LEIDSCH DAGBLAD Aardbevingen in oosten Australië Securitate levert eerste wapens in NODIG! Senaat zwicht voor machtswoord kabinet Uniformen voor Amro- personeel 1990 begint goed! VS willen blokkade bij Colombia tegen drugs BWSTOL DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39125 Priisfl. 1.25 DEN HAAG (ANP) - Vice-premier en minister van financiën Kok heeft vandaag namens het voltallige kabi net 'met tegenzin' gedreigd met een kabinetscrisis als de Eerste Kamer het wetsvoorstel om 65-plussers te blijven uitsluiten van aaw-voorzie- ningen zou verwerpen. De CD A-fractie, die inhoudelijk niet overtuigd was van de maatre gel, zwichtte na een schorsing van drie kwartier voor intern beraad voor dat machtswoord. Het wets voorstel van de staatssecretarissen Ter Veld (sociale zaken) en Van Amelsvoort (financiën) werd ver volgens met 50 stemmen voor en 19 tegen aangenomen. Tegen het voor stel stemden uiteindelijk D66, WD, RPF, GPV, CPN en PSP. De PPR-fractie was afwezig. CDA-fractievoorzitter Kaland er kende het recht van de regering om het 'onaanvaardbaar' ook in de Eer ste Kamer uit te spreken. Hij beves tigde dat de bezwaren die de CDA- fractie blijft koesteren niet geba seerd zijn op politieke weerstanden binnen zijn fractie tegen de nieuwe coalitie van CDA-PvdA. De aaw is bedoeld voor arbeids ongeschikten en niet voor gepen sioneerden. Door een belastingher ziening zouden ouderen echter ook premie gaan betalen en daardoor recht krijgen op de aaw-voorzienin- gen, zoals rolstoelen. Dat zou onbe doeld vele miljoenen kunnen gaan kosten. In het reparatiewetje dat nu op 1 januari van kracht zal worden, hoe ven 65-plussers geen premie te beta len. In plaats daarvan wordt de kas van het aaw-fonds deels gespekt met belastinggeld. Ook de regering erkende, bij monde van staatssecre taris Ter Veld en minister Kok, dat het een noodgreep is om te voorko men dat miljardenclaims de finan ciële doelstellingen van het kabinet kunnen ondermijnen. De WD stemde en bloc tegen het wetsvoorstel. Heijmans (WD) noemde het weliswaar aanvaard baar dat 65-plussers die na het 65ste jaar een handicap krijgen worden uitgesloten van aanspraak op aaw- uitkeringen en -voorzieningen, zoals rolstoelen, taxivervoer en an dere aan de handicap aangepaste voorzieningen. Maar de WD stem de toch om principiële redenen te gen omdat, zo zei Heijmans, de 65- plussers in feite toch gaan meebeta len voor die verzekering, al is het dan niet via aaw-premieheffing maar via de fiscus. DEN HAAG (GPD) De Am- ro Bank begint volgend jaar april een proef met uniforme bedrijfskleding voor haar ba lie-personeel. De Amro Bank is hiermee de eerste Neder landse bank die haar perso neel een uniform verplicht. Het idee komt van een groepje bankmedewerkers dat dagelijks in contact staat met de cliënten. Zij vonden dat de herkenbaarheid van het perso neel verbeterd zou kannen worden door het dragen van uniforme kleding. Afdelingsdirecteur drs. R. Verhoeven: „In Engeland zijn er op de Midland-Bank al uni formen ingevoerd voor het personeel. Het blijkt een posi tief effect te hebben op de me dewerkers. Ze voelen zich één met het bedrijf. Ook hebben de klanten meer vertrouwen in een balie-medewerker die een uniform draagt." Ter voorbereiding van het project liet de bank een uitge breide collectie bedrijfskle ding ontwerpen door Euro- Fashions in Amsterdam. Da mes kunnen kiezen uit een beige of bordeaux-rood kos tuum, de heren steken zich in een grijs of marineblauw pak. keuze in rok, broekrok of broek. Mannen kunnen ver schillende overhemden dra gen. „Zo behouden de balie medewerkers een persoonlij ke uitstraling", meent Verhoe ven. Het is nog niet bekend of de verplichte uniformen fiscale consequenties hebben voor de werknemers. „Het kleding- pakket is uitdrukkelijk niet bestemd voor privé-aangele- genheden. Hoogstwaarschijn lijk zal het gerangschikt wor den onder de categorie be drijfskleding", aldus Verhoe- Zeker 10 doden en 120 gewonden in kustgebied SYDNEY (GPD/AP/Rtr/AFP) Bij een reeks aardbevingen aan de oostkust van Australië zijn vannacht zeker 10 doden gevallen en raakten tenminste 120 personen gewond. Een van de schokken had een kracht van 5,5 op de schaal van Richter en duurde 45 seconden. De grootste materiële schade werd aangericht in Newcastle. In deze vijfde stad van Australië stortten tientallen gebouwen in. De schokken waren voelbaar i hele staat New South Wales, w; ook Sydney ligt. Volgens het mologisch instituut in de hoofdstad „We zien overal verwoesting 01 ons heen," zei een hulpverlener i Newcastle. De bovenste laag va parkeerdek stortte daar ii Canberra was het de zwaarste aard- door alle voertuigen op de beneden- beving in dit deel van Australië uit etage werden vermorzeld. Het is de geschiedenis. Het epicentrum nog onbekend of daarbij doden zijn lag 5 km buiten Newcastle, een stad gevallen. Op verschillende wegen met 500.000 inwoners. De beving werden automobilisten in hun voer- begon om 10.30 uur plaatselijke tijd tuig verpletterd onder het puin van (00.30 uur Ned. tijd). ingezakte gebouwen. De politie verwacht dat het do- Ambulances en helikopters met dencijfer nog fors zal stijgen. In Ne- honderden reddingswerkers kwa- wcastle ligt nog een groot aantal men wt Sydney naar de ruim 130 ki- mensen bedolven onder het puin lometer noordelijk gelegen New- ingestort verenigingsge- <iast,le.om aan da reddingsacties mirrnwaptar. K.s deel te nemen. Regeringsbussen zijn ingeschakeld vqor de evacuatie Reddingswerkers helpen de politie met het zoeken r ingestorte verenigingsgebouw in Newcastle. veel mijnwerkers bij een waren na hun nachtdienst. Bui ten het verwoëste gebouw is een eerste-hulpcentrum ingericht. Het centrale ziekenhuis van de stad is ernstig beschadigd. De patiënten zijn geëvacueerd. In verscheidene wijken is brand uitgebroken. In de voorstad Hamilton werden twee mensen verpletererd onder een in stortend dak van een winkelcen trum. Een brug tussen Newcastle en de nabijgelegen haven van Port Step- hens is door de beving 5 tot 10 centi- in tiet -meter gezakt en werd voor alle ver- o epa) keer gesloten. het zakencentrum. Het ministe rie van buitenlandse zaken maakte deel vanochtend bekend dat zich onder voor de tot dusver bekende slachtoffers ooit geen Nederlanders bevinden. Hoewel Australië niet ver afligt van een breuklijn de Stille Oce- 7 op de schaal m ALTIJD KEUS UIT 200 OCCASIONS VAN ALLE MERKEN ZEGMAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION Hofweg 39 - Voorschoten telefoon 071-769307 Texelse visser vangt zeer zeldzame krab TEXEL (ANP) - De Texelse visser Theo Boon heeft in de westelijke Waddenzee een voor Nederland ui terst zeldzame krab, Callinectes Sa- pidus, gevangen. Het dier zwemt nu rond in het zeeaquarium van het Centrum voor Wadden en Noordzee Ecomare op Texel. De zwemkrab is zo zeldzaam dat er niet eens een Nederlandse naam voor bestaat. Het dier, dat een leng te heeft van ongeveer 30 centimeter, draagt een schild van bijna 15 centi meter. De krab is prachtig geel en blauw van kleur en verkeert in goe de gezondheid. In Nederland zijn tot nu toe slechts enkele exemplaren aange troffen. De laatste keer was 3 jaar geleden. Het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden kreeg de afgelopen 150 jaar slechts 3 exemplaren voor de collectie. Rustig weer in Zeeland tot min 3 graden in Gronin gen en Drenthe. Overdag wolkenvel den en droog. Middagtemperatuur on geveer 3 graden. Weinig wind. De voor uitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Plaatselijk mist. Overigens droog. In dc nacht en ochtend lichte vorst. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Vrijdag 29 december zon op: 08.48 uur; zon onder: 16.36 uur; I maan op: 10.05 uur, maan onder: 17.52 Waterstanden te Katwijk, I hoog water: 03.59 cn 16.09 uur; laag wa ter: 12.02 uur. 22 PAGINA'S BUKAREST/DEN HAAG (Rtr/AFP/DPA/GPD) - Leden van de Securitate zijn begonnen met het inleveren van hun wapens na het ul timatum van de nieuwe Roemeense leider Iliescu om zich voor vanmid dag vijf uur over te geven of bij hun arrestatie op een later tijdstip zon der meer de doodstraf te krijgen. In Bukarest werd gisteren voor het eerst sinds een week niet meer ge-, schoten, maar volgens hulpverle ners wordt in de provinciesteden Sibiu en Kluj nog steeds gevochten. De nieuwe Roemeense regering is gisteren begonnen met het nor maliseren van de toestand in het land. Het Comité voor Nationale Redding (CNR) heeft vrije verkie zingen in april aangekondigd en een aantal omstreden wetten van Ceau- sescu ingetrokken. In de hoofdstad Bukarest is het dagelijks leven her vat en zijn inwoners weer naar hun werk gegaan. Ceausescu's nalatenschap wordt in snel tempo ontmanteld. Zo is de "systematisering" geschrapt, waar bij circa 7000 dorpen van de kaart zouden worden geveegd om plaats te maken voor "agro-industriële centra". Ook is er een eind gekomen aan het verbod op abortus. Ceauses- cu wilde zo de Roemeense vrouwen dwingen zoveel mogelijk kinderen te baren. Gisteren heeft een nieuw ge vormd comité van vrije vakvereni gingen zijn programma voor de Roemeense televisie gepresen teerd. Ook is een aantal politieke partijen weer actief geworden in Roemenië, zoals de Nationale Boe renpartij (NBP) die in 1946 de laatste vrije verkiezingen won. An dere partijen zijn de Democratische Partij en de Nationale Christelijke Boerenpartij. Roemenië heeft gisteren de eerste officiële stappen gedaan om de te goeden van Ceausescu op Zwitser se banken terug te krijgen, waar hij 400 miljoen dollar zou hebben uit staan. Zwitserland had dit geld al la ten blokkeren. De Roemeense na tionale bank heeft banken over de hele wereld gevraagd Ceausescu's tegoeden van naar schatting een miljard dollar te blokkeren. Hulp Volgens teams van de hulporgani satie Artsen zonder Grenzen is de acute noodfase in Roemenië nu voorbij. Wel is er nu veel gebrek aan medicijnen en verband- en genees middelen in de ziekenhuizen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft er al le vertrouwen in dat de voedselpak ketten en medicijnen op de juiste plaatsen komen. "Het Rode Kruis in Roemenië heeft een duidelijk dis tributieplan opgezet", aldus woord voerder Marcel Vergeer. Hij raadt wel particulieren af in het wilde weg goederen naar Roemenië te bren gen. Westduitsland heeft gisteren alle vluchten met hulpgoederen naar Roemenië opgeschort. Dinsdag moest een toestel terugkeren naar de Bondsrepubliek omdat het Rode Kruis in Roemenië het niet eens kon worden over het uitladen en verdelen van de goederen. Pagina 7: Massale steun voor hulpac ties Roemenië, Roemeense asielzoe kers willen niet terug, steun Gor- batsjov voor Iliescu, Ceausescu toonde op proces geen enkel berouw Pagina 13: Inzamelingsacties voedsel pakketten Roemenië komen vlot op gang. Als u nu Tclebingo-kaarten koopt kunt u 1990 goed beginnen. Voor maar F 2,50 per Telebingo-kaart maakt u namelijk kans op F ioo ooe,- oféén van de vele andere geldprijzen. Koop nu Telebingo-kaarten bij Albert Heijn en PTT Postkantoren. ELEKINCO JAKARTA - De 6 jaar oude Yanto neemt er zijn gemak van. En gebruikt als hoofdkussen een 7 meter lange python. De 80 kilo zware slang die 'Spot ty' wordt genoemd, werd door zijn ouders zeven jaar geleden uitgebroed. Het ei was afkomstig uit Benjarmasin in het zuiden van Indonesië. De py thon is nu een grote bezienswaardigheid in de Ragunan-dierentuin in Jak- arta. (foto AP) Den Haag Centraal twee niveaus DEN HAAG (GPD) Op het Centraal Station in Den Haag zullen in de toe komst treinen op twee niveaus rijden. Het huidige station heeft onvol doende capaciteit. Als oplossing willen NS treinen boven elkaar laten rij den. De plannen voor het nieuwe-CS, die zijn ontwikkeld in samenwerking met de gemeente Den Haag, zullen volgend jaar naar de directieraad van NS gaan. In principe is het mogelijk om 12 sporen aan te leggen. Verwacht wordt dat er 4 nieuwe sporen en 2 perrons komen. aan, waar zich geregeld aardschok ken voordoen, komen in dit wereld- maar zelden aardbevingen De zwaarste aardschok die 1 Australië is geregistreerd, dateert van 1941. Hij deed zich voor het westen en had een kracht van Richter. BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGROS) tel. 071-226154 Donderdag koopavond Inwoners van Newcastle verlenen eerste hulp aan een stadgenoot die getroffen werd door brokstukken van een instortend gebouw, (foto ap> Geen Shell-feestje in Prinsenhof Delft DELFT (GPD) - Delft geeft schei dend president-directeur van Shell Nederland, H. Hooykaas, geen toe stemming zijn besloten afscheids feest in het historische Prinsenhof te vieren. De weigering is een direct gevolg van de nota anti-apartheids- beleid, die de Delftse gemeenteraad vorige week vaststelde. Shell is woedend. Het gemeente museum Prinsenhof was al geruime tijd geleden 'geboekt', zegt woord voerder E. Steneker. "De burge meester van Delft gaat alle perken te buiten om onder het motto anti- apartheidsbeleid een dergelijke bij eenkomst te weigeren. Wij vinden dit pure discriminatie. De conse quentie is dat Delft voortaan een groot aantal bedrijven buiten de deur moet houden". De gemeente, eigenaar van Prin senhof, bepaalt wie gebruik mag maken van het pand. De nieuwe no ta sluit uit dat bedrijven met vesti gingen in Zuid-Afrika in het muse um terecht kunnen. De pr-afdeling van Prinsenhof maakte de gemeen te vorige week attent op de reserve ring van Shell. Er is volgens Ste neker nog niet beslist waar de Shell- baas zijn feest nu viert. WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft in overleg met de Colom biaanse regering een plan gemaakt voor een lucht- en zeeblokkade rond het Latijnsamerkaanse land om een halt toe te roepen aan de drugsexport. Voor de kust van Colombia moet een vliegdekschip worden gestatio neerd vanwaar surveillance-vlieg tuigen kunnen opstijgen die al het in- en uitgaande verkeer over water en door de lucht in de gaten hou den. Het Amerikaanse leger zal geen vliegtuigen neerschieten, on derstreepte gisteren een hoge rege ringsfunctionaris bij de presentatie van het plan. Het gaat erom steun te verlenen aan de Colombiaanse re gering en de fuik voor de drugshan del nauwer te maken. Een nevenef fect van het plan is, zo erkende hij, dat de drugskartels in toenemende mate gebruik zullen maken van de routes over land. Het plan is goedgekeurd door mi nister van defensie Cheney en wordt nu bestudeerd door presi- Doden bij aanslag GI JON (AP) - Bij een aanslag in de Noordspaanse havenstad Gijon zijn vanmorgen twee leden van de para militaire Guardia Civil gedood. Nie mand heeft de verantwoordelijk heid opgeëist, maar een politie woordvoerder vermoedde dat de aanslag het werk was van de linkse terreurorganisatie Grapo. dent Bush. De uitvoering wordt mo gelijk vertraagd door de Ameri kaanse interventie in Panama, maar de VS rekenen erop dat het vlieg dekschip er ligt vóór de topconfe rentie over drugsbestrijding op 15 februari in Colombia, waaraan pre sident Bush deelneemt. Twee mille buit bij roofoverval Aarlanderveen ALPHEN AAN DEN RIJN - Vier mannen hebben vanochtend een overval gepleegd op het postagent schap in Aarlanderveen. Onder be dreiging van een pistool en na een klap in haar gezicht heeft de agent schaphoudster een bedrag van on geveer 2000 gulden moeten afstaan aan de overvallers. De vier waren niet gemaskerd en hadden allen een pet op. Direct na de overval zijn zij vertrokken in een auto die een half uur later is terug gevonden in Nieuwkoop. Uit onder zoek is gebleken dat de vluchtauto een dag eerder in datzelfde dorp is gestolen. Van de overvallers heeft de Alp- hense politie op dit moment geen enkel spoor. Bekend is slechts dat de vier mannen rond de twintig jaar oud zijn en in lengte variëren van 1.60 tot 1.80 meter. I óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missenl Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15 Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1