'Wie van 't kamp komt, wordt dubbel gestraft' 'Soms lig ik uren in bosjes' 'Een produktiebos met recreatiemogelijkheden' Broertjes Lugters uit Leimuiden gaan al een jaar lang niet meer naar school Privé-detective Gerrit de Rijk uit Alphen succesvol speurder ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 Eindejaarsbijlage PAGINA 33 Het leven één grote vakantie, elke dag vrij. De hartewens van ieder kind. Geen school, geen onderwijzers, geen huiswerk, geen sommen of dictees, geen vragen over de hoofdstad van IJsland of Batavieren die de Rijn komen afzakken. In de ogen van hun vriendjes zijn de Leimuidense broers Willem (9) en Arie (7) Lugters bofkonten. Zij hoeven niet meer naar school. Sinds het college ze half januari de toegang tot de openbare basisschool De Torenvalk ontzegde, hebben de jongens geen schoolbord meer gezien. door Letty Stam Hoe de poppen aan het dansen raakten, weten de broers nog precies. Struikelend over hun woorden en met veel 'en toens' barsten ze los. Arie: "Ik zat te giechelen met een vriendje en toen moest ik in de hoek zitten. Die jongen in de klas bleef maar rare dingen doen en zeggen, dus ik bleef maar giechelen. En toen pakte de juf me bij de keel". "En toen zei ik: ho, ho, het is mijn broertje", vult Willem aan. "Waarop de juf zei: 'hou je er buiten, vui le snotkoker'. Toen is het allemaal be gonnen en sindsdien zitten we thuis". De jongens laten duidelijk blijken er niet mee te zitten. Hun ouders des te meer. En dat terwijl vader Lugters zelf ongewild de aanstichter van deze ge dwongen vakantie van zijn kinderen is. Hij is een pa als ieder ander: zijn kinde ren betekenen alles voor hem. Kom dan ook niet aan zijn spruiten want dan kom je aan Lou Lugters. Het feit dat vader daarbij zijn hart op zijn tong draagt, werkte echter in het nadeel van de fami lie Lugters. Na het horen van het 'keel-knijp'-inci- dent stormde hij als een briesende leeuw naar De Torenvalk en bedreigde hij het onderwijzend personeel met fysiek ge weld. In zijn boosheid begon vader Lou, net als Kuifje-stripheld Kapitein Had dock, ook met 'bommen en granaten' te zwaaien. Bij wijze van spreken dan. Want zoals iedere Kuifje-lezer weet, houdt Haddock het bij woorden. Zo ook vader Lugters. Naar zijn zeggen piekerde hij er niet over de geuite dreigementen daad werkelijk uit te voeren. Het kwaad was echter al geschied. De leerkrachten voelden zich in het nauw gedreven en ouders wilden hun kinde ren van de school afhalen. Gezien het toch al geringe aantal leerlingen zou dat de nekslag voor de Leimuidense school kunnen betekenen. Burgemeester en wethouders, het bevoegd gezag van De Torenvalk, besloten daarop de kinderen Lugters de toegang tot de school te ont zeggen. Een ogenschijnlijk zware maatregel, ware het niet dat er al meerdere aanva ringen waren geweest tussen de familie Lugters en het bestuur van De Toren valk. Al eerder kwamen de kinderen thuis met verhalen dat ze werden gepest door klasgenootjes. En al eerder was va der Lugters daartegen, zonder resultaat, in het geweer gekomen. Dat sterkte het echtpaar Lugters in het vermoeden dat de treiterijtjes niet alleen maar voort kwamen uit de onderlinge wreedheid die kinderen eigen kan zijn. Hun kroost was immers mondig genoeg om zich daarte gen te weren. Die pesterijen kwamen naar hun me ning dan ook grotendeels voort uit het feit dat de familie Lugters in het Leimui dense woonwagenkamp woont. "Als je van het kamp komt, word je dubbel ge straft", vindt Willem. "Erik, een klasge nootje, trapte op mijn tenen. Toen deed ik dat bij hem ook. We gingen het al- letwee zeggen bij de juf. En wie moest er weer binnen zitten? Wie moest er weer sommen maken? Ikke. En Erik mocht lekker buiten spelen in de pauze". "Ik heb wel eens aan de juffrouw ge vraagd of ze een hekel heeft aan wie van het kamp komt. En toen zei de juf: 'Je hebt gelijk". Zijn kleine broer Arie vult hem, diep verontwaardigd, aan. "We moesten kerstbomen knippen van pa pier. Dat het zo'n slinger wordt. Kerstbo men knippen is toch moeilijk. En omdat wij daar niet zo goed in waren, konden we onze spullen pakken en de andere kinderen niet". De beslissing om Willem en Arie te we ren van De Torenvalk werd aangevoch ten bij de Raad van State. Die stelde het college echter in het gelijk. De ouders be sloten in overleg met hun advocaat daar op een arob-procedure in gang te zetten. Nadeel is echter dat zoiets langer dan an derhalfjaar in beslag kan nemen. Pogin gen om Willem en Arie elders onderdak te brengen, liepen op niets uit. Met als ge volg dat de zoons sinds een jaar geen on derwijs genieten. De jongens zeggen dat ze daar niet echt mee zitten. "We hebben lekker vrij", ver telt Willem. "Sommige vrienden zeggen dat we altijd geluk hebben. Anderen vin den het stom dat we niet meer naar school mogen". "Ik hoef niet meer", overschreeuwt broer Arie hem bijna. "Nou kan ik elke dag lekker buiten spelen en mijn vader helpen". Zijn grote broer denkt daar anders over. "Ik wil wel terug", zegt Willem. "En het liefst naar een school in Leimuiden. Maar ik wil niet meer terug naar die boe renpummels". Urenlang in een koude afvalcontainer zitten wachten op verdachte personen hoort bij de dagelijkse werkzaamheden van Gerrit de Rijk (30) uit Alphen aan den Rijn. Geregeld moet hij dagen achter elkaar vanuit een auto een deur in de gaten houden die uiteindelijk helemaal niet opengaat. Hij staat er ook niet om te springen menseh te vertellen dat hun wederhelft vreemdgaat, maar hij doet het allemaal wel. Dat zijn werk niet altijd even spannend en leuk is als in tv-series of boeken, neemt de privé-detective voor liefVoor hem bestaat er geen mooier beroep. door Caroline van Overbeeke Als tiener droomde Gerrit de Rijk al van een flitsende toekomst als detective. Op zijn 20ste vond hij zichzelf echter nog te jong voor het werk, 'dus'ging hij eerst de reclame in. Zes jaar geleden achtte hij de tijd rijp om de stap te wagen. Nu heeft De Rijk een eigen detective-bureau en is hij de enige professionele speurder in Al phen, Leiden en omstreken. Zijn kan toor, een kamer met veel donkerbruin antiek en snuisterijen, doet denken aan de tijd waarin Sherlock Holmes zijn speurwerk verrichtte. Bedrijven en particulieren weten de weg naar de detective inmiddels wel te vinden. "Ik doe elk gewenst onderzoek, zowel in het binnenland als in het buiten land. Mijn werk strekt zich uit van op sporing van mensen, bewaking, beveili ging, observatie en bescherming tot be- wijsverzameling in de ruimste zin van het woord. Je kunt het zo gek niet verzin nen of ik ga op pad". Een belangrijke Alphense zaak waar mee hij nog steeds bezig is, is het opspo ren van de twee directeuren van het fi nancieel adviesbureau Van Lokven die met de'noorderzon zijn vertrokken met het geld van het bedrijf. Het duo, een 41- jarige Hoofddorper en een 39-jarige Al- phenaar, heeft volgens De Rijk ongeveer 50 miljoen gulden van gedupeerde beleg gers op zak. Tot op heden heeft hij nog geen resultaten geboekt. "Hoewel we het spoor nog niet bijster zijn", verzekert hij. "Maar we doen het nu wat rustiger aan. De opdrachtgevers groeit het geld im mers niet op de rug". Contacten De detective heeft overal contacten en connecties, zowel in het buitenland als bij Nederlandse instanties. "Dat is voor dit werk nu eenmaal noodzaak". Hij heeft het vak in de praktijk geleerd. "Ik heb vier jaar bij een Amsterdams detecti vebureau gewerkt voordat ik hier twee jaar geleden voor mezelf ben begonnen. Er bestaat wel een opleiding in België. Daar is een speciale detectiveschool maar die heb ik niet "gedaan. Ik ben ge woon de eerst/s paar weken met mijn baas op stap gegaan om het vak te leren". De Rijk werkt vaak in opdracht van het bedrijfsleven. Particulieren denken Privé-detective Gerrit de Rijk: "Als ik word aangesproken, weet ik me er meestal wel uit te redden. Dan zeg ik bijvoorbeeld dat ik een rechercheur van. de politie ben". (foto Ben de Bruyn) volgens hem nog vaak dat een detective onbetaalbaar is. Voor bedrijven is hij soms dagen in touw om uit te zoeken wie de schuldige is van verduistering of dief stal. "Dat komt nu eenmaal heel vaak voor. Pas heb ik nog een grote diefstal ontmaskerd bij een bedrijf in Gouda. Ik heb daar toen drie dagen liggen wachten in de struiken voordat er iets gebeurde. Uiteindelijk heb ik met mijn videocame ra op een zondagmiddag vier mannen ge filmd die bezig waren een enorme hoe veelheid gestolen goederen in hun auto's te laden. Dat was spannend want ik lag er met mijn cameraatje echt maar tien me ter af'. Raar De detective heeft een neus voor zaken die niet in de haak zijn. "Ik heb het snel in de gaten. Mensen doen nu eenmaal raar als ze met iets bezig zijn wat niet deugt". Er valt volgens hem niet aan te ontkomen dat hij soms in benarde situa ties verzeild raakt. "Af en toe moet ik urenlang een deur of een huis in de gaten houden en dan kun je niks doen. Niet wegdutten of lezen en zelfs geen sigaret roken. Want die walmen in de auto of het struikgewas vallen direct op. Om diezelf de reden kun je geen thermoskan hete koffie meenemen in de bosjes. Maar ik weet nu eenmaal hoe belangrijk het is om een zaak op te lossen, dus leg ik me erbij neer". "Je moet steeds heel alert zijn want het kan soms heel snel gaan", vervolgt hij. "Maar het kan ook heel saai, koud en ver velend zijn. Ook kunnen mensen het ver dacht vinden als je urenlang op de hoek van de straat staat te wa'chten. Maar als ik door iemand word aangesproken, weet ik me er meestal wel uit te praten. Dan zeg ik bijvoorbeeld dat ik een recher cheur van de politie ben. Maar ik krijg ook wel heel spontane reacties van men sen die me een bakkie koffie komen brengen". De Rijk wil af van het louche imago dat detectives hebben. Hij heeft wel een wa Hobby In zijn vrije tijd is de detective ook nog vaak met een bepaalde zaak bezig. "Er gaat veel tijd zitten in het alleen maar na denken en je verplaatsen in de gedach- tengang van mensen'.', zegt hij. "Maar mijn beroep is ook spannend, afwisse lend en vol vrijheid". Daarnaast legt het hem geen windeieren. "Tien procent van het gestolen of vermiste goed dat ik bo ven tafel haal, is voor mij. Dat komt bo venop mijn normale dagtarief. Als ik de ex-directeuren van Van Lokven te pak ken krijg, levert dat me dus een half mil joen gulden op". Experiment van bosbouwer Duijndam in polders Hoogmade penvergunning maar heeft nooit een wa pen op zak en heeft het ook nooit nodig gehad. "Een hoop mensen denken dat we zo te werk gaan als in films en boe ken. Maar als er wordt geschoten, ben ik zo vertrokken. Dat is het pakkie-an van de politie. Ik buig me niet over echte mis drijven". De speurder gaat er prat op veel van zijn opdrachten met succes te vervullen. "Het lukt me vrijwel altijd om de ge vraagde gegevens boven tafel te krijgen. Het klinkt misschien arrogant maar toch is het zo. Maar dan moet ik wel alles we ten. Een grote vertrouwensbasis is heel belangrijk". Zeker als De Rijk de opdracht krijgt om na te gaan of huwelijkspartners vreemdgaan. "Dat zijn natuurlijk uiterst gevoelige dingen waarmee je heel zorg vuldig moet omgaan. Het is nu eenmaal niet leuk om mensen te moeten vertellen dat hun partner inderdaad vreemdgaat". Een andere opdracht die de speurder nogal eens moet vervullen op verzoek van bezorgde ouders is het nagaan wat voor type de toekomstige schoonzoon- of dochter is. "Ik krijg echt de raarste ver zoeken. Maar de mensen kunnen altijd bij mij terecht", zegt De Rijk, die is aan gesloten bij de Detective Associatie Ne derland. Daartoe behoren bureaus die hebben bewezen deskundig te zijn. Een uniek bosproject is van de grond ge komen. Voor het eerst in Nederland is sprake van een samenwerkingsverband tussen provincie en een particuliere on dernemer op het gebied van grootschali ge bosbouw. Duijndam heeft daarvoor dit jaar de contracten getekend: "Ik krijg nog een subsidie van het ministerie van landbouw en visserij om de bomen te planten. Daarnaast beschik ik over een provinciale subsidie van 225.000 gulden om het bos in te richten als recreatieter rein dat voor het publiek toegankelijk is. De openstelling van het bos zal nog wel even op zich laten wachten want uiter aard moeten eerst de boompjes een beetje groeien". Burgers mogen weliswaar in de toe komst recreatief vertoeven in het groene woud, Duijndam benadrukt dat hier in de eerste plaats sprake is van een pro duktiebos. "Naar verwachting is er in Nederland over vijftien jaar een groot te kort aan hout voor papier en vezel. Van daar dat dit bos puur is opgezet voor de houthandel. Na vijftien jaar zullen de hoogste populieren alweer worden ge kapt". Blijvend De bosbouwer voegt er aan toe dat na het kappen meteen nieuwe bomen worden geplant. "Het is een blijvend bos. Van daar ook dat er. recreatieve voorzienin gen komen. Ik denk dan onder meer aan een kampeerterrein, een theehuis en een kanoverhuur. Er loopt een brede sloot langs de bosrand die uitmondt in het Braassemermeer en die geschikt is voor een kanoroute. Misschien zelfs een jacht- haventje. Maar dat is allemaal nog tbe- komstmuziek. Toch moet ik er uiteinde lijk wel wat centen aan overhouden, want met het produktiebos strijk ik wei nig winst op", doelt Duijndam op het feit dat het bos alleen maar geld zal kosten tot en met de eerste opbrengst van het hout. De populieren die de polders gaan ver sperren komen uit verschillende klonen. Volgens Duijndam een vereiste: "Anders krijg je kaalslag. Dat is wanneer alle bo men tegelijk worden neergehaald. Nu komeh er per perceel verschillende soor ten populieren en ook wat wilgen. Voor de leek zien ze er allemaal hetzelfde uit, maar de ene soort groeit snel en de ande re wat langzamer. Zo ontwikkelt zich een bepaalde kapcyclus". Het duurt nog wel even voordat een bosstructuur ontstaat. Aangezien de grond alleen op de plaats waar bomen komen wordt gefreesd, blijft tussen de stammen voorlopig gras groeien. Duijn dam: "Dat zal nog zo'n twee keer per jaar worden gemaaid. Maar naarmate de bo men hoger worden verdwijnt het gras. Vallende bladeren en takken zorgen dan voor een vruchtbare humuslaag. Bij het kappen gaan alleen de stammen eruit en klepelen we de takken. Daarbij verpul vert een zware machine de takken tot moes waardoor de bodem nog vrucht baarder wordt". Het weg- en waterbouwbedrijf van Duijndam is gevestigd in Noordwijker- hout. De aanleg van bruggen, beschoei ingen en beplantingen langs wegen en Het aannemersbedrijf van Leo Duijndam onderhoudt jaarlijks 240 sportvelden in de regio. Aan dat aantal worden binnenkort 30 velden toegevoegd langs de rijksweg bij Hoogmade, maar voetballers kunnen hier niet uit de voeten. Op 22 maart volgend jaar plant gedeputeerde Van Heemst de eerste populier die in de weg staat. Vanaf dat moment komt bosbouwer Duijndam in actie op de 18 hectare van de Rode en Bospolder: "In twee weken tijd staat het vol met zo'n zevenduizend snelgroeiende boompjes". door Hans Koenekoop kanalen vormt de hoofdmoot van de acti viteiten. Duijndams 35 manschappen draaien een gevarieerd programma. "In het voorseizoen onderhouden we sport velden, 's zomers maaien we en onder houden we sloten, en in de winter doen we aan bosbouw. Tussendoor leggen we bruggen en beschoeiingen aan want dat zijn doorlopende werkzaamheden". Het bos bij Hoogmade is voor Duijndam een echte 'uitdaging'. "Het is nieuw, een experiment. Maar wel een prachtig lengstuk van onze werkzaamheden. Al les wat binnen ons bedrijf gebeurt kun nen we ten uitvoer brengen in het bos We hebben onze eigen metselaars, tim merlieden en boomkwekers. Het behee en de exploitatie van het recreatieve dee houden we dan ook geheel in eigen hand. Natuurlijk zal er overleg blijven met de provincie, daar werken we tenslotte al meer dan twintig jaar mee. Maar van toe zicht is geen sprake. We stellen zelf een opzichter aan". Duijndam hoopt uiteraard met het bos een bijdrage te leveren aan een groenere samenleving. "Dat is een belangrijke drijfveer. Ons bedrijf verwerkt zo'n tweeduizend kuub hardhout per jaar, dus dan is het leuk als je daar tegenover kunt stellen dat je een eigen bos hebt. Hoewel we natuurlijk wel een subsidie krijgen om een produktiebos aan te leg gen. En dat betekent dat we móeten kap pen als de zaak kaprijp is. Er wordt dan ook geen wild uitgezet". ♦De kinderen Lugters (van links naar recht): Mien, Jane, Arie en Willem. Dochter Mien gaat om dezelfde reden als haar broers al twee jaar niet meer naar school. En hoe de schoolcarrière van de 3-jarige Jane er moet gaan uitzien, baart vader en moeder Lugters nu al de nodige zorg. (foto Ben de Bruyn) 11 i - rwT~" Fi WTM T VSiz Bosbouwer L. Duijndam aan de rand van zijn toekomstige bos. "Wellicht kan hier kanoverhuur komen". ,foto Ben de Bruyn)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33