Kolenboycot Zuid-Afrika van de baan HOGERE LASTEN? MEER SAAMHORIGHEID: EN WIJ KRIJGEN DE GEZONDHEIDSZORG BETER. Arubaanse ondernemers tegen onafhankelijkheid Polen kopen voor decemberprijs9 Conflict dreigt tussen KLM en 4000 werlmemers Zoon in de zaak wekt onrust bij werknemers Z,ATÜ;KDAG 6 JANUARI 1990 HAGIIN A I Conferentie havensteden in de ijskast ROTTERDAM/GRONINGEN (GPD/ANP/DPA) - De kans dat de Europese havensteden gezamenlijk zullen weigeren Zuid-Afrikaanse kolen over te slaan is verkeken. De confe rentie van de havensteden over een internationale boycot van kolen uit Zuid-Afrika wordt hoogstwaarschijnlijk op de lange baan geschoven. Een werkgroep onder leiding van oud-wethouder Van der Pols van Rotterdam heeft namelijk geadvi seerd zo'n conferentie uit te stellen. Het Rotterdamse college van B en W zal dit advies waarschijnlijk- op volgen. De Maasstad had het voor touw genomen bij de poging te ko men tot een kolenboycot. Met het afblazen van de bijeenkomst is een boycot door Rotterdam alleen zin loos, omdat de overslag dan wordt overgenomen door andere haven steden. Volgens H. van der Pols, voorzit ter van de groep PvdA-ers die heeft geprobeerd andere steden rijp te maken voor de conferentie, is het 'op dit moment niet verstandig' een dergelijke bijeenkomst te houden. "We zullen de tijd moeten nemen om de andere havens te doordrin gen van de noodzaak van een boy cot." Van der Pols noemt in dat ver band vooral Antwerpen, Hamburg en Bremen. "Het voorstel werd bij voorbeeld in Antwerpen niet met gejuich ontvangen." De havenstedenconferentie zou eigenlijk al meer dan twee maanden geleden hebben moeten plaatsvin den. Uitstel tot eind januari volgde omdat veel steden geen tijd zeiden te hebben. Nu blijkt dat de behoefte aan een conferentie minimaal is. Volgens Van der Pols is er overi gens geen sprake van dat de confe rentie wordt afgeblazen. "We zullen alleen wat langer moeten praten met onze vrienden in de andere ha vens," aldus de oud-wethouder. Wie uit principiële overwegingen z'n geld belegt in bedrijven die geen vestigingen hebben in Zuid-Afrika hoeft daarvoor geen financiële of fers te brengen. Integendeel: de aandelen van Nederlandse bedrij- Economie kort Overname Hillegoms bureau Interaqua in Rotterdam heeft het Hillegomse ingenieursbureau Mul- tireaktor overgenomen. Het bureau levert geavanceerde afvalwaterzui veringsinstallaties. De aandeelhou ders van Interaqua zijn nu de voor malige aandeelhouders van Multi- reaktor, Management Operations Van Bussel en het Rabobank Ne derland Biotech Venture Fund. Filipijnen ontslaat Deze maand worden op de Filipij nen onmgeveer 126.000 ambtenaren ontslagen. Het gaat om mensen die zijn aangesteld op voorspraak van politici, en vaak geen deskundig heid bezitten voor het werk dat zij verrichten. Dat heeft de voorzitter van de Commissie voor Openbare Diensten, Patricia Santo Tomas, gisteren bekendgemaakt. Dollar onder druk De koers van de Amerikaanse dol lar is gisteren onder druk blijven staan. Op de wisselmarkt in Am sterdam lag de koers bij het slot van de handel op 1,8995 gulden. Dat was ongeveer een halve cent minder dan de slotkoers van 1,9050 gulden op donderdag, toen verkopen door een aantal centrale banken een koers verlies veroorzaakte van ruim drie cent. Polen en Comecon De Comecon, de economische sa menwerkingsorganisatie van de communistische landen, is achter haald. Zij moet worden vervangen door een economisch samenwer kingsverband dat soepeler kan in spelen op nieuwe, marktgerichte ontwikkelingen in de Oosteuropese landen, zo meent de Poolse minister van buitenlandse handel Marcin Swiecicki. Daarmee volgde Swie cicki gisteren het voorbeeld van de Tsjechoslowaakse minister van fi nancien Vaclav Klaus, die deze week' ook al kritisch was over de Comecon. Staking Portugal De KLM zal haar vliegschema het komende weekeinde moeten aan passen als gevolg van een staking van Portugese verkeersleiders. Twee lijn vluchten naar Portugal worden geannuleerd, terwijl alle vluchten van en naar het Caribische gebied moeten omvliegen. Een woordvoerster van de KLM heeft dit gisteren meegedeeld. Sovjetunie Meer dan duizend buitenlandse be drijven hebben met ondernemin gen in de Sovjetunie joint-ventures gesloten. Bij veel van deze overeen komsten is het slechts bij de eerste plannen gebleven. Verder heeft een aantal van de samenwerkingsver banden al weer spoedig schipbreuk geleden, zo heeft het officiële Russi sche persbureau Tass gisteren be kendgemaakt. ven zonder vestigingen in Zuid- Afrika leveren even veel rendement en mogelijk zelfs meer dan de aan delen van de bedrijven die wel ves tigingen in Zuid-Afrika hebben. Dat concludeert de Wetenschaps winkel van de Rijksuniversiteit Groningen uit een vergelijking van verschillende aandelenportefeuil- les. Deze instelling vergeleek porte feuilles met aandelen van bedrijven met en zonder vestigingen in Zuid- Afrika. De fondsen van onderzochte be drijven met een vestiging in Zuid- Afrika waren Koninklijke Olie, Or- ganon (Akzo), Intematio Müller, KLM, Nedlloyd, Nationale Neder landen, Nijverdal ten Cate, Océ van der Grinten, Philips en Unilever. Volgens de onderzoekers heeft het onderzoek een sterke aanwijzing opgeleverd 'dat een Zuid-Afrika- restrictie voor beleggingsporte feuilles een gunstige uitwerking kan hebben op de rendementsont wikkeling'. De Westduitse politie in de regio Kiel heeft gisteren een inval gedaan bij enkele bedrijven die vermoede lijk een rol hebben gespeeld bij de verkoop van ontwerptekeningen van Westduitse duikboten aan Zuid-Afrika, zo heeft de Westduitse justitie gisteren meegedeeld. Daar bij zijn documenten in beslag geno men, onder meer bij de scheepswerf Howaldtswerke-Deutsche Werft AG (HDW), die in deze zaak een hoofdrol speelt. De Westduitse politie heeft zich bij haar besluit om de zaak te onder zoeken laten leiden door een op 23 november vorig jaar door de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties (VN) aangenomen resolu tie, waarin de Westduitse regering wordt verzocht een onderzoek te doen naar deze affaire. De verkoop betekent een overtreding van het VN-embargo op wapenleveranties aan Zuid-Afrika. Zolang het nog kan hamsteren Polen i r goedkoop voedsel WARSCHAU (AP) In staatswin- krijgen. Volgens directeur Jadwiga Polen in januari 300.000 ton graan het centrum van Dzierzecka zullen de mensen echter moet importeren en dat de vleesre- blijven kopen, omdat de produkten van Agricoop tot de meest aantrek kelijke in de stad behoren. Op de Hala Mirowska-markt Warschau zijn de rekken leeg. Vol gens Teresa Sasin, die de winkel leidt, was er meel en suiker aanwe zig voor genoeg drie maanden, maar hebben de klanten eind december Warschau vertelde ORANJESTAD (ANP) - Het be drijfsleven op Aruba voelt niet veel voor de onafhankelijkheid van het eiland, die vólgens ingaat in 1996. De ATIA, de Vereniging voor Han del en Industrie op Aruba, heeft in een gisteren verschenen rapport ge zegd dat de 'status aparte' voldoen de is om de economie van Aruba weer op te vijzelen. De Kamer van Koophandel van Aruba had zich al eerder uitgesproken tegen "het on voorbereid ingaan van de onafhan kelijkheid". Het rapport van ATIA is enkele dagen voor de komst van de Neder landse minister Hirsch Ballin van Antilliaanse en Arubaanse zaken verschenen. De nieuwe minister brengt momenteel zijn eerste be zoek aan de Nederlandse Antillen en Aruba en hij wordt maandag en dinsdag op Aruba verwacht. Volgens ATIA, die ruim 80 lokale bedrijven vertegenwoordigt, is Aru ba nog lang niet klaar om op eigen benen te staan: elke grote econo misch tegenslag, vooral in de olie- of toeristenindustrie, kan funest zijn voor een onafhankelijk Aruba. De vereniging wijst erop dat de Centra le Bank van Aruba een jaar geleden zelfs krediet-beperkingen heeft moeten invoeren om de importen in de hand te houden en de reserves van buitenlands geld te bescher- Ook vestigt ATIA de aandacht op sumptie. Janicki zei te hopen dat de de financiële positie van het eiland. i groentever- de hele voorraad opgekocht. Een koopster dat de klanten door de ho- wacht met de verkoop van hun pro- dad dat de overheid leningen zal voorraad suiker van 500 kilo, die de ge prijzen geschokt zijn, maar dat ze Nieuwjaar werd afgeleverd, toch kopen, "omdat er niets anders was binnen een uur uitverkocht. Ook de eieren werden met eenzelf- markt 3 gulden zestig, de snelheid gekocht. In januari zul- kost 32 cent len de nieuwe prijzen ingaan. Uit angst voor de volgende ronde van prijsstijgingen wordt door de Poolse bevolkig op grote schaal ge hamsterd. Staatswinkels in het hele land melden een stormloop op de voorraden. De prijsstijgingen zijn gevolg van de plannen opzit". Een kilo tomaten kost op de n krop sla kilo verse champignons moet 1 gulden zestig worden betaald. Het gemiddelde maandinkomen bedraagt in Polen 350.000 zloty's (volgens de officiële koers is dat ongeveer 70 gulden). overheids-inkomsten zullen in de nabije toekomst niet aanmerkelijk toenemen, gezien de belasting-vrij dommen die zijn verstrekt aan tal van nieuwe bedrijven, vooral hotels en time-share projecten die zich de afgelopen jaren op het eiland heb ben gevestigd. De belasting-vrij dommen gelden over het algemeen voor een periode van tien jaar. ATIA is van mening dat Aruba in een 'on afhankelijkheids-avontuur' wordt gestort, indien niet eerst de kosten bekend zijn die de onafhankelijk heid met zich meebrengt. Helft autorijders tankt loodvrij ROTTERDAM (ANP) - Ongeveer de helft van de Nederlandse auto mobilisten tankt momenteel onge lode benzine. Bij Shell lag het per centage deze week rond de vijftig procent en ook bij Esso wordt nu in de helft van de gevallen loodvrij ge tankt. Deze maatschappijen be slaan samen het grootste deel van de markt. Het meest wordt Euroloodvrij ge tankt (ongeveer 35 procent), het aandeel van loodvrije superbenzine is kleiner, 10 tot 15 procent. Het gebruik van deze benzines is vorig jaar in een stroomversnelling gekomen door de introductie van superbenzine met een hoog octaan gehalte. Bij veel mensen leefde tot dan toe het idee dat loodvrije benzi ne alleen gebruikt kon worden in een auto met katalysator. Ook ble ken veel mensen verstokt aan su perbenzine in verband met het (ver meende) hogere prestatievermogen van de motor bij gebruik van super. Zo'n tachtig procent van de auto's is echter volgens woordvoerders van de oliemaatschappijen geschikt voor het tanken van loodvrije benzi- Jan Kubajek, directeur van een staatsgroothandel in Warschau, SCHIPHOL (GPD) Er dreigt e. regering van premier Mazowiecly, noemde de snelle invoering van de conflict tussen de 4000 stewards die begonnen is met de invoering van een markteconomie en de af schaffing van overheidsmonopolies en subsidies aan verlies gevende be drijven. De regeringsplannen zullen leiden tot scherpe prijsstijgingen waarna een periode van rust aan het prijzenfront zal aanbreken waarin de hoge inflatie naar beneden moe ten worden gebracht. klant te maken hebben inclusief het cabinepersoneel worden on- stewardessen van de KLM en de di- dergebracht in de divisie passage, rectie over de komende reorganisa- De vliegers daarentegen gaan naar w tie bij de luchtvaartmaatschappij, de ondersteunende divisie opera- aantal groothandels al met leve- De directie wil het cabinepersoneel tions. ranties gestopt. Kubajek zei dat zijn afscheiden van de vliegdienst. De De VKC, waarbij Vereniging van Nederlands Cabine prijsstijgingen onaanvaardbaar. Veel winkels hebben volgens Ku bajek geen geld meer en daarom i groothandel, die de halve stad suiker en meel voorziet, voorlopig personeel (VKC) zegt zich daarte- genoeg voorraden heeft, maar dat gen te zullen verzetten. hij in de toekomst problemen De KLM lanceerde onlangs het Vooral winkels die nog voorraden dat bepaalde groepen ziet. De prijzen zullen zo veel stijgen reorganisatieplan 'Zicht op 'december-prijzen' verkopen kunnen kopen, het- De filosofie achter het plan is de luchtvaartmaatschappij zijn populair bij het winkelend pu- geen zal leiden tot een daling van de zelfstandige en klantgerichte bliek. In de coöperatieve winkel omzet Agricoop nummer 1 in Warschau, tingen. overvloed aan kazen. procent de 4000 stewards en stewardes sen van de KLM is aangesloten, is fel tegenstander van een splitsing van het vliegend personeel. Vol gens VKC-bestuurder Henri Pope lier is de eerste taak van het cabine personeel zorg te dragen voor de vliegveiligheid. Op de tweede i ten slotte tot winkelslui- derneming te maken die de hevige plaats heeft het cabinepersoneel concurrentie het hoofd kan bieden. Czes- Activiteiten die niet direct met de De minister van landbou... fruit en importgoederen zoals Itali- law Janicki, verklaarde dat de prijs- luchtvaart te maken hebben olijfolie en ingeblikte garna- stijgingen geen voedseltekorten den afgestoten. De KLM zal dit jaar de zullen veroorzaken en dat de land- de bouwproduktie volgens plan ver loopt. De minister gaf wel toe dat pas dienstverlenende functie. len te krijgen is, werd nog oude prijs verkocht en na alles mee wat ze konden Huizenverkoop eind drie zelfstandige divisies worden opgesplitst: passage, vracht en ope- rations. Alle afdelingen die met de yprig JBcir lllgCZclfct ADVERTENTIE In Nederland heeft iedereen recht op een goede gezond heidszorg. ledereen is 't er ook niee eens dat die zorg bereikbaar blijft voor groepen mensen, zoals bejaarden, die er veelvul dig gebruik van moeten maken. Ten behoeve van deze groepen leveren particulier verzekerden al enkele jaren, naast hun premie, extra bijdragen aan de financiering van onze gezondheidszorg. Het gaat om twee wettelijke heffingen: de eerste is geregeld in de Wet MOOZ, de tweede in de Wet op de Toegang tot Ziektekostenverzekeringen, WTZ. In beide gevallen is door de wetgever bepaald dat de heffingen geïnd moeten worden door de ziektekosten verzekeraars. Per 1 januari 1990 wordt de MOOZ-heffing iets verlaagd (zie tabel). Omdat voor een steeds groter aantal bejaarden moet worden betaald, gaat de WTZ-heffing per 1 januari 1990 omhoog (zie tabel). De WTZ schrijft ook voor dat deze extra lasten nu over alle particulier verzekerden verdeeld moeten worden. Uw verzekeringsmaatschappij zal u informeren over de wijze Dc bedragen per 1 ja nuari 1990 Elke particulier verzekerde zal in 1990, naast premie bedragen moeten betalen: de volgende Leeftijdscategorie Heffing MOÓZ* Heffing WTZ* Heffingen totaal* 0 t/m 19 jaar 20 t/m 64 jaar 65 jaar en ouder f22,20 f 44,40 f 35.52 f 102- f204,- f 163,20 f 124,20 f248.40 f 198,72 Hti gaat hierbij om jaarbedragen. Publiltatie van de particuliere ziektekostenverzekeraars van Nederland, KLOZ, Prins Bernbardweg 65, 3991 DE Houten. KLOZ DEN HAAG (GPD) - Het aantal verkochte woningen is in de laatste twee maanden van het vorige jaar fors teruggelopen. Vergeleken met dezelfde periode in 1988, werden in november en december 14 procent minder woningen verkocht. Vol gens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) is dat te wij ten aan de onzekere situatie die er voor de woningconsument bestaat over de financiële gevolgen van het kopen van een huis. Over het hele jaar werden er ove rigens 2 procent meer transacties verricht. Tot oktober werden nog 5 procent meer woningen verkocht dan in dezelfde periode van 1988. Maar in november werden, zo zegt de NVM, de gevolgen van de politie ke discussie over verhoging van het huurwaardeforfait zichtbaar. Ook de voorgenomen verlaging van het reiskostenforfait speelde een rol. Zwarte truffels met een luchtje AGEN (Rtr) - Op het spoor ge bracht door een opvallende aan koop van walnootkleurige verf heeft de Franse politie een grote fraude in de handel in truffels aan het licht gebracht. De Franse autoriteiten ont dekten dat een bende oplichters in Zuidwest-Frankrijk witte truffels in Italië aankocht voor ongeveer omgerekend 133 gul den per kilo, de truffels walnoot- kleurig verfden en vervolgens verkochten als zwarte truffels, die doorgaans tien keer zo veel kosten. Truffels vormen één van Frankrijks duurste culinaire ge rechten. De zwarte truffel is een paddestoel, die onder eikebo men groeit. Volgens de politie is de zwendel op touw gezet door lieden, die ook al een ander luxe culinair produkt fabriceerden, de bekende 'foie gras'. Lubber: lagere btw onmogelijk DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers ziet op dit moment geen moge lijkheid de btw verder te verlagen dan in het regeerakkoord is voor zien. Lubbers zei dit gisteren in re actie op de aanbeveling van top ambtenaar Rutten van Economi sche Zaken dat een verdere verla ging kan helpen bij loonmatiging. (van c verslaggever) LEIDEN Soms heeft een familie bedrijf een droomachtige uitstra ling, zoals in slepende televisiese ries zoals Dallas, waarin welge bouwde zonen en dochters een rei dans uitvoeren om het familiekapi taal dat in de olie-industrie is opge bouwd. Soms hangt er rond zo'n be drijf de wat provinciaalse sfeer van de streekroman waarin de vader in de optrekkende ochtendmist op het land verhaalt hoe hij het bedrijf van zijn vader heeft geërfd. Maar altijd lijkt een bedrijf dat van vader op zoon wordt doorgegeven niet meer te behoren tot het leven van alledag. Desondanks zijn de meeste be drijven in Nederland nog familiebe drijven, blijkt uit het rapport "Op volging in familiebedrijven" van de onderzoeker A. Thomassen. Tho massen werkt bij het adviesbureau Regiobaak in Noordwijk en deed in opdracht van de Sociaal Economi sche Raad onderzoek onder 121 fa miliebedrijven. Ongeveer 80 tot 90 procent is nog een familiebedrijf, vond hij uit, en in de regio Leiden en Alphen aan den Rijn ligt dat per centage waarschijnlijk nog hoger. Thomassen: "Er zijn hier veel bol- lenboeren en aannemers en die heb ben allemaal een eigen bedrijf'. In deze bedrijven is het een soort ongeschreven wet dat de zoon de vader opvolgt in de leiding van de zaak. Ongeschreven maar ook on besproken, want er wordt niet goed over gepraat. Thomassen: "Er wordt ontzettend veel nagedacht over de opvolging maar altijd wei nig structureel". De oude baas wikt, de medewerkers denken er het hun ne van, maar er wordt niet overlegd en dat geeft veel verwarring. Tho- "Werknemers zien dat de zoon in de vakanties komt werken, dat die naar de HTS gaat bijvoor beeld wanneer het om een metaal bedrijf gaat. En iedereen vermoedt iets en dat geeft onrust". Het vanzelfsprekende van de op volging heeft een hoop nadelen. Goede medewerkers stappen op, omdat ze geen kans maken op pro motie. Thomassen: "Ik ben een be drijf tegengekomen, waarbij twee prima mensen opstapten toen de zoon in het bedrijf kwam". Soms kan een een directie, die goed met de oude baas overweg kon, in het geheel niet opschieten met de zoon in wie ze geen vertrouwen hebben. De opvolging wordt op deze ma nier ook niet niet afgestemd op de toekomst van het bedijf. Belangrij ke zaken als de samenstelling van het managementsteam, de financie ring van de opvolging, de voorberei ding van de opvolger en de duur zaamheid van de onderneming wor den onvoldoende ter hand geno- Thomassen vindt dat de obver- heid meer aandacht moet geven aan familiebedrijven. Hij voelt veel voor het voorstel van VNO-voorzitter mr.C.A.van Lede voor de belasting. De belastingwetgeving zou aan dacht moeten hebben voor het ver schil tussen ongebonden en gebon den vermogen. Bij opvolging moet bijvoorbeeld successierecht wor-" den betaald, terwijl het vermogen in het bedrijf vast zit in de vorm van gebouwen bijvoorbeeld. Vaak ont staan bij vererving dan de grootste moeilijkheden bij het betalen van die belasting. Het geld wordt uit het bedrijf losgeweekt door afstoting en verkoop. Van Lede wil dat de overheid voor gebonden vermogen het nul-tarief hanteert.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7