We horen eindelijk weer bij Europa' E Molotov-cocktails naast de operatietafel Roemenen maken zich op voor moeizame herstelperiode 30 DECEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 7 ARAD De douanebeambte bij de grenspost Nadlac maakt maandagavond het V-teken en wijst naar de Roemeense blauw-geel-rode vlag met een gat erin. "Zo hoort onze vlag er uit te zien. Het communisme is weg, het symbool is verwijderd, maar Roemenië blijft een socialistisch land. Simpel". Zo simpel zal dat niet zijn. Misschien is de douanebeambte een van de weinigen die nog een toevoeging socialistische bij Republiek Roemenië wil. Vele anderen gruwen alleen al bij de gedachte. "Het communisme zal nooit meer de kans krijgen. Communisme, socialisme, ze hebben zich in Roemenië gecompromitteerd met tienduizenden doden". Het zijn woorden van Valentin Voicila, een acteur die de demon straties tegen Ceausescu in Arad heeft geleid. Hij is door het volk gekozen om tijdelijk de leiding in de stad en de provincie op zich te nemen. Arad is de eerste stad die we vanuit Hongarije binnenrijden. "Roemenië zal gewoon Roemenië zijn", zegt Voicila. Iliescu Uji heeft vertrouwen in de tijdelijke president Ion Iliescu. "Hij kent de problemen van minderheden heel goed, omdat hij vroeger in Timisoa- ra heeft gewerkt. Hij heeft intelli gente mensen om zich heen verza meld en staat onder grote druk van het volk om er iets van te maken. Deze revolutie is niet van de intelli gentsia uitgegaan, maar van het volk. Als de nieuwe leiders het niet goed doen, komen we nog een keer in opstand". Een van de moeilijkste taken die de nieuwe leiders op zich moeten nemen, is het reorganiseren van het onderwijs in het land. Er was tot voor kort geen boek te vinden zon- der portret en politieke uitspraken Kinderen verzamelen lege kogelhulzen na de felle gevechten. (fotoAP) van Ceausescu. Overal is men be- bruik bij vooral de verpleegsters soms onbekend is. Hulp van het Ne derlandse team van Artsen zonder Grenzen kon worden geweigerd, omdat er dokters genoeg zijn. In Arad is niet zo hevig gevochten, er vielen 'slechts' 48 doden en in het hospitaal liggen nu nog 60 gewon den, waarvan enkelen levensge vaarlijk. In het ziekenhuis is einde lijk ook weer na vele jaren de ver warming hoger gezet en er is warm water. Alleen deze betrekkelijk kleine veranderingen doet de arts Milovoi Stamoran al enthousiast en met tranen in de ogen uitroepen: "We zijn nu eindelijk weer Europa! De nieuwe leiders die in Roeme nië zijn opgestaan, hebben nog niet het volledige vertrouwen van de dokter. Maar hij stelt met nadruk dat hij geen politicus is. Ervaringen uit het verleden hebben hem licht wantrouwend gemaakt. "Er is hoop. Maar die hoop had ik ook in 1968, toen Tsjechoslowakije zich leek te ontdoen van het juk van de communisten. Toen weigerde Ceausescu troepen te sturen om de Praagse Lente te beëindigen. Die zelfde Ceausescu heeft ons land de afgelopen jaren vernietigd. De rede nen van mijn reserves zijn onder meer dat de nieuwe leiders uit de communistische partij komen, ook al zijn het mensen die in het verle den kritiek op Ceausescu hadden. Waakzaamheid is geboden. Vooral in deze periode van desorganisatie en paniek. Het optimisme over heerst echter. Stamoran: "We voelen ons een beetje als een patiënt na een ampu tatie. Uit ons hoofd is een tumor weggehaald. Een tumor van de angst. Maar zal zo'n patiënt nog wel een goed leven kunnen leiden. Ik heb wel veel hoop, want onze maat schappij is gelukkig niet ziek. Onze voormalige leiders waren het. We hebben lang gewacht met deze op stand. Het is moeilijk om held te zijn, maar we hebben de schande uitgewist voor de ogen van heel Eu ropa". Hij begint opnieuw te snikken en excuseert zich daarvoor. Op het plein in het centrum van Arad heb ben de afgelopen week tienduizen den mensen gedemonstreerd. In een groot bestuursgebouw probeert tijdelijk burgemeester Voicila orde op zaken te stellen. "Het volk heeft gevochten", zegt hij, "om vrij te kunnen denken. Pas als we de men sen bewust maken en in zichzelf kunnen laten geloven, is de revolu tie geslaagd". Profiteren Eerste zorg van het plaatselijke Na tionaal Front voor de Redding van Roemenie de noodtoestand onder controle krijgen. "Er zijn mensen die helpen, anderen zullen alleen profiteren van de situatie. Dat is nu eenmaal zo. Natuurlijk schuilt er ge vaar in dat we oude communisten hebben gevraagd de leiding op zich te nemen. Maar ze zijn nodig omdat ze de kennis bezitten het land te be sturen. In Roemenië is een schok golf nodig geweest voor de bevrij ding. Geweld was bijna onvermij delijk. Het offer is echter wel erg groot geworden. Het zal de mensen misschien helpen de geest van de omwenteling levend te houden en acties te blijven ondernemen. Wat onze nieuwe leiders betreft, een Chinees spreekwoord luidt: 'Het maakt niet uit welke kleur de kat heeft, als hij maar muizen vangt'. Tijdens het gesprek gaat de tele foon. Een klein wonder, want de di recteur van de nationale telefoon maatschappij, een Ceausescu-ge- trouwe, is donderdag gearresteerd en heeft kort daarvoor de meeste lij nen en internationale telefoonver bindingen eigenhandig vernield. Het telefoontje voor Voicila komt van een van de nieuwe ministers in Bukarest. Als hij ophangt zegt Voi cila: "Hij wil dat er harder wordt ge werkt, dat we niet achterover gaan zitten in onze'stoelen, nu de dictator is verdreven en berecht. Hij zegt dat we vooral moeten stimuleren dat er kleine bedrijfjes worden opgericht die in de toekomst belangrijk zullen zijn voor de economie van ons land. We weten nog niet hoe we zoiets moeten aanpakken". Voicila's optimisme over de toe komst van Roemenië is groot. "Kijk om u heen, wat er al in drie dagen is bereikt. Het is nog te vroeg om te zeggen wat het zal worden, maar er staan al nieuwe groepen op die een politieke partij aan het formeren zijn. Die zullen meedoen aan de ver kiezingen van april volgend jaar. Ze hebben nog geen namen, maar als ik onze mensen zo bezig zie, kan ik niet geloven dat het ooit nog eens zo verkeerd zal gaan met Roemenië als voorheen". Hongaren In Arad is deze week de Democrati sche Bond voor Hongaren in Roe menië opgericht. In het koude ge bouw, waar ook de plaatselijke krant zetelt, vertelt Janos Uji, de woordvoerder van de nieuwe partij, dat vooraanstaande Hongaren aan de wieg stonden van deze bond. Uji: "We zijn de grootste etnische min derheid in Europa. Er leven in Arad en omgeving honderdduizend Hongaren. We vormen tien procent van de Roemeense bevolking. De afgelopen 25 jaar waren wij het slachtoffer van de duivelse politiek van Ceausescu. Voor hem beston den er geen minderheden. Wij heb ben onze rechten verloren en die willen we terug. Een eigen krant, ei gen scholen, eigen radio en eigen universiteit. Vanaf het moment dat Ceausescu aan de macht kwam, heeft hij langzamerhand allerlei maatregelen genomen die het leven als Hongaren in Roemenië onmoge lijk hebben gemaakt". Uji: "Het Hongaars op de univer siteiten is verboden. Het gevolg is dat we een tekort aan leraren heb ben gekregen. Iedere docent die op een van de Hongaarse scholen met pensioen ging, werd vervangen door een Roemeen. Er werd alleen in het Roemeens lesgegeven. We leerden onze kinderen Roemeense geschiedenis, maar van onze eigen geschiedenis mochten ze niets we ten. Dat is toch te gek". Hij slaat daarbij op tafel, dat kopjes en scho tels rinkelend opspringen. Leden van de bond trekken deze dagen over het platteland om van de Hongaren steun te krijgen voor de nieuwe partij. Voordat in april de al gemene vrije verkiezingen worden gehouden, moeten we ons hebben georganiseerd als een sterke groep. We hebben een politiek programma opgesteld waarmee we de steun van alle Hongaren in Roemenië hopen te krijgen. We willen absoluut geen totale autonomie van Bukarest, laat staan aansluiting bij Hongarije". Uji leest het partijprogramma voor, andere leden van de bond ap plaudisseren bij de belangrijkste punten van het programma. Erken ning van het Hongaars als officiële taal in het onderwijs en in de be stuurlijke organen. We zullen weer Hongaarse lektuur kunnen lezen, naar de Hongaarse tv kijken en Hongaarse kranten kunnen lezen. We willen dat er een ministerie voor minderheden wordt opgericht die de rechten van alle minderheden, zoals Duitsers, Serven en Kroaten goed beschermt. Alle minderheden moeten evenredig worden verte genwoordigd in politieke organisa ties en in leidinggevende functies". De weg naar Arad, 50 kilometer van de grens, is slecht. Het is aardedon ker en mistig. Geen veilige tijd meer om te rijden omdat her en der nog wordt geschoten, vooral op auto's. Maar een dokter uit het ziekenhuis van Arad, die met ons meelift, be zweert dat alles nu onder controle is op deze route. Regelmatig duiken in de mist ineens schimmen de weg op die nauwelijks zijn te ontwijken. Ze behoren tot zwaarbewapende leger eenheden of ordediensten van bur gers, die elke auto controleren. Doorrijden is dodelijk. Met de loop van de mitrailleur door het geopen de raampje gestoken wordt telkens gevraagd wat het doel van de tocht De arts is een uitstekende vrijge leide. Hij gaat het stoffelijk over schot van een Hongaarse vrachtwa genchauffeur uit het ziekenhuis in Arad halen en afleveren bij de fami lie die wacht aan de grens. De chauffeur is een week geleden door leden van de Securitate neerge schoten, toen hij met hulpgoederen op weg was naar Timisoara, de stad waar de revolutie begon. Ook een soldaat van het leger werd ver moord, een meereizende verslagge ver uit Engeland werd gespaard. Ve komen in Arad aan zonder dat we het weten. Ceausescu is weg, het volk heeft gewonnen, maar de men sen zitten nog steeds in het donker. Dat zal niet zo snel veranderen. Uit veel huizen komt alleen het blauwe schijnsel van de tv, die de laatste da gen urenlang uitzendt. Revoluties naire discussieprogramma's, afge wisseld met kerstliederen, liederen van de Nederlandse groep BZN en het Volendammer Visserskoor. Net als de avond ervoor wordt ook don derdagavond het proces tegen Ceausescu en zijn vrouw, plus hun executie, integraal uitgezonden. Daarna brengt de Televisie van Vrij Roemenië de speelfilm The Great Dictator met Charlie Chaplin in een persiflage op Adolf Hitler. Verwarring Er heerst verwarring in Arad. Veel mensen werken nog niet en staan in groepjes op straat te praten. Een veel gestelde vraag is natuurlijk hoe het nu verder moet. De zo stereotie pe Oosteuropese lange rijen voor de winkels zijn er echter nauwelijks meer. Ineens is er weer van alles te koop in de stad. Want wat tot voor kort werd geëxporteerd, blijft nu in Roemenië zelf. Ook voedsel uit het buitenland, aangevoerd door vele vrachtwagens, wordt nu verdeeld. De revolutie heeft zich afgespeeld in buitengewoon goed weer. Maar nu begint het koud te worden en te sneeuwen. In de winters is in het verleden de grootste honger gele den. Vooral de laatste dagen is de voedselhulp uit met name buurland Hongarije op gang gekomen. In het ziekenhuis Spitalul Gudetean, mid den in de stad, is weer genoeg te eten voor de patiënten. Het Interna tionale Rode Kruis zorgde eerder deze week al voor de juiste hoeveel heden medicijnen, waarvan het ge- Foto boven: grote schoonmaak in een verwoeste stad. Foto rechts: Sol daten voeren op het stadsplein van Timisoara de duiven tijdens een korte pauze. Foto onder: soldaten lo pen door de privé-vertrekruimte van Ceausescu op de internationale luchthaven bij Bukarest. (foto's ap> gonnen die bladzijden er uit te scheuren, maar daarmee is nog niet de hersenspoeling van de kinderen ongedaan gemaakt. Christian Moisescu is leraar En gels op een gymnasium. Op deze scholen werd maar vier maanden in het jaar les gegeven. De rest van het jaar werkten de leerlingen op het land. "We hebben de leerlingen vre selijk voorgelogen. Dat Ceausescu de meest geliefde man was in het land, dat hij een van de belangrijk ste wereldleiders was. Al zijn uit spraken werden op de scholen on derwezen en ze waren verplicht ze allemaal op te schrijven en uit het hoofd te leren. Hoe krijgen we dat er in de toekomst weer uit?" De scholen beginnen pas weer op 17 januari, om iedereen de tijd te ge ven het onderwijs aan te passen aan de nieuwe situatie. "Het zal voor de meeste leerlingen een schok zijn, straks in de klas te zitten zonder portret van de leider, zonder de ge bruikelijke indoctrinatie. De boe ken zullen zijn gekuist, ze hoeven niet naar ideologische bijeenkom sten en ze hoeven geen legertrainin- gen meer te volgen. De gedachten kunnen nu vrij zijn. We zullen hen duidelijk moeten maken dat onze hersens niet met laarzen zijn plat te trappen. Dominee Popa Doru, een baptis tenpredikant uit Arad: "Tijdens de demonstraties hebben duizenden mensen op het plein in de stad gebe den en op de knieën gelegen. Voor het eerst in 45 jaar. Het was een wonder. God was met ons, en is dat nog. Hij heeft ons door deze week geholpen. Religie zal nu een heel be langrijke rol gaan spelen. We moe ten moraal hebben, zonder dog ma's. We streven niet naar meer worst en melk. Nu we de vrijheid hebben, komt de rest vanzelf. De naam van de plaatselijke krant is veranderd in 'De Waarheid' en er staan geen communistische slogans meer in. Volgens Valentin Voicila wordt de krant belangrijk bij het verstrekken van informatie aan de mensen, "maar we hebben grote be hoefte aan drukpersen en kopieer apparaten. We moeten de mensen organiseren en daar hebben we inkt en papier voor nodig. We zijn 25 jaar onwetend gehouden. De mensen moeten weer goede literatuur kun nen lezen. Moisescu, de leraar: "Ik zou graag 'Lof der Zotheid' van Erasmus wil len lezen, in welke taal dan ook". 7 Jk m - -S tOpfr /'.C ■'"'Cf! BRASOV Adrian Sangeorzan praat er slechts aarzelend over. De Roemeense gynae coloog (36) heeft voor en tijdens de kerstdagen vier dagen en nachten in een vrouwenkliniek in Brasov een groot aantal gewonden moeten opereren, terwijl de kogels door de ruiten vlo gen. Operaties bij kaarslicht, zonder narcose, zonder plasma, maar met een steeds onverbid delijker toeslaande moeheid. En de angst dat de Securitate ook de kliniek zou binnendrin gen. De zwaarste dagen van zijn leven, zegt Adrian een week later. door Peter Frequin Een vrouwenarts als chirurg. "Naar specia lisme werd niet gekeken, iedereen werd inge zet", aldus Adrian. In Brasov is een week lang enorm gevochten. Van het hotel aan de Bule- vard Republici, op nog geen vijftig meter van het centrale gebouw van de veiligheidsdienst, is niet veel meer over. Opgedroogd bloed ge tuigt van de felle strijd in het middeleeuwse centrum van de stad. Het veiligheidsgebouw heeft twee dagen gebrand. Nu bewaken solda ten en burgers het gehavende pand om te voor komen dat documenten verdwijnen. Adrian had daar allemaal geen weet van tij dens zijn eigen, vaak hopeloze strijd tegen de dood van zijn zwaargewonde patiënten. Ook rond de vrouwenkliniek werd hevig gevochten en hebben zich vreselijke slachtpartijen voor gedaan. De tweede nacht van zijn lange wake was de ergste, weet de arts zich te herinneren. "Er waren geen soldaten om ons te helpen. Naast de geïmproviseerde operatietafels lagen zelfgemaakte molotov-cocktails klaar om óns de onze patiënten te verdedigen. We wisten niet eens wat we er mee móesten doen". Ze hebben enorm veel geluk gehad, beseft Adrian later. "Vanuit het raam konden we zien hoe mensen bij bosjes werden neergemaaid. De Securitate schoot met machinegeweren op groepen ongewapende burgers. Terroristen drongen het huis naast de kliniek binnen en hebben een zevenjarig meisje in haar bed zo maar doodgeschoten. Ze gebruikten speciale kogels, die bij het binnendringen van het li chaam uit elkaar spatten. Van de mensen die bij ons naar binnen werden gedragen, was tachtig procent al dood". Hij, die als arts toch een en ander gewend is, zal de aanblik van sommige verwondingen nooit meer vergeten, evenals zijn gevoelens van diepe wanhoop, wanneer weer een van de gewonden op de ope ratietafel het leven verloor. Toen Adrian na de vier langste etmalen van zijn leven de kliniek verliet, zag zijn vertrouw de stad er totaal anders uit. Een groot deel van het centrum van Brasov lag in puin. En lijken, overal lijken. Nog steeds is geen cijfer bekend, maar ook in Brasov moeten duizenden doden zijn gevallen. Adrian, die door zijn overver moeidheid toch al enig gevoel voor realiteit verloren was, dacht aan hallucinaties te lijden. "Die onwezenlijke droom werd wreed ver stoord toen een terrorist een geweer op mij richtte en begon te schieten. Ik begrijp nu nog niet waarom hij mij niet heeft geraakt". De strijd is gestreden, ook in Brasov. Aan het voortdurende schieten, waaraan de bevolking al was gewend, is vorige week een einde geko men. Toch is Adrian nog voorzichtig. "Er lo pen nog veel terroristen vrij rond. Van waan zinnigen kun je alles verwachten". Hoop en vertrouwen overheersen echter, ook bij de Roemeense vrouwenarts. "Het grote hek om ons land is verdwenen. Daarmee zijn Roemenen eindelijk wereldburgers gewor den". Hij werkt al weer hard in zijn kliniek. Met nieuwe instrumenten, hulp van buiten landse artsen en genoeg medicijnen. "Het mag nooit meer gebeuren dat tijdens een bevalling vrouwen of pasgeboren baby's sterven, omdat de juiste medicijnen ontbreken. Nooit meer".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7