid af te smeken voor het komende jaar. (foto ap> Devaluatie lire BRUSSEL (Rtr/ANP/DPA) - Italië heeft de lire gedevalueerd met 3,01 procent ten opzichte van de andere munteenheden in het Europese Monetaire Stelsel. Tevens is de mate waarin de lire mag afwijken van de spilkoers verminderd van zes tot 2,25 pro cent, zo heeft een woordvoerder de EEG verklaard. De koers i de Westduitse mark ligt al enige tijd vier procent boven die i de lire. schuldigd van verraad. Op voorwaarde dat in Nicaragua democratische omstandigheden heersen, zijn de Verenigde Staten bereid financieel bij te dragen aan een internationale commissie die de vrijwillige terugkeer van Nicaragu aanse contra's naar hun land moet begeleiden. Volgens woordvoerder Richard Boucher van het ministerie van buitenlandse zaken gaat het om een bedrag tot 3 miljoen dollar. Het geld zou worden verstrekt aan een gezamenlijke commissie van de Verenigde Naties en de Organisatie van Amerikaanse Staten. De VS hebben tot nu toe geweigerd om.via de OAS mee te betalen aan de ont manteling van de door haar ge steunde contra's. Spoedoverleg EG over Oost-Europa BRUSSEL (GPD) - De ministers van buitenlandse zaken van de EG komen nog deze maand in Dublin bijeen voor spoedoverleg over de si tuatie in Oost-Europa. Dat heeft de Ierse premier Charles Haughey, die dit halfjaar het EG-voorzitterschap bekleedt, dit weekeinde in Ierland bekendgemaakt. De ministers zou den aanvankelijk pas eind februari bijeenkomen, "maar de situatie in Oost-Europa verandert zo snel dat een eerdere ontmoeting gewenst is", aldus Haughey. PARIJS Het communistische partij-orgaan THumanité heeft over een hele pagina de verdediging op zich genomen van de bijna 70-jari- ge partijleider Georges Marchais, wiens aftreden nu allerwegen wordt geëist. De pagina wordt bovendien in een oplage van vijf mihoen exem plaren drie dagen lang over het hele land verspreid. Terwijl THumanité dit achterhoedegevecht levert om de partijleider nog te redden, zijn de dagen van Marchais desondanks geteld, zo wordt algemeen aangeno- door Rudolph Bakker Na de ineenstorting van de 'zus terpartijen' in Oosteuropa heeft de val van de Roemeense dictator Ceausescu de komende ondergang van Marchais nog verhaast: de Franse communistenleider had zich al te vaak de compromitterende gastvrijheid van het 'Genie der Kar paten' laten welgevallen. Binnen de partij zijn het de zoge naamde 'heroprichters' (refonda- teurs) die al geruime tijd tegen een voortgezet partijleiderschap van Marchais ageren. Onder hen bevin den zich onder meer de communis tische vakbondsleider Henri Kra- sucki en de beide partijbonzen die minister waren in het eerste socia listische kabinet Mauroy. Onder hen wordt de toènmalige minister van transport Charles Fiterman ge doodverfd als de eventuele opvol ger van Marchais. Fiterman is ech ter nog steeds niet hersteld van een ernstig auto-ongeluk waarvan hij enkele maanden geleden het slacht offer werd. Buiten de partij zijn er de leden die de afgelopen jaren hun lidmaat schapskaart uit onmin met de gang van zaken hadden ingeleverd. Zij hebben zich nu verenigd onder de noemer der 'herbouwers' (recon? structeurs). Het is duidelijk dat in deze filosofie de verdwijning van partijleider Marchais begrepen is. Terwijl de 'heroprichters' en 'her bouwers' al geruime tijd deel van het danig door tweespalt omge woelde communistische landschap uitmaken, heeft zich nu een derde groep aangekondigd, die voor Geor ges Marchais nog gevaarlijker is. Dat zijn de voormannen van de zo genaamde 'rode cirkel' rond Parijs. Langs de Marne en in Saint-Denis liggen de laatste der traditionele communistische bastions. In deze aardrijkskundige samenhang is men partijleider Marchais - in na volging van hetgeen Ceausescu zich aanmat - de laatste weken dan ook 'het genie van de Marne' gaan noe men. Met name de burgemeester van Saint-Denis heeft zich het afge lopen weekend tegen Marchais ge keerd. Om te beginnen heeft Marce- lin Berthelot met veel vertoon in zijn stad een straat naar Timisoara - waar het Roemeense verzet begon - vernoemd. Maar hij heeft na de ont hulling van het nieuwe straatnaam bord desgevraagd opgemerkt dat iedere partijfunctionaris op zijn 60e verjaardag met pensioen diende te gaan. En dat kan de bijna 70-jarige Marchais in zijn zak steken. Het wegvallen van de steun der traditionele 'houwdegens' in de laatste der bastions is voor 'het ge nie van de Marne' des te pijnlijker omdat uit hun partijkassen nog de financiële steun voor het partij- hoofdkwartier komt, die de intus sen opgeheven zusterparyen in het Oostblok niet meer kunnen ver strekken. Partijleider Marchais blijft onder al deze ontwikkelingen en na een hartaanval van enige, weken gele den uiterlijk de oude. Op interne bijeenkomsten scheldt hij de dissi denten regelrecht de huid vol en suggereert hij dat er - voor de hoe veelste maal? - sprake zou zijn van 'een complot van socialisten en ka pitalisten'. In de pagina uit THumanité valt te lezen dat op 11 maart 'de federa ties uit de Parijse regio groot belang hechten aan de samenkomst van ÏO.OOO vrouwen met Georges Marchais'. Allerwegen vraagt men zich nu af of Marchais - na zeventien jaar partijleiderschap - tegen die tijd niet met pensioen zal zijn gestuurd en het in die situatie zonder zijn 'ÏO.OOO vrouwen' zal moeten doen. zwaarbewapende indianen. Hij zei voorbereidingen te treffen voor een gezamenlijk overleg tussen militair gezag, Tucayana-indianen en het Junglecommando, dat binnen twee weken moet plaatsvinden. In december zijn verscheidene politieposten beschoten. Daarbij is een politieman gedood. President Ramsewak Shankar uitte vorige week het vermoeden dat de aansla gen door de Tucayana-indianen zijn gepleegd. De indianen ontkennen dit. Opnieuw zware gevechten Bayrut BAYRUT (AP) - In de Libanese hoofdsftad Bayrut hebben christelij ke troepen en door Syrië gesteunde moslim-milities gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag zware gevechten geleverd. Over eventuele slachtoffers is nog niets bekend. Volgens een politiewoordvoerder duurden de gevechten drie kwartier en werd vooral geschoten langs de Groene Lijn, die de stad in de mos lim- en een christelijke sector ver deeld. Zaterdag waren bü gevechten tussen beide partijen twee christe lijke burgers gedood en twee mos lims gewond geraakt. Daarna werd de Museumdoorgang, de enige weg die de beide sectoren verbindt, ge sloten. Volgens de politie vormen de gevechten de zwaarste schen ding van de wapenstilstand die op 22 september onder auspiciën van de Arabische Liga in Libanon van kracht werd. De gevechten begon nen in de nacht van zaterdag op zon dag met beschietingen tussen de troepen van Aoun en druzische mi lities in Souk el-Gharb, een strate gisch plaatsje in de heuvels rond Bayrut. Ook in Zuid-Libanon werd voor de zestiende achtereenvolgende dag een zware strijd geleverd tussen de pro-Iraanse Hezbollah en de door Syrië gesteunde Amal-militie. Hiermee gingen de beide milities voorbij aan een oproep van de Syri sche minister van buitenlandse za ken, Farouk al-Sharaa, en de Iraan- se onderminister van buitenlandse zaken, Mohammad Ali Besharati, om de wapens neer te leggen. Bes harati kwam zaterdag in de Syri sche hoofdstad Damascus aan om over een oplossing van deze strijd te praten. De shi'itische facties strij den om de zeggenschap over de 1,2 miljoen shi'ieten in Libanon.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 6