'Die rotbus wordt nooit zo knus' AZL: licht herstel na jaren van fors verhes Geen vergoeding RZLA voor hulp psycholoog 'Televisie-actie voor Roemenië moet een enorm feest worden' Bezuinigingsoperatie toch 'onontkoombaar' Auteur Ad van Kamp zwijmelt weg in VaarwelBlauwe Tram PAGINA 13 Overtreders vangstquota volgend jaar aan banden gelegd DEN HAAG Vissers die in het verleden hun toegestane vangst- hoeveelheden voor schol en tong hebben overschreden en daarom volgend jaar niet op deze vissoorten mogen vissen, mogen bovendien geen contingenten van collega's hu ren of kopen. Dit is een van de visse rijregelingen die minister Braks van landbouw, natuurbeheer en vis serij voor 1990 heeft genomen. Voor alle kottervissers geldt vol gend jaar een gelijke zeedagenrege ling. Zowel grote als kleine kotters (minder dan 600 pk) mogen 150 da gen op zee zijn om te varen naar de visgronden en te vissen. Vissers die een document hebben voor het vangen van kabeljauw mo gen per week of visreis maximaal 2000 kilogram kabeljauw en 4000 ki logram wijting aanvoeren. Vissers die niet over een dergelijk docu ment beschikken mogen als bij vangst 160 kilogram kabeljauw en 120 kilogram wijting per week of Voor seizoenrondvissers die van 1 januari tot 1 april of van 1 juni tot 1 september mogen vissen gelden in deze perioden de zelfde hoeveelhe den als voor de houders van het spe ciale document. Buiten deze perio den geldt voor hen de bijvangstre- gel. Voor schelvis heeft de minister een bijvangstregeling afgekondigd. De hoeveelheid schelvis aan boord mag niet meer zijn dan 20 procent van het gewicht van de totale vangst. LEIDEN/ALPHEN - Het Regio naal Ziekenfonds Leiden-Alphen is niet van plan hulp door zelfstandig gevestigde psychologen en psych- notherapeuten te vergoeden. De premie voor de aanvullende verze kering zou hiervoor te sterk moeten worden verhoogd. Spaarneland, het ziekenfonds voor Midden- en Zuid- Kennemerland, vergoedt de kosten wel. Hulp van psychologen wordt tot nu toe alleen door de ziekenfondsen vergoed als de psycholoog in kwes tie is verbonden aan een Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (Riagg). De parti culiere ziektekostenverzekeraars OHRA en Zilveren Kruis vergoed den de kosten van zelfstandig wer kende psychologen wel, maar schrappen deze regeling op 1 janua- Tijdens het overleg tussen ziekte kostenverzekeraars, ziekenfondsen en de Landelijke Specialisten Vere niging (LSV) is het plan geopperd om de hulp van zelfstandig geves tigde psychologen wèl te vergoeden als de patiënt wordt doorverwezen door de psychiater. De huisarts moet verwijzen naar de psychiater en deze verwijst weer door. Hulp van psychiaters in opdracht van huisartsen valt wel onder de parti culiere en collectieve verzekerin gen. De verzekeraars en de zieken fondsen zijn akkoord met het plan, de specialisten nemen half januari een besluit. Mochten de specialis ten het plan afwijzen, dan zou de hulp zelfstandige psychologen op geen enkele wijze meer via de verze kering worden vergoed. Spaarneland heeft daarom nu al de hulp opgenomen in de aanvul lende verzekering, het RZLA is dit niet van plan. De premie voor de aanvullende verzekering van het RZLA bedraagt nu 1,50 gulden per maand. Deze zou met enkele gul dens moeten worden verhoogd als ook de hulp door zelfstandige psy chologen wordt vergoed. Het RZLA vindt dit niet verantwoord. Door het schrappen van de eigen bijdrage van 25 gulden voor specialistenhulp en de 'medicijnknaak' moet de nor male ziekenfondspremie al worden verhoogd. (Vervolg van pagina 1) "We zullen uitgeoreia stil staan bij de afschuwelijke ge beurtenissen die de afgelopen tijd in Roemenië hebben plaats gehad. Maar daarnaast moet de uitzending ook één groot feest worden. We willen de vrijheid daar meevieren, en we willen de Roemenen la ten zien op welke geweldige wijze de Nederlanders zich voor hen hebben ingezet, en nog inzetten. Het moet 'Hol land op z'n best' worden", verklaart Ad Everaars, woordvoerder van Véronique over de televisie-actie die van avond rechtstreeks wordt uit gezonden vanuit de veiling Flora in Rijnsburg. Terwijl Everaars dit (op vrijdag middag) zegt, wordt in één van de aanvoerzalen van de veiling nog met man en macht gewerkt aan de inrichting van de tijdelijke te levisie-studio. Decorbouwers za gen en timmeren aan het grote podium, dat midden in de zaal is aangebracht. Het grote video scherm bij dit podium, bestaande uit enkele tientallen tv-schermen, is inmiddels opgesteld. Daarach ter laden technici een bijna onaf zienbare rij kisten met appara tuur uit, terwijl boven hun hoof den enorme stellages met came ra-lampen omhoog worden gehe- Everaars wijst naar het gekrioel in de studio en zegt: "Dit is toch geweldig. Een week geleden is het idee geboren om deze uitzen ding te maken, een paar dagen ge leden kwam het definitieve 'go' en nu is bijna alles in kannen en kruiken. En dan te bedenken dat we eigenlijk in de meest ongeluk kige tijd van het jaar zitten: de da gen tussen kerst en oud en nieuw. Normaal ligt het werk bijna overal stil, maar voor deze uitzen ding hebben we meer dan 400 mensen zo ver gekregen dat ze in een recordtijd de hele zaak op po ten hebben gezet. Een groot aan tal van hen moet daarvoor terug komen van vakantie, maar daar hoor je niemand over". Véronique is in de veiling Flora neergestreken omdat ze snel een grote zaal tot haar beschikking moest hebben. "En na voorgaan de acties is bij de omroepen wel bekend dat in Rijnsburg niets te Gistermiddag werd met man en macht gewerkt om de tijdelijke televisie-studio bij de veiling Flora in ge reedheid te brengen. (foto Jan Holvast) dol is", stelt Everaars. In de vei ling wordt, behalve een tijdelijke studio, ook een forse telefooncen trale ingericht. Daar zitten onder anderen een groot aantal bekende Nederlanders, die de telefonische toezeggingen van kijkers in ont vangst zullen nemen. De bij Flora betrokken hande laren en kwekers hebben overi gens ook zelf alvast een steentje bijgedragen om de actie te doen slagen. Vrijdagochtend is met een veiling van 120 bossen tulpen ruim 39.000 gulden bijeen ge gaard. Dat geld wordt vanvond tijdens de uitzending officieel aangeboden, aldus publiciteits medewerker Piet Kralt van Flora. Ook over de medewerking van andere instellingen en bedrijven is de Véronique-woordvoerder zeer te spreken. "Als je zegt dat het voor Roemenië is, gaan men sen meteen aan de slag. Over geld wordt vervolgens niet gezeurd. Ben je gek, ze doen het gratis". Tijdens de televisie-uitzending treedt een keur aan Nederlandse artiesten op. Verder heeft onder meer een veiling plaats van dier bare voorwerpen van bekende Nederlanders. Zo wordt onder meer de Televizier-ring van VARA-presentator Peter Jan Rens bij opbod verkocht. Tussen de verschillende optredens door worden films getoond over de ge beurtenissen in Roemenië. De televisie-actie wordt op veel plaatsen letterlijk ingeluid. Ver schillende kerkbesturen hebben inmiddels toegezegd dat ze rond half acht de kerkklokken zullen luiden. Overigens waren er gister avond nog enkele plaatskaarten voor de uitzending aanwezig. De ze kaarten zijn bij de veiling te verkrijgen. Belangstellenden worden echter wel gevraagd eerst contact op te nemen met Flora (tel. 01718-55911) en niet op goed geluk naar het veilinggebouw af te reizen. Oud-studenten lopen korting op studieschuld mis ROTTERDAM/LEIDEN - Ruim tweeduizend oud-studenten, onder wie een aantal Leidse, zijn een aan zienlijke korting op hun studie schuld misgelopen omdat zij zich niet helemaal aan de regels van af betaling hebben gehouden. De oud studenten zijn voor duizenden, soms tienduizenden guldens de boot in gegaan. In september kregen 325.000 oud studenten van de Informatiserings bank in Groningen het aanbod hun studieschuld in één keer af te los sen. De schuld zou bij afbetaling in eens met 28 tot 38 procent worden verminderd. Het bedrag moest voor 1 november worden overgemaakt, maar de maandelijkse aflossing over de maand november moest nog wel worden betaald. Veel studenten hebben, tegelij kertijd met de definitieve afreke ning, de automatische overschrij ving stopgezet. Het bedrag voor no vember werd daardoor niet overge maakt. Een van de voorwaarden om in aanmerking te komen voor kwijt schelding was betaling van de maandelijkse termijnen tot en met november. Andere studenten lie pen de korting mis doordat ze niet het juiste bedrag overmaakten of pas eind november de laatste ter mijn betaalden. De Informatiseringsbank heeft de regeling strikt toegepast zodat er 2000 studenten geen gebruik van konden maken. Zij moeten hun vol ledige schuld volgens de gebruike lijke procedure de komende tien jaar aflossen. In beroep gaan tegen de beslis sing van de Informatiseringsbank heeft volgens een woordvoerder van de instelling weinig zin. De re geling was duidelijk en uitzonderin gen worden niet gemaakt. Van de 325.000 oud-studenten hebben er ongeveer 150.000 gebruik gemaakt van de regeling voor ver vroegde aflossing. Dat leverde de Informatiseringsbank een bedrag op van 700 miljoen gulden. MANAGEMENT - De Nederland se vereniging voor management or ganiseert op donderdag 22 februari in hotel Orapje in Noordwijk aan Zee een congres 'Middenkader en kwaliteit'. Het congres is bedoeld voor directeuren, hoofden perso neelszaken en het middenkader zelf en belicht vanuit verschillende in valshoeken hoe het middenkader de kwaliteit van de onderneming kan beïnvloeden. LEIDEN - 'Die rotbus wordt nooit zo knus'. Die kreet had iemand op de blauwe tram gekalkt toen deze inmei 1958 zijn laatste rit door Voorburg reed. Het was destijds een van de eerste tramlijnen die de NZH ophief, een paar jaar later was het tramtijdperk in deze regio definitief voorbij. Wat bleef was de herinnering; en een bijna onmetelijke stapel foto's van trams. Dat bussen nooit het hart hebben kunnen veroveren van de schrijver Ad van Kamp, wordt wel duidelijk in jongste boek 'Vaarwel! Blauwe Tram'. Bussen moesten de bewoners van deze regio opstoten in de vaart der volkeren. Het zou allemaal beter worden en sneller gaan. Maar wat is daar nu uiteindelijk van terechtgekomen? vraagt Van Kamp zich in zijn boek af. De gezelligheid is verdwenen en erg veel vlotter is het openbaar vervoer niet geworden, gezien het grote aantal bussen dat dagelijks vast staat in een file. door Wim Wegman Nee, dan de blauwe tram. Dat was een comfortabel, maar vooral gezellig vervoermiddel; een huiskamer op wielen bijna. En ze gingen misschien niet hard, maar ze reden wel door. Want de tram had toen al, lang voordat het verschijnsel 'busbaan' zijn intrede deed, een bijna volledig vrijliggende baan. Boedapester De NZH exploiteerde op haar hoogtepunt als trammaatschappij vijf lijnen, waarvan er drie door deze regio voerden (de stadstram in Leiden, Leiden-Katwijk, Leiden- Noordwijk en Leiden-Den Haag- Scheveningen). Van al deze lijnen geeft Van Kamp in 'Vaarwel! Blauwe Tram' een korte geschiedenis. Maar die historische feiten, dat is niet waar het boek om draait. Het gaat om de foto's, die Van Kamp uit verschillende verzamelingen en archieven heeft gevonden- En zo ziet de lezer in het bijna 180 pagina's tellende boek de ene na de andere 'Boedapester', 'motorwagen' en 'stuurstandwagen' voorbij rijden langs soms nauwelijks meer herkenbare plekjes in de regio. Waarbij Van Kamp in de korte onderschriften bij de foto's geregeld spijtig constateert dat niet alleen de tram, maar ook de 'sfeervolle' omgeving is verdwenen. En mogen velen nu bijvoorbeeld gruwen van het huidige Leidse station en halsreikend uitzien naar de bouw van een nieuw, zo niet Van Kamp. Bij een plaat uit 1957 van de tram naar Den Haag schrijft hij: "Op de achtergrond het nieuwe Leidse station, dat ondertussen ook al weer dreigt te worden vervangen". Een werkelijk historisch foto overzicht geeft de Heiloose schrijver niet. Op een enkele uitzondering na, dateren de foto's uit de vijftiger en begin zestiger jaren. Het zijn overigens prenten die voor het overgrote deel nog niet eerder zijn gepubliceerd. Van Kamp: "Veel mensen zullen misschien denken: wéér een boek LEIDEN - Het AZL heeft voor het eerst sinds jaren een positief financieel resul taat geboekt. 1988, zo blijkt uit het onlangs gepresen teerde jaarverslag, werd af gesloten met een positief sal do van 1,4 miljoen gulden. Over drie eerdere jaren lie pen de tekorten op tot 25 miljoen gulden. De cijfers over het eerste half jaar van 1989 wijzen er op dat ook dit jaar positief kan worden af gesloten. De ombuiging is tot stand gekomen na een reorganisatie binnen het zie kenhuis waarbij medewerkers meer verantwoordelijkheid kregen voor uitvoering van het beleid. Daarbij kon ruim vijf miljoen gulden wor den bespaard op personeelskosten. Het positieve resultaat is echter on voldoende om de tekorten van de voorgaande jaren binnen een rede lijke termijn in te lopen. Dat maakt, het noodzakelijk, zegt Beduidend minder illegaal vuurwerk DEN HAAG - Er is dit jaar bedui dend minder illegaal vuurwerk in Nederland dan in voorgaande jaren. Tot nu toe is er zo'n zeven ton ille gaal vuurwerk in beslag genomen. Vorige jaren was dat bijna altijd wel een keer zoveel. Dit deelde H. Kapel van het Korps Controleurs Gevaar lijke Stoffen gistermiddag mee. Volgens hem is de verminderde aanvoer van illegaal vuurwerk een gevolg van afspraken die het Korps heeft gemaakt met de vuurwerkor ganisaties. een woordvoerder van het zieken huis, om de zogeheten operatie her profilering, waarvoor de Raad van Bestuur van het AZL dit jaar voor stellen deed, door te zetten. Deze operatie voorziet in een bezuiniging van 121 miljoen gulden in de ko mende tien jaar. Als gevolg hiervan moeten de komende jaren meer dan 200 banen verdwijnen. Er wordt re kening mee gehouden dat enkele tientallen gedwongen ontslagen moeten vallen. Deze operatie is binnen het zie kenhuis omstreden omdat enkele afdelingen vrezen dat de patiënten zorg in gevaar komt. Een commissie die deze bezwaren moet beoorde len, brengt in januari verslag uit. Een door de medezeggenschaps raad ingeschakeld accountantsbu reau kwam enkele weken geleden tot de conclusie dat het vooral schortte aan de organisatie en de verantwoordelijkheden binnen het ziekenhuis. De Raad van Bestuur moet nóg een definitief besluit ne men over deze operatie. Verpleegduur Uit het jaarverslag blijkt verder een gestage teruggang in de gemiddel de verpleegduur in het AZL. Deze daalde van 11.1 in 1986 tot 10.2 da gen in 1988. De afname van het ge middeld aantal verpleegdagen - een tendens die ook in andere zieken huizen zichtbaar is - wordt geweten aan nieuwe opvattingen binnen de gezondheidszorg dat patiënten zo kort mogelijk in bed moeten verblij- Een bed in het AZL, zo blijkt uit cijfers over de bezettingsgraad, was gemiddeld een derde van de tijd on bezet. Dat heeft te maken met een overcapaciteit in het ziekenhuis be stemd voor noodgevallen. Het aantal opnamen daalde in 1988 spektakulair met bijna zes pro cent. Daartegenover staat een stij ging van het aantal dagbehandelin gen. Ook die trend heeft zich in 1989 doorgezet. Het aantal operaties dat in '88 werd verricht steeg tot meer dan 46.000. Het aantal hartoperaties dat in het AZL wordt verricht, schom melt de afgelopen drie jaar rond de 770. In '86 werd nog een record aan tal operaties verricht van 842. Dat aantal daalde fors vanwege een te kort aan deskundig personeel. Diezelfde ontwikkeling geldt voor het aantal niertransplantaties waarvan er het vorig jaar 62 werden verricht. FNV geeft gastlessen over vakbeweging ROTTERDAM/LEIDEN - De FNV geeft dit voorjaar op een aantal mid delbare scholen in Zuid-Holland, waar onder mogelijk een school in Leiden, gastlessen over de vakbe weging. Die lessen moeten de ken nis over en het begrip van vakbon den vergroten. Als de actie slaagt, wil de FNV op grotere schaal herha len. Volgens districts-voorzitter Hans van der Pluijm van de FNV-Zuid- Holland is uit onderzoek gebleken dat jongeren over het algemeen nauwelijks iets weten van het werk van vakbonden. "En als ze al wat weten, is hun beeld meestal nega tief. Met beide zijn wij, uiteraard, niet gelukkig". Om daar enige verbetering in te brengen, wil de FNV in elk geval op scholen in Rotterdam, Den Haag, Hoogvliet en Ridderkerk voor de laatste klassen van mavo, havo en vwo gastlessen verzorgen tijdens maatschappijleer en economieles- sen. "Op een manier, zo proberen we, die een beetje aansluit bij de be levingswereld van jongeren". De FNV-Leiden bekijkt nog of ook een Leidse school aan de actie kan deel nemen. Later volgend jaar onder zoekt de FNV wat het effect is ge weest van de lessen. Van Kamp gelooft echter niet dat mensen het boek alleen vanwege de foto's over de trams kopen. "Ook de oude dorps- en stadsgezichten spreken de mensen aan. Ze vinden het leuk om de nostagische beelden van zo'n 30 jaar geleden terug te zien". over de tram. Er zijn in de loop der jaren al een aantal zeer goede werken hierover verschenen. En zelf heb ik al vier boeken over dit oberwerk geschreven. Dat moet voldoende zijn, zou je denken. Ik kwam echter zo veel aardige foto's tegen en ik merkte dat de belangstelling voor de blauwe tram nog zo groot is, dat het me toch de moeite waard leek ze in een nieuw boek bijeen te brengen. Want één ding is denk ik zeker: de blauwe tram leeft nog geweldig onder de mensen. Dat blijkt ook wel uit de verkoop van het boek. De eerste oplage van 3000 stuks is, kort nadat het is uitgekomen, al bijna uitverkocht", aldus de Heiloonaar. Hij verklaart dat er zeker een tweede druk komt, wanneer de belangstelling aanhoudt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13