QIAD LEIDEN Intensieve controle op 'zwarte' honden 'Begeleiding van alle nieuwe raadsleden is slecht' actief in vrije tijd Geen bezwaren tegen bouw van crematorium nabij Rhijnhof Vuurwerkteam politie heeft handenvol werk LEIDSCH -- DAGBLAD VRIJDAG 29 DECEMBER 1989 Turks raadslid Demirbas over functioneren in Leidse raad: LEIDEN Buitenlandse ge meenteraadsleden functione ren niet optimaal. Deze gelui den zijn in een flink aantal ge meenten op te tekenen. Het is bepaald nog geen rozegeur en maneschijn wat betreft de deelname van allochtonen aan het gemeentebestuur nu zij sinds 1986 passief en actief aan raadsverkiezingen mogen deelnemen. door Willem Spierdijk Ook de Leidse PvdA is (nog) niet tevreden over het functioneren van het enige lid van buitenland se afkomst in de plaatselijke ge meenteraad, Nagi Demirbas. "De culturele' kloof lijkt zich ook in de politiek sterker te doen gelden dan zowel hijzelf als de fractie zich hadden gerealiseerd", schrijft de PvdA in het laatste nummer van de Partijgenoot. 'Toch heeft het Turkse raadlsid weer een plaatsje gekregen op de lijst van de socialisten. "We heb ben er vertrouwen in dat hij de kwaliteiten heeft om goed te gaan functioneren", zegt partijvoorzit ster Greetje van de Berg. Demirbas zelf is het met deze mening van de commissie van de PvdA helemaal niet vraagt zich af "hoe de dit heeft kunnen verzinnen". Wel geeft hij toe dat zijn functioneren niet 100 procent is geweest. "Maar datzelfde heb ik geconstateerd bij nieuwkomers van Nederlandse afkomst". Hij vraagt zich dan ook af waarom zijn functioneren ter discussie heeft gestaan in het par tijblad en niet dat van andere nieuwe raadsleden. Demirbas heeft naar eigen zeg gen juist niet kunnen vaststellen dat hij minder functioneert om- Het PvdA-raadslid Demirbas wil zijn portefeuille 'minderheden' kwijt: "Buitenlanders die op mij stemmen moeten het vertrouwen hebben dat ik hun belangen in de fractievergadering verdedig". <Loek Zuyderduin) Hij dat hij van buitenlandse afkomst is. Het Leidse raadslid zegt het te gendeel te willen aantonen. "Als je een bepaalde politieke ideolo gie hebt en je hebt een club waar- hinnen je past, dan maakt het niet uit dat je anders bent wat betreft je achtergrond. Niet die Turkse achtergrond, maar de sociaal-de mocratische ideeën zijn richting gevend". Wel stelt het Turkse raadslid vast dat er binnen de PvdA-frac- tie weinig terecht komt van on dersteuning of begeleiding van nieuwkomers. "In het begin heb ik veel hulp gehad van Jaap van Meijgaarden. Maar toen die ver trok, is er weinig steun meer ge weest. Dat is ook wel begrijpelijk. De meeste raadsleden hebben het erg druk en hebben geen tijd om zich met anderen bezig te hou den. En niet iedere nieuwkomer heeft ook hulp nodig; er zijn er die de draad snel oppakken". Hij meent dan ook dat de begeleiding van nieuwe raadsleden structu reel moet worden geregeld. "Dat Grijze wolven Demirbas is sinds 1977 in Neder land. In Turkije volgde hij een op leiding tot onderwijzer. De op komst van de ultra-rechtse bewe ging in zijn land deed hem beslui ten naar Nederland te komen. "De zogenaamde 'grijze wolven', een zeer rechtse groepering, ter roriseerde het stadsleven in alle delen van Turkije. Bovendien werden zij beschermd door de po litie. Ook namen zij alle sleutelpo sities in in het onderwijs. Ik kon die terreur niet meer verdragen en ben naar Nederland gekomen. Mijn vader woonde hier en omdat ik nog geen 21 was kon ik komen in het kader van de gezinshereni ging"- i In ons land werkte Demirbas eerst bij allerlei bedrijven als on geschoold arbeider. Hij haalde een bevoegdheid om in het onder wijs aan Turken te mogen lesge ven en werkte vervolgens een aantal jaren als onderwijzer, tot dat hij in mei '88 in dienst trad als beleidsmedewerker van het Ne derlands Centrum Buitenlanders. In 1985 werd hij lid van de PvdA. Door contacten van die partij met een belangenorganisa tie van buitenlanders, waar De mirbas lid van was, werd hij door de sociaal-democraten gevraagd als raadslid. Als buitenlander komt Demirbas in discussies in de raad vaak op voor de belangen van deze groep. Het 'minderhe denbeleid' behoort dan ook tot zijn portefeuille. Juist dit onder deel van zijn takenpakket wil hij afstoten. "Je ziet dat in vele ge meenteraden dat juist de buiten lander in de raad voor de buiten landers opkomt. Daardoor lijkt het alsof-ie met behartiging van z'n eigen belang en niet met het algemeen belang bezig is. Ande ren in de fractie moeten daarom maar het woord voeren als de be langen van allochtonen in het ge ding zijn. Buitenlanders die op mij stemmen moeten er maar op vertrouwen dat ik hun belangen in de fractievergadering verde dig". Dat Demirbas na 21 maart van 1990 weer in de Leidse gemeente raad terugkeert lijkt wel zeker. De 32-jarige Leidenaar staat op een 13de plaats op de lijst van de PvdA, terwijl die partij nu 16 ze tels in de raad bezet. De komende gemeenteraadsverkiezingen is het de tweede keer dat buitenlan ders mogen deelnemen. Opkomst In 1986 was de opkomst onder buitenlanders laag. Demirbas verwacht niet dat die belangstel ling de komende verkiezingen veel hoger zijn. "De ervaring in Zweden, waar buitenlanders al sinds 1974 mogen stemmen, heeft geleerd dat de animo eerder af neemt. De verklaring daarvoor lijkt dat het plaatselijk bestuur te weinig mogelijkheden heeft om zaken te realiseren die juist voor buitenlanders van belang zijn. Die zijn juist sterk afhankelijk van de centrale overheid", meent Demirbas. Niet alleen de belangstelling om te kiezen, ook de interesse om gekozen te worden is nog niet groot onder de buitenlanders. De mirbas: "Ik verwacht niet dat die animo niet groeit onder de eerste generatie buitenlanders. Die heb ben vaak nog het idee hier tijde lijk te zijn. Wel hoop ik dat de jon gere generatie zich actief gaat in zetten in de instellingen waar be sluiten worden genomen". Volgens het Turkse raadslid krijgen de buitenlanders gemak kelijker toegang tot de politiek als ook hun opleiding beter is. "Het lijkt erop dat je nu minimaal een hbo-opleiding moet hebben om in de gemeenteraad te komen. Ik zie eigenlijk niet meer gebeuren dat een fabrieksarbeider door dringt tot de top van een partij. Er heerst een cultuur die deuren ge makkelijker opent voor beter op geleiden. Misschien heerst er angst om het niveau van een par tij omlaag te halen". Demirbas gelooft niet dat bui tenlanders hun eigen politieke partij moeten oprichten. "Dat zou leiden tot isolement. De bestaan de partijen hebben ervaring opge bouwd, beschikken over weten schappelijke instituten en over kader. Daar kan beter gebruik van worden gemaakt om achter standsituaties op te heffen". Systeem hondenbelasting in Leiden verandert LEIDEN - De gemeente gaat vanaf februari intensief contoleren op zogenaamde 'zwarte' honden waarvoor geen belasting wordt be taald. Verder moet iedere hond met ingang van 1 janu ari zijn voorzien van een penning. Deze maatregelen zijn onderdelen van een nieuwe systeem van hon denbelasting dat de gemeen te invoert. Deze invoering is volgens de direc tie financiën een laatste kans voor mensen die keen hondenbelasting afdragen. In de loop van 1990 wordt via een intensieve huis-aan-huis- controle in de hele stad geprobeerd de niet-betalende hondebezitters op te sporen. De nieuwe heffing is te vergelij ken met het systeem van wegenbe lasting. Wie betaalt doet daarmee meteen aangifte over de komende periode. Voorheen kreeg iemand die zijn hond 'aangaf op het stad huis alleen een aanslag over de ach terliggende tijd. Door het nieuwe systeem kan de gemeente een hogere boete opleg gen wanneer iemand wordt betrapt op wanbetaling. Dit bedrag is in de regel het dubbele van de aanslag. De boete kan oplopën tot bijna 250 gulden per dier. Voorts wordt on derzocht hoe lang de hond al in het bezit is van de overtreder. Over ie der jaar waarin niet is betaald wordt een dubbele aanslag geheven. Iedereen die de belasting voor 1990 voldoet krijgt een penning. De gemeente streeft ernaar ze al een of twee dagen na betaling te versturen. De belasting is overigens met twee tientjes verhoogd naar 112 gulden. Dat betekent een kostenstijging van bijna 25 procent. Met het geld dat die verhoging oplevert wil de gemeente extra aandacht besteden aan het opruimen van hondepoep en de aanleg van uitlaatstroken. Weinig Voor degenen die al hondenbelas ting betalen verandert er weinig. Zij vinden binnenkort een informatie folder over het nieuwe systeem bij hun aanslag. Voor eigenaren die nóg niet hebben betaald is een apar te folder gemaakt. Daarbij zit een acceptgiro waarmee vrijwillig aan gifte kan worden gedaan. Eigenlijk moet dan ook nog over de achterlig gende tijd worden betaald. Volgens woordvoerder A. Goosen van de directie financiën worden die regels soepel gehanteerd. "Wie vrijwillig aangifte doet, hoeft niet met terugwerkende kracht te beta len over jaren waarin geen belasting is voldaan". Daarmee komt hij een heel eind tegemoet aan de eisen die Leefbaar Leiden onlangs stelde in een brief Ruilvereniging De ruilvereniging Koningskerk houdt vrij dag 5 januari een ruilbeurs voor verza melaars van bijvoorbeeld postzegels, kaarten, munten en suikerzakjes. Aan vang 19.00 uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Entree 1,50 gulden. FNV De FNV Leiden houdt 5 januari van 16.00 tot 18.00 uur een nieuwjaarsreceptie. Plaats van handeling is het gebouw van wijkvereniging Aktief aan de Berlage- straat 2. Hutspotten Carnavalsvereniging De Leidse Hutspot ten heeft voor zaterdag 6 januari het nieuwjaarsbal op het programma staan. Het bal in het Antonius Clubhuis begint om 21.00 uur. Niet leden betalen een tientje toegang. Passende kleding ge wenst. Abva-Kabo De afdeling Leiden van de Abva Kabo houdt zaterdag 6 januari haar nieuw jaarsreceptie aan de Driftstraat 49a. De receptie duurt van 15.30 tot 17.30 uur. Matilo Buurthuis Matilo houdt zondag 7 januari open huis. Er wordt informatie gegeven over alle aktiviteiten van het buurthuis en er staan enkele demonstraties op het programma. De dag duurt van 10.30 tot 13.00 uur. Het buurthuis is te vinden aan de Zaanstraat 126. aan het college. Hierin vraagt de partij om een generaal pardon voor allen die in het verleden geen hon denbelasting afdroegen. Ook wor den B en W opgeroepen de betaling termijn op te schuiven tot midden maart en de normen, voor kwijt schelding te versoepelen. Controle De informatiefolder over de ver nieuwde heffing wordt opgestuurd naar degenen die in het verleden hondenbelasting betaalden maar daarmee zijn gestopt. Hij is ook gra tis te verkrijgen op het stadhuis, het stadsbouwhuis en bij bibliotheken. Eigenaren hebben tot eind janua ri de tijd om via de bijgevoegde gi rokaart te betalen. In februari volgt een controle langs de huizen. De ge meente is van plan dit werk in de vroege avonduren uit te voeren om zo veel mogelijk mensen thuis aan te treffen. De controleurs bekijken overi gens niet of de hond een penning om de nek heeft. Volgens Goosen is dat de verantwoordelijkheid van de politie. "Een uitvloeisel van de Al gemene Plaatselijke Verordening (APV) waarin al sinds jaar en dag staat dat honden moeten zijn voor zien van gegevens over de eige- Politiewoordvoerder Dick Grave- land verwacht niet dat een heksen jacht ontstaat op honden zonder penningen. "We zullen in eerste in stantie eigenaren waarschuwen in dien hun hond geen penning draagt. Pas als dat niet helpt gaan we boetes uitdelen". Hij bevestigt dat al jaren een be paling in de APV is opgenomen dat honden moeten zijn voorzien van een plaatje met gevevens over hun baas. "Maar daar is eigenlijk nooit op gecontroleerd". Volgens Grave- land komt daarin binnenkort veran dering. Agenten van het korps is op gedragen wat intensiever na te gaan of de hondepenningen worden ge dragen. De woordvoerder meent dat ook ambtenaren van de gemeentereini ging en de directie groen van de ge meente een controlerende functie hebben. "Ze zijn vaak op straat en kunnen hun ogen en oren goed open houden". De bestraffende taak rust wel op de schouders van de politie. "Maar we gaan beslist niet met bekeuringen strooien" be nadrukt Graveland. De plek waar het crematorium moet komen gezien vanaf het volkstuincomplex Veldheim. (foto Jan Hoivas: Te veel vuurwerk in voorraad bij Leidse handelaren LEIDEN - Twee handelaren in vuurwerk hadden gisteren meer vuurwerk in hun opslagruimte dan is toegestaan. Een vuurwerkverko per aan de Langegracht had 131 do zen van 20 kilo meer in het magazijn staan dan zijn vergunning toelaat. Een handelaar in de Haarlemmer straat overschreed zijn vergunning met 40 dozen van 20 kilo. Beiden moesten onmiddellijk het teveel uit hun opslagruimte verwij deren en overbrengen naar de bun kers van de Leidse vuurwerkfa briek Kat. De handelaars hebben te vens de waarschuwing gekregen dat bij een volgende overschrijding het vuurwerk in beslag wordt geno- Goekoop opent verbouwd A WV B-kantoor LEIDEN - Burgemeester Goekoop verricht op 11 januari de officiële opening van het verbouwde ANWB-kantoor aan de Stations weg. Het kantoor is de afgelopen maanden verbouwd en aangepëst aan inrichting en stijl van de andere kantoren van de bond in het land. De verbouwing betekent een ver kleining van het kantoor met een derde, maar door een efficiëntere opzet merkt niemand daar iets van. "Integendeel, er zijn al meerdere mensen geweest die zeiden dat het kantoor zo ruim was geworden", al dus mevrouw B.I. Peereboom Vol ler, hoofd van het Leidse kantoor. De overblijvende ruimte wordt ingericht tot job-centrum, waar werkzoekenden snel een overzicht kunnen krijgen van de beschikbare vacatures en de scholingsprojecten van het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Het centrum zal pas eind janu ari klaar zijn. Collecte Roemenië brengt 5600 gulden LEIDEN - De extra collecte die eer- ste kerstdag is gehouden in de Har- tebrugkerk ten bate van Roemenië heeft een bedrag van ruim 5600 gul den opgebracht. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Mathieu Wilhelmus, zv. W.C.M. van der Zwet en M.A.G. Kauffman; Jordy, zv. F.J.W.M. Kortekaas en R.J. Chaud- ron; Michiel Laureas, zv. Q.P.G. van der Klugl en A. van der Meulen; Natasja Maria, dv. P.F.H. de Roos en J.C.M. van der Werf; Nancy, dv. A. van Dam en S. Springer; Nicolaas Adria- nus, zv. M.G.J. van der Hoorn en A.C.M. Mocking; Chantal, dv. J. Lagerburg en E. Oos- terveld; Anna Jacoba Hendrika, dv. J.L. van Polanen en H. Pot; Robbie, zv. L.J. van der Niet en J.M.J.W. Hanssen;,Tania Santusha, dv. P.J. Paauw en T.R. Meyer; Dieu Hien, dv. T. Nguyen en T T. Nguyen; Marjolein, dv. J.M. Labruijère en B.E.M. Breedeveld; Alparslan, zv. Y. Bayrak en M. Bayrak; Arie Johannes, zv. G. de Best en A.E. Jonker; Ronald Jasper, zv. E.J. Edelaar en J.J. van Gelder; Carlo Sebas tian, zv. C.P.M. Dobbe en C.A.J. Edelaar; Le- endert, zv. LJ. de Jong en D. van Duijn; Huber- tine, dv. L.J. de Jong en D. van Duijn; Rinske Johanna, dv. J.J. Windig en M. van der Linden; Anoek Chantal, dv. R.C.M. Geukers en I.E.A. Letter; Michelle Maria, .dv. E.J.M. Kuipers en I.P.S. Bouten; Miranda Joanna Cornelia, dv. R.T.H. Groen in 't Woud en J.J.J.1 i Gent; LEIDEN - Het crematorium bij de porten. "De vereniging heeft geen begraafplaats Rhijnhof stuit op principiële bezwaren tegen Hendrik Dirk, zv. H.J. van Egmond en W.C.L. van der Meij; Jeremy, zv. W.P.F. Vinkesteyn en J.J.M. Schouten; Leonie Barbara, dv. R.P. van Gelderen en J. Peters; Raymond Domini que, zv. H.H. Vermeer en I. Pothoven; Leonie, dv. L.H.L. van der Valk en N. van Duijn; Ni- colien, dv. W. van Rhijn en A.M. van Delft; Kayra Eva, dv. M.A. Polak en L. Padding; Dion- ne Rianne, dv. J. van Tongeren en W.P.M. Bakker; Maarten Kornelis, zv. J.J. Romeijn en H.N. Segers; Bianca, dv. A. Snijder en P.R. directie te Bol; Vincent Sebastiaan, steeds minder bezwaren. Alleen de volkstuinvereniging Veldheim heeft nog een bezwaarschrift inge diend tegen de ontwerp-hinderwet- vergunning. Maar de bouwvergun ning is inmiddels onherroepelijk geworden. Eerder maakte ook de vereniging van huiseigenaren. Kop- pelstein bezwaar, bevreesd als zij was voor toename van het verkeer stankoverlast. Dat bezwaar- komst van het crematorium", aldus In 't Veld, die overigens betwijfelt of Veldheim afschriften van de rap porten moet krijgen. "Als je een be drijf, want dat is het crematorium toch, verplicht bepaalde metingen uit te voeren, maak je als gemeente afspraken over inzage. Het is maar de vraag of je die afspraken ook voor anderen moet maken". Het crematorium moet komen wen en die ook door cc. uuc.uc a laten beheren, worden de cremato- Hesth dv w Smit;enaaara na makkelijker te exploiteren, schrift is uiteindelijk niet inge- tussen het volkstuincomplex en de diend. Volgens het hoofd van de directie milieu In 't Veld willen de volks tuinders afschriften krijgen van me tingen en andere onderzoeksrap- Ruiten van zes auto's vernield LEIDEN - Twee Leidenaars van 22 en 26 jaar zijn afgelopen nacht rond 1.30 uur op heterdaad betrapt bij het 'vernielen van auto's. De twee had den op een afgesloten parkeerplaats aan de Rooseveltstraat van zes au to's de ruiten ingeslagen. De man nen hadden inbrekerswerktuig bij zich, maar hadden nog niets gesto len. huidige begraafplaats. Het is de be doeling dat er jaarlijks circa 700 lijk verbrandingen zullen plaatsheb ben. Bovendien wordt er een aula gebouwd die tevens wordt gebruikt bij begrafenissen. De huidige aula in het herenhuis wordt in de toe komst verbouwd tot woonhuis. Het pand is inmiddels verkocht. Zowel de begraafplaats als het crematori um zullen worden ontsloten via een nieuwe weg die aansluit op de Haagse Schouwweg. Initiatiefneemster van het crema torium is de Stichting Crematorium Leiden, een direct uitvloeisel van de landelijke Stichting Crematoria. De laatste stichting heeft plannen voor de bouw van zes kleine crematoria: twee in de Rotterdamse regio, drie in Eindhoven en omgeving en één in Leiden. Door er direct zes te bou- LEIDEN - Het vuurwerkteam" van de Leidse politie heeft gisteren zijn handen vol gehad aan jongeren die vuurwerk afstaken. Het uit vier agenten bestaande team hield in totaal bijna veertig jongeren staande, van wie er 20 naar het bureau zijn meegenomen. Van hen werd het vuurwerk is afgenomen en daarnaast kregen zij een zogenaamde HALT-set. Dat houdt onder andere in dat zij verplicht worden om in het bureau naar een video te kijken van het brandwondencentrum in Beverwijk. Daarnaast worden zij voorgeleid voor de HALT-coördinatoren. Na de jaarwisseling krijgen zij van deze coödinatoren een alternatieve straf die waarschijnlijk voor het grootste deel zal bestaan uit schoonwerk- zaamheden. Om 23.00 uur kreeg de politie het zelfs zo druk dat de jongeren niet meer naar het bureau werden meegenomen. Van die jongeren werden de personalia genoteerd en kreeg alleen een aantal van deze jongens een HALT-set. Van anderen werd het vuurwerk afgenomen. Door het instellen van een vuurwerkteam wil de Leidse politie de overlast van vuurwerk tot een minimum terugbrengen. De laatste jaren is door deze werkwijze, waarbij jongeren meteen mee naar het bureau worden genomen, het vroegtijdig afsteken van vuurwerk aanzienlijk teruggedrongen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11