De gewelddadige dood van een vreedzame revolutie De nieuwe problemen van de Oostbloklanden Chinese studenten en intellectuelen voor moeilijke taak Wie kan de herstructurering van de politiek en de economie in goede banen leiden? ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 Eindejaarsbijlage PAGINA .51 De democratische beweging in China stierf op 4 juni een gewelddadi ge dood. Wereldwijde verbijstering. Land na land dat zijn afschuw en afkeuring uitspreekt. Regeringsleiders die hun legers inzetten tegen vreedzaam voor democratie strijdende volkeren. Weerzinwekkender kan het eigenlijk niet. Maar de echo klinkt, zoals zovaak bij schokkende gebeurtenissen, ook in de Chinese kwestie niet al te lang door. Hongarije en Tsjechoslowakije, de DDR en Roemenië, El Salvador en Panama hebben China van 's werelds voorpagina's verdreven. Aan de Duitse kwestie alleen al hebben West- Europa, de Sovjetunie en de Verenigde Staten hun handen meer dan vol. door Simone van Driel Na de aanvankelijk massale steunbetui gingen staan de naar het buitenland uit geweken Chinese studenten en intellec-. tuelen voor dé bijzonder moeilijke taak om van buitenaf de democratische bewe ging in China weer op poten te zetten. Op 4 juni stierf die een geweldadige en voor tijdige dood. Hoeveel doden er precies zijn gevallen toen het Chinese Volksle ger het Plein van de Hemelse Vrede schoon veegde, is nog steeds de vraag. De Chinese autoriteiten noemen steevast een aantal van 300, van wie 23 studenten en de rest militairen. Andere bronnen hebben aantallen van honderden en zelfs duizenden openbaar gemaakt. Maar of het er twee, tien of tweehon derd zijn geweest, het inzetten van mili tairen tegen mensen die zij eigenlijk zou den moeten beschermen, legde onmis kenbaar de diepe crisis bloot die heerste binnen de in conservatieven en hervor- mingsgezinden verdeelde top van de Communistische Partij. Opperleider Deng Xiaoping onder vond steeds meer oppositie tegen het economisch hervormingsplan dat hij" tien jaar geleden lanceerde. Dat plan, dat onder meer leidde tot landbouwprivati- sering en tot eén beperkte marktecono mie in de steden, heeft na een betrekke lijk succesvol begin geleid tot economi sche oververhitting en inflatie. Partijlei der Zhao Ziyang, die ook politieke her vormingen nastreefde, lag geregeld over hoop met 'hard-liner' premier Li Peng. President Yang Shangkun was eveneens fel tegenstander van de hervormingspo litiek van Deng, met wie hij weer wel de weerzin tegen de democratische bewe ging deelde. Shangkun kondigde met Li Peng de staat van beleg af om naar wordt aan genomen een excuus in handen te krij gen tegen de hervormers van Ziyang, die na 4 juni als zondebok voor de studen tenonlusten uit zijn functie werd geknik kerd. Vanuit de democratische beweging in China klinken, ondanks het geweld dat de partij tegen de demonstranten heeft gebruikt, ook geluiden op dat de schuld van het bloedbad voor een deel bij de studenten ligt. Bij de intellectuelen ook en bij de hervormingsgezinde politici. De vooraanstaande dissident Su Xiao- kang zei vorige maand in een lezing over China's toekomst dat de roep om demo cratie wel eens te hard kan zijn geweest. Revoluties, opgezet met het doel een to talitair systeem om te vormen tot een de mocratie, kunnen niet in één dag hun be slag krijgen. "Verstandige studenten werden halsstarrig, toen ze elk compro mis met de partij afwezen. De intellectu elen, die op papier heel goed weten wat democratie betekent, wisten niet wat ze moesten doen, toen het volk daadwerke lijk in opstand kwam". Van het moment af dat de staat van be leg werd afgekondigd, van het moment af dat het Volksleger het volk met ge weld in het gareel bracht, wordt het da gelijks leven in China bepaald door zwa re repressie- De studenten en intellectu elen die zijn gearresteerd, moeten op het platteland een heropvoeding ondergaan. Anke Bouwers van Amnesty Interna tional liet zich op de lezingavond, waar ook Xiaokang het woord voerde, ontval len dat sinds 4 juni officieel 10.000 men sen zijn gearresteerd wegens hun aan deel in wat Peking hardnekkig als de contra-revolutie bestempelt. Maar offi cieuze schattingen vallen aanzienlijk ho ger uit: ten minste 120.000 zouden in hechtenis zijn genomen. Het aantal gere gistreerde gevallen van mensen die zijn geëxectueerd, bedroeg in november 150. Maar gevreesd moet worden, dat er meer personen zijn omgebracht. Over het lot van andere vervolgden, maakt Amnesty zich evenmin veel illu sies. In het proces van ruim veertig stu dentenleiders bijvoorbeeld zal van een eerlijke rechtsgang nauwelijks jprake zijn, stelde Bouwers. "Het is de gewoon te om vantevoren het vonnis te bepalen, en het is voor de rechter heel moeilijk af te wijken van de adviezen van de 'comi tés voor politiek en rechten'. Bovendien wo£dt er zonder meer uit gegaan van de schuld van de verdachten". Zig-zag De strijd voor een democratisch China zou zeer zijn gebaat bij daadwerkelijke steun van de twee supermogendheden. Maar Gorbatsjov, de man van wie de Chi nese vernieuwers bij diens bezoek aan China in mei juist alles verwachtten, is met een grote boog om diezelfde pe restrojka-voorvechters heen gelopen, terwijl Bush zich een zig-zag-houding heeft aangemeten. De Sovjetunie en de Verenigde Naties hebben zo hun eigen redenen om de Chi nese kwestie niet op de spits te drijven. Gorbatsjov was, na de mislukte ontmoe ting tussen Mao Zedong en Chroesjtsjov in 1959, de eerste Sovjetleider die na der tig jaar naar China afreisde. De landen konden wat China betrof weer "in gesprek" komen toen er een op lossing (in zicht) was voor de drie kwes ties waarover beide communistische grootmachten ernstig verschil van me ning hadden: de Sovjettroepen in Afgha nistan, de kwestie Cambodja/Vietnam en de Sovjettroepen langs de Chinese grens. De uitnodiging van Peking voor een topontmoeting met Deng Xiaoping greep Gorbatsjov, tenslotte evenzeer ge baat bij een normale relatie, met beide handen aan. Daarom koos de Sovjetleider ervoor de duizenden om "Gorby" roepende 'contra-revolutionairen' tijdens zijn be zoek aan Peking? te negeren. Zou hij openlijke steun hebben betuigd aan de hervormingsgezinden, hij had zijn gast heren ernstig geschoffeerd. Bovendien had Gorbatsjov tijdens zijn bezoek ver kondigd dat beide landen hervormingen op hun eigen manier moeten doorvoe ren. Daarom ook zweeg Gorbatsjov over de nacht van 3 op 4 juni: tijdens zijn be zoek half juni aan Bonn kwam hij niet verder dan de ultieme diplomatieke ver klaring dat hij "nog niet voldoende infor matie had om een goed en afgewogen oordeel te kunnen geven". Veto Gorbatsjovs Amerikaanse evenknie kon wat dat betreft in eerste instantie weinig onduidelijkheid worden venveten. Pre sident Bush zette daags na het bloedbad de Amerikaanse wapenverkopen aan China stop, en verklaarde: "Ik betreur ten zeerste het besluit om geweld te ge bruiken tegen vreedzame betogingen en het daaruit voortvloeiende verlies aan mensenlevens". Deze veroordeling en de beslissing van de VS om de wapenverko pen op te schorten gaven de Chinese op positie hoop, maar vier dagen later gaf Bush aan dat daarmee de grens wel was bereikt. "Deze relatie is van fundamen teel belang voor Amerika, en die wil ik behouden", verklaarde hij. Baker en Bush toonden zich ruim een week daar na dan ook zeer ontstemd toen het Huis van Afgevaardigden met aanvullende sancties kwam. "De kwestie van de men senrechten alleen bepaalt ons buiten lands beleid niet", aldus Baker. Dat bleek eind vorige maand overdui delijk toen Bush zijn veto uitsprak over een wetsvoorstel om de duizenden Chi nese studenten in de VS net zo lang te la ten blijven als ze willen. Van het daadwerkelijk opschorten van contacten op hoog niveau blijkt evenmin sprake te zijn geweest. Nationaal veilig heidsadviseur Brent Snowcroft reisde, naar drie weken geleden bleek, al in juli in het diepste geheim naar China af om - zoals het Witte Huis verklaarde - de Ame rikaanse gevoelens over de Chinese ge beurtenissen over te brengen. Brent Snowcroft ondernam drie we ken geleden de trip nog eens in gezel schap van staatssecretaris Eagleburger van buitenlandse zaken. Het Witte Huis had nogal wat moeite om die reis goed te praten. Na afloop ervan werden drie ver schillende redenen opgegeven: "het be zoek was een eerste initiatief om de slechte betrekkingen te herstellen"(..) "het bezoek had ten doel om China in te lichten over de Malta-top tussen Gor batsjov en Bush"(..) "het bezoek diende 'ter voorkoming van de levering van ra ketten aan Syrië"(..) Een Democratische afgevaardigde merkte in reactie op die verklaring op dat de reis "een enorme klap in het gezicht moet zijn voor de Chinese studenten. En de Chinese regering weet nu dat zij haar eigen mensen kan vervolgen en toch ge woon contacten met de VS kan onder houden". Beangstigend Op dit moment valt geen zinnig woord te zeggen over de toekomst van China. Waar de Muur in Oost-Europa letterlijk en figuurlijk wordt geslecht, daar heeft China zich ingemetseld. Berichten over nieuwe demonstraties en broeiend ver zet worden overschaduwd door arresta ties, executies en intimidatie. Hoe het China in politiek en economisch opzicht verder zal vergaan, is afhankelijk van de uitkomst van de nog immer woedende strijd binnen de partijtop. Deng, die in november voor de derde keer officieel met pensioen ging, trekt achter de scher men nog aan heel wat touwtjes. Desondanks heeft hij niet kunnen voorkomen dat het fundament onder zijn hervormingswerk wordt weggesla gen, nu de top onder leiding van presi dent Shangkün voornemens is de staat binnen twee jaar het alleenzeggenschap terug te geven met betrekking tot alles wat met economie heeft te maken. Ook in politiek opzicht lijkt de klok te worden teruggezet. Vice-president Wang Zhen stelde een paar weken geleden voor om zo'n 4000 intellectuelen naar heropvoe dingskampen in de afgelegen grenspro vincie Xinjiang te verbannen, vanwege hun aandeel in de democratische bewe ging in Peking. De partij besloot ook tot een grondige interne zuiveringscampagne. Ruim 250 kaderleden is verzocht een 'zelfkritiek', oftewel bekentenis, te schrijven over hun reactie op de gebeurtenissen op 3 en 4 juni in Peking. Honderdvijftig van hen zijn uit de partij gezet, gedegradeerd of kregen een salarisverlaging. Een bewijs voor het herwonnen zelfvertrouwen bij de conservatieven is dat echter aller minst. Want, zoals Deng ooit zei: "Een re volutionaire partij is niet bang voor revo lutionaire stemmen. Het meest beangsti gend is stilte". We waren het even vergeten. Verwend als we waren door Oosteuropese regimes die zich na een paar grote demonstraties willig aan de voeten wierpen van het volk dat ze tientallen jaren hadden onderdrukt, kwam het bloedige geweld van de afgelopen weken in Roemenië als een schok. Maar het woord revolutie wordt geschreven met rood. Het bloedbad in Roemenië heeft op de valreep van het jaar nog eens onderstreept hoe uniek de gebeurtenissen waren die zich het afgelopen half jaar hebben voltrokken in Polen, Hongarije, Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en Bulgarije: een vreedzame, maar daarom niet minder totale revolutie. En daarmee is eigenlijk gelijk dè vraag gèsteld voor de komende jaren: volgens het gezegde eten revoluties hun kinderen op. Maar geldt dat ook voor vreedzame revoluties? door Sjaak Smakman Het bloedbad in Roemenië benadrukte nog eens hoe uniek de revoluties el ders in het Oostblok waren. Pas nu zijn ook de Roemeense soldatemgewapend met bloemen. (foto ap). De uitgangspositie voor de Oostbloklan den is op het eerste oog gunstig: dankzij de afwezigheid van geweld (met uitzon dering uiteraard van Roemenië) ligt geen van de landen materieel in puin, zodat de draad van het dagelijks leven kort na de feestelijkheden rond de omwenteling weer snel kon worden opgepikt. Het feit dat (weer met uitzondering van Roeme nië) de regimes nergens hebben gepro beerd om. de roep om veranderingen in bloed te smoren, betekent ook dat er geen al te grote ressentimenten leven. Natuurlijk, de communisten zullen overal zeker in eerste instantie het veld moeten ruimen, maar tot bijltjesda gen is het nergens gekomen en het ziet er niet naar uit dat dat nog zal gebeuren (al zal ook hier Roemenië waarschijnlijk de uitzondering vormen). Verder hebben de Westeuropese mo gendheden de Oostbloklanden fikse pre mies in het vooruitzicht gesteld voor hun bekering tot het westerse economische en politieke model, al vallen die in het niet bij de naar schatting 100 miljard gul den die de Oostbloklanden elk jaar van de Sovjetunie krijgen om de zaak bij el kaar te houden. Opvallend aan de westerse hulp is dat het land dat de hulp het minst nodig heeft, de DDR, kan rekenen op de groot ste kredieten: Duitsers onder elkaar. Po len, dat de hulp het meest nodig heeft, kan ook op aanzienlijke bedragen reke nen. Hongarije en Tsjechoslowakije heb ben aanzienlijk minder weten binnen te halen, maar deze landen zijn van zichzelf al redelijk economisch ontwikkeld. Ver der naar het oosten liggen dan nog Roe menië en Bulgarije, waar de levensstan daard tot de laagste van het Oostblok be hoort. Over Bulgarije is weinig bekend, maar Roemenië staat er ondanks het bar baarse regime van Ceausescu niet slecht voor. Het beschikt bijvoorbeeld over een van de vruchtbaarste landbouwgebie den van Europa, en heeft evenals Tsjechoslowakije geen buitenlandse schulden. Maar daarmee houdt het ook wel op, want de economische problemen zijn enorm. De buitenlandse schulden vallen nog mee. Alleen de DDR, Hongarije en Polen hebben forse schulden. Voor de DDR vormt dat, zeker als de confedera tie met de Bondsrepubliek een feit is, geen enkel probleem. De Hongaren heb ben weliswaar de grootste schuld per hoofd van de bevolking, maar de econo mie is redelijk geliberaliseerd en het land heeft een redelijke export naar het wes ten. Bovendien is Hongarije lid van het IMF, zodat het krijgen van leningen geen al te groot probleem is. Het echte zorgen kind is Polen, met 40 miljard dollar schuld. De regering van Solidariteit-pre- mier Tadeusz Mazowiecki sloot afgelo pen maand een akkoord met het Interna tionaal Monetair Fonds dat er niet om loog. Zorgelijker is dat de geleide planeco nomieën van het Oostblok moeten wor den omgebouwd tot een vrije-markteco- nomie. Dat betekent niet alleen dat de enorme Russische 'ontwikkelingshulp' op afzienbare termijn stterk zal teruglo pen ook al omdat Gorbatsjov dat geld zelf wel kan gebruiken - maar ook dat een groot aantal subsidies op voedsel, wonen en bijvoorbeeld openbaar ver voer moet worden afgeschaft. De nu al schaarse goederen blijven duur, de nu nog goedkope dingen worden fors duur der. Hoe zuur de appel is waar Oost-Europa doorheen moet bijten, blijkt uit het ak koord tussen Polen en het IMF. De Polen gaan er het komende jaar in koopkracht 20 procent op achteruit en er komen ze ker 400.000 Polen op straat te staan. Een soortgelijke ontwikkeling, zij het niet in die mate, staat ook de Hongaren, Tsjechen, Bulgaren en Roemenen te wachten. En wat gebeurt er dan? Is de nieuwe democratie daar tegen bestand? De Poolse psycholoog Marek Licinski heeft zijn twijfel: "De bevolking is meer dan veertig jaar opgevoed in een egalitair sys teem waarin de armoede eerlijk is ver deeld. Velen denken dat kapitalisme ook een egalitair sygteem is, maar dan met eerlijk verdeelde rijkdom. De realiteit is dat de prijzen in Polen sinds augustus volkomen uit de hand zijn gelopen, ter wijl er in dit land nog nooit zoveel men sen in een Mercedes hebben gereden als nu. Het aantal paupers zal de komende jaren misschien wel even hard groeien als het aantal miljonairs, want wetgeving en overheidsorganisaties om de plotse ling vrijgelaten economische krachten bij te sturen zijn er nog niet. En dat zal een geweldige frustratie in de samenle ving geven waarvan ik de gevolgen nog niet durf te voorspellen". Daar ligt het tweede grote probleem voor Oost-Europa. Wie of wat kan de her structurering van de politieke en econo mische cultuur in goede banen leiden? Het bestuursapparaat is altijd volledig in handen geweest van de Partijen wie niet loyaal was of andere denkbeelden had kwam er niet aan te pas. Al die regimes verdwijnen stuk voor stuk, al of niet via een aantal imterimregeringen, maar mensen om de zaak over te nemen zijn er nog niet. Dissidente intellectuelen kun nen dienen als vlag voor de lading, maar niet als kapitein op het schip. Nieuw ka der opbouwen kost tijd, veel tijd. Maar zelfs als de Oosteuropeanen die tijd willen nemen, dan is het nog maar maar de vraag of ze die krijgen. '1992' is nog maar twee jaar weg. En als de ont wikkelingen in de wereldeconomie zo snel gaan dat menig westers land er bui ten adem achteraan hijgt, wat is dan de kans dat de Oosteuropese landen met een moeizaam herstructureringsproces voor de boeg ooit werkelijk kunnen aan haken in de wereldeconomie? De voor spellingen van Licinski konden wel eens zeer juist zijn. De bewondering voor de grote motor achter dit alles, Michail Gorbatsjov, kan intussen alleen maar toenemen. Zijn keuze voor hervormingen van de top naar de basis lijkt paternalistisch en on democratisch, de Sovjetunie is tot nu toe wel het enige land waar de processen nog enigszins lijken te worden gecontroleerd en voorzover mogelijk beheerst. Gecon fronteerd met een stagnerende econo mie, opspelende etnische conflicten en weerstand in zijn eigen partij, balanceert Gorbatsjov nog altijd met groot meester schap op het slappe koord dat het oude, verstarde en tot op het bot versleten Sov jetsysteem verbindt met zijn ideaalbeeld van een opener, humanere samenleving. Maar op de drempel van de jaren '90 dreigt ook Gorbatsjov in de problemen te komen door de ontwikkelingen: het besluit van de Litouwse communisten om zich af te scheiden van de moederpar tij in Moskou is zand in de hervormings machine van Gorbatsjov. Gezien de dis cussies in andere deelrepublieken kan dit een sneeuwbaleffect hebben. En als de partij uiteenvalt, valt ook het (mid- den)kader weg waarvan Gorbatsjov zo afhankelijk is voor zijn glasnost en pe restrojka. Vandaar dat Gorbatsjov zelf naar Li touwen gaat om loyaliteit te vragen en, zo laat hij althans doorschemeren, zo nodig af te dwingen. De vraag is vooralsnog •hoe hij denkt de Litouwers tot loyaliteit te. kunnen dwingen zonder persoonlijk ongeloofwaardig te worden. Dat zou de politieke doodssteek voor de perestrojka betekenen en op langere termijn wellicht ook voor Gorbatsjov zelf. Een tegemoet koming aan de eisen van de Litouwers door een snelle decentralisatie waarbij de in de grondwet vastgelegde autono mie van de deelrepublieken in de Sov jetunie werkelijk inhoud krijgt, lijkt een van de weinige begaanbare wegen. Net als voor de rest van Oost-Europa geldt voor Gorbatsjov dat hij tijd nodig heeft, veel tijd. En ook voor hem is het de vraag of hij die tijd krijgt. Wat dat betreft had 1989 twee kanten. Het was enerzijds een jaar van fantastische ontwikkelin gen, maar anderzijds een jaar waarin de tijd sneller ging dan ooit. Het was in de Griekse mythologie niet de revolutie, maar de God van de tijd Kronos, die zijn kinderen verslond. Hun namen? Mis schien wel Glasnost en Perestrojka.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 31