Voorschoten wil forse verhoging belastingen 'Woningbouwvereniging en gemeente in de fout gegaan' Veel hardrijders op pas geasfalteerde Herenweg =3 mstmrnsssm Enquête over voorzieningen voor ouderen in Voorschoten CORRESPONDENTEN (m/v) DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 Bezuinigingsplan moet vier ton opleveren VOORSCHOTEN - B en W in Voorschoten willen in de jaren 1991 tot en met 1993 ongeveer vier ton bezuini gen. Door verhoging van be lastingen willen B en W het meeste geld binnenhalen. De rioolrechten en de hon debelasting kunnen met tien procent omhoog. Samen met een verhogen van de on- roerend-goed belasting moet dit 150.000 gulden ex tra inkomsten opleveren. Dit blijkt uit een voorstel dat op 16 januari tijdens een ge combineerde commissiever gadering wordt behandeld. Uit de notitie wordt duidelijk dat het college verder vooral wil bezui nigen op personeelskosten, uitga ven voor openbare werken, onder wijs en welzijn. Hierdoor zou elk jaar een ton vrijkomen voor nieuw beleid. B en W willen uiterlijk in 1993 een bedrag van 60.000 gulden structu reel bezuinigen op personeelskos ten. In de notitie geeft het college weinig ruimte i gulden besparen. Dit moet lukken door te werken met een minimum aantal vaste krachten en door in drukke tijden gebruik te blijven maken van 'los personeel', zoals va kantiewerkers. Nu werken onge veer 35 mensen in vaste dienst. Ver der hoopt het college geld te bespa ren door het terugdringen van de onderhoudskosten van het totale groen. De onderwijkosten zouden 30.000 aantal gemeente-ambtenaren terug gulden omlaag kunnen door onder te brengen. Dat zou alleen kunnen wanneer taken en werkzaamheden worden afgestoten. Het college denkt het bedrag van 60.000 gulden alleen te kunnen halen door natuur lijk verloop of deeltijdarbeid, waar bij volledige functies niet geheel worden opgevuld. Ook bij de post openbare werken wil het college in driejaar tijd 60.000 VOORSCHOTEN - Het Voorscho- geven. Voortaan zal de commissie tense college van B en W wil een en- ook advies uitbrengen over de op- quête houden onder de oudere be- name van ouderen in verpleegte- woners van Voorschoten waaruit huizen. De gemeente gaat bekijken blijkt welke ouderenvoorzieningen of de commissie ook de leiding kan Daarvoor stelt het colle- krijgen over andere ouderenvoor- te bezuinigen op de onder houdskosten van schoolgebouwen en gymnastieklokalen. Verder vindt het college een discussie noodzakelijk over de Schoolbege leidingsdienst, de conciërge in het scholencomplex Noord-Hofland, het project muzikale vorming en de sportleerkrachten. B en W zijn nog in discussie met de schoolbesturen over deze punten. Op de post welzijn wil het college 100.000 gulden bezuinigen. Dat kan gebeuren door het gezamenlijk ge bruik van accommodaties, zelf werkzaamheid en sanering van ou de gebouwtjes. Ook denken B en W aan bezuinigingen op instellingen die worden genoemd in het wel- zijnsplan. In de notitie worden spe cifiek de basisgezondheidsdienst, de streekmuziekschool en de Stich ting Vrije Academie Vlietstreek j Auto vernield na botsing op Rijksstraatweg WASSENAAR - Bij een aanrijding op de Rijksstraatweg in Wassenaar ter hoogte van de kruising met de Rozenweg raakte een personenauto totaal vernield. De 32-jarige be stuurder uit Leiden die uit de rich ting Leiden naar Den Haag reed, remde af voor een verkeerslicht dat van groen op oranje sprong. De 22- jarige Haagse vrachtwagenchauf feur die achter de personenwagen reed, kon door het grote gewicht van de wagen niet meer stoppen en botste achter op de auto. De perso nenauto sloeg door de klap over de kop. Bij de aanrijding raakte geen van beide bestuurders gewond. Conclusie Voorschotens onderzoeksrapport Twee inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP - Vermoedelijk de zelfde daders hebben gisteravond twee inbraken gepleegd in Leider dorp. De eerste inbraak was aan de Loevestein. Daar klommen de in brekers via een regenpijp op het balkon van de eerste etage waar een raam openstond. Terwijl de bewo ners beneden televisie keken, na men de daders sieraden mee. De tweede inbraak was aan de Beekestein, waar de daders een #raam aan de achterzijde forceerden. Ook hier namen de inbrekers siera den mee. VOORSCHOTEN - De gemeente ge 5000 gulden beschikbaar. zieningen zoals de dagopvang, Dat blijkt uit de Nota Welzijn Ou- maaltijdverstrekking en dagverzor- deren 2. Verder wil het college het ging. Zo proberen B en W een slui- aantal uren van een functionaris die tend systeem te maken waar alle ou- zich bezighoudt met het ouderenbe- derenvoorzieningen onder vallen, leid in Voorschoten uitbreiden van De gemeente wil hiervoor in 1990 20 naar 40 uur per week. Hiervoor een subsidie geven van 10.000 gul- wil de gemeente volgend jaar 38.000 den. gulden uittrekken. De gemeente gaat in samenwer- B en W zijn van plan volgend jaar king met Provinciaal Bestuur van een informatiemarkt voor ouderen Zuid-Holland bekijken of het moge- organiseren waar mensen informa- "lijk is een verpleeghuis te bouwen in Voorschoten. Nu is er geen ver pleeghuis in het dorp en is men hiervoor aangewezen op het ver pleeghuis 'Prinsenhof in Den Haag en 'Zuijdtwijck' en 'Leythenrode' in Leiden. In de gemeenteraadsvergadering 10 januari 1990 zal de raad de noemd. Op sport kan 25.000 gulden Voorschoten en de Algemene Wo- ngbouwvereniging Voorschoten i de woningen. Een r WD W.J. Valkenburg (CDA), benadruk- ring en hogere huren voor modaties van verenigingen. In juni was er nog sprake van een bezuinigingsbedrag van vijf tot zes ton in drie jaar tijd. In de raadscom- accom- hebben fouten gemaakt bij de pla nen voor de bouw van 25 woning wetwoningen bij de Voorschotense Sixlaan. Beide partijen voelden zich niet verantwoordelijk i algemene zaken is toen over bereiken van de juiste doelgroep, dit plan gesproken. D66 boycotte deze bezuiningsvergadering, omdat die niet openbaar was. tie kunnen krijgen over huisves ting, bejaardenzorg, maaltijdvoor ziening, bejaardenalarmering en wijkverpleging. Het college wil de indicatiecom missie die nu alleen adviseert over de opname van bejaarden i gingstehuizen i bevoegdheden Nota Welzijn Ouderen 2 bespreken. Kinderbingo Voor kinderen van 6 tot 15 jaar organi- nroiect seert het Warmondse buurtcentrum Het p Meerpunt (Herenweg 45) 29 decerT een kinderbingo. De middag begint 14.00 uur. uit de laagste inkomens klassen. Daardoor zijn de woningen veel te duur uitgevallen. Dat con cludeert de commissie van Onder zoek Bouwplan Boschgeest in het rapport dat in opdracht van de ge meenteraad is gemaakt. De raad ging op 27 juni akkoord met een verlaging met 60.000 gul den van de grondkosten voor het m 25 woningwetwoningen in de Sixlaan in de wijk Boschgeest. De Algemene Woningbouwvereni ging Voorschoten was belast met de hieraan de voorwaarde verbonden dat er een onderzoek zou komen naar de gang van zaken rond het project. In de commissie heeft een lid van elkë fractie zitting genomen. Alle betrokkenen zijn gehoord. De raad verlangde een onderzoek omdat de huren van de woningen binnen korte tijd uit de pan waren gerezen. De woningen zijn hierdoor niet langer bestemd voor de laagste inkomensgroepen waarvoor ze aan vankelijk waren bedoeld. De ge meente verlangde een gemiddelde CDA heeft te gistermiddag tijde pers conferentie nog eens dat de onder zoekscommissie in haar rapport geen enkele wethouder of ambte naar onderuit heeft willen halen. In het rapport worden dan ook geen namen genoemd, maar wordt het proces stap voor stap doorgenomen en blijkt dat de ene fout de andere uitlokte. Te duur Uit het rapport wordt duidelijk dat het al vanaf het begin af aan ver keerd ging,- omdat de gemeente huur van rond de 400 gulden. Een de Algemene Woningbouwvereni- jaar later kwam de huur uit op 581 gulden. Nadat de raad akkoord ging met de verlaging van de grondkos ten wordt de huur geraamd op 575 gulden. De voorzitter Ondernemers niet gelukkig met versmalling doorgaande route Warmond WARMOND - De reconstructie van de doorgaande route door War mond is pas over enkele maanden voltooid, maar nu is er van verschil lende kanten al kritiek. Buiten de bebouwde kom wordt op het Oost einde veel te hard gereden en onder nemers op het Warmondse indus trieterrein Veerpolder zijn niet ge- lukig met de versmalling van de He renweg tot 2.80 meter per rijbaan. Enige weken geleden vonden op het Oosteinde - het gedeelte van de doorgaande route buiten de be bouwde kom richting rijksweg 44 - in korte tijd vijf ongelukken plaats. Door het gladde wegdek (vorst) en de hogere snelheden vlogen ëilandstraat zijn gesneuveld, omdat ze niet meer waren te handhaven". Binnen de bebouwde kom is de rijbaanbreedte teruggebracht tot 2.80 meter en dat blijken veel onder nemers in het industrieterrein Veer polder lastig te vinden. Een woord voerder van het bedrijf Dekker Hout zegt met zijn luxe auto last te hebben van de breedte van de weg, maar is over het algemeen toch po sitief over de maatregelen van de gemeente: "Wij hebben er weinig problemen mee, omdat wij met on ze dieselvrachtwagens altijd rustig door het dorp rijden. Bovendien moeten ze eerst warm draaien". "Tot op heden heb ik geen klach- schillende automobilisten uit de ten gehoord van chauffeurs". Raadslid A.G.M. van Progressief Warmond (PW) ziet zijn voorspellingen hiermee beves tigd. Zijn partij ageerde in de ge meenteraad steeds tegen asfaltering van de weg omdat daarmee veel te hoge snelheden zouden worden uit gelokt. "En dat is inderdaad precies wat er nu gebeurt", stelt het raads lid. "Ach, je hebt altijd gen de regels ingaan", zo redeneert een medewerker van de afdeling ge meentewerken. "De weg is buiten geert een woordvoerder van Mata Schavemaker Kunststoffen. "Als de weg helemaal is geasfalteerd denk ik dat wij er zelfs erg tevreden over zijn, omdat op de geasfalteerde stukken nu al merkbaar is dat de bak van een vrachtwagen veel minder hoog op schudt doordat het wegdek egaler is". Volgens de Mata-man maakt de breedte van de weg niet zó veel uit: "De overhangende bomen tellen, de die te- breedte niet". Veel te smal de bebouwde kom iets versmald tot De heer Keyzer van het gelijknami- 3 niet 5 meter, maar de loop anderd. De we of onveilig als Voor een definitief oordeel vindt meentewerken het nog te vroeg, omdat de reconstructie van de route waarschijnlijk pas in april wordt af gerond. Bomenbestand transportbedrijf uit de Veerpol- dus net zo veilig der is een van de weinigen die zich de asfaltering", duidelijk negatief over de 'nieuwe' Herenweg uitlaat: "Om het even in gewoon Hollands te zeggen: 'Er klopt geen ene malle moer van'". Volgens Keyzer is de weg vooral in de bochten veel te smal en klopt ook van de ligging van de bochten ging niet op een lijn zaten..Boven dien voelden beide partijen zich niet verantwoordelijk voor het be reiken van de juiste doelgroep, al dus het rapport. Verder zou de gemeente in het beginstadium van een te lage huur zijn uitgegaan. De gemiddelde maandhuur van het gevraagde pro gramma was ongeveer 400 gulden en zou zonder verlaging van de grondkosten rond de 600 gulden zijn uitgekomen. De commissie denkt dat het gewenste huurniveau niet reëel was. 'Door de architect met een irreële opdracht aan het werk te zetten, gaat kostbare tijd verloren in een proces, dat toch al onder tijdsdruk staat", constateert Zes Leiderdorpers aangehouden na afsteken vuurwerk LEIDERDORP - De politie van Lei derdorp heeft gisteravond zes Lei derdorpers van 16 en 17 jaar aange houden die vuurwerk afstaken. Vier jongens werden aangehouden bij het Meubelplein nadat buurtbe woners de politie belden. De andere twee Leiderdorpers werden gear resteerd bij de Voorhoflaan, ook na dat een omwonende de politie waar schuwde. De Leiderdorpers doen vandaag mee aan het HALT-pro- ject. te betreu- Voor de reconstructie maakten PW weinig. "Iedere week worden de en milieugroepen zich sterk voor trottoirbanden los gereden en dat het behoud van het bomenbestand kost mij mooi een paar nieuwe ban- langs de doorgaande route. Na lang den van 1000 gulden per stuk". praten werd tussen alle partijen moeizaam compromis bereikt, dat onder meer voorzag in herbeplan ting op plaatsen waar bomen Volgens de verantwoordelijke wethouder C.A. van Schagen openbare werken is het nog te vroeg te zeggen dat de weg te smal i ten wijken. Tevens werd besloten geworden. "We kunnen dat pas be de rijbaan te versmallen om de bo- oordelen als de weg klaar is". Bo- meer lucht te geven. Asfalt vendien voldoet de Herenweg aan de eisen van rijkswaterstaat, zo vindt de wethouder. "En die stuk ken die in bochten worden wegge reden liggen vooral op plekken waar nu nog aan de weg wordt ge werkt", weet hij. "Mijn wagens zijn 2.60 meter breed en de rijbaan is 2.80 meter. Als ik met een oplegger van 15 me- sluit veel beter af dan de oude 'j wone' bestrating, zodat het groei tempo van de bomen zou afnemen. "En dan blijkt opeens dat er meer bomen zijn weggehaald dan het aantal dat zo moeizaam was over eengekomen", constateert Schave maker. Zes bomen aan de Heren weg en twee exemplaren in de Sw- De wijze van werken binnen het gemeentelijk apparaat was niet op timaal, stelt de onderzoekscpom- missie vast. Ook de welstandscom missie, een adviesorgaan van het college, krijgt een veeg uit de pan. Zij heeft de plannen van de archi tect twee keer afgekeurd, omdat ze niet zouden passen in de omgeving. Uiteindelijk werd gekozen voor ze ven woningtypen. 'De stichtings- kosten zullen als gevolg hiervan ho ger zijn geworden, zonder dat dit voor de huurder extra kwaliteit op levert', legt de commissie uit. Nadat de welstandscommissie de plannen had goedgekeurd, deed de architect een haalbaarheidsonder zoek, waarbij hij de Huren van de woningen schatte. Het rapport con stateert dat alle partijen zich teveel door dit onderzoek hebben laten lei den. Het bouwplan bleek na prijs opgave door de aannemer duurder uit te komen dan de door de archi tect berekende prijs. Hierdoor ste gen de huren. "Op een haalbaar heidsonderzoek moet je niet blind varen. Met tegenvallers moet je re kening houden", aldus Valkenburg. Over de keuze van de aannemer ter lengte een bocht moet maken reageert Keyzer. "Als er een bus ter ondernemer overlegt op 12 januari durft de commissie geen harde uit staat al het andere verkeer stil en hoogte van het gemeentehuis staat, met een vertegenwoordiger van de spraak te doen. Slechts een aanne- dan nog kost dat trottoirbanden", dan moet ik stoppen". De transport- gemeente. mer heeft een bod gedaan. Of de prijs lager was geweest, wanneer meerdere aannemers een bod had den kunnen uitbrengen, durft de commissie niet te zeggen. Valkenburg benadrukte gister middag dat de aanbevelingen een positieve impuls kunnen geven aan toekomstige bouwprogramma's. Belangrijk is dat gemeente en wo ningbouwverenigingen via een pro gramma van eisen bij elk project af spraken maken over locatie, doel groep, huurniveau en andere zaken. Beide partijen moeten weten waar voor ze verantwoordelijk zijn en er voor waken dat zij aan de afgespro ken eisen voldoen. Door een ambte naar te belasten met de naleving van het tijdschema en de toezicht op het programma van eisen, zou de coördinatie tussen de ambteijke or ganisatie en gemeentebestuur beter kunnen verlopen. Op 25 januari zal de gemeente raad het rapport bespreken. Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad bv Reacties vóór 4 januari richten aan: redactie regio Leiden, ter attentie van Paul v. Leiden De redactie regio Leiden zoekt actieve CORRESPONDENTEN voor de gemeenten Leiderdorp en Warmond. Kandidaten moe ten wetenswaardigheden kun nen aandragen uit 'hun' plaats en dienen regelmatig 's avonds te werken. Bij voorkeur wonen of werken ze in de gemeente waar ze over zullen schrijven. i der Kooij, postbus 54,2300 AB Witte Singel 1 Postbus 54 2300 AB Leic Een werkmaatschappij vai Damiate Holding Rijksweg A4 Als direct belanghebbende wil ik gaarne reageren op uw publicatie inzake de verbreding van de rijks weg A4, in de krant van woensdag 20 december jl. Uiteraard zou ren zijn indien de belangenbeharti ging van de omwonenden zou wor den versnipperd; elke versnippe ring bètekent in feite verzwakking. Begrijpelijk is het echter wèl enigszins, want wat gebeurt er nu feitelijk? Het lijkt alsof iedereen op ieder een zit te wachten met de betrokken bewoners achteraan-in de rij. De ge meente wacht op Rijkswaterstaat, Rijkswaterstaat krijgt steeds nieu we vragen (van wie?) waardoor de presentatie van de plannen werd verschoven van september naar no vember, naar december en nu naar eind februari en de belangenvereni ging A4 wacht op de gemeente. Bijna als een axioma geldt bij dit alles, het is meerdere malen door wethouder J. den Boeft gesteld, dat een alternatief tracé onbespreek baar is. Maar waarom eigenlijk? De ze vraag'word weer actueel nu er soms geluiden uit het Haagse of Rotterdamse (Rijkswaterstaat) te beluisteren vallen, waarbij men zich met enige verbazing afvraagt of Leiderdorp ook letterlijk een slaap- dorp is. Welk belang dient de ge meente Leiderdorp door zich zon der slag of stoot neer te leggen bij het huidige tracé waarvan zij zelf zegt dat 'er aanmerkelijke schade aan individuele burgers en aan in stellingen van verschillende aard berokkend zullen worden'? (Brief gemeente Leiderdorp aan Cenraal Punt Inspraak Tweede Structuur schema Verkeer en Vervoer d.d 29 maart 1989). In maart vinden de gemeente raadsverkiezingen plaats. In de tot nu toe bekend geworden verkie zingsprogramma's van de politieke partijen wordt veel gesproken over het milieu en weinig over de voorge nomen verbreding van de A4. Het leefmilieu van zeer vele Leiderdor pers staat op het spel. Het wordt tijd om de gemeentepolitiek aan te spre ken op hun standpunt in deze kwes tie, ongeacht het voorhanden zijn van precieze plannen van Rijkswa terstaat. Het kan nu nog, voorlopig tot maart 1990 A. Castel Hoofdstraat 78 Leiderdorp DONDERDAG 28 DECEMBER Alkemade Made '89' films- "My Little Po ny', om 15.30 uur en 'Rain Man', om 21.15 uur in de Alkeburcht. optreden cabaretduo Peeters en Angst met: 'Het beest in de mens', aanvang 21.30 uur in Splotsz. Roelofarendsveen. Hazerswoude tafeltennistoernooii in de Stek, aanvang 20.00 uur. Noord/Noord-Oost, aanvang 20.00 uur. klaverjas- en jokermarathon, bij Hoornes/Rijnsoever, van 20.00 uur tot vrijdag 08.00 uur. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Splinterlaan 89a, aanvang 20 00 uur. Noordwijkerhout open folk podium met muziek oude en nieuwe stijl, van 20.30 tot 24 00 uur bij Partycentrum Uni- Valkenburg klaverjassen om oliebollen en appelflappen, aanvang 20.00 uur in De Terp. VRIJDAG 29 DECEMBER Alkemade Made '89. voorstelling: 'Haar grens' door Echte mannen, aan vang 21.15 uur in de Alkeburcht. Swingavond in Splotsz, Roelo farendsveen, aanvang 22.00 uur. Alphen film: 'Iron Weed', aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. Hazerswoude swingavond in de Stek, aan vang 21.30 uur. Nieuwkoop volleybaltoernooi in de Steupel, van 20.00 tot 23.00 uur. Leiden zaalvoetbaltoernooi Lugdunum, voor C- en D-junioren, vanaf 9.00 uur in de Groenoord- Leiderdorp kindermiddag Baptistenge- meenle, voor kinderen van 4 tot 11 jaar, Zijlkwartier, Van der Marckstraat, 14.00 tot 15.30 uur. Warmond kinderbingo (6 tot 15 jaar) Kom- municatie Warmond, aanvang 14.00 uur in het Meerpunt. Zoeterwoude jeugdbiljart-wedstrijd voor jon geren (15 t/m 20 jaar), aanvang 19.00 uur in café Rijnegom, Zoe- ZATERDAG 30 DECEMBER Alkemade optreden band 'Live on Grey', in Splotsz, Roelofarendsveen, aanvang 22.00 uur. Alphen oudejaarsklaverjassen in Half je Wit, aanvang 20.00 uur. optreden band 'Herb Mews The Mules', aanvang 21.00 uur in Het Kasteel. disco in jongerencentrum Ma donna, aanvang 22.00 uur. Hillegom grote Sizo-Polderloop over 4, Daellaan. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. oliebollenloop over diverse af standen. start om 15.00 uur in de Leidse Hout. optreden band 'Cachaca', mu ziek van tropische allure, vanaf 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Warmond optreden van'Flirt', vanaf 21.00 uur in Boerderij Meerrust, Dorps- Zoeterwoude dart-toernooi in café Landzicht, Verlaatweg, aanvang 20.00 uur (vooraf inschrijven). ZONDAG 31 DECEMBER voor Volkenkunde, Steenstraat. feestelijke nacht met 'Dreaming the Nineties', vanaf 24 00 uur in Droomfabriek, Oude Singel.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12