Bloemenkwekers kunnen niet zonder clandestiene buitenlanders In de bloemenkassen van Aalsmeer en omstreken werken circa tweeduizend buitenlanders van wie niet alle papieren in orde zijn. Naar schatting 1100 van hen zijn volstrekt illegaal: zij hebben geen verblijfsvergunning, geen visum en geen werkvergunning. Politie en Justitie gedogen deze illegale buitenlanders. Er wordt alleen opgetreden bij vermoedens van uitbuiting. Het tolereren van goedbehandelde buitenlanders heeft te maken met de beperkte capaciteit van de politie, maar ook met de wetenschap dat tachtig procent van de kwekers in 'Aalsmeer' hun bedrijf niet staande kan houden zonder illegale werknemers. "Zij zijn de enigen die onder 't glas willen werken". door Bart Boele Mohammed is niet bang voor de politie. "Ze pakken mij toch niet", zegt hij. Toch kijkt hij naar alle auto's die het erf oprij den. Vreemdelingen worden met een vluchtige blik getaxeerd. "De politie komt nooit met één mannetje, altijd met een stuk of zes", weet hij, "en ze rijden al tijd meteen door naar de achterkant van de kassen". Zijn Nederlandse voorman heeft er steeds voor gezorgd dat Moham med en zijn makkers zich bij een 'be zoekje' tussen de hoge «rozenstruiken konden verstoppen. Hun slaapplaats en woonruimte is praktisch onvindbaar op het uitgestrekte kassencomplex. Vorige week hadden ze geluk: omdat de politie eerst bij de buren controleerde hadden ze alle tijd om zich uit de voeten te ma ken. Iedere illegale Marokkaan die in dev kassen van Aalsmeer, Rijsenhout, Ku- delstaart en De Kwakel werkt zegt dat hij Mohammed heet. Iedere Turk heet Achmed of Ali. De meeste illegalen doen alsof ze geen Nederlands begrijpen. Ie dere bloemenkweker in 'Aalsmeer' ont kent dat hij illegale buitenlanders aan het werk heeft. De buurman, die heeft ze wel maar dat zegt op zijn beurt de buurman ook weer. Toch kan elke kwe ker 'over vreemdelingencontroles van de politie vertellen alsof hij er zelf bij is ge weest. "Razzia's zijn het. Dat mogen we van de burgemeester niet zeggen, maar ik doe het toch", klinkt het verontwaar digd. Hoon In Amsterdam is 20 procent van de be roepsbevolking werkloos. In Aalsmeer is grote behoefte aan arbeidskrachten. Bij het Job Centre van het Arbeidsbureau staan permanent 500 Aalsmeerse vacatu res in de kaartenbak. Tot nu toe is elke poging om 'Amsterdammers' de kassen in te krijgen mislukt. Een uitzendbureau plaatste 100 mensen in de glastuinbouw en na twee weken Was er nog één aan het werk. Er werd speciaal busvervoer gere geld, maar de bus bleef leeg. Nu heeft het hoofdstedelijke Arbeidsbureau geop perd werklozen met lease-auto's naar Aalsmeer.te laten rijden. De kwekers en de bloemenhandelaren honen het plan weg, niet in de laatste plaats omdat hun andere personeelsle den al hebben geinformeerd naar een au to van de zaak. "Het is van de gekke", zegt een kweker. "Mensen uit heel Noord-Holland komen naar de Hoog ovens en Amsterdam om te werken. Die moeten voor hun eigen vervoer zorgen, dat is toch de normaal? Er rijden zat bus sen tussen Amsterdam en Aalsmeer, ook 's morgens vroeg, maar er zit geen Am sterdammer in. Die lui zijn te beroerd om 15 kilometer buiten de stad te gaan wer ken. Die moeten ze pakken en niet die il legale buitenlanders van wie niemand last heeft". Amsterdammers passen niet in de bloemenkassen van Aalsmeer. Een kwestie van mentaliteit. "Ze zijn gewend een grote bek te geven, maar bij ons krijg je een grote bek als je je werk niet goed doet. In de kassen moet je aanpakken en vroeg beginnen. Dat valt niet mee voor iemand die al jaren alle tijd aan zichzelf heeft en niets hoeft te doen. Buitenlan ders, die kunnen werken. Ze willen geld verdienen, dus ze werken hard en goed en ze zijn nooit ziek. Er zijn bedrijven die hebben Mohammed 1 tot en met 7 op de loonlijst staan. Die jongens weten zelf vaak niet hoe oud ze zijn joh, dus er wordt gewoon een geboortedatum be dacht". Klussen "Ze moeten die buitenlanders met rust laten", zegt een rozenteler in Aalsmeer, die zowaar toegeeft illegalen in dienst te hebben. "Ik zou niet weten hoe ik m'n bedrijf moet runnen zonder illegalen. Er is niemand te vinden die onder 't glas wil werken. In Amsterdam lopen d'r genoeg rond, Nederlanders en legale buitenlan ders, maar die willen helemaal niet wer ken. Die houwen hun hand op, klussen misschien nog wat zwart bij. Die lachen ons uit al$ ze horen dat ze voor lange da "Er zijn bedrijven die hebben Mohammed 1 tot en met 7 op de loonlijst staan. Die jongens weten zelf vaak niet hoe oud ze zijn joh, dus er wordt gewoon een geboortedatum bedacht' gen hard werken iets meer dan het mini mumloon kunnen vangen". "Het heeft geen zin, die controles van de politie", zegt een kweker in De Kwa kel: "Als je omhoog zit met je werk weet je wie je moet bellen. Ik kan zat namen noemen, maar dat doe ik niet. Onervaren kwekers krijgen van collega's te horen hoe ze te werk moeten gaan: als je drie man nodig hebt moet je er vijf halen in Amsterdam en na een dag of twee zeg je tegen de twee die de minste produktie le veren dat ze niet meer hoeven te komen. De uurprijs is afgesproken, dat wil zeg gen door de kwekers onderling". Altijd werk Vooral de bedrijven die 12 tot 24 uur per etmaal hun gewassen belichten (assi- milatiebelichting) komen altijd handen tekort. "Wij hebben altijd werk", zegt een rozenkweker aan de Kwakelse Hoofdweg. "Kwekers zonder licht, die werken 's zomers van vroeg tot laat in de avond. Die overuren compenseren ze in de winter, dan kunnen ze van negen tot vier werken. Hun Marokkanen zitten 's winters in Marokko. Bij ons is altijd werk en we komen altijd mensen tekort. Wat doe je dan als een buitenlander aan de deur komt om werk vragen?" Geen kweker wil met naam en toe naam worden genoemd als het gaat over de ruim tweeduizend illegale buitenlan ders van Aalsmeer. 'Er zijn wel kwekers die...', zeggen ze. Hebben ze zelf illegale buitenlanders? 'Uh...' Zouden ze zelf ille galen in dienst nemen? "Als 't nodig is doe je alles", zeggen ze zonder uitzonde ring. "Iedereen kan werken onder 't glas. Het verschil is dat de Nederlanders niet komen en de buitenlanders wel." "Het hardst werken die jongens met die gouden tanden, de Tamils. Turken zijn ook goed, Marokkanen, Ghanezen, Egyptenaren, Polen, noem maar op, ze werken allemaal besft. Voor Nederlan ders is de huisvesting een probleem. Marokkanen werken niet alleen in de kassen, ze wonen er ook. Als je ze extra ruimte geeft omdat zo'n caravan in een stookhok ook niet alles is, zoeken ze er een Marokkaan bij omdat ze dan de kos ten kunnen delen. Veel werken, veel ver dienen, weinig uitgeven en straks met een hoop geld teruggaan, dat is vaak het doel". Geen overzicht Adjudant Erigelage, groepscommandant van de Aalsmeerse politie: "We hebben dit jaar bij de controles meer illegalen aangetroffen dan in voorgaande jaren. Daarmee is niet gezegd dat de situatie in z'n geheel aan het verslechteren is, want door de beperkte controle-mogelijkhe den hebben we geen goed overzicht. Wij kijken alleen naar buitenlanders die geen verblijfsvergunning, geen toeris tenvisum èn geen arbeidsvergunning hebben. Dus niet naar die paar honderd Polen die hier nog zitten. In 1988 waren hier twee keer zoveel Polen als in '87. Dit jaar waren er twee keer zoveel als vorig jaar. Dan weet u over welke aantallen we het nu hebben. Wie weet hoe het volgend jaar gaat met al die ontwikkelingen in het Oostblok". Coen Geleijn, oud-leraar van de Aals meerse tuinbouwschool, kent Aalsmeer als zijn broekzak. "Het systeem functio neert geruisloos", zegt hij. "Daarom heb ben de kwekers geen behoefte iets te ver tellen over illegale buitenlanders. Dat le vert alleen maar problemen op". Volgens zijn informatie worden de illegalen goed behandeld. "De verhalen over slechte huisvesting vallen mee. Buitenlanders kiezen er zelf voor zo weinig mogelijk geld aan huisvesting te besteden. Van echte uitbuiting heb ik nog nooit ge hoord. Als de ene kweker te weinig be taald lopen ze zo naar een ander". Opperwachtmeester Bouwmeester, rayoncommandant vreemdelingenbe leid van de Aalsmeerse rijkspolitie be schikt over andere informatie: "We tref fen bij controles in toenemende mate il legale zwartwerkers aan. Het uurloon was 6 gulden in september en in die ge vallen werd geen enkele voorziening be taald. Als we van zulke toestanden lucht krijgen zijn die bedrijven het eerst aan de beurt bij de vreemdelingencontroles". "We kunnen niet alles controleren. We hebben ook niet de illusie dat we alle misstanden kunnen aanpakken, want het aantal controles is minimaal", zegt adjudant Engelage. Burgemeester Mr. J.I.M. Hoffscholte van Aalsmeer: "Con troles lossen het probleem niet op. De politie heeft maar een beperkt aantal uren ter beschikking. Daarom richten we ons bij controles op het naleven van de 'sociale spelregels'. Daarmee bedoe len we een behoorlijke betaling, afdracht van sociale premies en acceptabele huis vesting". Mevrouw G. de Jong, ambtenaar vreemdelingenzaken in Aalsmeer: "We komen nog altijd situaties tegen dat mensen op een vies oud matras in een hoek van het ketelhuis moeten slapen terwijl ze tien uur per dag voor vijf gul den per uur werken. Vijf gulden per uur, dat is de laatste ontwikkeling". Geen risico Kwekers die op dergelijke wijze buiten landers uitbuiten worden overigens zo wel door collega's als door buitenlanders bij de politie aangegeven. De meeste kwekers betalen wel pre mies, belasting en een CAO-loon. "Ik be taal iedereen goed", zegt een kweker aan de Mijnsherenweg in Kudelstaart, "want ik kan niet hebben dat ze naar een ander gaan. In Nederland werken toch alle in stanties langs elkaar dus als een illegaal in alle bestanden zit loop je als werkge ver geen enkel risico datje tegen de lamp loopt". Het 'netjes' betalen van een illegale buitenlander beperkt de risico's voor een kweker want als hij 'gepakt' wordt is de boete relatief laag. Het heeft echter ook nadelen. In Aalsmeer zegt men: 'Geen betere buitenlander dan een illegale bui tenlander' want zolang een buitenlander illegaal is werkt hij hard en goed. Er zijn voorbeelden bekend van buitenlanders die op het moment dat ze dank zij in spanningen van hun werkgever waren gelegaliseerd binnen drie weken ziek werden om zich vervolgens te laten af keuren. "Ik wilde er een ontslaan omdat hij de boel fleste", zegt een kweker in Aalsmeer. "Had ik nooit moeten doen. Een hoop gedonder met het Arbeidsbu reau. Hij heeft me, terwijl hij nog illegaal was, voor de rechter gesleept en uitein delijk heb ik hem moeten uitkopen. Kun je je dat voorstellen?" De Aalsmeerse politie heeft twee jaar geleden een enquête gehouden onder kwekers en buitenlanders waaraan, door te beloven dat er geen inval zou komen, goed werd meegewerkt. Zo kon een reële schatting worden gemaakt van het aan tal illegale buitenlanders in Aalsmeer. Opperwachtmeester Bouwmeester: "We kwamen op 700 illegalen. Op grond van de controles in 1988 en '89 komen we nu op minimaal 1100 buitenlanders buiten het hoogseizoen". "Als gemeente hebben wij begrip voor het probleem van het tekort aan arbeids krachten in de glastuinbouw", zegt bur gemeester Hoffscholte. Hij zegt niet dat de honderden illegalen worden gedoogd, maar wel: "Automatisering heeft z'n grenzen, je kunt een apparaat geen rozen laten snijden. De glastuinbouw werkt niet met subsidie, dus je bent voor je be drijfsvoering afhankelijk van de interna tionale markt. Automatisering maakt weliswaar minder mensen noodzakelijk, maar leidt tegelijkertijd tot een intensi vering van de produktie waardoor toch weer meer personeel nodig is". Geen zicht De Aalsmeerse Bloemenveiling VBA (1800 werknemers) neemt geen illegalen in dienst, maar dat wil niet zeggen dat er geen illegalen in de bloemenveiling wer ken. Woordvoerder Van Rensen: "De VBA heeft natuurlijk geen greep, zelfs geen zicht, op de afspraken tussen 350 exporteurs en handelaren die in het VBA-gebouw zijn gevestigd en hun per soneel. Er werken hier soms 9000 men sen op een dag moet u weten". De Aalsmeerse politie heeft in septem ber een controle gehouden bij twee wille keurige bedrijven in het VBA-gebouw. "Van de 14 gecontroleerde buitenlanders bleken er 13 illegaal te zijn. Daar zijn we wel van geschrokken", zegt opperwacht meester Bouwmeester. Engelage: "Bij die controle werden in totaal 28 buiten landers gecontroleerd. Er waren er maar liefst 20 illegaal. Voor het eerst zijn we gestuit op drie gevallen van uitkerings fraude. Uitgeprocedeerde asielzoekers die zijn ondergedoken hebben we nog niet aangetroffen". Het kassengebied van 'Aalsmeer' is verspreid over drie gemeenten: Aals meer (Aalsmeer en Kudelstaart), Uit hoorn (De Kwakel) en Haarlemmermeer (Rijsenhout). De politiekorpsen van Aal smeer en Uithoorn werken nauw samen, maar treden verschillend op. Haarlem mermeer komt al enkele jaren niet aan controles toe, Aalsmeer doet dat terug houdend: maximaal zes man in burger, geen omsingelingen zoals vroeger maar een rustige benadering. Uithoorn treedt geüniformeerd op. Groepscommandant Engelage: "Als iemand de benen neemt gaan we er niet achteraan. Mensen die tijdens de vlucht door glazen ruiten springen, dat is verle den tijd. We maken er geen mensenjacht van, dat leidt nergens toe". Ambtenaar De Haas van de gemeente Uithoorn leidt de controles in De Kwakel: "We zullen niet koste wat 't kost mensen pakken. Aan de andere kant heeft netjes aanbel len geen zin, enige mate van overrompe ling is noodzakelijk". Kwekers in De Kwakel hebben aanzienlijk meer kritiek op het optreden van de politie dan hun collega's die op Aalsmeerse grond wer ken. Legaal Overigens zijn er ook kwekers- en han delsbedrijven die legaal buitenlanders aan het werk hebben. Jan van der Jagt, fractievoorzitter van de PvdA in de Aals meerse gemeenteraad en werkzaam bij een grote kwekerij in Aalsmeer: "Ons be drijf is destijds als enige overgebleven van een project dat het arbeidsbureau in Hoofddorp heeft opgezet: buitenlanders met bussen uit Haarlem naar Aalsmeer halen. Wij hebben daar een eigen adres senbestand aan overgehouden en die mensen werken elk jaar. Volkomen le gaal. Het kan dus wel". Er worden meer projecten opgezet. Jan van Doorn uit De Kwakel, secretaris van de Land- en Tuinbouw Bond: "Wij beginnen in februari 1990 met een groep Turken uit Haarlem, daar heeft het Ar beidsbureau in Haarlem erg z'n best voor gedaan. Er gaat een bus voor twaalf per sonen rijden. De bedrijfsvereniging ziet er scherp op toe dat iedere werknemer volgens de CAO wordt behandeld. Alle premies en belastingen worden betaald". Burgemeester Hoffscholte van Aals meer: "Als gemeentebestuur zeggen we tegen kwekers en handelaren: doe dlles om op legale wijze arbeidskrachten te vinden. Dan voorkom je dat de politie op een bedrijf 5 van de 15 personeelsleden moeten oppakken omdat ze illegaal zijn". Opperwachtmeester Bouwmeester: "Wij beginnen op korte termijn een nieu we voorlichtingscampagne om kwekers en handelaren te wijzen op de mogelijk heden op legale wijze tijdelijke of vaste arbeidskrachten uit het buitenland te ha len. Bijvoorbeeld uit Oost-Europa. Er zijn wel mogelijkheden, maar niemand kent ze. Daarom worden illegale buiten landers in dienst genoemn, dat is makke lijk wantr die gaan van kwaker naar kwe ker op zoek naar werk". Burgemeester Hoffscholte: "Belang rijk knelpunt in Aalsmeer is het gebrek aan huisvesting. Het is tegenwoordig bij wijze van spreken een fluitje van een cent om arbeidskrachten uit Moskou te halen, maar waar moeten we die mensen laten? Wij hadden een bouwplan voor Kudelstaart gemaakt, 1850 woningen. Dat kan door de geluidshinder van Schiphol niet doorgaan. Nu is een klei ner plan voor 500 woningen in voorberei ding. Ik hoop dat dat wel doorgaat, want er moet op korte termijn iets gebeuren". "Ik vraag me af of de bloemensector het zonder die buitenlanders kan red den", vraagt een kweker zich af. "Trou wens, die jongens zijn niet dom hoor. Er zijn Marokkanen die al 10, 12 jaar illegaal bij hetzelfde bedrijf werken. Tegenwoor dig worden op de veiling van Aalsmeer bloemen uit Marokko, Kenia, Israel, Egypte aangevoerd. Die komen van de mannen die hier jaren hebben gewerkt. Ze hebben hier het vak geleerd en ze zijn in hun eigen lang een kwekerij begon nen. Slim natuurlijk".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 31