TAD LEIDEN 'Bedrijven mijden Leiden vanwege de erfpacht' Aanvoer op veemarkt in Leiden loopt terug Eerste bedrijf in Witte Poortkazerne LEIDSCH DAGBLAD uurder Exploitatie Groenoordhafien duurder s Gemeente bestrijdt zienswijze bedrijfsmakelaar Smitsloo markt anders ligt, is erfpacht geen probleem", vertelt de ambtenaar. "Bij kantoren ligt het iets anders. Kantoorruimte wordt vrijwel altijd gehuurd. Zolang er maar een huur der is, zijn er voldoende beleggers die een investering willen doen op erfpacht". Volgens Groenewegen zijn JVC en Groen incidenten. "Uit de con tacten die wij hebben met bedrijven blijkt niet dat de wens om eigen grond te hebben groter wordt". Ze erkent dat vele gemeenten het erf pachtstelsel verlaten. "Erfpacht heeft voor- en nadelen. Dat is een politiek verhaal. Wat mij wel opvalt is dat in de discussie rond de invoe ring in de jaren '50 in Leiden vooral voor erfpacht is gepleit omdat daar mee kleine bedrijven konden wor den geholpen. De gemeente kon be drijven helpen door ze in het begin een lage canon te geven, die later steeg. Dat wordt nog steeds ge daan". Chantagepositie Makelaar Smitsloo, gespecialiseerd in bedrijfsonroerend-goed, vertelt een heel ander verhaal. Na de over eenkomst die de gemeente met JVC sloot, kwamen bedrijven verhaal halen. "Allerlei bedrijven, die uit Leiden zijn vertrokken, kwamen bij mij stennis maken. Waarom voor hen niet kon worden geregeld, wat voor JVC wel kon. Krijgen we zo'n overeenkomst alleen maar als we in een chantagepositie zitten, wilden ze weten". Volgens Smitsloo laten veel meer bedrijven Leiden de laatste jaren links liggen nu overal elders grond kan worden gekocht. "In alle grote steden kun je bijna grond kopen. Als je dan moet kiezen tussen een stuk eigen grond in Utrecht of Den Haag, of een pand op erfpacht in Leiden, dan weten de meeste be drijven het wel. Nee, het wordt steeds moeilijker om bedrijven in Leiden te interesseren". Ook het verhaal dat de bouw van kantoren niet te lijden heeft onder het erfpachtsysteem betwist de ma kelaar. "Meer dan de helft van de beleggers in Nederland weigert te investeren als ze de grond niet kun nen kopen. En dat aantal wordt gro ter naarmate in meer gemeenten grond kan worden gekocht". Dat beleggers wel bereid zijn te investeren als er maar een huurder voor het kantoorpand is, betwijfelt Smitsloo. "Kantoorhuurders zijn ook niet achterlijk. Die weten ook wat erfpacht is en spelen dat steeds meer uit", zegt Smitsloo, die overi gens nog een nadeel aan erfpacht ziet. "Vaak wordt er gezegd: wat bouwen ze daar een schoenendo zen. Ik denk dat als de grond zou zijn verkocht, beleggers meer oog zouden hebben gehad voor de kwa liteit van de gebouwen". Toernooi van 58 basketbalteams vele popliefhebbers die ons hebben benaderd, toonden gelukkig meer begrip. directeur VW Leiden, Stationsplein 210, Leiden. Vernielingen in fietsenstalling LEIDEN - Tijdens de kerstdagen zijn van een fietsenstalling aan de Wassenaarseweg negen ruiten van anderhalf bij één meter ingegooid. Ook staken de vandalen de banden van de enkele fietsen lek. De fiet senstalling behoort tot de Rijksuni versiteit van Leiden. LEIDEN - Het basketbalteam van het RIO uit Leiderdorp heeft bij de r t t h oe> jongens het jaarlijkse schoolsport- u°toernooi gewonnen, dat door de ge meentelijke schoolsportcommissie wordt georganiseerd. Eerste bij de meisjes werd de Prins Willem Alexanderemavo. Vijfhonderd leerlingen verdeeld over 58 teams deden mee aan het toernooi dat werd gehouden in het Universitair Sportcentrum. Er wer den 160 wedstriiden gespeeld. Bij de jongens werd het team van het Louise de Coligny uit de Kager- straat tweede. Derde werd het Oegstgeester Rijnlands Lyceum. Bij de meisjes ging de tweede plek naar de Bonaventura uit de Marien- poelstraat. Derde werd het team van het Louise de Coligny uit Lei derdorp. De Witte Poortkazerne aan het Noordeinde waarvan de restauratie op een oor na is gevild. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Steeds meer bedrij ven mijden Leiden vanwege de erfpacht. Omdat alom in Neder land het strikte erfpachtsys teem wordt verlaten, dreigen veel bedrijven zich elders te vestigen, zegt bedrijfsmakelaar M. Smitsloo. Volgens de ge meente Leiden is het tegendeel het geval. De laatste weken kwam de erfpacht weer volop in het nieuws door de vestiging van JVC Nederland in Roomburg en de verhuisplannen van de drukkerij Groen. JVC sloot met de gemeente een erfpachts overeenkomst waarin de canon voor eeuwig werd afgekocht. In ruil daarvoor beloofde JVC bij voorrang langdurig werklozen, allochtonen en vrouwen in dienst te nemen. De gemeenteraad ging unaniem akkoord met de komst van het be drijf. Zelfs Groen Links, dat een jaar geleden nog dreigde met een crisis in het college, stemde tot veler ver bazing in met de verkapte verkoop. De overeenkomst is op deze ma nier tot stand gekomen omdat JVC pertinent weigerde de erfpacht, zoals Leiden die steeds hanteert, te accepteren. "Erfpacht past niet in het denkraam van de Japanners", was de mededeling van het bedrijf. Drukkerij Groen heeft vorige week ook meegedeeld alleen in Leiden te willen blijven als het bedrijf een LEIDEN - De gemeente Lei den moet in 1990 waar schijnlijk meer geld toeleg gen op de exploitatie Groen- oordhallen omdat de aan voer van varkens en runde ren op veemarkt terugloopt. Het voordelig saldo op de veemarkt is voor volgend jaar geraamd op 300.000 gul den, maar dat wordt niet ge haald. "We verwachten dat het voordelig saldo een ton minder is", aldus directeur A. de Jong. De aanvoer op de veemarkt is met zo'n vijftien procent verminderd. De oorzaken zijn de superheffing, die in 1984 werd ingevoerd, en de Afrikaanse varkenspest die voor een slachting onder de varkens zorgde. Door de superheffing, waar mee de melkproduktie werd be perkt, werd veel vee in 1984 en '85 verkocht voor de slacht. Daarvan profiteerde de veemarkt omdat per aangevoerd dier een bepaald be drag moet worden betaald. "Éen rund minder betekent 10,50 gulden minder. Als je in een week honderd runderen minder hebt, loop't dat aardig op", zegt De Jong. De terugval is op alle veemarkten in het gehele land merkbaar. In Lei den komt daarbij nog eens een ver- Concordia Muziek- en showband Concordia houdt 1 januari van 19.00 tot 21.00 uur haar nieuwjaarsreceptie in het verenigingsge bouw aan de Langegracht 61Tijdens de receptie verzorgen de senioren van Con cordia een concert. Volksdans Verschillende volksdansverenigingen houden zaterdag 6 januari een groot nieuwjaarsbal in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. De muziek hierbij wordt verzorgd door het orkest Zanat. De avond staat onder leiding van Marion Nieuwenhuizen. Aanvang 20.00 uur, toe gangsprijs 7.50 gulden. Leerlingen van L. de Coligny naar Torun LEIDEN - Leerlingen van de Loui se de Coligny vertrekken op 3 janu ari voor een bezoek aan de Poolse plaats Torun. De Leidse leerlingen worden tot 8 januari ondergebracht in Poolse gastgezinnen. Elke deel nemer neemt een pakket mee met artikelen die in het Oosteuropese land moeilijk te verkrijgen zijn. De reis naar Torun, waarmee Leiden nauwe banden onderhoudt, wordt gemaakt in het kader van een uit wisselingsprogramma. Poolse leer lingen zijn van 29 mei tot en met 2 juni de gast van Leidse gezinnen. stuk grond in Roomburg kan ko pen. Verkoop zou in strijd zijn met het al jaren gebruikelijke beleid in Lei den, waarbij grond alleen in erf pacht wordt uitgegeven. De grond blijft daarbij eigendom van de ge meente. Op dit moment kan de jaar lijkse erfpachtscanon voor 75 jaar worden afgekocht. Leiden is een van de weinige grote gemeenten waar erfpacht nog zo strikt wordt toegepast. Volgens S. Groenewegen, belast met het wer ven van bedrijven bij de gemeente Leiden, levert het strikte erfpachts systeem geen moeilijkheden op bij het lokken van bedrijven. "De Amerikaanse bedrijven in de Leeuwenhoek zitten allemaal op erfpacht. Alleen voor Japanse be drijven die een eigen gebouw willen neerzetten is erfpacht een pro bleem. Zij kennen het niet. Voor Ja panse bedrijven is een eigen ge bouw op erfpacht ook niet te verko pen. Maar dat wil niet zeggen dat er geen Japanse bedrijven op erfpacht' zitten. In dat geval huren ze het pand", aldus Groenewegen. Er is ook een duidelijk onder scheid tussen het vinden van bedrij ven voor de industrieterreinen en de bouw van kantoren. "De be drijfsterreinen beginnen zo langza merhand schaars te worden. En de vraag wordt steeds groter. Vroeger lag dat precies andersom. Omdat de mindering van het gebruiksvee dat vooral door boeren uit de regio wordt verhandeld. Volgens De Jong is deze daling veroorzaakt door het verdwijnen van allerlei stukken grasland in de regio. "En daarvan is het einde nog niet in zicht". "We teren nu in op het voordelig saldo van de veemarkt. Daar probe ren we op twee manieren wat aan te doen. We proberen de aanvoer van andere dieren te bevorderen. De nuchtere kalveren blijven stabiel, de aanvoer van schapen neemt iets toe. Maar dat kan het gat dat is ont staan lang niet opvullen. Verder hebben we na overleg met de marktcommissie, waarin alle be trokkenen zijn vertegenwoordigd, besloten de tarieven voor nuchtere kalveren en varkens te verhogen". Per kalf moet in 1990 4,50 gulden worden betaald, twee dubbeltjes meer dan nu. Per varken wordt vijf cent meer gerekend. "We moeten niet te fors met de prijzen omhoog gaan omdat boeren anders rechtstreeks gaan handelen met het slachthuis. Overigens is de verhoging in overeenstemming met de stijgingen op andere veemark ten". De aanvoer van andere dieren en de prijsverhoging is onvoldoende om de terugval van het aantal run- Kijkje achter de schermen van musea LEIDEN - In de kerstvakantie kunnen kinderen 'vanaf 9 jaar met hun ouders in Leidse musea een kijkje nemen achter de schermen. Onder begeleiding van een educatief medewerker wordt bij voorbeeld een restau ratie-atelier of technische werk plaats bezocht. In het Penning kabinet kunnen kinderen mee gebrachte munten zelf onder de microscoop bekijken. Het programma ziet er als volgt uit: op dinsdag 2 januari in het Rijksmuseum voor Volken kunde (Steenstraat) en in het Pijpenkabinet (Oude Vest 159a); op woensdag 3 januari in het ste delijk museum De Lakenhal (Oude Singel); op donderdag 4 januari in Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie (Hoog landse Kerkgracht 17) in het Penningkabinet (Rapenburg 28); op vrijdag 5 januari in de Hortus (Rapenburg). Op zondag 7 januari is er in het Pijpenkabi net van 13.00 tot 17.00 uur de monstratie pijpmaken. Het ochtendprogramma is van 10.30 tot 12.00 uur en het middagprogramma van 13.30 tot 15.00 uur. In het Penningkabi net is er alleen een ochtendpro gramma. Het is noodzakelijk plaatsen te reserveren bij de be treffende musea. deren op te vangen. "We zullen meer uit de evenementensector moeten halen. We hebben de ra ming van de opbrengst uit dit on derdeel van de Groenoordhallen voor 1990 al gerealiseerd. Maar wil len we het verlies op de veemarkt wegwerken dan zal ik toch evene menten moeten vinden voor zo'n vijftien dagen. Of dat mogelijk is? Ik heb maar één lichaam en een dag maar 24 uur. Vijftien dagen erbij, die heb je niet zomaar". LEIDEN - Hoewel de restauratie van het Witte Poortkazerne nog niet helemaal gereed is, is het eerste be drijf deze week begonnen met de verhuizing. Het monument aan het Noordeinde moet bij voorbeeld nog voor een groot deel worden geschil derd. Op de binnenplaats van het gebouw komen geen parkeerplaat sen. Deze komen nu voor de voor malige Zeevaartschool. Met de res tauratie is een bedrag van 3,6 mil joen gulden gemoeid. Het architectenbureau Verheijen, Heuer, De Haan begon gistermor gen met het overbrengen van de in- Voorverkopen Uw stukjesschrijver in Steeds ver telt de dingen niet helemaal correct. Wij hebben zegge en schrijven één klacht gehad over het niet doorgaan van de voorverkoop van Phil Col lins. De rij mensen die voor de deur stond, was voor een wandeltocht die om negen uur startte. De Chine se buurman was zo welwillend zijn restaurant voor deze gelegenheid af te staan als startpunt. Dramatische toestanden, zoals uw stukjesschrijver doet geloven, hebben zich niet voorgedaan. Onze voorafgaande berichtgeving was kennelijk duidelijk genoeg. Ook het circa drie meter brede 'papiertje' op het raam heeft kennelijk zijn uit werking niet gemist. Dat uitgere kend in een korte maar intensieve verbouwingsperiode twee grote voorverkopen vallen is jammer. De ventaris. Het bedrijf moet zijn eigen pand in Voorhout nu verlaten om dat dat reeds aan een ander bedrijf is verhuurd. Het is de bedoeling dat over twee maanden een open dag wordt gehouden. Er wordt nog ge dacht over hoe de binnenplaats pre cies wordt ingericht. Waarschijnlijk krijgt het een culturele bestem ming, waarbij verschillende beel den worden opgesteld. Het architectenbureau Verheijen, dat de laatste jaren een stormachti ge groei doormaakte, wilde dol graag huisvesting in de binnenstad van Leiden hebben. Het bureau heeft veel opdrachten uit Leiden en omgeving. Tot twee keer toe is een bouwwerk van Verheijen, Heuer, De Haan door Stichting Wonen tot het beste van dat betreffende jaar uitgeroepen. Het bureau is ontwer per van verschillende bekende wo ningbouwprojecten in Leiden zoals de stalen woningen in de Stevens hof. Het tweede bedrijf dat zich in de Witte Poortkazerne vestigt, de in dustriële vormgevers Ninaber, Pe ters, Krouwel uit Delft, verhuist pas eind januari. Dit bedrijf is twee jaar op zoek geweest naar een geschikt onderkomen in de Randstad. Vol gens mede-directeur Krouwel is de voormalige kazerne een ideale plaats. Het bedrijf krijgt daar behal ve ontwerpstudio's ook een model lenwerkplaats voor de vervaardi ging van de ontworpen spullen. Ninaber is in Nederland een toon aangevende onderneming op het gebied van indutriële ontwerpen. Het bekendste procuct van Ninaber is de serie Nederlandse munten die in 1982 in roulatie werd gebracht. Ook zijn design-ontwerpen van dit bureau opgenomen in Nederlandse en buitenlandse musea, waaronder het Museum of Modern Art in New York. DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 Gom iets uit in binnenstad LEIDEN - Het gummetje staat centraal in de jaarlijkse ont werpwedstrijd van het Leids Ar chitectencafé. De opdracht is iets weg te gommen in de Leidse binnenstad (binnen de singels) en aan te geven waarom dit ver antwoord is en wat de meer waarde voor de stad is. Aan deze Erica-prijsvraag zijn geldprijzen verbonden van 2000, 1500 en 500 gulden. Deelname staat voor iedereen open. Omdat de inzendingen anoniem moe ten zijn bij de beoordeling door de jury, worden de inzenders verzocht een letter- of cijfercom binatie op het ontwerp te zetten. Die combinatie moet ook op een gesloten enveloppe staan, waar in naam en adres van de inzen der staan. De inzendingen kunnen op 10 februari tussen 14.00 en 16.00 uur worden ingeleverd in de Burcht. Negen dagen later wor den de prijswinaars bekendge maakt tijdens een tentoonstel ling van de inzendingen. 'Eettafel' voor senioren in Haagwijk LEIDEN - Verzorgingstehuis Haag- wijk aan de Beethovenlaan start woensdag 3 januari met een eettafel voor senioren. Ouderen vanaf 55 jaar kunnen van maandag tot en met vrijdag tussen 12.30 en 13.00 uur in de recreatiezaal een warme maaltijd laten serveren. Tot 13.35 uur krijgen zij de gelegenheid om na te tafelen. De prijs van een maal tijd is 6,05 gulden. Het aantal eettafels voor ouderen in Leiden komt hiermee op 15. In de Fortuynwijk, waarvoor deze eetta fel bestemd is, wonen ongeveer 800 senioren. Directeur F. de Leeuw van Haagwijk betreurt het dat de gemeente voor deze voorzieningen geen of weinig subsidie beschik baar stelt. Toch is op verzoek van de wijkouderenraad deze voorziening opgezet. De praktijk heeft uitgewezen dat eettafels in een behoefte voorzien. Bejaarden hebben hiermee de mo gelijkheid tot het leggen van sociale contacten. Voor de alleenstaanden is er het voordeel dat dat ze niet hoe ven te koken. De Leeuw hoopt dat ouderen behalve van de eetgelegen heid ook gebruik maken van andere activiteiten die Haagwijk organi seert. Ouderen uit de wijk en bewo ners van de verzorgingtehuis zou den met elkaar in contact kunnen komen. Leidenaars zitten met jaarwisseling straf uit LEIDEN - Vijf Leidenaars die nog wat op hun kerfstok hadden, heb ben waarschijnlijk een minder pret tige jaarwisseling. Zo is gisteren een 42-jarige Leidenaar aangehouden die nog een gevangenisstraf van 86 dagen moest uitzitten. Hij is voorlo pig in Leiden ingesloten en wordt later naar het huis van bewaring ge bracht. Hetzelfde geldt voor een 20- jarige Leidenaar die nog 27 dagen moet zitten. Een 30-jarige Leidenaar werd gis teren staande gehouden die nog een boete had staan van 1230 gulden. Hij zit nu een straf van 20 dagen uit, omdat hij het geld niet kan betalen. De man is reeds overgebracht naar het huis van bewaring. Bij een ver keerscontrole liep gistermiddag een 27-jarige Leidenaar tegen de lamp, die stond gesignaleerd voor een diefstal van een jas en een gevange nisstraf van 26 dagen. Ten slotte heeft een Leidenaar een oude boete van 990 gulden betaald die hij nog had staan. Slagbomen Stevensbrug vernield LEIDEN - De slagbomen van de Stevensbrug zijn afgelopen nacht door vier onbekenden afgebroken. Buurtbewoners zagen rond 1.00 uur vier jongens bezig met het slopen van de afsluitpalen. De resten van de bomen zijn waarschijnlijk in het water van de Rijn gegooid. De Ste vensbrug, de onlangs geopende ver binding tussen de Hoge Morsweg en Rijndijk, is alleen bestemd voor bussen, fietsen en alarmverkeer. De slagbomen worden vermoedelijk vandaag weer hersteld. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11