TAD LEIDEN Wel veel ledenmaar het enthousiasme is gering Gemeente wil haast maken met restauratie pand Oude Singel 118 Gemeente heeft geen bezwaar tegen brouwerij Nieuwstraat Vogels waren vergiftigd met arsenicum actief in vrije tijdl s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 Leidse afdeling Wereldnatuurfonds telt meeste leden LEIDEN - "Mijn grote angst is dat mensen gaan denken dat ze hun verantwoordelijk heid voor het milieu kunnen afkopen door een financiële bijdrage aan een organisatie als het Wereldnatuurfonds". Voorzitter P.J. van Helsdin- gen van het Leidse comité van het Wereldnatuurfonds (WNF) ziet dit als keerzijde van de gestage groei van het aantal donateurs dat dit jaar landelijk kon worden geno teerd. door Roy Klopper Hoewel de exacte cijfers nog niet bekend zijn, heeft volgens Van Helsdingen ook het Leidse comi té hieraan bijgedragen. "De vele organisaties die zich bezighou den met natuurbescherming heb ben de tijd mee. Zo langzamer hand dringt bij iedereen het besef door dat er iets moet gebeuren". De Oegstgeestenaar Van Heldringen is ongeveer een jaar voorzitter van de Leidse afdeling van het WNF (regio Leiden, Bol lenstreek en deel van de Rijn- en Veenstreek), die een van de popu lairste van Nederland is. Het co mité telt 7200 leden, wat betekent dat van alle huishoudens in deze regio van de WNF bijna 6 procent donateur is. Dat percentage ligt ver boven het landelijke gemid delde. Van Helsdingen weet niet waaraan dat ligt. "We zijn niet veel actiever dan andere afdelin gen in het land". Onlangs werd zelfs besloten de jaarlijkse thema- Voorzitter P.J. van Helsdingen van het WNF-Leiden: "Als bioloog kan ik wezenlijke dingen toevoegen c standaard informatie". (foto jan i r 1990 af te Dit omdat het aantal do nateurs van het WNF in schril contrast staat tot het enthousias me van de leden. "Op de laatste themadag kwamen maar een stuk of tien mensen af. De donateurs- dag van 1987 trok slechts twee be langstellenden". Liefdewerk Het comité houdt zich dan ook vooral bezig met lezingen die op verzoek van oganisaties, bedrij ven en instellingen in de regio wofden gehouden. Jaarlijks zijn dat er ongeveer vijftien. De lezin gen worden verluchtigd met vi deobeelden. Bij dit soort gelegen heden draaft Van Helsdingen meestal zelf op. "Ik vind dat leuk om te doen, vooral omdat ik als bioloog wezenlijke dingen kan toevoegen aan de standaard infor matie". Van Helsdingen denkt dat dit ook de reden was dat hij een jaar geleden werd gevraagd voor het voorzitterschap. "Ik was tot die tijd alleen maar donateur en be moeide me nergens mee. Maar mijn voorganger, ook een bio loog, vroeg me op een gegeven moment het roer over te nemen". Hij hoopt nog een jaar of vier in functie te blijven, daarna acht hij het tijd voor een opvolger. Hij twijfelt echter of hij die op tijd zal vinden. "Het is liefdewerk, je krijgt er geen cent voor. Als ik naar Zeist rijd voor een landelijke WNF-vergadering krijg ik ook geen reiskostenvergoeding". Bijna de hele organisatie van het fonds draait op vrijwilligers. Alleen op het centrale kantoor in Zeist is een aantal betaalde werk nemers in dienst. Dat betekent dat het leeuwendeel van de op brengst daadwerkelijk kan wor den besteed aan natuurprojecten over de hele wereld. Kraampjes Behalve de contributies komt een groot deel van de opbrengst uit de verkoop van snuisterijen in de zo genaamde WNF-winkeltjes. Deze kraampjes worden vooral opge steld op plaatsen waar lezingen worden gehouden. Het Leidse co mité telt twee van dergelijke win keltjes, met een gezamenlijke jaarlijkse omzet van ongeveer 15.000 gulden. Een schot in de roos, meent Van Helsdingen. "Het lijkt wel of je alles kunt ver kopen, als er maar een panda op staat. Niets is te gek, zelfs peper molens vliegen over de toon bank". De rest van de inkomsten be staat uit bescheiden bijdragen die worden gevraagd aan instellin gen waarbij een lezing wordt ge houden en spontane acties in de regio. Zo werd de voorzitter enkele maanden geleden gebeld door een leerkracht van basisschool De Meerpaal in de Merenwijk. 5000 gulden in ontvangst wilde nemen dat leerlingen hadden in gezameld". In de zomermaanden waren er vijf Katwijkse kroegen die de opbrengst van een voetbal toernooi, ongeveer 3000 gulden, beschikbaar stelden. Dergelijke acties geven volgens Van Helsdingen aan dat het WNF een goede naam heeft. "Het is toch een heel andere organisatie als bij voorbeeld Greenpeace. Dat zijn de echte actievoerders die zich vastketenen aan hekken. Wij doen het op een heel andere, meer diplomatieke Die werkwijze heeft veel te ma ken met de koninklijke leiders van het WNF, prins Bernhard en prins Philip van Engeland. "Een geweldig wapen bij onderhande lingen met vooral Derde Wereld landen. Die mensen zijn echt on der de indruk als twee prinsen druk uitoefenen". Met die mondiale lobby heeft Van Helsdingen als voorzitter van het Leidse comité niets te maken. Hij moet alleen zorgen dat zijn ei gen afdeling goed blijft draaien. Een van zijn wensen is dat de do nateurs wat actiever worden. Hij heeft goede hoop dat dit op ter mijn zal lukken. "De bijeenkom sten van onze jeugdleden worden uitstekend bezocht, misschien dat dit een gunstig vorteken is". LEIDEN - De gemeente wil spoed maken met het leeg krijgen van de voormalige directeurswoning van het Krantzcomplex aan de Oude Singel 118. Het monumentale pand is in zo'n slechte staat dat snel actie moet worden ondernomen om het te behouden. De gemeente is van plan volgende week gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de enig overgebleven bewoner, P.J. van der Weijden, die halsstarrig weigert te verhuizen. Een andere reden voor de ge meente om haast te maken met de restauratie is de subsidie die het rijk daarvoor verstrekt. Het project moet volgens de richtlijnen vóór 1 september 1991 helemaal klaar zijn. LEIDEN - Geboren: Jacqueline, dv. T. Zwa nenburg en A. van Duijvenbode; Amanda Eli sabeth Johanna, dv. R.G. vqn Tongeren en Oosten en W. van Oosten; Roel Franciscus Herman Maria, zv. J.J.L. van Bezouw en M.A.M. Lamers; Ben, zv. A. Drewel en A.N. van den Oever; Sami, zv. A. Chekdouf en F. Bou- nekoub; Anne Charlotte, dv. F.R.P. Elbracht en G.M.N. Zwetsloot; Rick Sebastiaan, zv. B.C. Waaijer en M.W.J. van den Oever; Mariëlle, dv. C. van der Meij en G.J. de Jong; Vincent, zv. A. Ouwerkerk en M. Kop; Catharina Elisabeth, dv. J. Barnhoorn en E.W.C. Vletter; Kevin Johan nes Martinus, zv. J.T. Ruigrok en P.W.M. de Prie; Francisca Bernarda Carola, dv. L.P.J.M. Vennemann en E.M.F. Becht; Johannes Pie- ter, zv. C. Hogewoning en W. Barnhoorn; Mar tin Peter, zv. P.G.M. Fasel; Tycho Valerius, zv. R.J.C. Bouwmeester en W. Maten; Jacob, zv. J. Remmelzwaal en J.C.C. Haasnoot; Kelly Kaptein en G.J. Lancet; Frank, C.M.C. Engelen; Rowan Michelle, zv. H.F.A. Kok en P.S. Pijnacker; Jelle Wibo Walter, zv. W.G. Joustra en U.I. Orendi; Gwen, dv. T.A. Hanssen en E.A. Stegehuis; Jelle Sebastiaan, zv. P.S.G. van Egmond en I. Scheffer; Lau rens, zv. G.C.M. van der Born en I.C. Hendrik- sen; Esther, dv. C. de Zwart en P. van den Oe ver; Wijnand Reinier, zv. J.L. van Deutekom en Y.C.W.J. Mugge; Dieuwertje, dv. G.A. van der Luijt en A. van Duijn; Eva Petronella Ghislaine Antonia, dv. C.J.M. Edelaar en M.G.J. Tack; Hannah, dv. C.D. van Delft en A.J. de Mooij; Shady Jacqueline Maria, dv. C.J.M. van Ga geldonk en J.C.M. Hofkens; Marthijs Martinus, zv. R.M. Speak en Y.P. Albers; Mandy, dv. J. Schaap en C.E.E. Soest; Claire Louise, dv. Joyce Anthonia Wilhelmina, dv. W.A. Jonk'e P.M. 'van der Lans; Justus Chaim, zv. H.C.M. Hemelaar en A.J.B.P. ten Velde; Melissa Anja, dv. R. Visser en A. Zwart; Wendy Nathalie, dv. H.C. Roelevink en J.C.H. Spaanderman; Alid Dirk Patrick, zv. S.C. Ouwehand en C.P.J. Tol; Nathalie Maria, dv. A.M. Wolvers en E. van der Ploeg; Farah, dv. D. Ezzine en H. El Mjoóf; Emile, dr. B.S. Boerekamps en M.J. Kanters; Wanneer dat niet zo is, riskeert de gemeente daarmee een bedrag van rond de 60.000 gulden. Om de streef datum te halen moet nog voor de komende zomer met de verbou wing worden begonnen. Volgens gemeente-woord voerder Lamers wordt Van der Weijden bin nenkort de huur opgezegd. De vol gende stap van de gemeente, die ei genaresse is van het pand, zou dan kunnen om de zaak voor de kanton rechter te krijgen. Volgens Lamers zal de gemeente daarnaast blijven proberen om Van der Weijden een geschikte woning te bezorgen. "Het probleem daarbij is echter dat de heer Van der Weijden niet meer be reid is om met ons daarover te pra ten", aldus Lamers De strijd tussen de gemeente en Van der Weijden duurt nu al gerui me tijd. De gemeente wil de direc teurswoning restaureren en verbou wen tot zeven appartementen die bestemd zijn voor een centraal-wo- nenproject. De Leidse architect Van Swieten heeft een plan ge maakt voor zes twee-kamerwonin gen en een eenkamerwoning. Voor de restauratie en verbou wing is door de gemeente een ver gunning verleend. Ook is een ont heffingsprocedure gevolgd om het bestemmingpl^n van de wijk Noordvest te wijzigen voor het cen traal wonen-plan. De commissie be roep- en bezwaarschriften wees vo rige week een schorsingsverzoek af, die van Van der Weijden tegen de verlening van de bouwvergunning had ingediend. Eerder dit jaar werd een bezwaarschift van Van der Weijden al door de gemeenteraad afgewezen. Volgens gemeente-woord voerder Lamers is er verschillende keren aan Van der Weijden vervangende woonruimte aangeboden, die hij echter categorisch heeft afgewezen. Van der Weijden die al sinds 1956 in het pand aan de Oude singel woont, wil hierover in dit stadium geen commentaar geven. Hij vreest dat dit zijn belangen in de juridische strijd zou kunnen schaden. De monumentale, voormalige directeurswoning van de Krantzfabriek aan de Oude Singel 1181 de gemeente de restauratie op korte termijn ter hand moet worden genomen. LEIDEN - De uitbreiding van de Boerhaaveschool aan het Noordeinde schiet al aardig op. De panden Noordeinde 1 en 3 worden hierdoor op de eerste verdie ping met elkaar verbonden. De nieuwbouw gaat dienst doen als kantine van de dag- en avondscholen gemeenschap. Bovendien komt in dit gedeelte een lift voor gehandicapten. De verbouwing past in een totale renovatie van de panden Noordeinde 1 en 3, die totaal 1,5 miljoen gul den kost. Een groot deel van de werkzaamheden wordt verricht in het kader van werkgelegenheidsprojecten van het rijk. De panden die op de monumentenlijst staan en vroeger dienden als woningen voor de direc teuren van de Zeevaartschool, verkeerden enige jaren geleden in een zeer slechte staat. Noordeinde 3 is in middels gerenoveerd en Noordeinde 1 is bijna klaar. (foto Henk Van der Reijden mikt hiermee op verenigingen en bijvoorbeeld jaar clubs van studentenclubs. Het ove rige bier wordt onder meer ver kocht in de bierwinkel van Van der Reijden in de Hartesteeg. De ge meente was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar en kon derhal ve niet bevestigen of een hinderwet vergunning wordt verleend. Agressieve dievegge (29) LEIDEN - Een 29-jarige Leidse vrouw is gisteren opgepakt op de Haarlemmerstraat nadat ze in drie kledingzaken kleding had gestolen of een poging daartoe deed. Boven dien verwondde zij een verkoopster licht met een mes. De vrouw gedroeg zich zeer agressief. Ze maakte er bepaald geen geheim van kleding te willen stellen. Ze liep gewoon de winkel binnen, ritste kleding weg en liep de zaak uit. Personeel dat poogde haar tegen te houden werd bedreigd met De vrouw is een bekende van de politie. De politie sluit niet uit dat nog meer mensen in de Haarlem merstraat gistermiddag rond vier uur het slachtoffer zijn geworden van bedreiging door de vrouw. Zij worden verzocht alsnog aangifte te doen. LEIDEN - De gemeente is van plan een hinderwetvergunning te geven voor de inrichting van een brouwe rij in het voormalige pand van druk kerij Jac. Raar in de Nieuwstraat. Volgens Hans van der Reijden, de initiatiefnemer van de brouwerij, moet alleen een geluidwerend wandje worden aangebracht om de zaak rond te krijgen. "De gemeente reageerde erg enthousiast op mijn plannen, we zijn er bijna uit". Van der Reijden verkocht eind november zijn café De Plantage aan de Hogewoerd aan kroegbaas Ben Luykx. Het geld dat die verkoop op leverde gebruikt hij voor de nieuwe brouwerij die jaarlijks ongeveer 500 hectoliter bier gaat produceren. Na de verkoop van het café sprak hij de hoop uit in maart 1990 te kun nen openen. Of dat gaat lukken is de vraag. De voormalige drukkerij van Raar die hij heeft gehuurd is nog al tijd niet ontruimd. De afspraak was dat dit voor 1 januari zou zijn ge beurd. "Er moeten wel wonderen voorvallen willen we die datum nog halen", merkte Van der Reijden gis termiddag op. Hij denkt ruim twee maanden no dig te hebben om de brouwerij be drijfsklaar te maken. Wanneer de zaak eenmaal draait wil hij onder meer bier op recept gaan maken. Mensen die een bepaalde hoeveel heid afnemen kunnen wensen ken baar maken over de samenstelling en het gerstenat een eigen naam ge- LEIDEN - De 30 kippen en hanen en tientallen kleine vogels die enke le weken geleden in de buurt van de Kagerstraat dood werden aange troffen, zijn vergiftigd met arseni cum. Dit is gebleken uit een onder zoek dat in opdracht van Vereni ging Dierenzorg Leiden is verricht door een laboratorium uit Gouda. Nog steeds is onbekend wie de dader is geweest. De politie heeft de laatste weken de omgeving van de Kagerstraat en de Leidse Hout in de gaten gehouden, maar zonder resul taat. Vermoed wordt dat het gif heeft gezeten in het voer dat daar door onbekenden is rondgestrooid. Op dit moment zijn er nog maar en kele kippen in leven. De kippen en hanen scharrelden sinds een paar jaar in de struiken rond de scholen aan de Kagerstraat en het Diaconessenhuis. De dieren zijn voor een groot deel afkomstig uit het hertenkamp van de Leidse Hout. Vermoedelijk zijn zij afgeko men op de boterhammen die scho lieren van de vele scholen in die buurt weggooiden. Het aantal kip pen en hanen is de laatste jaren flink gegroeid mede doordat zij ook in de struiken broedden. Behalve de dode kippen en hanen werden er ook vele kleine vogels dood aangetroffen, zoals Vlaamse gaaien, mussen, spreeuwen en lijs ters. Bovenverdieping van Katwijks huis uitgebrand KATWIJK - Een brand in een wo ning aan de Zuidstraat in Katwijk heeft voor vermoedelijk enkele tienduizenden guldens schade aan gericht. De brand ontstond gister middag even na kwart over vier in een van de slaapvertrekken van het huis, waarschijnlijk als gevolg van kortsluiting in een opgevouwen elektrische deken. De brandweer heeft het vuur geblust. De boven verdieping van het huis brandde na genoeg uit. Niemand raakte ge wond. Pancras De wijkvereniging Pancras West houdt zondag 7 januari van 16.00 tot 18.00 uur een nieuwjaarsborrel in het Koetshuis. De muziek op de receptie wordt verzorgd door Bart Veldkamp. De Burcht Muziekvereniging De Burcht geeft zon dag 7 januari haar nieuwjaarsconcert in het eigen clubgebouw aan de J.C. de Rijpstraat 21Aansluitend op het concert wordt de nieuwjaarsreceptie gehouden. De zaal is open om 12.00 uur. Winnie Mandela Buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat 4 houdt zondag 7 januari een nieuwjaarsreceptie voor medewer kers en bewoners van de Stevenshof. Lakenhal Op zondag 7 januari wordt in de Laken hal een gratis rondleiding gehouden langs de tentoonstelling 'De jaren zestig. Actie kunst en cultuur in Leiden'. Hierin wordt een overzicht gegeven van de poli tieke, maatschappelijke en culturele ont wikkelingen in de zestiger jaren. Aan vang 15.00 uur. Droomfabriek De Droomfabriek houdt zondag 7 januari van 13.00 tot 17.30 uur een open dag, waarop eenieder kennis kan nemen van het cursusaanbod voor het nieuwe sei zoen. Behalve het normale programma zijn er ook nieuwe cursussen: integrale massage, rebirthing, biodans, psycho- synthese/creatief schrijven, tekenen en schilderen, t'ai chi en tango. Von Siebold De Von Siebold-tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt op 6 en 7 januari afgesloten met een weekeinde waarin allerlei Japanse activi teiten zijn georganiseerd. Zarerdag wor den er tussen 14.00 en 15.00 uur kraan vogels gevouwen, om 15.00 uur wordt de film feest en schoonheid in Japan ver toond, waarna om 15.45 uur een demon stratie kyudo, Japans boogschieten, wordt gegeven. Zondag worden om 14.00 uur opnieuw kraanvogels gevouwen en is er opnieuw een film om 15.00 uur, ditmaal over het Japanse huisgezin. Van 15.30 tot 16.00 uur worden humoristische haiku's (drie regelige gedichten) voorgedragen. Daar na volgt de officiële sluiting van de ten toonstelling. Wandelen De wandelsportvereniging Zuid-West uit Leiden organiseert op zaterdag 6 januari een wandeltocht. De te lopen afstanden zijn 5.10,15 of 20 kilometer. Bij 't Parle ment aan de Nieuwstraat 45 kan tussen 9.30 en 14.30 uur worden gestart. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11