DAGBLAD LEIDSCH Voltallig politburo ju Roemenië opgepakt uitverkoop Carel Meer Profeste wider OPRUIMING bij Autofabriek Skoda stil na amnestie Nieuwbouw medische faculteit naast het AZL Vrijspraak voor Kemp van illegaal kalkstorten Met gestolen legerauto door hek NAVO-depot MANNENMODE Bevolking positiever over Kamer dan pers Wind bepaalt of olievlek uitgroeit tot milieuramp No. 39129 Prijs fl. 1,35 WOENSDAG 3 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 Gebrek aan arbeiders PRAAG (Rtr) - De auto-fabriek Skoda heeft de produktie in de Mlada Bolesav-fabriek bij Praag vrijwel geheel moeten staken bij gebrek aan arbeiders na de am nestie voor gevangenen. Dit maakte minister van arbeid en sociale zaken Miller bekend. Veel arbeidsplaatsen in de Tsje chische zware industrie werden vanouds opgevuld door gedeti neerden. President Havel, die zelf 5 jaar in de gevangenis zat wegens ac tiviteiten voor de mensenrech ten, kondigde maandag een am nestie af, waardoor naar ver wachting 20.000 gevangenen worden vrijgelaten. Miller zei dat een speciale werkgroep ex-gevangenen helpt met het vinden van werk en een huis. Ook tracht de werk groep een oplossing te vinden voor het tekort aan arbeids krachten in verscheidene indus triesectoren. Maar voor Skoda zullen snelle, tijdelijke oplossin gen moeten worden gevonden, zei hij. LEIDEN - De medische faculteit van de Leidse universiteit krijgt zeer waarschijnlijk een nieuw on derkomen. De faculteit heeft hier over overeenstemming bereikt met ambtenaren van het ministerie van onderwijs. Als ook de minister zelf met het plan instemt, kan mogelijk in de loop van 1992 met de bouw worden begonnen. Prof. W. Daems, decaan van de medische faculteit maakte dit gisteren bekend tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Het pand komt te staan op het AZL-terrein en sluit aan op de twee de fase van de nieuwbouw van het Bouw zou in 1992 kunnen beginnen ziekenhuis. Het gebouw zal om en her en der in de stad staande gebou- nabij de 125 miljoen gulden kosten. wen. De faculteit wil de nieuwbouw om Enkele van die panden zijn bo- een einde te kunnen maken aan de vendien toe aan een ingrijpende en spreiding van de verschillende vak- kostbare opknapbeurt. De nieuw- groepen. Deze zijn nu nog onderge- bouw is voorts noodzakelijk omdat bracht in een aantal afzonderlijke, een van de belangrijkste gebouwen Rode Kruis: Schatttingen dodental veel te hoog" BUKAREST (AP/AFP/UPI) - Alle leden van het politburo van de communistische partij van Roemenië zijn gearres teerd. De voorlopige regering van het land maakte gisteren de gevangenneming bekend van in totaal zestig naaste me dewerkers van de afgezette en geëxecuteerde dictator Nico- lae Ceausescu, die volgens woordvoerder Constantin Gir- bea van het Roemeense ministerie van buitenlandse zaken allen worden berecht. Advocaat hoopvol over Alphense gifzaak AUSTIN - Ron Thompson uit Austin in Texas weet dat hij grootvader is geworden. Drie van zijn dochters bevielen het af gelopen weekeinde bijna tegelij kertijd in het Seton Medical Cen ter in Austin. Links Joan met haar zoon Jeremy Andrew, het midden Carol met een nog naamloze tweeling en rechts Ma ry met haar zoon Shane Tay lor. Bij het bed dokter Chris Seeker, die assisteerde bij alle bevallingen. (foto DEN BOSCH - De Hazerswoudse afval-transporteur Kemp is door de rechtbank in Den Bosch vrijgespro ken in een rechtzaak over een illega le storting van 10.000 ton kalk in Berghem. Tegen Kamp was negen maanden gevangenisstraf geëist. Volgens de rechter had de' Hazers- woudenaar alle reden om aan te ne men dat hij aan de richtlijnen vol deed. Het chemiebedrijf Akzo, van wie de kalk afkomstig was, is door de rechter wèl bestraft. Het bedrijf is veroordeeld tot een boete van 100.000 gulden en een schadever goeding van vier ton. Tegen Akzo was een boete van een half miljoen en een schadevergoeding van 800.000 gulden geeïst. Het bedrijf gaat waarschijnlijk in beroep tegen de uitspraak. De rechter vindt de storting van de kalk een zeer kwalijke zaak. Daardoor is volgens hem een ernsti ge milieu-verontreiniging ontstaan en zal het grondwater in een groot ZEG MAAR (3^7 TEGEN KAMSTEEG OCCASION Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur om het vries punt en middagtemperatuur rond 4 graden. Matige wind, kracht 3 a 4, draaiend van zuidoost naar zuidwest. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: zachter weer met mid- dagtempcraturcn rond 7 graden. Voor al in het weekeinde enkele perioden met regen. Donderdag 4 januari zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.42 uur; maan op: 11.41 uur, maan onder: 00.41 Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.13 en 20.38 uur; laag wa ter: 03.37 en 15.56 uur. 24 PAGINA'S gebied gedurende vele jaren veront reinigd zijn. De boete die Akzo heeft gekregen, noemde hij de hoogst mogelijke. Desondanks vond de rechtbank het eigenlijk 'geen pas sende bestraffing'. Kemp viel volgens de rechtbank niets te verwijten. "Alle partijen zijn met de storting akkoord gegaan, of hebben haar ten minste gedoogd", stelt Kemps advocaat mevrouw Y. van Boxel. "Als hij schuldig was verklaard had hij dus méér moeten weten dan alle deskundigen bij el kaar. Dat lijkt mij niet redelijk". Mevrouw Van Boxel ziet overeen komsten tussen de rechtzaak in Den Bosch en de strafzaak tegen Kemp over de illegale stortingen in Alphen aan den Rijn. "Ook daar hebben de overheden de dumping van afval gedoogd, is mijn indruk. Als in die zaak dezelfde lijn wordt gevolgd, is de uitspraak van de rechtbank in Den Bosch dus heel gunstig voor mijn cliént". Mexicaans plezierjacht zinkt: mogelijk 12 doden GUAMYMAS (AP) - In de Golf van Californië voor de Mexicaanse westkust is een plezierjacht gezon ken met elf Amerikaanse toeristen en drie bemanningsleden. Volgens de havenautoriteiten zijn er slechts twee overlevenden. Actie Roemenië mikpunt van grappenmakers' DEN HAAG (ANP) - De natio nale tv-actie voor Roemenië van afgelopen zaterdag blijkt .een geliefd mikpunt te zijn ge weest van mensen die dachten grappig te zijn door bijvoor beeld namens hun buurman een paar duizend gulden toe te zeggen. Volgens een woord voerster van het actiebureau gaat het om zeker enkele hon derden gevallen en ,dat is meer dan we hadden ver wacht'. Overigens heeft dit nauwe lijks gevolgen voor de op brengst van de tv-actie. Veel schriftelijke en telefonische giften zijn direct gecontro leerd en niet meegerekend als ze vals bleken. Vanaf Kerstmis is 25 miljoen gulden gestort. De komende dagen komt daar nog ongeveer 5 miljoen bij. VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104, Leiderdorp, tel. 071-89,40.40 Hetzelfde geldt voor de opgepakte leden van de familie Ceausescu. Voor de val van de dictator bekleed den ongeveer 40 leden van de Ceau- sescu-clan belangrijke posten in het staatsapparaat. Tijdens de bloedige omwenteling zijn onder anderen Ceausescu's zoon Nicu en dochter Zoia gevangen genomen. De doodstraf zullen zij niet krijgen, aangezien die is afgeschaft. Ceause scu en zijn vrouw Elena waren de laatsten over wie een doodvonnis is uitgesproken. Het aantal slachtoffers dat tijdens de opstand in Roemenië is gevallen is veel lager dan de aanvankelijke schattingen van 60.000 doden. "Tus sen de 5.000 en 10.000 zou een nauw keurigere schatting zijn", zei voor zitter Par Stenback van de Liga van Rode Kruis-verenigingen gisteren. Het aantal van 60.000 werd naar vo ren gebracht door het militair tribu naal dat dictator Nicolae Ceausescu en zijn vrouw Elena op 25 december ter dood veroordeelde. In Bukarest is de afgelopen nacht een soldaat zwaar gewond ge raakt door schoten van sluip schutters. De soldaat is met een hoofdwond opgenomen in een zie kenhuis, en volgens artsen is zijn toestand „zeer ernstig." Het was woensdag het enige in cident in de Roemeense hoofd stad, waar het normale leven op gang komt, die vooral heeft geleid tot een betere voedselvoorzie ning. Artsen die sindsdien terugkeer den uit Roemenië hebben gezegd dat het op het moment onmogelijk is een nauwkeurige schatting te ge ven van het aantal slachtoffers. Dit onder meer omdat veel mensen die tijdens demonstraties werden doodgeschoten, door de veilig heidspolitie Securitate in massagra ven werden gegooid of verbrand, waardoor identificatie moeilijk is. Duizenden Britse echtparen heb ben zich tot liefdadigheidsinstellin gen en adoptiebureau's gewend met het verzoek te bemiddelen ten behoeve van de adoptie van een Roemeens weeskind. Op de Britse televisie werden maandagavond beelden uitgezonden van weeshui zen in Roemenië, waar kennelijk sprake is van een overvloed aan we zen en een dringend tekort aan faci liteiten en personeel. DEN HAAG (GPD) 'In de Twee de Kamer wordt niet erg hard ge werkt. Gebeurt dat wel, dan wordt vaak geruzied'. Dat is ongeveer het beeld dat de parlementaire pers schetst. De rest van de bevolking oordeelt veel positiever over de Ka merleden, maar heeft toch ook kri tiek. Dat blijkt uit een onderzoek naar het imago van de Kamer dat van de katholieke universiteit Brabant in opdracht van het parlement zelf. Kamervoorzitter Deetman nam het rapport 'De Tweede Kamer? Ze zeu- ren.zo' in ontvangst, waarbij hij zich direct 'niet gelukkig met de titel' toonde: "Het gaat er in de politiek juist om dóór te vragen zodat de po litieke doelen voor de burger glas helder worden". Volgens het onderzoek schilde ren kranten en TV een beeld van de Kamer als instituut waar weinig die de faculteit in gebruik heeft, het Sylvius-laboratorium, door uitbrei ding van activiteiten overvol is ge raakt. De voorlopige toestemming geldt overigens slechts het eerste deel van de nieuwbouw. Wanneer daar voor in 1992 de eerste paal wordt ge slagen, zou deze eerste fase in 1993 in gebruik kunnen worden geno men. De faculteit hoopt dat binnen afzienbare tijd ook toestemming wordt gegeven voor de tweede fase. Die zou dan aansluitend kunnen worden gebouwd en in 1996 worden betrokken. (pagina 15: Nieuwbouw kost onge veer 125 miljoen gulden) Het Vlaams-Schotse Bondge nootschap, een in Edinburgh geves tigde organisatie voor oorlogswe zen, meldde sinds oudejaarsavond 2000 adoptieverzoeken te hebben ontvangen. Andere soortgelijke in stellingen spraken over honderden of tientallen telefoontjes. (pagina 2: Leger is één met de revo lutie) BIRMINGHAM - De 47-jarige Paul McCartney gaf gisteravond voor het eerst sinds 13 jaar weer een live-concert in Groot-Brittannië. In Birmingham zong hij voor 12.000 fans en al zijn kennissen uit Liver pool een dozijn oude hits van The Beatles, waarvan hij ooit deel uit maakte. (foto EPA) wordt gewerkt. De Kamer staat 'bol van tegenstellingen en conflicten'. Volgens journalisten zijn debatten in feite slechts een schijnvertoning, die gepaard gaat met wollig taalge bruik. Vermijden van een kabinets crisis en veiligstellen van de eigen herverkiezing is voor Kamerleden belangrijker dan het partijprogram- Veel burgers vinden echter dat Kamerleden wel degelijk hard wer ken. Het parlement staat verder bij de burgers te boek als redelijk ac tief, openbaar en deskundig, maar tegelijk een tikje 'statisch' en tradi tioneel. Ambtenaren vinden de Kamer doorgaans wat idealistischer dan niet-ambtenaren. Een kleine 40 pro cent vindt kamerleden in zekere mate schijnheilig, maar een kwart roemt juist hun betrouwbaarheid. VRIEZENVEEN (GPD) On bekenden hebben de afgelo pen nacht een Dodge-terrein- wagen gestolen in het NAVO- depot bij Vriezenveen. De da ders hebben met het voertuig enkele uren rondgecrosst in het natuurgebied tussen Nij- verdal en Wierden en het daar na onbeschadigd teruggezet op een halve kilometer afstand van de opslagplaats. Hoe de daders erin zijn ge slaagd ongemerkt het zwaar bewaakte terrein binnen te komen, is niet bekend. Ver moedelijk hebben zij gewacht tot de patrouille voorbij was CASABLANCA (GPD/ANP) - Het is nog niet duidelijk of de olievlek van 250 vierkante kilometer op de Atlantische Oceaan de Marokkaan se kust zal vervuilen. Als de weers voorspellingen kloppen en de harde wind vandaag draait, zal de ruwe olie de Marokkaanse stranden over een lengte van bijna 300 kilometer bedekken, zo verwachten milieudeskundigen. Anderen zijn minder pessimistisch: volgens hen is een deel van de olie al afgebroken door het zware weer en de hoge temperatuur van het zeewater. De ruwe olie is afkomstig uit de Iraanse tanker Kharg 5, die na een explosie op 19 december onbemand op zee drijft. De tanker heeft naar schatting 70.000 ton van de lading van 284.000 ton ruwe olie verloren. De Marokkaanse kust wordt ook bedreigd door olie afkomstig van de Spaanse tanker Aragon, die in zwaar weer ten noorden van het ei land Madeira is gaan lekken. Daar door dreigt een milieuramp, Veertien vliegtuigen en zeven en daarna de afrastering met een schaar opengeknipt, aldus een woordvoerder van het de pot. Nadat de daders zich toe gang tot het terrein hadden verschaft, zijn ze met de gesto len auto dwars door de afras tering heen naar buiten gere den. Volgens de woordvoerder heeft de bewaking niet ge faald. „Het gaat hier om een geweldig groot terrein. Wij kunnen niet om de meter een bewaker kunnen posteren. Dan kunnen dit soort dingen gebeuren". schepen waren bezig de reusachtige olievlek te bestrijden met chemica liën. Smit Internationale heeft een DC-10 gehuurd voor het overvlie gen van materiaal. Het Rotterdamse bergingsbedrijf, dat samen met Wijsmuller uit IJmuiden betrokken is bij de berging, wil de tanker ver slepen naar rustig water ten zuiden van de Kaapverdische Eilanden. De Franse staatssecretaris van milieu Lalonde noemde het giste ren een schandaal dat het dertien dagen heeft geduurd voordat de olieramp in de openbaarheid werd gebracht. Hij zei dat hetzelfde ge beurt als in maart vorig jaar bij de olieramp met de Exxon Valdez voor de kust van Alaska: reders en verze keringsmaatschappijen vechten met elkaar wie de kosten voor het aanpakken van de ramp moet beta len en verder gebeurt er niks. Eerder uitten Smit Internationale en de milieuorganisatie Greenpeace het verwijt dat Marokko en Spanje veel te laks hebben gereageerd op het ongeluk met de Kharg 5. "Door de halsstarrige houding van Marok ko en Spanje mocht het schip niet naar rustiger water worden gesleept en werd het als een lekkende em mer rondgezeuld in een stormge- bied". Deskundigen op het gebied van olietransporten en scheepvaart heb ben gisteren naar aanleiding van de dreigende milieuramp opnieuw ge waarschuwd voor de relatieve on veiligheid van oude supertankers. Enkele experts spreken in dit ver band van 'de risico's van een ver grijsde vloot'. "Het is net als met ou de jumbojets, wij wisten niet hoe lang ze zouden meegaan", zegt ex pert Ian White van de International Tankers Owners Pollution Federa tion in Londen. (pagina twee: supertanker getekend door Golf-oorlog) Haarlemmerstraat 149. Leiden MIVIIIMVj Dij SCHOENEN Oegstgeest: Kempenaerstraat 4, telefoon 071-173195 Voorschoten: Kerkplein 1a, telefoon 01717-7825 Haarlem: Wagenweg 130, telefoon 023-313711 Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285,50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! 1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adresc PostcodeTel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 WENEN - Drie personen werden doodgeschoten en twee raakten er zwaar gewond toen gister-,avond drie mannen in de Oostenrijkse hoofdstad een geldtransport probeerden te beroven. Een veiligheidsfunctionaris die de beveiligde geldwagen begeleidde werd zelf zwaar gewond, maar slaagde erin twee van de overvallers dood te schieten. De derde is nog op de vlucht. De bestuurder van de geldauto kwam ook om het leven. (foto epa)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1