Filipijnen krijgen geld Marcos terug Alle politieke gevangenen vrijgelaten Chinese fanmail voor Roemeense ambassade WRAKSTUKKEN TREIN OPGERUIMD Ml. Bulgaren staken tegen herstel rechten Turken Partijleider Naehitsjevan weggestuurd oJ*/ BEL OF °ty Ki Israël worstelt met golf joodse immigranten Sovjetunie KNIP VOOR DE MOOISTE KEUKEN m O iü Stuur mij de gratis Abwi-folder L-J ZURICH (Rtr/DPA/PUI) Een Zwitserse rechter heeft gisteren bepaald dat 520 miljoen gulden, die de voormalige Filipijnse dictator Ferdinand Marcos op geheime rekeningen bij banken in Zwitserland had ondergebracht, aan de Filipijnen zal worden teruggegeven mits Manila bewijst dat het geld illegaal verkregen is. PEKING (AP) - Veel Chinezen hebben in de twee weken na het af zetten van de Roemeense partijlei der en dictator Nicolae Ceausescu felicitatiëkaarten naar de Roemeen se ambassade in Peking gestuurd, zo hebben diplomaten verklaard. 'Groeten aan het heroïsche en moedige Roemeense volk', staat op bij officiële instaties, zoals de acade- contacten met de Chinese overheid wetenschappen en er werd zelfs post van een soldaat ontvan- Chinezen waren uitgelaten over de gen. De diplomaten w ontwikkelingen in Roemenië om- dat het volk er in slaagde om de ge welddadige maatregelen van de re gering te weerstaan. In de zomer van 1989 slaagden de Chinezen er niet in om een vergelijkbare aanval van het Chinese leger tegen vreed zame demonstranten te voorko- ondertussen gewoon doorge gaan. Tijdens de opstand belde een aan- het feit dat de Chinese postbo- tal Chinezen de ambassade om te des de brieven hadden bezorgd; de open enveloppen waren soms uitspraken als: 'reactionaire leider' of 'dictator' te lezen. De Rechter Peter Cosandey verklaarde van Marcos' financiële zaken in de Zwitserse autoriteiten dat het hof zich nog buigt over de juridische procedure tegen Marcos' vraag of ook de 170 miljoen gulden weduwe en zakenpartners. zal worden vrijgegeven, die Marcos alleen al in het kanton Zurich bij banken had veiliggesteld. Voordat de miljoenen aan Manila Schattingen over de bezittingen tegoeden van de Filipijnse dicta- ir in Zwitserland variëren van 260 niljoen gulden, volgens een woord- eerst een deel van Marcos' tegoeden regering de terug, een bedrag 4 miljoen gulden. ten, die zelf op 23 december hun steun aan de opstandelingen ver klaarden, zeiden geroerd te zijn door de attentie van de Chinese be volking. In de ambassade zijn in- het cember, de dag waarop de Chinese middels de portFetten van de partij- Roemeense diploma- de Voice of America te krijgen, sta- leider v vijderd dan gering erkende. Enkele kaarten vervangen door s de oude vlag zonder aantal werden gestuurd door werknemers het communistische symbool. De regeringsposters opgehangen De geexecuteerde Roemeense dic tator Nicolae Ceausescu heeft in het verleden plannen gemaakt om in geval van een staatsgreep naar Chi na te vluchten en van daar een guer rilla-oorlog te leiden. Aldus heeft het voormalige hoofd van de Roe meense inlichtingendienst, gene raal Ion Pacepa. gisteren gezegd. De generaal, die in 1978 naar de VS overliep, verklaarde dat volgens het zogenaamde 'plan M' de leden van de Securitate in burgerkleding vanuit geheime bunkers een guer rilla-oorlog zouden moeten voeren. Bij het aantreden van Ceausescu in 1965 omvatte de Securitate slechts 10.000 man; naar verluidt was dat aantal in 1989 opgelopen tot 180.000 Pacepa zei dat het zijn taak zou de Chi- zijn geweest om Ceausescu veilig aan de naar China te begeleiden. In 1978 nieuws was dat de uitwijkplaats van de i op een Conducator. Hij had hier zo lang als ersiteiten werden anti- hij wilde kunnen verblijven, aldus Pacepa. vragen of de diplomaten misschien iets meer wisten, maar de diploma ten verklaarden hun informatie ^vooral via de radio-stations BBC Aanvankelijk werd er in nese media geen aandacht opstand besteed, maar het verspreidde zich toch snel kunnen worden overgemaakt moet voerder van het ministerie v een Filipijnse rechtbank echter be- tie, tot 1,2 miljard gulden, het be- palen dat Marcos op illegale wijze drag dat de advocaat noemt die de i het geld.kwam. Bovendien zul len Marcos' familieleden de uit spraak in hoger beroep vrijwel ze ker aanvechten voor de hoogste rechtbank in Zwitersland. Dat zij in beroep gaan "is zo zeker als amen in een kerk", aldus Cosandey. Marcos' familie heeft via beroeps procedures bij het Federale Hof al de uitbetaling van 220 miljoen gul den geblokkeerd, die waren vrijge geven door kantonale rechtbanken in Freiburg en Genève. Het heeft de rechtbank in Zurich drieëneenhalf jaar gekost alvorens zij uitspraak deed in deze zaak. Ma nila heeft zich door een waar dool- a ...mfnTrnr-A n, -n> hof van kantonale rechtbanken WHmraCUAP,- Een g. mnpfpn wnrctplpn omdat hot oppn roep aan de Albanezen om het verdrag heeft orthodox-marx.süsche regi- Filipijnen in Zwitserland vertegen woordigt. Filipijnse kranten meld den dat Marcos daarnaast nog vier miljard gulden aan goud heeft on dergebracht bij handelaren en ban ken in New York, Hongkong en Zwitserland. Afgelopen december gaven de Oproep per ballon om Albanees regime omver te werpen S'.. gesloten met Zwitserland. Zo'n ve drag gaf de Verenigde Staten in n< vember toegang tot de archieve Indianen dreigen agenten met dood zoon van Ahmed Zoghoe, een leger- nffir»ior d i r, AIRonia tran 109^ Irvt Oost-Europa pen zal met ballonnen in het door bergen afgesloten land worden bin nengebracht, heeft de pretendent op de Albanese troon in een giste ren gepubliceerd vraaggesprek ge zegd. Koning Leka I, zoals de Albanese hebben de Tucayana's de log verklaard aan de politie. De lei- Hij woont sinds tien jaar der van de Tucayana-indianen. Tho- Afrika, waar hij zijn brood zou ver- mas. heeft gedreigd tien politie- dienen met de export van minera agenten te zullen doden voor iedere len naar het Middenoosten. Hij indiaan die door acties van de poli- werd drie dagen na zijn geboorte uit tie om het leven komt. Albanië weggevoerd en is er nooit Thomas deed deze uitspraak gis- meer terug geweest, teren op het kabinet van het militair Leka zei door de gebeurtenissen gezag in Paramaribo. Volgens hem in Roemenië hoop te hebben gekre- worden de Tucayana's valselijk be- gen dat ook zijn vaderland zich kan schuldigd van het plegen van aan- ontdoen van het communistische slagen op politieobjecten. "De poli- regime dat daar sinds 1946 is geves- tie schiet zelf óp gebouwen en gooit tigd. Hij zei de ommekeer in Roe- zelf met bommen en schuift de menië al jaren geleden te hebben schuld in de schoenen van de Tu- zien aankomen, maar verrast te zijn cayana-indianen", aldus een geè- door de gewelddadige gebeurtenis- motioneerde Thomas. Samen met sen van de afgelopen weken. "Dat Tucayana-woordvoerder Matto gaf wensen wij ons volk niet toe en we hij de regering het advies de politie hopen dat het met onderhandelin- tot andere gedachten te brengen, gen kan gebeuren", zei hij. "Laten ze ons niet molesteren en Zou het Albanese volk de voor- discrimineren, anders krijgen ze keur geven aan een republiek, dan een bittere pil te slikken", zo zei legt Leka zich daarbij neer. "Ik zal Matto. me naar elke nieuwe constitutione- Een delegatie van de Tucayana's le orde voegen", zei de pretendent, voerde gisteren overleg met leger- Pamfletten met een oproep aan het bevelhebber Desi Bouterse. Het ge- Albanese volk om in opstand te ko- sprek stond in het teken van de vre- men tegen het'tirannieke en atheïs- desinitiatieven die Bouterse onder tische regime' zullen over het ontoe- kondigde""on\^doende SOFIA (AP) - In de zuidelijke Bul gaarse stad Kardzjali is gisteren een algemene staking gehouden uit pro- hebben test tegen het herstel van de rechten van de Turkse minderheid. Alle be drijven waren gesloten baar vervoer lag stil. Ook in andere steden werd geprotesteerd niet de Bulgaarse vlag opsteken bij hun demonstraties. Zij uitgestoken hand weg- De 50.000 In de Bulgaarse kranten stond het open- gisteren een gezamenlijke verkla- n de communistische rege ring en de oppositie dat zij vierkant tellende be- achter het besluit van 29 december stonden. De regering en de opposi tie weigeren in te gaan op de eis van referen- volking van Kardzjali bestaat vi bijna de helft uit etnische Turken de situatie was er dan ook gespan- de demonstranten dat nen. Een grote menigte Bulgaren dum wordtjjehouden ging de straat op om te demonstre ren. President Mladenov zou naar Kardzjali komen om zich op de hoogte te stellen van de situatie. Een dag eerder de Turkse minderheid, c dat 'de geldigheid i rechten in Bulgarije niet onderhe vig kan zijn aan een referendum', z mentaire delegatie aangekomen c te praten met verschillende etni sche en politieke groeperingen. Ook in Plovdiv, de op r al een parle- berichtte het persbureau BTA. Veel Bulgaren twijfelen loyaliteit van de Turkse bevolkings groep, omdat Bulgarije onderdeel het Ottomaanse rijk tot het grootste Bulgaarse stad, en in de zich onafhankelijk verklaarde. Voor noordelijke plaatsen Ruse, Razgrad de beleidsverandering in Sofia wil- en Silistra werd gedemonstreerd en den sommige Bulgaarse functiona- gestaakt. Het politburolid Pantalei rissen ook wel kwijt dat zij zich zor- Patsjov, die eerste partijsecretaris gen maakten over het hoge ge- t Plovdiv is, zei tegen de demon- boortecijfer onder de Turken tegen- stranten dat het besluit om de etni- het afnemende geboortecijfer keken. Patsjov zei dat 'de Turks- sprekende burgers hun eigen scho- SUKKUR Pakistaanse militairen zijn begonnen met het opruimen van de wrakstukken van de passagiers- e goederentrein die eerder deze week met elkaar in botsing kwamen. De laatste berichten maken melding van 30 doden en 400 ernstig gewonden. Sabotage wordt niet uitgesloten. (foto afi Roemeense oppositie wil verkiezingen uitstellen sche Turken zelf hun achternaam te onder de Slavische bevolking. Toen laten kiezen, volgens hem voorba- Zjivkov de Turken toestemming opnieuw zou worden be- gaf het land te verlaten, trokken zo'n 320.QÓ0 van hen naar Turkije. Daaraan kwam pas een eind toen Turkije de grens sloot. Sindsdien zijn 50.000 Bulgaarse Turken weer teruggekeerd omdat ze geen werk en huisvesting konden vinden in Turkije. BOEKAREST (ANP/UPI/AFP/R- gesteld. De partijen zeggen dat tr/AP) De voorlopige regering door de overheersende positie van Roemenië heeft gisteren ver- - - - klaard dat de laatste politieke ge vangenen zijn vrijgelaten. Sinds zij twee weken geleden aan de macht nadelige positie verkeren, kwam, heeft ze opdracht gegeven om de strafbladen van alle gevange- nen na te trekken. Men vermoedde media onder zijn beheer dat de amnestie voor politieke ge- sinds de gebeurtenisse vangenen die het Front voor Natio- hoofdstad nale Redding op 26 december het Front voor Nationale Redding door het ontbreken van kantoren kantoorbenodigdheden in een Het Front heeft de televisie en de iring van de democratie geëist. Roemenië hebben gisteren gelijkberechtiging geen autonomie voor HONECKER - De voormalige Oostduitse leider Erich Honecker heeft een kwaadaardigde niertumor en moet waarschijnlijk spoedig worden geopereerd. Dit heeft het Oostduitse persbureau ADN ge meld. i meerpartijensysteem wordt dat deel in Transsylvanië, i bemoeilijkt door het gebrek grootste deel kantoorruimte en transportmoge- minderheid woont. de Hongaarse geniet de de regering ont- gankelijke land worden verspreid door middel van ballonnen, zei hij. Walesa De leider van het Poolse vakver bond Solidariteit, Lech Walesa, heeft het geld van de Nobelprijs, die hij in 1983 won, ter beschikking ge steld van het fonds voor nationale opbouw. Hij zei dit gisteren in een verklaring die in Gdansk openbaar werd gemaakt. De vakbondsleider verklaarde dat het geld aan hem was uitgekeerd, maar eigenlijk was bedoeld voor allen die met Solidari teit te maken hadden. Ondergedoken In de Sovjetlegerkrant Krasnaja Zvesda stond gisteren een bericht over de soldaat Ivan Boetsjilo die na 42 jaar ondergedoken te hebben ge leefd in de bossen in Wit-Rusland, weer in de gewone maatschappij is terugkeerd. Boetsjilo was in 1947 bij Brest de bossen in gevlucht omdat hij dreigde te worden gearresteerd als aanhanger van de bij Stelin in ongenade gevallen maarschalk Zjoekov. Olifanten Opstandelingen in de Chittagong Hill Tracts in Bangladesh hebben 22 olifanten gekaapt, heeft het Ben- galese persbureau UNB gisteren bekendgemaakt. De olifanten, die zijn getraind om hout te dragen zijn vorige week met hun berijders ver dwenen in het Bagachariwoud, 215 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Dakha. Onthoofd In Saudi-Arabié is gisteren een vrouw onthoofd die haar echtge noot vermoordde waarmee zij tegen haar wil moest trouwen, zo heeft het Saudische minister van binnen landse zaken gemeld. De vrouw ver telde tijdens de rechtszaak dat zij haar man in zijn slaap ombracht, na dat hij haar had mishandeld. Zij was eerder, tegen haar zin, tot een huwe lijk met hem gedwongen. Doodstraf Een rechtbank in Quanzhou (zuid- China) heeft een man ter dood ver oordeeld die kalenders en speel kaarten met afbeeldingen van blote vrouwen produceerde, zo berichtte een semi-officieel Chineès persbu reau gisteren. Zeven andere ver dachten kregen op grond van een soortgelijke aanklacht gevangenis straf. 'eest. Door nauwkeurig onderzoek de strafbladen kon men zien w: nog vastzaten wegens politieke grijpen begaan in de tijd van d< gering-Ceausescu, zoals pogingen munisten opnieu het land langs illegale weg te verla ten* Vervolgens werden enige poli tieke gevangenen alsnog opge spoord en vrijgelaten. Precieze aan tallen zijn niet genoemd. Wel dat het aantal politieke gevangenen ge woonlijk niet erg hoog lag omdat de de regel dwong te Twee miljard begroetingsgeld uitgekeerd FRANKFURT (AFP/DPA) - In 1989 is voor ruim 2 miljard mark aan 'begroetingsgeld' betaald aan inwo ners van de DDR die een bezoek brachten aan de Bondsrepubliek of West-Berlijn. De Frankfurter Rundschau, die het bedrag heeft becijferd op basis van gegevens die de krant heeft in gewonnen bij de diverse deelstaten ook besloten gratie te verlenen schrijft vandaag dat de helft in een reeks gewone wetsovertn West-Berlijn is uitbetaald. Tot eind gen die minder dan drie jaar gevan vorig jaar had iedere Oostduitser genisstraf met zich meebrengen on- één keer per jaar recht op 100 mark der de Roemeense strafwet. De Roemeense oppositiepartijen oprichting vinden dat de verkie- bankfiliaal te bezoe- zingen die voor 17 april op het pro gramma staan, moeten worden uit- door de executie de voormalige partijleider en dicta tor Nicolae Ceauescu de meeste be kendheid bij de Roemenen. De woordvoerder van de Democrati sche partij, Niculaie Costel, zei dat het Front daardoor zeker gaat win- Op die manier komen de com- de macht en lijkheden voor de oppositiepartijen in oprichting. De christelijke Boe renpartij, die. voor 1947 één vg grootste.partijen van het land heeft enkele dagen geleden eer voormalig districtskantoor van d€ Communistische Partij betrokken In het gebouw zijn slechts drie wer kende typmachines en twee tele- Boekarest dat foonlijnen. Volgens Anca Dobrota, die als vrijwilligster werkt, mag de de spanningen tussen Hongaren partij nog van geluk spreken met Roemenen te verminderen BANGKOK (AP) - Bijna 15 jaar na het eind van de Vietnamese oorlog zijn gisteren de eerste medestan ders van het Zuidvietnamese be- wind die in heropvoedingskampen /oormalige dictator zijn politieke gevangen hebben gezeten, naar het westen vertrokken. Een kleine 160 Vietnamezen, van wie sommigen meer dan tien jaar in een kamp hebben gezeten omdat ze geen politieke ge- hadden gediend bij de Zuidvietna- overheid, vlogen uit Ho Chi Bangkok. Ze zullen eek door- amnestie-de- Door het creet zijn er vangenen meer, aldus een woord voerder van het ministerie van bui- Minh Stad tenlandse zaken. De regering heeft vermoedelijk Vietnamezen uit werkkamp naar Amerika in de Na ehitsjevan, de Azerbajdzjaanse en clave in Armenië, heeft gedwongen ontslag genomen, zo heeft het mi- nisterie van buitenlandse zaken van de republiek gisteren meegedeeld, den hadden gehad met de Zuidviet- Het is al enkele dagen onrustig in regermg De laatste jaren Naehitsjevan, in de grensstreek met vrijgelaten en de Iran. Geidder Is^jev, die formeel om gezondheidsredenen aftrad, werd woensdag opgevolgd door Asjeadin Dzjalilov, zo maakte het ministerie De demonstraties van Hongaren Timisoara in Transsylvanië de brachten in december de opstand in as, heel Roemenië op gang. Geza :en Domokos, voorzitter van de pas ge vormde Democratische Unie voor Hongaren in Roemenië, zei op een persconferentie in de hoofdstad MOSKOU (RTR) De leider onmiddellijk stap- communistische partij vai pen moeten worden genomen zijn veel Vietnamese minister van buiten landse zaken Nguyen Co Thach zei in juni dat nog maar zo'n 120 men sen in de kampen vastzaten. jw "Ik kan niet vertellen hoe geluk- bekend. Maar woordvoerder Ismail kig ik ben na al deze jaren", van de Vietnamezen die in Bangkok nen in de opvoedingskampen aankwam. Nguyen Cao Son, die ge- het direct gevolg is steeds uit. Ten slotte werd vorig jaar vangen werd gezet omdat hij tijdens de oorlog had onderwezen juli overeenstemming bereikt. Agajev liet er geen enkele twijfel bestaan dat Asajev's aftreden deonlusten de grens, waar mensen donder dag massaal de hekken begonn Een voormalige helikopterpiloot militaire academie, zei dat hij drie te breken. De onrust begon al op 31 Californië. Voor eind bij het Zuidvietnamese leger vertel- jaar 'begroetingsgeld'. Dit kon nen door in de Bondsrepubliek met DDR-pas ken". heropvoedingskamp had december. reeks gewone wetsovertredin- maart zullen bijna 2000 Vietname- de dat hij tal van verschrikkingen gezeten en later nog eens drie jaar zen uit de kampen met hun gezin had doorgemaakt in het kamp. Zo gevangen had gezeten omdat hij naar Thailand komen. werden eens 25 mensen doodge- eind jaren zeventig geprobeerd had De VS hebben sinds het eind van schoten omdat ze hadden gepro- per boot uit Vietnam te vluchten, de oorlog honderdduizenden Viet- beerd te vluchten en stierven vele Net als de anderen zei hij te hopen opgenomen, maar door anderen aan uitputting en ziekte. In dat er democratische veranderin- andere obstakels de kampen werden honderdduizen- gen zouden komen over de gevange- den mensen gestopt omdat ze ban- dat hij op ADVERTENTIE TEL AVIV - Israël ontving dit jaar ruim 12.000 immigranten uit de Sovjetunie. Het is voor het eerst sinds de immigratie-hausse van de jaren zeventig dat een dergelijk aan tal wordt bereikt, maar als we de Is raëlische autoriteiten mogen gelo ven gaat het om niet meer dan de armzalige voorhoede van een ware immigratiegolf. door Ad Bloemendaal Nu Gorbatsjov de poorten wagen wijd open heeft gezet, emigratie naar de Verenigde Staten steeds moeilijker wordt en er een recht streekse luchtlijn tussen Moskou en Tel Aviv wordt geopend, zullen de Russische joden de komende jaren bij honderdduizenden naar Israël komen, zo zeggen de immigratie profeten. In de Israëlische media is de dis cussie over de vraag hoe dit soort aantallen moeten worden opgevan gen al hoog opgelaaid. Maar de rege ring lijkt niet van plan haast te ma ken met een uitgebreid absorptie- programma, al was het alleen maar omdat er wel plannen bestaan voor fondsenwerving in de Verenigde Staten maar er voorlopig nog geen geld beschikbaar is. De Israëlische bevolking staat in het gunstigste ge val ambivalent tegenover de nieuw komers uit de Sovjetunie, van wie ten onrechte automatisch wordt aangenomen dat ze op alle mogelij- de watten worden De opvang van grote aantallen Russen zal vele honderden miljoe nen shekels vergen en zwaar beslag leggen op de markt van goedkope huizen. Dat heeft bij de armere be volkingsgroepen de vrees gewekt dat zij uiteindelijk de rekening zul len betalen. Nog maar kort geleden kwam het Israëlische bureau voor de statis tiek met een rapport waaruit blijkt dat een vijfde van Israëls bevolking onder de armoedegrens leeft. Over wat in dit verband onder 'armoede' moet worden verstaan, is sindsdien een levendig debat gaande, maar wel is pijnlijk duidelijk geworden dat de inkomensongelijkheid in het traditioneel sociaaldemocratische Israël groter is dan in het Engeland van Margaret Thatcher. Terugbetaald "Kan Israël zich de opvang van hon derdduizenden Russen wel veroor loven?", vroegen linkse parlement sleden zich onmiddellijk af. Het ant woord luidt 'eigenlijk niet', maar dat heeft voor de immigratie niets te betekenen. Niemand in Israël zal Gorbatsjov voorstellen de grenzen maar weer te sluiten. Een toevloed van honderdduizenden Russen zal voor Israël natuurlijk ook veel posi tieve consekwenties hebben, en niet alleen militair gezien. De deelnemers aan eert onlangs gehouden forumdiscussie in Jeru zalem bleken unaniem van mening dat de verwachte immigratiegolf weliswaar in het begin veel geld kost, maar uiteindelijk een krachti ge bijdrage zal leveren aan Israëls economische opbouw. De promi nente voormalige refusenik Anatoli Nathan Sharanski, inmiddels al weer bijna vier jaar in Israël, vertel de dat de Russische immigranten van de jaren zeventig hun opvang kosten binnen drie of vier jaar had den terugbetaald door een aanzien lijke bijdrage aan de economie. Dertig procent van alle Israëli sche artsen is afkomstig uit de Sov jetunie, evenals twintig procent van de ingenieurs en bijna de helft van alle leraren wiskunde en muziek. Het probleem is alleen dat al deze beroepen nog altijd zwaar overver tegenwoordigd zijn onder Russi sche immigranten, terwijl de vraag op de arbeidsmarkt is verdwenen. Wat is het profiel van de Russi sche immigrant die Israël de ko mende jaren mag verwachten? Vol gens ingewijden als Sharanski en Yuri Edelstein is hij atheïst, indivi dualistisch en materialistisch inge steld, en komt hij niet naar Israël uit idealistische overwegingen, maar alleen omdat hij elders (in de Vere nigde Staten met name) niet terecht kan. Dat klinkt nogal negatief, maar Sharanski plaatste de profielschets onmiddellijk in een nuchter per spectief. Weer de schuld De overweldigende meerderheid van de iremigranten in Israël is niet uit Zionistische bevlogenheid naar de joodse staat gekomen, maar een voudig omdat ze elders werden ver dreven of het gevoel hadden niet langer welkom te zijn. "Hun kinde ren", zei Sharanski, "zijn in de meeste gevallen loyale Israëlische staatsburgers geworden en zo zal het de kinderen van de nieuwe Rus sische immigranten ook vergaan". De meeste Zionisten uit de Sovjetu nie wonen al in Israël, stelde hij vast. "Er zijn nu eenmaal mensen die de poorten opengooien en ande ren die daar gebruik van maken". Als er geen sprake is van Zionis me kun je je natuurlijk afvragen waarop de verwachting is geba seerd dat de Russische joden straks met honderdduizenden Israël zul len binnentrekken. De profeten van de grote immigratiegolf gaan ervan uit dat de factoren die tot nu toe de joden hebben doen besluiten visa aan te vragen, onverminderd van kracht zijn, terwijl de emigratiemo gelijkheden naar andere landen dan Israël drastisch zijn beperkt. Het zal jaren duren voor er iets merkbaar zal zijn van een economi sche opbloei in de Sovjetunie en wat de politieke ontwikkelingen de Russen verder zullen brengen moet worden afgewacht. Met andere woorden: de grote onzekerheid blijft bestaan. Russische immigranten in Israël gaan er bovendien van uit dat het anti-semitisme in de Sovjetunie en in Oost-Europa zal toenemen, om dat de nieuwe vrijheid leidt tot een versteviging van nationalistische gevoelens. Sharanski: "De bevolking wei gert verantwoordelijkheid te aan vaarden voor het verschrikkelijke regime waarvan ze zeventig jaar te lijden heeft gehad. En net als in het verleden krijgen in zo'n situatie de joden de schuld. Het is een ontwik keling waarvan het begin zich al af tekent, niet alleen bij primitieve be volkingsgroepen, maar ook op ho ger intellectueel niveau, zoals in dis cussies in de kranten". Maar de voormalige refusenik bleek geen geloof te hechten aan de geruchten dat in Oezbekistan al joden bij po groms om het leven zijn gebracht. De droomkeuken die u maar nergens kunt vinden, leveren wij u rechtstreeks van de fabrikant. Zo'n keuken die precies past (ook I I in uw budget), mooi. duurzaam en met vijfjaar garantie. Vooral komen wij u vrijblijvend thuis be- I zoeken. Wij adviseren u geheel gratis over stijlen, materialen, I I kleuren en indelingen en maken voor u een ontwerp en een offerte KEUKENS DIE BIJ U PASSEN i 06-0220044 [lm GRATIS •w v uitci' informa- y,, he. of knip de bon zend deze naar Antwoordnummer 10065, 2400 VB Alphen a/d Rijn Bel mij voor een vrijblijvende I afspraak I NAAM: I I I I WOONPL- I

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5