'HELP DE ROEMENEN, GEEF ZE EEN KANS' belofte vrije verkiezingen Havel doet Albanië blijft ontsnappen aan perestrojka Etnische Bulgaren krijgen naam terug Aanslag doodt agent Suriname Kijk vanavond naar RTL-VERONIQUE Live-uitzending t.b.v. de actie AoA W Debat over Poolse westgrens laait op Gelukwensen van Sovjetunie ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 PRAAG (DPA/AP/ANP/AFP) - In zijn eerste toespraak als president van Tsjechoslowakije heeft Vaclav Havel giste ren de bevolking vrije verkiezingen beloofd. Vanaf het bal kon van zijn ambtsverblijf legde Havel kort na zijn verkie zing een "Verklaring aan de Natie" af die nog geen twee mi nuten duurde. Op het binnenplein van de Praagse burcht had zich een menigte verzameld van ruim 30.000 mensen. Gisteravond vierden duizenden mensen feest op het plein. Havel hield zijn gehoor op het plein voor dat de vrije verkiezingen in alle rust moeten worden voorbereid "om niet het zuivere aangezicht van de fluwelen revolutie te besmeu ren". De menigte juichte hem toe. Op de spandoeken stond onder meer te lezen: "Meneer de presi dent, wij respecteren u" of "Wij heb ben weer een meneer als presi dent". Na de toespraak werd in de Veits Dom, nabij de burcht, een speciale mis gehouden onder leiding van kardinaal Frantisek Tomasek. De na een presidentsbeëdiging gebrui kelijke receptie had Havel van het programma afgevoerd. De daarmee uitgespaarde gelden bestemde hij voor de hulp aan Roemenië. Volgende week dinsdag al brengt de nieuwe Tsjechoslo waakse presi dent een officieel bezoek aan de DDR, waar hij onder meer bespre kingen zal voeren met Manfred Ger- lach, de voorlopige president van de DDR die evenals Havel geen com munist is. Gerlach bracht eerder de ze maand een bezoek aan Tsjechos lowakije en had toen ook een ont moeting met Havel. Daarna zal hij een bezoek aan München brengen. De leiding van de Sovjetunie heeft gisteren boodschappen met gelukwensen gestuurd aan Havel zowel als aan Alexander Dubcek. Volgens regeringswoordvoerder Gennadi Gerasimov "wensen wij hun vruchtbaar werk toe op deze hoge staatsposten. Ons land respec teert de keuze van Tsjechsolowa- Topman kartel Medellin gepakt BOGOTA (DPA/RtrAJPI) - Het Colombiaanse leger heeft giste ren bij een overval op een land goed in Necocli aan de Caribi sche kust opnieuw een kopstuk van de drugsmaffia opgepakt. Het gaat om Jose Antonio Ocampo Obando, de tel van Medellin. Hij komt even wel niet voor op de lijst van ver dachten om wier uitlevering is verzocht door de VS. Volgens de politie houden eerste man Pablo Escobar en de derde man van het kartel, Jorge Luis Ochoa, zich schuil in een gebied enige honderden kilome ters ten noorden van Bogota. De tweede man, Jose Gonzalo Rodriguez Gacha werd daar twee weken geleden bij een ac tie van de politie doodgeschoten samen met zijn 17-jarige zoon Freddy en vijf lijfwachten. Het door Escobar, G^cha en Ochoa geleide kartel van Medel lin heeft in tien jaar tijd de cocaï nehandel in Colombia weten om te vormen tot een ware industrie met een jaaromzet van 50 mil jard gulsen. De vierde man van het kartel, Carlos Lehder, zit een levenslange gevangenisstraf uit in Florida nadat hij in augustus aan de Verenigde Staten was uitgeleverd. kije en spreekt als zijn overtuiging uit dat onze betrekkingen als bond genoten zich zullen blijven ontwik kelen, in een geest van wederzijds begrip en goede nabuurschap". De Amerikaanse president Bush stuur de ook een gelukstelegram. Hij noemde de benoeming van Havel "de bekroning van een jaar van adembenemende veranderingen". Macht Havel is de negende president van Tsjechoslowakije sinds het land op 28 oktober 1918 werd gesticht. De grond,wet geeft aan het staatshoofd verstrekkende bevoegdheden. Maar de president was in het verle den, ondanks al zijn grondwettelij ke macht, feitelijk ondergeschikt aan de communistische partij. De president is verantwoording schuldig aan het parlement. Hij heeft de bevoegdheid regeringen te benoemen en te ontslaan, het parle ment te ontbinden en amnestie af te kondigen. Het staatshoofd is opper bevelhebber van de strijdkrachten en kan bevelen uitvaardigen aan le ger en politie. Tot de macht van de president behoort verder dat hij naar eigen inzicht het parlement mag ontbinden en verkiezingen mag uitschrijven. Vooral wegens deze bevoegdheid ziet het Burger- forum in Havel een garantie dat er spoedig vrije verkiezingen zullen worden gehouden. Amnesty: kabinet Israël moedigt legergeweld aan LONDEN (AFP) Amnesty Inter national is bang dat de regering van Israël het doodschieten van Pales tij nen door het leger met de mantel der liefde heeft bedekt of zelfs heeft aangemoedigd in een poging de Pa lestijnse opstand te onderdrukken. In een rapport hekelt de interna tionale mensenrechtenorganisatie de voorschriften in het Israëlische leger over het gebruik van vuurwa pens. Met deze regels in de hand kan in bepaalde gevallen het dood schieten van Palestijnen, ook onge wapende, worden "gerechtvaar digd". Sinds het begin van de Intifada twee jaar geleden werden meer dan 560 mensen door kogels gedood. Van hen waren er 130 beneden de 16 jaar, aldus Amnesty. De organisatie noemt het verontrustend dat Israë lische militairen zich steeds vaker geroepen voelen te schieten op op standelingen, ook als hun leven niet direct in gevaar is, bijvoorbeeld wanneer jongeren hen met stenen bekogelen. BONN (AP) - Voorzitster Rita Su- essmuth van de Westduitse Bonds dag heeft gisteren voor opschud ding gezorgd door voor te stellen dat West- en Oost-Duitsland de on aantastbaarheid van de Poolse westgrens met een gezamenlijke verklaring bekrachtigen. In het Westduitse dagblad Neue Ostnabrücker Zeitung verklaarde Suessmuth dat het nu eindelijk tijd was geworden voor een "duidelijke gemeenschappelijke verklaring van goede wil" om zo de Polen voor eens en altijd de vrees te ontnemen dat er aan de grenzen kan worden getornd. Ze zei dat er in het Verdrag van Warschau is vastgelegd dat Bonn geen aanspraak meer op Pools ge bied zal maken. Bovendien staat in de CVSE-slotakte van Helsinki dat de grenzen alleen op vreedzame wij ze en met wederzijdse instemming kunnen worden gewijzigd, aldus Suessmuth. De voorzitter van de Bond van Verdreven Duitsers (BdV) Herbert Czaja verweet Suessmuth onmid dellijk dat zij zich met haar uit spraak "achter de groep stelt die de doodgravers van Oost-Duitsland willen worden". Volgens Czaja overtreedt Suessmuth met deze uit spraak bovendien de Westduitse grondwet. Regeringswoordvoerder Dieter Vogel verklaarde dat de bondsrege ring de oproep van Suessmuth met het haar toekomende respect voor kennisgeving had aangenomen, maar dat "navolging hiervan voor lopig nog niet mogelijk is". Ook minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher kreeg lik op stuk van de Bond van Verdreven Duitsers. In een inter view met het boulevardblad Bild had Genscher gezegd dat er tussen hem en bondskanselier Kohl geen noemenswaardige meningsver schillen meer bestaan over de Oder- Neisse grens. De secretaris-generaal van de BdV, Hartmut Koschyk, noemde deze uitspraak "politieke valsmun terij". Genscher zou dit alleen heb ben gezegd om "zich aan de Duits- land- en Oostpolitieke successen van Kohl te kunnen spiegelen". Woordvoerder Hans-Rolf Goebel van de FDP, de partij van Genscher, verklaarde dat deze aantijging niets anders was dan "een lachwekkende poging van een politieke dwerg de populairste politicus van de Bonds republiek ongeliefd te maken". De kersvers tot nieuwe presi dent van Tsjechoslowa kije gekozen Va clav Havel in specteert als op perbevelhebber van het leger de erewacht bij de Praagse kasteel. Hij werd daar bij vergezeld door minister van defensie Mi- roslav Va eek (l). PARAMARIBO - Een politieman is vannacht gedood tijdens een be schieting van een politie-auto bij het bauxietbedrijf Paranam. Een andere agent raakte zwaar gewond. Gelijktijdig met de aanslag op deze agenten werd in Paramaribo het hoofdbureau van politie door onbe kenden onder vuur genomen. Het was de vijfde beschieting van een politiepost sinds begin december. Bij de acties waren tot nu toe geen doden of gewonden gevallen. De Surinaamse Politiebond heeft verontwaardigd gereageerd op vooral de laatste aanslag. In bedek te termen werd gedreigd met een staking. De regering is bezig de bur- gerpolitie beter te bewapenen. Het politie-apparaat werd in de periode- Bouterse verwaarloosd ten gunste van het Nationaal Leger en de mili taire politie, die over algemene op sporingsbevoegdheid beschikt. door Marie Annet van Grunsven Net als bij de (vermoedelijke) brandstichting in het kantonge recht kan naar de identiteit van de daders slechts gegist worden. Be kend is dat de politie het aan de stok heeft gekregen met de indiaanse be woners van Bernharddorp, dicht bij Paranam. Daar zijn onder jongeren arrestaties verricht in verband met roofovervallen. De bewoners van Bernharddorp vinden dat zij behan deld worden als Toekayana-india- nen, die vanaf eind augustus de we gen in West- en Midden-Suriname gesloten houden. Het dorpshoofd heeft al gewaarschuwd voor escala tie. Een andere mogelijkheid is wraakacties van de drugsmaffia. Mogelijk heeft de Surinaamse poli tie de aandacht van de internationa le drugshandel op zich gevestigd door aanhoudingen wegens de smokkel van partijen van 200 en 335 kilo cocaïne. Tijdens de eerste grote cocaïne-rechtszaak werden hand granaten gegooid naar de woning van een officier van justitie. SOFIA (AP) - De Bulgaren van Turkse afkomst, die onder het be wind van Todor Zivkov werden ver plicht een Bulgaarse naam aan te nemen, mogen hun oorspronkelijke naam weer voeren. Parlements voorzitter Stanko Todorov zei dat gisteren tegen een menigte van dui zenden Turkse Bulgaren en Po- maks (islamieten van Slavische af komst), die voor de tweede achter eenvolgende dag voor de Nationale Assemblee eisten dat ze hun oor spronkelijke namen weer terugkre gen. Todorov zei dat in de toekomst ie dereen in Bulgarije zijn "naam, godsdienst, en taal" in vrijheid kan kiezen. Algemeen wordt aangeno men dat het besluit is genomen op een spoedvergadering van het Cen traal Comité, dat gisteren bijeen was geroepen. Een van de demonstranten in So fia zei dat de autoriteiten in het dis trict Gotstsje Deltsjev hen hadden gezegd dat de Turken hun oude naam niet terug zouden krijgen "wat de politici in Sofia ook beslui ten." De nieuwe Bulgaarse partijleider Petar Mladenov heeft over de kwes tie van de Turkse Bulgaren een on derhoud gehad met het hoofd van de islamitische gemeenschap, mufti Nedzo Gendzev. Daarbij heeft Mla denov toegezegd dat er spoedig een wetsontwerp zal worden ingediend dat volledige godsdienstvrijheid ga randeert. Voor het hoofdkantoor van de communistische partij ver zamelden zich gisteren 2000 journa listen, die persvrijheid eisten. De leider van de onafhankelijke vakbond Podkrepa Konstantin Trentsjev heeft gisteren op de tele visie verklaard dat de vakbond er aan vasthoudt dat economische hervormingen niet los kunnen wor den gezien van democratische her vormingen. Hij zei dat de Unie van Democratische Krachten, een over koepelende organisatie van onaf hankelijke vakbonden, politieke or ganisaties en milieugroepen, zal aandringen op een "verscheiden heid van vormen van eigendom", en zal eisen dat de privatisering van kleine ondernemingen snel wordt doorgezet. De belangrijkste eis van Podkrepa is dat het machtsmonop olie van de communistische partij uit de grondwet wordt geschrapt. Het Bulgaarse parlement heeft een vergadering hierover vervroegd naar 15 januari. HEERLEN - Het is vrijwel uitge sloten dat de Oosteuropese hervor mingslawine die alle landen ten oosten van het 'IJzeren Gordijn' in zijn actieradius heeft betrokken, zal door Frits Schils overslaan op het laatste stalinisti sche bolwerk: de Socialistische Volksrepubliek Albanië. Een Joegoslavische krant maakte vorige week weliswaar melding van de arrestatie en aansluitende depor tatie van anticommunistische beto gers in de Noordalbanese industrie stad Shkodra (Skutari), maar in het verleden is gebleken dat de Joego slavische berichtgeving over ont wikkelingen in Albanië verre van betrouwbaar is. De betrekkingen tussen Tirana en Belgrado worden door groot wantrouwen geken merkt en dit leidt ertoe dat de infor matiestroom in beide richtingen niet bepaald objectief is. Openlijke demonstraties tegen Schietpartij In de Zuidfranse stad Nimes zijn bij een vuurgevecht twee politieagen ten en een ontsnapte gevangene om het leven gekomen. De twee agen ten achtervolgden de 31-jarige man. Toen hij zich klem had gereden in een doodlopend straatje, opende hij het vuur op zijn belagers. De man was op 10 december met drie ande re gedetineerden ontsnapt uit de ge vangenis van Mende, 120 kilometer ten noorden van Nimes. Tamils Pro-Indiase rebellen van de Tamil Eelam hebben in het district Vavu- niya 18 leden van de Tamil-Tijgers gedood. De avond tevoren hadden de Tamil-Tijgers in dezelfde streek 28 leden van de Tamil Eelam ge dood. De Volksbevrijdingsorgani satie en het Eelam Revolutionair Volksbevrijdingsfront hebben zich aaneengesloten tegen de Tamil-Tij gers en beheersen sinds de verkie zingen de provinciale raad. De Tij gers willen nu door geweld een nieuwe stemming afdwingen. Tiananmen-plein De gemeenteraad van Peking heeft gisteren formeel een verbod op bij eenkomsten op het Tiananmen- plein afgekondigd. Sinds 4 juni toen het leger een einde maakte aan de studentenprotesten op het plein, was het plein al afgezet door het le ger. van de gezamenlijke hulpverleningsorganisaties gepresenteerd door: Linda de Mol Jaap van Meekren Geef uw bijdrage via de machtigingskaart die u gisteren in de bus heeft ontvangen of bel tijdens de uitzending telefoonnummer 06.3212244 het regime zijn in Albanië een onbe kend fenomeen. Wie ondanks de al omtegenwoordigheid van de Alba nese geheime dienst Sigurimi en de onzichtbare "sociale controle van de omgeving" toch het lef heeft om protesterend te straat op te gaan, wordt gegarandeerd opgepakt en riskeert langdurige opsluiting in een werkkamp. Vanuit zijn streng bewaakte resi dentie, iewat afzijdig van de pronk- boulevard Helden der Natie in Tira na, heeft president en partijleider Ramiz Alia onlangs in een officiële verklaring laten weten dat zijn land er niet over peinst om in navolging van de Sovjetunie, Polen, de DDR, Hongarije, Bulgarije en Tsjechoslo wakije de weg van de fundamentele veranderingen in te slaan. Het Roe meense inferno heeft zeker geen wijziging gebracht in het Albanese standpunt. Eerder is de houding van de Albanese communistische partij die nog steeds een vaste greep op de ontwikkelingen in het land heeft, er door verhard. Contrarevolutie Officieel huldigt Tirana de opvat ting dat de 'revisionistische' com munistische partijen van Oost-Eu ropa de 'rode loper voor de contra revolutie hebben uitgelegd'. De eerstverantwoordelijke voor deze heilloze ontwikkeling wordt uiter aard Michail Gorbatsjov genoemd. Het partij orgaan Zeri i Popullit ty peert hem in de analyses als een 'verrader' en een 'afvallige', die een levensgevaarlijke aanval op het marxisme-leninisme heeft ingezet'. Regelmatig verkondigt de krant dat er in Albanië voor perestrojka geen plaats is want, aldus willen de commentatoren doen geloven, de Albanese samenleving is een gezon de en tevreden maatschappij waar binnen geen geestelijke en materië le armoede bestaat. Voor de came ra's van een Westduitse televisie ploeg verzekerde enkele weken ge leden de directeur van radio-Tirana dat de republiek consequent zal vasthouden aan de socialistische planeconomie, "de enigé waarborg voor een toekomst met perspec tief'. Elk ander mechanisme wordt als zijnde ongeschikt voor Albanië categorisch van de hand gewezen. Nog steeds, al 46 jaar. Oppositie Heimelijke oppositie is er in de volksrepubliek natuurlijk. Politie ke gevangenen zijn er ook, met na me in de als uiterst triest be kendstaande kampen bij de steden Op vele plaatsen in Albanië hangen ze op een rij: MarxEngels, Lenin en Stalin. Het bewind in Tirana heeft vooral die laatste als voorbeeld gekozen. (foto GPD) Spac, ten zuidoosten van Shkodra, en in Bürrel niet ver van Fieri in het Albanese oliewingebied. Tot openlijk verzet van enige om vang is het sinds de proclamatie van de volksrepubliek door Enver Hoxha in de jaren veertig - op een enkel incident na nooit gekomen. En het ziet er niet naar uit dat drie miljoen Albanezen zich straks mas saal tegen de leiding van de staat nullen verheffen. Bovendien zijn de mogelijkheden om van buitenaf de ontwikkelingen in Albanië te beïn vloeden, uiterst gering. Tirana onderhoudt weliswaar di plomatieke betrekkingen met ruim 100 landen, waaronder Nederland, maar staat desalniettemin bekend als de kluizenaar van Europa. Na het om zeep helpen van de Praagse Lente in 1968 stapte Albanië uit het Warschaupact. Ook heeft het de Comecon de rug toegekeerd. En wat zeer belangrijk is: het is het eni ge Europese land dat principieel ge weigerd heeft deel te nemen aan de Europese Conferentie voor Samen werking en Veiligheid in Helsinki. Het landje heeft echter wel zitting in de VN, zodat het met name op het punt van de eerbiediging van de mensenrechten niet helemaal on grijpbaar is. Dat Albanezen (nog) niet demon strerend de straten optrekken, bete kent allerminst dat in de volksrepu bliek alles in pais en vree verloopt. Net gedurende de laatste weken zijn enkele afwijkende geluiden op gevangen, die op enige controverse duiden. Zo verscheen er van de hand van Neshat Tozgj, ex-functionaris van het ministerie van binnenlandse za ken, een roman, getiteld De Messen, waarin deze de Albanese tegenhan ger van de Roemeense Securitate, de Sigurimi. zeer kritisch onder de loep neemt. In zijn boek stelt Toz^j het hele reilen en zeilen van de Si gurimi aan de kaak. Hij hekelt de absolute macht van de geheime po litie, evenals haar wreedheden en de schendingen van de mensen rechten. Datzelfde heeft ook de bekendste Albanese auteur van deze tijd, Is mail Kadare, gedaan. In een recen sie van het boek van Tozég, dat on langs in het tijdschrift Drita ver scheen, zegt Kadare "dat een groep gedegenereerde en sadistische functionarissen {lie vastbesloten zijn haar doel te bereiken, er niet voor terugdeinzen het leven van mensen te verwoesten". Tot nu toe heeft het regime hem met rust gela ten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5