Amerikaanse toerist volgt spoor van Bush 'Bert is hier op z'n plaats' 'We hebben heel veel geluk gehad' PAGINA 23 Interesse voor Leiden sterk toegenomen na bezoek Familie Kemper wint gevecht voor speciaal onderwijs Leidse familie Huschka wil uitgebrande zaak binnenkort heropenen ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 EINDEJAARSBIJLAGE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Twee uur was George Bush dit jaar in Leiden. En in die korte tijd heeft hij voor meer Leiden-promotie gezorgd dan de plaatselijke VVV vermoedelijk in een eeuw zou kunnen bewerkstelligen. Miljoenen Amerikanen weten sinds maandag 17 juli 1989 dat ergens tussen 'Emsterdem en Rotterdem' een plaats ligt, die Leiden heet. Dat de belangstelling voor de stad daadwerkelijk is gestegen blijkt uit de contacten die de VVV afgelopen jaar met reisorganisaties uit de Verenigde Staten heeft gehad. "Normaal gesproken zijn dat er zo'n 10 per jaar", weet burgemeester Goekoop, "Dit jaar waren het er al 275". door Willem Spierdijk De burgemeester van Leiden was zelf dè regisseur van het Leidse feestje dat op 17 juli in en rond de Pieterskerk plaats had. "Normaal gesproken staat er voor het regelen van een staatsbe zoek anderhalf tot twee jaar, wij moesten het bezoek van Bush in zes weken regelen. Ik denk dat het een prestatie is geweest om het die dag zo te regelen dat het geheel een ontspan nen indruk gaf', meent Goekoop. De burgemeester zegt achteraf zich vooraf niet te hebben gerealiseerd dat met zo'n bezoek zoveel instanties en organisaties te maken hebben. "Wij hebben om de tafel gezeten met vei ligheidsfunctionarissen, de staf van het Witte Huis, de Amerikaanse am bassade, vertegenwoordigers van de pers, de Rijksvoorlichtingsdienst, het ministerie van buitenlandse zaken, het Hof, de politie en de Haagse coör dinator van het bezoek. Dat zijn in to taal negen clubs". "Je overleeft zo'n periode alleen als je laconiek blijft onder de problemen die op je afkomen. Ik heb geprobeerd om de hoofdlijnen in de gaten te hou den en me niet te verdiepen in allerlei details", zegt Goekoop. Zijn uitgangs punten waren de komst van Bush pu blieksvriendelijk te laten verlopen en zoveel mogelijk Leidse 'blikvangers' voor de Nederlandse en buitenlandse 5 te krijgen. Ijlings werd een reservekrans aan gevoerd, want zelfs op dit soort cala miteiten bleek de Amerikaanse orga nisatie afgestemd. Nader onderzoek leerde overigens dat de bloemenring geen springstof, maar een teveel aan 'pokon' bevatte dat voor de beroering had gezorgd. Was voor Goekoop bij de organisa tie van het bezoek een hoofdrol weg gelegd, ook op 17 juli zelf stond de Leidse burgemeester in het middel punt van de belangstelling, toen hij een toespraak hield. Vanuit de Pieters kerk mocht hij de wereld vertellen dat Leiden niet alleen tussen Rotter dam en Amsterdam, of zelfs tussen Berlijn en London ligt, maar uiteinde lijk ook tussen Washington en Mos kou. En dat als prins Maurits in de 17e eeuw wat oorlogsschepen naar de toenmalige Hollandse kolonie aan de Hudson-rivier had gestuurd, de Ame rikanen nu waarschijnlijk Neder lands zouden spreken. De burgemeester oogstte alom waardering voor zijn toespraak. Bush deed hem zelfs een handgeschreven briefje toekomen, waarin hij onder meer stelde 'Your speech was first ra- te' (TJw toespraak was eerste klas). Goekoop zelf kijkt met plezier te rug op de bijeenkomst in de Pieters kerk. "Het geeft toch een kick om ach ter het spreekgestoelte van de Ameri- kaansen president te staan. Je zou het bezoek van Bush een van de hoogte punten van mijn ambtsperiode kun nen noemen. Toch is ook dat maar re latief. Verschillende puur Leidse din gen heb ik net zo leuk gevonden". +Bush en Goekoop schudden elkaar de hand. "Your speech was first rate" Sleutels Vandaar dat een schild met de Leidse sleutels midden op het podium van de Pieterskerk stond en de Amerikaanse en Nederlandse vlag werden geschei den door de Leidse; dat Goekoop niet toestond dat er een helikopter boven Leiden zou cirkelen tijdens de bijeen komst in de Pieterskerk; dat er 'ge woon' publiek mocht staan aan beide zijden van het Rapenburg bij de aan komst van de president; dat er geen tent werd opgebouwd voor de Pieters kerk om de president veilig het ge bouw binnen te loodsen en dat er geen scherpschutters op de daken van woningen werden geposteerd. "Over een aantal zaken is natuurlijk langdurig onderhandeld. Ik heb wel steeds tegen de betrokkenen gezegd dat het uiteindelijk een Leidse partij tje moest blijven. We hebben de Ame rikanen het vertrouwen gegeven dat onze aanpak een veilige was", aldus de burgemeester. Slechts één keer tijdens het bezoek brak er paniek uit onder de Ameri kaanse veiligheidsmensen. Een uur voor de aankomst van Bush in de Pie terskerk controleerden zij het ge bouw nog eenis op springstoffen. Uit gerekend bij de krans van de Ameri kaanse ambassade die de president bij het graf van Pilgrimfather John Robinson zou leggen, sloegen de me ters uit. Een rechtszaak bij de Raad van State was nodig om hun zoon op een school voor speciaal onderwijs te krijgen. Het bijna persoonlijke gevecht tegen de toenmalige staatssecretaris Ginjaar-Maas werd gewonnen. "Het was een zware, zenuwslopende strijd, maar ik ben blij dat we 'm zijn aangegaan", zegt Margret Kemper achteraf. Hoe twee ouders en de gemeente Leiden het beleid van een staatssecretaris om zeep hielpen door Meindert van der Kaaij Directeur Van Hooff, Margret Kemper en Bert Kemper. "Hij gaat nu met Sprongen VOOruit". (foto Loek Zuyderduin). Nu alle stormen zijn gaan liggen en haar Bert opmerkelijke vooruitgang boekt met lezen, wil Margret Kemper het verhaal wel kwijt. Maar nog steeds kan ze razend worden over het on recht dat haar werd aangedaan door 'een hooghartige dame die zich staats secretaris van onderwijs noemde'. Ginjaar-Maas bepaalde vlak voor de zomervakantie van 1988 dat scholen voor speciaal onderwijs geen extra leerkrachten mochten aannemen. Het aantal leerlingen voor dit type onder wijs was de laatste jaren explosief toe genomen en dat moest maar eens af gelopen zijn. De kosten per leerling liggen bij het speciaal onderwijs rela tief hoog doordat met kleine groepen en met intensieve lesmethoden wordt gewerkt. Deze maatregel leidde voor de Dr. van Voorthuijsenschool aan de Leid se Marnixstraat tot een onhoudbare situatie. Leerkrachten konden het werk niet meer aan, projecten bleven liggen. December vorig jaar besloten de school en de Leidse wethouder Van Dongen van onderwijs om een proefproces uit te lokken. Door de Raad van State te laten verklaren dat een openbare school geen leerlingen mag weigeren, moest het bevriezings- beleid van Ginjaar-Maas worden opengebroken. Het wachten was op de eerstvolgende leerling die door een toelatingscommissie werd goedge keurd. Dat was de 11-jarige Bert Kern- per uit Noordwijkerhout. "Toen we hier werden rondgeleid wisten we het meteen: dit is de school voor Bert", zegt Margret Kemper. "We waren heel enthousiast. Maar di recteur Van Hooff van de school waarschuwde ons. Hij legde uit dat een rechtzaak tegen de gemeente de enige manier was om Bert op de school te krijgen". Die zaak werd in mei aangespannen en gewonnen. De uitspraak van de Raad van State dat de maatregel in strijd was met de wet, leidde tot uitzinnige vreugde bij de fa milie Kemper. "Ook op het stadhuis hebben ze staan juichen en dansen. Dat was een fantastisch gevoel". Margret Kemper benadrukt dat ze nooit het idee heeft gekregen mis- Een foto die, op 15 september van dit jaar, ieders aandacht trok was die van een Leidse brandweerman met een baby, even tevoren gered uit een brandende woning boven het café Hus-Pub aan de Beestenmarkt. Bovenop de ladderwagen overhandigt de brandweerman het kind aan een collega, terwijl omstanders ademloos toezien. Aan dit ogenblik gingen angstige minuten vooraf en er zouden nog spannende momenten volgen. Het tweede kind kon, even later, op het nippertje worden gered. door Jan Rijsdam Het gezin Huschka (man, vrouw en twee kinderen) werd die vrijdag in al le vroegte door de vuurhaard verrast. Toen de brand uitbrak bevonden de ouders en hun kinderen zich in de slaapkamers op de tweede verdie ping. De café-eigenaar en zijn gezin zaten door de brand in de val omdat de trap naar beneden al vlam had ge vat. De eigenaar en zijn vrouw konden snel in veiligheid worden gebracht. Brandweerlieden met zuurstofmas kers moesten de kinderen uit hun bed aan de achterzijde van het pand halen. Ze moesten grotendeels op hun ge voel te werk gaan omdat de woning vol stond met giftige rook. Binnen en kele minuten slaagden de brandweer lieden er in Jessica (1 jaar) en Amanda (5) uit het brandende pand te redden. Eén van de brandweermensen noem de het 'een Godswonder' dat het zo snel was gelukt de familie veilig op straat te zetten. Ouders en kinderen werden na de brand met ademhalingsproblemen en in shocktoestand naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Vooral de toestand van de vijfjarige dochter was kritisch. Het meisje was bewuste loos geraakt door de enorme rookont wikkeling in haar kamertje. Ruim drie maanden later zit het ge zin Huschka bijeen in de tijdelijke woning aan de Agaóthlaan. "We heb ben wel ontzettend veel geluk ge had", zegt Jaap Huschka nu over de gebeurtenissen van toen. "De brand weer had niet een paar minuten later moeten komen, dan zou ik mijn kin deren kwijt zijn geweest". j Het gezin heeft zich weer helemaal hersteld van de schade die is ontstaan door het inademen van de giftige rook. "Vorige week zijn we voor het laatst met Amanda naar het zieken huis geweest voor een longfoto en een bloedprik", vertelt Carla Huschka. "Alles was weer helemaal in orde. Daar zijn we heel blij mee". Jaap en Carla zijn na drie maanden ook de schrik weer te boven, al heeft de brand diepe indruk gemaakt. "Als je het niet hebt meegemaakt is nau welijks voor te stellen wat een brand eigenlijk doet. Je raakt versuft, kunt niet meer logisch denken en alles wordt zwart om je heen. Je kunt door de rook echt geen hand meer voor de ogen zien. Het is ongelooflijk". "De dagen na de brand waren we heel angstig. Ik schrok al als er een tl- buis flikkerde", zegt Jaap. "Nu gaat het wel weer. We zijn ook niet over dreven voorzichtig geworden. Als je een café hebt ben je altijd al puntje precies", reageert Carla. "De asbak ken 's avonds onder y/ater zetten, en al dat soort dingen deed ik altijd al. We zijn gewend een hele lijst af te wer ken voordat we gaan slapen. De brand is waarschijnlijk in het café ontstaan door het vastlopen van een koelmo- tor. Dat is in zekere zin een geruststel ling omdat het betekent dat de brand niet aan eigen nalatigheid te wijten is. Als dat zo zou zijn, zou het je altijd dwars blijven zitten". Na de brand hebben Jaap en Carla veel reacties gehad. "Soms waren daar ook cynische opmerkingen bij. Die troefde ik op een gegeven mo ment af door te zeggen dat ik voortaan Brandt bier zou verkopen", aldus de cafébaas. "Maar, de meeste mensen waren erg met ons begaan en bereid om te helpen. Alleen het gemeentelijk bureau huisvesting reageerde wat traag op het feit dat we plotseling dakloos waren. We hebben bijna twee weken in hotels vertoefd", aldus Jaap Huschka. "Maar nadat er een stuk in de krant had gestaan hingen ze de vol gende ochtend meteen aan de tele foon om een oplossing te zoeken". "Natuurlijk zijn we blij met de wo ning die we nu hebben, al hopen we wel dat het tijdelijk is. We willen weer graag midden in de stad wonen. Naar de Beestenmarkt kunnen we niet meer terug. Het pand ondergaat mo menteel een opknapbeurt maar is voor ons te duur geworden. Ik hoop er binnenkort wel weer mijn zaak te ope nen", zegt Jaap. "Zeker weten doe ik dat niet. Ik moet er nog een hoop geld in steken en de brouwerij doet erg moeilijk. Misschien maak ik er wel een broodjeszaak van. Er moet per slot van rekening wel brood op de bruikt te zijn door de gemeente. "De houding van de gemeente was juist heel integer", zegt ze. "En daarbij hadden we er in de eerste plaats zelf belang bij. We wilden Bert per se op die school hebben. Maar al snel merk ten we dat we vochten voor heel veel kinderen die op wachtlijsten ston den". Ze merkte het aan de stapels brie ven en gelukwensen uit het hele land. Ouders schreven dat zij in afwachting van een plaats op een school, voor hun kind kalmerende medicijnen kre gen om het een beetje in de hand te houden. "Heel schrijnend. Het is ook een vreselijke toestand als je zoon niet het onderwijs kan krijgen dat hem kan helpen", aldus Margret Kemper. "Natuurlijk wordt Bert later geen minister-president, maar hij kan straks wél een baan krijgen op bij voorbeeld een kantoor en een nor maal leven leiden. Hij is anders, maar niet gek! Als hij maar onderwijs krijgt in zijn tempo en toegesneden op zijn persoonlijkheid. Een van de ouders schreef me: 'Lieve juffies op school zijn niet genoeg'. Dat is het precies. Nu Bert op die school zit gaat hij met lezen met sprongen vooruit. Hij is los van spanningen, hoeft niet meer op zijn tenen te lopen, beweegt zich mak kelijker". En na een stilte, "hij is hier kortom op zijn plaats". Na de uitspraak van de Raad van State op 11 mei was voor Betf de kou uit de lucht, maar nog niet voor de ge meente Leiden. Ginjaar-Maas weiger de halsstarrig de uitspraak te erken nen en de bevriezing op te heffen. De gemeente Leiden kreeg pas haar zin na het winnen van een kort geding te gen de staat. Directeur Van Hooff van de Dr. van Voorthuijsenschool, die na de kerst vakantie eindelijk een extra leer kracht krijgt, heeft dan ook bijzonder weinig begrip voor de 'Thatcheriaan- se' handelswijze van Ginjaar-Maas, die volgens insiders haar ambtenaren de huid vol schold toen haar de uit spraak ter ore kwam. Van Hooff er kent dat er iets moest worden gedaan aan de gigantische groei van het rela tief dure speciaal onderwijs. In tien jaar was dat aandeel immers verdub beld. "Maar zij hanteerde de botte bijl. Ze ontkende de maatschappelijke re aliteit dat er nu eenmaal meer kinde ren zijn die dit soort onderwijs nodig hebben. Ze had geen weet van het ver driet dat ze hiermee heel veel ouders aandeed". In de Tweede Kamer verweet Gin jaar-Maas de lagere scholen kinderen te makkelijk door te schuiven naar het speciaal onderwijs. Volgens Van Hooff een grove en tendentieuze aan tijging. "Alsof ouders het leuk vinden om hun kind naar het speciaal onder wijs te laten gaan. Alsof selectiecom missies hun werk verkeerd doen. Dat steeds meer kinderen bij het normale basisonderwijs uit de boot vallen, is een feit. Het wrange is dat een van de oorzaken ligt in de maatregelen die het kabinet de laatste jaren heeft ge nomen. Door de bezuinigingen wer den de klassen groter en de facilitei ten minder. De eersten die daar de du pe van werden waren de zwakkere leerlingen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23