LEIDSCH DAGBLAD Noriega geeft zich over aan kger VS NODIG! Slecht weer bemoeilijkt berging Veronique onderhandelt met Joop van den Ende Speelt U maandagavond weer mee? Ruim 200 doden bij treinramp Pakistan 'Brochure Bovag/RAI misleidend' V ii Extra Sovjet-troepen naar grens met Iran DONDERDAG 4 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39130 Prijs fl. 1,35 Voor kust Marokko RABAT(AP) - Voor de Marokkaan se kust zijn honderden mensen aan boord van schepen en vliegtuigen in de weer om de enorme olievlek die de tanker Khark 5 heeft gelekt uit de kust te houden en zoveel op te lossen. Het Marokkaanse persbureau MAP meldde vanochtend dat toe nemende wind en hoge golven de pogingen om de tanker te bergen en de olie op te ruimen sterk bemoeilij ken. De olievlek ligt nu op 30 kilome ter van oesterbanken bij Oualidya. De olie bedreigt visgronden, een broedgebied van de roze flamingo en enkele veelbezochte toeristen stranden. De tanker wordt door 3 slepers van Smit Tak over open zee naar rustiger wateren gesleept. Volgens woordvoerder Kaakebeen hebben de Spaanse autoriteiten nog geen antwoord gegeven op het verzoek om toestemming de Kharg-5 naar de Canarische Eilanden te slepen. Ook ontkent Kaakebeen berich ten dat de ruim 300 meter lange tan ker doormidden dreigt te breken. „Daarvan is geen sprake", zegt Kaakebeen. Uit de gehavende tanker, waarop op 19 december vorig jaar na een ex- ploisie brand uitbrak, lekt geen olie meer. Het konvooi bevond zich van morgen ter hoogte van het vakantie eiland Lanzarote. De Spaanse supertanker Aragon, die zaterdag bij het Portugese ei land Madeira 25.000 ton ruwe olie verloor, is gisteren afgemeerd in de haven Hondura op het Canarische eiland Tenerife. Onder strenge veiligheidsmaatre gelen is direct begonnen om de res terende 200.000 ton ruwe olie over te pompen. De regering van de Canari sche eilanden heeft bij de centrale Spaanse overheid protest aangete kend dat zij niet gekend is in de be slissing om de Aragon naar Tenerife te dirigeren. Het vlaggeschip .Greenpeace' is op weg naar de wateren rond de Cana rische-eilanden om druk uit te oefe nen op de Spaanse autoriteiten. Het schip komt daar vermoedelijk zon dagavond aan. De gelijknamige milieu-organisatie wil dat Spanje alsnog toestemming geeft aan de bergers om onder beschutting van de Canarische eilanden reparaties uit te voeren. Gisteravond werd bekend dat de Rotterdamse Havendienst de afge lopen maanden al 5 Iraanse tankers van de Khark-klasse heeft betrapt op het ontbreken van veiligheids voorzieningen en overtreding van de internationaal voorgeschreven milieuvoorschriften. Afgezette dictator naar Miami gevlogen WASHINGTON/PANAMA (GPD) - De afgezette Panamese dictator Manuel Noriega heeft zich gisteravond overgegeven aan de Amerikaanse troepen rond de ambassade van het Va- ticaan in Panama-Stad, waar hij 10 dagen geleden zijn toevlucht zocht. Noriega werd di rect per helikopter overgebracht naar de Amerikaanse basis Fort Clayton, waar agenten van de Amerikaanse drugsbestrijdingsdienst DEA hem arresteerden, en op een vliegtuig naar Miami zetten. Daar kwam hij vanmorgen rond tien uur aan. HILVERSUM (GPD) - RTL Veronique, moedermaat schappij CLT en Joop van den Ende zijn in onderhandeling over het leveren van program ma's aan de commerciële sa tellietzender. Van een eventu ele fusie tussen Veronique en Van den Endc is echter geen sprake, zegt een woordvoerder van het tv-station met klem. Veronique-directeur Lex Harding bevestigt dat er ge sprekken gaande zijn met van den Ende. „Er ligt een voorstel op tafel", aldus Harding. Bin nen enkele dagen moet duide lijk worden of het voorstel kans vap slagen heeft. Of de 'sterren' uit de stal van Van den Ende binnenkort bij Veronique te zien zuilen zijn, wil de woordvoerder van Ve- ronique niet zeggen. De om roep is ook met andere pro- duktiebureaus als John de Mol in de slag over programma's. Duidelijk is dat Veronique en Van den Ende elkaar hard nodig hebben. De kijkcijfers van de satellietomroep blijven immers achter bij de verwach tingen en de adverteerders dringen aan op beter bekeken programma's. Van den Ende toonde aanvankelijk geen en kele belangstelling voor het voorstel van Harding, maar moet nu terugkrabbelen. De De ex-dictator zal vermoedelijk morgen al voor de rechter verschij nen. Hij krijgt daar te horen dat hij wordt verdacht van handel in cocaïne. Over enkele maanden zal dan het proces tegen Noriega begin- Noriega verliet vannacht (tien mi nuten voor negen Amerikaanse tijd) uit eigen beweging de ambassade, omdat hij volgens een verklaring van de pauselijke nuntiatuur "zijn toestand als ernstig beschouwde". Een priester in de ambassade zei dat het besluit het resultaat was van de onderhandelingen die de afgelopen weken zijn gevoerd tussen het Vati- caan, de regering van Panama en de Verenigde Staten zijn gehouden. De priester wilde niet in details tre den. Hij zei alleen dat het Vaticaan ervan uitgaat dat Noriega in dë VS 'humaan' zal worden behandeld, en niet de doodstraf zal krijgen. Gijzeling van Nieuwkoper voortgezet DEN HAAG/NIEUWKOOP - De Raad voor de Kinderbescherming heeft een 44-jarige Nieuwkoper la ten gijzelen, omdat de man een gro te achterstand heeft in het betalen van zijn alimentatie. De Nieuwko per is zijn ex-vrouw voor de verzor ging van zijn twee kinderen 20.000 gulden verschuldigd. De man heeft in kort geding van daag geëist dat de gijzeling - hij zit sedert dinsdag in Scheveningen achter slot en grendel - wordt opge heven. De president van de Haagse rechtbank heeft dat verzoek afge wezen, omdat er niet voldoende nieuwe feiten aan het licht zijn ge komen. Buren en vrienden van de man hebben 10.000 gulden opgehaald om de man vrij te krijgen, maar dat bedrag vond de ex-vrouw te weinig. Ze wilde minimaal 15.000 gulden hebben. De man blijft voorlopig, vastzitten. LONDEN In het Howlett's dierenpark in Kent is de eerste uitbreiding van de dierlijke ha ve in 1990 al weer een feit. De gorilla Shumba bracht een drie pond wegend jong ter we reld. De foto werd gisteren gemaakt toen moeder en kind voor het eerst in het openbaar verschenen, twee dagen na de geboorte. Ook president Bush wilde giste ren niets zeggen over het verloop van de onderhandelingen die voor af gingen aan de overgave van No riega. Hij gaf geen enkele aanwij zing dat Noriega mogelijk iets is toe gezegd in ruil voor zijn vertrek uit de ambassade. De Amerikaanse president was zichtbaar opgetogen over de over gave. Hij zei dat daarmee alle doelen die hij zich met de interventie in Pa nama had gesteld, waren bereikt. "Wij hebben onze hulpmiddelen op een politiek, diplomatiek en moreel verantwoorde manier gebruikt". Het is onduidelijk hoe lang de Ame rikaanse troepen nog in Panama zullen blijven. Sinds vorige week is begonnen met een geleidelijke re patriëring. Bush beloofde dat Noriega 'een eerlijk proces' in Miami kan ver wachten. Hij zei dat Noriega's ge vangenneming mede aantoont dat 'de VS vastbesloten is om degenen die met de verspreiding van drugs te maken hebben de sterke arm van de justitie niet te laten ontlopen'. Noriega gaf zich over nadat enige uren eerder meer dan 50.000 Pana- mezen rond de ambassade van het Vaticaan in Panama-stad hadden gedemonstreerd en hadden geëist dat hij zou worden uitgewezen. Pa- namezen in de VS speculeerden gis teren dat Noriega, mede naar aanlei ding van die demonstratie, moge lijk heeft besloten dat zijn fysieke veiligheid beter in Amerika dan in Panama is gegarandeerd. De over gave maakte in elk geval een eind aan langdurig diplomatiek touw trekken tussen de Amerikaanse re gering en het Vaticaan. Meer spookrijders door autotelefoon DRIEBERGEN (GPD) - De ver- keerscentrale van de politie heeft het afgelopen jaar 353 keer moeten 'inbreken' in een radioprogramma om een spookrijder te melden. Dat is een toename van het aantal mel dingen met 77 ten opzichte van 1988. Maar volgens J. Dellebeke van de verkeerscentrale is geen sprake van een toename van spookrijders. Ze worden alleen vaker gemeld via de autotelefoon. Dellebeke wijst erop dat niet al leen de meldingen van het aantal spookrijders, maar ook van het aan tal files is toegenomen. Ook dat heeft volgens hem te maken met de opkomst van de autotelefoon. "Je kunt zeggen dat in die zin automo bilisten met een autotelefoon een beetje voor ons werken. Daarom kun je moeilijk beweren dat er in 1989 meer files waren dan in het jaar ervoor", aldus Dellebeke. Corruptie Nicaragua BONN Leden van de Nicaragu aanse regering zouden persoonlijk hébben geprofiteerd van ontwikke lingshulp. Bouwmaterialen, levens middelen en medicijnen zijn door verkocht in Nicaragua zelf, naar Costa Rica en Honduras. Volgens de Frankfurter Algemeine Zeitung, die de zaak vanmorgen aan het licht bracht, zou bij verduistering van ontwikkelingsgelden naast presi dent Daniel Ortega, ook zijn broer Humberto Ortega (minister van de fensie) en minister van binnenland se zaken Borge betrokken zijn. De drie zouden ook bedrijven bezitten in het buitenland en regeringsgeld hebben misbruikt. Humberto Ortega zou in 1984 en 1985 alleen al 1,4 miljoen dollar van zijn ministerie hebben overgehe veld naar een Zwitserse bankreke ning. HOMESTAD AIR FORCE BASE - Een groep in de VS wonende Pana- mezen wachtte vanochtend met bor den en spandoeken op de aankomst van de dictator Noriega, die zich gisteravond overgaf aan het Ameri kaanse leger, op de luchtmachtbasis Homestad in de staat Florida. Dan r F 2,50 maakt u dan kans op hoofdprijs van F 100.000,- of één van de vele andere geldprijzen. Koop nu Telebingo-kaarten bij Albert Heijn en PTT Postkantoren. KARACHI (Rtr/DPA/UPI) - Bij treinongeluk in Pakistan zijn v; ochtend t eleRinco sing nog van de trein springen. De assistent-stationschef werd nalatig heid verweten. Hij had de goederen- het leven gekomen en ongeveer 700 trein, geladen met benzine, toe passagiers gewond geraakt, aldus stemming gegeven om op het sta- functionarissen van de Pakistaanse tion te blijven staan, in plaats van de spoorwegen. Volgens het persbu- trein naar een zijspoor te dirigeren, meeste van zijn coryfeën zijn al maanden werkloos door het mislukken van het TV 10- avontuur en door de houding van de Hilversumse omroepen, die (op de TROS na) geen za ken meer willen doen met Van den Ende. Joop van den Ende zou ook nog steeds in onderhandeling zijn met de Franse zender TF1 en het Amerikaanse station NBC. Het lijkt niet erg waar schijnlijk dat deze, al maan den durende, gesprekken, bin nenkort tot resultaten leiden. DEN HAAG (ANP) - De brochure 'De auto en het milieu' die de stich ting Bovag/RAI vorig jaar heeft ver spreid bevat misleidende informa tie. Volgens een vanmorgen gepu bliceerde uitspraak van de Reclame Code Commissie wordt ten onrech te gesteld dat "auto's steeds vrien delijker worden voor het milieu". De Bovag/RAI mag voortaan niet meer op een dergelijke manier re clame maken. De brochure, die vorig jaar als ad vertentiebijlage bij NRC Handels blad en Vrij Nederland werd ver spreid, wekte onder andere de toorn van M. Lambregts uit Den Haag. Zij maakte de zaak aanhangig bij de Reclame Code Commissie, die haar vanmorgen gedeeltelijk gelijk gaf. De commissie was het niet met Lambregts eens dat de informatie in de brochure ook "onvolledig" was. "Men mag niet verwachten dat de problematiek rond de auto en het milieu in de ruimste zin van het woord wordt behandeld," aldus de Reclame Code Commissie. Der commissie vindt dat Bovag- RAI voorzichtiger had moeten zijn gelet "de onzekerheid over de toekomst". Bij Bovag/RAI was van morgen niemand bereikbaar voor commentaar. De stichting kan in beroep gaan tegen het oordeel. Twee doden bij frontale botsing aldus de politie. Omstanders zeiden dat het een geluk bij een ongeluk dat de benzine niet explodeer- personenauto' 1APP kan het dodental nog der oplopen, daar veel gewonden ernstig aan toe zijn. Het ongeluk deed zich voor nabij de, zodat de stad Sukkur, 560 kilometer ten bleef, noorden van de havenstad Karachi Dorpsb in het zuiden van het land. De pas- uit hun slaap werden gewekt, sagierstrein, „de Zakaria-Bahaud- pen de hulp in van militairen din-expres" die onderweg Muitan in het midden Karachi, botste nabijgelegen kazerne het land sisteren bij de reddingswerk: volle vaart heden. Artsen van omliggende Zeldzame vlinder ontdekt in tuin VLAARDINGEN (GPD) Ro- nald Jacobs uit Vlaardingéo heeft een belangrijke, maar vooral leuke vondst gedaan: hij heeft een voor Nederland nieuw soort nachtvlinder ont dekt. Het beestje, Lithopania Leautieri Hesperica genaamd, komt verder slechts spora disch in Zuid-Engeland en in het Middellandse-Zeegebied Het lid van de Nederlandse Jeugdbond van Natuurstudie ontdekte de vlinder tijdens een nachtvlinder-avond in zijn eigen tuin in Viaardingen. "Bij zo'n vlinder-avond wordt er tussen twee palen een laken opgehangen", vertelt Ronald. "Daar plaatst men een zoge noemde HPL-lamp voor, waardoor het laken één groot verlicht vlak wordt, Vlinders vliegen normaal gesproken op het maanlicht af, maar het la ken vormt op deze goed surrogaat". op een stilstaande goederentrein bij henhuizen zeiden dat tientallen li- station Sangi nabij de stad Sukkur. De politie sprak van het ernstig- er eei ste treinongeluk in de geschiedenis bloed, van het land. Functionarissen zei den dat de 8 rijtuigen van de expres ontspoorden, waarvan er 4 totaal werden vernield. In de berm lagen overal gewonden. Het is niet be kend hoeveel mensen zich nog in de wrakstukken bevonden. De machinist kon net voor de bot- Britse soldaten bij IRA-aanslag gewond BELFAST (Rtr) - In Noord-Ierland zijn vandaag twee Britse soldaten bij een bomaanslag van de IRA ge wond geraakt. Het is de derde aan slag van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger sinds de jaarwisse ling. De soldaten werden geraakt toen een bom in een tuinmuur afging op het moment dat hun patrouille langsliep. Een man werd licht ge wond toen hij onder vuur werd ge nomen door een soldaat die hem wilde arresteren. De IRA vermoordde dinsdag een taxichauffeur die zijn dochter naar school bracht. Volgens de IRA was het slachtoffer een protestantse pa ramilitaire extremist. HELLEVOETSLUIS (GPD) - Bij frontale botsing tussen twee r Dnenauto's zijn vanochtend nog grotere ramp uit- vroeg op de Kanaalweg bij Helle- voetsluis twee mensen om het leven jiÜ gekomen en raakten twee passa- giers zwaar gewond. De dodelijke slachtoffers zijn de 45-jarige F. R. Lagerveld en de 39-jarige M. Booth, beiden uit Hellevoetsluis. De politie, die spreekt van een 'vreemd' ongeluk, tast nog in het duister over de oorzaak. De auto's raakten elkaar volgens een woord voerder aan de linker voorkant, waardoor het vermoeden is ont staan dat de automobilisten juist bij het passeren te ver over de as van de weg reden. SOVJETUNIE r CHINA Honderden slachtoffers bij treinramp \Peshawar J? j L 'islamabad^V AFGHA.\W J NISTAN /\V SUKKUR i' Jf NPAKISTAN^JT*^ 7 u w „.4 INDIA ff Hyderabad V ^^^•KarachU ARABISCHE ZEE Bulgaarse soldaat schiet op burgers SOFIA (DPA) - in'de Zuidbulgaarse stad Montsjilgrad heeft een onder officier van de grenstroepen in een vlaag van waanzin drie mannen en een vrouw doodgeschoten. Dit heeft het Bulgaarse persbureau BTA vandaag gemeld. Drie andere mensen, onder wie een 13-jarig meisje, zijn gewond geraakt. De 29- jarige militair handelde onder in vloed van "een plotselinge woede aanval", aldus BTA. Daarop is hy over de grens naar Griekenland ge vlucht. Zachter Wolkenvelden en in het noorden moge lijk wat regen. Vooral in het zuiden ook af en toe zon. Minimumtemperatuur van 4 graden in Zeeland tot om het vriespunt in het noordoosten. Middag- temperatuur van 4 graden in het noor den tot 9 graden plaatselijk in het zui den van het land. Meest matige wind, uit zuid tot zuidwest. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Enkele perioden met regen. Vrij zacht met middagtempera- turen rond 7 graden. Vrijdag 5 januari 08.48 uur, zon onder: 16.43 uur; op: 11.57 uur, maan onder: 02.06 Waterstanden te Katwijk hoog water: 09.13 en 21.42 u ter: 04.36 en 17.06 uur. MOSKOU (AP/AFP/Rtr) - Het Kremlin heeft extra troepen naar de zuidelijke Sovjet-republiek Azerba- jdzjan gestuurd om een einde te ma ken aan de onrust langs de grens met Iran. Volgens de regerings krant Izvestia heeft de onrust zich gisteren vanuit Nachitsjevan, een autonome republiek in Armenië waar islamieten wonen, verspreid over het hele, 800 kilometer lange grensgebied. Duizenden mensen zouden wachttorens en elektronische alarminstallaties langs de grens hebben vernield. Zij eisen dat het zuiden van Azerbajdzjan en het noorden van Iran worden samenge voegd en hebben gedreigd alle grensinstallaties te vernielen, als deze niet door de autoriteiten wor den weggehaald, aldus Izvestia. Het persbureau Tass berichtten dins dag slechts dat de menigte onder in vloed van drugs en alcohol verkeer de. KGB-generaal Britvin verklaarde tijdens een persbijeenkomst dat hij de onlusten tot dusver één demon strant is gedood. Bij de incidenten aan de Sovjet-zijde van grens heeft niemand van de grensbewakings troepen letsel opgelopen en werden ook geen vuurwapens ingezet, ver klaarde hij. De botsingen begonnen zondag. "De betogers begonnen via megafoons te praten met de Iraniërs aan de andere zijde van de grens", aldus Britvin. In de Kaukasische republieken van de Sovjetunie is het al geruime tijd onrustig door gewelddadighe den tussen Azerbajdzjanen, Arme niërs, Georgiërs en andere etnische groeperingen. De nieuwe onrust langs de grens introduceert een 'nieuw internationaal element, met politieke en religieuze aspecten. De Azerbajdzjanen zijn de enige etnische groepering in de Sovjetu nie die, evenals de Iraniers, overwe gend aanhangers van het sji'itische moslimsgeloof zijn. Aan de Iraanse kant van de grens wonen naar schatting 4 miljoen Azerbajdzjanen. Volgens een lid van het onofficië le Volksfront in Azerbajdzjan, Na- mik Dzalilov, is er geen sprake van dat Azerbajdzjanen Iran wilden bin nendringen en is alleen wat hout weggenomen van grensversperrin- gen om te gebruiken als bouwmate riaal. Hij zei dat de bevolking in Na chitsjevan sterk was gegroeid als gevolg van de etnische onlusten in Armenië en Azerbajdzjan rond de autonome republiek Nagorny-Ka- rabach, die aansluiting zoekt bij Ar- Iraanse media hadden nog geen commentaar op de gebeurtenissen aan de grens. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 U Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15 Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Naam Adres - Woonplaats— Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1