Yéronique kaapt sterren TV10 weg m Öfi Ongebleekte koffiefilters. 'Asielverzoek snel afronden' Vrij baan voor zweeftr in Arnhem Provincie en ambtenaar eisen telefoonverbod Conflict over uitslagen keuring voor verzekering Politie zoekt 'pakketje' in moordzaak gokkoning ZATERDAG 6 JANUARI ïyyu r*AGINA Van den Ende doekt zender op AMSTERDAM (ANP) TV10, het ambitieuze 'sterrennet' van Joop van den Ende, is gis teren vroegtijdig aan zijn einde gekomen. De directie van de commerciële televisiezender besloot per 1 maart collectief ontslag te vragen voor de ongeveer 50 medewerkers, omdat er geen,reëel uitzicht is dat TV10 nog kan gaan uitzenden. Tegelijkertijd sloot Joop van den Ende een contract met concurrent Véronique vpor de levering van Nederlandstalige amu sementsprogramma's per 16 februari. HAARLEM (GPD) - De provincie Noord-Holland en een .vrouwelijke ambtenaar hebben gisteren in kort geding geëist dat een 'telefoonma niak' wordt verboden nog langer te telefoneren en te schrijven met een vrouwelijke ambtenaar. Voor de president van de Haarlemse recht bank, mr. H.F. van den Haak diende dit geding tegen een 30-jarige ex- provinciewerknemer die een vrou welijke ambtenaar en haar familie in Groningen ruim anderhalf jaar telefonisch heeft geterroriseerd. Zo wel de werkgever, de provincie, als de vrouw eiste een absoluut con tactverbod op straffe van een dwangsom van vijfhonderd gulden per overtreding. Anderhalf jaar geleden, toen de man als tijdelijke werkkracht in dienst kwam bij de provincie, be gon hij de vrouw te bellen. In eerste instantie werd de vrouw 's avonds thuis gebeld. De vrouwelijke amb tenaar, niet gediend van die telefo nische 'avances', liet dat in de ge sprekken met de beller duidelijk merken. De telefoontjes bleven echter aanhouden. Ook de familie van de ambtenaar moest er aan geloven. De ouders en de zuster van het slachtoffer werden meestal 's nachts gebeld. Volgens de advocaat van de eisers heeft de man één keer gedreigd 'hoe de vader van de amb tenaar het zou vinden als zijn doch ter zou worden verkracht'. Hoewel de behoefte van de man aan contact beperkt bleef tot de te lefoon en het af en toe schrijven van een brief, hield hij een heleboel mensen van het werk, betoogde ad vocaat mr. P. Heidinga names de provincie. Daarom is ook de werk gever eiser in het geding. Het is ove rigens de eerste keer dat dat ge beurt. Meestal worden dergelijke verboden door slachtoffers ge vraagd. De beller zou volgeijs collega's van de vrouw op sommige dagen in een half uur wel vijftien keer heb ben gebeld. Soms sprak Hij, meestal zweeg hij. De provincie begon een administratie bij te houden. Iedere keer als er werd gebeld, werd dat genoteerd. Een indrukwekkende lijst ontstond. Voor rechtbankpresident mr. H. F. van den Haak was het niet altijd duidelijk of het dezelfde persoon was die belde. "Hoe weet u nu als ie mand zwijgt, wie het is?" De secre taresse van de lastiggevallen ambte naar: "Soms vroeg hij naar haar. Of ik hoorde muziek op de achter grond". De beller ontkent niet dat hij de vrouw heeft lastiggevallen. Hij wil de ook wel stoppen met bellen, maar dat lukte hem niet. Daarom zocht hij hulp, hij spreekt wekelijks een maatschappelijk werker. Kan hij zich voorstellen dat iemand gek wordt van dat gebel? "Ik denk dat ze zich wel rot voelde. Maar ik ben geen telefoonmaniak. Ik heb haar nooit bedreigd. Ik was hopeloos verliefd". Hij geeft toe wel vaker zeer frequent te hebben gebeld met vrouwen. "Maar dat is al jaren gele den". De vrouw, hoge ambtenaar bij de dienst welzijn, economie en bedrij ven, heeft zich nooit bedreigd ge voeld, zegt ze. "Ik vond het alleen maar irritant. Ik ben nooit bang voor hem geweest. Hij had con tactstoornissen". Tot drie keer toe probeerde ze met de man te praten. Maar dat bood weinig soelaas. "Hij belde overal vandaan. Uit café's, van huis". Uitspraak is op 12 janua- Sterren als Jos Brink, Henny Huis man, Tineke de Nooij en Koos Pos- tema komen daardoor alsnog op de Nederlandse buis, maar dan via Vé ronique' en de kabel. Met de over eenkomst tussen Van den Ende en Véronique is voor de komende drie jaar een bedrag gemoeid van onge veer 100 miljoen gulden. Veel personeelsleden reageerden 'droef en teleurgesteld' op de beslis sing om te stoppen met TV10. Ook de vakbond van Nederlandse jour nalisten (NVJ) voelde zich overval len door de beslissing van TV10 en wil volgende week met de directie en aandeelhouders van de zender om tafel gaan zitten om een deugde lijke afvloeiingsregeling te bedin gen voor zijn leden. "Duidelijk is dat TV10 niet failliet is", aldus de NVJ. TV10 besloot te stoppen toen bleek dat de laatste maanden vruch teloos is onderhandeld met binnen- en buitenlandse gegadigden. Ge sprekken met de grootste Franse commerciële zender TF1, de Ameri kaanse omroep NBC en het Zweed- Se Esselte leverden niets op. Ook de gesprekken met TROS en de uitge verijen VNU en Elsevier liepen spaak. Joop van den Ende besloot daar op in zee te gaan met CLT, de meer derheidsaandeelhouder van Véro nique. "Daardoor verwijnt de be langrijkste pilaar onder TV10", al dus de directie. Geprobeerd zal worden om zoveel mogelijk gedu peerde personeelsleden van TV10 een baan te bezorgen bij Joop van den Ende Productions en Véroni que. Joop van den Ende zelf zei uitein delijk te hebben gekozen voor Véro nique omdat deze overeenkomst voor zijn bedrijf de beste mogelijk heden en 'vooral continuïteit biedt*. "We hebben met CLT afgesproken dat ook voor hun andere Europse omroepactiviteiten, zoals in Duits land en Frankrijk, programma's worden ontwikkeld en geprodu ceerd". Véronique verwacht dat de samenwerking nog hogere kijkcij fers zal opleveren. DEN HAAG (ANP) - De politie gaat vermoedelijk nog"- dit weekeinde zoeken naar een pakketje in een vij ver in Hoogland bij Amersfoort dat volgens de verdediging in de zaak- Bestebreurtje, de Rotterdamse gok koning die in augustus 1988 werd vermoord, van groot belang kan zijn voor het achterhalen van de waar heid in deze zaak. Het gerechtshof in Den Haag wil ligde gisteren tijdens de behande ling van de zaak in hoger beroep het verzoek in van de verdediging van UTRECHT (ANP) - Verschillende groepen en soorten artsen zijn met elkaar in de clinch geraakt over de verstrekking van medische gege vens uit keuringen aan verzeke ringsmaatschappijen. Aanleiding zijn problemen rond het verzenden van de uitslag van de aidstest bij keuringen. De verzekeringsmaat schappijen vinden dat die recht streeks aan hun medische advi seurs kan worden verstuurd. De Nederlandse Vereniging van Geneeskundige Adviseurs bij'Ver zekeringsmaatschappijen (GAV) is verbolgen over een protocol dat is opgesteld door de artsenorganisatie KNMG en de Nederlandse Vereni ging van Laboratoriumartsen. Het protocol is gisteren gepubliceerd en de GAV vindt dat veel te voorbarig omdat het overleg met de twee an dere organisaties volgens haar nog gaande is. In het protocol staat dat de keu rend arts geen enkel medisch gege ven aan de medisch adviseur van de Schadevergoeding niet terecht voor ex-bankdirecteur DEN HAAG (ANP) - De Rotter- damse rechtbank heeft eind 1988 ten onrechte een schadevergoeding van ruim 68.000 gulden toegekend aan ex-bankdirecteur R. Slaven burg) van de voormalige Slaven- burg's bank. Dit blijkt uit een arrest van de Hoge Raad. De procureur- generaal mr. J. Remmelink stelde indertijd 'in het belang der wet' cas satie in tegen het vonnis van de Rot terdamse rechtbank. Volgens dit vonnis zou het moge lijk zijn dat als een verdachte wordt veroordeeld, maar op een aantal on derdelen van de dagvaarding wordt vrijgesproken, hij toch recht zou hebben op een kostenvergoeding door de Staat. De uitspraak in de zaak Slavenburg de bankdirec teur werd op één onderdeel van de 17 punten tellende dagvaarding ver oordeeld en van de rest vrijgespro ken zou betekenen dat alle ver dachten die gedeeltelijk worden vrijgesprokerï, aanspraak kunnen maken op schadevergoeding. Ove rigens hoeft de vergoeding niet te worden terugbetaald, omdat tegen de toewijzing van een vergoeding geen beroep mogelijk is. verzekeringsmaatschappij mag ver strekken voordat de keuringsproce dure volledig inclusief de labora toriumuitslagen is afgerond. De laboratoriumuitslag mag alleen worden "meegedeeld aan de keu rend arts. Die moet daarna de cliënt inlichten en samen met hem of haar beslissen of het keuringsrapport wel of niet naar de medisch advi seur gaat. De KNMP hamert op de vertrou wenspositie van de keurende arts. Hij moet de gekeurde de gelegen heid geven zich terug te trekken uit de procedure. Dat kan het geval zijn als de Cliënt uit vrees voor vervelen de gevolgen voor de verzekering of in de 'sociale sfeer' als een voor hem onverwachte uitslag bekend wordt bij de verzekeraar. Volgens de KNMG is het risico van dergelijke repercussies reëel, bijvoorbeeld bij de uitslag van de aidstest. Krakers Utrecht na actie opgepakt UTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft gisteren na een kraak- actie in de binnenstad 42 mensen aangehouden. Volgens een woord voerder van het politiekorps van de Domstad hebben zij zich schuldig gemaakt aan openlijke geweldple ging, vernieling en diefstal. Een groep van ongeveer 50 kra kers had 's ochtends om 5.00 uur een monumentaal pand aan de Nieuwe Gracht, dat acht maanden leeg zou hebben gestaan, gekraakt met de bedoeling er woon- en werk ruimten in te huisvesten. Acht poli tiemensen waren snel ter plaatse, maar zij moesten zich terugtrekken toen de krakers begonnen te gooien met glaswerk en zuur en te spuiten met brandblussers. Nog voordat de politie met meer mensen was terug gekeerd om het pand te ontruimen waren de krakers verdwenen. Vol gens de politiewoordvoerder had den 'zij diverse goederen uit het pand meegenomen. In de loop van de ochtend werden er in de stad 17 mensen gearres teerd. Bij een inval in het krakers- centrum AKU hield de politie nog eens 25 mensen aan. In de loop van de dag heeft de politie de meeste, verdachten weer vrijgelaten. Tegen velen is proces verbaal opgemaakt voor openlijke geweldpleging, dief stal of medeplichtigheid daaraan. RIJSWIJK Van de grenspost Bergh Autoweg zijn vanochtend 90 vrachtwagens met voedselpakketten naar Roe menië vertrokken. De pakketten worden daar in de loop van de volgende week over zeker acht plaatsen in de om geving van Sibiu en Brasov verdeeld. Behalve de 90 vrachtwagens met daarin 2000 pallets met pakketten, begelei den twee bussen met medewerkers en pers, een cateringwagen en de ANWB-truckservice de karavaan. De aan komst is vermoedelijk in de loop van dinsdag. Een grote benzinemaatschappij levert gratis diesel aan de vracht wagens, vlak voor vertrek uit Nederland. Dat gebeurt nog een keer in Hongarije bij de laatste tankstop voor Roe menië en wederom op dezelfde plek bij terugkomst uit dat land. het aantal asielzoekers het afgelo pen jaar aanzienlijk gestegen is. Voor dit jaar verwacht het ministe rie van justitie een verdere stijging tot zo'n 14.000 aanvragen. DEN HAAG (GPD) Premier Lub- economische motieven een asiel- bers schat dat tenminste de helft van het aantal verzoeken om asiel aanzienlijk sneller kan worden af gehandeld dan nu het geval is. Blijkt een vreemdeling om puur Studenten lossen schulden ineens en massaal af GRONINGEN (ANP) - Bijna 150.000 studenten en ex-studen ten hebben bij de Informatise ringsbank in Groningen ge bruik gemaakt van de mogelijk heid om hun studieschuld met korting ineens af te lossen. Dat heeft een bedrag van 712 mil joen gulden opgeleverd. Aan zienlijk meer dan verwacht. De belangstelling voor het vervroegde aflossen was groter dan in 1988 toen 95.000 mensen van de regeling gebruik maak ten. Zij stortten toen samen 315 miljoen gulden terug. Voor de studenten en ex-studenten heeft de regeling als voordeel dat 40 procent van de studieschuld wordt kwijtgescholden wan neer in één keer wordt terugbe taald. De Informatiseringsbank heeft bij 1800 mensen geen beta lingsregeling geaccepteerd. De ze mensen konden hun schuld niet ineens aflossen omdat zij niet aan eerdere verplichtingen hadden voldaan. Eén van de voorwaarden voor deelname aan de kortingsactie was dat alle normale aflossingen tot en met november waren betaald. De Informatiseringsbank, de Groningse vestiging van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen, heeft nu in totaal in twee jaar ruim een miljard gul den geïncasseerd en haar debi teurenbestand gehalveerd. verzoek in Nederland in te dienen, dan moet de procedure die tot afwij zing leidt 'op betrekkelijk korte ter mijn' worden afgerond. Voorwaarde is wel dat de capaci teit van de rechterlijke macht wordt uitgebreid, verklaarde de premier gisteren na afloop van het wekelijk se kabinetsberaad. Van beperking van het aantal beroepsmogelijkhe den van asielzoekers wil Lubbers niet weten. Hij verwees ook naar de gemiddelde duur van tweeënhalf jaar die de juridische afwikkeling van zo'n aanvraag vergt. Het kabinet denkt over twee we ken een duidelijk inzicht in de pro blematiek rond de afhandeling van asielverzoeken te hebben. Dan wordt volgens Lubbers ook beke ken of het politiek verantwoord is een belangrijk deel van de kosten voor opvang van asielzoekers door minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) te laten betalen. Dat probleem is des te nijpender omdat Lubbers beklemtoonde dat niet alleen Nederland kampt met de aanzienlijke stroom asielzoekers, die nog wordt versterkt door het wegvallen van de EG-binnengren- zen. Ook in andere landen duurt het te lang voordat een vreemdeling de finitief uitsluitsel krijgt op een ver zoek om asiel. De gemiddelde duur van de pro cedure in Nederland (bijna twee jaar) noemde de premier veel te lang. Wachttijden van zes tot acht maanden voordat een aangevraagd kort geding kan worden gevoerd zijn meer regel dan uitzondering. Het aantal asielaanvragen in ons land is de afgelopen jaren volgens Lubbers vijftig maal zo hoog komen te liggen. Het kabinet moet probe ren te voorkomen dat de juridische procedures steeds langer worden. Eerste dode door aan aids verwant virus UTRECHT (ANP) - In Neder land is voor het eerst een patiënt overleden die besmet was met het aan het 'gewone' aidsvirus (hiv-1) verwante hiv-2 virus. Dit melden internisten van het Bergwegziekenhuis in Rotter dam in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Het betreft een 51-jarige Portugese vrouw die al meer dan tien jaar in Nederland woonde. Het virus komt vooral voor in West-Afrika. Maar het wordt ook steeds vaker aangetroffen in Europese landen (Portugal, Frankrijk, West-Duitsland, En geland) bij mensen die uit West- Afrika afkomstig zijn of bij hun seksuele partners. De incubatietijd, negentien jaar of meer, is langer dan die bij besmetting met hiv-1. Volgens de Rotterdamse artsen valt daaruit waarschijnlijk voor een deel te verklaren, dat mensen die met hiv-2 zijn geïnfecteerd tot nu toe minder vaak aids krij gen dan met hiv-1 besmetten. Aanvankelijk leidde dat tot de veronderstelling dat hiv-2 min der ziekteverwekkend zou zijn. Maar volgens de internisten leidt een hiv-2-infectie tot pre cies dezelfde aandoeningen, waaronder het aids-dementie- complex dat ze ook bij de Por tugese vrouw hebben vastge steld. Ze noemen het raadzaam, in een havenstad als Rotterdan, met een vrij grote groep inwo ners uit West-Afrika en Por tugal, rekening te houden met de verspreiding van het hiv-2-vi- de 34-jarige Belg R.U. en de 27-jari- ge Hagenaar C.S. die beiden in juni vorig jaar wegens hun aandeel in de moord tot vijftien jaar gevangenis straf werden veroordeeld, om on middellijk naar dit pakketje te laten zoeken om te voorkomen dat het alsnog wordt verdonkeremaand. Het pakketje zou een zwarte trai ningsbroek, een okergeel T-shirt en een geluidsdemper bevatten. Het zou op verzoek van U. door een voormalig cipier van de Bijlmerba jes in de vijver zijn gegooid. Deze man verschafte de Belg na de moord enige dagen onderdak in Hoogland. De cipier, die gisteren één van de in totaal acht getuigen was die op verzoek van de verdedi ging werden gehoord, ontkent dit. Volgens advocaat mr. J. Boone van U. kan aan de hand van de maat van de trainingsbroek wellicht wor den aangetoond dat zowel zijn cliënt als S., verdedigd door mr. P. Doedens, ten onrechte zijn veroor deeld als hoofddaders van de moord. Wordt het pakketje gevon den, dan zou volgens mr. Boone bo vendien de geloofwaardigheid van de cipier op de tocht komen te staan. Deze heeft voor met name U. belastende verklaringen afgelegd. De trainingsbroek zou volgens de verdediging zijn gedragen door de 'echte' beramer en uitvoerder van de moord op de gokkoning, de 31-ja- rige Hagenaar Van R. die in maart vorig jaar door onbekenden samen met zijn broer in Rijsbergen werd doodgeschoten. Opmerkelijk was overigens de ge tuigenis van een 33-jarige Haagse autohandelaar, die verklaarde voor zijn 'goeie vriend' Van R. de motor te hebben gestolen die is gebruikt bij de moordaanslag. Procureur-ge neraal mr.J. Couzijn stelde vast dat de man vijftien maanden lang ge zwegen heeft, om nu ineens met zijn verklaring op de proppen te komen. De behandeling van de zaak wordt op 5 februari voortgezet. Beroep in dna-tzaak MAASTRICHT (ANP) - Het open baar ministerie in Maastricht heeft hoger beroep aangetekend tegen de vrijspraak van de rechtbank van een 43-jarige man, die van verkrach ting van twee meisjes van 16 wordt verdacht. Tevens heeft het open baar ministerie hoger beroep aange tekend tegen de beschikking van de Maastrichtse rechtbank, die tot twee keer toe verbood dat de man zou worden gedwongen bloed of wangslijm af te staan voor een dna- test. Binnenland ADVERTENTIE Amokmaker Officier van justitie mr. P van de Ri viere heeft gisteren bij de Haarlem se rechtbank drie jaar gevangenis straf geëist tegen een 26-jarige Libe riaan. De man drong op 2 oktober vorig jaar de cockpit binnen van een KLM-Airbus die van Schiphol ver trok. De bemanning van het vlieg tuig maakte een een noodstop en ist de amokmaker te overmeeste- Politie pakt bende De politie van Amsterdam heeft een bende van twaalf personen opge rold, die het afgelopen half jaar ten minste acht gewapende overvallen heeft gepleegd op banken en post kantoren in Amsterdam en Dordrecht. De overvallers maakten in totaal zeker een miljoen gulden buit. Tijdens de overvallen hpbben ;v geschoten, maar er vielen geen slachtoffers. We verkopen, naast gebleekte, ook on gebleekte AH koffiefilters. Deze zijn vrien delijker voor 't milieu, omdat voor bleken nu eenmaal schadelijke stoffen nodig zijn. Daarom zijn ze nu ook niet meer maar bruin. U betaalt daar niets meer voor, want 'n pak van 80 stuks (nr. 2) bijv. kost fl.49. Een groen idee van Albert Heijn. i nodig zijn. r wit, ARNHEM (ANP/GPD) - Het kost even wat, maar als alles meezit krijgt Arnhem nog voor het jaar 2000 de Nederlandse primeur van de magneetbaan. Volgens een stu die van het Westduitse concern AEG behoort een ringlijn van een 'zweeftram' in de Gelderse hoofd stad tot de mogelijkheden. Wethou der M. van Meurs hoopt nu dat het rijk snel met subsidies over de brug komt. Voor het eerste traject, tussen Centraal Station en het nieuwe sta dion Akzodrome, is een kwart mil jard gulden nodig. Arnhem, met z'n uitgebreide trol leybus-net toch al een buitenbeen tje in het Nederlandse openbaar vervoer, heeft weer een nieuw idee. De milieuvriendelijke 'zweeftram' of M(agneet)-baan is een voertuig dat wordt gedragen door een mag netische rail op vier meter boven de grond. Het systeem verbruikt een minimum aan brandstof en perso neelskosten zijn er ook nauwelijks, want de zweeftram heeft geen be-- stuurder. In plaats daarvan is er een centrale verkeersleiding die via een computer alles regelt. "Wij hebben voor dit systeem ge kozen, omdat het de stad het minst op zijn kop zet. Arnhem is met 130.000 inwoners niet groot genoeg voor de aanleg van een metro", al dus een enthousiaste wethouder Van Meurs. Als het aan hem ligt wordt de 'zweeftram' het helemaal en niet alleen in Arnhem. "Ons land begint achterop te raken bij de ont wikkeling van nieuwe vervoerssys temen. In Duitsland en Frankrijk worden daarvoor miljarden uitge geven, terwijl wij juist in Nederland met een enorm mobiliteitspro bleem zitten omdat we zo dicht be volkt zijn. Het zou een goede zaak zijn als er Nederlandse technologie aan wordt verbonden. Daarom gaat (het electronisch bedrijf) Kema ook meedoen". Begin februari zal een delegatie van het Arnhems college van B en W, De 'zweeftram', als alles goed gaat nog voor het jaar 2000 in Arhem. Gelders gedeputeerde O. Feitsma en een vertegenwoordiger van de Kema een bezoek brengen aan AEG in Berlijn om daar het veelbeproef de en net functionerende magneet- baan-systeem te bespreken en in ogenschouw te nemen. Daarna zal het overleg worden geopend met de ministeries van verkeer en water staat, vrom en economische zaken, die voor het geld moeten zorgen. Van Meurs: "Feitelijk is de zweef tram de invulling van het rijksbe leid zoals dat in de nota OV maal 2 is neergelegd. Wij hebben de op dracht twee zoveel mensen naar het openbaar vervoer te trekken. Dat is een extra argument om voor rijks subsidie in aanmerking te komen". Het systeem van een M-baan be hoort tot de modernste vormen van openbaar vervoer, meldt de AEG- studie. Na West-Berlijn wordt nu ook in Frankfurt am Main een 'zweeftram' gebouwd. Het trans portvermogen per uur bedraagt voor 1 voertuig 5.200 personen. Elk tramstel kan honderd personen ver voeren. De reissnelheid ligt tussen de dertig en veertig kilometer per uur; de maximumsnelheid be draagt tachtig kilometer. Exploitatie lijkse exploitatiekosten van het eer ste traject M-baan in Arhem liggen rond de 4,7 miljoen gulden. Het Ge meente Vervoerbedrijf Arnhem (GVA) verwacht de proeflijn kos tendekkend te kunnen exploiteren. Daarvoor zullen waarschijn wel een aantal bus- en trolley buslijnen wor den ingekort. Van Meurs rekent erop dat de fi- nanciëring van de 'zweeftram' nog dit jaar rondkomt. "Laat ik het zo zeggen: het Rijk moet snel over de brug komen. Dan is de zweeftram voor 2000 klaar en in werking. Komt er dit jaar geen geld los, dan gaat al les niet door".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3