'Klant slecht af bij krecHethistellirigen' 'OT O P poggen* pohira Tachtiger jaren wellicht opstapje naar 7 Konsumenten Kontakt hekelt praktijken Oliebeurs Rotterdam komt nauwelijks op gang Li Peng: Chinees moet de broekriem aanhalen ^>MERKEN bruynzeel DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 4 PAGINA 9 GROOTSTE KROONLUCHTER DEN HAAG (ANP) Kredietbemidde- laars informeren hun klanten volstrekt on voldoende. Vaak wordt de informatie ook op een onjuiste manier aan de financiële si tuatie van de klant aangepast. Bovendien betaalt de klant in veel gevallen meer rente dan de bemiddelaars in hun advertenties voorschotelen. Dit zijn de belangrijkste uitkom- nancieringsmaatschappüen die het 6en mogen verstrekken aan deze sten van een onderzoek dat Konsu- geld voor "de lening verstrekken. personen. Volledig ten onrechte, menten Kontakt heeft gehouden Het onderzoek maakte duidelijk stek Konsumenten Kontakt. Deze naar de praktijk van de kredietbe- dat de kredietbemiddelaars geen organisatie vindt dat op z'n minst middeling. Bij het onderzoek waren zin hebben om zaken te doen met moet worden bekeken of i totaal 35 bemiddelaars 12 grote en mensen zonder vaste baan of met ciële ruimte is i 23 kleinere) betrokken. Zij vormen een uitkering. Veel bemiddelaars de fi- zeiden dat ze wettelijk geen lenin- Triimp-jacht te koop voor 115 miljoen dollar MAKKUM/NEW YORK (GPD) De schatrijke ondernemer Donald J. Trump uit New York slaat weer toe: de Trump Prin cess, zijn huidige motorjacht, ~is te koop voor tenminste 115 mil joen dollar, ofwel 230 miljoen gulden. Dit bedrag zal Trump een winst van meer dan 150 mil joen gulden opleveren. Dat geld kan hij wel gebruiken, want Trump laat voor ruim 400 mil joen gulden een nieuwe Trump Princess met een lengte van 128 meter bij jachtwerf Amels in Makkum bouwen. Via luxe-jachtenmakelaardij Nigel Burgess, kantoorhoudend te Londen en Monaco, is de hui dige 86 'meter lange Princess in de aanbieding. Het gaat om de hoogste prijs, die ooit voor een pleziervaartuig is gevraagd. De nieuwe Princess is pas in mei 1992 klaar, maar-dat Trump zijn huidige schip nu al in de aanbieding doet betekent niet dat de miljardair en zijn gezin voorlopig genoeg van varen hebben. "Dergelijke grote jach ten liggen gemiddeld een tot twéé jaar te koop. En gaat het schip toch eerder weg, dan kan Trump altijd nog een jacht char teren", stelt directeur Jonathan Beckett van Nigel Burgess. finan- het afsluiten van lening. KK noemt de uitkomsten van het ondrzoek 'schokkend'. Behalve de hogere rentetarieven hekelt de or ganisatie ook het feit dat een aantal kredietbemiddelaars de consumen ten volstrekt overbodige verzeke ringen probeerde aan te smeren. Opvallend vond KK het feit dat haar panelleden, die de kredietbe middelaars belden, een lening aan geboden kregen met tegen een lager Al met al is dehandel op de beurs DU ^beurde weten de renteprcentage ste hoog te vinden. Twintig procent van de kre dietbemiddelaars bood ongevraagd nieuw, voordeliger krediet aan. Konsumenten Kontakt heeft bij de politie aangifte gedaan tegen een kredietbemiddelingsbureau uit Til burg. Dat bureau vroeg geld voor zijn werkzaamheden en liet vervol gens niets meer van zich horen. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek leent de Nederlandse consument leent de schakel tussen de klant d^E^b^m^nbiursD(Roefex) nog e"g "lap" GemWdeld "worden overweegt het ruwe-oliecontract te per dag slechts enkele tientallen wijzigen of zelfs geheel te beëindi- contracten afgesloten. Gisteren was gen. Sinds de start van de beurs op het helemaal een dieptepunt met ze- 30 oktober is er vrijwel geen enkel ventien transacties. De Jong gelooft oliecontract afgesloten. Algemeen- er overigens nog steeds in dat na directeur drs. P. de Jong geeft toe een aanloopperiode van een half dat de termijnhandel in ruwe olie jaar de Roefex wel op gang zal ko- geen succes is. Ook de termijnhan- men. "Ik heb er absoluut nog ver del in stookolie loopt bijzonder trouwen in. Het is nog veel te vroeg stroef. Alleen in gasolie worden om te zeggen dat de Roefex mis- contracten afgesloten. lukt". SEOUL 's Werelds grootste kroonluchter is te koop voor 1,8 miljoen dol- Op de olietermijnmarkten van de Nederlandse consument leent lar (3,5 miljoen gulden). Wie dit lieve sommet je neertelt krijgt daarvoor een New York en Londen worden dage- flink wat geld. In 1988 stond 13,6 gevaarte dat volgens het Guinnes' book of World Records onbetwist de lijks duizenden contracten afgeslo- miljard gulden uit aan schulden van grootste ter wereld is. Hij hangt in Lotte Department, een warenhuis in Se- ten. Voor het voortbestaan van de particulieren. In dat jaar leenden oul. De lamp weegt 10,5 ton, is 21 meter hoog en telt 700 gloeilampen. Geluid Roefex is een dergelijk aantal in consumenten in totaal 7,6 miljard en licht worden geregeld door een bijbehorende computer. (fotoAP) Rotterdam ook nodig. PEKING(AFP) - Het Chinese volk zal zich ook volgend jaar opofferin gen moeten getroosten. Het bezui- ningsprogramma van de regering zal worden voortgezet, zo schrijft premier Li Peng in een artikel voor 'Op zoek naar de waarheid', het theoretische blad van de Commu nistische Partij van China. Het Chi nese persbureau Xinhua heeft gis teren stukken van het artikel gepu bliceerd. Boekenverkoop neemt toe in derde kwartaal AMSTERDAM (ANP) - Het aantal door particulieren gekochte 'alge mene' boeken is in het derde kwar taal van 1989 met 2 procent (100.000 boeken) gestegen in vergelijking met dezelfde periode in het jaar daarvoor. De totale omzet in geld steeg met 7 procent. Het gemiddelde bedrag van 23,10 gulden dat voor een boek werd be taald, lag in de periode van juli tot oktober 6 procent hoger dan een jaar eerder. Dit heeft de stichting Speurwerk gisteren bekendge maakt. De cijfers komen van het NIPO dat wekelijks in opdracht van de stichting bij zeshonderd huis houdens de aankoop registreert van alle boeken, behalve die voor stu diedoeleinden. Van oktober 1988 tot eind sep tember van dit jaar werd 621 mil joen gulden uitgegeven aan deze boeken, 3 procent meer dan het jaar daarvoor. Er werden in een jaar tijd 26,9 miljoen boeken verkocht, ge middeld 42,22 gulden per inwoner. Voor het eerst sinds het onder zoek van het NIPO startte in 1985 is er sprake van een lichte stijging van 100.0000 verkochte boeken. Vier jaar geleden werden er nog 30,3 mil joen boeken verkocht. Het Chinese volk zal moeten lij den, aldus de premier. De economi sche ontwikkeling is noodzakelijk voor de politieke en maatschappe lijke stabiliteit van het land, zo schrijft Li. Het programma voor 1990 voor ziet in een economische groei van vijf procent en een industriële groei van zes procent. Die laatste zou la ger kunnen zijn in verband met de inefficiëntie van de industrie. Ver der zouden moeilijkheden kunnen optreden wanneer China zijn schuld gaat terugbetalen, zo waar schuwt Li. De Chinese regering startte begin 1989 met een programma dat vooral is gericht op het beteugelen van de hoge inflatie. De inflatie is gedaald maar de industriële produktie is ge stagneerd. Vooral veel kleine be drijfjes die na 1984 zijn opgezet zijn over de kop gegaan. ICA voorkomt straf van beurs AMSTERDAM (ANP) - Het op de officiële markt van de Amsterdame effectenbeurs genoteerde ICA heeft het beursbestuur tevredengesteld. Het fonds heeft het bestuur een pro spectus overlegd, alsmede een ver klaring van de begeleidende instel ling bij een grote onderhandse plaatsing van aandelen. Kort gele den kreeg ICA een berisping van de beurs over het uitblijven van deze stukken. Zij liep het risico net als Bobel van de officiële beurs te wor den verbannen. ICA heeft na diverse aanmanin gen nu aan de eisen van de beurs voldaan. Het ging om een plaatsing van 3,7 miljoen aandelen tegen 19,50 gulden per stuk, wat meer dan 10 procent van het kapitaal was. De emissie vond plaats ter financiering van de aankoop van de Britse on- roerend-goedmaatschappy Associ ated London Property Corporation voor 72 miljoen gulden. Bedrijfsleven en beurzen zwalken tussen vrees en hoop AMSTERDAM Op de dorpel van een nieuw decennium zwalken bedrijfsleven en effectenbeurs tussen hoop en vrees. Onzekerheid is alom troef, de aandelenkoersen lijken stuurloos, het verloop van de rente is onvoorspelbaar en de ontwikkelingen van toonaangevende munten zoals de dollar blijven spannend. Het wegvallen van de Europese binnengrenzen, voorzien per 1 januari 1993, vormt voor het bedrijfsleven een uitdaging van formaat. Nieuwe kansen komen in het verschiet. De jongste ontwikkelingen in Oost- Europa vormen bij dit alles een onverwacht extraatje, waarvan de reikwijdte nog niet kan worden overzien. Kortom: de overgang naar het laatste decennium levert nogal wat hoofdbrekens op. Fusies en overnemingen, ook over de grenzen, zullen naar veler verwachting de eerste jaren aan de orde van de dag blijven. Maar ook voor de milieu-industrie en voor kleinere gespecialiseerde bedrijven wenkt een goede toekomst. Tien jaar geleden zag het er allemaal veel gemakkelijker uit. Het be drijfsleven gaf in de jaren tachtig een nogal spectaculair herstel te zien, nadat het de gevolgen van de oliecrises in de jaren zeventig moei zaam had verwerkt. Dit werd ook vertaald in een groeiend optimisme op de effectenbeurzen, waar de bo men de hemel in leken te groeien. De grote ontnuchtering kwam op Zwarte Maandag: 19 oktober 1987. Toen stortten de beurzen in. door Chris Drillenburg en Sam Camphuijsen/ANP Banken België dicht In de meeste Belgische steden zijn de banken gisteren gesloten door een staking van. het personeel. Een vakbondswoordvoerder zei dat ruim de helft van de 25.000 bankem- ployé's aan de actie meedoet en dat in de grotere steden vrijwel geen bank open is. De staking is een pro test tegen het uitblijven van een ak koord over een tweejarige caó. Omzet detailhandel De geldomzetten in de detailhandel lagen in de eerste negen maanden van dit jaar 4 procent hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. Dat blijkt uit woensdag gepubliceerde cijfers van het CBS. Bij de waren huizen daalde de verkopen met 1,4 procent. Vooral de juweliers deden goede zaken (+14 procent). Groei Colombia Ondanks het geweld en de lage kof fieprijs bedraagt de economische groei dit jaar in Colombia drie pro cent. Dat heeft de directeur van het Departement voor Nationale Plan ning (DNP) bekendgemaakt. Hij toonde zich tevreden met de groei, die 0,7 procent lager is dan in 1988. Voordat de oorlog begon tegen de drugsmaffia en de koffieprijs op de wereldmarkt inzakte was gerekend op een groei van 4,5-procent. Minder met de bus Uit voorlopige cijfers blijkt dat het interlokale streek- en lokale stads vervoer dit jaar 366 miljoen passa giers heeft vervoerd. Dat betekent een daling van bijna een procent in vergelijking met de 370 miljoen pas sagiers van het afgelopen jaar (379 miljoen passagiers). Meer binnenvaart Het binnenvaartverkeer is in 1989 naar recordhoogte gegroeid, zo blijkt uit tellingen van het ministe rie van verkeer en waterstaat. Het aantal scheepsbewegingen groeide met ongeveer 5, procent, terwijl het laadvermogen met zo'n 10 procent steeg. Vooral de duw vaart is vol gens het ministerie fors gegroeid. Het zorgt voor 40 procent van het op Duitsland gerichte transport. Veel kleinere beleggers waren kop schuw geworden en keerden slechts langzaam terug op de effec tenbeurzen. Het jaar 1989 gaf in Am sterdam dan ook vaak een rustig beeld te zien met weinig grote koersspongen. Na de den stak de vrees vooi koersval na het constante herstel van de voorgaande achttien maan den de kop op. Op vrijdag 13 oktober gaven de computers in de Verenigde Staten het sein tot grootscheepse verko pen. Amsterdam bracht het week einde door tussen hoop en vrees. De maandag die volgde op de mini- krach in Amerika, gaf een snelle da ling van het koersniveau op Beurs plein 5 te zien, een daling die werd gestopt toen Wall Street hoger opende. Maar de chaos was groot in Amsterdam. De kleine belegger was opnieuw de dupe en bleef vervolgens weg van de effectenbeurs. Maar ook an deren durfden weinig meer te be ginnen, zodat de handel in de rest van het jaar op een laag pitje bleef staan en ook over het algemeen overwegend goed bedrijfsnieuws de koersen slechts moeizaam in be weging wist te krijgen. Koersen die wel in beweging kwamen waren die van nieuwelin- onder één dak Mlkray&Boch BADKAMER SANITAIR keukens kasten keukens badkamers ALKMAAR-OOST Edisonweg 1,Tel. 072-18 1300 PURMEREND Achterdijk 43 (t.o. het hoofdpostkantoor), Tel. 02990 - 2 30 33 géén sanitair ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14, De Grote Polder, Tel. 071 - 89 92 06 RUIME PARKEERGELEGENHEID gen op de beurs. Grote belangstel ling bestond voor de twee introduc ties van DSM, DAF en Polygram. DSM- en DAF-aandeelhouders heb ben echter tot dusver van hun stuk ken weinig plezier beleefd. De prij zen van deze aandelen staan thans op of dicht tegen hun laagste pun ten aan. Dit geldt ook voor de Itali aanse bandenfabrikant Pirelli. Be ter deden andere nieuwelingen het zoals Free Record, Flexovit, HCA (dat overigens ook mot kreeg met het beursbestuur) en Sligro. Ondanks perioden van grote stil te ziet het er naar uit dat de omzet op de Amsterdamse beurs over 1989 niet veel zal afwijken van die van 1988 (330 miljard gulden). Ook de stemmingsindex komt alleszins re delijk uit, al haalt zij niet het hoog ste punt van 198,8 dit jaar. Dat viel op 17 augustus. De index begon dit jaar op 157,1. Op dit moment be weegt het cijfer zich rond de 180. Toezicht Eind januari kwam er een nieuw toezichtscollege voor de Nederland se beurzen, de Stichting Toezicht Effectenverkeer, die echter niets veranderde aan het feit dat de con trole in handen van de beursbestu- ren bleef. Toch betekende de op richting van dit orgaan wel dat na 75 jaar het toezicht op de financiële markten strenger werd. Sinds de eerste beurswet van 1914 is er name lijk wat dat betreft niet veel veran derd. In februari trad ook een wet tegen het misbruik van voorweten schap in werking. Vlak voor het ein de van het jaar viel de beslissing om midden volgend jaar alle provisies op de beurs te laten vervallen. De beursbestuur leek ook wat harder te gaan optreden tegen zon daars op de beurs, in het bijzonder wat betreft de voorlichting. Z"o ver dwenen fondsen als Bobel en Text Lite uit de officiële notering en gin gen naar een strafbankje, dat nor maal wordt gebruikt voor bedrijven die in financiële moeilijkheden raakten. Begin dit jaar kwam er eind aan een conflict tussen het beursbe stuur en aan de beurs genoteerde ondernemingen over toegestane be schermingsconstructies tegen over vallen, waarbij volgens velen de beurs, die grote beperkingen wilde, het onderspit moest delven. Het laatste woord zal in een Europa zon der binnengrenzen echter wel van de EG moeten komen. Gouden Eeuw De westerse wereld ging de jaren tachtig in met een zeer hoog rente niveau. In Nederland stond het promessendisconto (richtsnoer voor rente die banken op lopende rekeningen aan bedrijven en parti culieren in rekening brengen) aan het begin van dat jaar op 12 procent. Pas in 1981 een echte daling in. Het laagste punt werd eind 1987 bereikt: 4,75 procent. Een belangrijke rol speelden in de rente-ontwikkelingen de aan houdend grote overheidstekorten in Amerika, een probleem dat nog steeds niet is opgelost. Sinds 1988 trekt de rente weer aan. Het discon to staat nu op 8,25 procent. Met de vrees voor een verdere stijging, die ook op de aandelenmarkten een ne gatief effect uitoefent, gaat de finan ciële wereld de jaren negentig in. In sommige opzichten leken de jaren tachtig op de jaren vijftig. Bei de perioden begonnen met hoge in flatie en lage groeiverwachtingen. Of wij net als na de jaren vijftig weer Een rondritje door de DAF-fabrieken moest maakte deel uit van het circus dat de vrachtwagenfabriek organi seerde om beleggers warm te maken voor de beursintroductie. De koersontwikkeling viel echter tegen, (foto anp> naar een 'Gouden Eeuw' gaan zal volgens drs. C. de Pee van de afde ling economische onderzoek van de ABN afhangen van hoe wij de uitda gingen aanpakken, zoals Europa 1992, de ontwikkelingen in Oost- Europa, de milieuproblematiek en het oplossen van de onevenwichtig heden in de betalingsbalans in de wereld. Zeker is volgens De Pee dat West- Europa op monetair gebied ingrij pende veranderingen te wachten staan. De EG-topconferentie in Straatsburg heeft aangetoond, dat de goede wil van de meeste EG-lan- den aanwezig is om toe te werken naar een Economische en Monetai re Unie. Het gevaar is alleen dat en kele landen, juist degene die hun kapitaalverkeer nog moeten vrijma ken, op korte termijn te grote stap pen willen nemen. Het nieuwe Europa zal langzaam onafhankelijker worden van de VS, vooral op conjunctuurgebied, maar minder op het terrein van rente en valuta. De dollar is nu eenmaal een belangrijke munt en beleggingsin strument, aldus De Pee. De grote exporten uit Japan en andere lan den in het Verre Oosten laat de EG niet onberoerd. Kapitaal Bij een voortgaande economische groei zal de vraag van ondernemin gen en overheden naar kapitaal ook in Europa verder toenemen, zo meent president-directeur T.E. Westerterp van de optiebeurs. De stijgende welvaart zal uitmonden in een grotere omvang van beleg gingsportefeuilles van particulieren en instituten. Dit zal tot gevolg heb ben dat de behoefte aan opties en futures eveneens zal toenemen. In dit verband belooft Westerterp dat de optiebeurs in het laatste decenni um van de twintigste eeuw nog en kele interessante nieuwe produkten zal lanceren. Het is volgens de optiebeurs-di- recteur heel goed mogelijk dat de koersen op de Europese beurzen zich onafhankelijker van die in de Verenigde Staten zullen ontwikke len. Doorslaggevend voor de kans hierop lijkt hem de kracht die Euro pa met de ecu als munteenheid in een door drie mogendheden gedo mineerde wereldeconomie (VS-Eu- ropa-Japan) zal ontlenen aan zijn eenwording, en recente ontwikke lingen in Oost-Europa. "Ik heb goe de hoop op een dergelijke voor Eu ropa positieve ontwikkeling", liet Westerterp weten. Fusies Concentraties en fusies zijn in het afgelopen decennium in veel secto ren van het bedrijfsleven voorgeko men en deze ontwikkeling lijkt in versneld tempo door te zetten. Op financieel gebied was de grootste fusie die tussen Postbank en NMB, terwijl Amev en de Verenigde Spaarbank bezig zijn met een ver gaande samenwerking. In de voedings- en genotmidde lensector nam Unilever de Ameri kaanse Elisabeth Arden-groep over, fuseerden Melkunie en DMV/Cam- pina, bundelden Heineken en Bols hun belangen in gedistilleerd en lijf de Heineken de Limburgse bierpro ducent Brand in. De Schotse brou wer Scottish Newcastle Brewe ries verschafte zich via een meer derheidspakket een riante positie bij Center Pares. In de aanverwante sector van het detailhandelsbedrijf namen Ahold, de Britse Argyll en de Franse Casi no in eikaars aandelenkapitaal deel, waardoor een aanzienlijke belan genverstrengeling ontstond. De Duitse Asko, die dolgraag met Ahold in zee wilde gaan, werd na al lerlei verwikkelingen buiten de deur gehouden en heeft nog een bo demprocedure tegen de Zaanse grootgrutter lopen. Andere fusies in het afgelopen jaar waren onder meer Jongeneel- Holdoh/Houtunie, NBM/Amstel- land-IGB, de golfkartondivisies van KNP en Bührmann-Tetterode (BT) en Begemann met Holec. Verder verwierf de Finse Nokia een meer derheidsbelang in Nederlandse Ka bel, terwijl de fusie tussen Oldelft en Enraf-Nonius rond is. Met veel verve aangekondigde fu sies en overnemingen werden soms tot ieders verrassing afgeblazen of op de lange baan geschoven. Zo ging de fusie tussen de Amro Bank en de Belgische Generale Bank niet door, bleven Gist-brocades en ACF ondanks een reeds uitgebracht bod van Gist toch zelfstandig en werd het bod van Hagemeyer op Medico- pharma aan diggelen geslagen. Ver der mislukte de voorgenomen inlij ving van de Britse onroerend-goed- groep Hammerson door Rodamco. Kapitaal Ook in bijvoorbeeld de belangrijke levensmiddelenindustrie in Europa blijven de ontwikkelingen zich in steeds sneller tempo voltrekken. De consumentenvraag verandert on der invloed van demografische fac toren (veroudering bevolking, meer werkende vrouwen), de opkomst van meer huishoudelijke appara tuur (diepvriezers), internationale eetgewoonten (door meer reizen) en de voedingswetenschap (meervou dig en enkelvoudig onverzadigde vetzuren, vezels). Dit kan er volgens Unilever-topman Maljers toe leiden dat de levensmiddelenmarkt zich globaal in drie richtingen ontwik kelt: in de eerste plaats een aantal werkelijk internationale produkten zoals consumptie-ijs, hamburgers en coladranken. De tweede groep wordt gevormd door produkten die een nationale oorsprong hebben maar een toenemende klantenkring buiten het land vinden, bijvoor beeld de pizza, Thais voedsel, chili con carne en wie weet met de pe restrojka straks wel borsjt. Bij Philips ziet men in de ontwik kelingen in Oost-Europa nieuwe kansen om de afspraken over de ex port van strategische goederen naar de betrokken landen minder streng te maken, wat voor vele industrie ën, waaronder het Nederlandse concern Extar, kansen zou schep pen. Uitspraken van diverse rege ringsautoriteiten wijzen erop dat dit ook wel gaat gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9