'We zijn van hem gaan houden' 'De Springschans heeft bij fusie veel te bieden' 'Ik denk niet dat iemand dit van me overneemt' Geslaagde actie echtpaar uit Oegstgeest voor mismaakte Chileense jongen Leiderdorp wil herschikking van basisscholen Voorschotenaar Perfors legt archief aan voor Randstad Sport ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 Eindejaarsbijlage PAGINA 27 Het echtpaar Van der Kraan: "We hebben Christian nog nooit gezien, maar we zijn van hem gaan houden". "Eigenlijk beleefden we het mooiste moment toen we hoorden dat Christian zou worden geadopteerd door een Belgische familie. Eindelijk had hij een goed thuis gevonden en dat is natuurlijk het allerbelangrijkste". Joop van der Kraan, samen met zijn vrouw initiatiefnemer van de actie Christian Toledo, is zichtbaar geëmotioneerd. Christian Toledo is een Chileense jongen die in 1982, kort na zijn geboorte, door zijn moeder in een put werd gegooid waarna zijn gezicht en lichaam werden aangevreten door ratten. Een hond redde de baby en Christian werd naar een kindertehuis gebracht. Meermalen wilden mensen hem adopteren, maar steeds brachten ze de jongen terug naar het tehuis omdat ze zijn gezicht niet konden verdragen. In september van dit jaar nam een Belgische missiezuster de inmiddels zevenjarige Christian mee naar Europa. door Femke Wolting Oegstgeestenaar Van der Kraan begon begin september samen met zijn vrouw en een aantal mensen in Limburg met de actie die tot nu toe bijna een ton oplever de. Van der Kraan zelf haalde ongeveer 20.000 gulden op, de rest kwam uit Lim burg. Van dit geld zal Christian de ko mendejaren worden geopereerd aan zijn gezicht en lichaam. Posters "Eerst hebben we posters laten drukken met daarop een foto van Christian en het gironummer", aldus Van der Kraan. "Die posters, die werden betaald door een plaatselijke melkboer, hebben we rondgebracht in alle omliggende dorpen. Toch liep de actie niet zo. Maar na een >aar weken gingen de kranten schrijven over Christian en de geldinzameling. Na die publiciteit liep het storm; in één maand haalden we achtduizend gulden op!" "De hele dag belden mensen die geld wilden geven en die meer over Christian wilden weten. Vorige week nog belde een oud vrouwtje op dat ze ook graag wat wilde doen, maar ze had niet zoveel geld. Of vijf gulden voldoende was. 'Ja natuur lijk',, heb ik geroepen, 'als iedereen uit Oegstgeest vijf gulden zou geven, dan hadden we het geld ook bij elkaar", ver telt Van der Kraan enthousiast. Ook de inwoners van Oegtsgeest be dachten allerlei manieren om aan geld te komen. Een buurthuis in de Indische wijk organiseerde een spèlletjesavond en haalde bijna achthonderd gulden op. En bij de winkeliers staan nog altijd col lectebussen (beschikbaar gesteld door de gemeente) op de toonbank. "We hebben ook heel wat bedrijven schriftelijk gevraagd of ze iets wilden ge ven, maar dat leverde weinig op. Sommi ge reageerden niet eens en andere schre ven terug dat ze dagelijks dergelijke vra gen kregen en dat ze niet aan alle verzoe ken konden voldoen. Alleen Albert Heijn uit Oegstgeest stortte geld. De meeste steun hebben we dus gehad van de 'gewone' mensen uit het dorp". Ook politici droegen hun steentje bij. "Een tijdje geleden werden een paar jon gens door de politie aangehouden omdat ze een discobus hadden 'verbouwd'. Een week later zei wethouder Kohlbeck in een interview voor de radio dat de jon gens wel iets goed te maken hadden en dat ze daarom maar wat geld moesten ge ven voor de actie. De volgende dag kwam een van hen heel bedeesd vijfen twintig gulden brengen". Succes Terugkijkend op de geldinzameling vindt het echtpaar Van der Kraan dat de actie een groot succes is geweest. "Hoe wel het heel zwaar werk was omdat we alles zelf moesten doen, hadden we dit niet willen missen. We hebben zo veel leuke dingen meegemaakt, we werden zelfs op straat aangehouden door men sen die we helemaal niet kenden en die ons succes wensten. Er waren ook men sen die heel emotioneel reageerden. Er belde bijvoorbeeld een man die ver telde dat zijn vrouw geen kinderen kon krijgen. Hij begreep niet hoe een moeder haar kind in een put kon gooien. 'Wij kunnen geen kind krijgen en anderen gooien hun kind weg', zei hij tegen ons". "Wij hebben zelf een dubbel gehandi capte zoon en dat was voor ons eigenlijk de belangrijkste reden om de inzameling te starten", legt mevrouw Van der Kraan uit. "Onze zoon kunnen we niet meer hel pen, hij werd gehandicapt geboren, maar deze jongen kan geholpen worden. Som mige mensen verklaarden ons voor gek; die vonden dat wij al genoeg zorgen had den met onze eigen zoon. Maar ik vind dat mensen zich niet blind moeten staren op hun eigen problemen. We hoorden ook dat iemand 100.000 gulden heel veel geld vond voor één kind. Het is natuur lijk ook ontzettend veel, maar als het je eigen kind zou zijn, zou je ook willen dat het werd geopereerd". Lippen Eind januari stopt Van der Kraan met de actie: "Je kunt niet aan de gang blijven", vindt hij. "Het bedrag dat we wilden heb ben is er, al is nog niet bekend of 100.000 gulden genoeg is voor de operaties. Na behandelingen kosten ook ontzettend veel geld". Inmiddels is Christian voor de eerste keer geopereerd: op 20 decem ber hebben artsen lippen voor hem ge maakt uit de huid van zijn voorhoofd. "Hij wordt behandeld door de twee beste specialisten van België en die hebben ge zegd dat ze Christiaans gezicht goed kun nen krijgen, al zal dat jaren duren omdat zijn gezicht nog groeit", zegt Van der Kraan. "Binnenkort komt Christian een keer naar Nederland en dan gaan wij bij hem op bezoek", vertelt mevrouw Van der Kraan. "Nee, we hebben Christian nog nooit gezien, maar we zijn gewoon van hem gaan houden. We kunnen ons pre cies voorstellen hoe hij er na de operaties uit zal zien". Achtentwintig delen met bij elkaar 6000 pagina's en ruim 2000 foto's over Randstad Sport. Dat heeft de Voorschotense voetballiefhebber Harry Perforëindetoopder jaren verzameld over 'zijn' voetbalclub. Het archief heeft een ereplaatsje gekregen in de kantine van de vereniging. "Het was een verschrikkelijk, maar leuk werk", oordeelt hij nu. "Maar ik denk niet dat iemand dit nog van me overneemt". De trotse Perfors met zijn archiefmateriaal in de kantine van Randstad Sport. Leiderdorp telt ongeveer 60 buitenlandse kinderen. Bijna de helft van hen heeft les op de openbare basisschool De Springschans. De gemeente gaat onderzoeken of een fusie tussen deze kleine basisschool en de Prins Willem Alexander school mogelijk is. De overstap van buitenlandse kinderen naar een andere school zal zonder problemen verlopen, verwachten directeur Snel en onderwijswethouder Keijzers. door Dorith Ligtvoet De 70-jarige Perfors is een toegewijd werker. Twee keer per week knipt hij uit alle kranten artikelen, waarin de naam van Randstad Sport wordt genoemd. Hij is daarin zeer nauwgezet. "Zelfs als de naam er maar één keer in voorkomt, knip ik het artikel uit voor het archief'. Negatieve verhalen schuwt de voetbal liefhebber niet. Hij toont een recent ver haal waarin de club wordt verweten slecht te hebben gespeeld. "Kijk, dat was gewoon waar. Positief of negatief nieuws, ik maak geen onderscheid". door Dorith Ligtvoet Perfors is bijzonder trots op zijn ar chief, met talloze jaarverslagen, knipsels en soms al bruinomrande foto's. "Een dergelijke verzameling schijnt uniek te zijn, is me wel eens verteld. Zelfs andere, grotere clubs als Roodenburg en UVS in Leiden schijnen niet iets dergelijks te hebben". Perfors neemt zijn werk zeer serieus. Nu een van zijn dochters de deur uit is, wil hij haar kamer tot 'Randstad Sport'- ruimte bombarderen. Alle knipsels en foto's kunnen dan een jaar lang in het ka mertje worden bewaard. Elk jaar over handigt hij de nieuwe archiefdelen in de kantine aan het bestuur. Dat leden en be stuur zijn werk waarderen, blijkt uit de onderscheidingen die hij bij verschillen dejubilea heeft gekregen. Ook deze krij gen een plaats op de kamer. Perfors is al bijna 45 jaar lid, maar is ei genlijk bij toeval bij Randstad Sport ver zeild geraakt. "Ik ben geboren in Oegst geest, ben tijdens de oorlog ondergedo ken in Voorschoten, heb hier een meisje ontmoet en ben lid geworden van deze vereniging. Dat was eigenlijk puur toe vallig. Ik had geïnformeerd bij SVLV, maar ik werd afgewezen omdat ik niet katholiek was. Dat had je nog in die tijd. Toen kwam ik bij Randstad Sport te recht, een neutrale vereniging". De oud-Oegstgeestenaar omschrijft zichzelf als een 'echt verenigingsmens'. Hij heeft binnen Randstad Sport dan ook tal van functies bekleed. Zo was hij re dacteur van het clubblad de Treffer, deed hij binnen de vereniging aan toneel, en was hij vice-voorzitter. Voorzitter is hij nooit geworden, omdat zijn vrouw daar een stokje vóór stak: "Hij was al zo vaak weg voor de club. ik was bang dat hij dan helemaal niet meer thuis zou zijn". Uit het verhaal van Perfors blijkt dat hij nog steeds een enthousiast supporter is. Elke woensdagochtend is hij in de kantine te vinden, op donderdagavond drinkt hü daar wat met oude kameraden en op zondag kijkt hij naar de wedstrij den. 's Zaterdags staat hij echter langs de lijn bij voetbalvereniging Oegstgeest. Een brok jeugdsentiment; Perfors heeft in zijn jeugd bij die club gevoetbald. Het samenstellen van het archief was een klus, waartegen de 70-jarige ruim tien jaar geleden geen 'nee' kon zeggen. Een bestuurslid vroeg of hij er iets voor zou voelen zoiets voor de vereniging op te zetten. De Voorschotenaar, die een grote liefde voor boeken en kranten koestert, voelde daar wel voor. "Rand stad Sport, toen nog Rouwkoop, werd in 1932 opgericht. Vooral voor de begintijd gold dat ik moeilijk aan goede foto's kon komen. Niet iedereen had in die tijd een fototoestel". Perfors vindt het jammer dat de club geest zo langzamerhand verdwijnt. "Trouw aan een vereniging is er niet meer bij", constateert hij. "Het ene jaar spelen ze hier, het andere jaar spelen ze weer ergens anders. Ik vind het altijd jammer als jongeren zo plotseling bedan ken. Maar ja, de verenigingstrouw wordt minder. Ik ben erg honkvast. Ik ben grootgebracht met het Leidsch Dagblad en de Vara-gids en heb nooit een andere krant of omroepblad gehad". Hij denkt wel te weten waarom jonge ren vaak 'overlopen'. "Als ze het ergens even niet mee eens zijn, gaan ze moppe ren. Dat hoor ik op donderdagavond vaak in de kantine. Ik vraag ze dan gere geld waarom ze niet naar de ledenverga dering komen met hun klachten. Dat is beter dan mopperen aan de bar". Via een scholenplan wil de gemeente tot een herschikking komen van het aantal scholen binnen de gemeente Leider dorp. Tien van de 17 basisscholen zijn be trokken bij dit plan. De gemeente wil via het plan in overleg met schoolbesturen en medezeggenschapsraden zelf regelen welke schold moeten fuseren, om te voorkomeh dat het Rijk hierover beslist. Enkele scholen verkeren op dit mo ment in de gevarenzone omdat zij iets meer dan 50 leerlingen hebben. Het insti tuut dat onder die grens komt, kan door het Rijk worden gedwonngen zichzelf op te heffen. Lukt het de gemeente scholen te laten fuseren, dan zou een groot aantal leegstaande lokalen verdwijnen. Daar door kunnen dan drie nieuwe scholen worden gebouwd in de kinderrijke wijk Buitenrust. De gemeente heeft een aantal redenen om in eerste instantie naar de Spring schans en de Prins Willem Alexander te kijken. Belangrijk is dat de school in de gevarenzone vertoeft, omdat er slechts 56 leerlingen zijn. Bovendien wordt di recteur Snel per 1 augustus 1990 direc teur van de Prins Willem Alexander School. Hierdoor verdwijnt een belang rijke trekpleister van de Springschans, zo verwacht wethouder G.H.J. Keijzers (PvdA) van onderwijs. "Je kunt natuurlijk koste wat het kost zo'n kleine school overeind houden, maar je kan ook serieus kijken of er een definitieve oplossing te vinden is". Het feit dat Snel directeur wordt van de Prins Willem Alexander en dat beide scholen dicht bij elkaar liggen, kunnen een even tuele fusie vereenvoudigen. De Springschans heeft te maken ge had met een groeiend aantal Turkse en Marokkaanse kinderen. Dit had gevol gen voor het aantal Nederlandse kinde ren. "Zijn er vijf of zes buitenlandse kin deren, dan vindt iedereen zo'n donkere krullebol schattig. Maar het aantal bui tenlandse leerlingen nam toe, terwijl het aantal Nederlandse kinderen constant bleef. Daardoor veranderde de houding van sommige ouders. Een broertje of zusje van een Nederlands kind dat wij op school hadden werd bijvoorbeeld naar een andere school gestuurd", aldus Snel. Keijzers en Snel verwachten niet dat een eventuele fusie tussen de Spring schans en de Prins Willem Alexander tot problemen zal leiden. "Als de fusie door gaat zal een aantal buitenlandse kinde ren niet naar de Willem Alexander gaan, maar naar een school in Buitenhof. Drie kwart van de kinderen gaat misschien wel naar de Prins Willem Alexander, maar zij worden verdeeld over tien tot twaalf klassen. Dat betekent hooguit twee of drie buitenlandse kinderen per klas. Die kunnen heel normaal worden opgevangen", aldus de onderwijswet houder. Door de concentratie van buitenlandse kinderen op de school beschikt De Springschans op dit moment over een Turkse leerkracht voor vier dagen per week en een Marokkaanse onderwijzer voor een halve dag per week. Volgens Keijzers zuilen deze onderwijzers bij een eventuele fusie geen uren kwijtraken. "Wel moeten ze wellicht op meerdere scholen gaan werken. Maar ook nu geeft de Turkse leerkracht al een dag les op een andere school", aldus Keijzers. Ook voor de andere onderwijzers van de Springschans ziet hij niet direct proble- De directeur heeft er moeite mee dat bij een fusie steeds met een scheef oog naar het aantal donkere kinderen op de school wordt gekeken. "Het zou normaal zijn dat gewoon wordt gedacht dat er 60 kinderen naar een andere school gaan. Maar het feit dat wij veel buitenlandse kinderen op school hebben brengt vaak emotionele reacties teweeg. Ik word wel eens gebeld door mensen die hebben ge hoord dat de Springschans een goede school is. Ze komen voor een gesprek en zien de buitenlandse kinderen buiten op het schoolplein. Dan merk ik dat ze stil worden, geen vragen meer stellen en zeg gen dat ze later terugbellen. Daar hoor je nooit meer wat van". En op de bres springend voor de school: "Je moet bedenken dat de Springschans over waardevolle zaken beschikt, die voor een andere school aan trekkelijk kunnen zijn". Snel haalt het milieu-educatief onderwijs aan dat vol gens hem op een bijzonder hoog niveau staat en zelfs 'uniek is in Nederland'. Daarnaast heeft het onderwijsteam, juist door de verschillende achtergrond van de leerlingen, veel kennis over de indivi duele begeleiding van kinderen. Keijzers ondersteunt het betoog van Snel. "Het is een heel moderne school die op een mo derne wjjze lesgeeft". BiM:, CHRISTIAN TOLEDO Girorekening 149399 - Rek.nr. Rabobank Oeosto.*, omier vermelding Akt.e Chr« Toledo H. HiEMSKEPK

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27