'Conflictpunten Ik zie ze niet Een dissidente kolonel als lastpost REPORTAGE mm 'Positivo' Lubbers is hoopvol over kabinet en Europa PAGINA 2 ZATERDAG 30 DECEMBER 198S DEN HAAG - De ontwikke lingen in Midden- en Oost- Europa hebben de eerste weken van het derde kabi- net-Lubbers sterk bepaald. "De versnelling van de dis cussie over de samenwer king tussen de twee Duitse staten, over de EG en de ont wapeningsbesprekingen in Wenen heeft een aparte klankkleur aan het politieke bedrijf gegeven. Het legt niet alleen een groot beslag op de beschikbare tijd, maar werpt ook een ander beeld op de nationale politiek. De eigen beleidsbeslissingen krijgen een lager reliëf. Hoe belangrijk ook de huis brandolie en de gasprijs zijn, het heeft toch iets minder profiel dan de Polen en de Roemenen die in de kou zit ten". door Peter de Vries en Carel Goseling De start van de nieuwe ministers ploeg herinnert Lubbers zich als "plezierig", geheel in lijn met de "stemming van welwillendheid" die tussen CDA en PvdA is gegroeid tijdens de onderhandelingen over het regeerakkoord. Met het inwer ken van de nieuwe ministers be moeit de premier zich nauwelijks, evenmin als hij zich bekommert om de soms opmerkelijke uitspraken die ze tot nu toe in de media hebben gedaan. "Ik heb de instelling dat ik be schikbaar ben voor overleg over een dossier, maar de ministers moeten hun eigen weg vinden. Ik heb niet het gevoel dat de start rommelig is geweest en dat de ministers in de publiciteit kissebissen. Ritzen over Engels als voertaal op de universi teiten. Alders over de tachograaf, wat is dat nou helemaal? Laten we nu niet denken dat dat het politiek bedrijf is. Het zijn losse opmerkin gen die wel krantekoppen opleve ren maar in die kranten wordt later weer de vis verpakt". "Het is een merkwaardige uitver groting in de publiciteit: als je een nieuw woord laat vallen gaan alle ballonnen de lucht in. Misschien dat de nieuwe bewindslieden dat vakmatig nog niet helemaal herken nen. U kent mijn opvatting, ik heb geen zin om benepen te zijn als een minister wat zegt wat niet helemaal is doorgepraat. Dat wijst zich wel, er moet enige ruimte zijn. En ach, de Eerste Kamer die geen tijd vindt om een aantal wetsontwerpen te behan delen, daar moeten we geen drama van maken. We zien wel wat de to- taaloogst wordt". Risico's Hij omschrijft zichzelf als 'positivo', en legt een enorm optimisme aan de dag. De nieuwe coalitie van chris tendemocraten en socialisten kan niet kapot, lijkt het wel. Minister president Lubbers is niet benauwd voor inhoudelijke of politieke ob stakels: de risico's die de coalitie be dreigen vallen te Elf nieuwe ministers betraden zeven weken geleden een onbekend departement. Ze vormen het gezicht van het ka- binet-Lubbers-III, dat dit najaar onverwacht snel en mak kelijk tot stand kwam. Na jarenlange animositeit vonden christendemocraten en socialisten elkaar zonder mankeren in een regeerakkoord. De man die de onderhandelingen leidde, informateur en formateur drs. Ruud F.M. Lubbers, is weer minister-president. In één van zijn eerste interviews sinds het aantreden van de nieuwe ploeg geef hij zijn visie op de snelle ontwikkelin gen in Europa: "Het gaat erom: hoe behouden wij de Duit sers als Europeaan. Dat is een hele opgave". En hij inventa riseert de bedreigingen voor de rooms-rode coalitie: "Ik kan toch niet anders dan naar waarheid stellen dat ik op het ogenblik geen conflictpunten zie. Ik zie ze niet". "Ik acht het een voordeel dat er een nieuwe frisse ploeg is. Het is niet voorspelbaar of zich dat alle maal goed ontwikkelt, maar ik vind de kansen groter dan de risico's. De bedreigingen voor dit kabinet zijn de keerzijden van de uitdagingen. In enigszins willekeurige volgorde: ten eerste dat de groei van welvaart, het herstel dat tot grote hoogte ge slaagd is, in de cao's te zeer vertaald wordt in inkomensverhogingen. De makkelijke weg, in plaats van kan sen te geven aan mensen die minder gekwalificeerd zijn. Dat klinkt mo raliserend, maar het is een objectief Nederlands probleem dat voor elk kabinet geldt: worden we al of niet slachtoffer van ons eigen succes". "Tweede uitdaging is: slaagt onze bestuurlijke vernieuwing en de so ciale vernieuwing. Komt dat tijdig op gang? Slagen we in onze doel stelling meer mensen aan de slag te krijgen, mensen uit hun isolement te halen? Het heeft ook een duide lijk verband met de immigratiepro- blematiek: lukt het de mensen te in tegreren?" "De milieukwestie wordt geken merkt door forse aanzetten en ambi tieuze plannen, maar het komt nu aan op de invulling. En dan voel je dat de kracht in de samenleving vrij sterk is om gewoon door te gaan en het bij woorden te laten. Het vergt de nodige 'ausdauer', het doorbre ken van taboes". "Ik '„enk dat het allemaal kan luk ken, want er is een zwaarwegend positief punt: ik heb zelden in die zeventien jaar dat ik in de politiek zit een periode meegemaakt waarin f>r zoveel politieke overeenstem ming bestond over de belangrijkste vragen en de richting van de ant woorden. Er is een enorme consen sus, al komt het er nu wel op aan die hard te maken; die positieve grond houding in concreet beleid te verta len". Vaag Die overeenstemming gaat verpakt in teksten die alom als 'weinig con creet' en 'vrijblijvend' worden ge zien. Veel passages uit het regeerak koord blonken uit door vaagheid. De afspraken tussen kabinet, vak bonden en werkgevers leken vooral beloften van wederzijds goed ge drag. De minister-president rea geert enigszins geërgerd. Kan zijn ploeg even de tijd krijgen zich te be wijzen? "We zijn nu nog bezig met plannen. Daarna komen de uitvoe ringsmaatregelen. We zijn in de meeste dossiers alleen nog met woorden bezig, met het formuleren van concrete voorstellen. Pas dan komt de confrontatie met de Ka mer. Dat beeld zal geleidelijk aan verschuiven". "Het heeft echter ook te maken met de consensusmaatschappij. waar in een eindeloos, geduldig, proces verantwoordelijkheden wor den afgetast en op de goede plek moeten worden gelegd. Het is een ingewikkelde strategie om te appel leren aan de verantwoordelijkheid van sociale partners en de verant woordelijkheden in de samenle ving". "Ik Tehran in het gemeenschappelijk ^^tussen de beleidskader met de sociale part ners. Ik ben voorstander van een koele benadering: als U het te bont maakt, komt er geen koppeling van de uitkeringen. Dan zitten wij wel in grote moeilijkheden, maar U als vakbeweging ook". politieke kloof In een nog niet zo ver verleden v politiek probleem hebben datje praktisch organisatorisch probleem of de an- om dat te realiseren. Ander voor- dere maatregel. Dan krijg je een beeld' de criminaliteitsbestrijding, conflict over bijvoorbeeld belastin- Wat zijn daar nu de verschillen van gen of over mediapolitiek. Dat is mening tussen PvdA en CDA? Die normaal. Maar op het moment dat je zijn miniscuul in vergelijking met het vraagstuk van de sociale ver- bestüurlijke opgave de criminaliteit nieuwing wilt aanpakken, heb je terug te dringen' geen politiek dispuut dat het CDA PvdA zo wil. Hetzeifdespeeit Bedrijfsongevallen Slechte uitslagen bij de gemeente bij de vermindering van C02-uit stoot: het probleem om daar in con- den de socialisten door het CDA crête vorm oplossingen te vinden is verguisd en omgekeerd, en gold de veel groter dan een eventueel ac- politieke kloof tussen de twee par- centverschil in beleidsdoelstellin tijen als niet te overbruggen. De co- gen tussen partijen. En dat kun je Lubbers raadsverkiezingen of gemor bij de achterban kunnen de ijle stemming politieke harmonie makkelijk verstoren, werpen we tegen. Maar niet van zijn stuk te alitiebesprekingen leverden een an- op vrijwel ieder terrein zien. brengen. "Dat zou kunnen, daar der, harmonieuzer beeld op, dat vol- "Dat geldt zelfs voor defensie, ^en ^et mee eens gr kan een situ- gens Lubbers zal beklijven. Er zijn waar we traditoneel het meeste ver- atje ontstaan dat mensen behoefte geen pragmatische compromissen schillen hebben. Kijk naar de prak- verschillen aan te scherpen, gesloten om scherpe tegenstellin- tijk: wat krijgen we aan impulsen maar die behoefte voel ik op dit mo gen te verdoezelen: "De politieke uit het ontwapeningsbesprekingen ment niemand. Dat is het inte- afstand tussen PvdA en CDA is aan- uit Wenen? Ik verwacht geen poli- ressante van dit politieke tijdvak. zienlijk kleiner dan de afstand tus- tiek probleem: de gerichtheid c seri de politieke wil en de realiteit", komen tot minder wapens is bij bei- "Wat bedoel ik daarmee? Je kunt de partijen aanwezig. Het is een Spanje en de emancipatie van het leger sinds Franco MADRID Het rommelt in en rond het Spaanse leger. Terroristische aanslagen op topmilitairen; vijandige leuzen op de gevel van het ministerie van defensie; protesterende vrouwen van ontevreden officieren; dienstweigeraars die zich aan de hekken van kazernes vastketenen; acties voor de verkorting van de dienstplicht; en nu ook een gearresteerde kolonel voor wie Amnesty International zich wil inzetten. door Ruud de Wit De problemen zijn nog een uitvloeisel van het emancipatieproces dat Spanje na de dood van dictator Franco heeft doorgemaakt. Het leger, voorheen een gewelddadig machtsinstrument om de democratie buiten de deur te houden, moest in een korte tijd worden gemodelleerd naar een geheel nieuwe rol: die van een betrouwbare, effectieve NAVO- partner en beschermer van de nog prille Spaanse democratie. Dat proces is, achteraf bezien, niet eens zo slecht verlopen. Dat ene vuiltje daargelaten - de couppoging van luitenant kolonel Antonio Tejero Molino, die op 23 februari 1981 samen met luitenant-generaal Jaime Milans del Bosch naar de macht greep - is de overgang van de dictatuur naar democratie ook binnen het Spaanse leger veel gemakkelijker verlopen dan menigeen vooraf voor mogelijk had gehouden. Dat is een verdienste van de socialisten, die na hun verkiezingsoverwinning in 1982 er in slaagden de puzzel van de Spaanse defensie in elkaar te passen, zonder dat het tot een openlijke confrontatie kwam met de archaische en overbezette militaire top. Dat kan vooral op het conto van minister en 'anti- militair' Narcis Senna worden geschreven. Dë ironie wil, dat juist de democratisch verworven mondigheid oorzaak is van de Spanje op weg naar een be roepsleger? De dienstplichtige kan volgens ko lonel Martinez Ingles beter overweg met een joint dan met een geweer. (foto AP) spanningen tussen een deel van het leger en minister Senna. Spanningen die aan het licht kwamen in de weken voor de algemene verkiezingen van 29 oktober en hebben te maken met het feit dat alle politie partijen, met uitzondering van de socialisten, een verkorting van de dienstplicht in hun verkiezingsprogramma opnamen. Uiteindelijk deden de socialisten -dat ook maar, zij het met met de nodige tegenzin. Zo'n verkorting van de dienstplicht van 12 naar 9 maanden past namelijk in het geheel niet in de reorganisatieplannen van Senna, waarmee hij al enige tijd bezig is. Vandaar dat de minister, nu de socialisten wederom voor vier jaar aan de macht zyn, deze door nagenoeg alle Spanjaarden gewenste verlaging op de lange baan heeft geschoven. Maar zo makkelijk als minister Senna een duidelijke kiezersuitspraak aan zijn laars lapt, zo moeilijk heeft hij het met kolonel Amadeo Martinez Ingles. Ook deze landmacht-kolonel is besmet geraakt met het democratisch virus, maar niet op een manier waarmee Senna erg gelukkig kan zijn. Al maanden lang trotseert de kolonel die een briljante staat van dienst heeft en eigenlijk al generaal had moeten zijn de bevelen van bovenaf om zijn mond te houden. Er is geen weekblad, krant, radio- of tv- programma te noemen, of Martinez Ingles heeft daarin geen aandacht gekregen met zijn pleidooi voor de afschaffing van de dienstplicht en de invoering van een beroepsleger. Hij schreef zelfs een boek, 'Espana, indefensa', waarin hij aangeeft dat het huidige Spaanse leger met zijn slecht opgeleide en ongemotiveerde dienstplichtigen geen enkel nut heeft. Incompetent En daar blijft het niet bij. Martinez Ingles meent dat het ministerie van defensie volledig incompetent is en veel kostbaar belastinggeld uitgeeft aan wapens en uitrustingen die nooit gebruikt worden. Is het dan raar, aldus de openhartige kolonel, dat er in ons leger niets klopt; dat er geen discipline bestaat; dat diensplichtigen beter weten hoe ze een joint moeten maken dan een geweer te hanteren; dat het aantal 'bedrijfsongelukken' erg hoog ligt en dat officieren niet meer weten wat ze mogen en kunnen doen? Zijn oplossing: een beroepsleger van zo'n 60.000 man, dat in geval van nood bijstand moet krijgen van vrijwilligers, die een korte opleiding van twee maanden hebben gehad. Het zal geen verbazing wekken, dat minister Senna en het Spaanse opperbevel meer dan genoeg hebben van de kolonel. Na twee kortstondige aanhoudingen is Martinez Ingles nu tot twee maanden veroordeeld en dat heeft de Spaanse afdeling van Amnesty International ertoe gebracht om een onderzoek te openen of het hier al dan niet gaat om een geval van het 'onderdrukken van het recht van vrije meningsuiting'. De zaak is inmiddels zo hoog opgelopen, dat Senna zich voor het parlement over de aanhouding van de kolonel moest verantwoorden. De minister hield het er op dat het niet gaat om de ideeën van de kolonel, maar dat zijn gedrag in strijd is met dat van een militair. Kolonel Martinez Ingles houdt zich, met andere woorden, niet aan de discipline van een soldaat mag worden verlangd. En, daar heeft Senna weer gelijk in, Spanje heeft slechte ervaringen met ongehoorzame militairen. Wie deze 'oorlog' zal winnen, lijkt bij voorbaat vast te staan. Er is een procedure op gang gebracht om de kolonel uit dienst te zetten. Maar Martinez Ingles staat niet alleen. Collega's van hem zeggen - anoniem natuurlijk - dat 80 procent van alle Spaanse officieren het met hem eens is. Minister Senna is nog niet af van Martinez Ingles en zeker niet van zijn ideeën. En wat ik zeg is dat het ook geruime tijd niet hoeft te gebeuren: we zul len zoveel energie nodig hebben om doelen te realiseren dat geschillen eerder overkomen als bedrijfsonge vallen". Het zou voor het eerst sinds Drees zijn dat Rooms en Rood, of beter christen-democraat en sociaal-de mocraat, zo harmonieus samenwer ken. Een politiek wonder tekent zich af. Lubbers wendt begrip voor voor de scepcis, maar blijft onver schrokken geloven: "Uw herhaald doorvragen is wel terecht, maar ik kan toch niet anders dan naar waar heid stellen dat ik op het ogenblik geen conflictpunten zie. Ik zie ze niet". "Als je eenmaal een ploeg van mensen hebt die er niet zit voor een avontuur, een ruzie of een spelletje maar voor het bestuur, betekent het ook dat de twee partijen die samen werken in zichzelf gemotiveerd zijn om zaken te doen. Er kunnen onge lukken gebeuren, maar je hebt meer kans de sfeer goed te houden als je praktische resultaten boekt. Dat is belangrijk, anders krijg je matheid, frustraties, vermoeidheid, en komt er een klimaat waarin mensen met kritiek kunnen scoren. Dan kan een partijtje zwarte pieten ontstaan over de vraag aan wie dat lag. Dat zou dan een kritisch moment wor den. Niet nu, maar die balans moe ten we over een jaar nog eens opma ken". Duitsland We komen terug op het buitenland, de brandende kwestie van een eventuele hereniging tussen West en Oost Duitsland. De vraag of de Bondsrepubliek zich meer naar het opsten dan naar de EG zal richten, wordt volgens Lubbers beantwoord in "een wedloop in de tijd". "In de mate waarin Europa 1992, de eenwording van de EG, voldoende tempo houdt maak ik mij niet zo veel zorgen over de relatie tussen West- en Oost-Duitsland. West- Duitsland zou wel gek zijn zich van ons, van de EG, af te wenden. Dat doen ze niet meer. De ontwikke lingsmogelijkheden van de Bondre publiek zijn al te veel verstrengeld met ons. Natuurlijk zie ik wel geva ren in een eventueel herlevend na tionalisme in de BRD. Maar we moeten ons niet door angst laten re geren". De eerste minister meent dat het Duitse probleem 'hanteerbaar' zal blijven als de EG ten opzichte van "Oostenrijk, de DDR, Tsjechoslo- wakije, Hongarije, Polen, Joegosla vië en Roemenië, in die volgorde" een aantal maatregelen neemt. De EG moet met die landen 'samen werkingsverdragen' sluiten, en de eigen markt ruimhartig openen voor produkten uit deze midden- en oosteuropese landen. Het opzetten van joint ventures tussen bedrijven hier en daar kan dat proces versnel len. In een dergelijke opzet, waarbij ook de uitwisseling van kennis, menskracht en het verlenen van kredieten een rol spelen, ziet Lub bers het Duitse probleem "naar ach ter in de tijd" verschuiven. Met ingang van 1993, als de gren zen tussen de EG-landen onderling wegvallen, wil Lubbers zo'n samen werkingverband tussen de EG en de betrokken landen in het oosten rond hebben, inclusief de opzet van een bank voor Oost Europa die kre dieten gaat verstrekken aan de be trokken landen. "We hebben een dubbele opgave. De eenwording van de EG en dit, de samenwerking met Oost-Europa en het openen van onze markt voor Oost Europa, uit- voeren", meent hij. EG-markt Lubbers erkent dat zijn voorstel van het openen van de EG-markt voor produkten uit midden- en teuropese landen "een andere graad van verbeeldingskracht" vergt. Hij onderkent ook de problemen die e door kunnen ontstaan: een to< stroom van goedkope produkten en extra concurrentie voor het be drijfsleven binnen de EG. Lubbers: "Toch moeten wij vrij genereus zijn". In een uitbreiding van de EG met de Oosteuropese landen ziet de pre mier vooralsnog niets. Volgens hem is de Gemeenschap van de Twaalf al groot genoeg. Lubbers bestrijdt dat het hier om "een politiek motief' zou gaan. "De besluitvorming wordt gewoon te gecompliceerd. Dat vergt een andere organisatie. Dus liever samenwerkingsakkoor den dan meer lidstaten". Voor de verdere gang van zaken acht de premier de ontwikkelingen rond de DDR "een toetssteen". Hij wijst erop dat West Duitsland i tuurlijk bereid is zeer veel te inves teren in 'het andere' Duitsland Daarbij doet zich echter de vraag voor waarom alleen de DDR daar van zou moeten profiteren, en niet de andere landen achter het v malige IJzeren Gordijn. Uitgaande van deze 'koppelings gedachte' wil Lubbers een 'allein- gang' van West-Duitsland trachten te voorkomen. "Ik zie het als taak om tijd en aandacht te investeren i Bonn. Het gaat erom: hoe behouden v/ij de Duitsers als Europeaan? Ko- "hl zelf heeft gezegd dat de Duitse kwestie alleen onder het Europese dak opgelost kan worden. Maar dat is een hele opgave. We moeten op passen dat er geen samenwerking vastloopt alleen omdat wij het net een slagje anders willen. Dan raakt het momentum uit de ontwikkelin gen en wordt de verleiding tot natio nalisme in West-Duitsland groter. Maar ik hoor bij de positivo's. Kohl ziet die noodzaak ook". Aanspraken Lubbers verhaalt over een bijeen komst die hij een week voor de EG- top in Straatsburg (8 en 9 december j.l.) in het Oostenrijke Salzburg had met Kohl, de Belgische premier Martens en zijn Italiaanse collega Andreotti. Onderling werden daar de discussies van Straatsburg gekookt, waarbij ondermeer werd vastgelegd wat onder 'het Duitse volk' werd verstaan: alleen de Duit sers in Oost- en West-Duitsland waardoor Kohl indirect afzag eventuele aanspraken op vroegere Duitse gebieden elders (zoals ir len). Over de ontwikkelingen in diver se oosteuropese landen toont Lub bers zich niet zonder zorgen. Hij ziet "enorme teleurstellingen die nog kunnen komen". Verdere gedetail leerde publieke uitlatingen laat hij echter bewust achterwege: "dat i niet constructief'. Alleen voor "d jacht op mensen" die in de DDR dreigt wil hij wel een uitzondering maken. "Dat kan even de brandstof zijn voor een ontwikkeling om het allemaal beter te doen, maar het mag niet verward worden met de echte opbouw". "Wat er in Oost-Europa gebeurt komt mede door de ontwikkelingen bij ons. En door Sovjet-leider Gor- batsjov. Zonder hem was het niet gegaan. Maar ook hij heeft gewezen op de ontwikkelingen in de EG: een verdere integratie waarbij landen eigen beleidsbevoegdheden supra nationaal gaan regelen. Naarmate dat ginds meer kans krijgt, wordt de mogelijkheid dat de zaak uit elkaar valt geringer. Kijk: ik ben voor een democratie van onderop, dat volke ren zelf zaken inrichten, dat ze leren dat het niet beter is je met vlag, hoofdstad en leger tegen anderen af te zetten. Zoiets is: het vijandsbeeld gebruiken ten behoeve van de inter ne cohesie. Gelukkig waait er nu een andere, veel constructievere wind".. "We moeten", zegt Lubbers, "be hoedzaam zijn met de Duitse kwes tie.. Dat mag geen nieuwe aanlei ding worden voor het vijandsden- ken". Het antwoord op de slotvraag ligt dan ook voor de hand. Is hij voor of tegen een hereniging van beide Duitslanden? "wik ben voor eenwording van Europa. In de mate waarin dat slaagt ontstaat er ruimte voor een Duitse eenwording. Ik hoop dat de DDR voorlopig nog als staatseenheid door kan gaan. Al was het alleen maar om hun verhou ding tot ons, tot de Europese Ge meenschap te bepalen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2