Produktie gifl ozer stilgelegd Het jaar 1990 duurt één seconde langer KIJKSHOPSTERK IN HUISHOUDEN Maatregel niet op tijd getroffen ANWB pakt verouderde praatpaal aan Ook veel dioxine in melk van koeien bij kabelbranderijen Chauffeur in Roemenië komt vrij Weer acties bij Woensdrecht Aanhoudingen Neo-nazikamp CPN-bolwerk Beerta stort in kijkshop DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 DEN HAAG (GPD) - Aan de buiten kant zal het niet te zien zijn, maar de ANWB staat aan de vooravond van een ingprij pende verbetering van de praatpaal. Om aan de almaar toe nemende vraag om wegenwacht hulp te voorzien, wordt het aantal meldkamers van dertien terugge bracht tot vier. De kamers zitten niet meer vast aan hun eigen ge bied, maar kunnen vrij door het land werken en flexibel op de situa tie inspelen. De wegenwachter is sneller bij de gestrande automobi list. Het aantal verzoeken om Wegen wachthulp via telefoon en praatpaal neemt toe. Dat zegt chef verbin dingsdienst Van Hove van de ANWB-Wegenwacht. Er is meer pech langs de weg, ondanks invoe ring van de Algemene Periodieke Keuring, verbeterde techniek en de toegenomen aandacht voor veilig heidsaspecten tijdens het ontwer pen van auto's. Op dit moment komt elke 50 seconden een pechmelding binnen bij één van de Wegenwachtstations. Langs de Nederlandse autowe gen staan, aan weerskanten, drie duizend praatpalen opgesteld, die direct in verbinding staan met de dertien meidstations. Vanuit deze stations worden 200 wegenwacht wagens gedirigeerd. Gemiddeld wordt een paal zestig keer per jaar gebruikt. In 95% van de gevallen gaat het om autopech, de resterende 5% zijn meldingen van ongevallen. Een groot gedeelte van de pechgevallen heeft te maken met het elektrische systeem van de auto (lege accu, vui le contactpuntjes). Andere meldin gen van pech gaan over lekke ban den, geen brandstof en sleutels in de auto laten liggen. In het wegen wachtjargon noemen ze deze slor digheid 'sleutel verkeerd'. Het is vooral het net achter de praatpaal dat zal worden aange pakt, de praatpaal zelf blijft in zijn huidige vorm bestaan. "Het is een subliem ontwerp. Zo'n praatpaal ROTTERDAM (ANP) - Het chemisch bedrijf TDF Tiofine in de Botlek legt nog deze week de produktie tijdelijk stil. Tiofine ziet zich hiertoe gedwongen nadat de Raad van State vorige week het bedrijf niet wilde toestaan nog tot eind februari door te gaan met het lozen van metaalhoudende afvalzuren op de Nieuwe Water weg. De directie hoopt binnen acht we ken de produktie te kunnen hervat ten, wanneer een nieuwe fabriek i de Raad van State wees vorige week het beroep van Tiofine af. Het nieuwe, minder milieubelas- gebruik wordt genomen Het stil- tende produktieproces van Tiofine leggen van de produktie komt afgedwongen door de Rijksover- ni directe schadepost.van onge- heidT Per 1 januari 1990 geldt r f0 ™ljoen gulden. Volgens di- EG.richtlijn met strengere bepalin- titaandioxidebedrijven. recteur R. van Loon zal dat geen ge- volgen hebben voor de werkgele- Van uitstelmogelijkheden tot mid- genheid op korte termijn Voor de den 1993 wil Nederland geen ge- langere termijn bestaat die zeker- bruik maken. Nederland heeft altijd kn.rl n.A« oMne Unn T nnn ïinde heid niet, aldus Van Loon Bij Tiofine, eigendom van het Amerikaanse chemieconcern Cya- namid en Billiton (Shell-groep), werken 300 mensen. Het bedrijf bru'ik aangedrongen op een snel van schadelijke lozingen. Volgens directeur Van Loon ma ken Frankrijk en Engeland wel ge- de uitstelmogelijkheden. Dat zou volgens hem gevolgen kun- hebben voor de concurrentie- pier. Het huidige produktieproces positie van Tiofine nu titaandioxi- levert afva zuren op (onder andere de-producenten in die landen nog cadmium kwik en zwavelzuur be- geruime tijd door kunnen gaan met rattend), die worden geloosd op de het oude goedkopere produktie- Nieuwe Waterweg. proces. Een ander produktieproces ;oen nog maakt aan de lozingen een einde. Loon. De bedoeling was dat de hiervoor nieuw gebouwde fabriek (een in- vestering van rond de 300 miljoen gulden) per 1 januari 1990 in ge bruik zou worden genomen. Dat is niet gelukt omdat volgens de Tio- fine-directie enkele grote apparaten niet op tijd konden worden gele- Blij dorp hoopt op nieuwe baby-ijsbeer ROTTERDAM (ANP) - Dier gaarde Blijdorp heeft in 1989 904.000 bezoekers getrokken, ruim 100.000 meer dan in 1988. Volgens de directie is dat vooral te danken aan Laska, het ijs- beertje dat vorige week stierf tij dens een narcose voor een trans port. Blijdorp hoopt op een nieuwe baby-ijsbeer. De Blijdorp-directie hoopt rond de eeuwwisseling een be scheiden winst te kunnen ma ken, wanneer de grootscheepse vernieuwing van de dierentuin in het kader van een tienjaren plan moet zijn afgerond. Voor alsnog wordt nog steeds ge werkt met door de gemeente Rotterdam 'gegarandeerde' ex ploitatie-tekorten. Voor dit jaar is het tekort begroot op zo'n 7 miljoen gulden. In Blijdorp bestaat nog de voorzichtige hoop op de geboor te van een nieuwe baby-ijsbeer. De gedragingen van ijsbeer Ka- trien (niet de moeder van Laska, dat was Miep) wijzen op een mo gelijke zwangerschap. Maar de kans dat Blijdorp straks weer beschikt over een publiekstrek ker, die net als wijlen Laska zorgt voor file-vorming rond de wegen naar Blijdorp, neemt echter met de dag af. De erva ring leert dat ijsbeertjes over het algemeen in de maand novem ber worden geboren. Toenmalig commandant, generaal S.L.M. de Hartogh (l.) onthult de plaquette r sneuvelde Antoon vanHilst, tevens bedoeld als eerbewijs van alle Nederlandse Indië-gangers. i Indië ge- W AAL WIJK (ANP) - "De samenle ving heeft de dure plicht op te ko men voor mensen die destijds naar Nederlands-Indië zijn gestuurd om daar de rechtsstaat te handhaven moeten erkennen dat er Indië-vete- Indiëgangers bestond De CDA- ranen zijn, en dat zij recht hebben voorzitter vroeg aandacht voor de op eigen voorzieningen. Bovendien psychische problemen waarmee ve is het tijd dat wat wordt gedaan aan len van hen blijken te kampen, hun materiële- en immateriële pro- Als voorbeeld van materiële pro met het risico dat zij daarbij hun le- blemen", aldus de CDA-voorzitter. blemen noemde Van Velzen het feit verd. Tiofine had daarom aan Rijkswa terstaat gevraagd de huidige lo zingsvergunning, die op 31 decem ber afloopt, met maximaal acht we ken te verlengen totdat de nieuwe fabriek alsnog operationeel wordt. Het bedrijf werd in dit verzoek ge steund door de Industriebond FNV, die meende dat Tiofine er alles aan had gedaan om aan de nieuwe eisen te kunnen voldoen. Rijkswaterstaat echter weigerde de verlenging. En Binnenland kort Kinderbescherming Onafhankelijke commissies buigen zich voortaan over klachten over de Raden voor de Kinderbescherming. Tot nu toe kon alleen worden ge klaagd bij leden van de Raden zelf. De verandering vindt plaats om alle schijn van partijdigheid te vermij den. De Kinderbescherming be paalt onder andere of kinderen uit huis of onder toezicht worden ge plaatst. Pools meisje De actie van de Stichting Vrienden van de Poolse jeugd in het plaatsje Balinge in Drenthe verloopt bijzon der succesvol. De stichting haalt geld op om een beenoperatie van het Poolse meisje Bozena Pospis- zyl, in haar eigen land niet mogelijk, in Nederland te kunnen bekostigen. Er was 50.000 gulden nodig, maar het dubbele is inmiddels binnen. Het geld zal worden besteed aan an dere medische doelen in Polen. Ponttochtje Inwoners van Hoek van Holland maken massaal gebruik van de gele genheid die de veerbootonderne ming Stena Line hen biedt, om gra tis over te varen naar Harwich. Ruim 2.500 van de 8.000 inwoners gaat deze week een dagje naar Groot-Brittanië. Stena Line wil met deze actie "zijn gezicht laten zien aan de Hoekse bevolking". Adoptiekind De organisatie Wereldkinderen heeft met het tweejarig Thaise mèis- je Molruddee vanmorgen in totaal 7.500 adoptiekinderen naar Neder land gehaald. Wereldkinderen brengt jaarlijks ongeveer 350 tot 400 adoptiekinderen onder in Neder land. De overige 100 adopties, die jaarlijks in Nederland plaatsvinden, worden geregeld door tien andere organisaties. Maurice de Hond De Amsterdamse hoogleraar econo mie W. Driehuis neemt de leiding van het marktonderzoekbureau In terview over van Maurice de Hond. De Hond trekt zich terug uit de da gelijkse leiding van het bureau, waar 130 mensen werken. Hij zal zich beperken tot de rol van com- verloren". Dat zei CDA-voorzit ter W. van Velzen gistermiddag in Waalwijk bij onthulling van een ge denkteken voor Waalwijker Antoon van Hilst, die sneuvelde bij een poli tionele actie op Java. Volgens Van Velzen moet hard worden gewerkt aan een veteranen beleid voor Indië-gangers. "Wij Als positieve stappen noemde hij dat veel soldaten die destijds de benoeming in 1987 van een ver- Engeland of Australië in Neder- trouwensman voor Indië-gangers lands-ïndië terecht kwamen, hun en het standpunt dat de nieuwe mi- soldij nog niet hebben ontvangen nister van defensie, R. ter Beek, on- maar slechts een voorschot. "Al de- langs heeft ingenomen. "De erken- ze zaken kosten geld, maar het gaat ning komt erg laat, maar de aan- om een ereplicht en daarvoor moe- dacht groeit," aldus Van Velzen tot ten we zoeken naar mogelijkhe- een gehoor dat grotendeels uit oud- den", aldus Van Velzen. DEN HAAG (GPD) - Het melkvet van koeien die in de buurt van ka belbranderijen grazen, bevat hoge re dioxine-gehaltes dan van koeien in de rest van Nederland. De hoe veelheid dioxine blijft echter veelal onder de kritische grenswaarde. Dat blijkt uit een vervolgonderzoek van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RI VM). In het melkvet van koeien die on der de rook van vuilverbrandings installaties in Rijnmond en Duiven grazen, zijn opnieuw verhoogde concentraties dioxine aangetroffen. Maar ook hier blijven de hoeveelhe den meestal onder de norm. Van de tien onderzochte bedrijven in het Lickebaertgebied (bij Rijnmond) overschreed één bedrijf de kritische grenswaarde. Het RIVM onderzocht dit keer melkmonsters van twintig melk veebedrijven uit de omgeving van drie kabelbranderijen in Culem- borg, de afvalverwerkingsinstalla tie in Rijnmond en de vuilverbran dingsinstallatie in Duiven. Eerder onderzoek had al aangetoond dat melkmonsters uit de omgeving van de vuilverbrandingsovens Alk maar, Leiden, Zaandam en Duiven meer dioxine bevatten dan normaal is. Het RIVM blijft voorlopig door gaan met de metingen. schuldig verklaard aan het ongeluk die de laatste rit voor zijn pensione waarbij een dronken fietser tegen ring reed, tegen de verwachting in zijn vrachtwagen botste. Nu wordt toch nog betrekkelijk snel vrij gezegd dat hij is gearresteerd omdat komt. "Maar ik vind het toch een hij midden in de nacht met groot schandalige zaak. Pure afleggerij. licht had gereden. Wat een gesjoemel. Een grote De Lely is blij dat zijn chauffeur, schande". Studentenleider Ton Regtien is overleden AMSTERDAM (GPD) - Studen tenactivist Ton Regtien (51) is eerste kerstdag in Amsterdam overleden. Regtien had net de laatste hand ge legd aan een documentarie over de aanslagen op kantoren van het Afri can National Congress. Ton Regtien, geboren in Amster dam in 1938, behoorde begin jaren zestig tot de generatie jongeren die de gevestigde orde bestormden. Vanuit Nijmegen waar hij student Psychologie was, toonde hij zich een van de drijvende krachten ach ter de in 1963 opgerichte Studenten Vakbeweging. Belangrijkste doel van deze S VB was de erkenning van de student als een maatschappelijk verschijnsel. Aanvankelijk keerde de SVB zich tegen het door studentencorpora beheerste leven aan de universiteit. Al gauw kwam de bond op voor de financiële en sociale positie van met name studenten uit de lagere inko mensklassen, die in deze jaren mas saal gingen studeren. Regtien was nauw betrokken bij spectaculaire acties zoals de bezet ting van het Maagdenhuis, het ad ministratief centrum van de Am sterdamse universiteit. In 1970 be gon hij aan een universitaire loop baan bij de vakgroep Arbeids-en GELDERMALSEN (ANP) - De 70- jarige chauffeur W. de Kuinder uit Tiel, die ruim een week vastzit in Roemenië, komt waarschijnlijk vandaag nog vrij. Dat is het resul taat van onderhandelingen die de chauffeur met de autoriteiten heeft gevoerd. Zijn werkgever, de Gel- dermalsense transportondernemer J. de Lely, heeft dit meegedeeld. De chauffeur komt vrij in ruil voor een kilo koffie, een slof sigaret ten en 2700 gulden. Een koerier van het bedrijf is inmiddels op weg ge gaan om deze zaken naar Roemenië te brengen. De chauffeur mag intus sen beginnen met het laden van zijn vrachtwagen. Pas wanneer de kof fie, de sigaretten en .het geld zijn overhandigd, mag hij Roemenië verlaten. Aanvankelijk was de chauffeur WOENSDRECHT (ANP) - Perso neel van het Luchtmachtbeveili- gingssquadron op de vliegbasis Woensdrecht heeft gistermiddag twee mannen betrapt die de omhei- niging rond de vliegbasis stukknip- ten. De activisten zijn afkomstig uit het VAK-Mobiel, het vredesactie- kamp, dat na ondertekening van het INF-akkoord militaire bases in Ne derland bezoekt om te protesteren tegen militarisme en wapenlevetan- ties aan het buitenland. In Woensd recht staan NF5-straaljagers, die mogelijk aan Turkije worden ge schonken. De actievoerders vinden dat het Turkse regime de mensen rechten schendt. Het VAK-mobiel staat op een stuk grond van Atoom vrij staat, pal naast de vliegbasis. laat niets aan de verbeelding over, je kunt er maar één ding mee doen. Je hoofd er tussen steken, op de knop drukken en praten. De palen zijn niet vaak mikpunt van vandalisme, 'huftervast'. Hoogstens krijg je te maken met schoolkinderen die aan de meldkamer vragen of een be paalde jonge jenever koud is." aldus Van Hove. Het nieuwe systeem van vier meldkamers zal in 1991 klaar zijn voor gebruik. Belangrijkste gevolg is dat de wegenwachter sneller bij de gestrande automobilist kan zijn. Nu is hij gemiddeld zo'n 10 tot 12 minuten na melding onderweg. VERVIERS (DPA/ANP) - De Belgi sche Rijkswacht heeft dinsdag in de omgeving van Neufchateau in de provincie Luik tien mensen, waar onder acht Nederlanders, aange houden die een para-militaire oplei ding volgden. In het kamp werden messen, bcyonetten, een revolver, een pistool en overlevingsmate- rieel, waaronder voedsel, in beslag genomen. Een wandelaar hoorde dinsdag ochtend ongewone geluiden en at tendeerde de Rijkswacht. Bij het fort Aubin-Neufchateau ontmoet ten de rijkswachters twee 'schild wachten' en zagen zij boven het fort vlaggen wapperen van de extreem rechtse groepen 'de Nieuwe Orde' en het 'Front van de Jeugd'. Vol gens de arrestanten waren zij bij- eengkomen "om de kerstdagen op een niet-conventionele wijze door te brengen". Zij zeiden niet te beho ren tot de een of andere subversieve organisatie. BEERTA (GPD) Het traditionele CPN-bolwerk in Beerta staat op in storten. De communisten zullen de komende vier jaar in het Oostgro- ningse plaatsje genoegen moeten nemen met een oppositie-rol. Gis teravond werd officieel bekend dat de heringedeelde gemeente Groot- Beerta (met Finsterwolde en Nieu- weschans) vanaf 1 januari wordt ge leid door een coalitie van PvdA met Gemeentebelangen. Van ver vóór de Tweede Wereld oorlog speelde de communistische partij een vrijwel allesoverheersen de rol in Beerta. Met uitzondering van de periode 1945-'66 (PvdA- WD) nam de CPN plaats in het col lege, waarvan het tijdperk 1966-'78 zelfs een volledige communistische aangelegenheid was. Ook van 1982 tot '86 hadden zij alleenheerschap pij kunnen voeren, ware het niet dat de CPN toen een wethouderszetel afstond aan de PvdA. Met vijf raadszetels tijdens de on langs gehouden gemeenteraadsver kiezingen leek het 'imperium' van de CPN in Beerta ondanks alle som bere prognoses fier overeind te blij ven. Maai' de sociaaldemocraten (zes zetels) zagen meer heil in sa menwerking met de rechts georiën teerde splinterpartij Gemeentebe langen (twee zetels). Een bittere pil voor de commu nisten die bovendien hun wens om herbenoeming van burgemeester Hanneke Jagersma in duigen zagen vallen. Jagersma, sinds 1982 eerste burger van Beerta, verdwijnt voor goed van het toneel als enige CPN- burgemeester in ons land. Organisatiepsychologie van de Gro ninger universiteit, waar hij de The- magroep Noord-Nederland opricht- .te. Deze groep van onderzoekers en studenten had het idee dat weten schap voornamelijk dientsbaar diende te zijn aan de klassestrijd. In 1983, het idee achter de Thema- groep Noordnederland was doodge bloed, vestigde Regtien zich als pu blicist in Amsterdam. Van de reis tochten die hij de afgelopen jaren heeft ondernomen, is een deel ver werkt in het vorig jaar verschenen boek 'Springtij, herinneringen aan de jaren '60'. Een andere publicatie die in de tijd van de schrijver veel invloed heeft gehad is 'Universiteit in opstand', dat in 1969 verscheen. Accountants De rechtbank in Leeuwarden heeft vanmorgen drie registeraccoun tants veroordeeld tot voorwaardelij ke gevangenisstraffen en geldboe tes. De drie hadden tussen 1980 en 1985 een zwart-geld circuit bij me taalbedrijf Dejo in Wolvega verzwe gen. Volgens de rechtbank was sprake van een "flagrante schen ding" van het vertrouwen dat fiscus en crediteuren in hun goedkeuren de verklaring hadden mogen stel len. DRAAiTOP STOFZUIGER Type K-1100 N. Met krachtige 1000 Watt motor. Voorzien van stofmeter, handige voetschakelaar en div. hulpstukken. Europa Styleprijs 299 - Kijkshopprijs Bel voor adressen 04180-15575. DEN HAAG - Het eerste uur van 1990 duurt 3601 seconden. De atoomklok van het Nederlands Meet Instituut in Delft springt op 1 januari om 00 uur 59 minuten 59 se conden niet op 01 uur 00 minuten 00 seconden maar voegt een seconde toe: 00 uur 59 minuten 60 seconden. Hiermee is het jaar 1990 een tel lan ger. door Lianne Kersbergen De toevoeging van de extra se conde vindt op de internationale tijdschaal plaats om 23 uur 59 minu ten 60 seconden. De Midden Eu ropese Tijd, de wettelijke tijd in Ne derland, loopt echter één uur voor 'op de wereldtijd, zodat het hier een uur later is als de seconde bijgeteld wordt. De schrikkelseconde is no dig omdat de aarde de afgelopen twee jaar iets langzamer heeft ge draaid dan de internationale atoom tijdschaal aangeeft. Volgens de Internationale Atoom Tijd (TAI) is er na 86.400 seconden een dag voorbij. Het Bureau Inter national des Poids et Mesures (BIPM) stelt de TAI vast uit de ge middelde tijd die atoomklokken uit verschillende landen aangeven. De ze klokken zijn uiterst nauwkeurig. Zij meten het aantal trillingen van een cesiumatoom. Een seconde staat voor 9.192.631.770 trillingen. De aarde zelf kan zich door in vloed van verschillende factoren niet aan zo'n nauwkeurige tijd schaal houden. Door aantrekkings kracht van andere hemellichamen, verschuivingen in de aardkorst en wijzigingen in de verhouding ijs- /waterdamp draait de wereldbol langzamer of sneller om zijn as en worden de dagen langer of korter. Pirouette Zo zal een verhoging van de wereld- temperatuur het draaien vertragen. Door het smelten van ijs aan de po len zakt het water naar de evenaar. Het effect hiervan is hetzelfde als dat van een ijsdanseres die bij een pirouette de armen spreidt: de draai wordt vertraagd. Houdt de danseres haar armen daarentegen strak tegen G. de Jong in het Nederlands Meetinstituut. 1990 duurt een seconde langer. haar lichaam (dichter bij de rotatie- neet hep dagelijks drieduizendste as) dan gaat ze sneller in het rond. J~ A J Om de wereldtijd gelijk te hou den met het werkelijke verloop van dag en nacht is in 1972 de gecoördi neerde wereldtijd (UTC) ingesteld. seconde achter op de atoomtijd schaal. De laatste jaren gaat de aar de weer wat minder langzamer. Ing. G. de Jong van het NMI verwacht dat er'de komende jaren nog wel schrikkelseconden bij komen. Maar De UTC is de Internationale Atoom blijft h?t draaitempo van de aarde 'ersnellen dan kan ook het tegen overgestelde gebeuren. Enige ze- kerheid bestaat er niet, want voor ..„w. .erbetêringen het verschil in draaisnelheid is geen Het International wetenschappelijke verklaring voor- Tijd aangepast met schrikkelsecon den. Zonodig kunnen er halv ge het jaar of aan het einde kwartaal nog plaatsvinden. Earth Rotation Service in Parijs be- handen paalt aan de hand van astronomi- Op de gemiddelde Nederlander sche metingen of zo'n aanpassing zal de f *tra. seconde 'vuurwerktijd' nodig is. In Nederland houdt de s uwelijks indruk maken. Voor a tie Tijd en Frequentie van het Ne- deren kan het antwoord op de vraag derlands Meet Instituut de beide hoe laat het is echter niet nauwkeu rig genoeg zqn. Verschillende be drijven en instellingen, als de radio- sterrewacht in Dwingelo, stellen hun klokken af op die van het NMI. Draaitempo Sinds de jaren dertig draait de aarde Bij de internationale coördinatie langzamer dan de TAI. In 1970 het draaitempo het laagst: onze pla- i vliegtuigen werkt men bij\ beeld met de UTC. Bij de plantchp. >PD| paling van schepen met behulp van een sextant zorgt een tijdafwijking van een seconde voor een misreke ning van 1852 meter. De atoomklok in Delft mag slechts een miljoenste seconde ver schillen met de de UTC. Het uur werk staat daarom in een soort kluis die het moet beschermen tegen (zend)storingen van buiten af. De gemiddelde temperatuur in het ka mertje wordt op 23 graden celsius gehouden en de vochtigheidsgraad op 45 procent. De verschillende nationale meet- laboratoria zullen hun klokken in de toekomst overigens nog nauw keuriger moeten afstellen. Vooral de telecommunicatie heeft hier be hoefte aan. De frequenties waarmee signalen worden doorgezonden ne men toe, zodat een precieze afbake ning van een seconde van steeds groter belar.g is. Een aantal Europe se laboratoria, waaronder die van het vv' rvitti,*,, '.'"ertoe samen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3