'Het lijkt wel een voetbalwedstrijd' NABIJ 'RK Kerk vergeet mensenrechten' —mimi REPORTAGE Daldozen Bukarest trekken in luxe huizen Securitate Nederlands konvooi op weg naar Roemenië Konvooi overnacht in Hongarije NICKELSDORF (ANP) Het ne gentig vrachtwagens tellende konvooi met voedselpaketten voor de Roemeense bevolking is vannacht voor de Hongaarse grens blijven staan. Zo konden de chauffeurs van een goede nachtrust genieten en vandaag overdag door Hongarije naar Roemenië rijden. De kon vooileiding heeft dat gisteren besloten. Oorspronkelijk was het plan om de nacht al in Hongarije door te brengen en mogelijk zelfs vlak bij de Roemeense grens. Van dat plan is afgezien, omdat de chauffeurs al twee lange rij- dagen achter de rug hebben. Ojn maandagmorgen zo vroeg mo gelijk te vertrekken, worden de grensformaliteiten al zondag avond geregeld. De Oostenrijk se en Hongaarse douane werken daaraan mee. MAANDAG 8 JANUARI 1990 MOSKOU (AFP) - De Sovjet-televisie heeft gisteren voor het eerst een boodschap van patriarch Pimen uitgezonden, het hoofd van de Rus- sisch-orthodoxe Kerk, ter gelegenheid van de kerstviering. In de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk wordt kerst op 7 januari gevierd. Volgens het Sovjet-persbureau TASS hebben Kerstdiensten in het hele land veel mensen getrokken. Sinds april 1988 heeft de Kerk meer dan driedui zend kerken opnieuw in gebruik kunnen nemen en zijn er twintig kloos ters heropend, aldus TASS. Op de foto: patriarch Pitirim gaat voor in i kerstdienst in een kathedraal in Moskou. Conclusie internationaal congres: HUISSEN (ANP) In de Rooms-Katholieke Kerk worden de mensenrechten onvoldoende of niet gerespecteerd. Dit geldt niet alleen voor de positie van vrouwen, leken, werknemers en homoseksuelen maar ook voor het gebrek aan wetenschappe lijke vrijheid van theologen. EN VER Tot deze conclusie kwamen orga nisaties voor mensenrechten in de (RK) kerk uit Nederland, Bel gië, Frankrijk en de Bondsrepu bliek, die van vrijdag tot gisteren bijeen waren in Huissen. Doel was te komen tot versterking van de onderlinge samenwerking. Uit Nederland was de commissie mensenrechten van de Acht Mei Beweging aanwezig. Als recente voorbeelden in Ne derland werden genoemd de kwestie van de pastoraal werker André Zandbelt uit Zwolle, wiens taakomschrijving (opgesteld door kardinaal Alfrink) door kar dinaal Simonis is ingeperkt zon der dat Zandbelt zich op het ge wone arbeidsrecht kan beroepen, en het verbod van oecumenische vieringen in Enschede, waarbij vooral de willekeur van het mo ment en het gebrek aan openheid in strijd zijn met een zorgvuldige procedure. Als voorbeeld in het buitenland werd genoemd het besluit van de Westduitse bisschoppen op 28 de cember de kerkklokken te laten luiden uit protest tegen abortus, aar het comité 'Christenrechte l der Kirche' zich hier en daar met succes tegen heeft verzet. De Vaticaanse congregatie voor de religieuzen heeft volgens de orga nisaties een gebrek aan respect >r de mensenrechten getoond door zonder nader overleg zuster Manuelita Charria een benoe ming tot algemeen secretaris van de Latijnsamerikaanse conferen- ie voor religieuzen te onthouden. Wat de Nederlandse situatie (Zandbelt, Enschede) betreft, leek deze eerste bijeenkomst van Europese groepen op een goed moment te komen. "Je kunt beter zeggen: zo'n vergadering komt bijna altijd op het goede mo ment", aldus drs. B. van Dijk, be leidsmedewerker van de Acht Mei Beweging. "Neem", aldus Van Dijk, "het besluit van de bisschoppenconfe rentie bij nader inzien niet over te gaan tot het instellen van diocesa ne bureaus voor geschillen. De 'Goede preken sluiten aan bij spelende mens' ALPHEN AAN DEN RIJN - De preek moet aansluiten bij de 'ho mo ludens', de spelende mens, zo meent de gereformeerde domi- P. Taselaar uit Alphen aan den Rijn. Een predikant die zo spreekt "wordt er voor bewaard tragische figuur te worden die altijd de sombere kant van het "even belicht". In de 'Rijnlandse Kerkbode' ran deze week breekt Taselaar ien lans voor een preek die vreug de uitstraalt. "Wie gedurende driekwart van de preek bezig is nsen te kleineren en alleen aan het slot nog met een vonkje hoop aankomt, vernietigt een van de grootste Godsgeschenken die er bestaan: de vreugde als grondge voel de r Een goede preek is ook speels, vindt de predikant die zich als kind in de kerk onledig hield met het tellen van de orgelpijpen. Hij moet daar weieens aan terugden ken als hij de grote, vragende kin derogen in de kerk ziet. "Dan denk ik: zoals een kind moet le- i spreken, zo moet ik leren pre ken!" Een dominee die kan spelen met woorden wordt er volgens Taselaar ook voor bewaard "altijd r de maatschappij-kriti sche profetenmantel om temoe- ten""hangen". Een speelse clomi- wordt ook niet langdradig, weet hij, want "de woorden speels, kort en flitsend horen bij elkaar". Codex (kerkelijk wet boek) van 1983 gaf de bisschop pen de mogelijkheid zulke bu reaus op te richten. Waar ze bang voor zijn, ik zou het niet weten. Zelfs in die constructie hielden ze toch altijd het laatste woord". Hoewel de indruk bestond dat de bisschoppen in de ons omrin gende landen zich diplomatieker opstellen dan de Nederlandse kerkleiders, zijn er daar niet min der problemen. Deze liggen vaak op het terrein van het arbeids recht. In de Bondsrepubliek is de RK Kerk met ruim 500.000 werk nemers de op een na grootste werkgever. Op grond van wette lijk gegarandeerde privileges van de RK Kerk vallen zij niet onder de sociale wetgeving van de over heid. In Frankrijk, waar een strik te scheiding van kerk en staat be staat, beschikt de RK Kerk ook over een eigen arbeidsrecht. Delegatie naar 'viije' synode in Roemenië ROTTERDAM (GPD) - Een klei ne kerkelijke delegatie uit Neder land vertrekt deze week naar Roe menië om daar de eerste 'vrije' sy node bij te wonen van de Hon- gaarsta'lige Gereformeerde Kerk. De delegatie bestaat uit dr. Henk van de Graaf (hervormd) uit Rotterdam en Fred Stellingwerf (gereformeerd). Ook zusterker ken uit Zwitserland en Hongarije zijn uitgenodigd voor de synode zitting, die de eerste is sinds vele jaren. De bisschoppen, die on voorwaardelijk meewerkten met het regime, hadden verhinderd dat de kerkelijke organen nor maal konden functioneren. Medeschuldig. Bisschop Al- bert Klein van de evangelische kerk in Transsylvanië erkent me deschuldig te zijn aan de slappe houding van zijn kerk tegenover de dictatuur. De kerk heeft het onrecht niet voldoende aan de kaak gesteld, aldus de bisschop. Intifada. De Israëlische politie heeft exemplaren van een boek in beslag genomen, van de Pales tijnse theoloog Jiryes Khouri, 'In tifada in de hemel en Intifada op aarde'. De schrijver beschuldigt de joden de bijbel te verdraaien om hun nationalistische eisen kracht bij te zetten. Toiletpapier. Het Bijbels Mu seum kriijgt woensdag een rol Roemeens toiletpapier dat is ver vaardigd van bijbels uit het wes ten. Een hervormd kerklid nam van zijn reis naar Roemenië enke le closetrollen mee waarop duide lijk fragmenten te herkennen zijn. Tot voor kort vond de be trokkene het te riskant hiermee in de openbaarheid te treden. Beroepingswerk kand. Utrecht. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Harderwijk H. J. Room Alphen a/d Rijn; bedankt voor Hoogvliet- Spijkenisse J. W. van der Jagt Emmel- oord. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Aagtekerke en Poortugaal PAGINA 2 Samen met ANWB-man Roel Kok regels Luijendijk onder meer de perfecte doorgang van het konvooi langs Wenen zondagmiddag rond vier uur. En dat het goed gaat wil ie dereen weten: "Laat Oostenrijk eens wat zien jongens", aldus klinkt het door de 27 MC-zender. De poli tie zet snelwegen af alsof het dorps weggetjes zijn. Er ontstaan files achter het konvooi zodat de tocht naar Roemenië geen minuutje ver traging hoeft op te lopen. Via de sa tellietverbinding die de ANWB met het thuisfront heeft, wordt de Oos tenrijkse politie bedankt voor dat goed georganiseerde werk. "Het lijkt wel een Nederlandse voetbal wedstrijd, zoveel politie is er op de been", aldus Roel Kok. Langs de kant van de weg blijft het rustig. Geen uitzinnig zwaaien de menigte Duitsers en Oostenrij kers. Ze zijn kennelijk al gewend aan het verschijnsel van hulptrans porten of ze zijn niet precies op de hoogte van wanneer het Nederland se transport voorbij komt. Hoe dat in Roemenië zal gaan is nog een beetje de vraag voor heel wat chauffeurs. Ook zij hebben de kritiek vernomen op de samenstel ling van de voedselpakketten. "Ik heb zelfs vijf pallets met rolmopsen geladen", vertelt de Amsterdamse chauffeur Willem van Huizen. "Ik hoop voor de Roemenen dat de pot ten niet stuk vriezen". Een woordvoerder van het Rode Kruis benadrukte zaterdag bij ver trek nog dat 'de pakketten een ge weldige hulp voor de Roemeense bevolking betekenen. Laat U niet van de wijs brengen door andere be richten'. En verder is het de vraag of de Ne derlanders zich hebben gehouden aan het advies dat het Rode Kruis gaf voor de inhoud van de door hen samengestelde pakketten. Zo zou den op de Veluwe nogal wat bijbels zijn verstuurd, gaat het gerucht. Ook zou er een pallet met maatjes haring in een van de vrachtwagens zitten. Bij steekproeven heeft het Rode Kruis echter geen afwijkin gen van belang gevonden. Naar verwachting zullen de 175.000 pakketten dinsdag in Roe menië arriveren. De voedselpakket ten worden diezelfde dag, woens dag en misschien ook nog donder dag uitgedeeld in de wintersport plaatsen Brasov, de provinciestad Sibiu en de bergachtige omgeving van het dorp Petrosani. Omdat die plaatsen enkele honderden kilome ters uit elkaar liggen, wordt het kon vooi van 78 vrachtwagens maandag in drie groepen opgesplitst. BUKAREST Gezinnen die dakloos zijn geworden door dat hun woningen werden vernield in de felle gevechten in Bukarest na de val van Ceausescu, zullen worden ge huisvest in de ruime woningen die de ex-dictator in het cen trum van de hoofdstad heeft laten bouwen voor de Securi tate. Het dagblad Adevarul (Waarheid), dat het partijblad Scinteia heeft ver vangen, meldde onlangs dat 110 van de woningen die gebouwd zijn aan de Boulevard van de Overwinning van het Socialisme, een van Ceause- scu's grootse projecten, ter beschik king gesteld worden van de daklo zen. Volgens de krant stonden de woningen op bevel van Ceausescu al vier jaar leeg, in afwachting van de voltooiing van de bouw van het Paleis van de Republiek. De luxu euze woningen in de negen verdie pingen hoge gebouwen waren be stemd voor leden van de Securitate, de partij en de regering die in het paleis zouden werken. door Alison Smale/AP De flatgebouwen, die versierd zijn met torentjes, Griekse zuilen, marmeren balkons en overspannin gen, staan langs de brede boule vard. Tussen de flatgebouwen zijn pleinen met marmeren fonteinen gemaakt en smeedijzeren straatlan taarns zorgen voor de verlichting. Achter de imposante boulevard be ginnen de donkere kleine modderi ge straatjes, waar de Roemenen in de rij staan voor vlees, kaas en bo ter. Goederen die onder Ceauescu streng gerantsoeneerd waren en die sinds zijn verwijdering op 22 de cember weer in grotere hoeveelhe den voorhanden zijn. Alhoewel geen officiële openings datum was vastgesteld verklaarde Ceausescu in 1991 zijn intrek te wil len nemen in het paleis. De 15.000 arbeiders, die uit het hele land bij een gehaald waren, waardoor ande re bouwprojecten achterstanden opliepen, werkten in ploegendien sten 24 uur per dag om het gebouw op tijd af te krijgen. Volgens Luta is het onmogelijk om de kosten van de bouw te bepa len omdat berekeningen en bouw plannen direct na gebruik vernie tigd moesten worden. Ingewijden verklaarden echter dat sinds 1984 ten minste 800 miljoen dollar is uit gegeven. In het paleis bevindt zich een on dergrondse commandobunker met geavanceerde communicatiemid delen en een uitgebreid, kilometer slang, tunnelstelsel met uitgangen bij een meer aan de noordzijde van Bukarest. Ongeveer drie-kwart van het ge bouw is voltooid, maar aan de bin nenkant moet nog veel gedaan wor den; overal staan bouwsteigers en liggen zakken cement en marmeren platen. Hoeveel marmer en goud is gebruikt voor de versiering van de wanden en plafonds is volgens Luta onmogelijk te zeggen. Het paleis had afgewerkt moeten worden met houten betimmering en vergulde barok-ornamenten. De hoeveelheid werk was overweldi gend en hoe hard er ook werd ge werkt, Ceausescu en zijn vrouw, die een levendige belangstelling voor de voortgang van de bouw aan de dag legden, klaagden immer dat er te langzaam werd gewerkt. De Ceausescu's bezochten de bouwplaats zeker eenmaal per week en bemoeiden zich, alhoewel zij niets van architectuur wisten, met elk klein detail. Zo ontstonden enorme achterstanden en werden de bouwvakkers voor enorme pro blemen werden gesteld. In alle vroegte zet de kolon- ne zich zaterdag in bewe ging. Pakweg negentig vrachtwagens, tot de nok toe gevuld met hulppakketten, vertrekken vanuit het grens- plaatsje Berg nabij Arnhem naar Roemenië. Het is het grootste Nederlandse kon vooi, dat tot nu toe koers zet naar het door oorlogsgeweld zwaar getroffen gebied. NICKELSDORF - Het tempo zit er vanaf het begin goed in. De snelheid van het konvooi ligt hoger dan de gemiddelde 45 kilometer per uur, die was voorzien. Onder leiding van de Nederlandse organisatie voor be- roepsgoederenvervoer NOB en van de ANWB jakkeren de truckers hele stukken met 80 tot 90 kilometer per uur door Duitsland. "Het loopt voortreffelijk", vertelt een tevreden Roel Kok van de ANWB-alarmcen- trale. Hij coördineert vanuit de commandowagen de aankomst erf het vertrek van het konvooi bij iede re stop. door Jos Steehouder naar het door een aardbeving ge troffen dorp Avelino in Zuid-Italië. Hij is door het NOB voor de klus aangewezen. De organisatie is per fect. De maaltijden in wegrestau rants kosten weinig tijd. We kunnen direct aanschuiven en uit dampen de pannen opscheppen. De weg van de Overwinning van het Socialisme in Bukarest, waar de gevallen dictator Ceausescu luxe wonin gen liet bouwen voor de veiligheidsdienst. (foto archief) Wat er moet gebeuren met het monstrueuse, meer dan 80 meter hoge Paleis van de Republiek, sym bool bij uitstek van Ceausescu's grootheidswaanzin, is een vraag waarmee een speciale commissie van de voorlopige regering zich mo menteel bezig houdt. Volgens kolo nel Constantin Luta, een van de hoofdingenieurs van het bouwpro ject, moet het gebouw niet worden afgebroken omdat er al zoveel geld aan is uitgegeven. "Sloop zou een grotere misdaad zijn dan de misda den van Ceausescu", aldus Luta. Vernietigd Conducator (leider) Ceausescu be val in 1984 dat in het oude stadscen trum, waar 13 oude kerken en histo rische gebouwen stonden, een ge heel nieuw adminstratief en be stuurlijk centrum voor de commu nistische partij, de regering en het parlement gebouwd moest worden. Vanuit de presidentiële suite die in het paleis werd gebouwd zou de Ceausescu-clan absolute controle over staat en partij kunnen uitoefe- Aan de voorkant van het bouw werk, met uitzicht op een groot plein, werd een enorm marmeren balkon gebouwd vanwaar Ceauses cu de menigte had moeten toespre ken tijdens georganiseerde massa bijeenkomsten. Zaterdag bij het vertrek bij de Arnhemse grenspost Berg-Auto- weg stonden de gezichten somber der. De weersvooruitzichten voor spelden een koude golf in Oost-Eu ropa tot 20 graden onder nul. "Dat wordt zeker vier dagen rijden", zegt een chauffeur. Op de grens tussen Duitsland en Oostenrijk krijgen de deelnemers alvast een voorproefje. Als daar zaterdagavond het kamp wordt opgeslagen, is iedereen naar stig op zoek naar extra dekens en slaapzakken. Toch mag dat de snelheid niet drukken. Net zo min als de startpro blemen die enkele vrachtwagens in alle vroegte zondagochtend heb ben. Zondag komt hét konvooi in een uitgestorven grensstreek traag op gang. Heel wat wagens hebben kleine startproblemen waardoor de ANWB-wegenwachters overuren moet maken. Maar omdat het in Roemenië nog veel kouder wordt, zullen ze de komende dagen nog harder moeten werken. Ook de chauffeurs krijgen de no dige tips gekregen om zichzelf al vast te wapenen tegen de kou. "Gaat u 's avonds naar buiten, smeer dan uw gezicht in met vette creme of desnoods met schone mo torolie", zo luidt het advies van het Rode Kruis. Verdwaalde zonen Een uur na het vertrek van de eerste vrachtwagens is de gehele groep op pad. Die bestaat uit twee takelwa gens, een oplegger met een aantal heftrucks om de pakketten te los sen, een cateringwagen en bussen voor medewerkers van het Rode Kruis en voor journalisten. Verder wordt het konvooi omgeven door kleinere auto's met wegenwachters en natuurlijk konvooileider Rob Luijendijk. In totaal bestaat de ko- lonne uit meer dan 90 voertuigen. Op enkele na staan alle voertui gen via mobilifoons en 27 mc-bak- *BERGH - Za terdag zwaai den veel mensen het konvooit uit, dat naar Roe menie' vertrok met voedselpa ketten. kies met elkaar in verbinding. Zo wordt de snelheid in de negen kilo meter lange stoet voortdurend aan elkaar aangepast. En worden ver dwaalde zonen terug bij de groep gepraat. Zoals een elftal chauffeurs van het transportbedrijf van vracht wagencoureur Jan de Rooy, die za terdag een verkeerde afslag bij Duisburg namen. Konvooileider Luijendijk kijkt een dag later in de commandowa gen tevreden terwijl we onderweg zijn naar Wenen. "Ik zet er graag een beetje druk op. De jongens zijn bij hun baas ook wel wat gewend. Daardoor lopen we nu mooi voor op het schema". Hij is niet onbekend met hulp transporten. Een jaar of acht gele den bracht hij, ook in konvooi, drie keer geprefabriceerde woningen GEESTELIJK LEVEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2