LEIDEN 'Het was een puinhoop toen we hier begonnen Winkeliers van Beatrixstraat winnen kort geding over luifel Bijzondere woning naast historisch Gravensteen Verhuizing van afdelingen van de Leidse universiteit LEIDSCH - DAGBLAD ZATERDAG 6 JANUARI 1990 LEIDEN - Op de hoek Pieters- kerkhofTMuskadelsteeg is een be gin gemaakt met de bouw van één woning. Het gaat om een al jaren braakliggend hoekje dat de afge lopenjaren vooral dienst deed als parkeerlokatie of als terrasje waar naburige studenten van de zon konden genieten. Een plekje, bij wijze van spreken niet groter dan een taartpunt, waarvoor geen bouwvereniging of projectont wikkelaar belangstelling had. Een particulier ziet er wel wat in om op deze plek te gaan bou wen en heeft het architectenbu reau B. Veldman uit Leiden op dracht gegeven een woning te ontwerpen. "Dat was geen een voudige opdracht", reageert Veldman desgevraagd. "Hoewel het om maar één woning gaat, hebben we lang moeten puzzelen om een goede oplossing te vin den", aldus de architect. Grootste probleem voor Veld man is niet de geringe oppervlak te van de bouwlocatie of de ge voeligheid van de historische om geving, maar het feit dat in de be lendende percelen vensters zitten en de toekomstige bewoners van de nieuwe woning bovendien over een terras willen beschik ken. "In de binnenstad, naast het monumentale Gravensteen aan het Pieterskerkhof, kun je niet zo maar een balkon aan de gevel hangen", aldus Veldman. "We hebben dit opgelost door op de tweede verdieping een inpandig dakterras te maken, weggewerkt achter de voorgevel. Door een af schuining en uitholling in de wo ning hebben we de vensters in de belendende percelen kunnen om-1 zeilen". De nieuwe woning krijgt qua uiterlijk wel iets van het op een steenworp afstand gelegen appar tementengebouw aan de Pieters kerkgracht/hoek Lokhorststraat. Het ontwerp van dit gebouw is eveneens van de hand van Veld man en valt vooral op door de gril- De voorpui van ning aan het Pieterskerkhof wordt opgetrokken uit een glad de zalmkleurige baksteen en krijgt ook een licht gebogen dak rand. Door de gevarieerde raamindeling ontstaat weer een heel levendige gevel. Architect Veldman is verbaasd over de be- die desondanks zijn gere- tegen het uiterlijk van de Het Pieterskerkhof met links het monumentale Gravensteen. Naast dit voormalige tuchthuis zal een nieuw pandje verrijzen. (foto Jan Holvast» de binnenstadsbeeld". Dezer dagen is een begin ge maakt met de bouw van de vier kamerwoning. De bouwkosten bedragen ruim 3 ton. Het is de be doeling dat de woning voor de bouwvakvakantie gereed is. woning. "Sommige men sen vinden het te modern. Ik vind dat dat erg meevalt. Het pandje heeft wel een eigenwijze vorm, maar is in kleur- en materiaalge bruik toch vrij traditioneel. Het past juist goed in het afwisselen- Huismeesters Slaaghwijk willen graag blijven LEIDEN - "Het is heel onpret- meester eigenlijk overbodig is. "Het tig dat een kleine groep je het le- valt wel mee met de rotzooi ven zuur maakt, terwijl je weet buurt", stellen dat je je best doet en dat de be woners het werk waarderen". vast i brief. een huismeester en of ze daarvoor een huurverhoging van ongeveer twee tientjes per maand over heb ben. Collé en Flippo kunnen weinig Bewonerscommissies in de begrip opbrengen voor dit argu- Slaaghwijk zijn verbolgen omdat de ■p. ment. "Als de mensen zeggen dat ze enquêtes zijn uitgevoerd door de De huismeesters van de Con- het te duur vinden, oké. Ik kan niet huismeesters zelf. Ze zijn hierop te- dorhorst en de Arendshorst, in andermans portemonnee kijken, gen omdat de ondervragers direct respectievelijk Gijs Collé en Maar een huismeester heeft wel de-belang hebben bij een positief re- Bart Flippo, zijn de afgelopen gelijk een heel belangrijke functie, sultaat. Volgens Collé en Flippo maanden samen met hun twee De buurt knapt er aanzienlijk van was er echter totaal geen sprake van collega's in de Slaaghwijk regel- op" aldus Colle- welke beïnvloeding van de bewo- matig onderwerp van gesprek Bijval De huismeesters worden in hun me- zelfs besloten dat ze niet in hun 'ei- ning gesterkt door bijval van het gen' flat zouden enquêteren, overgrote deel van dé bewoners van De huismeèstërs werden in 1988 de Slaaghwijk-flats. Bij een huis- op proef aangesteld mét subsidie aan-huisenquête liet onlangs bijna van het ministerie van justitie. Mi- 80 procent van de huurders weten nister Korthals Altes wilde inder- graag extra geld te willen betalen tijd de huismeester weer terug in om de huismeesters te behouden, het straatbeeld, hij verwachtte dat Dat staat haaks op de bewering van de criminaliteit er door zou afne- bewonerscommissies dat de meer- men. Dat had hij volgens Frans van derheid van de huurders tegen een Woudenberg, hoofd bewonersza- vaste aanstelling van de huismees- ken van de WVL goed gezien. "Het ters zou zijn. is echt een groot succes. Het vanda lisme is aanzienlijk minder gewor- Volgens Collé en Flippo is een den, de sociale controle is toegeno- hetze gevoerd door een heel kleine men", groep mensen. "De tegenstanders doen net alsof ze een enorm aantal HUinhOOp mensen vertegenwoordigen, maar Toen Collé en Flippo in dienst kwa- in werkelijkheid gaat het maar om men was het volgens hen op z'n een groepje van een stuk of acht lie- zachtst gezegd een puinhoop, den in de hele wijk die de boel wil- "Mensen kegelden hun vuilniszak- len tegenhouden". ken van vier hoog naar beneden, fol- Bij de enquête werd bewoners ge- ders gingen vanuit de brievenbus geweest. door Roy Klopper Ze zijn ongeveer vijftien maanden in dienst bij de Woningbouwvereni ging Leiden (WVL). Die instantie vindt de resultaten na hun aanstel ling zo positief dat ze de huismees ters graag wil houden. Maar hierte gen maken verschillende bewo nerscommissies in de Slaaghwijk en sinds deze week ook de Opaal straat bezwaar. De huismeesters Gijs Collé (midden links) en Bart Flippo (midden rechts), geflankeerd door Frans van Woudenberg, hoofd bewonerszaken van de WVL en Karin de Goede, begeleidster van de huismeesters: "We hebben heel Wat afgepraat". (foto Jan Holvast) Voornaamste argument van de te genstanders is dat de extra kosten van de aanstelling van huismees ters te hoog zijn. Per woning kun nen die oplopen tot 21 gulden per maand. De bewonersgroep Opaal straat vindt ook nog dat de huis- vraagd of ze behoefte hebben LEIDEN - Het bureau studentende- kanen en de informatiebalie voor studenten is verplaatst van Sta tionsplein 10 naar het oude^ gebouw van de faculteit der sociale weten schappen, eveneens aan het Sta tionsplein (nummer 234). De ver huizing werd nodig omdat het huur contract van het pand afliep. Het pand is inmiddels weer gedeeltelijk verhuurd aan een opleidingsinsti tuut. Volgens universiteitsvoorlichter Van Vliet was de verhuizing ook no dig omdat er geen ruimte was voor uitbreiding. "Bovendien zag het ge- ybouw er een beetje verfomfaaid uit", aldus Van Vliét. Het bestuur van de universiteit is nog in overleg met de gemeente Lei den over de eigen huisvesting. Het bestuursgebouw zit nu nog aan het Stationsplein. Maar het college van bestuur wil naar een nieuw pand in de Leeuwenhoek. "Er wordt nu overleg gevoerd met de gemeente over de voorwaarden onder welke de gemeente een bouwvergunning wil verlenen. Het streven van de universiteit is nog steeds verhui zing naar de Leeuwenhoek," aldus de woordvoerder. De gemeente is tegen een verhui zing van het bestuursgebouw naar de Leeuwenhoek en wil dan ook geen medewerking verlenen aan wijziging van het bestemmings plan. Voor de universiteit zou het betrekken van een nieuw gebouw goedkoper zijn dan het opknappen van het bestaande pand, omdat dat gehuurd zou worden. Binnenkort gaan gemeente en college van bestuur van de universi teit om tafel zitten om de zaak te be spreken. "Wij vinden dat in elk ge val de afdelingen vaak moeten zijn, het station moeten zitten", aldus wethouder Tesselaar. rechtsteeks op de grond in de hal, stond wekenlang vuilnis te rotten op de galerijen en ga zo nog maar even door", herinnert Collé zich. Door de bewoners regelmatig op hun gedrag aan te spreken is die si tuatie inmiddels ingrijpend verbe terd. Dat heeft veel geduld en spraakwater gekost. Collé: "We hebben wat afgepraat met *ar studenten de buurt Soms op een scherpe wijze, andere keren weer met een zachte hand. Langzamerhand zijn we in een situ atie gekomen waarbij de i kaar op de vingers tikken als ze zien dat de boel wordt vervuild". De woonkwaliteit in de Condor horst en Arendshorst is er volgens de huismeesters, dan ook aanzien lijk op vooruit gegaan. Niet alleen door een schonere omgeving, maar ook door betere onderlinge verhou dingen. "Voorheen dachten men sen al bij voorbaat dat met hun buurman niet viel te praten. Maar als er problemen waren spoorde ik ze aan eerst eens onderling te klets en alvorens met een kwaaie kop naar de politie te stappen. Nu zie je dat die voormalige kemphanen el kaar op de gang vriendelijk groe ten", aldus Flippo. Goede wil Onlangs werd het contract van de huismeesters met een jaar verlengd, hetgeen eigenlijk tegen de zin is van de WVL, die een definitief contract wilde opstellen. Maar na protesten uit de Slaaghwijk werd besloten een vaste aanstelling nog even op de lange baan te schuiven. De tegens- partelende bewonerscommissies hebben daardoor de gelegenheid al ternatieve plannen uit te werken. Dit uitstel moet volgens Van Woudenberg worden gezien als een teken van goede wil. "Op grond van de enquête-uitslagen heeft de WVL meer dan genoeg steun voor een de finitieve aanstelling". De huismeesters zelf zijn ook niet erg blij dat hun contract slechts met een jaar is verlengd. Onwillekeurig voelen ze zich op de schopstoel zit ten. Flippo: "Het kan volgend jaar om deze tijd afgelopen zijn, dat is geen geruststellend idee". Maar echt angstig voor een ont binding van hun werkovereen- komst zijn beiden niet. "Als je hier rondloopt zeggen zo veel mensen blij te zijn met ons werk dat we vol doende vertrouwen hebben in een goede afloop". Plan voor kiosk annex koffiehuis Van der Werfpark LEIDEN - Bij de gemeente is een plan ingediend voor de bouw van een krantenkiosk an nex koffie- en theehuis, met ter ras, in het Van der Werfpark. Het plan moet nog ter beoorde ling worden voorgelegd aan het gemeentebestuur. Bij de afde ling stedebouw heeft men even wel positief gereageerd op het ontwerp voor de kiosk, gemaakt door de Leidse architect Wim Hofman. De afdeling groen is minder enthousiast. Daar is men bang dat de bezoekers van de kiosk rommel in het park zul len veroorzaken. Het bouwplan, ingediend door een particulier, is in strijd met het bestemmingsplan. Of het bouwplan ooit wordt uitge voerd hangt dus af van het ge meentebestuur. Dat moet ak koord gaan met een wijziging van het bestemmingsplan. Identiteit vrouw bekend LEIDEN - De identiteit van de woensdagmiddag op de hoek van de Herengracht/Ir. Driessenstraat buiten bewustzijn aangetroffen vrouw is bekend. Het gaat om een 75-jarige alleenwonende Leidse vrouw die plotseling onwel was ge worden. De situatie van de vrouw is na een spoedoperatie stabiel. Fami lieleden van de vrouw namen giste ren in de loop van de dag contact op met de Leidse politie. Twee Alphense bromfietsers licht gewond ALPHEN AAN DEN RIJN - In een uur tijd zijn gisteravond nabij de Olympiaweg op het sportpark De Bijlen in Alphen aan den Rijn twee bromfietsers tegen een slagboom gereden en gewond geraakt aan hun knieën. Volgens een woordvoerder van de Alphense politie is dat bij zonder, want er zijn nooit meldin gen van ongelukken met gewonden op die plaats en nu ineens waren er twee in één uur. Een 59-jarige Alphenaar botste om 17.38 uur tegen de houten slag boom die moet voorkomen dat er auto's op het sportpark komen. Hij raakte aan zijn benen gewond en is overgebracht naar het ziekenhuis Rijnoord. Precies 59 minuten later overkwam dat ook een 45-jarige Alphense mevrouw. Zij werd met knieletsel naar het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp gebracht. Tweeënhalf jaar cel voor serie inbraken LEIDEN/DEN HAAG- Wegens zes inbraken in Leiden veroordeelde de Haagse rechtbank donderdag een 33-jarige Hagenaar tot dertig maanden gevangenisstraf. De gevangenis is geen onbekend terrein voor de verdachte. Hij heeft er ruim de helft van zijn leven in doorgebracht. Tussen de vele ge vangenisstraffen die hij al uitzat, was hij telkens maar een paar we ken vrij. In die tussentijd moest hij aan geld voor drugs zien te komen. Zo pleegde hij in september dit jaar zes inbraken in Leiden nadat hij nog maar net vrij was na een straf van 23 maanden. De Hagenaar is zwaar verslaafd aan heroine en cocaine. Tijdens de zitting van twee weken geleden ver klaarde hij niet meer te willen afkic ken. Hij heeft het al vaker tever geefs geprobeerd en ziet het nut er niet meer van in. Ook de raadsman van de verdachte gaf toe dat de situ atie hopeloos is. De officier van justitie, mr. I. Klopper, stelde dat de belangen van de burgers in dit geval voorop ge steld moeten worden. Alleen een langdurige gevangenisstraf kan de eigendommen van de samenleving nog beschermen tegen de Hage naar. De rechtbank vonniste con form de eis. LEIDEN - De gemeente slaat bin nenkort licht verontreinigde grond op op de opslagplaats in Roomburg. De grond is afkomstig van de bo demsanering aan de Zijloever. De bewonerscommissie heeft geen principiële bezwaren tegen de ze opslag. Er wordt dinsdag 9 janua ri om 20.00 uur een informatie avond gehouden waar ook verte genwoordigers van gemeente en provincie aanwezig zijn. De bijeen komst heeft plaats jn buurthuis Ma- tilo aan de Zaanstraat. Kapper P. peper over de luifels: "Het oogt best aardig". LEIDEN Vier winkeliers aan de Beatrixstraat hoeven niet toe te staan dat er luifels boven hun winkel worden aangebracht. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank in kort ge ding besloten. De luifels zouden gepaard gaan met een huurver hoging van zestig gulden per maand. Omdat vier winkeliers geen luifels en geen huurverho ging wilden, spande de eigenaar van de winkels, woningbouw vereniging De Eendracht, een kort geding aan tegen de weige raars. De spoedprocedure was noodzake lijk omdat De Eendracht maar tot 1 januari over subsidie beschikte voor het aanbrengen van de luifels. De geld was afkomstig uit het zoge naamde aandachtsgebiedenbeleid. De gemeente had ruim vier ton van deze rijkssubsidie bestemd om het winkelcentrum aan de Beatrix straat op te knappen. Niet alleen (foto Jan Holvast» ZOuden er luifels worden aange bracht, ook is de bestrating c lijk opgeknapt. De luifels worden betaald met de subsidiegelden. Onderhoud, af schrijving en precariolasten komen echter voor rekening van de huur ders. De eigenaar van de kappers zaak aan de straat, P. Peper, zegt dat hij vooral bezwaar heeft tegen de huurverhoging. "Het is voor de win keliers hier in de straat al moeilijk genoeg om een boterham te verdie nen. Dat lukt door de kosten zo laag mogelijk te houden. Sinds het vér- trek van de supermarkt hier in het winkelcentrum is de belangstelling van de klanten afgenomen. Een huurverhoging van zestig gulden per maand is flink. Die gaat sterker doorwerken omdat over dat bedrag ook weer de jaarlijkse huurverho ging wordt doorberekend. Ik weet voor zestig gulden per maand wel leukere dingen die iets aan mijn zaak kunnen toevoegen". Peper vindt bovendien de uitvoe ring van de luifels weinig geslaagd. "Het oogt best aardig. Maar als het regent worden de mensen toch ge woon nat ondanks die overkapping. De bakker heeft gewoon jaloezieën moeten aanleggen, omdat in de zo mer alle chocolade smelt". Ook de president van de recht bank, mr. Portheine, was niet erg onder de indruk van de overkap ping. "Op grond van de foto's ben ik van oordeel dat aan het aanzien van het winkelcentrum weinig afbreuk wordt gedaan als de luifels achter wege blijven", aldus zijn vonnis. "Daar komt bij dat de vier winke liers een betrekkelijk grote minder heid vormen tegenover een betrek kelijk kleine meerderheid die voor stander is van de luifel". Advocaat L. Sprenger van de vier winkeliers aan de Beatrixstraat, de kapperszaak, de vishandel, de groentewinkel en de slijterij, zegt het wonderlijk te vinden dat ae ei genaar van de winkel veranderin gen aan het pand wilde doervoeren en de huurders daarvoor wilde laten betalen. Hij vindt het vonnis van de kort-gedingrechter dan ook terecht. "Ik had me ook nog kunnen voor stellen dat hij had bepaald om de luifels wel toe te staan, maar zonder huurverhoging". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9