LEIDSCH DAGBLAD Olieramp bedreigt Marokkaanse kust habitat NODIG! Eerste troepen VS verlaten Panama Kabinetscrisis Israël afgewend 'Help de Roemenen' brengt wellicht 30 miljoen op Meer gewonden bij 'rustige jaarwisseling' Smit Internationale hekelt autoriteiten 'Meerderheid Russen voor kapitalisme' TflyiMiNG: MfaJev pfapo-Cn GrooKoopjes DINSDAG 2 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39128 Prijs fl. 1,35 (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - De televisie-actie 'Help de Roemenen. Geef ze een kans' van Véronique heeft tot nog toe meer dan 20 miljoen gulden opgeleverd. Dit bedrag loopt mogelijk op tot 30 miljoen gulden, zo verwacht een woordvoerder van de commerciële zender. De ko mende dagen moet nog een groot aantal stortingen binnenkomen. De actie, die rechtstreeks werd uitgezonden vanuit de Rijnsburg- se bloemenveiling Flora, was zaterdag niet in Roemenië te zien. Vé ronique had eerder aangekondigd dat de beelden zouden worden overgenomen door de Roemeense staatstelevisie. Door technische problemen is dit niet doorgegaan. Het programma zal daar nu later worden uitgezonden. Véronique heeft de banden inmiddels, voor zien van Roemeens commentaar, opgestuurd naar Boekarest. Voorzitter C.H.E. Vogelenzang van het Nederlandse Rode Kruis toonde zich na afloop van de inzamelingsactie zeer tevreden over het resultaat. "Uit ervaring weet ik dat het medium televisie bui tengewoon veel invloed heeft bij dit soort acties, maar dit slaat echt al onze verwachtingen", aldus Vogelenzang. Tijdens het programma werden diverse voorwerpen van bekende Nederlanders geveild. De gouden Televizierring die VARA-pre- sentator Peter Jan Rens ter beschikking had gesteld, wisselde van eigenaar voor het bedrag van 25.000 gulden. De schaatsen waarmee Evert van Benthem zijn tweede Elfstedentocht won, brachten de helft op. Aan het programma werkten diverse medewerkers van de publieke omroepen mee. Het programma haalde een kijkdichtheid van tien procent. Dat betekent dat het is bekeken door ongeveer één en een kwart miljoen mensen, (Zie verder pagina 15) (Van onze verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN/REGIO - Er vielen dit jaar in de Leidse en Alphense regio tijdens de oude- jaarsviering méér gewonden dan verleden jaar. Zowel het Acade misch Ziekenhuis in Leiden als het Rijnoord-ziekenhuis in Alphen aan den Rijn hebben tientallen mensen behandeld. Het vuurwerk, althans het verkeerd gebruik daarvan, heeft veel oogverwondingen, handletsels en verbrandingen tot gevolg gehad. In het AZL moesten enige men sen worden opgenomen. Overigens kreeg de EHBO-afdeling van het Leidse ziekenhuis ook een aantal gewonden van vechtpartijen en van een verkeersongeval binnen. Leiden is in de nacht van oud op nieuw voorts geteisterd door vele branden en brandjes, veel meer dan in voorgaande jaren. Een shoarma zaak aan de Steenstraat, een school lokaal in de Merenwijk en twee bouwketen in de Stevenshof gingen grotendeels in vlammen op. De to tale schade wordt geschat op bijna een ton. Niet alle branden houden verband met het nieuwjaarsgewoel. In Alphen is het de gehele oude jaarsnacht onrustig geweest op de beruchte hoek Zoutmanstraat- /Prins Bernhardlaan. Met wapen stokken heeft de politie vijf keer hard opgetreden tegen een groep van zo'n driehonderd jongeren die op dit punt vernielingen aanbrach ten aan vooral bushokjes en tele fooncellen. Tevens werden veel voorbijrijdende auto's bestookt met vuurwerk. In andere delen van Al phen en in de buurgemeenten bleef het opmerkelijk rustig. Slechts op de hoek Rijndijk/Bruggestraat in Hazerwoude-Rijndijk moest de po litie aan het begin van de nacht een groep jongeren intomen die ver keerslichten en een auto verniel den. Volgens de politie hebben de Lei- denaars zich overigens rustig gedra gen. "Het was een keurige jaarwis seling met een paar incidentjes". In totaal werden drie aanhoudingen verricht. In Wassenaar is het tot zeven uur 's ochtends onrustig geweest. De politie deelde twee keer 'een paar ti- ken uit' aan feestvierders die bran den wilden stichten op daarvoor niet aangewezen plekken. In de overige gemeenten rondom Leiden verliep de eeste nacht van het nieu we jaar bijzonder rustig. Ook in de duin- en bollenstreek is de jaarwisseling over het algemeen rustig verlopen. Alleen in Katwijk kreeg de politie te maken met onge regeldheden. Er werden zes jonge ren opgepakt die zogenaamde gas bommen (zwaar vuurwerk gebon den aan blikjes campinggas) tot ontploffing brachten, in de Voor straat raakte een 18-jarige Katwij- ker enkele vingers kwijt bij het af steken van een dergelijke bom. Een evenoude kameraad liep een gat in zijn hoofd op. In de overige gemeen ten in de bollenstreek was sprake van vernielingen op kleine schaal. In Rijnsburg ging een kas bij de tuinbouwschool in vlammen op. CASABLANCA/ROTTERDAM (GPD) De dreigende milieuramp voor de kust van Marokko had tot een minimum kunnen worden beperkt, als de Iraanse tanker Kharg-5 twee weken geleden naar rustiger water onder-de kust was gesleept. Dan had het lek kun nen worden gedicht. De Spaanse en Marokkaanse autoriteiten geboden de bergers echter de supertanker verder de oceaan op te slepen, juist uit vrees voor een milieuramp. Dat zegt woordvoerder Daan Kaakebeen van Smit Internationa le, dat met de berging is belast. Het weer voor de kust was aanmerkelijk rustiger dan op zee, waar wind kracht 8 tot 9 werd gemeten en de golven tot acht meter hoog reikten. "We hebben daardoor twee weken lang niets kunnen doen", zegt Kaakebeen. Ook de milieu-organi satie Greenpeace uit scherpe kri tiek aan het adres van de Spaanse en Marokkaanse autoriteiten, die veel te laat komen. De Marokkaanse kust wordt van het eiland Madeira. De olie uit kust, nadat tijdens zeer slecht weer de Kharg-5 beslaat inmiddels een een explosie brand veroorzaakte, oppervlakte van zo'n 250 vierkante De tanker was geladen met 284.000 kilometer én zou de Marokkaanse ton ruwe olie. Een Russisch vracht- kust inmiddels tot op een afstand schip haalde kort na het uitbreken van 36 kilometer zijn genaderd. van de brand alle 35 opvarenden Marokko vroeg zondag om inter- van boord. Smit Internationale nationale hulp voor de bestrijding van de olie. Frankrijk, Spanje, Groot-Brittannië en Portugal is ge vraagd deskundigen te zenden om een milieuramp te voorkomen. Ge bieden in Marokko die door de olie actie zouden zijn ge- worden bedreigd zijn oesterbedden bij Oualidya, en een vogelreservaat bij Moulay Bousselham, waar onder De Iraanse olietanker 'Kharg 5' gisteren middels bedreigd door twee reus- andere roze flamingo's broeden, achtige olievlekken. Gisteren werd Ook het toeristenparadijs Agadir, bekend dat behalve de Kharg-5 ook een van de grootste vakantietrek- de Spaanse tanker Aragon in zwaar pleisters van Marokko, wordt be weer is gaan lekken, ten noorden dreigd. Volgens woordvoerder Nico de Jüaan van de Nederlandse vogelbe scherming is de bedreiging voor de vogelgebieden 'enorm'. Behalve het vogelreservaat Moulay Bousselham is er het vogeltrekgebied Merjhzrga, waar zich op dit moment duizenden steltlopers en lepelaars bevinden. "Juist januari is een belangrijke tijd voor de vogeltrek", geeft De Haan aan. De Kharg-5 drijft volgens de laatste berichten ruim honderdzes tig kilometer voor de Marokkaanse kust ter hoogte van de stad Safi. Smit Internationale, dat de Iraanse tanker naar een plaats ten zuiden van de Kaapverdische eilanden wil slepen, moet van de autoriteiten met een grote boog om de Canari- sche Eilanden heenvaren. Uit de midscheepstanks van de supertan ker zou veertig- tot zestigduizend ton ruwe olie zijn gestroomd. Vol gens Kaakebeen zijn twee tanks leeggestroomd. Het schip drijft al sinds 19 decem ber voor de Spaans-Marokkaanse Youp van 't Hek 'rapportcijfer' 8 HILVERSUM (GPD) - De ou- dejaarsconférence van Youp van 't Hek heeft zondagavond van de kijkers een acht als rap portcijfer gekregen. Van 't Hek trok 3.050.000 kijkers, een kijk dichtheid van 24 procent. Seth Gaaikema, die een dag eerder zijn conference hield, trok bijna net zoveel kijkers als Van 't Hek; 3.020.000. Dat is een kijkdichtheid van 23 procent. De kijker waardeerde dit pro gramma echter veel lager dan de show van Youp van 't Hek; Gaai kema kreeg een 7,1 van de kij kers. Gaaikema hield zijn conféren ce op dezelfde tijd dat de com merciële zender RTL Véronique een tv-inzamelingsactie hield voor Roemenië. Véronique haal de met de actie een kijkdicht heid van tien procent. Gaaike ma trok op dezelfde tijd dus ruim twee keer zoveel kijkers. Theo en Thea scoorden op ou dejaarsavond een kijkdichtheid van zeven procent (930.000 kij kers). Het programma kreeg een 6,8 als rapportcijfer. Volgens het kijkonderzoek was het pro gramma van Van 't Hek ook het minst omstreden. Hij deed het bij meer kijkers goed dan Gaai kema, die ook veel lage cijfers kreeg. Het meest omstreden was echter de oudejaarsshow van Theo en Thea. Dit program ma kreeg volgens het kijkonder zoek zowel zeer hoge als zeer la- ge cijfers van de kijkers. Olie voor Marokkaanse kust TOKYO (AP) - Iets meer dan de helft van de Sovjet-burgers geeft de voorkeur aan het kapitalisme boven het socialisme, zo blijkt uit een re cente opiniepeiling onder Russen, Japanners en Amerikanen. De Ver enigde Staten zijn volgens de giste ren in Japan gepubliceerde peiling het populairste buitenland in de ogen van de Sovjet-burgers. bluste de brand en heeft het schip sindsdien op sleeptouw. Afgelopen donderdag braken enkele keren de sleeptrossen. Het is de bedoeling dat de Kharg- 5 nu wordt gesleept naar rustig wa ter ten zuiden van de Kaapverdi sche Eilanden. Daar moet in de loop van volgende week de nog resteren de lading worden overgepompt in een andere tanker. Dit schip is het TEL AVIV (GPD) De crisissitua- Ezer Weizman, is voorbij. Premier tie in Israël, ontstaan door het ont- Jitschak Shamir heeft de omstre- slag uit het kabinet van minister den minister van wetenschappen vanmorgen ontvangen en hem zijn ontslagbrief teruggegeven. Weizman, die contacten zou heb ben onderhouden met de PLO, kreeg te horen dat hij voor ander halfjaar uit het kernkabinet is gezet maar als minister mag aanblijven. Het gesprek tussen Shamir en Weiz man duurde maar zeven minuten en de twee zouden in een goede sfeer afscheid hebben genomen. Het kernkabinet, bestaande uit een gelijk aantal ministers van Ar beiderspartij en Likoed, neemt in Israël de belangrijkste beslissingen. De premier heeft ervan afgezien Weizman het geheime materiaal te tonen op grond waarvan hij het be sluit voor het ontslag heeft geno men. De minister heeft daar kenne lijk ook niet om gevraagd. Het bereikte compromis is waar schijnlijk het gevolg van bemidde lingspogingen door de leider van de religieuze Shas-partij, rabbijn Jit schak Peretz. Ook druk van Israëls president Chaim Herzog om de af faire niet te laten uitlopen op een kabinetscrisis heeft aan de oplos sing bijgedragen. Maar de belang rijkste factor was waarschijnlijk de omstandigheid dat geen van de be trokken politici belang heeft bij nieuwe verkiezingen op korte ter- Shamir vreest een nieuwe strijd om het leiderschap in de Likoed en de Arbeiderspartij is bang dat de af- faire-Weizman een slechte basis is voor het tegemoettreden van de kie zers. Minister van defensie Rabin (Arbeiderspartij) heeft gisteren la ten doorschemeren dat hij vindt dat Shamir op zijn minst niet helemaal WASHINGTON/PANAMA (GPD/AP) De eerste Amerikaan se legereenheden, in totaal 141 man, zijn gisteren uit Panama vertrok ken. De overige Amerikaanse mili tairen die deel uit maken van de 14.000 man sterke troepenmacht die betrokken was bij de invasie, wor den volgens het Witte Huis geleide lijk teruggetrokken. De Roomskatholieke aartsbis schop van Panama heeft gisteren gezegd dat een overeenkomst over ex-dictator Noriega, die sinds ruim een week in de ambassade van het Vaticaan in Panama zit, dichtbij is. Maar de definitieve regeling laat wellicht nog een paar dagen op zich wachten, aldus aartsbisschop Mar cos McGrath. Hij wilde niet zeggen of Noriega aan Panama dan wel de VS zal worden uitgeleverd. Het Wit te Huis zei gisteren slechts dat er nog geen overeenkomst is. Het is niet alleen nog onduidelijk of Norie ga aan Panama dan wel Amerika zal worden uitgeleverd. Het is ook on duidelijk of de Panamese regering Noriega wel wil hebben. Minister van justitie Rogelio Cruz Het onderzoek werd tegelijkertijd gelukkigst met hun huidige levens gehouden in de Sovjetunie, de VS omstandigheden, 92 procent van de Japan. In totaal werden 4000 Ja panners, 3000 Amerikanen 3000 Russen ondervraagd. Van de ondervraagde Amerika nen zei 72 procent de regering in Washington te steunen. Van de on dervraagde Sovjet-burgers betuig- procent zijn steun ondervraagden zei tevreden te zijn. bijna Van de ondervraagde Japanners was 73 procent tevreden en slechts 26 procent van de Sovjet-burgers zei content te zijn met zijn huidige omstandigheden. Op de vraag of kapitalisme of s gen regering. Slechts 41 procent cialisme de voorkeur verdient, ant- ongelijk heeft in zijn houding tegen Enkele opklaringen Droog weer, wolkenvelden maar in de loop van de dag enkele opklaringen. Minimumtemperatuur ongeveer min 2 graden, middagtemperatuur tussen 3 graden in Zeeland en om het vriespunt 1 in het noordoosten. Matige zuidoosten wind. De vooruitzichten tot en met zondag: eerst nog droog temperaturen dicht bij het vriespunt. Vanaf vrijdag overgang naar een wis selvallig weertype en enige stijging van temperatuur. Woensdag 3 januari zon op: 08.49 uur, zon onder: 16.41 uur; maan op: 11.27 uur, maan onder: Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.21 en 19.38 ui ter: 02.57 en 15.16 uur. 24 PAGINA'S Schrijver Belcampo gisteren overleden GRONINGEN (ANP) - De Neder landse schrijver Belcampo is giste ren op 87-jarige leeftijd in zijn woonplaats Groningen overleden. Uitgeverij Querido heeft dit be kendgemaakt. Belcampo, pseudo niem van Herman Pieter Schönfeld Wichers, schreef al in zijn studen- ^o^erdag tentijd verschillende humoristische verhalen. Zijn latere werk werd wat diepzinniger van thema en behan delde menigmaal absurd doorge voerde fantasieën. Als portrettist bereisde hij de meeste landen van Europa. Hij was huisarts te Bath- men en studentenarts in Gronin gen. Zijn werk werd met de Marianne Philipsprijs bekroond en de prijs van de stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945. Verder kreeg hij de Hen drik de Vriesprijs en de Tollens- prijs. de ondervraagde Japanners woordde 51 procent had vertrouwen in de eigen rege- burgers meer heil te ring. De Amerikanen bleken ook het socialisme. de Sovjet- het ka pitalisme, tegen 32 procent voor het laag v Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Capelle a/d IJssel. Wassenaarse wethouder overleden WASSENAAR - De Wassenaar- se WD-wethouder A.F. Coche- ret de la Morinière is gistermor gen om half negen overleden in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Cocheret de la Moriniè re leed aan een slepende ziekte. Hij is 59 jaar geworden. De WD'er kwam in 1980 in de raad en werd in 1983 wethouder. Hij is tot zijn vervroegde uittre ding topambtenaar geweest bij het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Wie hem als tweede WD-wethouder zal opvolgen is nog niet bekend. van Panama zei zondag dat Panama om Noriega's uitlevering zal vragen, zodat hij terecht kan staan wegens moord op zeker 10 officieren die bij de mislukte coup van oktober wer den omgebracht. Maar president Guillermo Endara zei enige uren la ter dat Panama niet gereed is om Noriega te berechten, al was het maar omdat het juridische systeem nog niet opereert. "Ik hoop dat de paus ons dit niet aandoet", aldus Endara die wil dat Noriega aan de VS wordt uitgeleverd. Hoewel de definitieve regeling nog niet bekend is, wil het Vaticaan duidelijk van Noriega af. Het gaf za terdag een veelzeggende verklaring uit waarin onder meer stond dat de kerk "niet van plan is in de weg te staan waar het gaat om iemand die van ernstige misdaden wordt ver dacht". Noriega zelf bracht het afge lopen weekeinde de meeste tijd al leen door in een kamer in de ambas sade. Hij werd door McGrath als "bleek, moe en slecht op zijn ge mak" omschreven. Ezer Weizman, oud-luchtmacht- commandant en ooit lid van de Li koed, is al jaren openlijk voorstan der van contacten tussen de Israëli sche regering en de PLO. Uit ver klaringen van premier Shamir in het afgelopen weekeinde is geble ken dat de Mossad, de in het buiten land opererende geheime dienst, de gangen van de minister is nagegaan. De dienst kwam er achter dat hij zes maanden geleden in Zwitserland een gesprek heeft gevoerd met de PLO-vertegenwoordiger in Geneve, Nabil Ramlawi. Shamir zou via de Mossad het verslag in handen heb ben gekregen dat Ramlawi van zijn ontmoeting met Weizman maakte voor intern PLO-gebruik. Regering Aquino flink gewijzigd MANILA (Rtr) - President Corazon Aquino van de Filipijnen heeft zon dag een ingrijpende wijziging in haar regering aangekondigd. Zij vervangt haar minister van financi ën samen met zeven andere min sters en het hoofd van de geheime dienst. De regeringswisseling volgt op de couppoging in december. De ministers van buitenlandse zaken, resp. Raul Manglapus en Fidel Ra mos, behouden hun functies. Het is de derde regeringswijziging in vier jaar. 'Noriega perste bedrijven via stromannen af COLON (AP) - Stromannen van Noriega hebben jarenlang internationale ondernemingen in de vrijhandelsstad Colon af geperst voor miljoenen, geld dat Noriega ontving en, volgens sommige Panamese autoritei ten, gebruikte voor de financie ring van drugshandel. Deze be kentenis heeft directeur Rafael Ceballos, van deze maatschap pij gedaan bij verhoor in de VS. De directeur van Transit, heeft zich aan de Amerikaanse autoriteiten overgegeven en ver teld dat de maatschappij 6 tot 8 miljoen gulden per jaar aan be lastingen oplegde aan de inter nationale bedrijven in Colon. S3-319 309 Showroom: Oude weg 145 - Haarlem Adres PostcodeTel Woonplaats Oeze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400 óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1