Fusie psychiatrische ziekenhuizen bepleit Professor geeft les in het verkering krijgen Export en werkgelegenheid groeien Energiebedrijf milieubewuster Gemeenten willen administraties koppelen DONDERDAG 4 JANUARI 1990 REGIO PAGINA 11 LEIDEN - Op het schoolbord achter de bar staat het onder werp aangekondigd: 'Verkering krijgen'. Spreker is dhr. Diek- stra. Dat is nou eens iets, wat ie dereen aanspreekt, ook de min of meer regelmatige bezoekers van het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48 in Leiden. Gisteravond was het er om tien voor acht met de zestig aan wezigen al vol. In de ruimte van tien bij tien, verwarmd door een oliekachel met in de hoek nog een kerstboom die op z'n laatste benen loopt, biedt het niet alle daagse gezelschap overduide lijk de aanblik van een door leefd bestaan. Een bezoekster vraagt aan de hond die naast haar staat: "Wat zijn je hob by's?" De eigenaresse van het beest kijkt verbijsterd. "Een hond heeft geen hobby's", wijst ze haar buurvrouw nors terecht. door Henk Houtman Tussen het bonte gezelschap mengt zich een zich hier kenne lijk thuis voelende gast. Dat klopt, want hij zegt de ruimte hoogst persoonlijk te hebben opgeschilderd. Ook het plafond heeft hij gedaan, want het aqua rium op de eerste verdieping had het begeven. De man zet een kopje met melk naast zich op de grond. Uit z'n zak haalt hij een bollet je wc—papier, wat hij uit elkaar rafelt en iets van de inhoud in het kopje strooit. Het blijkt cacaopoeder te zijn. De 56-jarige houdt het snel voor gezien en verdwijnt naar de tv in een andere ruimte. Dat geldt niet voor het gros van de overige bezoekers. Zij luisteren geboeid naar dhr. Diekstra, die het heeft over ver kering krijgen en dan eigenlijk Afgeladen Leids Inloophuis Psychiatrie spitst de oren: vooral ook over verkering hóu- briek 'Denkwijzer' in deze den. De spreker is de Leidse krant. psycholoog prof.dr. R. Diekstra, "Een psycholoog is misschien schrijver van de wekelijkse ru- niet de eerst aangewezene om over relaties te praten", begint Diekstra, maar dat blijkt mee te vallen. Juist door in zijn column vaak over de menselijke proble- Professor Diekstra als 'social barkee per' in het In loophuis aan het Rapenburg. Hij treft in de bezoekers een aandachtig ge hoor. Zuyderduin) men van alle dag te schrijven, weet hij zich verzekerd van een grote en trouwe schare lezers. Met grappige verhaaltjes en voorbeelden houdt hij de aan dacht van het gezelschap ook vanavond vast. Hoe benader je een aardig iemand, met wie je best graag een relatie zou wil len aangaan? Diekstra heeft achter de bar plaats genomen, omdat hij van daar het beste overzicht over zijn publiek heeft. Naast hem hangt een lijstje met huisregels voor de bezoekers van het In loophuis: geen sterke drank, geen drugs, geen agressie, mee gebrachte drank en drugs niet toegestaan. Diekstra heeft z'n eigen lijstje, met nuttige tips over het 'verkering krijgen': dring je niet teveel op, doe ge woon, probeerde ander niet met, een geweldige openingstreffer in een keer plat te krijgen. De hoogleraar geeft zijn ge hoor een stoomcursus assertivi- teitstraining. "Waarom ben je bang afgewezen te worden? Wat is afwijzing? Kijk eens, je wordt niet afgewezen om je persoon, want de ander kent je niet. Het betekent alleen maar dat de ander verder contact af wijst". Een toehoorster geeft fris van de lever een beeldend voor beeld uit de praktijk: "Ik wilde een man in de mensa, die ik al wel vaker had gezien, gelukkig nieuwjaar wensen. Hij zei: daar doe ik niet aan mee, jij zoekt contact, dat is het alleen maar. Ik zei: ik bedoelde het alleen maar als een vriendelijk gebaar. Hij: dan kan ik de hele Haar lemmerstraat wel een hand ge ven. Snap je?" De professor snapte het: "Je voelt je als persoon afgewezen, terwijl alleen het contact wordt afgewezen. Contact leggen moet je leren, gewoon veel oe fenen. Zet de seks uit je hoofd. Als je uit seksuele behoefte de markt opgaat, is dat een slechte reden om contact te leggen. Mensen hebben hun seksuele fantasieën voor zich, maar daar is de ander in een eerste contact helemaal niet van gediend. Een beginnende relatie die alleen op seks en hartstocht is gefixeerd, loopt niet goed af. Het resultaat is een jaar vuur en twintig jaar De bezoekers van het Inloop huis lopen, nu het woord seks is gevallen, goed warm. Er ont staat een levendige discussie met de hoogleraar, die vindt dat een keer met een ander naar bed gaan, misschien niet hoort maar geen reden hoeft te zijn de eigen relatie te beëindigen. De dame van de hond, extravagant gekleed en met zwart beschil derde ogen, opent een frontale aanval op de opleider. "Bent u getrouwd? Als uw vrouw een nacht met een ander naar bed gaat, vindt u dat erg?" Diekstra: "Een keer? Nee, dat vind ik niet erg". De dame van de hond: "Daar geloof ik niks van". De zaal geniet mee. Diekstra houdt vol: "Het is toch geen misdaad. Ik zal niet staan te juichen, maar ik zal er ook niet onderste boven van zijn". De dame: "Ik geloof u niet, u bent niet eer lijk". De hoogleraar heeft het laatste woord: "Ik meen het het, ik ben wel eerlijk". Ten slotte krijgen degenen, die over verkering denken, nog een goede raad mee naar huis: "Kijk eerst eens hoe iemand met anderen omgaat, daar kan je veel van leren". Directeur Sancta Maria in nieuwjaarstoespraak: NOORDWIJK - Er moet meer samenwerking komen binnen de geestelijke ge zondheidszorg. De psychia trische ziekenhuizen Sancta Maria in Noordwijk, het cen trum St. Bavo in Noordwij- kerhout, Endegeest in Oegstgeest en de Regionale Instituten voor Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg (Riagg) moeten niet al leen vergaand gaan samen werken, maar dienen in de jaren negentig zelfs een fusie aan te gaan. Dat zei directeur T.J.M. van der Zanden van het Noordwijkse psy chiatrisch ziekenhuis Sancta Maria vanmiddag tijdens de nieuwjaarsre ceptie van zijn instituut. De nauwe- re samenwerking is volgens Van der Zanden noodzakelijk om de psychiatrische patiënten de zorg te kunnen geven waaraan zij behoefte hebben. Volgens de directeur wordt bij de hulpverlening aan psychiatrische patiënten op dit moment teveel een onderverdeling naar het soort zorg instelling gemaakt. Patiënten die Zuid-Holland neemt meer buitenlanders in dienst DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft zich voor dit jaar verplicht achttien me dewerkers aan te trekken uit de etnisch-culturele groepen. Acht van lien zijn Molukkers, in het kader van het 1000-ba- nenplan voor Molukkers. Het totaal van achttien vormt een kwart van de totale instroom van nieuwe medewerkers dit jaar. Dit voornemen wordt om schreven in de concept-nota Doelgroepenbeleid en werk gelegenheid bij de provincie Zuid-Holland, die dóór pro vinciale staten in behandeling wordt genomen. Al eerder is expliciet aangegeven dat de provincie als werkgever de maatschappelijke verplich ting op zich neemt zich extra in te spannen leden Van ach terstands- en kansarme groe peringen een plaats te geven in de eigen organisatie. Nadat vorig jaar een positief beleid voor vrouwen werd ont wikkeld, werd bij de begro tingsbehandeling 1990 in een motie de aandacht gevestigd op de allochtonen. Dat heeft in de eerder genoemde verplich ting geresulteerd. Verder komt er een aanpassing van het project Starters op de Ar beidsmarkt, wat tot gevolg heeft dat minimaal vijf gehan dicapten worden geplaatst. Het beleid voor vrouwen wordt voortgezet. Binnenkort worden de eerste resultaten daarvan tot nu toe bekendge maakt. naar psychiatrische ziekenhuizen nier kan het denken in termen van worden verwezen, krijgen daar het instellingen zich wijzigen in het hele scala van hulp- en zorgvoorzie- denken in termen van de zorg die de ningen over zich heen., Alle regis- patiënt nodig heeft", aldus Van der ters worden opengetrokken zonder Zanden. tè kijken wat de patiënt wel hij niet nodig heeft. wat In zijn nieuwjaarstoespraak blikte de directeur nog even terug op de Holland drie 'Steviger samenwerking provincies en gemeenten' DEN HAAG - "Ik niets in stadsprov huidige provincies hun totale ta kenpakket of een groot deel daar- overdragen aan een groep ge- het geheel opriep de handen waarbij de "De veelzijdigheid s, die zich afvroeg of de bestuursinstrumenten daarop vol- inzet", aldus de meenschappelijke regelingen tus- stedelijke agglome- doende zijn afgestemd. "Er i meenten i ratie. Deze onzalige discussie heb- grote bestuursdichtheid. Er bewe- verder worden versterkt, onder provincies", aldus Patijn. De bestuursstructuur tussen ge meenten moet na de herindeling ben wij twintig jaar lang met elkaar gen zich gevoerd en heeft tot niets anders ge- de terrein leid dan de instelling van de overi gens zeer nuttige provincie Flevoland. Ik ben niet bereid deze discussie opnieuw aan te gaan. Ik wil niet filosoferen om des keizers baar •1 overheden op hetzelf- beslist niet allemaal in dezelfde richting. Tegelijkertijd is er een gebrek aan bestuurskracht om grotere zaken aan te pakken". Om randstadzaken als het ópen- mobiliteit, sche ontwikkeling, werkgelegen heid en planologie aan te pakken, moeten de provincies Zuid- het probleem van de poli tiesamenwerking het hoofd te bie den. Patijn: "Naar mijn mening gaat het om de vorming van drie of vier korpsen voor Zuid-Holland. Een zeer grote operatie, waar we het hele jaar 1990 mee bezig zijn". Ook ten aanzien van het milieu moeten, aldus Patijn, onontbindba- samenwerkingsverbanden baard, ik wil aan de slag". Commissaris van de koningin i Zuid-Holland S. Patijn maakte gis- Noord-Holland, Utrecht, Noord- den gevormd, die het provinciale termiddag tijdens de nieuwjaarsre- Brabant en Zeeland samenwerken. onze eigen gren- niet schuwen als zoals al in Rijnmond gebeurt. Dat ceptie van de provincie duidelijk urgente problemen niet uit de weg 'We moeten heenkijken e Zuid- te willen gaan. In haar eentje kan de bestuur terug te treden terwille korpsen. Van der Zanden: "We moeten niet stakingen en protestacties langer de vraag naar hulp, dus de lopen jaar, bedoeld om een betere patiënten, verdelen over de ver- cao af te dwingen. Ondanks de toe- schillende instituten. In plaats van kenning van een paar procent toewijzing naar instelling moet er loonsverhoging zijn volgens Van een toewijzing naar het soort zorg der Zanden de problemen aller- dat de patiënt nodig heeft, worden minst uit de wereld. "De spanning gemaakt. De zorg moet op maat tussen vraag en aanbod van ver worden gesneden". pleegkundigen en verzorgenden zal Voor een goede hulpverlening is de komende jaren alleen maar toe- het niet alleen noodzakelijk dat er nemen. De werkdruk zal blijven veel verschillende soorten hulp stijgen. Het is heel hard nodig dat zijn, zoals Riagg's, dagbehandeling werkgevers, overheid en werkne- en ziekenhuizen, maar de voorzie- mersorganisaties verbeteringen LEIDEN - Bedrij ningen moeten bovendien dicht bij aanbrengen in de arbeidsvoorwaar de mensen zijn. Elke regio' moet de den die zullen leiden tot een aan- bêschikking hebben over de diver- .zienlijke verlichting van de werk- se zorginstituten. Bovendien is het last". In dit verband is volgens Van noodzakelijk dat de verschillende der Zanden met name voor de werk- leszins behoorlijk. De winsten instellingen samenwerken en op gevers een belangrijke rol wegge- rendementen zijn echter licht ge- termijn fuseren. "Alleen 'op die ma- legd provincie dat niet, zodat Patijn de gemeenten en de provinciale buren pleidooi groter belang. Dit is geen superprovincie, het streven ïaar een netwerk nilieudiensten. Kamer van Koophandel: bedrijven redelijk jaar achter de rug deze regio dan vorig jaar bereid zijn om te in- redelijk jaar achter de vesteren in hun bedrijven. Dit zijn ort vanuit dit gebied is de belangrijkste uitkomsten van 'de 1989 fors gêgroeid. Ook de toena- zogeheten ERBO-enquête die de de werkgelegenheid was al- Kamer van Koophandel onder ruim 2800 ondernemingen in de Leidse Alphense regio's en de duin- omdat ondernemingen in de rest langrijkste problemen zijn. Uit dit Nederland een topjaar door- onderzoek blijkt ruim 1100 bedrij- inderdaad met moeilijkheden maakten. daald, terwijl ondernemers minder bollenstreek heeft gehouden. Eerder is uit een landelijke ER- kampen. Een goede huisvesting i voor het merendeel deze onderne mingen een knelpunt. Daarnaast ondervindt een groot aantal bedrij- problemen met het Invoering van eigen 'milieuzorgsysteem' NOORDWIJK - De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) wil meer nog dan nu het geval is aandacht besteden aan het milieu. Het energiebedrijf zal daartoe een zogeheten integraal milieuzorgsysteem invoeren. Met dat systeem kan voortdurend in de gaten worden gehouden welk effect de verschillende activitei ten van het bedrijf hebben op het milieu. Het bedrijf probeert voor deze maatregel subsidie te krij gen van het ministerie van vrom, van wie het idee afkomstig is, zo verklaarde EWR-dircteur J. Ha- ijkens gisteren tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst van het nutsbe drijf. Het systeem moet er volgens Haijkens toe leiden dat de milieu problemen door de waterwinning in de duinen en de uitstoot van schadelijke stoffen door de elek triciteitscentrale worden vermin derd. "Het is echter ook de bedoe ling dat het een aanzet geeft toe een verdergaande verlaging van het water- en energieverbruiken een lagere belasting van het milieu door bijvoorbeeld' de dienstauto's van de EWR". Om dit te kunnen bereiken wil het nutsbedrijf al zijn vervuilende activiteiten in kaart brengen. Voorts zal de EWR, wanneer het nieuwe dingen begint, eerst bepa len wat de milieu-effecten hier van zijn. In jaarverslagen zal ver der een overzicht worden gege ven van alle 'vervuilingen', op een manier zoals nu bijvoorbeeld ge beurt met de financiën. Volgens Haijkens heeft het mi nisterie van vrom ongeveer 30 miljoen gulden beschikbaar ge steld voor dit soort projecten. Op hoeveel subsidie de EWR eventu eel kan rekenen, kon hij gisteren niet zeggen. Daarover hebben nog gesprekken plaats. Tobben De absolute winnaar in deze regio was de dienstensector. De bedrij ven in deze categorie boekten op al- x le fronten winst. Ook de groothan- personeel of de bereikbaarheid. Het del had zeker niet te klagen. Het eni- belangrijkste milieuprobleem ge minpunt in deze sector 3 dat flink in de lift zit. In deze.regio zijn de investeringen het afgelopen jaar de ontwikkelingen iets minder met ruim 30 procent zijn afgeno- rooskleurig, concludeert de Kamer -- - na haar onderzoek. Vooral de afne mende bereidheid van onderne mers om geld te steken in hun on dernemingen - de investeringen daalden in 1989 met 15 procent - baart haar zorgen. Zoals in het ver leden herhaaldelijk is gebleken, leidt dit uiteindelijk tot een lagere groei van de export en de werkgele genheid. Vooralsnog doen de Rijnlandse bedrijven het wat dit betreft echter niet slecht. De export groeide het af gelopen jaar met 10 procent. Daar mee steken de ondernemers in dit gebied met kop en schouders uit bo ven hun collega's elders in Neder land. De toename van de werkgele genheid - gemiddeld 3 procent - wijkt niet af van het landelijk ge middelde. De omzet van de Rijn landse bedrijven nam gemiddeld met ruim twee procent toe. Dat is weinig, vindt de Kamer. Vooral ook i goede verwerking van het afval. Netwerk bevolldngsboeldiouding staat of valt met grote deelname DEN HAAG - Invoering van een landelijk elektronisch netwerk voor de bevolkingsadministratie kan al leen slagen als de gemeenten daar liggen op het vlak van de financie- kend wat ze gaan kosten. Omdat de- jaar uit te stellen. Daarmee willen ring, de privacy, de betrokkenheid gene die de rekening betaalt, in het voorkomen dat met een te klein andere afnemers model waar nu vanuit wordt ge- aantal gemeenten e gaan, niet altijd dezelfde is als dege- moet worden begonr Met de vissérij drijven blijft het tobben. Deze bran ches maakten een opvallend slecht jaar door, zoals trouwens ook visse rij- en garagebedrijven elders in het land. Ondanks de soms wat zorgelijke geluiden, verwacht de Kamer van Koophandel dat het komende jaar meer bedrijven zullen exporteren, hoewel het aantal ondernemingen met een exportgroei mogelijk af neemt. De ondernemers zelf zien de toekomst met redelijk vertrouwen tegemoet. Uit de enquête blijkt dat het aantal bedrijven dat verwacht winst te maken, is toegenomen. Minder bedrijven dan voorheen houden rekening met een daling van omzet, personeel of investerin gen. De prestaties van de verschillen de regio's in het gebied van de Ka mer van Koophandel lopen uiteen. Bedrijven in de Leidse regio had den vorig jaar een hogere omzet en exporteerden aanmerkelijk meer dan het Rijnlandse gemiddelde, ter wijl de Duin- en Bollenstreek en de Alphense regio wat dit betreft on- der de maat bleven. Ondernemers in die laatste twee regio's investeer den daarentegen duidelijk meer dan hun collega's in en rond Leiden. De stijging van de werkgelegenheid was in alle gebieden ongeveer het zelfde. De Kamer van Koophandel heeft bedrijven ook gevraagd wat hun be- instellingen Als dat ge- ciering de automatische bevol- standen kingsboekhouding zo'n groot pro gemeenten die de kosten veroorzaakt, moet beurt, ontstaat namelijk naast de vooral het collectief belang worden elektronische informatiestroom afne- benadrukt, vindt Berenschot. i met elkaar te laten overeen- Onzekerheid over de kosten kan tenen papierstroom tussen aangeslo- bleem dat invoering niet mogelijk stemmen. Politiek zijn er grote be- gemeenten en andere instellingen En dat i tegen een tijdelijk centraal ervan weerhouden toe te treden tot Dit staat in het rapport dat het informatiebestand, maar de onder- het netwerk. Daarnaast bestaat het Bureau Berenschot heeft opgesteld zoekers menen dat dat de enig gevaar dat aangeslotenen minder het geau- werkbare manier is om van het hui or de be- dige systeem over te stappen in hel nieuwe. Het is de tweede keer dat taald - dan systeem moet ge- de plannen voor invoering van het de werking andere overheidsin- GBA door buitenstaanders worden onderzocht de haalbaarheid tomatiseerde systeem volkingsboekhouding. Het ni meenten stanties die persoonsgegevens werken, in staat stellen deze infor matie via een elektronisch netwerk onderling uit te wisselen. Beren schot ziet goede mogelijkheden om de plannen te verwezenlijken, gebruik maken van het systeem - per bericht moet worden be- Gemeenten 's geraamd. Dat kan het systeem frustre- moet dus worden voorko- aldus Berenschot. Ook moet al veel belangstelling ring van het systeem. Uitbreiding opvang zwakzinnigenzorg DEN HAAG - Instellingen in de te zwakzinnigenzorg in deze regio n- krijgen 24 extra plaatsen. De som wordt verdeeld over de dagverblijven Sonnevanck in Hille- nstellingen tonen gom, De Oude Post in Sassenheim Om invoering tot een su maken, moeten gemeenten dere afnemers, nauw worden be trokken bij de ontwikkeling Woutershof in Alphen (elk plaatsen). Verder krijgen de gezins- Om de zaak goed op poten te krij- vervangende tehuizen Water wijst wel op een aantal r Volgens Berenschot is het abso- voorkomen worden dat instellingen luut noodzakelijk extra geld be- en gemeenten kleine eigen netwer- schikbaar te stellen om de plannen ken ontwikkelen, te verwezenlijken. Bovendien moet De onderzoekers pleiten ervoor de financiering eenvoudiger wor- de invoering gen, raadt het adviesbureau de nister van binnenlandse zaken stichting in het leven te roepen schapsheuvel in Oegstgeest, Mer- lijn en De Haardstee in Leiden en Smitshof in Rijnsburg geld1 i. Deze den. Van veel zaken is nog niet be- deze z rijk, gemeenten en andere uitbreiding van de opvang met twee afnemers kunnen deelnemen. De tot vier plaatsen, als ook BZW Lei stichting moet in de toekomst het den (10.000 gulden voor twee plaat- netwerk exploiteren. sen). 4 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men schrijft ons heden uit Zoeterwoude: Iemand, in de Prinses-Wilhelmi- nastraat wonende, had zijne personeele belasting niet be taald en werd daarom vervolgd en aangezegd dat zijn inboedel zou verkocht worden. Opdat er niets uit zijne woning zou ver voerd worden, had een bewaar der den last in het huis daar op te passen. Hierover verstoord, bedreigde de onwillige genoem den bewaarder met een mes. Er wordt proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Mej. E. Steenwijk. - Een buitenman, die, naar zijne kleeding te oordelen, gewoon is vee te drijven, werd hedenmid dag vanaf de voorm. Koepoort nu zelf door twee agenten van politie en eene uitgebreide jeugd naar het commissariaat gedre ven, wegens den wankelbaren toestand, waarin zijne beenen blijkbaar verkeerden, zeker niet tengevolge van het overmatig gebruik van duinwater. Vijftig jaar geleden: Een kleine afdeeling Finsche mitraïllisten heeft de hoofd macht der Russen nabij het meer Pispajaervi weten op te houden, hoewel zij gedurende een viertal dagen door de Russische artille rie onder zwaar vuur werd ge nomen. Finsche ski-afdeelingen slaagden er daarna in de Rus sen in den rug aan te vallen en hen op die manier af te snijden. De Russen die niet werden ge dood tijdens de eersten aanval verlieten de hoofdmacht en zoch ten bescherming in de wouden, waar zij doelloos rondzwierven, bedreigd door beren, en tegelij kertijd bevreesd de bosschen te verlaten omdat zij niet wisten hoe sterk de Finsche troepen wa ren, die hen omsingelden. Dui zenden stierven in de koude.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11