Defensie doet met mee met NAVO-fregat GELIJKE BEHANDELING? U EN WIJ KRIJGEN DE GEZONDHEIDSZORG BETER. GELIJKE PLICHTEN: Vrijspraak in zaak clown-verkrachter Eén op vier Roemeense kinderen is ondervoed Geen sneeuw, toch gipsvlucht Zware strafeisen wegens drugssmokkel KLM'ers OOSTERHOUT - Het Tweede-Kamerlid. Lansink (CDA) stempelde giste ren bij een apotheek in Oosterhout de laatste kaarten van de zogeheten ma- dicijnknaak af. De regeling verdwijnt per 1 januari. De laatste rijksdaal ders werden door de apotheek bestemd voor hulp aan Roemenië, (foto anp> BINNENLAND Binnenland kort De bedragen per I januari 1990 Elke particulier verzekerde zal in 1990, naast premie, de volgende bedragen moeten betalen: Leeftijdscategorie Heffing MOOZ* Heffing WTZ* Heffingen totaal* 0 t/m 19 jaar f22.20 f 102.— f 124,20 20 t/m 64 jaar f44,40 f204,- f248.40 65 jaaren ouder f 35.52 f 163,20 f 198,72 Mogelijk nieuw project met Spanje DEN HAAG (GPD/ANP) Nederland doet niet langer mee aan de ontwikkeling van een gemeenschappelijk NAVO- fregat, de NFR-90. In plaats daarvan wil staatssecretaris Van Voorst (defensie) een samenwerkingscontract sluiten met Spanje. Ook dat land is uit het fregatten-project van de NAVO gestapt. AMSTERDAM (ANP) - In Roe menië blijkt 25 procent van de kinderen ondervoed. Vijftig procent van hen moet direct in een ziekenhuis worden opgeno men. Dit is één van de conclu sies van drie leden van Artsen Zonder Grenzen die gisteren te rugkeerden uit Roemenië, waar ze hulpgoederen hebben ge bracht en medisch advies heb ben gegeven. De ergste nood als gevolg van de opstand is volgens een woordvoerder van Artsen Zon der Grenzen gelenigd. Maar de noodhulp en structurele hulp blijven noodzakelijk, omdat er een enorme achterstand is op medisch gebied, aldus het team. Voorwaarde is echter wel dat de medische en voedselhulp goed gespreid wordt. Ook de chaos in de hulpverlening, veroorzaakt door individuele Hongaren die met voedsel de grens oversta ken, neemt af. Het team van Artsen Zonder Grenzen in Roemenië, dat nu nog uit vijftien man bestaat, heeft volgens directeur J. de Milliano geen gevaar gelopen. Wel bleek een hotelkamer enke le uren voor aankomst bescho ten te zijn. Ook waren er in de ziekenhuizen artsen en patiën ten vermoord door de Securita- te, de gevreesde veiligheids dienst. De gewonde Securitate- leden in de ziekenhuizen wor den op zwaar bewaakte afdelin gen verzorgd. Het Roemeense leger probeert met hun informa tie de laatste resten van het Se- curitate-netwerk op te rollen. Het team van Artsen Zonder Grenzen zei niets gemerkt te hebben van sabotage-acties door de Securitate, zoals drink watervergiftiging en het opbla zen van elektrioiteits- en ver warmingsinstallaties. Staatssecretaris Van Voorst vindt, net als zijn voorganger Van Hou we lingen, dat er te weinig schot zit in het NAVO-project. Bovendien voel de de bewindsman er weinig voor als. enig Europees land in de werk groep achter te blijven. Aanvanke lijk namen Nederland, Frankrijk, Italië, de Bondsrepubliek Duits land, het Verenigd Koninkrijk, Spanje, de Verenigde Staten en Ca nada aan NFR-90 deel. Toen de Bondsrepubliek zich medio decem ber terugtrok, werd het welhaast onvermijdelijk dat Nederland dit voorbeeld zou volgen. De landen konden het onderling maar moeilijk eens worden over de eisen waaraan het gemeenschappe lijk fregat moest voldoen. Het sa menwerkingsproject werd in 1987 opgezet in de hoop efficiënter en goedkoper nieuw materieel te kun nen ontwikkelen. Van de acht lan den zijn alleen de Verenigde Staten en Canada nog over. Defensie hoopt nu met Spanje een alternatief project op te zetten, want in 1998 moet de Koninklijke marine de geleide wapenfregatten Tromp en De Ruyter vervangen. Van Voorst reist begin januari af naar Spanje. Voor eventuele alternatieven gel den dezelfde financiële voorwaar den als voor het NFR-90 project: een Nederlands aandeel van maxi maal 650 miljoen gulden per schip, dus maximaal 1,3 miljard gulden. Op 12 januari komt het zogenaamde Steering Committee van NFR-90 in Hamburg bijeen om de verdere af wikkeling van het project te rege len. Op 11 en 12 januari zal staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst de jongste ontwikkelingen rond NFR- 90 bespreken met zijn Canadese col- i Collins. Kinderkerstloop De Kinderkerstloop voor hulp aan vluchtelingen heeft 3,2 miljoen gul den opgebracht. Dat is bekendge maakt in een televisie-uitzending ter gelegenheid van het tienjarig be staan van Vluchtelingenwerk. Ruim 300.000, mensen hebben de machtigingskaarten ingevuld. Met het geld wil Vluchtelingenwerk on der meer zomerkampen voor vluch telingen organiseren, het taalonder wijs voor deze mensen uitbreiden en een betere rechtsbescherming- bewerkstelligen. De Koning Oud-minister drs. J. de Koning is per 1 januari benoemd tot staats raad in buitengewone dienst bij de Raad van State. Staatsraden in bui tengewone dienst zijn geen lid van de Raad van State, maar nemen deel aan de rechtsspraak of aan de ge schillen van bestuur. De Koning zal bij laatstgenoemde afdeling voor vijftig procent werkzaam zijn. De Raad van State heeft veertien staatsraden, die geselecteerd zijn op hun deskundigheid en politieke af komst. Jongeren De nieuwe jongerenorganisatie Ac tief Jongeren Contact (AJC) gaat zich richten op laaggeschoolde, werkloze en buitenlandse jongeren en op de spijbelaars en afvallers van het schoolsysteem. Dat staat in een nota die de basis moet zijn voor AJC, die is ontstaan na na conflic ten binnen Jongerenbeweging FNV. De noordelijke districten zijn bezig om met steun van de vakcen trale een nieuwe organisatie op te zetten. Het AJC komt voort uit de 'zuidelijken'. Marinehospitaal In het Marinehospitaal in Overveen worden geen burgerpatiënten meer opgenomen. De polikliniek blijft nog tot 1 juni open.'Dit geldt voor zowel burgers als militairen. In Utrecht wordt een militair zieken huis gebouwd, dat opder meer de functie van het Marinehospitaal voor militairen over gaat nemen. Deze instelling krijgt de beschik king over honderd bedden. Publikatie van de particuliere ziektekostenverzekeraars van Nederland, KLOZ, Prins Bernhardu eg .65.3991 DE Houten. K LOZ Rechtstreeks uit Innsbruck terug in Nederland. De eerste gipsvlucht was ondanks het gebrek aan sneeuw volgeboekt. (f0to gpd> INNSBRUCK (GPD) Vanuit het vliegtuigraampje kijkt Ruud Schellingerhout (21) uit Alphen aan den Rijn teleurgesteld naar de licht besneeuwde, maar zonovergoten bergruggen, die enkele honderden meters lager onder ons voorbij trekken. Dat hij ge bruik maakt van de eerste gipsvlucht die de ANWB dit winterseizoen uitvoert, kan hem nauwelijks in spireren. Vanaf het moment dat het ambulancevliegtuig gisterochtend vanuit Innsbruck in Oostenrijk het luchtruim koos, keek hij somber. Het was zijn be doeling twee weken op de Alpenhellingen te skiën, maar het liep de eerste dag al helemaal verkeerd. Ruud: "Het was zondag nogal slecht weer, zodat we het iets hogerop zochten. Op een gletsjer viel ik, niet eens zo hard. Het lukte me nog gewoon naar be neden te skiën. Geen probleem. De volgende och tend zaten mijn knieën opeens muurvast: in het zie kenhuis bleek dat mijn kniebanden het hadden-be- geven". In maart krijgt hij tijdens de Krokusvakantie een herkansing. Want ski-angst heeft hij aan zijn beroer de val niet overgehouden. In gezelschap van vijf an dere ongeluksvogels die stuk voor stuk hun langver wachte wintersportvakantie al in de eerste week in duigen zagen vallen, arriveerde Ruud twee uur na het vertrek uit Oostenrijk op Zestienhoven. De aankomst van de groep brekebenen betekende de eerste vlucht van een geregelde ambulance-lijn dienst in de wereld. Het is de bedoeling dat de kleine Oostenrijkse vliegmaatschappij Tyrolean Air tot Pa sen volgend voorjaar wekelijks twee tot drie vluch ten maakt. Dankzij Tyrolean Air hoeven ongelukki ge landgenoten niet langer eerst over de weg naar München te worden vervoerd, maar wordt vanuit Innsbruck vertrokken. Zodra enkele ambulances met Nederlandse pa tiënten het vliegveldje van Innsbruck oprijden haast verpleegster Marijke van Polanen zich naar de on fortuinlijke vakantievierders. Geïnteresseerd infor meert ze naar hun gezondheidstoestand. Vanuit een geblindeerde wagen wordt achteloos een met karton omhulde kist in het bagageruim ge tild. De doodskist blijkt het stoffelijk overschot te bevatten van de 59-jarige Amsterdammer Stoop, die tijdéns zijn verblijf in de Alpen door een hartaanval om het leven is gekomen. José Noordman, hoofd van het Oostenrijkse steunpunt: "Er gebeuren veel nare ongevallen. Maar je weet dat de meeste mensen in eigen land op krachten kunnen komen en later het ziekenhuis verlaten. Het is voor ons echt rot te horen als iemand onverhoopt onder een lawine is geraakt". Innsbruck is een van de zeven steden waar de ANWB gemakshalve een steunpunt heeft ingericht. Het kantoor is alleen in de wintermaanden bemand omdat de nood dan het hoogst is. In de Andeckstras- se wordt onderdak gevonden bij de AMTC, een zus terorganisatie van de ANWB, waarmee hecht wordt samengewerkt. De 'klandizie' is afkomstig uit de va- kantiegebieden in Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Noord-Italië. De oorzaak van de zeshonderd ongevallen die jaar lijks in de berggebieden voorkomen, is volgens Van Weijen van de Alarmcentrale grotendeels te wijten aan de drukte op de pistes en de slechte, vaak bevro ren hellingen. Tjedde Schot uit Rockanje kan erover meepraten. De dagen dat hij op de lange latten stond was het op de overvolle schaduwpisten; op de ande re zijde verdween het flinterdunne laagje wit als sneeuw voor de zon. Tjedde: "Ik gleed uit op een trap naar de skilift, waar geen rubber matten lagen. Nog een geluk dat ik veel aan waterpolo doe", zegt hij wrijvend over het gips om z'n enkelbanden. Gelaten bladert zijn buur vrouw, Cynthia van der Kroft, door een folder. Ze heeft een ontwrichte heup. Op de foto's staan skiërs die wel hun evenwicht weten te bewaren. PAGINA 3 MAASTRICHT (ANP) - De ver dachte in de geruchtmakende ver krachting van twee 16-jarige meis jes, gepleegd in juli 1988 en juni van dit jaar, een 43-jarige man uit Kerk- rade, is gisteren door de rechtbank van Maastricht vrijgesproken. Over het verzoek van zijn verdediger, mr. David Moszkowicz, om meteen uit spraak te doen hoefde de rechtbank zich geen tien minuten te beraden. Met de verdediger was zij van me ning dat het wettig en overtuigend bewijs door het openbaar ministe rie niet is geleverd. Ook het aanvul lend onderzoek dat de rechtbank behandelde, heeft geen bewijsmate riaal opgeleverd. Het schaamhaar, bij een van de slachtoffers aange troffen, zou van de verdachte af komstig kunnen zijn, maar even goed ook van een ander, aldus de conclusie van het onderzoek. De op de plek van de verkrach ting aangetroffen schoensporen zijn vergeleken met het profiel van schoenen van de verdachte, maar die stemmen niet overeen. Sperma- sporen op het door de dader gedra gen clownspak zijn eveneens on derzocht, maar het resultaat daar van is eveneens twijfelachtig. Na de eerste behandeling van de ze zaak op 13 december hebben zich nog twee getuigen gemeld. Een be weert de verdachte ooit met diens auto gezien te hebben op het wegge tje nabij de autobaan in Heerlen. De verdacht ontkende daar ooit gere den te hebben. Zelfs wanneer dit wel het geval geweest is, zegt dit niets, aldus mr. Moszkowicz. Het bewuste weggetje is al tenminste zes jaar geleden onttrokken aan ge motoriseerd verkeer. De officier van justitie, mr. K. Vis ser, moest toegeven dat het klassie ke bewijs in deze zaak ontbreekt. Hij bleef evenwel bij de eis van zes jaar gevangenisstraf. Hij baseerde zijn bewijs op het feit dat de ver dachte tot twee keer toe geweigerd heeft aan een dna-test mee te wer ken. Daarmee had hij zijn onschuld kunnen bewijzen, aldus mr. Visser. Een clowneske bewijsvoering, zo reageerde mr. Moszkowicz. In Ne derland is het nog altijd zo dat het openbaar ministerie de schuld van een verdachte moet bewijzen. De rechtbank volgde de conclusie van de verdediger en sprak de man vrij. De officier van'justitie zei nog niet te weten of hij hoger beroep zal aan tekenen tegen het vonnis. Afhanke lijk van dit hoger beroep overweegt mr. Moszkowicz een eis tot schade vergoeding. Mogelijk volgt ook nog een procedure tegen medegevange nen, die de verdachte in het Huis van Bewaring ernstig hebben mis handeld, aldus de verdediger. Geen totaalverbod op bezit kruisboog DEN HAAG (ANP) - Minister Hirsch Ballin (justitie) voelt niet voor een algeheel verbod op de ver koop van kruisbogen. Dat zou boog schutters die het wapen gebruiken als sportbeoefening te veel dupe ren, meent hij. De minister bekijkt wel of de verkoop aan banden kan worden gelegd door voor het bezit van zo'n boog een vergunning van de politie verplicht te stellen. De WD in de Tweede Kamer had de minister gevraagd iets te doen aan de toenemende verkoop van vooral metalen kruisbogen. Dat zou kunnen door ze onder de Wapenwet te brengen. Slechts voor een enkel type boog is dit nu al het geval, als zij slechts dienen om letsel toe te brengen of te dreigen. Een verbod op de verkoop van metalen bogen is alleen mogelijk door deze onder een speciaal artikel van de Wapenwet te brengen. Maar de praktijk leert volgens de minis ter dat handelaren zich dan gaan richten op het aanbieden van hou- teiï en kunststof-modellen, die min stens zo gevaarlijk zyn. HAARLEM (ANP) - Officier van justitie mevrouw mr. J. Kuitert heeft gisteren bij de rechtbank in Haarlem negen jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist tegen een 29-jarige man uit Duivendrecht. De man, die chauffeur is bij de KLM, wordt ervan verdacht een voorname rol te hebben gespeeld in een drugslijn met Venezuela. Tegen de vriendin van de ver dachte, een 22-jarige grondstewar dess van de KLM, werd donderdag al vijf jaar celstraf geëist. De straf zaak tegen de vermoedelijke leider van de drugsorganisatie, een 41-jari- ge inwoner van Vinkeveen, is giste ren aangehouden voor het horen van getuigen en een psychiatrisch onderzoek. Politie en justitie op studie in VS DEN HAAG (ANP) - Een groep van vijftig politiechefs, rechters, officie ren van justitie en burgemeesters gaat van 16 tot 31 maart een studie reis maken naar de Verenigde Sta ten. Ze zullen zich daar op de hoog te laten stellen over de laatste tech nieken en ontwikkelingen van op sporing in drugszaken, zware crimi naliteit en milieu-misdrijven. Dat heeft de organiserende Stich ting Nederland-Amerika bekend gemaakt. De Verenigde Staten lo pen op dit soort gebieden ver voor op, aldus A. Bom, voorzitter van de stichting. Redenen voor het bezoek zijn onder meer dat de georgani seerde drugsmafia de laatste jaren in ons land steeds vaker actief is en dat buitenlandse terreurorganisa ties, zoals de ETA en het IRA, in toe nemende mate vanuit Nederland werken. Volgens justitie vervulde de chauffeur een hoge functie binnen de smokkelbende. Hij zou hebben meegeholpen aan de voorbereiding van twee cocaïnetransporten. Het eerste transport mislukte. De 35-ja- rige zuster van de KLM-medewer- ker werd in augustus dit jaar naar Venezuela gestuurd om daar zo'n tien kilo cocaïne op te halen. Om on duidelijke redenen kreeg zij echter geen gram cocaine mee. Op 20 september dit jaar had de smokkelbende meer succes. Op Schiphol arriveerden twee koeriers uit Venezuela met samen ruim ne gen kilo cocaïne in hun bagage. Te gen een 46-jarige Amsterdammer die de koffers met cocaïne uiteinde lijk van de bagageband haalde, is bij de rechtbank zes jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist. De KLM-medewerker ontkent dat hij een vooraanstaande rol heeft gespeeld in de drugsbende. Vol gens hem heeft de 41-jarige Vinke- vener het initiatief genomen tot de cocaïnetransporten. De andere ver dachten zouden slechts in de marge hebben meegedaan. Officier mr. Kuitert vond juist dat de chauffeur een erg belangrijk aan deel heeft gehad. De man beschikte immers over een luchthavenpasje en een KLM-uniform, attributen die uitstekend van pas kwamen bij de uitvoering van de drugssmokkel, zo meende de officier. Zij verweet de verdachte misbruik te hebben ge maakt van zijn positie als KLM-me dewerker. Advocaat mr. E. Seunke bepleitte primair nietigheid van de dagvaar ding. Volgens hém is die dagvaar ding onvoldoende duidelijk over de feiten. De raadsman stelde verder dat het aandeel van de KLM'er door justitie volledig verkeerd wordt in geschat. De rechtbank doet op 12 januari uitspraak. LAATSTE MEDICIJNKNAKEN In Nederland heeft iedereen recht op een goede gezond heidszorg. Iedereen is 't er ook mee eens dat die zorg bereikbaar blijft voor groepen mensen, zoals bejaarden, die er veelvul dig gebruik van moeten maken. Ten behoeve van deze groepen leveren particulier verzekerden al enkele jaren, naast hun premie, extra bijdragen aan de financiering van onze gezondheidszorg. Het gaat om twee wettelijke heffingen: de eerste is geregeld in de Wet MOOZ, de tweede in de Wet op de Toegang tot Ziektekostenverzekeringen, WTZ; In beide gevallen is door de wetgever bepaald dat de heffingen geïnd moeten worden door de ziektekosten verzekeraars. Per 1 januari 1990 wordt de MOOZ-heffing iets verlaagd (zie tabel). Omdat voor een steeds groter aantal bejaarden moet worden betaald, gaat de WTZ-heffing per 1 januari 1990 omhoog (zie tabel). De WTZ schrijft ook voor dat deze extra lasten nu over alle particulier verzekerden verdeeld moeten worden. Uw verzekeringsmaatschappij zal u informeren over de wijze van betaling. Het gaai hierbij om jaarbedragen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3