'Ik geef mijn hersenen een schoonmaakbeurt' 'Sneltram langs treinbaan Voorschoten ongewenst' Geheugentraining voor ouderen in Alphen Popworkshop in De Sjelter Oegstgeest wil volgend jaar 36 vluchtelingen huisvesten ALPHEN AAN DEN RIJN - Arie Lekx is uiterst tevreden over de 'schoonmaakbeurt' voor zijn hersenen. De 68-jarige Alphenaar speelt met cijfers en letters die hem worden aangereikt door Riet Hoogschagen-Hoving. Op die ma nier leert hij zijn geheugen wat beter ordenen, zodat hij getallen en woorden niet meer zo snel ver geet. "In de loop der tijd heb ik moei lijkheden gekregen met mijn con centratie. Ik ging me afvragen of ik bepaalde dingen nou wel of niet had gedaan: heb ik de deur afgesloten, heb ik het vuur uit ge daan? Op den duur wordt het zo erg datje gaat denken aan demen tie. Ga ik daar nou ook aan lijden, zo vraag je je af. Uiteindelijk kom je tot de conclusie dat je er wat aan moet doen. Zo ben ik hier ver zeild geraakt en ik ben blij toe dat ik deze stap heb gezet", legt Lekx uit. door Jan Preenen 'Hier' is het dienstencentrum Driehoorne aan de Sterrenlaan in Alphen waar Hoogschagen sinds eind november les geeft aan 25 mensen die hun geheugen willen opfrissen. Er zijn twee groepen. De gemiddelde leeftijd is 70 jaar. De cursisten krijgen per week vijf kwartier les. Tien weken lang. Het initiatief is genomen door de Stichting Open Bejaardenwerk. Met vertegenwoordigers van het Overleg Samenwerkende Oude renbonden (OSO), Midden-Rijn land, de kruisverenigingen en de Riagg is een werkgroep geheu gentraining gevormd. Voor de opleiding bestaat zo veel belangstelling dat reeds nu is besloten om volgend jaar een nieuwe cursus te starten. Gezien de wachtlijst, waarop nu al 70 na men staan, zal het daar ongetwij feld niet bij blijven. "Het initiatief slaat duidelijk aan. Er zijn heel wat mensen die bang zijn dat ze niet meer kunnen functioneren omdat ze snel dingen vergeten. Die angst wordt hier weggeno ook niet meer. Aan de andere kant is het zo dat zaken die ge makshalve in verband worden ge bracht met ouderdom, ook in an dere leeftijdsgroepen voorko men. Neem bij voorbeeld het ont houden van namen. Jongeren vinden het bij het voorstellen vaak niet zo belangrijk wie zij nou precies voor zich hebben. Ook zij vergeten namen maar maken daar geen punt van. Ouderen wèl. Uit beleefdheid willen ze dat zij iemand bij een volgende gelegen heid bij hun naam kunnen noe men. Dat is over het algemeen moeilijk". Om daarin verandering te bren gen geeft Hoogschagen haar cur sisten de tip om namen in ver band te brengen met voorvallen, uiterlijkheden of opvallende ei genschappen van iemand. "Dat werkt", stelt de 64-jarige me vrouw Van der Bijl-Siereveld uit Alphen vast. "De eerste les waren we met z'n twaalven. Iedereen vertelde toen iets over zichzelf. Zo werd het veel gemakkelijker om namen te onthouden. De tweede les wist ik nog precies hoe iedereen heette. Ons wordt ook verteld dat we niet met verschil lende dingen tegelijk bezig moe ten zijn. Als je tegelijk de krant leest en naar de radio luistert, neem je van beide heel weinig op". Overeenkomsten Vertellend over hun eigen erva ringen komen de leerlingen er achter dat zij helemaal niet zo uniek zijn met hun problemen. Dat geldt ook voor Arie Lekx: "Ik dacht dat alleen ik moeite had met mijn concentratie maar dat is met iedereen hier zo. Zelf heb ik er vooral de laatste twee jaar last van gekregen. Eigenlijk vanaf het moment dat ik ben gestopt met werken. De belangstelling voor wat er om je heen gebeurt, wordt geleidelijk minder. Je gaat je een beetje isoleren. Je hebt ook de neiging om je af te sluiten voor nieuws. Wat krijg je dan: je weet minder en gaat gokken. Gok je mis dan gaat dat ten koste van je zelfvertrouwen en zo zak je lang zaam weg. Daarom is deze cursus goed. Je geheugen wordt opge frist en je leert systematisch te denken. Tijdens de les maar voor al ook thuis. We krijgen huiswerk mee en dat is best pittig. Ze heb ben er zelfs strikvragen bij ge daan". Geld voor cursus geheugentraining REGIO De vraag naar cursus sen geheugentraining voor oude ren is zó groot, dat er een tekort dreigt van zowel cursusleiders als cursusplaatsen. De provincie Zuid-Holland stelt daarom voor 1990 een bedrag van 39.000 gul den beschikbaar voor projecten geheugentraining. Het geld wordt gehaald uit de pot voor welzijnsbeleid ouderen. Het merendeel van de deelne mers aan de cursussen woont nog thuis. Voor hen kan de training betekenen dat ze no,g langer thuis kunnen blijven wonen. De cur sussen worden op tal van plaat sen in de provincie gegeven waar bij huisartsen, maatschappelijk werkers en medewerkers van de Regionale Instituten voor Ambu lante Geestelijke Gezondheids zorg zijn betrokken. De subsidie is aangevraagd door het Overleg Bejaardenbe leid in Zuid-Holland. De cursus leiders worden opgeleid door de Landelijke Stichting Opleidingen Bejaardenwerk. Met de subsidie denkt de provincie te voorkomen dat de ene gemeente een hele goe de en een andere een middelmati ge leerkracht heeft. Bovendien biedt het in de hand hebben van de opleidingen de mogelijkheid om invloed te hebben op de ver deling van leerkrachten over de verschillende gemeenten. De betrokkenheid van de Riagg's zorgt ervoor dat ouderen die zich aanmelden voor de cur sus maar die, door vergaande de mentie, anders moeten worden geholpen, niet van het kastje naar de muur worden gestuurd. De Riaggs kunnen de hulpverlening voor hen meteen goed regelen, zo denkt de provincie Alphenaren dansen met oudejaar op TV ALPHEN AAN DEN RIJN - Alp- hense dansers gaan swingend het nieuwe jaar in tijdens het VARA- programma 'Vara's danspaleis' op Oudejaarsavond. In dit programma, waarin het dansen in al zijn facetten is te zien, vertonen onder anderen de Star dansers van de Alphense dansschool Ruud Vermey en de Alphenaren Peter Townsend en Iris Zwijsen (Nederlands kampioen La tijns-Amerikaanse dansen voor pro fessionals) hun danskunsten. Het programma wordt uitgezonden tus sen 23.40 uur en 00.40 uur. Schaaktoernooi men. Uiteraard zitten er altijd mensen tussen die niet geschikt zijn voor de training. Bij voor beeld door dementie. Die mensen worden opgevangen door iemand van de Riagg en een huisarts om te voorkomen dat ze beschadigd raken en in een gat vallen", aldus Bram Christiaanse die namens het OSO deel uitmaakt van de werkgroep. 'Professioneel' Omdat volgens Christiaanse wordt gewerkt 'op professionele basis, waarbij geen plaats is voor dilettantisme' is de in Voorburg wonende Hoogschagen voorlopig als cursusleidster aangetrokken. "We hebben dit erg serieus opge pakt. De docenten moeten onder wijsbevoegdheid hebben en voor dit doel een speciale opleiding hebben gehad aan de universiteit. Zo iemand is er op dit moment nog niet in Alphen. Over enkele maanden wel. In januari begint een vrouw uit Alphen namelijk aan een opleiding in Rotterdam. In de tussentijd helpt mevrouw Hoogschagen ons". Een van de cursisten wil weten hoe het komt dat hij bij het bood schappen doen io vergeetachtig is. Vroeger wist hij altijd alles pri ma te onthouden. Hij was toen net een computer. Tegenwoordig is zijn geheugen echter net een zeef. Hoogschagen stelt hem ge rust door er op te wijzen dat man nen na hun pensionering plotse ling met een heel ander ritme worden geconfronteerd: "Vrou wen zijn meestal gewend om boodschappen te doen. Ze weten precies wat ze nodig hebben. Voor veel mannen is dat iets nieuws. Die moeten daar hele maal aan wennen. Dat is geen kwestie van vergeten". Accepteren Hoogschagen legt er de nadruk op dat niet .alle 'vergeetachtighe den' typische ouderdomsver- schijnselen zijn: "Natuurlijk speelt de leeftijd een rol. Als men sen ouder worden, gaan ze van lieverlee dingen wat sneller ver geten. Dat zal men moeten accep teren. Hardlopen, om maar iets anders te noemen, doe je dan toch Schaakvereniging Leiderdorp organi seert dinsdag 2 januari een open snel- schaaktoernooi aan de Splinterlaan 89a in Leiderdorp. Het toernooi begint om 19.45 uur. Expositie Bep Leewis (aquarellen), Riet Pedde- moors (keramiek), Dies Groot (zwart-wit fotografie) en Henk Kalfsterman (kleurfo tografie) exposeren tot en met donder dag 4 januari in galerie De Pomp aan de Dorpsstraat in Warmond. De galerie is donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur geopend, woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur en dinsdag van 14.00 tot 16.00 uur. Contactavond Liefhebbers van klaverjassen en sjoelen kunnen dinsdag 2 januari terecht in wijk centrum Zijlkwartier in Leiderdorp. Aan vang 20.00 uur. Bronzen beelden Ek van Zanten exposeert tot en met zon dag 7 januari in raadhuis de Paauw aan de Raadhuislaan in Wassenaar. In Ne derland staan ongeveer 30 beelden van Van Zanten. Hij heeft onder meer de twee bronzen pauwen op de brug bij de Pelikaanstraat in Leiden gemaakt. De expositie is dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Zater dag en zondag kunnen bezoekers de beelden van 13.00 tot 17.00 uur bekijken. Bridge In bridgecentrum Leiderdorp aan de Bernhardstraat 3 kan iedereen woens dag 3 januari bridge spelen. Aanvang 13.30 uur. Riet Hoogschagen tijdens de geheugentraining: "Jongeren vergeten vaak ook r zo'n punt van als ouderen". Nieuw platform woonconsumenten ZOETERWOUDE - In de gemeente Zoeterwoude wordt volgend jaar een woonconsumentenplatform op gericht. Zoeterwoudenaar F. Bak ker wil dat via het platform bewo ners van nieuw te bouwen huizen in een zo vroeg mogelijk stadium hun woonwensen kenbaar kunnen ma ken. "Ik wil niet gaan concurreren met bestaande belangengroepen als de Vrouwen Advies Commissie (VAC) of het Landelijk Overleg Be langen Huurders (LOBH), maar juist zoveel mogelijk met deze orga nisaties samenwerken", legt hij uit. "Het platform moet zich vooral richten op de 'totale woonvraag'. zoals betere huisvesting voor oude- Toen de gemeenteraad eerder dit jaar besloot tot de bouw van de nieuwe wijk Bloemenweide leek Bakker dat een goed moment het platform op te richten. De Zoeter- woudse politieke partijen stonden welwillend tegenover zijn initiatief en ook een belangenvereniging van bejaarden reageerde positief. "Op die basis heb ik in juli het gemeen tebestuur aangeschreven met de vraag het platform te erkennen en eventueel te steunen. Eind oktober ontving ik een uitnodiging om op 15 november te komen praten, maar deze afspraak werd afgebeld en daarna heb ik niets meer gehoord. In de gemeenteraadsvergadering van vorige week werden daar vra gen over gesteld aan B en W. Ik heb nu begrepen dat een antwoord wordt voorbereid". In januari komt het platform voor de eerste keer bijeen. In deze verga dering moet worden bekeken op welke wijze de organisatie vorm moet krijgen en welke doelen op korte termijn moeten worden nage streefd. Op de bijeenkomst zullen organisaties van bejaarden, vrou wen, huurders en de Zoeterwoudse politieke partijen zijn vertegen woordigd. Wel doet de gemeente er volgens de woordvoerder alles aan om ver huurders te bewegen huizen be schikbaar te stellen. De gemeente heeft niet de mogelijkheid om hui zen te vorderen ten behoeve van asielzoekers. De brief van B en W is een reactie op een oproep die het ministerie enige weken geleden aan alle ge meentebesturen in Nederland ver zond. Tot op dat moment was het beleid er op gericht voor iedere dui zend inwoners van een gemeente één vluchteling op te nemen. WVC vroeg in de brief deze 'één promille- regeling' te verruimen tot een 'twee- promilleregeling', omdat de op vangcentra overvol zijn. Onderzoek naar traject tussen Leiden en Den Haag VOORSCHOTEN - De Blauwe Tram is al jaren uit het straat beeld van Voorschoten verdwe nen, maar de laatste tijd gaan er weer stemmen op voor de te rugkeer van een tram in de ge meente. Het CDA geeft in zijn onlangs verschenen milieunoti- Eremetaal voor banketbakkers in Wassenaar WASSENAAR - Het Wassenaarse echtpaar W.C.P. Meijer en mevrouw E.W. Meijer heeft gistermiddag een koninklijke onderscheiding gekre gen behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester P.H. Schoute overhandigde hen in raad huis De Paauw het eremetaal in zil- Het echtpaar Meijer drijft sinds 1953 een banketbakkerij aan de Rijksstraatweg. Dit jaar stopten ze met werken in hun bedrijf. LEIDERDORP - De Streekmuziek- school Rijnakkoord orgnaiseert sa men met sociaal-cultureel centrum De Sjelter in Leiderdorp een zoge naamde popworkshop. De cursus is bedoeld voor degenen die die enige ervaring hebben in het bespelen van een muziekinstrument. De pop- workshop wordt voor de eerste keer georganiseerd. Tijdens acht avonden wordt on der meer aandacht besteed aan het componeren van eigen nummers, het analyseren en verdelen van rit mes, noten lezen, microfoontech niek en podiumtresentatie. Voor belangstellenden is er op 19 januari een kennismakingsavond in De Sjelter aan de Heemraadlaan 67 in Leiderdorp. Voor meer informa tie, tel. 893135 (Paul van Oers). tie aan de mogelijkheden te wil len bekijken voor een terugkeer van een tram in de gemeente. De PvdA gaat in haar verkie zingsprogramma nog een stapje verder en vindt dat de gemeen te moet onderzoeken waar het tracé moet komen. Het gaat dit keer niet om een boe meltram die om de tweehonderd meter stopt, maar om een sneltram die zo min mogelijk haltes aandoet en een vrij hoge snelheid kan berei ken. In de zogenaamde HALEI-no- ta die wordt ontwikkeld door rijk, provincie en grote steden - in dit ge val Leiden en Den Haag - wordt ver meld of de komst van een sneltram in deze regio mogelijk is. Doel hier van is het autoverkeer terug te drin gen. De nota zal midden 1990 uitko- Als blijkt dat er een tracé kan ko men tussen Leiden en Den Haag is het overigens niet zeker dat de tram Voorschoten aandoet. Dat zal later worden uitgemaakt. "In deze nota zullen alleen hoofdlijnen staan. Wanneer besloten wordt een tram lijn aan te leggen, worden nadere details zoals een tracé-studie in een vervolgnota vermeld". Volgens de woordvoerder zal die vervolgstudie zeker niet volgend jaar uitkomen. In haar verkiezingsprogramma neemt de PvdA alvast een voor proefje op de nota door te kiezen voor een onderzoek naar de plaats waar de rails moeten komen. Ver keerswethouder J. Visser (PvdA) heeft daar al een mening over. Hij vindt dat de tram door de bebouw de kom zou moeten rijden. Visser is een groot voorstander van de komst van de tram, omdat hij het voertuig als een middel ziet om files en milieuvervuiling terug te dringen. "Voorschoten bestaat voor 90 pro cent uit forensen en we moeten pro beren om zoveel mogelijk mensen uit de auto te halen". Spoorbaan In zijn ogen moet de tram daarvoor wel aan bepaalde voorwaarden vol doen. "Je moet de rails zo leiden dat de loopafstand voor de gebruikers zo klein mogelijk is". Een plek langs de spoorbaan vindt hij dan ook geen goede oplossing. "Dat zou forensen uit de trein wegzuigen. Wanneer de tram langs de treinbaan wordt aan gelegd krijg je bovendien de langst mogelijke loopafstand voor de ge bruikers". Visser denkt dat Voor schotenaren in dat geval voor de au to blijven kiezen. WD-fractievoorzitter J.W.E. van de Poel zegt dat zijn fractie zich nog niet nadrukkelijk met de sneltram heeft beziggehouden. Van de Poel vindt het een goede zaak dat wan neer er een sneltram tussen Leiden en Den Haag komt Voorschoten daarin mee kan delen. Maar hij ziet een eventuele tram in ieder geval niet door het centrum ziet gaan. "Kun je je voorstellen dat de tram door de Voorstraat heen zou rijden? Dat zou.zoveel ingrijpende verande ringen teweeg brengen. Als er een tram komt, dan denk ik eerder aan een tracé over de Veurseweg, Ko ningin Julianalaan en Leidseweg of langs de spoorbaan". Van de Poel kiest in dat laatste ge val liever voor een verbetering van het treinverkeer. "Ik werk in Rot terdam, de metro gaat daar zo fre quent dat je nooit op je horloge hoeft te kijken. Nu de spoorbaan over niet al te lange tijd wordt ver dubbeld, zou je de mogelijkheden kunnen onderzoeken om tussen het traject Leiden-Den Haag een metro achtige trein aan te leggen die heel frequent rijdt". Mevrouw E.J. Mulder (D66) heeft zich nog helemaal niet met de snel tram bezig gehouden. De fractie heeft geen standpunt ingenomen over de tram, maar ze ziet het als een goede suggestie om daar binnen kort eens binnen de fractie over te praten. De sneltram werd terloops ge noemd in de milieunotitie van het CDA. "Wij willen het autogebruik verder terugdringen en willen dat de mogelijkheden worden verkend voor de komst van een tram", aldus A.A. Draijer, die zich met de notitie hepft beziggehouden. Hij geeft aan dat zou kunnen worden bekeken of de tram over het oude tracé van de Blauwe Tram zou kunnen rijden, maar ziet evenals de andere fracties de nodige problemen. Visser is echter optimistisch. 'Er zullen natuurlijk problemen optre den wanneer de tram door de be bouwde kom zal rijen, maar ik denk dat problemen er zijn om te worden opgelost. Ooit reed de Blauwe Tram door de Voorstraat in Voorschoten. Er gaan stemmen op om nu een sneltram door het centrum van Voorschoten te laten rijden. (archieffoto) OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest is bereid twee keer zo veel asielzoekers op te nemen dan tot nu toe, zo schrijven B en W aan het ministerie van WVC. Dat bete kent dat Oegstgeest in 1990 maxi maal 36 vluchtelingen wil huisves ten. Een jaar geleden heeft de ge meente al toegezegd één promille van het aantal eigen inwoners als vluchteling te willen opnemen. Voor Oegstgeest komt dat neer op 18 personen. Oegstgeest telt nu ruim 17.000 inwoners. Momenteel herbergt de gemeente slechts vijf asielzoekers, die zijn gehuisvest in de Kamperfoelielaan. De vluchtelingen worden opge vangen volgens de ROA, de Rege ling Opvang Asielzoekers. Daarbij sluiten de gemeente en het ministe rie een overeenkomst, waarbij de gemeente zorgdraagt voor opvang, begeleiding en huisvesting en WVC zich garant stelt voor de kosten. De regeling werkt volgens een declara tiesysteem, dus de 'opvangende' ge meente moet alle kosten voorschie ten. Volgens een woordvoerder "van de gemeente Oegstgeest is het ge brek aan beschikbare én geschikte woonruimte het grootste probleem om de toezeggingen waar te kunnen maken. B en W maken in hun brief aan het ministerie van WVC dan ook een voorbehoud op dit terrein. ZATERDAG 30 DECEMBER Alkemade optreden band 'Live on Grey', Alphen oudejaarsklaverjassen in Half je Wit, aanvang 20.00 uur. optreden band 'Herb M^ws The Mules', aanvang 21.00 uur in Het Kasteel. i 11.00 uur voor het clubgebouw, Horst ten Daellaan. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. oliebollenloop over diverse af standen, start om 15.00 uur in de Leidse Hout. optreden band 'Cachaca', mu ziek van tropische allure, vanaf 21.30 ui Warmond optreden van'Flirt', vanaf 21.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorps- Zoeterwoude dart-toernooi in café Landzicht, Verlaatweg, aanvang 20.00 uur (vooraf inschrijven). ZONDAG 31 DECEMBER Leiden film: 'Crafts of Edo'. aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum 'Dreaming the Nineties' 24.00 uur in Droomfabrie Singel. Noordwijkerhout oudejaarsloop WSB, over 7- of 15 km, start om 11.00 vanaf sportpark de Boekhorst. MAANDAG 1 JANUARI Alkemade feestochtend in Splotsz, Roelo- farendsveen, aanvang 0.30 uur. optreden band Two Dogs Se ven Legs' in De Pepersteeg, Roelofarendsveen, 17.00 uur. nieuwjaarsfeest oin jongeren centrum Madonna, aanvang 01.00 uur. Hazerswoude optreden Delfts Studenten Zi geunerorkest 'Pipacs', aanvang 15.30 uur in Het Anker. optreden Belgische band Tum- blin' Dice' in Stek, aanvang 21.30 Showband Concordia, 1 tot 21.00 uur in verenigingsge bouw Langegracht 61. Valkenburg nieuwjaarsreceptie w Valken '68. van 16.00 tot 18.00 uur in de kantine, Duyfraklaan. DINSDAG 2 JANUARI Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 254654. Leiderdorp Nieuwjaarscontactavond met klaverjassen en sjoelen, aanvang 20.00 uur in het wijkcentrum Zijl kwartier, Van der Marckstraat. open s nelschaaktoernooi schaakvereniging Leiderdorp, aanvang 19.45 uur, Splinterlaan WOENSDAG 3 JANUARI Alphen spreekuur 55-plussers, in OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a, van 10.00 tot 12.00 uur. jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonne' Jongkindt Coi Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15