Wassenaarse woningbouwvereniging pakt wanbetalers aan Zelfstandige Muzenhof trekt in tweede seizoen veel meer bezoekers Plan ontmoetingsplaats jeugd aangepast Voorzitter Van den IJssel: 'Het is een soort laveren. Hoe sociaal kun je blijven?' WASSENAAR Door snel Ier te praten met slecht beta lende huurders en eerder met de deurwaarder te drei gen, heeft de Wassenaarse woningbouwvereniging St. Willibrordus in 1989 de groeiende huurachterstan den weten in te dammen. In 1988 was de totale huurach terstand van 142.184 gulden naar' 167.710 gulden geste gen en dit betekende dat 2,6 procent van de totale huur- som langer dan drie maan den op zich liet wachten. door Paul van der Kooij Bij een gemiddelde woningbouw vereniging wordt tw.ee procent van de totale huursom meer dan drie maanden te laat betaald en ook Wil librordus besloot zich te richten op dat percentage. Als de vereniging dat niet zou doen, komt ze op de wat langere termijn in de knoop met het onderhoudsfonds en het terugbeta len van leningen voor de verschil lende bouwprojecten. Na de nodige discussies koos het bestuur voor een zakelijk maar niet te hard beleid en kon ze het jaar af sluiten met een redelijk resultaat: de huurachterstand zit weer onder de genoemde twee procent. Voor zitter J. van den IJssel: "Natuurlijk, je kunt zeggen dat het sociale wo ningbouw is, dat mensen recht heb ben op een woning en dat het zielig is wanneer ze geen geld hebben. Maar hoe lang moetje dan op je geld wachten? Een maand, drie maan den, een jaar?" Vroeger kwam zijn vereniging met 1200 huurders pas na vele maanden in actie. Nu krijgen huur ders na twee maanden de Vraag voorgelegd of ze een regeling willen treffen. Zo'n regeling wordt afge stemd op het inkomen van de huur der en soms doet de vereniging aan bevelingen in de trant van: laat de inwonende, volwassen geworden ik-indfereii, oök eens meebetalen. Deurwaarder Als het verzoek niets oplevert of huurders in geen velden of wegen te bekennen zijn, dreigt St. Willibror dus met de deurwaarder. In veel ge vallen is het dreigen met deze dure straf al voldoende, in een handvol gevallen moest de deurwaarder er echt aan te pas komen. Een enkele keer kwam de kwestie voor de kan tonrechter, maar ook op zulke mo menten liet de huisbaas fi^fö: van zijn menselijkste kant zien. s "We blijven bereid om rorid te ta fel te gaan zitten en een regeling te treffen. Het is niet zo dat we dan zeggen: kom maar op met die 6.000 gulden (een recordbedrag - red.). We zijn geen huisjesmelkers en zijn op gericht voor het gezin, niet voor het gewin". En dan: "Het is een soort la veren. Hoe sociaal kun je blijven?" Het afgelopen jaar is èèn huurder het huis uit gezet, maar volgens de voorzitter had dat niets te maken met achterstallige betalingen. Hij schat dat van de 1200 huur ders gemiddeld 50 huurders te lang in het krijt staan bij de administra tie en noemt het een 'constante maar wisselende groep'. Naar het waarom van de achterstanden kan hij slechts gissen, maar globaal maakt hij ónderscheid tussen situa ties en persoonlijke benaderingen. "Het kan zijn dat huurders finan cieel in de knoop zitten, maar het kan ook zijn dat mensen andere prioriteiten stellen en het betalen van huur op de zoveelste plaats la ten komen", zegt hij. "Ik kan niet zeggen dat het de armsten zijn of de meest nonchalante mensen. Het kan uit de meest onverwachte hoek komen; in iedere woning kan het gebeuren. Een lijn heb ik er nooit in kunnen ontdekken". Als mensen hun schuld hebben af gelost verdwijnen ze van de zwarte De voorzitter van de Wasse naarse woning bouwvereniging St. Willibror dus: "We zijn,' geen huisjes melkers en zijn opgericht voor het gezin, niet voor het gewin". (foto Jan lijst en gaat hun naam niet in het ar chief. Oude lijsten verdwijnen in de papierversnipperaar. Van den IJs sel: "Je mag niemand een stigma opplakken. Wij zullen nooit zeggen dat iemand driemaal een flinke ach terstand heeft gehad en dus niet in aanmerking komt voor een andere woning". Als burgers gas, licht en water niet betalen lopen ze het risico van een afsluiting of de plaatsing van een muntmeter. 's Avonds moeten ze dan de afweging maken of ze een kratje pils nemen of in het licht gaan zitten", zegt Van den IJssel. "Woningbouwverenigingen heb ben zulke machtsmiddelen niet en dat vind ik in principe niet erg. Feit is wel dat te een te lange weg moe ten bewandelen. Als een huurder écht weigert te betalen, duurt het zo éen jaar voordat j,e je geld hebt". Al metal is de voorzitter tevreden ovèr het zakelijke beleid dat nog geen enkele klacht zou hebben op geleverd. Woningbouw 1990 is het jaar van de gemeente raadsverkiezingen en in de politiek hebben zich twee kampen afgete kend. De grote WD en roept dat Wassenaar vol is na het bouwen van de nieuwe wijk Weteringpark en en kele gatenplannetjes. Andere partij-, en willen meer bouwen, bijvoor beeld in de groene schil rond het noordelijk gelegen Weteringpark. De voorzitter van St. Willibrordus neemt een diplomatiek standpunt in. Aan de ene kant weigert hij te roepen om 500 woningen in vier jaar (zoals de PvdA dat doet). Aan de an dere kant vindt hij dat de gemeente het zich niet kan permitteren om te zeggen dat ze vol is zolang er onge veer 2000 woningzoekenden zijn en starters zeven jaar op een redelijke woning moeten wachten. Voor gezinnen zouden er, met wat geschuif, voldoende woningen zijn in Wassenaar. Voor jongeren en (jong)bejaarden wil de voorzitter graag wat extra woningen bouwen. Volgens sommige deskundigen moeten er woningen komen die ge schikt zijn voor jong en oud, Van den IJssel ziet dat anders: "55-pltls- sers komen uit een groot huis en hebben vaak een grotere woonka mer nodig voor de grote meubels die ze hebben en zaken als een vleu gel". Voor de plannenmakers is dat las tig omdat ze twee schattingen moe ten maken en het vooral bij starters moeilijk schatten is. De voorzitter: "Nu blijven starters nog hangen in de gemeente, hoe zielig ze zichzelf ook vinden. Maar het kan best zijn dat straks de helft naar de Leidse Stevenshof vertrekt, of naar Leids- chendam/Zoetermeer' Ander probleem is het ontbreken van huurwoningen in de zogeheten middengroep, bedoeld voor men sen met een netto inkomen boven de 3000 gulden. De twee woning bouwverenigingen hebben wonin gen met huren tot 750 gulden in de maand, institutionele beleggers gaan niet onder de 1100 gulden. Sa men met de gemeente proberen St. Willibrordus en de even gróte Was- senaarsche Bouwvereeniging iets te doen voor de vergeten midden groep. Van den IJssel heeft geen idee of, hoe en waar het zal lukken. Aantal theatervoorstellingen in Leiderdorp verdubbeld Abonnementenseriè slaat aan Leiderdorps college trekt zich kritiek omwonenden aan LEIDERDORP - De plannen voor het inrichten van een over dekte ontmoetingsplaats achter de Leiderdorpse dependance van scholengemeenschap Vis ser 't Hooft (Godfried Bomans- straa't) worden waarschijnlijk aangepast. Het gemeentebe stuur heeft zich de kritiek van de omwonenden aangetrokken. Buurtbewoners vrezen overlast door de komst van een ontmoe tingsplaats voor jongeren. Wethouder C.A, Huigen van welzijn zegt dat het gemeentebestuur zich opnieuw over het plan gaat buigen. Of het college van B en W 'een ande re plek gaat zoeken is onduidelijk. "Ik kan er nog weinig over zeggen", aldus Huigen. De gemeente wil twee ontmoe tingsplaatsen voor jongeren inrich ten. Behalve achter Visser 't Hooft is er ook een gepland bij de depen- dance van de Louise de Goligny scholengemeenschap (Buitenhof- laan). De plaatsen moeten onderdak bieden aan op straat zwervende jon geren, die vooral overlast veroorza ken in de-wijk Buitenhof. Wassenaarse wethouder gecremeerd WASSENAAR - Onder grote belangstelling is gistermiddag de Wassenaar se VVD-wethouder A.F.Cocheret de la Morinière gecremeerd in het Haag se crematorium Nieuw Eykenduynen. Burgemeester PR. Schoute schets te Cocheret als 'een zeer markant mens met een geheel eigen mening die hij graag naar voren bracht op zijn eigen, vaak humoristische wijze'. "Een provocatie ging hij daarbij soms'niet uit de weg", zei de burge meester. "Dolphe (Cocheret de la Morinière) wilde echter nooit iemand kwetsen en liet iedereen vdlSgiig in. zijn waarde. Zijn afwezigheid wordt als een groot gemis.beschouwd". Historieprijs voor nieuw werk over oud Wassenaar WASSENAAR - B en W van Wassenaar willen om het jaar een historieprijs uitreiken aan •mensen die een studie hebben gemaakt van een stukje historie dat nog nooit is aangepakt door andere geschiedschrijvers. De prijs bedraagt, als de gemeente raad het goed vindt, 1.000 gul den. Vólgens gemeentewoord voerder W. Issendonck steken nu al veel mensen 'ongelooflijk veel tijd' in de geschiedenis van Wassenaar. Het gemeentebe stuur geeft wel eens incidentele bijdragen, maar volgens de voorlichter werd dat weinig per soonlijk geacht. Nicolet Ko men, coördina trice van de Lei derdorpse Mu zenhof: "Youp van 't Hek is ook in dit soort zaal tjes i LEIDERDORP - Halverwege het theaterseizoen '89/'90 heeft de Leiderdorpse Muzenhof al twee keer zo veel bezoekers ge trokken als in het hele vorige, eerste seizoen. Het aantal thea tervoorstellingen is uitgebreid van acht naar zestien en de dit jaar ingevoerde abonnementen serie heeft 600 verkochte plaat sen opgeleverd. Coördinatrice Nicolet Komen van de Muzen hof: "Voor dat eerste seizoen was de belangstelling niet slecht. We trokken niet over weldigend veel bezoekers, maar gezien het soort voorstellingen ben ik best tevreden". door Erna Straatsma De programmering is in het twee de seizoen enigszins gewijzigd. Ad viseerde de Leidse Schouwburg het Leiderdorpse 'kleine broertje' in 1988 nog, nu doet Komen alles zelf. "Ik probeer wat meer publiekstrek kers te programmeren", zegt ze. "De Muzenhof heeft nog weinig be kendheid bij het Leiderdorpse pu bliek". Onbekende namen trekken meestal weinig publiek en leveren dtisook weinig mond-op-mond-re- clame op voor het gebouw de Mu zenhof, dat ook de bibliotheek en de muziekschool onderdak biedt. "Maar we hebben ook een aantal minder bekende namen gepro grammeerd", vervolgt de coördina trice. "Cabaretier Bert Visser bij voorbeeld, daar hebben nog niet veel mensen van gehoord. Zo'n the ater als dit is voor veel artiesten toch ook een soort springplank. Youp van 't Hek is ook in dit soort zaaltjes begonnen'. Politiek "Welke kant de Werkgroep Activi teiten Muzenhof uit moet gaan be paalt uiteindelijk de politiek. Ik denk dat de politieke partijen toch het liefst zo veel mogelijk bezoekers hier zien komen. De Muzenhof is niet geschikt voor erg eigentijdse voorstellingen. Daarvoor hebben we het Leidse LAK-theater al". De uitbreiding van het aantal the atervoorstellingen was mogelijk door een aantal verschuivingen in het totale pakket van activiteiten in de Muzenhof. Volksdansen en film kijkén kun je er sinds vorig jaar ok tober niet meer. Daarvoor in de plaats zij"n meer theatervoorstellin gen geprogrammeerd. Mevrouw Komen: "De bezoekersaantallen vóór film en volksdansen vielen wat tegen. Bovendien wilden we toch liever meer theater, dat is een keuze die je maakt. We hebben wat ge schoven in ons budget, dat niet echt is verhoogd". De Werkgroep Activiteiten Mu zenhof (WAM), waar mevrouw Ko men ook in zit, krijgt jaarlijks 50.000 gulden voor activiteiten. Om meer kindervoorstellingen en zondag middagconcerten te kunnen bie den, hoopt de WAM op een extra be drag van ongeveer 10.000 gulden: "Dan zijn de kindervoorstellingen en concerten er met de regelmaat van eenmaal per maand. Nu zijn er maar vijf kindervoorstellingen en vijf concerten per seizoen". "De kindervoorstellingen lopen heel goed. De concerten zijn vorig jaar een beetje op zijn loop gelaten door de werkgroep. Er waren toen maar twee concerten in het hele sei zoen. Dat is te weinig, dan ben je je vaste publiek kwijt". Abonnement De invoering van een abonnement op een serie voorstellingen is goed aangeslagen bij het Leiderdorpse publiek. "Ruim 600 plaatsen zijn verkocht, dus dat is best naar tevre denheid", zegt mevrouw Komen. "Veel Leiderdorpers vinden het prettig om dicht bij huis uit te gaan. De Muzenhof is makkelijk bereik baar en ook de kaartjes zijn hier veel makkelijker te krijgen dan bij de Leidse Schouwburg. Daar is het meestal veel drukker. De mensen vinden het hier ook gezellig. Heel vaak komen na een voorstelling mensen naar me toe om te zeggen dat ze het leuk hqloben gevonden. Er komen veel vaste bezoekers uit Leiderdorp maar ook mensen uit omliggende gemeenten zoals Ha- zerswoude, Leiden en Hoogmade". - Voor Leiderdorpse jongeren wordt weinig georganiseerd. Heeft de werkgroep wel eens overwogen een aantal popconcerten in haar programma op te nemen? "De Sjelter houdt zich daar. voor namelijk mee bezig. In het verleden zijn hier wel eens popconcerten ge weest", zegt de coördinatrice. "Maar wij zijn daar toch wat huive rig voor. Dat de hele boel op zijn kop komt te staan. Jongeren heb ben over het algemeen wat minder respect voor hun omgeving". - Maar er zijn tegenwoordig ook veel 'keurige' popgroepen die echt voor theaterpubliek optreden. Bij voorbeeld Frank Boeijen. "Ik zou dolgraag Frank Boeijen willen contracteren. Maar zoiets is veel te duur voor ons. Het gemiddel de bedrag dal wij voor een optreden kunnen uitgeven is 2700 gulden. Dat is niet veel. Frank Boeijen schat ik gauw op ongeveer 10.000 gul den". "Het is de kunst om dusdanige af spraken te maken dat je toch een aantal bekende artiesten in huis kunt halen.' We hebben bijvoor beeld een aantal try-outs hier gehad. Olga Zuiderhoek en Peter Faber, Herman Finkers, Hans Liberg. Die voorstellingen zijn een stuk goed koper en hoeven niet echt minder te zijn". "Wij hebben niet echt de facilitei ten voor popconcerten. Voor thea tervoorstellingen hebben wij trou wens ook niet altijd de goede facili teiten. We kunnen geen decors en doeken ophangen en ons podium is driehoekig en beperkt van afme ting". "Neem nou zo'n voorstelling van Anne Wil Blankers. Dan denk je: dat is één actrice, dat kan wel. Maar er worden decors gebruikt die wij niet kunnen ophangen. Dus zoiets kan hier al niet. We hebben ook geen decoringang. Alle spullen moeten nu aan de voorkant het ge bouw in, wat heel onhandig is". Stoelen De theaterzaal ,van de Muzenhof is de laatste maanden nogal eens on derwerp van gesprek geweest als het ging om de brandveiligheid van de zaal. Onlangs bleek dat speciale koppelstukken voor stoelen jaren lang in de kast hebben gelegen om dat ze onhandig in het gebruik zou den zijn. Uit oogpunt van brandvei ligheid moeten de stoelen eigenlijk wel gekoppeld zijn tijdens voorstel lingen. Na klachten van politieke partijen zijn de wwerknemers van de Muzenhof er toe over gegaan de stoelen toch te koppelen. "De stoelen worden sinds de voorstelling van Herman Finkers, op 15 december, gekoppeld. Dat geeft een wat netter aanzicht en is toch wat veiliger. Daar hebben we nooit bij stilgestaan, maar de brand weer heeft ons daar op gewezen toen we begonnen met theatervoor stellingen. Probleem is dat de Mu zenhof een multi-functioneel ge bouw is. De stoelen moeten steeds anders worden opgesteld. Dat kost veel tijd en dus geld. Dan is er een bruiloft, dan een kerstviering of poppentheater waarbij op de vloer wordt gespeeld". Bij de voorstelling van Herman Finkers ging er het een en ander mis door de enigszins gewijzigde opstel ling van de gekoppelde stoelen. Ko men: "Die gekoppelde stoelen ne men meer ruimte in beslag. Niet-ge- koppeld kunnen er acht stoelen op een rij, gekoppeld maar zeven. Daardoor moesten sommige men sen op hele andere plaatsen gaan zitten. Dat was natuurlijk best ver velend. Maar dat zal nu niet meer voorkomen". ZATERDAG 6 JANUARI Alphen sponsorloop w Zwammerdam, start pupillen om 12.00 pur aan de Spoorlaan, start ouderen 14.00 uur op terrein Hooge Burch. concert 'La Farce', aanvang 21.00 uur in Het Kasteel. hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. nieuwjaarsreceptie AbvaKabo Leiden, van 15.30 tot 17.30 uur in gebouw Driftstraat 49a nieuwjaarsbal van verschillen de Volksdansverenigingen, mmv orkest Zanat, aanvang 20.00 uur in het Vplkshuis, Apothekersdljk. nieuwjaarsbal Carnavalsvere niging De Leidse Hutspotlen, aan vang 21.00 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare. Leiderdorp kindervoorstelling 'Berend Bot je', door Rarekiek, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. nieuwjaarsreceptie Vereniging 'IJssport' Leiderdorp, van 15.00 tot 17.00 uur in het clubgebouw Mauritssingel. Noordwijk strandhengelwedstrijd HSV de Sportvisser, van 17.00 tot 21,00 uur aan het Noordzeestrand. niet-rokers bridgewedstrijd, aanvang 13.30 uur in hotel Het Witte Huis, opgeven tel: 176797, Voorschoten presentatie Buurthuis Noord- Hofland'met optreden van 'De Serpanties', aanvang i, Prinses Marijkelaan 4 Warmond (leren)poppen maken voor kin deren vanaf 7 jaar, bij Kommuni- postduivententoonstelling Wassenaar Nieuwjaarsbal Wassenaarse jazzclub mmv 'Big Mama's Jazz- ZONDAG 7 JANUARI Alphen gitaarconcert David Russell, aanvang 12.30 uur in het Parkthe ater. natuurwandeling IVN langs Ze- gerplas start om 14.00 uur op parkeerterrein Oosterbegraaf plaats, Verlengde Aarkade. Parktheater. nieuwjaarsreceptie BSC-AI- phen, Sportlaan, aanvang 16.00 Katwijk muziek: Blues/Rock café bij Scum, Helmbergweg, aanvang Leiden open huis bij buurthuis Matilo, Zaanstraat, met informatie en de- 10.30 tot 13.00 koffieconcert door Het Resi dentie Pianokwartet, werk van Mozart, Schubert en Schumann, aanvang 11 30 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. nieuwjaarsborrel bij wijkvereni- iptie ging Pancras West, van 16.00 18.00 uur in het Koetshuis. nieuwjaarsconcert en -r< Muziekvereniging De Burcht, j.C. de Rijpstraat, zaal open vanaf 12.00 uur. rondleiding langs tentoonstel ling 'De jaren zestig. Actie, kunst en cultuur in Leiden', aanvang 15.00 uur in Stedelijk Museum De Lakenhal. Leiderdorp concert Ernst Stolz op piano, werk van Beethoven, Schubert, Schumann en Chopin, aanvang 4.30 u n de Muzenhof. Nieuwkoop tangoconcert van Piceni, aan vang 14.30 uur in 't Reghthuys. Noordwijk Frisse Neuzen-wandeltocht over 4 of 8 km, start tussen 11.30 en 13.30 uur bij De Blauwe Gans, Kon. Wilhelmina Boulevard. Stationskoffiehuis, tot 18.00 uur. Nieuwjaarsmatinee: Jazzcon cert met Millie Scott en o.a. Dolf de vries en Frank Noija, Boerderij

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11