Voorzitter Groen Wit gaat de zaal weer in Zege op Quintus brengt Foreholte in jubelstemming Vrouwen Leython nemen afstand van laatste plaats HVS maakt het zich onnodig moeilijk Philidor zakt af naar degradatiezone RDC neemt de leiding PAGINA 16 DO/ST MAANDAG 8 JANUARI 1990 KWINTSHEUL Dat het kan verkeren bij Noorlander/Foreholte is genoegzaam bekeftd. Maar dat de miserabele sfeer in de Voor houtse gelederen zó snel zou veranderen in een jubelende meute was ondanks alles verrassend. In welgeteld tien minuten speelde de ploeg gisteren de ellende en de frustraties van de afgelopen we ken van zich af. In de uitwedstrijd bij Quintus werd in de slotfase een 12-9 achterstand omgebogen in een sensationele 12-14 over winning. Met een incidentele handbalover winning kan niet zomaar de nare smaak van weken daarvoor worden weggespoeld. De vreugdedans na het laatste fluitsignaal was dan ook meer ingegeven door de morele winst. Behalve twee kostbare pun ten betekende het onverwachte succes een lange neus in de richting van iedereen die 'Foreholte zonder Bult' vergeleek met een kip zonder kop. Die constatering was doping voor het team. Bult - na de vorige com petitiewedstrijd brak ze met de club vanwege een zoveelste conflict - keek gisteren op de tribune zelf toe hoe Foreholte in de slotfase van de wedstrijd de heksenketel in Kwintsheul overleefde. De geterg de Voorhoutse ploeg stond als een huis. En niet als een instortend 'kaartenhuis' zoals velen - onder WIE Bult - hadden voorspeld. Het verlies van Bult wordt dooi de ploeg gecompenseerd met een brok wilskracht en een portie saam horigheid die tot nu toe onvindbaar waren. De verdeeldheid heeft plaatsgemaakt voor heuse team geest die de komende tegenstan ders nog wel eens lelijk kan opbre ken. De overige eredivisieploegen zullen wel lachend in de handen hebben gewreven bij het aanhoren van de 'Bult-story' - de ex-interna tional was immers wekelijks goed voor minimaal een half dozijn tref fers - maar ze krijgen straks een dubbel gemotiveerd Foreholte t^ genover zich. Speelsters als Mirjam Collart en Nicole Donners excelleerden bo vendien gistermiddag in de Van der Voort-hal zoals ze dat dit seizoen nog niet deden. Het Limburgse duo is nu wel gedwongen om de kar te trekken, want voorlopig moet Fore holte het ook nog stellen zonder Christine Knigge. De linkshandige opbouwster zat gisteren weliswaar voor het eerst weer op de bank na maanden met een knieblessure te hebben getobd, maar haar aanwe zigheid was slechts van psychologi sche aard. Het 'kanon' kwam maar vijf seconden binnen de lijnen, te een strafworp en ging vervolgens weer zitten. Collart trof tegen Quintus acht keer doel, waarvan dit keer maar de helft moest worden toegeschreven aan strafworpen. Als ze vanaf zeven meter wat secuurder was geweest had ze gemakkelijk de dubbele cij fers kunnen bereiken. Ze miste er twee binnen één minuut. Seur Dat laatste was trouwens ook te danken aan Anita Seur. De vorig jaar van Foreholte naar Quintus ver huisde keepster verkeerde in top vorm tegen haar oude ploeggeno ten. De jeugdige doelvrouw is in principe gestopt bij de Kwintsheul- se eredivisionist, maar wil de club tijdelijk uit de nood helpen want er heerst een keepersprobleem binnen de selectie van Leo van Velzen. In de eerste helft keek Foreholte bijna voortdurend tegen een kleine achterstand aan. De twee ploegen ontliepen elkaar nauwelijks. Bij de pauze was een 6-6 stand bereikt. Na tien minuten zag Quintus zijn ve dette Jolanda de Kok met een ver stuikte enkel afhaken. Het wegval len van de enige international in de Westlandse ploeg betekende een meevaller voor de bezoekers. Maar Foreholte kwam toch vooral op eigen kracht de partij zo goed door. Halverwege de tweede helft zag het daar nog niet naar uit. Na de gemiste strafworp van Knigge bij de stand 10-9 voor Quintus brak er even iets in het Voorhoutse team. Quintus liep prompt uit naar 12-9. Nicole Donners (net als Élly van Leeuwen goed op dreef en twee keer scorend) bracht 12-10 op het bord, waarna Collart zich manifes teerde met twee veldtreffers en twee benutte penalty's. De persoon lijke dekking die ze in de slotfase kreeg, gaf haar blijkbaar alleen maar meer zelfvertrouwen. Doelpunten Foreholte: Mirjam Collart 8, Elly van Leeuwen 2, Nico le Donners 2, Claudia de Jong, Lon- neke Cornelisz ROB VAN DER ZANDEN LEIDEN De mannen van Leython blijven ook na de korte winterstop winnen. Zaterdag moest Molenwiek er in een uur tijd aan geloven: 0-3. NOVO won met dezelfde cijfers van Martinus 3. Gemi ni herstelde zich van twee achtereenvolgende nederlagen. Door de zege op Skania (3-1) behoudt het de aansluiting met de top. Leython 2 hield één punt over aan de ontmoeting met WIK (2-3). De vrou wen van Gemini verloren in Leusden volgens verwachting van runner-up LEOS (0-3). Leython ver raste daarentegen aangenaam met een 3-0 overwinning op Kalinko, waardoor het de laatste plaats verliet. KM 11:CTBWWBIHBi verliep probleemloos: 15-8. WIK Zovoc (5-15, 13-15, 15-11, 11-15). trok de spannende tweede set (10- Leython moest het opnemen tegen Leython deed goede zaken in de 10) plotseling naar zich toe: 15-10. het op gelijke hoogte staande Kalin- tweede divisie. Zelf won de ploeg Leython verloor prompt ook de der- ko. In Den Haag had het team van ?1 9roen- tow kopioper de reeLs. Met een goed spelende Wim Spierdijk veel moeite met het VCW klop kreeg van AMVJ. Ley- Mark Schrijver kwam een herboren verwerken van de opslag. Dat had thon deelt nu de koppositie. Bij Mo- Leython nog één keer terug: 2-2. De een forse achterstand tot gevolg, die lenwiek imponeerden slechts twee beslissende set verloren de Leider- ook met het inbrengen van Tine de aanvallers. Als Leython scherp ser- dorpers nipt: 13-15 veerde, kwam de pass van Molen wiek amper op de driemeterlijn, waardoor de aanval simpel af te blokken was. Leython, waarvoor Leon Jungschlager weer eens een volledige wedstrijd speelde, draai de soepel (15-11, 15-4, 15-6). Gemini speelde de eerste twee sets tegen Skania zeer geconcen treerd (15-6, 15-13). Daarna volgde de bekende derde Gemini-set, dat wil zeggen: concentratieverlies. De Voorschotenaren kwamen nog wel met 6-1 voor, maar verloren met 10- 15. Met werkvolleybal probeerde Gemini vervolgens Skania van zich af te schudden. Dat lukte net: 15-13 (3-1). NOVO had een gemakkelijke te genstander, want het moest naar het puntloos onderaan bungelende Martinus 3. De Noordwijkers start ten uitstekend (15-5), maar kwamen in de volgende set door nonchalan ce in de problemen. Pas bij 9-14 rea liseerde het zich dat er moest wor den aangepakt. De inhaalrace slaag de: 16-14. De derde set ging met 15- 10 naar NOVO. Leython 2 ontmoette het iets ho ger geklasseerde WIK. De eerste set Bloois, terug na en langdurige bles sure, niet meer helemaal kon wor den weggewerkt: 11-15. De volgen- Ron Groen won het de tweede set de set ging tot 8-8 gelijk op. Daarna ruim (15-6). Na 15-13 ging Donar bracht het goede blokkeren van Or- over op een andere opstelling. Dat pa Clement Leython terug in de pakte slecht uit: 12-15. De laatste wedstrijd (16-14). De weerstand van reeks liep weer goed af: 17-15. VCS Kalinko was grotendeels gebroken, deed het tegen het onderaanstaan- De buitenaanvalsters van Leython de Super Spanning niet best zonder (Arine van Vliet en Inge Smits) kon- Peter Franke. Het verloor de eerste den zich naar hartelust uitleven: 15- set (11-15) en kwaï toen het aan de zaal 10, 15-10). In de vierde set na 9-14 pas met 16-14 (3-1). Gemini 2 trof een onvolledig en ongemotiov- pas op dreef 7. 15-7. Door deze zege steeg Ley- is gewend (15- thon twee plaatsen, waardoor het r uitzicht heeft op ontsnapping de dreigende degradatie. Ondanks de 3-0 nederlaag speel- beerd Radius, dat zelfs een speler de Gemini niet slecht tegen LEOS, uit het vierde had opgesteld. Gemi- dat uit een combinatie van ex-eredi- visie en eerstedivisie-speelsters en jong talent bestaat. Tegen de concentratie kwijt (8-15) om met hardslaande ploeg uit Leusden hard werken toch de zege te grijpen: hield Gemini het anderhalf uur uit 16-14 (3-1). LUSV had weinig in te (9-15* 12-f5, 11-15). Het posteerde brengen tegen koploper Thor 2. Het Anneke Bleichrodt op de midposi- pakte wel een set (de derde met 15- tie van Linda Gommans, die vanwe- 12). maar was overigens kansloos (7- ge een chronische schouderblessu- 15, 8-15, 7-15). Leython 3 deed het re voorlopig niet van de partij kan uitstekend tegen Kalinko. Toen het zijn. de eerste set had gewonnen (15-13) In de promotieklasse toonde stortten de Hagenaar Leython het karwei simpel af (15-8, 15-7). NOVO 2 redde het niet tegen maakte WW, dat het 1 LEIDEN - De vrouwen van HVS hebben zich met veel moeite langs EMM uit Middelburg kunnen worstelen: 11-10. De mannen van Saturnus moes ten in Vlaardingen een 22-25 nederlaag incasseren tegen WIK. In de derde divisie verloren de vrouwen van Olympia '72 in Ridderkerk met 13-15 van Saturnus '72 en waren de reserves van Foreholte in Voorschoten superieur HW '70: 21-5. der Bosch moest komen. Toch hadden de Stompwijksen zich de De vrouwen van HVS misten tegen zenuwslopende slotfase kunnen be- EMM drie basisspeelsters: Lenie sparen als ze bij de stand 9-5 in de van der Bosch, Gerda van der tweede helft geen onnodige afspeel- Bosch en Mieke Overdevest. Ank fouten in de aanval zouden hebben van der Bosch speelde, wel mee gemaakt. De Middelburgse vrou- maar bleek, terug van een blessure, wen, die nodig enkele punten moe- duidelijk een conditie-achterstand ten veroveren om zich wat uit de ge- te hebben. Dat betekende dat het varenzone te werken, pakten de ge uit de tweede lijn allemaal van Irma boden kansen op een breakout dankbaar aan. Bij 11-10 werd het tandenknarsen op de Stompwijkse bank toen EMM een strafworp mocht nemen, maar Ria Meurs red de HVS door die strafworp te stop pen. Zij redde daarmee ook de kop positie op de ranglijst in de tweede divisie C, zij het dat die door de ne derlaag in de inhaalwedstrijd tegen Terneuzen (10-13) nu gedeeld moet worden met de concurrent Westlan- dia. Saturnus speelde tegen WIK ze ker geen slechte wedstrijd, maar WIK was sterker in één-tegen-één duels. In een gelijkopgaande wed strijd, tien minuten voor het einde stond het nog 21-21, kreeg Saturnus een fraaie mogelijkheid om de winst naar zich toe te trekken. WIK schoten die kreeg een twee-minuten straf, maar rechteropbouw werden afgevuurd. Saturnus verzuimde de numerieke Natuurlijk kan het gemis van Hér- moet doen zonder Marijke van Amsterdam (zwangerschaps verlof), -zich in aanvallend opzicht sterker dan Tonegido, dat a vleugellam. Zo kan het gebrek aanvalskracht op links van de Was- - - senaarse ploeg het best worden ge- P°s'"f ™et waarmaken Het verloor kenschetst. De doelverdedigster zelfs de eerste set van DAC,- Saturnus kon haar aandacht de Alphense ploeg er onder kreefr ■rijwel uitsluitend richten op de Vooral met de opslag had DAC de Wassenaarse moeite. Alleen in de derde set dreig- meerderheid treffer uit te drukken. Zoals dat vaker gebeurt als verklaring Goekoop worden, aangevoerd scoorde WIK: 22-21. Dat gaf de r dat zou ten opzichte van Tanja Vlaardingers een kick. De hoekaan- Meyer uit dé jeugdgroep van Olym- vallers, die voordien weinig aan de pia onjuist zijn. Slechts op ée kql. ««raren gekomen, lieten ziph derdeel kon zij de vaste keuze de slotfase van deze uitste- doel niet vervangen: de breakout Skania goed onder druk. Ondanks te gaan met Gemini (2-11), maar ook in dit geval trokken de vrouwen uit Voorschoten aan het langste eind (15-1, 16-14, 15-11). Gemini 3, dat vele zwakke momen- slechts met 3-2 van Dosko: 15-2, 13-15, 15-7, 8-15, 15-6. NOVO hield door sterk te se pass. En daar kwam Olympia giste- tegen Saturnus nauwelijks r kon beantwoorden: 25-22 toe. Het werd 13-10 i 19-6 voorsprong met de rust. aantal invalsters, van wie vooral Trudy Jansen het goed deed, won nen de Noordwijksen met 3-2(15-11, 15-13, 7-15, 6-15, 16-14). LEIDEN Terwijl de vereniging die hij leidt over twee weken zeventig jaar bestaat, houdt Jan Walt- man het na drie jaar al voor gezien. De 65-jarige voorzitter, die het hanteren van de hamer altijd als noodoplossing heeft beschouwd, steekt zijn tijd en energie liever in het lesgeven aan de jongens van Groen Wit. Gewoon in trainingspak voorturnen. Dat doet Waltman al meer dan een kwart eeuw en dat bevalt hem ook het best. "Ze kennen mij hier eigenlijk alleen maar in trainingspak", verduide lijkt de Leidenaar zijn positie bij Groen Wit. "Het bestuur ontziet mij zo veel mogelijk met betrekking tot bestuurlijke taken. Want het liefst bevind ik mij nu eenmaal in de zaal. Vanaf mijn tiende jaar turn ik al". En om zijn woorden kracht bij te zetten legt hij zijn handen met op vallend gemak plat voor zich op de grond. De huidige voorzitter van Groen Wit ("Wie mij volgende maand zal opvolgen weet ik nog niet") komt telkens terug op zijn eigenlijke taak: het opleiden van nieuwe gene raties turners. Groen Wit mag er dan heel anders uitzien dan toen Walt man zich in 1963 aanmeldde, met name meisjes blijven belangstelling tonen voor keurturnen. Maar een groot gedeelte van de ruim 400 le den van de katholieke Leidse gym nastiekvereniging voelt zich meer aangetrokken tot moderne varian ten als aerobics en jazzgyrhnastiek of tot volleybal. "Wij voldoen op deze manier aan de eisen van de tijd", vindt Walt man. Zo vormt het Nederlands kampioenschap jazzgymnastiek op 19 mei in de Vijf Meihal zelfs een hoogtepunt van het jublieumjaar. Daarnaast stelt de scheidende voor zitter zich veel voor van de uitvoe ring op 11 maart in dezelfde hal. Dat evenement roept zelfs herinnerin gen op aan de klassieke uitvoerin gen in de Stadsgehoorzaal. In de tijd van oprichter Meershoek, de 91-jari- ge erevoorzitter van Groen Wit, moesten zelfs de turntoestellen nog af en aan worden gesleept. Elke gymnastiekvereniging staat of valt tegenwoordig met de accom modatie die zij kan betrekken. Groen Wit heeft wat dat betreft met zalen aan de Lammenschansweg, Fruinlaan en Oppenheimstraat, geen reden tot klagen. Wensen zijn er wel. Waltman: 'Onze' zaal aan de Lammenschansweg voldoet tot op zekere hoogte. Maar op een be paald niveau worden de oefeningen er te gevaarlijk. Salto's en schroefs- alto's kun je hier niet laten zo maar laten uitvoeren. Dergelijke proble men kunnen wij alleen maar opvan gen met vangen en valmatten. Maar Preventie Het voorkomen van ongelukken en blessurepreventie staan bij Groen Wit hoog in het vaandel. "Verzwik kingen zijn natuurlijk niet altijd te vermijden, maar grote ongelukken zijn vrijwel nooit voorgekomen", zegt Waltman. "Wel herinner ik me dat ooit een jongen hier zijn nek brak. Gelukkig kon hij na verloop van tijd weer turnen. Hoewel nie mand schuld had aan zijn val, heb ik toen toch dagenlang met een schuldgevoel rondgelopen". Hoewel Groen Wit zeker als fami lievereniging kan worden afgeschil derd, beijvert de vereniging zich ook voor prestaties op het sportieve vlak. "Wij zouden met onze ploegen het liefst op landelijk niveau acte ren, maar dat is nog een grote stap. Talenten kunnen bij ons op een des kundige begeleiding rekenen. In Paul Mentink, uit de eigen kweek voortgekomen, hebben wij in elk geval een gediplomeerd leider. Op het terrein van jazzgymnastiek Voorzitter Jan Waltman i ningspak". geldt hetzelfde voor mijn dochter Karin. Maar hoe groot hun capaci teiten ook zijn, onze leiders moeten ook hart voor de vereniging heb ben". Om de onderlinge band te onder houden wordt een centrale ontmoe tingsruimte node gemist. Wijkge- bonden als Groen ,Wit is ("Wij heb ben bijvoorbeeld nooit belangstel ling gehad voor de Stevenshof') zou een clubhuis in het van oorsprong x Groen Wit (tweede i katholieke gedeelte van Leiden rond de Sint Jozefschool naar Walt- mans mening niet misstaan: "Onze verlangens gaan verder dan de da gelijkse behoeften". Vandaar dat Groen Wit niet moei lijk doet over stofnesten in de diver se gymzalen, een heet hangijzer voor voorzitter Guldemond van de Gezamenlijke Leidse Gymnastiek verenigingen. "Laat de gemeente eerst maar eens voor acht keurturn- zalen zorgen", legt Waltman een an dere prioriteit. "Van dat plan is tot nu toe nog niets terechtgekomen. Misschien moeten wij daar zelf wat meer op aandringen. Net zo goed als wij ons nog wat gemakkelijker moe ten gaan bewegen in de nieuwe bond, de KNGB. Tot nu toe gaat dat stroef. Al zie ik wel een lichtpuntje: ten aanzi^i van de NK jazzgymnas tiek verloopt de samenwerking met de bond juist soepel". TIM BROUWER DE KONING LEIDEN - Met het tweede ver lies op rij tegen een lager geklas seerde ploeg, maakten de scha kers van Philidor 1 het er zich za terdag in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie niet gemakkelijker op. De 51/2-41/2 nederlaag tegen Watergraafsmeer deed de Piket-brigade namelijk gevaarlijk dicht naar de degrada tie-zone terugzakken. Gedood verfd kampioen Volmac deed tij dens deze vijfde ronde wel goede zaken. Zelf won de ploeg met 61/2-31/2 van SMB, terwijl de bei de rivalen HSG en Groningen met 5-5 onderling de punten deel den. In de eerste klasse B vocht LSG bij het treffen tegen koplo per Eindhoven voor de laatste ti- telkans. De Leidenaars moesten daarbij met een op zich verdien stelijke 6-4 nederlaag genoegen nemen, een resultaat Eindhoven zich nu praktisch ker van de titel weet. Philidor liet het er tegen Water graafsmeer lelijk bij zitten. Daar bij liep het opnieuw in enkele cru ciale duels spaak. Een eerste mis- ser vormde het verlies van Hans Kuijf tegen de Australische groot meester Rogers. Kuijf had al snel het betere toreneindspel tot zijn beschikking, maar verknoeide zijn kansen vervolgens in ijltem po: 0-1. RAG de Graaff tekende daarop vlot de vrede met Van Dooren (remise), terwijl Heieen de Greef (vervangster voor de af wezige Coen Stehouwer) haar kansen tegen Roy Dieks in hoog tempo verspeelde. Dat werd ge volgd door een rustige puntende- ling tussen Henk van Maaren en Dennis Dieks; 1-3. De Leidse kansen waren met deze achterstand echter nog niet vervlogen. Peter Gelpke gaf het goede voorbeeld door in de tijd noodfase Goldstern op de knieën te dwingen. Ook Han Janssen deed in tijdnood de balans tegen Rob Witt in zijn voordeel om slaan. Daar stond dan wel een lang verwachte verliespartij van Hein Piet van de Spek tegen Pe- te heb- betekende Het pléit ter de Roode tegenover: 3-4. Aan topscorer Nico Kuijf was de taak om Van der Weide in gelijkstaan de positie positie alsnog te klop pen, wat wonderwel lukte: 4-4. Daardoor was de spanning terug. Joop Piket kon toen zelfs een be langrijk matchpunt binnenhalen, na in de tijdnood van Westra en kele belangrijke pio^ ben gesnoept. Een fo< Philidor-aanvoerder echter alsnog remist bleek daarmee beslecht, daar er voor Piet Bakker in mindere posi tie geen eer tegen Veerman viel te behalen: 51/2-41/2. LSG vocht voor wat het waard was tegen Eindhoven. Een klein wonder lag daarbij geruime tijd in het verschiet. Omdat Jan Tole- naar al snel korte metten maakte met Beulen en penk van Putten zelfs Peter Scheeren met een fraai dame-offer onderuit haalde, baadde LSG meteen in de weelde van een 0-2 voorsprong. In de kop liep het echter wat minder soepel. Adriaan Clemens leek met twee pluspionnen tegen Loek van We- ly weliswaar eveneens op weg naar de winst, maar liet zich in tijdnood foppen. Ook Tom Wiley was tegen Johan van Mil niet kansloos, om ten slotte in een eindspel alsnog ten onder te gaan. De Leidse brigade was daarmee echter nog niet ontmoedigd. Leon Konings roldè namelijk Van de Plassche langzaam maar zeker op, terwijl Theun van der Vorm vanuit een bedenkelijke positie alsnog tot winst kwam te gen Van de Plassche: 2-4. Tijdens het massale tijdnoodgeweld bleek de Leidse koek toen even wel op. Dirk Sikkel miste zijn eni ge kans tegen Herman Grooten, waarna prompt alle drie de staart- borden de mist ingingen. Bij Aad van Moorsel en Annemarie Ben schop hing verlies daarbij al ge ruime tijd in de lucht. Peter Pas- senier toonde zich echter te gretig sen: 4-6. In de tweede klasse B moest Philidor 2 de opmerkelijke oud koploper Koningsclub teweer staan. De Bergenaren lijken op hun laatste been te lopen, nu geldschieter Pagel de kraan blijkt te hebben dichtgedraaid. Het le verde teamleider Herman van Halderen alvast een goedkoop punt op, toen bleek dat een gede cideerde opponent Knoppert zonder sponsorbetaling weigerde te spelen. Ook met noeste inzet kwamen enkele Leidenaars tot goede resultaten. Meest verdien stelijk was daarbij de winst van Leen van Ofwegen, die Kick Lan- geweg door middel van een kwa liteitsoffer vloerde. Invaller Anne Reedijk (tegen Leidenaar Ik Oei), Wim Vriend en Henriëtte de Greef waren allen goed voor nut tige halfjes. Omdat Ab Smit, Henk van Loon en Machiel de Heer (vedienstelijk verweer tegen Rob Hartog) niet aan verlies ont kwamen, trok de thuisclub nog met 41/2-31/2 aan het langste eind. De betekenis is overigens relatief, daar men er bij de KNSB vanuit gaat dat dit weieens de laatste competitiepartij van het stuurlo ze Koningsclub kan zijn geweest. LSG 2 boekte in 2C een nuttig gelijkspel bijvDe Pion uit Groes- beek. Folkert Geertsma en Ruud Mieremet gaven in dit treffen met vlotte overwinningen het goede voorbeeld. Michel Hocks en Theun Stelling lieten echter hun beperkte kansen liggen, terwijl Rob Landsbergen er vanuit de opening niet aan te pas kwam. Die drie nullen zetten de thuis club op een 3-2 voorsprong. Wim van de Pol tekende vanuit het ko ningsgambiet voor zijn vijfde winst op rij en trok de score daar mee weer recht: 3-3. De remises van kopman Raoel van Ketel en Aldert Westra Hoekzema waren na wisselende kansen een uiteen- delijke meevaller. Hun beide te genstanders wensten namelijk niet alles op de winst te zetten en kzoen voor de veiligheid: 4-4. RUUD DOBBELAAR LEIDEN - De Rijnsburgse Dam club heeft in de landelijke tweede klasse alleen de leiding genomen. Medekoploper Amstelland verloor verrassend ihet 7-13 van Het Pro bleem, terwijl RDC zelf een be nauwde overwinning (11-9) boekte op DID Zoetermeer. DID had door het vèrtrek sterke spelers voor een tactische op stelling gekozen. De zwakste spe lers zaten aan de.bovenste drie bor den. Eerste slachtoffer hiervan bij RDC werd Jan Schijff, die voor de tweede maal in korte tijd het ver liesgevende zetje van Lochtenberg mocht aanschouwen. Aan bord 2 maakte Eric van Dusseldorp de ach terstand ongedaan door Kooman overtuigend van het bord te spelen. Nadat Arno Kooloos de enige remi segang had gevonden, mocht Cees van den Bosch blij zijn dat routinier Fenno Boog schijfwinst over het hoofd zag. Nadat deze partij iri remise was verzand zette Cor van Dusseldorp RDC op voorsprong door de in tijd nood blunderende Vos te verslaan. Kopman Albert Huisman kon net niet winnen van Rodjan, maar Dik van Dijk vergrootte de voorsprong van de Rijnsburgers. In een druk- partij beging Sinnema enkele on nauwkeurigheden die Van Dijk de volle winst brachten. De strijd werd ongemeen spannend toen Ton Noort in een voordelige stelling te gen Doeves zwak voortzette. Toen deze de winstgang niet vond, wik kelde Noort bekwaam af naar remi se. Ondertussen had Arie Schone- veld tegen Van Eek zijn Waterloo gevonden door een misrekening in een mindere stelling. Het bevrijden de punt behaalde uiteindelijk Rinus Kromhout, die de sterke Dijkstra op remise hield. De overwinning bracht RDC met nog drie ronderi te spelen aan de kop van de ranglijst. Het Leidsch Damgenootschap is na de 13-7 nederlaag tegen Heem stede dieper in het degradatiemoe ras gedrukt. LDG startte goed met de remise van Jan Slingeland tegen de Heemsteedse topper Theo Tiel- fooy. Arend van Beelen volgde dit voorbeeld tegen remise-koning Van der Eem. Daarna ging Eric-Jan van Reenen combinatief in de fout. Ofschoon LDG op de overige bor den voordelige standen had bereikt, leverde dat niets op. Een verkeerde voortzetting van Fred Ong leverde verlies in plaats van winst op. Remi se-stellingen van André van der Kwartel en Jan Passchier werden zwak behandeld en resulteerden in verlies. De uitstekend spelende Pe ter Bronstring, die Cor Langeveld versloeg, verkleinde de onover brugbare achterstand. Aangezien de gemakkelijker standen van Dek ker, Van Winkel en Fraanje niet meer dan remise opleverden was de grote nederlaag een feit.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16