Zelf verse melk tappen in winkel De kunst van de welbespraaktheid Sierpotten en Romeinse kaarsen verdringen rotjes en donderslagen Inzamelacties voedselpakketten Roemenië komen vlot op gang Initiatief Wassenaarse leverancier Menken van Grieken Twee Leidenaars naar wereldkampioenschap debatteren DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 Vanaf vanochtend acht uur was het druk aan de toonbank in de winkels waar vuurwerk wordt verkocht. In Lei den wordt vanavond een grote toeloop verwacht (foto Henk Bouwman) Verkoop van vuurwerk vandaag van start LEIDEN - In de meeste gemeenten is vanochtend de verkoop van vuur werk begonnen. Naar verwachting gaat er dit jaar voor zo'n 35 miljoen gulden de lucht in, enkele miljoe nen meer dan vorig jaar. In sommi ge gemeenten, waaronder Katwijk en Alphen aan den Rijn, gaat de ver koop pas morgen van start. De Leidsé vuurwerkhandelaar Wout Bergers heeft vanaf vanoch tend acht uur zijn handen vol aan de vuurwerkhandel. Met extra perso neel tracht hij de grote toeloop te verwerken. Maar vanavond - koop avond in Leiden - wordt het pas echt druk, is de ervaring. De laatste jaren, zegt Bergers, wordt er steeds meer siervuurwerk en steeds minder knalvuurwerk verkocht. "Zo'n tachtig procent is siervuurwerk. En er wordt steeds meer geld voor uitgegeven. Een pakket van vijftig gulden is nu heel normaal". Sierpotten, pijlen en Romeinse kaarsen zijn dit jaar populair, weet voorzitter W. Broekhoff van de Fe deratie Vuurwerk Nederland. Die trend is mede in gang gezet omdat het aanbod van knalwerk door de politieke problemen in China min der is dan andere jaren. Dat heeft er volgens de politie ook toe geleid dat er veel minder illegaal knalwerk in omloop is. derdorpse jeugd die met oudejaar een paar knallers af wil laten gaan, moet daarvoor een tocht naar Lei den of andere gemeenten onderne men. In het hele dorp is geen enkele vergunning voor de legale verkoop van vuurwerk afgegeven. Stoer De HALT-bureaus die worden inge schakeld wanneer jongeren illegaal vuurwerk verkopen, hebben het tot nu toe tamelijk rustig. Het bureau in Leiden verwacht dit jaar zo'n 150 klanten. Het aantal vuurwerkongevallen is de afgelopen jaren gedaald. Voor 1984 vielen er ieder jaar nog 1600 tot 2000 gewonden, vorig jaar waren er rond de jaarwisseling ongeveer 400 gewonden. Sinds 1984 voeren SIRE en de Stichting Consument en Vei ligheid vuurwerkcampagnes. De campagne van dit jaar, getiteld 'je bent een rund als je met vuurwerk stunt', is nog cynischer dan die van voorgaande jaren. Op posters staan een kunsthand, -oog of -oor, met, daarbij de woorden 'als je een hand (oog/oor) verknalt, ga je toch ge woon een nieuwe halen'. De campagne van dit jaar is har der omdat deze op de oudere jonge ren van 15/16 jaar is gericht, ver klaart Cees Meyer van Consument en Veiligheid. „Onder hen zitten ook de meeste brokkenpiloten, die ernstige vuurwerkletsels veroorza ken. Wil je die groep bereiken, dan moet je ze in hun eigen taal duide lijk maken dat vuurwerk afsteken niet erg is, maar dat je een 'watje' bent als je nu nog een ongeluk met vuurwerk krijgt, of denkt dat het stoer is om strijkers in de hand af te steken." Volgens de organisatie hebben de acties, samen met de verbeterde, wetgeving en de scherpere contro le, ertoe geleid dat het aantal ernsti ge vuurwerkletsels de laatste jaren niet is toegenomen, ondanks de stij ging van de verkoop van vuurwerk. WASSEN AAR/VOORHOUT De Wassenaarse zuivelleve- rancier Menken van Grieken introduceert een nieuw zelfta- psysteem voor verse melk. Acht supermarkten - waaronder de Dagmarkt in Voorhout - krijgen de primeur voor Neder land. In eerste instantie gaat het om een proef van drie maanden. Half volgende maand wordt de tap- automaat officieel in gebruik geno men. Dat gebeurt bij het koopcen trum Den Toom in Rotterdam. Ver der komen de apparaten te staan bij de Dagmarkt in Voorhout en super markten in Maassluis, Maarssen- broek, IJsselstein, Monster, Loos duinen en Zwijndrecht. Directeur H.J. van Grieken ver telde vanmorgen dat het de bedoe ling is om de consument zo vers mo gelijke melk ,te leveren. Elke dag worden de automaten gevuld met verse melk. In principe is het moge lijk binnen enkele uren melk te le veren nadat die via de koe bij de melkfabriek is terechtgekomen om voor consumptie geschikt te wor den gemaakt. Volgens Van Grieken waardeert de klant verse melk. Het buiten land, waar de melkautomaat al wordt gebruikt, heeft aangetoond dat één op de vijf consumenten voor de zelftapmelk kiest. Als de Neder lander hetzelfde gedrag vertoont, dan is het systeem haalbaar, aldus Van Grieken. Bovendien, zegt hij, bieden we de klant de keus: hij kan kiezen tussen een pak of een fles. Het is niet de bedoeling, zegt Van Grieken, dat het pak melk uiteinde lijk uit de supermarkt verdwijnt en de fles daarvoor in de plaats komt. De zuivelleverancier, die zegt ook om het milieu te denken, hoopt ech ter dat de omzet van pakken melk niet terugloopt, maar dat juist de verse melk de consumptie stimu leert. De produktie van pakken melk wordt in elk geval niet terug gebracht. De melkautomaat valt of staat bij de vraag of de klant het zelf tappen leuk vindt. Zelf tappen bete kent ook zelf de fles schoonmaken en niet vergeten de fles mee te ne men als men naar de supermarkt gaat. Plaatsvervangend bedrijfsleider Van Berge Henegouwen van de Dagmarkt in Voorhout zegt dat het voordeel van het zelftapsysteem ei genlijk uit de praktijk moet blijken. Vooral in het begin, denkt hij, zal de automaat nogal wat extra werk op leveren in de vorm van de klant voorlichten en dergelijke. Die con sument, voorspelt hij, stelt de verse melk wel op prijs want er wordt met regelmaat naar gevraagd. Daarom doet de Dagmarkt graag aan de proefperiode mee. Van Berge Henegouwen zegt te verwachten dat met de komst van de verse melk de omzet van de pak ken melk wat terug zal lopen, hoe wel ook hij hoopt dat het tot een ex tra omzet zal leiden. De klant moet er echter wel rekening mee houden dat verse melk wat duurder zal zijn dan een pak die zo voor het meene men staat. De bedrijfsleider schat liter verse melk een cent of l^ZtMen i vijf duurder zal zijn. De Leiderdorpse winkelier J.P. van der Meer bezig met het kant-en-klaar de dozen: "De verkoop van de standaard-pakketten loopt trein". (foto i OUDEREN-EDUCATIE - - In Kasteel Oud-Poelgeest in Oegst- geest wordt op 8 en 9 februari een conferentie gehouden over oude ren-educatie. Onder deze vorm van educatie worden allerlei nieuwe ac tiviteiten verstaan op het gebied van werk, informatie en ontspan ning voor ouderen. De conferentie is bedoeld voor onder anderen ou deren-organisaties, beleidsmakers bij overheid, bedrijven en instellin gen en ouderen zelf. REGIO - De voedsel-inzamelacties voor Roemenië in deze regio lopen als een trein. In Alphen aan den Rijn bij voorbeeld zijn tijdens de eerste dag van de actie al ongeveer 200voedselpakketten ingeleverd. Bij het afdelingsgebouw van het Rode Kruis in Leiden waren van ochtend 80 dozen binnen. De orga nisatie daar verwacht dat dit er van daag en morgen nog aanmerkelijk meer zullen worden, gezien ook het enorme aantal telefoontjes van mensen die nadere inlichtingen wil den over de inhoud van de pakket ten. Om het de gulle gevers wat ge makkelijker te maken, heeft onder meer het Rode Kruis in Leiden en kele 'dependances' geopend. Behal ve bij het afdelingsgebouw aan de Apollolaan in Leiden, kunnen men sen hun pakketten ook inleveren bij het Rode Kruis-gebouw aan de Kerkstraat in Oude Wetering, het af delingsgebouw aan de Rhijngees- terstraatweg iri Oegstgeest, en aan de Voorstraat 59, de Clusiusweg 56 en de Lindenhofstraat 5 in Noord- wijk. De meeste punten zijn van- DEN HAAG (ANP) - Siervuur werk is mooi maar ook vaak gif tig. Volgens de Koninklijke Ne derlandse Chemische Vereni ging (KNCV) bevat dit vuur werk vaak schadelijke barium- of cadmiuraverbindingen. In één stuk siervuurwerk kan 20 gram bariumnitraat zijn ver werkt, dat deels in de lucht te recht komt. De officiële toege stane maximale concentratie van deze stof in de lucht, de zo genoemde MAC-waarde, be draagt 0,5 milligram per kubie ke meter. Vuurwerk bestaat uit pyro- technische mengsels, ofwel sas sen genoemd^Zij bevatten oxi datiemiddelen, zoals nitraten, Siervuurwerk is mooi maar giftig chloriden en peroxiden, en re ductiemiddelen, zoals metaal poeders, koolstof en silicium. Na ontsteking geven deze stof fen, een explosie of een zich langzaam voortplantende ont ploffing. Een van de oudste en meest bekende sassen is zwart bus kruit. Dit is een mengsel van ka liumnitraat, koolstof en zwavel. Zwart buskruit wordt gebruikt voor het knaleffect in rotjes. voor de voorstuwing van vuur pijlen en als reactieve stof in lonten. Door deze stof te mengen met metaalpoeders,, verkrijgt men lichteffecten. Strontium geeft na de chemische reactie rood licht. Barium kleurt de lucht groen. Natrium zorgt voor een gele kleur en koper laat een blauw spoor achter. De gassen die bij dit proces in de lucht vrijkomen, kunnen bij kleinere of grotere concentra ties in de lucht - dat is afhanke lijk van de soort metaal - scha delijk zijn voor de gezondheid wanneer men een te grote hoe veelheid van de stof inademt. daag en morgen geopend tot 17.00 De extra inzamelpunten zijn in al le haast opengesteld, zo legt J.W. Vink van het Leidse Rode Kruis uit. "Dat is het enige minpuntje in de or ganisatie: het landelijke Rode Kruis had aanvankelijk alleen de belang rijkste afdelingskantoren aangewe zen als inzameladres. Je kunt men sen echter niet vragen, denk ik, om vele kilometers met hun voedsel pakketten te rijden". Geen kleding Vink is overigens heel tevreden over de voortgang van de actie. "Vandaag zwelt de stroom echt aan". De medewerkers van het Leidse Rode Kruis hebben sinds het begin van de actie een enorm aantal telefoontjes gekregen. "Voornamelijk van mensen die wil len weten wat er precies in het pak ket moet, en of ze er iets extra's in mogen doen; een pak koffie of thee bijvoorbeeld. Nou, dat mag altijd natuurlijk". "Wat we iedereen wel op het hart drukken is om géén kleding mee te geven. Daar is absoluut geen ruimte voor bij het transport. Het is ook niet een van de zaken waar nu het meeste behoefte aan is. De kleding die we binnenkrijgen, houden we apart. Die gaat naar een ander goed doel". In enkele plaatsen zijn winkeliers begonnen met de verkoop van voedselpakketten. Deze worden in het bijzijn van de klant ingepakt, die ze vervolgens kan afleveren bij het dichtstbijzijnde inzamelpunt. Eén van die winkeliers is J.P. van der Meer uit Leiderdorp. Hij is de verkoop begonnen na een initiatief van de Leiderdorpse inzamelaar Ch. Keijser. Volgens Van der Meer, die de voedelpakketten aanbiedt van 18,40 gulden, loopt de actie als een trein. In Alphen is een speciale afhaal- dienst in het leven geroepen voor mensen die niet in staat zijn de do zen zelf af te leveren, tel. 01720- 72113. Ook in Leiden kunnen men sen eventueel een beroep doen op het Rode Kruis: tel. 071-313705. De reacties van de schenkers zijn volgens directeur Vink vaak hart verwarmend. "Mensen stoppen brieven of kaarten in hun pakket om de Roemeniërs een hart onder de riem te steken. En één vrouw wil de er heel graag een vredeswens bij doen, maar ze kende geen Duits - een taal die de meeste Roemeniërs volgens haar wel meester zijn. Die hebben wij dus maar vertaald voor haar". Radio West steeds beter beluisterd REGIO De regionale radio-om roep Radio West wordt door steeds meer inwoners van het noordelijk deel van Zuid-Holland beluisterd. Meer dan de helft van de inwoners luistert elke week een of meer keren naar de omroep. Een jaar geleden mocht nog slechts eenderde van de bevolking tot de vaste luisteraars van Radio West worden gerekend. Een en ander blijkt uit een onder zoek naar luistergedrag en luister- bereik dat in opdracht van Radio West onder ruim 500 luisteraars is uitgevoerd. De 55 procent van de in woners die geregeld naar de regio nale omroep luistert, stemt gemid deld vier dagen per week de radio op Radio West af. De populairste programma's zijn 'Maatwerk', re gionale nieuwsuitzendingen en de sportverslagen. Ginjaar pas in maart verhoord over gifdmnp Zegersloot ALPHEN AAN DEN RIJN - Oud minister Ginjaar (milieu) wordt pas 15 maart door de rechter-commissa- ris verhoord over de Alphense gifaf faire. Oorspronkelijk stond het ver hoor komende maand gepland, maar op verzoek van de officier van justitie, die niet eerder tijd heeft, is dat uitgesteld. Het verhoor van de oud-minister geschiedt op verzoek van de advocate van de vroegere af- valtransporteur Kemp uit Hazers- woude, die beweert dat de minister destijds toestemming voor bepaal de stortingen heeft gegeven. Gin jaar heeft zelf al in de pers verklaard daarvan niets af te weten. Kemp wordt ervan beschuldigd duizenden vaten gif in de Coupépol der te hebben gedumpt. Vandaag worden wel twee ex-chauffeurs van zijn afvaltransportbedrijf gehoord, alsmede drie (voormalige) werkne mers van het chemie-concern Billi- ton. Dat gebeurt in beslotenheid. De verhoren worden alle gehouden in het kader van het gerechtelijk vooronderzoek tegen Kemp. Het uitstel van het verhoor van Ginjaar betekent dat ook de rechts zaak tegen Kemp weer naar later da tum wordt geschoven. De Alphense gemeenteraad heeft zich al eerder verontwaardigd uitgelaten over de tijd die inmiddels is verstreken. Rond 15 maart is het twee jaar gele den dat de gifdumping in de oude Coupépolder, thans recreatiegebied Zegersloot, bekend werd. Op bevel van de gemeenteraad trekt een zwa re delegatie komende maand naar Den Haag om op duidelijkheid en een spoedige afwikkeling aan te dringen. LEIDEN Van debatteren heeft de Nederlander geen kaas gegeten. De welbespraaktheid blijft vaak beperkt tot wat bin nensmonds gemompel. Hoog tijd dus dat daar eens wat aan gebeurt. Debat-liefhebber Pe-.. ter van der Geer, mede-oprich ter van Holland Debate, een stichting die de kunst van de batteren bevordert, wil van die mompelende Nederlander ie mand maken die zijn mondje kan roeren. door Jan Westerlaken Samen met Pieter Klein Beernink, de oprichter van de debatteerclub Pendulum, is Pe ter van der Geer naar Glasgow (Schotland) vertrokken om mee te doen aan de wereldkam pioenschappen debatteren. Voor het eerst in de geschiede nis nemen twee Nederlanders hieraan deel. In de Schotse hoofdstad nemen de Nederlan ders - verbonden aan de Leidse universiteit - het op tegen uni versiteitsteams uit alle delen van de wereld. De debatten, die tot en met 4 januari duren, wor den in de traditie van de Britse parlementaire stijl gehouden: om de beurt pro en contra speeches van zeven minuten. Nederland is arm aan goede sprekers. Of het zou Hans van Mierlo (Kamerlid van D66) moeten zijn, peinst Peter. Veel verder komt hij niet. Dat zegt wel iets over de Nederlander in het algemeen. Welsprekendheid ontbreekt. De reden hiervan, zo vermoedt Van der Geer, is dat de Nederlander over het alge meen wat in zichzelf is gekeerd. Hij uit zich niet zo gemakkelijk. Debatteren kun je pas als je weet waarover je praat en ie mand begrijpt wat je bedoelt. Flauwe voorbeelden horen daar niet bij. Maar ook je hele heb ben en houden in de strijd gooi en is niet de juiste manier om het onderwijs. Spreekvaardig heid is een onderdeel dat prak tisch op geen enkel lesrooster voorkomt. Peter: "Als mensen worden gedwongen hun woord je te doen, ja, dan wordt het een deel van hen. Staat er iemand voor de klas die zelf belabberd spreekt, dan is het ook moeilijk om het anderen te leren. Merk waardig is het wel als je op je 28ste goed moet leren spreken. Ik vind slechte spreekvaardig heid een weerspiegeling van slecht denken". Het gebeurt niet zelden dat mensen zich door bluf en bruta liteit laten overdonderen. Pie ter beaamt dat. Zegt dat bruta len vaak de halve wereld heb ben. Met hun gebaren proberen ze te imponeren, maar inhoude lijk hebben ze niets te vertellen. Daar moet je tegenin durven gaan, zegt hij. "Je moet door die bluf heen prikken". Humor Bij het debatteren draait het ei genlijk om drie dingen: luiste ren, denken en spreken. Maar uiteindelijk gaat het toch alle maal om de argumenten en de presentatie. Kijken of er werk achter die argumenten zit. Snel denken speelt daarin en rol. Het argumenteren is vooral in Ame rika heel sterk ontwikkeld. De Amerikaan braakt wel 300 woorden in een minuut uit. Hu mor wordt gewaardeerd en bluf kan ook nog wel. Maar persoon lijke aanvallen, stelt Pieter, moeten achterwege blijven. Daar scoor je negatief mee. Wat het wereldkampioenschap de batteren in Glasgow betreft: snel spreken is er niet bij, wel duidelijk. De toehoorders moe ten alles kunnen volgen. Bluffers zullen in Glasgow in de minderheid zijn. Overigens, Peter is niet zo bang voor hen. "Wij laten ons niet inpalmen, daar zijn we nuchter genoeg voor. Wat bluf is?" Even wordt het stil. Dan: "Dat is de waar heid overdrijven. Je zegt meer dan je waar kunt maken". Gladde babbel Debatteren is niet hetzelfde als een gladde babbel. Met mooie woorden je tegenstrever naar de kroon steken. Is dat vies? "Ach", merkt Pieter Klein Beernink op, "als je op die ma nier een debat wint, heb je met een slechte jury te maken. In een spelletje hoort dat erbij. Maar als iemand in werkelijk heid op oneerlijke manier iets probeert te winnen, ja, dan is dat vies". In het buitenland worden competities in het debatteren afgewerkt. Personeel van En gelse banken probeert elkaar de loef af te steken en op Ameri kaanse universiteiten wordt de batteren als een vorm van sport gezien. Tijd voor een borrel of een grap is er niet. Het gaat puur om de winst. Voor het eerst gaan jonge Ne derlandse academici elkaar vol gend jaar verbaal te lijf. De in teresse voor de kunst van debat teren neemt toe. Inmiddels is een cursus van zeven lessen in elkaar gedraaid met de grond beginselen van welbespraakt heid. De angst om in debat te gaan wordt daarin weggeno men. Debatteren is een kwestie van doen. Al doende leert men. Debatteren is er in verschil lende vormen. Pieter Klein Beernink vertelt dat de vorm die in Cambridge wordt gehan teerd als de meest populaire wordt gezien. In het Cambrid- gedebat gaan de kemphanen di rect voor de leeuwen. Een zaal vol publiek fungeert daarbij als jury- Vooralsnog kiest Pieter voor de vorm waarin een jury bepaalt wiens argumenten het meest steekhoudend zijn. Bedrijf Terug naar het doel van Holland Debate. Peter vat het in één zin samen: de kunst van het debat teren bevorderen. De stichting i Peter van der Geer: "Bluf is de waarheid overdrijven. Je zegt i ziet hij als een bedrijf dat wed strijden organiseert en niet als een club die zelf constant aan het debatteren is. Het geven van voorlichting staat daarbij hoog in het vaandel. Niet alleen in Leiden, maar landelijk. Op het programma staat tevens trai ning voor bedrijven die onder ling wedstrijden in debatteren willen houden. Al eerder is het opgemerkt: de Nederlander komt slecht uit zijn woorden. Het verwijtende vingertje gaat in de richting van

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13