DE AMERIKAANSE DROOM STAAT IN ONZE SHOWROOM. [lÈHet Motorhuis Antillen hebben wind mee Scimitar herleeft in Frieslandhal AUTO-ALLERLEI HÉTAUTO-VERKOOP-CENTRUM VAN DE REGIO GM YOU'LL BE IMPRESSED. O BINNENLAND WILLEMSTAD (ANP) - De feest verlichting die in deze tijd van het jaar grote delen van Curagao een. sprookjesachtig aanzien geeft, zal ditmaal een maand langer blijven branden. Daar is alle reden voor. Na een in 1986 ingezette recessie die al le belangrijke sectoren van de eco nomie trof, heeft 1989 voor het eerst weer groei te zien gegeven. Het bru to nationaal produkt (bnp, alkle wat aan goederen en diensten wordt ge produceerd) nam voor het eerst na drie jaar weer toe, met 2,2 procent. Voor het volgend jaar wordt vol gens officiële kringen zelfs een groei van 5 procent van het bnp ver wacht. Vooral de Antilliaanse regering profiteerde van de economische op leving. Door de gestegen inkomsten kon het begrotingstekort sterk wor den teruggebracht. De financiële positie van Curasao blijft echter heel zorgelijk. De 'eilandelijke' in komsten, sedert het begin van de ja ren tachtig sterk afhankelijk van de belastingopbrengsten uit het off shore bankwezen, vertonen een sterk dalende lijn sedert de Vere nigde Staten in 1986 belangrijke de len van het toen bestaande belas tingverdrag met de Nederlandse Antillen opzegden. In 1985 noteerde Curasao nog een fors begrotingsoverschot. Dit sloeg echter een jaar later om in een groot tekort, toen de belastinginkomsten uit de off-shore (die tot dan toe jaar lijks ruim 400 miljoen gulden had den bedragen) kelderden. De vermindering van de inkom sten uit de off-shore is in de afgelo penjaren minder groot geweest dan gevreesd werd, toen het fiscaal ver drag met de VS werd gewijzigd. Maar de terugval in inkomsten is toch zo groot dat Curasao sedert 1986 met forse tekorten kampt. Dit jaar moest op de plaatselijke geld markt 90 miljoen gulden worden ge leend om het begrotingstekort te kunnen dekken. Voor volgend jaar wordt een tekort verwacht van 100 miljoen gulden. Het nu bijna afgelopen jaar gaf in alle belangrijke sectoren een solide toename van de activiteiten te zien. De bezettingsgraad van de hotels steeg fors, evenals de deviezenin- komsten, door een sterke toename van het toerisme. In de olieraffinage werd de produktie opgevoerd, het geen leidde tot grotere werkgele genheid. De Curagaose Dok Maatschappij, die sedert het begin van de jaren tachtig in totaal 100 miljoen verlies leed, boekte dit jaar een record winst van 14 miljoen gulden. De ha venactiviteiten namen toe, daar steeds meer landen in de regio ge bruikmaken van de doorvoer- en distributiemogelijkheden die Cura sao biedt. De activiteiten in de vrije zone groeiden met 39 procent. Als gevolg van de toegenomen economische activiteiten daalde volgens de overheid het werkloos heidscijfer naar ruim 26 procent. Tegelijk wordt van officiële zijde de noodklok geluid over het groot te kort aan geschoold kader. Als ge volg hiervan moest dit jaar een vrij groot aantal buitenlandse krachten worden aangetrokken, zowel door de overheid als het particuliere be drijfsleven. Afgemeten aan de miljoenenpro jecten die vanaf volgend jaar zullen worden opgezet, gaat Curasao wel uitstekende jaren tegemoet. Naast projecten die door de overheid zijn geëntameerd, staan ook diverse particuliere beleggers klaar om aan hun plannen gestalte te geven. Nog nooit tevoren stonden tegelijkertijd zoveel plannen in de startblokken, nooit eerder ging het om zulke grootse plannen. Het gaat vooral om toeristische projecten die verspreid over het he le eiland verrijzen: vanaf het noord westen tot het zuidoostelijke deel van het eiland. Het gaat onder meer om: het nieuwe Pen Resort hotel met 260 kamers, het Goza Enter tainment Center van 300 hotelka mers, het vijf-sterren Sonesta-hotel, het Blauwbaai Resort project, het Cadushi Cliffs project, het Cas Abao-plan, het San Nicholas Resorf project, het nieuw te bouwen win kelcentrum te Salina nabij Willem stad. Niet iedereen is optimistisch. De Stichting voor Werklozen heeft kort geleden een cursus opgezet om mensen voor te lichten die naar Ne derland willen emigreren. "De soci? ale verschillen zijn hier erg groot", zegt Fai Rodriguez, de voorzitter van de Stichting. Bank-directeur" Lionel Capriles is het met hem eens: "Nu het goed gaat met de economie, zullen wij de sociale ongelijkheid moeten opheffen. Het is nu tijd om alle aandacht te richten op de verbe tering van het lot van de sociaal zwakkeren". Tentoonstelling Autovisie '90 VW werkt samen met Trabant Sinds kort is er een kofferbak-zak te koop. Voor iedereen die ook de stoffe ring in de kofferruimte vlekkeloos wil houden lijkt het de ideale oplossing. De zak die door Bequ op de markt wordt gebracht past in iedere kofferbak en is eenvoudig met bijgeleverde haakjes te bevestigen. Door de dichtgewe- ven uitvoering wordt scheuren en doorlekken*voorkomen. De kofferruimte- zak is milieuvriendelijk en kan gereinigd worden en kan zodoende meerde re malen worden gebruikt. (foto pr) Volkswagen is gaan samenwerken met Trabant. Het staatsbedrijf IFA Kombinat en VW willen allereerst een nieuwe personenauto gaan pro duceren. Er is al een contract voor de levering van de 1.3 ltr motor voor de VW-modellen Polo en Golf. De motor zal ook de huidige tweetakt- motor in de Trabant gaan vervan gen. Ook de Wartburg, al voorzien van VW-technologie, wordt uitge rust met deze motor. Tót 1995 gaat het jaarlijks om de produktie van ruim 100.000 moto ren waarvoor een nieuwe fabriek in Karl Marxstadt in de DDR wordt gebouwd. Verder wil Volkswagen, die met zijn fabrieken in Wolfsburg op slechts 30 kilometer van de Oost- duitse grens is gevestigd, een geza menlijk bedrijf met IFA oprichten. Dat zal zich richten op de ontwikke ling, produktie en verkoop van nieuwe auto's, busjes en lichte be drijfswagens. De Scimitar heeft een Ford V6-motor van 2.9 ltr met een vermogen van 150 pk. (foto gpd) Eind '84 kwam er een eind aan de produktie van de in 20 jaar tijd le gendarisch geworden Scimitar. De ze Britse sportwagen uit de fabriek van Reliant Motor Company, had een voor de beginjaren '60 unieke carrosserie die geheel uit kunststof was geperst.1 Scimitar zijn debuut op de Londen- se autotentoonstelling in Earls Court. Met de kennis en de enginee ring van Aston Martin heeft de fa briek in Nottingham twee mooie re plica's gemaakt van de GTE en de GTC, de cabriolet-versie. De jaar- produktie is ongeveer 250 stuks. De hang naar die nostalgische pe riode heeft nu een aantal firma's met hulp van Japans kapitaal tot de hernieuwde produktie van de Sci mitar gebracht. (Het woord Scimi tar betekent 'kromzwaard' en dat is tevens de vorm van het logo op de auto). In april maakte de Middlebridge Door toedoen van de Friese auto liefhebber Geert van Hout, komt de Scimitar via zijn firma 'The Work shop' nu ook naar Nederland. Kort geleden was hij voor het eerst te be wonderen op de door bijna 30.000 mensen bezochte Friesche Auto-en Motorensalon in Leeuwarden. Van denkt rond april het eerste gestuurde exemplaar in Ne derland te krijgen, waardoor gega digden met deze 1 ton kostende au to kennis kunnen maken. De Scimitar heeft een Ford V6- ïotor van 2.9 ltr met een vermogen an 150 pk. De prestaties zijn: in 9 sec naar 100 km/u, een top van 225 km/u en een gemiddeld verbruik van 1:10,5. Om de lichtmetalen velg en zitten 195/65 15 VR banden, hij heeft een roestvrij stalen uitlaat en elektrisch bediende ramen en spie gels. De kleur en de inrichting van de Scimitar wordt uitgevoerd in overleg met de klant. MICHELIN heeft een vierjaargetij den-band de SP All Season ontwik keld. De band heeft wel het karak ter van een winterhand, maar dan met het accent op nat wegdek. Het profiel en een soepele samenstel ling van het rubber moeten de kwa liteit het hele jaar door garanderen. In de meest gangbare maten tussen 135R13S en 185/70R14T is de SP te koop. Jaguar is gestart met de produktie van de bijna f 2 miljoen kostende XJ220. Een aparte afdeling Jaguar Sport zal per dag slechts 1 exemplaar van deze bijzondere sportauto produceren. Gegadigden kunnen bij de im porteur na een aanbetaling van drie ton inschrijven op de levering van een XJ220, die in 1992 zal beginnen. De 24-kleps racesport motor van 3.5 ltr le vert 500 pk en haalt meer dan 320 km/u. De dubbelturbo V6 'blaast' de slechts 1350 kilo wegende Jaguar in 4 seconden naar 100 km/u. (foto gpdj Ton Roks, initiator van de ten toonstelling Autovisie '90 in het Autotron in Rosmalen, heeft dit maal een heel uiteenlopende col lectie bijeen weten te brengen. Waren het vorig jaar tal van varia ties op het thema Porsche, dit maal zijn talrijke merken verte genwoordigd. Veel komt er uit Italië, het land bij uitstek om fraai race-spul tegen te komen. Neem 'de walvis' uit 1941, een gestroom lijnde wedstrijdauto op basis van de Alfa Romeo 8C 2900 B. Ook een alleraardigst model is 'de zilveren valk'. Een echt mo dern stuk racegeweld met Merce des-Benz V8 motoriek uit de SL- serie. Hij wordt door een aparte firma gebouwd en men noemt de bolide wel het Duitse antwoord op de Cobra. Van Alfa Romeo, het racemerk met de meeste historie, staan in het Autotron heel verfijnde exemplaren. We noemen een aan tal van de fraaiste creaties: de Al fa Tipo 159, de TZ1, de GTA, de Disco Volante en van recente da tum de Alfa Romeo SZ. Frankrijk valt op met de tegen stelling tussen een monstrueuze Michelin banden-testauto en de blikkerige eerste studie van de 'lelijke eend'. Zo is ook het ver schil tussen de Trabant uit Oost- Duitsland en BMW Z1 in werke lijkheid te zien. Toch hebben die twee een overeenkomst, de car rosserie is van kunststof ge maakt. En zo geeft Autovisie '90 een overzichtelijke kijk op de GEZINSAUTO bij de Belgen is de Mitsubishi Galant geworden. Een jury van 50 gezinnen en 20 autojour nalisten bepaalt volgens een aantal normen welke auto in België het best is toegerust om een doorsnee- familie veilig en comfortabel te ver voeren. Deze verkiezing vindt nu voor het derde jaar plaats, in '88 werd het de Peugeot 405 en in '87 de VW Jetta. veelheid van auto-typen, door ze in te delen naar een eigen thema. Van 'opgekietelde' brave door snee auto's tot 4WD's met tank achtige aspiraties. Naast dit automobiele heerlijks kunnen de bezoekers nog terecht in het Huis van de Toekomst. Daar wordt een indruk gegeven van het leven over 10 jaar en later. Er is verder een auto te winnen door een wedstrijdformulier in te vullen. De zwarte Citroën AX GT is de hoofdprijs voor de antwoor den op de vragen die over Autovi sie '90 gaan. Deze actuele en tevens histori sche expositie duurt nog tot en met zondag 7 januari. Openings tijden: 11 tot 17 uur. Entree 10,-, voor kinderen tot twaalf jaar ƒ7,50. De spectaculair uitziende Alfa Romeo 8C 2900 B Coupé Le Mans, voor het eerste uit hetfabriéksmuseum. (foto gpd) Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313 OPEL ISUZU CHEVROLET PONTIAC OLDSMOBILE BUICK CADILLAC ^mm U moet vandaag of morgen even flink wat tijd uittrekken om naar onze showroom te komen. Waarom? Omdat de auto waarin u altijd al had wil len rijden, bij ons voor u klaarstaat voor een proefzit en -rit die langer zal duren dan het gebruike lijke halfuurtje. Het wordt een meeting die een snipper- middag meer dan waard is. Laten we betreft wegslepen, hotelkosten en ver vangende auto. Deze exclusieve service kunnen we u ga randeren, omdat een Chevrolet bijna onver woestbaar is. Voor f 52.200,- krijgt u een 3.1 i V6-motor in een Corsica waar echt alles op zit, inclu sief airconditioning en automatische transmissie. Liever sportiever? De Chevrolet eens beginnen met de Chevrolet Corsica. Wat krijgt u voor de zeer konkurrerende prijs van f 35.900,-? U krijgt een viercilinder 2.2 -liter-injektie- motor, die aan de strengste milieu- eisen voldoet. U krijgt stuur bekrachtiging. U krijgt een op Euro pese wegen afge- Beretta biedt u vanaf f38.900,- exact hetzelfde, maar dan, zoals u ziet, in een strakker jasje: sportvering met stabilisator, rallyvelgen, getint glas en fraaie be- schermstrips. Nog één ding. U moet weten dat onze voorraad geli miteerd is. Expres. Want 'Chevy' rij den moet natuur- stemde wielophanging. U krijgt brede banden. U krijgt een radiocassetterecorder plus spea kers. U krijgt kuipstoelen. U krijgt een 24-uurs break-down service, 365 dagen lang, door heel Europa, die u uit de brand helpt voor wat lijk wel iets bijzonders blijven. Zo was het vroeger. Zo is het nu. Zo zal het altijd blijven. Reach out for the stars!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18