'Waar al dat geld blijft mogen we niet zeggen' Ziekte van Menière SPR EEKUUR De ondoorzichtige sluipwegen van de Vereniging van Mond-en Voetschilders door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 6 JANUARI 1990 In de donkere dagen voor Kerstmis ploften in menige brievenbus de befaamde wenskaarten van Removos. Deze Amsterdamse uitgeverij behartigt in Nederland de belangen van de mond- en voetschilders, wier schilderijen en tekeningen voor de kaarten, kalenders en andere artikelen worden gebruikt. Removos heeft in ons land het alleenrecht om deze werkstukken uit te geven. Ze werkt in licentie voor de Vereniging van Mond- en Voetschilders, die gevestigd is in het belastingparadijs Liechtenstein en in 38 landen actief is. De opbrengsten komen, in tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, aan weinig gehandicapte kunstenaarsten goede. In Liechtenstein komen naar schatting tientallen miljoenen guldens samen. Waar dat geld precies blijft wordt niet bekend gemaakt. Op reis langs de Europese belastingparadijzen de achtergronden van een ondoorzichtig imperium, dat niettemin voor enkelen goed werk doet. Het hoofdkantoor van de Vereniging van Mond- en Voetschilders in Liechtenstein. Hier worden de miljoenen verdeeld. Langs de hoofdweg door Liechtenstein staat, aan de rand van de hoofdstad Va duz, het hoofdkantoor van de Vereniging van Mond- en Voetschilders. Een kloek, zilverkleurig gebouw van waaruit een in ternationaal imperium wordt geleid, dat in 38 landen in de wereld actief is en tien tallen uitgeverijen bezit. In de hal en in de gangen van het pand staan tal van pro- dukten opgeslagen, waarmee de vereni ging haar geld verdient: kleurige schilde rijen en tekeningen van zwaar gehandi capte kunstenaars. Van de activiteiten die op deze plaats worden ontplooid, zien.vele miljoenen huisgezinnen in Nederland of waar ook ter wereld in de dagen voor Kerstmis de resultaten. Dan ploffen de wenskaarten en kalenders van de vereniging (of liever: van een van de aangesloten uitgeverijen) in grote hoeveelheden op de deurmat. Een vrijblijvende aanbieding. Maar bij degenen die ze kopen om naar hun ken nissen te sturen wordt zonder twijfel een gevoelige snaar geraakt. Wie biedt voor zo'n luttel bedrag nu weerstand aan het goede doel om zwaar-gehandicapte me demensen te helpen? Produktief De uitgeverij Removos (afkorting van: Reprodukties van mond- en voetschil ders) speelt daar in ieder geval adequaat op in. De directrice, mevrouw A.J. Heijst-van Maanen, laat haar potentiële klanten op deze manier kennismaken met de artikelen: "Mensen die het ge bruik van hun handen moeten missen kunnen veel dingen niet en blijven daar door van veel, voor ons normale, dingen verstoken: we aaien een.kind over het hoofd, we schudden handen, schenken koffie in. Zaken die voor mensen die hun handen niet kunnen gebruiken heel an ders liggen. Maar zij kunnen denken, la chen en produktief zijn op hun eigen ma nier. Zoals u weet geven mond- en voet schilders daarin een voorbeeld. Uitgeve rij Removos, die in Nederland hun belan gen behartigt, helpt hen daarbij. Door het uitgeven van allerlei nuttige en mooie artikelen, die voorzien zijn van re produkties van hun originele kunstwer ken". Wie op grond van deze mooie woorden evenwel denkt dat de opbrengsten ten goede komen aan alle gehandicapten, die wel eens met een kwast of schilders ezel omgaan of het zouden willen probe ren, heeft het mis. In de hele wereld gaat het slechts om 71 mond- en voetschil ders, die de kalenders en kaarten vullen. Zij krijgen daar als leden van de Vereni ging van Mond- en Voetschilders zeer goed voor betaald: een vaste uitkering voor het leven van op het ogenblik 5000 Zwitserse franks per maand, een dikke 6500 gulden. Daar bovenop kunnen nog bonussen komen. Slechts twee van de schilders komen uit Nederland: Riek de Vos uit Benschop, die al vanaf haar ge boorte zwaar gehandicapt is, en Pieter de Leur uit Heerenveen, die na een hartaan val in 1970 verlamd is en sindsdien zijn armen en handen niet meer kan gebrui ken. Daarnaast telt de vereniging 227 aspi rant-leden, oftewel 'Stipendiaten'. Zij mogen alleen maar hopen, dat ze als ze aan een hoop voorwaarden en testen vol doen ooit nog eens volwaardig lid kun nen worden. Om zich te bekwamen krij gen ze van de vereniging maandelijks een stipendium, dat tussen de 1500 en 2000 Zwitserse franks (2000 en 2750 gul den) schommelt. Nederland heeft drie van deze studenten: Kees Schut, Hanne- ke Boot en Johan van Dijk. Politieke redenen De Vereniging van Mond- en Voetschil ders (officieel: 'Vereinigung der mund- und fussmalenden Kunstier eingetrage- ner Verein') werd in 1956 opgericht door de Duitse hoogleraar Arnulf Erich Steg- mann, die zelf aan kinderverlamming leed. De organisatie vestigde het hoofd kwartier in Liechtenstein. Volgens een schriftelijke toelichting gebeurde dat 'om politieke redenen, rekening hou dend met het internationale karakter van de vereniging'. De huidige directqur van het kantoor in Vaduz, Franz Moosleith- ner, voegt daar mondeling nog een ande re redenen aan toe: de belastingen, die in Liechtenstein^vrijwel te verwaarlozen zijn. Stegmann, die in 1985 overleed, werd indertijd op dat idee gebracht door zijn vriend dr. Herbert Batliner, een vooraanstaand advocaat in het belasting paradijs en beheerder van talloze scha- duwfirma's. De vereniging die oorspronkelijk al leen in Oostenrijk, Duitsland en Zwitser land werkte, kon haar activiteiten weldra over de hele wereld uitbreiden, omdat de belangstelling voor de geproduceerde werken enorm was. Op het ogenblik heeft men in tientallen landen eigen uit geverijen in bezit, zoals Dennoch Verlag in Duitsland, Vivere in België en Painted Postcards in Engeland. Alleen de uitge verijen in Oostenrijk en Nederland (Removos) worden particulier gerund. Althans: "Wij betalen een bedrag voor de licentie aan Liechtenstein", aldus Remo- vos-woordvoerder De Ru. "Men kan dat vergelijken met het betalen van auteurs rechten op grammofoonplaten. In ruil daarvoor is de afspraak gemaakt dat Removos niets anders doet dan het druk ken en verspreiden van de artikelen van de vereniging". De ziekte van Meniere komt voor bij onge veer een op de duizend mensen. In Neder land lijden zo'n 14.000 mensen er aan. De ziekte kan op alle leeftijden voorkomen, maar begint meestal tussen het veertigste en zestigste jaar. Mannen en vrouwen worden ongeveer even vaak getroffen. De ziekte wordt gekenmerkt door aan vallen van een zeer heftige draaiduize- ligheid. Dat gaat gepaard met oorsuizin gen en een verminderd gehoor aan één oor. Tijdens de aanval is er bovendien sprake van misselijkheidbraken en transpireren. Na afloop valt de patiënt vaak uitgeput in slaap. Een aanval duurt gemiddeld twee tot drie uur, maar kan ook slechts enkele mi nuten of een of meer dagen duren. Ook de frequentie van de aanvallen kan sterk wisselen, evenals de hevigheid van de verschijnselen. De eerste aanval komt als donderslag bij heldere hemel. Niet altijd treedt de duizeligheid duidelijk op de voorgrond, en dan wordt de aanval wel eens voor iets anders aangezien. Bijvoorbeeld voor een hartinfarct, of voor dronkenschap. De aanvallen blijven op onvoorspelbare mo menten terugkomen en maken het leven voor de patiënt vaak tot een angstig af wachten. Voor en na de aanvallen is de patiënt niet duizelig. Na de eerste aanvallen treedt er ook steeds een herstel op van het gehoor en het oorsuizen. Na enkele aan vallen blijft het gehoor echter wat slech ter. en dat verslechtert daarna met elke aanval. Het oorsuizen kan ook tussen de aanvallen aanwezig blijven, en eventu eel tijdens een aanval nog verergeren. Behalve het drukken van kaarten en kalenders doet de vereniging nog meer voor de aangesloten schilders. Ze organi seert bijvoorbeeld exposities en lezingen in alle delen van de wereld. Voor de le den is dat lucratief. Ze kunnen daarmee als ze de kans krijgen aan dat circuit mee te doen zogeheten bonuspunten verdienen, op grond waarvan ze aan het eind van ieder boekjaar een extra uitke- ring krijgen. Een kleine rekensom is op dit moment op zijn plaats. De 71 leden/schilders van de Liechtensteinse vereniging verdienen op deze manier samen ruim 4,6 miljoen gulden aan salarissen, terwijl de 227 aspi rant-leden 5,7 miljoen gulden uitgekeerd krijgen: in totaal 10,3 miljoen gulden. Voegt men daar de bonussen voor de ex posities en de lezingen aan toe (volgens een ruwe schatting zo'n 2,2 miljoen gul den), dan komt men op een totaalbedrag van 12,5 miljoen gulden, dat ook werke lijk ten goede komt aan de gehandicapte kunstenaars. Het is echter duidelijk dat in de zo wijdvertakte organisatie beduidend meer geld omgaat. Men hoeft geen ac countant te zijn om te stellen dat er vele tientallen miljoenen guldens langs Liechtenstein worden gesluisd. Drukwerkjes De vraag ligt dan ook voor de hand: waar blijft al dat geld? Niemand van de be trokkenen wil antwoorden. Directeur Franz Moosleithner, die op het hoofd kantoor in Vaduz een (valide) staf van vijf man aanvoert, weigert beslist iets over omzet of winst te zeggen. "U moet Dat 'suizen' kan trouwens ook allerlei an dere geluiden inhouden, zoals brommen, piepen of dreunen. De oorzaak van de ziekte van Meniere is eigenlijk nog niet bekend. Wel is zeker dat het gaat om een aandoening van het binnenoor, dat diep achter het oor in de schedel ligt. Het binnenoor bestaat uit het eigenlijke gehoororgaan (het slakken huis) en het evenwichtsorgaan (het laby rint). Het slakkenhuis en het labyrint zijn op gebouwd uit vliezen die in een holte in het bot liggen en gevuld zijn met een vloei stof. Men vermoedt dat bij de ziekte van Meniere een verhoogde druk in deze vloeistof ontstaat en dat via een gecom pliceerd. proces dan het binnenoor wordt beschadigd. Aanvallen van duizeligheid, gepaard met oorsuizen en gehoorsverlies, kunnen ook een andere oorzaak hebben, bijvoor beeld een ontsteking van het binnenoor. Men noemt dat het syndroom van Menie re. Een syndroom is niets anders dan een groep verschijnselen die vaak samen worden gezien en die dan als groep een naam krijgen. De ziekte van Meniere is een van de oorzaken van het syndroom. Als de boven beschreven verschijnselen optreden is een uitgebreid onderzoek noodzakelijk. Al wijzen de symptomen duidelijk in de richting van 'Meniere', het is in ieder geval nodig te weten of er een oorzaak als een ontsteking achter zit. Dat betekent om te beginnen een uitge breid onderzoek door de huisarts. De KNO-arts zal echter ook te hulp worden geroepen om het gehoor en het even- daar begrip voor hebben", zegt hij. "Dat is op grond van de statuten niet mogelijk. Ik kan alleen meedelen dat wij commer cieel werken". Het probleem is dat volgens die statu ten inderdaad niemand zijn mond open' mag doen over de opbrengsten. Daar staat in het uiterste geval zelfs royement op. Of zoals het in artikel 31 wordt ver woord: "Alle leden van de vereniging, het uitvoerend comité en de accountant zijn gehouden alle onderhandelingen, besprekingen, stemmingen, de jaarlijkse resultaten, de opbrengsten uit royalties en de winsten van de vereniging strikt geheim te houden.(...) Voor iedere indis cretie kunnen boetes worden opgelegd, die worden bepaald door het Erehof. Alle andere zaken zijn onderworpen aan de wetten van Liechtenstein. Het Uitvoe rend Comité ziet er verder op toe, dat ook andere personen die met de vereniging te maken hebben, zoals commerciële medewerkers en kantoorbedienden, zich expliciet binden aan die geheimhou ding". Het is ook niet onbegrijpelijk dat nie mand zijn mond over de financien open wil doen. Want volgenjs dezelfde statuten kunnen de leden/kunstenaars uit de ver eniging worden gezet, wanneer ze zich "niet houden aan de beslissingen van de vereniging of activiteiten ontplooien, die de vereniging schade berokkenen". Wanneer dat gebeurt krijgen ze geen geld meer, maar mag de vereniging nog wel gebruik maken van hun schilderijen, die ze maakten toen ze nog wel lid waren. Zegen Het is daarom al even begrijpelijk, dat de wichtsorgaan te testen, en soms wordt ook nog de neuroloog ingeschakeld voor onderzoek van de hersenen. Pas als geen andere afwijking wordt gevonden, en de gehoortesten de karakteristieke afwij kingen van de ziekte van Meniere laten zien, kan men daarover zeker zijn. Uiter aard hangt van die uitslag de behande ling af. Het gehoorverlies bij de ziekte van Me niere is geen gewone doofheid. Niet alleen wordt het gehoor slechter, daarbij komt ook een grotere gevoeligheid voor hard geluid. Gevolg daarvan is dat men niet altijd baat heeft bij een gehoorapparaat. Dat versterkt immers de geluiden. Maar wanneer hardere geluiden ook worden versterkt, worden die al snel als pijnlijk ervaren. Een ander probleem is dat gelui den vaak onaangenaam vervormd of vals worden: soms zo erg dat het plezier in muziek erdoor wordt vergald. Het verloop van de ziekte is in het begin heftig, maar na gemiddeld vijf jaar gehandicapte kunstenaars slechts gewag maken van grote dankbaarheid dat ze lid mogen zijn van de vereniging. Riek de Vos uit Benschop beschouwt het als "een zegen" dat haar schilderijen zo wor den uitgegeven. Het heeft zin gegeven aan haar leven, dat ze vanaf haar geboor te in een rolstoel moet slijten. De andere Nederlandse schilder Pieter de Leur (65) uit Heerenveen uit zich op dezelfde wijze. Hij werd na een carrière als vertegenwoordiger en etaleur in 1970 verlamd en begon in 1975 met mond- schilderen. Vijf jaar later werd hij met zijn bloemmotieven en landschappen toegelaten tot de vereniging. "Als je na tien jaar in de wao te hebben gezeten in eens zo goed aan de kost kan komen, is dat prachtig", zegt hij. "Ik weet nog goed dat ik het GAK kon opbellen en kon zeg gen: ik kan het nu zelf verdienen. Ik ben er dan ook zeer tevreden mee. Miljonair word je er niet van, maar ik gun iedereen het bedrag dat ik nu verdien". De Leur wil er dan ook niet van weten dat de opbrengsten wel eens naar ande ren zouden kunnen gaan. Hij vindt der gelijke verwijten onterecht. "Maar ja", peinst hij, "we leven nu eenmaal in een tijd dat het niet mogelijk wordt geacht dat een vereniging het goed doet. Men is achterdochtig. Er is zoveel fraude. Er is zelfs al eens een rechercheur bij me thuis geweest om hierover te praten. Het is al lemaal wel een beetje te begrijpen, maar deze vereniging doet het echt goed". Hij wijst er in dat verband op dat de kunstenaars zelf een bestuur hebben ge kozen, dat sinds de dood van Stegmann treedt in het algemeen een soort stilstand op. De aanvallen worden minder fre quent en hevig en kunnen verdwijnen, en het gehoor blijft zoals het is. Het verloop kan echter ook anders zijn; de een heeft bijvoorbeeld in zijn hele leven maar een paar aanvallen, een ander houdt er veel langer dan die vijfjaar last van. Dat is helaas niet te voorspellen, en dat maakt het leven voor de patiënt natuurlijk erg onzeker. De ziekte van Meniere kan niet worden genezen. Als er een andere oorzaak voor de verschijnselen blijkt te zijn is daar vaak wel wat aan te doen. Bij de ziekte kan men alleen de symptomen bestrij den; de aanpak daarvan is zeer persoon lijk. De duizeligheidsaanvallen kunnen vaak goed worden behandeld met midde len tegen duizeligheid en misselijkheid. Verder wordt een gezonde en regelmatige leefwijze aangeraden, met voldoende rust en ontspanning en gedoseerde licha melijke inspanning. PAGINA 23 wordt geleid door de Geneefse mond- en voetschilderes Marlvse Tovae. en dat de leden eens in de drie jaar bijeenkomen om besluiten te nemen. "Het geld wordt verdeeld onder de schilders", is zijn vas te overtuiging "Als het anders zou zijn. zou ik dat niet pikken". Maar gaat er niet nog meer geld niet naar de kunstenaars? De Leur: "U moet het zien als een soort waarborgfonds. Zolang je leeft krijg je geld. Men moet ook niet vergeten dat de vereniging nogal wat kosten maakt. On ze exposities moeten bijvoorbeeld wor den ingericht. Dat kunnen wij niet zelf'. Commercie De vereniging ontkent zelf niet zuiver commerciële doelen na te streven. Welis waar wordt de indruk niet zelden gewekt dat het om liefdadigheid gaat, maar daar is zowel de vereniging in Vaduz als Rem ovos in Amsterdam eerlijk in: het gaat om de commercie, ook al is menigeen door de aard van de handel jarenlang op het verkeerde been gezet. Het Centraal Bureau voor Fondsenwerving in Am sterdam dat dit soort zaken als semi- overheidsinstelling analyseert zette Removos in de jaren zestig nog op de lijst van instellingen, waar 'commercieel een luchtje aan zit'. Maar sinds 1969 komt Removos niet meer op deze lijst voor, omdat toen openlijk werd toegegeven dat er geen liefdadigheid, maar commer cie wordt bedreven. Dat nog niet ieder een dat doorheeft en dat sommige wer vende teksten nogal eens versluierend werken, wordt niet de verantwoording van de vereniging geacht. Alle sporen, die zouden kunnen leiden naar de beantwoording van de vraag of de vele tientallen miljoenen verdiende guldens echt alleen maar voor de kunste naars zijn bestemd, lopen in Liechten stein dood. Daar is het vorstendom dan ook voor: de inhoud van de boekhou dingen die daar worden bijgehouden, is absoluut geheim. De Sunday Times ontdekte evenwel dat één van de 50.000 in Liechtenstein ge registreerde firma's een grote begunstig de was van het inkomen van de 'Vereni ging van Mond- en Voetschilders'. Het betrof de zogeheten Allfina Allgemeiner Finanzierings TriLst in Vaduz. Deze fir ma, die in 1964 werd opgericht, is vol gens de statuten bezig met 'vermogens beheer op alle mogelijke manieren'. Hoe toevallig: de firma is gevestigd op hetzelfde adres waar dr. Herbert Batli ner, die de vereniging naar Vaduz haal de, zijn zaken doet. Batliner trad de eer ste jaren op als directeur, nu doet een van zijn ondergeschikten dat. Op dat adres blijken de lippen evenwel hermetisch gesloten: "Geheimhouding is verplicht" De kunstenaars zelf weten niets van het bestaan ervan in relatie tot hun vereni ging. Pieter de Leur: "Ik heb er nog nooit van gehoord". Verbazing Wat uiteindelijk ook overblijft is de ver bazing, dat slechts zo weinig gehandi capten profiteren van een miljoenenim perium dat de indruk wekt voor zovelen op de bres te staan. Het blijkt ongeloof lijk moeilijk te zijn toe te treden tot het selecte gilde, dat er wel geld aan ver dient. Meestal duurt het jaren voordat ie mand een kans maakt. De betrokkene moet dan zware examens afleggen, waar bij hij of zij wordt beoordeeld door een commissie van (valide) kunstenaars. Zo op het oog worden er dan nogal merk waardige criteria aangelegd. Geen van de 71 leden schildert bijvoorbeeld ab stract. Vooral natuurgetrouwe land schappen en stillevens prijken op de kaarten en kalenders. Pieter de Leur zegt daar tot besluit ook het fijne niet van te weten. "Ik heb inder tijd enkele werkstukjes opgestuurd", vertelt hij. "Die werden door die valide kunstenaars beoordeeld. Zij maakten een rapport. Eerst krijg je dan een studie beurs en als daarna word je lid. Dat wordt beoordeeld aan de hand van een puntenlijst, waarna de voltallige verga dering beslist. Er is wel een enorme con currentie onderling. Het moet allemaal goed zijn, anders kom je in Australië of Frankrijk niet aan bod en mag je niet aan exposities meedoen. Dat scheelt je weer bonuspunten en dus verdiensten. Jawel, het is streberswerk. Maar dat is gezond, hè. Dan ga je wel werken". Sommige mensen hebben baat bij de zogeheten bril van Utermühlen, een bril met een lichte prisma, die op een bepaal de manier rustgevend werkt voor de ogen, zodat de duizeligheid wordt ver minderd. Of en hoe de bril werkt, is niet helemaal bekend. Aan het oorsuizen en het gehoorverlies is helaas niets wezenlijks te doen. Tegen woordig is echter wel wat te verwachten van een gehoorapparaat. Met de moder nere apparaten is het mogelijk het geluid zo te bewerken dat het wel versterkt wordt, maar dat de hardere geluiden juist worden afgevlakt. Extra mogelijk heden bestaan om hoge of juist lage tonen uit te filteren en om achtergrondruis weg te halen. Toch is niet voor iedereen een apparaat mogelijk en zinvol. Tot slot wordt in het uiterste geval wel eens overgegaan tot operatie. Met name uit het buitenland komen gunstige be richten over een bepaald soort operatie. Meestal wordt bij zo'n operatie of de ge hoorzenuw. of het hele binnenoor vernie tigd. Het probleem bij die operaties is echter dat bij een aantal patiënten de klachten na enige tijd gewoon terugko men met name het oorsuizen. De ziekte van Men iere grijpt diep in het leven van de patient in. Het beïnvloedt zelfs zo de manier van leven (de dreiging van een aanval maakt vele dingen, waaronder sommige soorten werk, onmo gelijk) dat het wel lijkt of alle Menière- patiënten eenzelfde karakter hebben. Het zouden erg voorzichtige en plichtsgetrou we mensen zijn. Dat lijkt echter eerder een gevolg van de ziekte te zijn dan een oorzaak. Die plichtsgetrouwe mensen hebben een Commissie Meniere in het leven ge roepen, onderdeel van de Vereniging voor Slechthorenden. Wie meer wil weten kan, alleen schriftelijk, om informatie vragen: Commissie Meniëre, Chopinlaan 24, 3781 HB Voorthuizen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23