Lage belasting lokt rijke naar Antillen Wereldmacht op zoek naar internationale rol Pools parlement steunt sanering Eilanden aantrekkelijk om te overwinteren Nigeria dreigt weg te zakken in schuldmoeras Peru gaat bijna failliet door belastingontduiking SlotofFensief van jeans-exporteurs Chili Japan ambieert economische boven militaire functie ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 PAGINA 9 WILLEMSTAD (GPD) Overwinteren op de Antillen wordt aantrekkelijker voor Neder landse renteniers en gepensioneerden. De inkomstenbelasting voor buitenlanders is in dit belastingparadijs verlaagd naar vijf procent. Een aantal rijke Nederlanders heeft zich vooruitlopend op de soepelere belastingregeling al op een van de eilanden gevestigd. Voorwaarde is wel dat de belastingplichtige niet werkt op de Antillen. Hij moet bovendien op een van de eilanden een eigen huis kopen van ten minste 300.000 gulden. Daarnaast Jet eind van de jaren zeventig hield LAGOS (IPS) Rekenen maakt somber op het Nigeriaanse ministe rie van financiën en economische ontwikkeling. De rekenmeesters hebben weinig moeite met het voor spellen van de toekomst: het land zal jaarlijks bijna drie keer zoveel moeten betalen aan haar schuldei sers dan het handelsoverschot. Een ambtenaar maakt een een voudige rekensom: de komende twee jaar zal Nigeria 8,2 miljard dol lar (16,4 miljard gulden) aan rente en aflossing moeten neertellen; het handelsoverschot is 2,7 miljard dol lar; dus blijft eén gat over van 5,5 miljard dollar. Waar dat geld van daan moet komen is een raadsel. Ni geria kan niet aan zijn verplichtin gen voldoen. De buitenlandse schuld van het 'volkrijkste land van Afrika staat waarden een miljard dollar lenen, zou komen met de olie. De schuldei- begonnen te morren en wilden Lagos schrikte er zelfs niet rug een procent meer rente te beta- niet langer geld uitlenen aan ei len dan interbancaire norm (Libor). land dat eigenlijk geen poot had o Met het geld werd een cementin- op te staan. Nigeria kwam ernstig dustrie, papierfabrieken en een am bitieuze ijzer- en staalindustrie op gezet. Geen van de projecten lever den het vereiste geld voor rente- de betalingsproblemen van de banken geen i gen. Eind juni 1986 lanceerde de rege- aflossing op. De neergaande spiraal ring het Structurele Aanpassings i de schuldenlast was ingezet. Program de (SAP), die niet alleen ook de inhoud voor groot deel aan het Internatio- moet hij ook één persoon in dienst nemen, bij voorbeeld als huispersoneel. Volgens Antil liaanse belastingadviseurs is er veel belangstelling van Nederlanders die een gedeelte van het jaar in een warm klimaat willen doorbrengen. Lagos maakte zich aanvankelijk momenteel op ruim 30 miljard dol- weinig zorgen, herinnert Olu Falae naai Monetair Fonds (IMF) ontleen- lar. De schuldbetalingen slorpten zich. Hij is secretaris van de militai- de. Het SAP was bedoeld om het re regering van Nigeria. De daling vertrouwen van de geldschieters te- van de olie-inkomsten moest op de rug te winnen en zo betere voor een of andere manier worden opge- waarden voor uitstaande schulden vangen. Geld lenen was de eenvou- te krijgen. Lokkertje Nigeria dat percentage nog op comfortabele 1,4 procent. Maar tus- digste weg. Nigeria stond bekend nu is Nigeria's als het meest welvarende land 1 lingsverplichtingen liepen op van 4.4 miljard dollar in 1986 tot 6 mil jard dollar in 1988. De bedoeling is dat de daling, dit jaar inzet tot 4.4 miljard. In 1988 kwam Lagos met een nieuw plan: het Programma voor Omzetting van Schuld (DCP). Het idee is dat schuldeisers het uitstaan de bedrag omzetten in aandelen in een economische onderneming. In plaats van rente krijgen ze dan een deel in de winst. Bovendien worden hen als lokkertje allerlei financiële en belastingvoordelen aangeboden. Nigeria had niet al te hoog ge spannen verwachtingen van deze maatregel, gezien de bedroevende respons van de schuldeisers in een aantal Latijnsamerikaanse landen waar de methode al was uitgepro beerd. Als dit jaar een miljard dollar zou worden omgezet, zou het al mooi zijn, aldus Tony Ede, één van de verantwoordelijke ambtenaren voor het DCP. Maar tot eind november is slechts 265,9 miljoen dollar aan schuld om gezet. Met de tot aandelen omge toverde schuld zijn dertig e rijkdom, de olie, Afrika, dus veel moeite kostte het Met het programma moesten liefst sche projecten gefinancierd, aldus De Antillen willen met deze gunsti ge belastingregeling concurreren met overwinteringslanden als Spanje, zo verklaarde directeur Pe ter Smits van het ministerie van economische zaken. "De prijzen in Spanje zijn inmiddels fors opgelo pen. Men heeft er problemen met de taal en de Spaanse cultuur. Daar staat tegenover dat Curasao eigen lijk een stukje Nederland is: het sluit goed aan. Men kan hier z'n ei- èen pindakaas kopen. Iedereen spreekt goed Nederlands. De men- Moskou wacht zeer karige jaarwisseling MOSKOU (Rtr) - De van Moskou zullen zich bij gen bij de jaarwisseling lijks te buiten kunnen gaan aan spijs en drank. Veel produkten zijn niet verkrijgbaar of zijn bij zonder duur. Er is voldoende 'shampans- koye', Russische champagne, geproduceerd maar er zijn geen flessen om de drank in te doen. In een suikerraffinaderij in Mos kou ligt 3500 ton suiker opgesla gen, maar in 200 winkels is de suiker op. Er is echter een ge brek aan vervoer om de suiker van de raffinaderij naar de win kels te brengen, zo heeft het dag blad Moskovskaya Pravda giste ren gemeld. Op de vrije markt vliegen de voedselprijzen omhoog. Vlees kost vijftien roebel per kilo (50 gulden tegen de officiële koers). Tomaten moeten twintig roebel (62 gulden) per kilo opbrengen, zo meldde de vakbondskrant Trud. Een gemiddeld maand loon in de Sovjetunie bedraagt 230 roebel (710 gulden). sen zijn aardig. De dokter komt uit Nederland, de zuster komt uit Ne derland. Ik denk dat men zich op de Antillen bijzonder snel goed zal thuisvoelen", aldus Smits. Voor de Antillen betekent de komst van buitenlandse renteniers en gepensioneerden een grote sti mulans voor de economie. Hun komst betekent flinke investerin gen in de woningbouw. Inmiddels zijn de prijzen van de huizen op het eiland reeds aangetrokken. Er zijn eilandbewoners die hun familie uit andere landen laten over komen. Het gaat om een welgestel de mensen die veel geld uitgeven in restaurants, hotels en reisbureaus. Vooruitlopend op de nieuwe, aan trekkelijke belastingregeling heb ben zich nu reeds Nederlanders op Curagao gevestigd. Overigens is niet alleen de inkom stenbelasting voor buitenlanders Fusie HSA met Thomson-CSF kost geen banen DEN HAAG (ANP) - Het samen gaan van Philips HSA en het Franse concern Thomson-CSF heeft geen gevolgen voor het HSA-personeel in Hengelo, Apeldoorn en Diemen. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) heeft dit schrifte lijk geantwoord op vragen van het CD A-kamerlid Mateman. De leiding van Thomson-CSF heeft de directie van Signaal (HSA) opgedroogd: de olieprijs op de de jaren tachtig loos allerle: "Terwijl wij laag, zo stelt belastingadviseur Da- reldmarkt viel mian Leo: "De eilanden kennen ook drastisch, een zeer laag tarief voor successie- q, rechten en schenkingen, vooral als öpiX&cÜ het gaat om overdracht van bezit In 1977 kon Nigeria nog met van ouders naar kinderen". lenen niet De regering ging zorge- ook nieuwe leningen worden losge- verplichtingen aan. peuterd. In ruil daarvoor beloofde feite maar zo'n 5 mil- Lagos een liberaal economisch be leid, devaluatie van de munt (de nai- bezuinigingen op de over- kere neerbuigendheid In 1986 leek het er toch ernstig op heidsuitgaven. Het resultaat dat het voorlopig niet goed niet overweldigend: Nigeria's beta- denmoeras. Ede. Dat is aardig, maar Ede zegt r alistisch "omzetting van schuld is een leuke aanvulling op onze strate gie". Er moet veel meer gebeuren, wil Nigeria in de komende jaren niet verder wegzakken in het schul- GRATIS ZEEREISJE VOOR ZEEUWEN WARSCHAU (Rtr/KRF) - Het Poolse parlement heeft gisteren het ingrijpende saneringsplan van pre- rol i troffen voor 400.000 werklozen. Verder is een loonstop aangekon digd om een einde te maken aan de Mazowiecki goedgekeurd. De hyperinflatie. De ramingen voor de het marktmechanisme in de stijging van de consumentenprijzen in 1989 lopen uiteen van enkele hon derden tot enkele duizenden pro- samenge- centen. Westerse overheden hebben een door het IMF goedgekeurd zal flink worden Poolse vergroot. Het programma, dat steld met hulp van het Internationa le Monetaire Fonds, voorziet prijsvorming op basis van vraag len kan nu rekenen op steun en aanbod en het beëindigen subsidies. De Poolse regering houdt rekening met massa-ontsla- kele miljarden guldens. Een lening i 500 miljoen dollar door wester overheden is gisteren goedge- - HOEK VAN HOLLAND - Ongeveer 2600 inwoners van de provincie Zeeland hebben de afgelopen dagen een gra tis overtocht gemaakt naar Engeland. Dat gebeurde op schepen van de Stenaline, de Zweedse maatschappij die LIMA (IPS) Peru moet vorige week een aantal werklozen IMF 700 miljoen dollar en de Bank van 890.000 in 1990. De overheid voor Internationale Betalingen 2,15 heeft financiële voorzieningen ge- miljard dollar. gemachtigd de komende jaren het °P1 september de Maatschappij Zeeland heeft overgenomen. Om die aankoop te vieren, werd het ééndaagse reisje OPEC-voorzitter De OPEC (Organisatie van Olie-Ex porterende Landen) heeft een nieu we voorzitter. De Algerijn Sadek Boussena vervangt de Nigeriaan Rilwanu Lukman. Lukman kreeg vrijdag een andere post in de rege ring van Nigeria. Hij werd minister van buitenlandse zaken na onge veer drie jaar minister van olie te zijn geweest. De OPEC pleegt al leen ministers van olie tot voorzitter te benoemen. Nedschroef Nedschroef Holding (bouten en moeren) onderhandelt met het Duitse metaalconcern Thyssen uit Duisburg over de aankoop van Die Vereinigte Schraubenwerke in Es sen. Het Duitse bedrijf behaalde vo rig jaar een omzet van 100 miljoen mark. Er werken 600 mensen. Ned schroef zou met deze aankoop zijn bedrijfsomvang bijna verdubbelen. VS omhoog De index of leading indicators, een graadmeter voor de economische bedrijvigheid in de Verenigde Sta ten, is in november met 0,1 procent gestegen. De ontwikkeling van de als barometer voor de economie be schouwde index in november kwam overeen met de verwachtin gen. Een stijging duidt op toekom stige economische groei. Inflatie De werknemers in Brazilië willen hun maandsalarissen inruilen voor weeklonen om de inflatie voorgenomen beleid, vooral met be trekking tot de werkgelegenheid, uit te voeren. Ook heeft Thomson- CSF garanties gegeven voor het voortzetten van het huidige ar beidsvoorwaardenpakket, zo schrijft hij. HSA zal als een Nederlandse be sloten vennootschap deel gaan uit maken van Thomson-CSF. De groepsondernemingsraad heeft een positief advies uitgebracht en FNV, CNV, de Unie BLHP en de federatie van hoger Philips personeel hebben zich al akkoord verklaard. Volgens Van Voorst tot Voorst zal HSA een eigen Nederlandse identi teit in de defensiemarkt bewaren. Het concern zal zich verder ontwik kelen tot 'Centre d'Excellence' voor in hef bijzonder marinesystemen en radarsysteemtechnologie. r Harwich aangeboden c r Engeland. Zeeland. Gisteren ging de laatste groep t termijn ruim 1,4 miljard dollar (2,8 ljard gulden) lenen om het gat i korte Crediteuren hebben het vertrou- ling de staatsbegroting voor 1990 te dek- de meeste potentiele geldschieters SANTIAGO (IPS) - Chileense jeans-fabrikanten hebben een ex port-offensief naar de Verenigde Staten ingezet om te voorkomen dat de Amerikaanse invoerwet- ten hun exportsucces volgend jaar de das om doen. In de loop van het jaar werd duidelijk dat Chili voor het eerst meer spijker broeken naar de Verenigde Sta ten uitvoerde dan de kritische grens van één procent van de ei gen Amerikaanse jeansproduk- tie. Overschrijdt een land die grens, dan wordt het jaar daarna een invoerquotum vastgesteld. Omdat het invoerquotum niet lager mag zijn dan de totale uit voer in het jaar van overschrij ding, probeert de Chileense jeans-industrie de grens direct zo goed mogelijk te doorbreken. Ze mikken op een uitvoer van zes tot zeven miljoen broeken en jasjes. Een procent van de Amerikaanse produktie komt neer op zo'n vie renhalf miljoen kledingstukken. Amerikaanse kledingbedrijven verplaatsten de produktie van hun jeans jaren geleden naar Aziatische landen waar de kle dingstukken in elkaar werden ge zet. Toen de lonen in die landen weer stegen, kwam Latijns-Ame- rika meer in beeld omdat de transportkosten lager zijn. Chili had als bijkomend voordeel dat het over een relatief goedge schoolde arbeidsbevolking be schikt en eigen kledingbedrijven heeft die makkelijk konden om schakelen naar assemblage van Amerikaanse jeans. ken, zo heeft de regering gisteren of ficieel bekendgemaakt in de hoofd stad Lima. De belangrijkste boos doeners voor 1 tegenvallende sten door de belastingontduiking quez in juli berichten moest beves- eerste voorwaarde. Het vertrou wen in de sociaaldemocratische re gering van president Alan Garcia gat zijn de kreeg dit jaar een flinke knauw toen belastingopbreng- minister van economie Cesar Vas- i de inflatie. De financiering van het tekort i nodig voor investeringen tigen dat de regering ongedekte bankbiljetten had bijgedrukt om de werknemers in overheidsdienst te miljoen dollar in de industrie en de betalen. Dat voerde de geldont- openbare nutsbedrijven. Verder waarding op. Verder heeft nog nooit in de ge schiedenis van Latijns-Amerika een land zo weinig belasting geind: de afgelopen drie maanden betaalden ïiljoen dollar voor de land bouw, 180 miljoen voor defensie en in totaal 120 miljoen dollar voor ge- ri^^HtnorsffprincfhJnhn" axgeiopen arie maanaen Dexaaiai llïïiï °SCnht^f'englrziiïtï* deVeruanen slechts 2,2 procent v. korten op de betalingsbalans. Politieke waarnemers hebben e i hard hoofd in dat de regering i belasting. In Peru's beste jaren (1979-80) bedroeg het percentage nog 19 procent. Het onderzoeksbureau La Mone- staat is nieuwe leningen te krijgen. i de inflatie en de massale belas- TOKYO (IPS) - Zakenlieden, poli tici en bureaucraten in Japan ver wachten eensgezind dat hun land in de jaren negentig de belangrijkste economische grootmacht van de wereld zal worden. Die verwachting dwingt het land van de rijzende om na te denken over zijn politieke positie in de wereld. door Suvendrini Kakuchi/IPS De vraag hoe Japan een interna tionaal een rol kan spelen die past bij zijn economische status is een geweldige uitdaging voor de be leidsmakers. Pas in de tweede helft van de vorige eeuw gaf Japan onder (Amerikaanse) dwang zijn zelf ge- i isolement op. Daarna speelde procent per maand voor te m De geldontwaarding gaat zo snel dat een verstandig persoon zijn geld zo snel mogelijk uitgeeft. De belang rijkste vakbond, de Eenheidsvak centrale van de Arbeiders (CUT), heeft alle aangesloten bonden met als dieptepunt de Tweede We reldoorlog. Sindsdien heeft Japan uitsluitend als exporteur van zich laten horen. Met het vervullen van een vreedzame politieke rol in de in- J „«.„svawwu '"nationale arena heeft het land gespoord onmiddellijk met de tingontduiking. Door de inflatie van 2000 procent per jaar is het be lastinggeld vrijwel niets meer waard is tegen de tijd dat het in de schatkist belandt. De bureaucrati sche rompslomp kost niet alleen tijd maar ook geld. De Peruanen hechten bovendien niet erg aan de belastingbetalers- moraal, aldus La Moneda. In weinig I landen in de wereld is ontduiking - - van inkomstenbelasting zo'n natio- Zuidkorea vanwege de lage nate sport als in Peru. "Van de 21 UjH miljoen Peruanen voldoen maar 105.000 aan deze burgerplicht. Met duktie overplaatsten naar Hong kong lonen daar. Sindsdien exporteren de 'kleine tijgers' op grote schaal elektronica en auto's die in Japan andere woorden: een half procent zijn ontworpen naar de Verenigde van de bevolking". Staten, West-Europa en naar elkaar. De Japanse markt bleef echter vrijwel gesloten en, net als de Vere nigde Staten en Europa, eisen de 'kleine tijgers' nu hun deel op van de groeiende binnenlandse markt Japan. De kans lijkt echter niet Kenya: 14 banken nationaliseren groot dat Japan zijn protectionis- NAIROBiqPS)- De regering tische barrières afbreekt. fi- Japanse politici voeren aan d: hun markt nu eenmaal kleiner dan die van de Verenigde Staten e Kenya wil veertien banken nanciele instellingen die in proble men verkeren, overnemen. Ze wi: daarmee voorkomen dat particulie overheden een verlies West-Europa en dat het land niet op 300 miljoen dollar (600 miljoen gul import is ingesteld. "Als Japan in de den) lijden als de banken i jaren negentig een op invoer gerich- kop gaan. de 2 moet worden, zullen er De" regeringskrant Kenya Times drastische veranderingen moeten meldde dat de overname bedoeld is worden aangebracht in de huidige om "een mogelijke crisis in de industriële, economische en sociale bankwereld te voorkomen". Vol- structuren, en daartoe is Japan een- gens de krant i voudig niet bereid", aldus Yama- bank opgericht, de Consolidated 'Niemand twijfelt eraan dat xfê kg}. Japanners zich bewust zijn van hun ioöïï-vcci ucuij vt?xiAjju aj uit^ich- internationale verantwoordelijkhe- L zeï7overgegaanopTw7e'o"drièkeer den, maar niemand weet precies voorkomen dat de economische - wat die verantwoordelijkheden m- macht van het land wordt misbruikt houden", zegt Mitsuro Yamamoto, op een agressieve manier. "Wij werkgevers te onderhandelen een meer gespreide betaling loon. Veel bedrijven zijn al uit zich per maand betalen. Japan wil de grootste economische grootmacht worden en is daartoe al aardig op weg. De Japanse beurs, waar gisteren de traditionele jaar af sluiting werd gehouden, was het afgelopen één van de sterkst stijgende ter wereld. (foto AP) ment. Maar voor alles moet worden re uitgaven in Japan aanzienlijk ge- voerders van de Centrale Bank stegen. Dat had niet in de laatste het ministerie yan financiën weiger- Handel Britten Het tekort op de Britse handelsba- politici in het land zich tot dusver lans is verminderd van 1,83 miljard uitsluitend met binnenlandse aan- pond sterling in oktober tot 1,51 gelegenheden beziggehouden, zon- miljard pond (4,63 miljard gulden) der een duidelijke richtlijn op te in de afgelopen maand, zo heeft het stellen voor de Japans internationa- Britse bureau voor statistiek giste- le rol in het komende decennium. bekend Japans commentator ten bouwen aan de vrede en daar zichtbaar, doordat ook andere 'klei- afgelope: invloed voor aanwenden", zegt hij. Explosief en Singapore. Japan was een van de wikkelingsbeleid moet bijvoor- drijvende kracht achter die ontwik- beeld gericht worden op tastbare Japan keling. hulp aan het volk, als wij gerespec- loed wat minder teerd willen worden", zegt hij. De jaren is er felle kritiek ge- plaats te maken met Amerikaanse den commentaar. Verschillende druk. Washington wilde graag dat bronnen in de bankwereld beves- deel van de taak van poli- tigden echter dat de tieman in de Stille Oceaan op zich gang is gezet. omdat de Amerikaanse econo- Begin jaren tachtig hadden veel onder druk stond, mede door Kenyanen gebruik gemaakt van de tijgers' zich aanmelden, zoals leverd op Tokyo, omdat het ontwik- de hoge kosten van de wapenwed- vrije bankwetten door zelf Eén van de weinige zaken die wel pan is de belangrijkste bron duidelijk zijn, is dat de Japanse rol ontwikkelingsgeld voor de armste Malaysia, Thailand en Indonesië, de onderlinge afhankelijkheid steeds verder toeneemt. Maar Ja- bedrijfsleven gevolgen had kelingsbeleid voornamelijk gericht op de belangen van het eigen vaak rampzalige r het milieu. loop. Concurrent Japan werd in zijn nanciële onderneming op te zetten, echter nauwelijks gehinderd Ze trokken goedkope leningen De bewapeningsuitgi Japanse beleids smakers zeg- ii-overheidsinstellingen banken in moeilijkheden. bekendgemaakt. Het tekort kwam daarmee op het laagste ni- i sinds september Maar het is noodzakelijk dat Ja pan binnen enkele jaren een eigen s' ontwikkelt op zijn positie vooral merkbaar zal zijn in het oos- Aziatische landen, Azië, in hetzelfde gebied dustrielanden zijn 'dhutSS: Lage lonen gen dat het land zich militair in de 1986 ging enkele de Japanse macht ook militair logische ontwikkeling nog altijd di- werd gevoeld. De jaren tach- reet van Japan afhankelijk. ndering van het negatieve saldo de internationale gemeenschap, werd grotendeels veroorzaakt door een vermindering van de import., 'indt Eda Satsuki, lid van de oppo sitie in de Diet, het Japanse parle- i het decennium plosieve economische groei r geïndustrialiseerde landen als het wil dat er ooit Ook de economische banden tussen Japan en de buurlanden zullen deze financiële instellingen fail liet. Toen de paniek onder de reke- Yamamoto vindt echter dat Ja- moeten veranderen. In de jaren pan zijn positie in Azië moet herzien tachtig leverde Japan de buurlan- part- den technologie en halffabrikaten, jaren negentig beslist niet zal profi leren. Yamamoto: "Japan is zich van bewust dat de rest van Azië niet ninghouders uitbrak, greep de wil dat het een militaire mogend- heid in. Vorige maand werd heid wordt, vanwege het agressiever verleden. Daarom zal het zich tevre- het moeilijker maakt bankwet aangenomen die als Taiwan, Zuidkorea, Hongkong nerverhouding ontstaat. "Ons ont- terwijl sommige bedrijven hun pro den stellen met het spelen invloedrijke financiële rol". ciële instellingen uit de grond te stampen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9