Roemenië heeft nu veel 9 Ik ben geen beklaagdeik ben 9 'Ik wil daar nooit meer Gorbatsjov achter Iliescu Psycholoog: terreur laat diepe sporen na UUNLWHUAU LWL'UMMÜH BINNENLAND BUITENLAND PAGINA 7 Hulpacties in Nederland krijgen enorme respons Ceausescu toonde geen vorm van berouw bij proces personen tot het aanleveren van speelgoed. We krijgen veel vragen over het voedselpakket. Ook probe ren we er veel mensen van te weer houden om zelf niet de auto naar de Roemeense grens te reizen", zegt Burgers. De door het Rode Kruis ingeza melde goederen gaan op 29 decem ber en 2 januari met drie vluchten naar Boekarest. Daarnaast haalt het Nederlandse Rode Kruis op initia tief van SOS International komend weekeinde zestien zwaargewonde Roemenen naar ons land, die hier in ziekenhuizen verpleegd zullen wor den. Zij krijgen hier de zorg die in Roemenië niet voorhanden is. De medische hulporganisatie Art sen Zonder Grenzen heeft gisteren vanaf de Belgische luchthaven Meisbroek een tweede transport vliegtuig met achttien ton medisch materiaal naar Roemenië gestuurd. Volgens de organisatie is er in de Roemeense ziekenhuizen vooral be hoefte aan hechtmateriaal, infuus- vloeistoffen, verbandmiddelen, me dicijnen, antibiotica en chirurgisch instrumentarium. Konvooi De handelsorganisatie Servin Inter national uit Putten verzamelt de goede gaven van de afgelopen kerstdagen om die in een konvooi van ongeveer twintig vrachtwagens naar Roemenië te brengen. Het kon vooi vertrekt vandaag en bevat cir ca driehonderd ton goederen. "Gif ten en goederen van onder meer de stichting Oost-Europa en de stich ting Interco gaan via ons naar Roe menië. Die goederen komen binnen van groothandels in Nederland. Zij stellen een gedeelte gratis ter be schikking, de rest wordt betaald van particuliere giften. Doordat we al jaren handel drijven met Roeme nië, kennen we de gang van zaken in het gebied, geschikte grensover gangen en dergelijke". Datzelfde geldt voor het Tweede- Wereldcentrum in Amsterdam. Vandaag vertrekt er vanuit Voort huizen een konvooi van tien vracht wagens naar Roemenië. Het aanbod van goederen, alleen van particulie ren, bij de steunpunten van deze or ganisatie is zo groot, dat er zaterdag nog twee konvooien zullen vertrek ken, vanuit Arnhem en Den Haag. "Per konvooi gaat er in ieder ge val iemand mee die Roemeens spreekt. Verder zijn het vrachtwa gens van de grote transportbedrij ven, die ervaring hebben met Oost- europese grenzen. De pakketsa menstellingen zijn volgens de voor schriften van het Rode Kruis: kuip jes boter en geen pakjes, chocola en blikken groenten", zegt Tholhuij- sen van het Centrum. Ook vanuit de kerken is het aan bod van goederen groot. In aanslui ting op de actie van de gezamenlijke hulporganisaties hebben de her vormde en gereformeerde synodes besloten hun kerken zaterdag en zondag van 17.00 tot 20.00 uur open te stellen voor hulp aan Roemenië. Het wereladiakonaat van de kerken heeft het publiekverzocht die hulp vooral te geven in de vorm van geld, omdat dat de hulpverlening verge makkelijkt. DEN HAAG - Volgeladen met voedselpakketten en bloed transfusiemateriaal zijn gisteren drie vliegtuigen van de Koninklijke Landmacht vertrokken naar Roemenië. Ook een vijfde medische team van Artsen zonder Grenzen is naar het gebied vertrokken. door Anje Romein In het gehele land is massaal gerea geerd op de grote georganiseerde als ook kleipe spontane inzamelac- ties. De tijdens de kerstdagen in al lerijl opgezette hulpacties kregen gisteren vastere vorm. Kleding is er inmiddels voldoende. Nu is er voor al behoefte aan voedselpakketten. Het Rode Kruis werd gisteren verrast door RTL-Véronique, dat een grote inzamelingsactie via de te levisie heeft georganiseerd. "We moesten uit de krant lezen dat er een actie op tv wordt gehouden", al dus directeur van het Rode Kruis Vogelzang. Vogelzang staat positief tegen over de tv-plannen. Hij noemt het een prachtig voorstel, zo'n show trekt immers altijd veel kijkers, maar wees wel op het gevaar van een wildgroei aan inzamelingsac ties via de televisie. Vogelzang ver wacht niet dat de acties elkaar voor de voeten gaan lopen. "Etiopië staat nu inderdaad enigszins in de scha duw van Roemenië, al staat dat giro nummer natuurlijk nog steeds open. We rekenen op de bereidheid van het Nederlandse publiek dat al tijd genereus heeft gereageerd op noodsituaties. Roemenië heeft nu even heel veel hulp nodig". Massaal Gisteren gingen de hulporganisa ties onverminderd voort met het in zamelen van voedselpakketten, geld en medicamenten. De aanleve ring van pakketten door particulie ren bij contactpunten van het Rode Kruis kwam 's morgens wat lang zaam op gang, maar aan het eind van de middag reageerde Neder land "massaal" op de oproep voed selpakketten samen te stellen. "De pakketten stromen op dit moment binnen. Het loopt voortreffelijk". "Het is fantastisch", zegt een woordvoerster van het contactpunt in Groningen, dat eigenlijk gesloten zou zijn tussen Kerst en Oud en Nieuw. "Onze hoofden lopen om, we krijgen het ene telefoontje na het andere. Mensen vragen waar het voedselpakket uit moet bestaan en of er ook luxe goederen in mogen. We adviseren dat niet te doen, om dat er dan te veel onderscheid ge maakt wordt tussen gezinnen. Iede re familie moet zo veel mogelijk het zelfde pakket krijgen". Samen met negen andere grote hulpverleningsorganisaties, die een aantal maanden geleden tot samen werking besloten in noodsituaties, werd een gironummer opengesteld. Pas vandaag kan iets zinnigs gezegd worden over de voorlopige op brengst hiervan, omdat de PTT de overschrijvingen nog niet heeft kunnen verwerken. Een voedselpakket dat mensen samen stellen kost ongeveer vijftien gulden en moet bestaan uit bonen, rijst, suiker, vlees of vis in blik. cho colade, boter, kaarsen en lucifers. "De pakketten moeten in ieder ge val universeel zijn. Aan kleding is helemaal geen behoefte. Dat is er voorlopig genoeg en daarmee krijg je alleen maar het probleem van de babykleertjes die bij een oma van tachtig terecht komen", aldus woordvoerder Burgers van het Ro de Kruis. Bij het Rode Kruis is de afgelopen dagen een team van twintig mensen continue bezig met organiseren, - vergaderen, contacten leggen en te lefoneren. Vanuit het land komen tientallen telefoontjes binnen. "Die .variëren van vragen over vermiste MOSKOU (AP) - Sovjetpresident Michail Gorbatsjov heeft gisteren de Roemeense interim-president Ion Iliescu gelukgewenst met zijn benoe ming en hem zijn volledige steun heeft toegezegd. De gelukwens, die een zeer persoonlijk en informeel karakter had, was afgedrukt in de regerings krant Izvestia. Het persbureau TASS maakte later bekend dat Gorbatsjov Iliesu ook over de telefoon heeft gesproken. Daarbij heeft Iliescu de Sovjetpresident, met wie hij samen in Moskou heeft gestudeerd, bedankt voor de steun die het Congres van Volksafgevaardigden vrijdag heeft uitgesproken voor de Roemeense revolutionairen. Op voorstel van Gorbatsjov nam het Congres toen een resolutie aan waarin steun werd uitgesproken voor de "rechtvaar dige zaak" van het Roemeense volk. Opmerkelijk aan de gelukwens in Izvestia was, dat deze was onderte kend met Michail Gorbatsjov, zonder vermelding van titel of functie. "U heeft de leiding van uw land genomen in een zeer moeilijk uur, waarop de Roemeense patriotten de beslissende stap hebben gezet om het land te redden van de krachten van de wanorde en terreur, teneinde een werkelijk democratische orde in uw land te vestigen," aldus de boodschap. In het zelfde bericht werd de nieuwe Roemeense premier Petre Roman door het Congres van Volksafgevaardigden gelukgewenst met zijn benoeming. AMSTERDAM - "Als de gering in Roemenië er niet in slaagt de bevolking duidelijk te maken dat ze wat anders wil dan Ceausescu, kan de revolutie uitlopen op een grote teleurstelling en het gevoel dat het allemaal voor niets is ge weest". Voor hoogleraar massapsy chologie Brouwer aan de Universi- f teit van Amsterdam is de revolutie in Roemenië nog lang niet voltooid. door Theo Haerkens Hoewel de Roemenen bepaald niet laaiend enthousiast zijn over de nieuw gevormde regering, waarin nog altijd een aantal communisten zitting heeft, ligt teleurstelling op de loer. "Ik houd mijri hart vast als ik zie dat produkten waar tot vorige week gebrek aan was, nu ineens niet meer op de bon zijn", zegt Brouwer. Hij betwijfelt of de Roe menen in staat zijn de schappen in de winkels voortaan tijdig bij te vul len. De sociaal-economische misère j van het land is immers niet zomaar voorbij, ook al behoort het tijdperk- Ceausescu voorgoed tot het verle den. i die deel uitmaken van de nieuwe regering zijn betrekke lijk onbekend en hebben daarom nog niet veel krediet bij de bevol king. En dan is het verleidelijk met sinaasappels, koffie en andere tot voor kort haast onbereikbare goe deren te proberen het vertrouwen te winnen. Veel meer mogelijkheden lijken de nieuwe machthebbers niet te hebben. Het is winter en dat is niet de periode waarin economi sche hervormingen het gemakke lijkst zichtbaar worden. Geduld Geduld is onontbeerlijk om de sa menleving en de totaal ontwrichte economie weer op gang te brengen. En pas dan merkt de individuele burger dat de revolutie werkelijk leidt tot verbetering van zijn mate riële situatie, benadrukt Brouwer. Als de verwekte verwachtingen echter niet worden waargemaakt, stijgt de kans op nieuwe onrust, waarschuwt de hoogleraar. Maar zelfs als de Roemenen erin slagen hun materiële positie te verbeteren, is niet alle kou uit de lucht. Dé on derdrukking van de afgelopen tien tallen jaren, leidt onvermijdelijk tot de nodige trauma's. Bovendien moeten de Roemenen een oplos sing zien te Vinden om verder te le ven met de vazallen van het vorige bewind. Brouwer is ervan over tuigd dat het wantrouwen en de arg waan die voor velen tot een tweede natuur geworden zijn, op den duur nog kunnen verdwijnen. "De mens is merkwaardig flexibel". De traumatische ervaringen van het Roemeense volk laten diepe sporen na, daarvan is Brouwers overtuigd. En op den duur komen die beslist naar de oppervlakte. "Het kan nog best vijf tot tien jaar duren. De eerstkomende jaren heb ben de mensen vast geen tijd stil te staan bij hun ervaringen, ze worden dan in beslag genomen door allerlei praktische zaken. Pas als die min der aandacht vragen, komen de mensen aan zichzelf toe en dan ko men de traumatische ervaringen vanzelf weer boven". Zelfmoord Brouwer spreekt met het nodige voorbehoud, want niemand kan voorspellen hoe het de komende tijd gaat. Er zijn nog teveel onzekere factoren, maar dat vijfentwintig tot veertig jaar onderdrukking diepe sporen nalaat, lijdt geen twijfel. "Hoe dat tot uiting komt, is niet te zeggen, maar het gaat zeker niet om slapeloosheid alleen. Het zou mij niet verbazen als mensen over een jaar of tien rondlopen met zelf moordneigingen. Psychisch is het gemakkelijker te verwerken als je anderen de schuld kunt geven, maar voor dit leed zijn eigen men sen verantwoordelijk en dat slaat diepe wonden. Er is straks een hele generatie mensen met enorme pro blemen en die kan nauwelijks wor den geholpen. Daarvoor is de groep die geleden heeft onder de tirannie van Ceausescu, te groot". De hoog leraar houdt er echter rekening mee dat mensen in staat zijn elkaar te helpen angsten en problemen te overwinnen. "Juist mensen die de zelfde ervaringen delen, kunnen el kaar effectief steunen, misschien nog wel beter dan een buitenstaan der. Weten datje niet alleen staat, is heel belangrijk, zelfs al genees je niet meer helemaal". Een van de vele tienduizenden slachtoffers van de Securitate en andere Ceausescu-getrouwe troepen ligt op de operatietafel in Bukarest. De artsen beginnen aan hun zoveelste operatie. (foto ap> Roemeense asielzoekers in Nederland: ECHT (GPD) Hoofdschuddend de commentaar op de recente ge staart de drie maanden geleden uit beurtenissen in Roemenië. De der- Roemenië gevluchte Calin voor tien asielzoekers uit Roemenië die zich uit. "Duizenden doden zijn er in het tijdelijk opvangcentrum in gevallen", is het voor zich spreken- Echt verblijven, willen ondanks de val van de gehate dictator en de dood van het echtpaar Ceausescu voorlopig nog niet terug naar hun geboorteland. "Als het aan mij ligt ga ik nooit meer terug. Het liefst zou ik in Ne derland trouwen en hier blijven wo nen en werken", zegt Calin. "Zolang de bureaucratie van het regime niet weg is en zolang er ook maar één communist in de regering zit, wil ik in Nederland blijven. Elke commu nist is voor mij een crimineel", al dus Calin, wiens gezicht nog duide lijk de sporen draagt van mishande lingen van de Securitate. Hij wist Roemenië te ontvluchten na een drie uur durende zwemtocht over de Donau. Voor hem was de maat meer dan vol nadat ook het huis van hem en zijn ouders met de grond gelijk was gemaakt, omdat Ceausescu vond dat de dprpen in Roemenië gesaneerd moesten wor den. Eerder had hy al tal van slechte ervaringen opgedaan met de dicta tuur, omdat hij zowel katholiek als anti-communist is. Hij werd onder meer veroordeeld tot veertien maanden cel nadat hij anti-Ceauses- cu leuzen op de muur had gekalkt. Stilte De in Echt verblijvende Roemenen hebben de kerstdagen met gemeng de gevoelens doorgebracht. Ze kre gen presentjes van Nederlanders en genoten van de kerstmuziek. De dood van de gehate dictator werd ook onder hen met vreugde be groet. Er is er ook verdriet om het verlies van vele landgenoten. "We hebben uit eerbied voor de slachtof fers een minuut stilte in acht geno men. Velen van ons hebben de tra nen de vrije loop gelaten", aldus Ca lin. Daarnaast is er onzekerheid over het lot van familieleden en be kenden. Een oude man omhelst dankbaar een soldaat van het Roemeense leger om hem te danken voor de teruggekeerde veiligheid in Timisoara, de stad waar de revolutie begon. Het verzet van de gehate Securitate wordt ook in deze Westroemeense stad minder na slachtpartijen die duizenden inwoners het leven hebben gekost. (foto epa) "Mijn vrouw en kind heb ik in Roemenië moeten achterlaten. Na de gebeurtenissen van vorige week hebben ik geen contact meer met ze gehad. Ik weet niet eens of ze nog wel in leven zijn", aldus Jelecutean Daniel. Ook hij draagt sporen van de onderdrukking. Hij mist enkele tanden. Daniel vluchtte twee maanden geleden met zijn vriend Niculea Ni- culae in een Turkse vrachtwagen uit Boekarest. Een Turkse chauf feur bleek bereid voor duizend Duitse Mark per persoon het twee tal de grens over te smokkelen. Voor Daniel betekende dat einde lijk vrijheid. Het was voor hem de spreekwoordelijke 'driemaal is scheepsrecht'. Bij twee eerdere vluchtpogingen was hij telkens in de kraag gegrepen en veroordeeld tot respectievelijk acht maanden en twee jaar gevangenisstraf. Teksten Zijn metgezel die met hem de sprong naar het Westen waagde, nam de wijk omdat het leven voor hem onmogelijk was geworden. Het spelen in de folkrockgroep Flux- werd werd hem verboden door de Securitate omdat zij teksten zongen die tegen de dictatuur gericht wa ren. Vervolgens werd hij ontslagen uit de fabriek waar hij werkte om dat hij zich niet wilde aansluiten bij de communistische parij. "Omdat ik geen werk had moest ik een half jaar de bak in. Maar ze wilden me gewoonweg geen werk geven", ver klaart Niculea. Roemeen aangehouden TIEL (ANP) - De politie van Tiel heeft de afgelopen week een 30-jari- ge Roemeense asielzoeker aange houden op verdenking van mishan deling van twee van zijn landgeno ten. De twee uit Roemenië gevluch te slachtoffers verdachten de man er van betrokken te zijn bij de Roe meense staatspolitie Securitate en kwamen in de ochtend van 25 de cember verhaal bij hem halen. "Zij bedreigden en sloegen de man waarop deze een mes trok en de twee een aantal malen in het been stak", aldus een politiewoordvoer der. De verdachte is na verhoor vrij gelaten en elders in het land onder gebracht. BELGRADO (Rtr) - De maan dag terechtgestelde Roemeense dictator Ceausescu heeft tot op het laatste moment geen enkel berouw getoond over zijn terreur bewind in de afgelopen kwart eeuw. Nicolae Ceausescu en zijn vrouw Elena ontkenden vanaf het ,begin van hun twee uur durende proeces verontwaardigd de be voegdheid van het tribunaal om hen te berechten en weigerden vragen te beantwoorden. Een se lectie uit de vragen en antwoor den. De aanklager: "Er zijn op het ogenblik meer dan 64.000 doden in alle steden. U hebt mensen in de armoede gestort. Gestudeerde mensen, echte wetenschappelijke deskundigen, hebben het land ver laten om aan u te ontsnappen. Wie zijn de buitenlandse huurlin gen die aan het schieten zijn. Wie bracht hen hier?". Elena: "Dit is een provocatie". Ceausescu: "Ik weiger die vraag te beantwoorden". Aanklager met puur sarcasme tot Elena: "Zie hier de analfabeti sche wetenschapsvrouw, die spre ken noch lezen kon, maar zich toch via een duistere graad in de che mische wetenschap wist op te stu wen tot aan de top van de Roe meense Academie van Weten schappen". Elena: "Ik vraag mij af wat mijn collega's, de intellectuelen van dit lapd, hiervan zullen zeggen". Aanklager: "Zou U niet beter wat meer kunnen meewerken aan deze rechtsgang. Weet U iets over de volkerenmoord in Timisoara". Elena: "Nee". Timisoara De aanklager, volhardend: "Wat weet U over Timisoara?". *De Ceausescus tijdens hun proces. Elena: "Ik zal geen vragen be antwoorden". Ceausescu wil antwoorden: "De volkerenmoord in Timisoa- De aanklager onderbreekt hem: "Met u ben ik klaar. Ik spreek tot haar. Hoe vond gene raal Vasilie Milea de dood?" (de minister van defensie die volgens Ceausescp. verantwoordelijk was voor de massamoord in Timisoa ra en die volgen hem op 22 decem ber zelfmoord pleegde, doch vol gens latere berichten kan zijn ver moord door Ceausecu's geheime politie.) Elena: "Vraag het aan de artsen en het volk". Aanklager: "Waarom beschul digde u Milea van verraad en waarom zei u dat hij zelfmoord pleegde om aan uw strafte ontko- "Milea was een verrader en het was zijn eigen besluit om zelf moord te plegen. De officieren zeiden dat hij bevelen weigerde op te volgen om de orde te her stellen", antwoordt Ceausescu, öp weerbarstige toon. "De laatste vraag: Ik heb uw dochters villa gezien. Zij had een gouden keukenweegschaal", al dus de aanklager. Elena: "Welke villa? Zij woont in een flat net zoals iedereen. Zij bezit niets. Zij leefde zoals ieder ander. Ongelooflijk. Wat een schande". "Laat Ceausescu ons iets vertel len over zijn Zwitserse bankreke ningen", vervolgt de aanklager. "Bewijzen, bewijzen, bewijzen! zegt Elena. "Er is geen enkele rekening. U bent een provoca teur", antwoordt Ceausescu. "Okay, Okay. Er is geen reke ning, maar, als die er is, vindt u dan dat het geld aan de Roemeen se staat toebehoort.?". Ceausescu: "Dit is een provoca- Toerekeningsvatbaar Aanklager - kennelijk om Elena een laatste kans te geven: "Elena Ceausescu, Heeft u psychische problemen?". Zij, schreeuwend: "Dit is een grove provocatie. Schaamt u zich niet voor uzelf?". "Ik vraag U dit, omdat u, als U niet toerekeningsvatbaar bent, een kans heeft. U komt aan het einde van uw ondervraging. Ik zal u nog een paar vragen stel len", aldus de aanklager op ver klarende toon. Elena wendt zich tot haar echt genoot en zegt: "Zeg niets. Er is geen sprake van een proces. Ik on derteken niets. Ik heb voor het volk gevochten vanaf mijn veer tiendejaar en dit is ons volk". Het hof trekt zich terug, en komt met de uitspraak: "Wij ach ten beklaagden schuldig op grond van de artikelen 162, 163, 165 en 167 van het Wetboek van Straf recht en het vonnis van dit mili taire hof, op 25 december, luidt: Doodstraf en inbeslagneming van alle eigendommen". ',Zij, de Ceausescus, gebruikten geweld alle 25 jaar dat zij aan de macht waren. Geweld werd toege past door mensen te laten verhon geren, hun verwarming en stroom te ontzeggen, en vooral in ernstige vorm door het moreel (van het volk) te knakken.". "Onschuldige kinderen zijn door tanks overreden. U liet leden van de geheime politie Securitate legeruniformen aantrekken om het volk tegen het leger op te zet ten. U gaf bevel zuurstof slangetjes van mensen in ziekenhuizen los te trekken. U beval springladingen aan te brengen in ruimten waar bloedplasma lag opgeslagen". Ceausescu luistert toe met een grijns op zijn gezicht. Elena rea geert met een ironisch: "Ja, ja". Elena, roepend: "Zij zeggen dat wij kinderen hebben gedood. Dat is niet waar!. "Beklaagde Nicolae Ceauses cu....", wil de aanklager vervol gen. Hij wordt onderbroken: "Ik ben geen beklaagde!. Ik ben pre sident van Roemenië en opperbe velhebber van de strijdkrachten en ik eis om te kunnen antwoor den voor de volksvergadering". Hij draait naar zijn vrouw als om steun te zoeken en voegt de aan klager toe: "U heeft het volk ver raden. U heeft de onafhankelijk heid van Roemenië verraden". Het hof verheft zich van zijn ze tels, maar Elena zegt tegen haar man: "Nee liefje, wij staan niet op. Wij zijn mensen". De terechtstelling van Ceauses cu en zijn vrouw vindt plaats op Eerste Kerstdag. Volgens een of ficier waren er zoveel vrijwilligers voor het vuurpeloton dat er moest worden geloot.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7