TAD LEIDEN Plan 24-uurs thuiszorg gehandicapten in Leiden LEIDSCH DAGBLAD Extra inzamelingsactie voor Poolse stad Torun Meer personeel voor de Leidse brandweer Inzameling kerstbomen Wandelaar mist brug s WOENSDAG 27 DECEMBER 1989 Betrapt bij inbraak bij vuurwerkfabriek LEIDEN - Zes jongens van 15 tot en met 17 jaar oud zijn zondagavond aangehouden bij een inbraak in de vuurwerkfabriek van A.J. Kat aan de Stadspolderweg. De politie werd door het alarm gewaarschuwd toen de loods werd opengebroken. De zes jongens, vijf uit Leiden en een uit Leiderdorp, hadden zes dozen vuurwerk klaargezet op het mo ment dat ze werden betrapt. Na ver hoor zijn de jongens aan de ouders overgedragen. Vernielingen in koffiehuis LEIDEN - Twee onbekende man nen hebben op eerste Kerstdag in het koffiehuis Double A aan de La ge Rijndijk na gebruik van geweld enkele grammen softdrugs meege nomen. Het tweetal sloeg bezoekers met flessen, vernielden het meubi lair en bedreigden de 25-jarige be heerder. Of hierbij gewonden zijn gevallen is niet bekend. LEIDEN - De stichting Regio Lei den helpt Polen houdt een nieu we geldinzamelingsactie om het ziekenhuis, kinder- en bejaarden tehuis in de Poolse stad Torun te voorzien van noodzakelijke medi sche artikelen en versterkende voeding. Hulp is hard nodig. De stichting heeft op verzoek een lijst gekregen van artikelen waar om men dringend verlegen zit. Om het ziekenhuis, bejaarden en kindertehuis in Torun volgen de maand te kunnen voorzien van de meest schaarse goederen is een bedrag van 20.000 gulden no dig. Het stichtingsbestuur hoopt dit bedrag nog voor het eind van deze maand bijeen te vergaren zo dat uiterlijk volgende maand de noodzakelijke hulp geboden kan worden. De stichting Regio Leiden helpt Polen heeft, door de mede werking van veel mensen en be drijven, in 1981 voor het eerst een transport van hulpgoederen ge zonden naar de Poolse stad To run, de stad waarmee Leiden een stedenband heeft gesloten. Voor het transport werden de vracht- wagens en bussen gratis ter be schikking gesteld. De hulpactie is een aantal jaren doorgegaan. "De laatste jaren is er een beetje de klad ingekomen", vertelt secreta ris R. Paling van het stichtingsbe stuur. "We hebben geen grote transporten meer georganiseerd. Maar, als stichting zijn we wel be zig geweest hulp te bieden op kleinere schaal". Nog steeds is in Polen grote be hoefte aan medische en andere hulpgoederen. Voor de stichting is dit reden om weer eens een gro te hulpactie op gang te brengen. "Je kunt niet zeggen dat de men sen daar omkomen van de hon ger", zegt Paling. "Maar ze zitten best wel in de problemen. Als je zo'n ziekenhuis in Torun bezoekt zie je hoe hard ze onze hulp nodig hebben". "Politiek gezien is het ook erg belangrijk om juist nu hulp te bie den", meent de secretaris van de Polenstichting. "Om de prille de mocratie te kunnen handhaven is het heel belangrijk dat we de mensen in Polen helpen de win ter door te komen". "Het streefbedrag dat de stich ting bijeen wil brengen is 20.000 gulden", aldus bestuurslid W. van Ingen Schenau. "Daarvoor kun nen we de meest noodzakelijke artikelen kopen. We weten pre cies wat er nodig is omdat we dat de mensen in Torun zelf gevraagd hebben. Er is vooral behoefte aan versterkende voeding voor be jaarden en kinderen, en aan ver band, injectienaalden en andere medische artikelen. Ook is ge vraagd om babykleding en een rolstoel. Als er mensen zijn die dit soort spullen kwijt willen is het bij ons van harte welkom. Het transport is geen probleem", al dus Van Inge Schenau. De actie van de stichting Regio Leiden helpt Polen staat los van de landelijke actie die in februari gevoerd zal worden. De landelij ke stichting is intussen al wel aan geschreven met het verzoek straks ook weer een deel van de opbrengst beschikbaar te stellen voor Torun en voor Lublin (een meer oostelijk gelegen stad in Po len). Het plaatselijke stichtingsbe stuur heeft bedrijven, kerkge nootschappen en de gemeente Leiden gevraagd om een bijdrage aan de regionale actie. "Voor de rest doen we een beroep op parti culieren om deze maand een be drag te storten op de girorekening van de stichting Regio Leiden helpt Polen (gironummer: 1984100)". Secretaris Paling: "We hopen deze maand het streefbe drag binnen te krijgen zodat we volgende maand aan de noodza kelijke behoeftes kunnen vol doen". LEIDEN - De Leidse brandweer le gemeentelijke directies worden breidt met ingang van 1 januari het opgesteld in het kader van een be- aantal personeelsleden uit. Vier zuinigingsoperatie, waarbij twee vrouwelijke brandwachten worden miljoen gulden moest worden ver aangenomen, omdat de brandweer gaard via een verkleining van het op dit moment een krappe bezet- ambtelijk apparaat, ting heeft. In plaats i inkrimping Plaatsvervangend commandant dus bezuiniging leidt het onderzoek Van Oosten vertelt dat een verdere uitbreiding in het verschiet ligt. "We zijn dat aan het onderzoeken", aldus Van Oosten. De uitbreiding van de brandweer is een direct ge volg van de groei van de stad. "Ste venshof is erbij gekomen en er zijn kantoren op het Schuttersveld neergezet. Zo zijn er nog wat ont wikkelingen die een uitbreiding van de brandweer rechtvaardigen". De krappe bezetting van de brandweer werd duidelijk bij het opstellen van een formatieplan. Dergelijke plannen moeten door al- Kruisvereniging richt projectgroep op LEIDEN De Kruisvereniging Leiden komt met een plan voor 24-uurs-thuiszorg aan gehandi capten. De kruisvereniging treft momenteel voorbereidin gen om de thuiszorg gedurende het gehele etmaal in de binnen stad van de grond te krijgen. Daartoe is er een projectgroep opgericht. Die hoopt dat de 24- uurs thuiszorg voor gehandi capten en gezinnen met een ge handicapt kind nog dit jaar van de grond komt. Molenstichting vraagt gemeente om meer geld LEIDEN - De Rijnlandse Molen stichting wil graag meer gemeente- lijke subsidie. Volgens de stichting kost het onderhoud jaarlijks onge veer 12.000 gulden per molen. De gemeente geeft ieder jaar een subsi die van 1250 gulden voor een maal- vaardige molen en 750 gulden voor een die nog wel kan draaien, maar niet meer kan malen. Ook de pro vincie en het rijk betalen een bijdra ge. De Molenstichting heeft de ge meente gevraagd de subsidie voor beide soorten molens met 500 gul den te verhogen. De stichting meent dit geld hard nodig te hebben om ook in de toekomst de stijgende onderhoudskosten te kunnen beta len. De enige molen in Leiden die on der het beheer van de Rijnlandse Molenstichting valt is de Stevens- hofmolen. Andere molens, zoals de Stadsmolen, de Maredijkmolen en De Valk, vallen onder de verant woordelijkheid van de gemeente. Indien de raad instemt met de verhoging van de bijdrage beteke- net dit dat jaarlijks welgeteld 500 gulden meer wordt uitgetrokken voor de Molenstichting. "Voor een gemeente als Leiden toch geen on overkomelijk bedrag, al zijn er na tuurlijk ook andere instellingen die graag meer geld willen", aldus de voorzitter A. Thomassen. De stichting beheert in totaal 38 molens in een gebied dat zich uit strekt van Noord wijk tot Bodegra ven. Ook de andere gemeenten met een molen binnen de gemeente grenzen hebben een verzoek ont vangen de bijdrage te verhogen. Medewerkers van de kruisvereni- mee begint, komt er vanzelf meer ging zijn overigens al 'het etmaal vraag naar avondzorg. In feite moet rond' actief. Overdag tussen 8.00 en die alweer uitgebreid worden", zegt 18.00 werken er ongeveer 45 wijk- Annelies de Jong, hoofdwijkver- verpleegkundigen en wijkzieken- pleegkundige van de kruisvereni- verzorgenden in Leiden. De kruis- ging. vereniging geeft hulp aan chronisch Door het invoeren van 24-uurs zieken en gehandicapten en biedt thuiszorg wordt niet alleen de zorg ouders en kind zorg. verbeterd voor het bestaande 'cliën- De medewerkers werken dage- tenbestand'. Een van de doelstellin- lijks een vast programma af. Tussen gen van het project is ook om een zo 18.00 en 23.00 uur zijn dat er nog goede en flexibele hulp te bieden, maar drie avondverpleegkundigen dat iemand eerder uit ziekenhuis of actief, terwijl 's nachts een mede- verpleegtehuis thuis kan gaan wo- werker beschikbaar is, die in nood- nen. "Dat is ook een van de uit gevallen in actie komt. gangspunten van het regeringsbe- Ondanks de inspanningen van leid. In het regeerakkoord is er ex- kruisvereniging (de verpleegkundi- tra geld uitgetrokken voor thuis- ge hulp), gezinsverzorging (de huis- zorg", stelt Christine Westerweel. houdelijke bijstand) en familie en De projectgroep gaat zich de ko- buren om gehandicapten thuis de mende maanden bezighouden met optimale zorg te verlenen, blijven er een soort marktonderzoek. Wester knelpunten bestaan. Zo lopen de weel: "We willen eerst bepalen om tijdstippen waarop men hulp kan hoeveel mensen het gaat die uitbrei- krijgen vaak niet synchroon met het ding van onze werkzaamheden tijdstip waarop hulp nodig is. Ge- goed kunnen gebruiken. We doen handicapten die overdag bij voor- dat in overleg met de gezinsverzor- beeld naar school, werk of studie ging en de Leidse gehandicaptenor gaan, hebben vaak voor acht uur 's ganisaties. Daarnaast willen we ochtends hulp nodig. Hetzelfde vaststellen wat er geregeld moet geldt .natuurlijk bij thuiskomst. zijn om iemand thuis te verzorgen AvnnrWnrcr in Plaats van in een verpleegtehuis, riVOnaZOrg waj. erbij kijken om een ge- Sinds 1987 levert de kruisvereni- handicapt kind thuis te laten wo ging al verpleegkundige thuiszorg nen. Kortom, we willen in kaart in de avonduren. "Wanneer je daar- brengen hoe groot het probleem is". Bekendheid Bovendien wil de kruisvereniging meer bekendheid geven aan het project. "Daardoor hopen we de mensen die behoefte hebben aan hulp te bereiken zodat ze thuis kun- i blijven. Die kunnen dan een be- buurt van de Herensingel, hoek Poging tot brandstichting LEIDEN - Bij koerierdienst Estafet- roeP doen °P de kruisvereniging als hoog-laagbed worden aangeschaft Roomburg' het Bizetpad,^de" Lage te aan de Evertsenstraat is na een in- da 24-uurs thuishulp goed is gere- en de woning moet soms worden Morsweg, de Pieter Bothstraat bij braak een poging tot brandstichting geld", zegt de projectleidster. De aangepast" de regering nog lang niet rond. De kosten van extra personeel moeten worden betaald door ziekenfondsen en particuliere verzekeraars of vanuit twee regelingen waaruit veel op dit gebied wordt betaald, de LEIDEN - De gemeentelijke awbzendeaaw. melingsactie van kerstbomen be- Doezastraat met het Van der Werf- Voor de verzekeraars lijkt het gint dit jaar op donderdag 28 de- park, buurthuis Mierennest aan gunstig indien patiënten eerder hun cember. De bomen kunnen donder- dure ziekenhuisbed kunnen veria- dag en vrijdag worden ingeleverd ten en naar huis terugkeren. Wester- op het terrein van de reinigings weel: "Vergis je echter niet in de dienst aan de Admiraal Banckert- kosten van de verzorging van pa- weg 15. tiënten thuis is. Er moet gezinshulp Verder zijn de onderkomens van komen, de wijkverpleegster, fysiio- de directie groen geopend voor de therapeut en huisarts komen langs, inleveractie. Het gaat om de Van Vollenhovenkade bij het sportpark Er moet vaak materiaal als gedaan. De brandweer, die was ge- wijkverzorgers Yvonne Vissers waarschuwd door omwonenden, Ada Essers hebben in de praktijk kon de op twee plaatsen aangesto- geconstateerd dat verzorging vaak ken brand in de kiem smoren. Daar- door familie of buren gebeurt. "Er door bleef de schade beperkt. De ontstaan dan problemen wanneer dieven die door het forceren van moeder ziek wordt of de buurman een buitendeur waren binnengeko- me^ vakantie gaat", men, hebben voor het brandstich- De financiering van het plan ié ten nog een personal computer ondanks de goede bedoelingen meegenomen. Omwonenden heb- ben vlak voor de brand twee man nen in een auto gezien die zich ver dacht ophielden. Yvonne Visser wijst erop dat een belangrijk aspect van de 24-uurs thuishulp nooit in de droge bereke ningen kan worden meegenomen. "Mensen willen graag thuis zijn om dat ze zich daar het beste voelen, in hun vertrouwde omgeving. De meerwaarde van het thuis zijn, is niet in geld uit te drukken". het sportpark Roodenburg kinderboerderij in de Merenwijk. Voor de mensen die pas in het nieuwe jaar de kerstboom aftuigen gaat de actie verder van 2 tot en met 4 januari. Dagelijks kunnen de bo- Morsweg, speeltuin Zuid-West aan de Berlagestraat, speeltuin Wester kwartier aan de Ten Katestraat, speeltuin Vogelwijk aan de Nagte- gaallaan, buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan, buurthuis Matilo aan de Zaanstraat, het Stevenshof- park, speeltuin Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat en speeltuin Oos terkwartier aan de Ambonstraat. Verder kunnen de bomen ook worden afgeleverd op het terrein van de reinigingsdienst en op 4 ja nuari vanaf 13.00 uur op het terrein van de Groenoordhallen. Die dag worden alle bomen om 19.00 uur verbrand op het terein van 8.30 tot 16.00 uur worden de Groenoordhallen. Hierbij wordt ingeleverd bij de volgende inzamel- ook de loterij gehouden die aan de punten: 2e Binnenvestgracht naast inzameling is verbonden. Ieder die Molen de Valk, Herengracht i Flinke korting bibliotheek voor minima LEIDEN - Leidenaars met een mi nimuminkomen kunnen met in gang van 1 januari een korting van 15 gulden krijgen op het lidmaat schap van de bibliotheek. 65-plus- sers, C JP-kaarthouders en jongeren van 18 tot en met 20 jaar kunnen het normaliter 20 gulden kostende lid maatschap zelfs gratis krijgen. Ter bescherming van de privacy wordt de korting niet door de bi bliotheek verstrekt, maar moeten de mensen in eerste instantie ge woon het lidmaatschapsgeld beta len. De korting kan worden terug gekregen via de sociale dienst of de gemeentelijke kredietbank. Dan moet wel de bibliotheekkaart, het betalingsbewijs en een recentein- komstenbewijs worden overlegd. Nog geen straf voor Leidse brandweerman LEIDEN - Tegen de brandweeroffi cier die op maandag 4 december vergat de BB-sirenes te laten loeien, zijn nog geen disciplinaire maatre gelen genomen. Regionaal brand weercommandant Mark, die direct na het voorval de maatregelen ter sprake bracht, zal het voorval wel melden aan het dagelijks bestuur van Rijnland. "Het is aan het dagelijks bestuur, dat bestaat uit zes burgemeesters uit de regio, om te beslissen over eventuele disciplinaire maatrege len. Het bestuur komt volgend jaar pas bijeen", aldus Mark. Licht gewond LEIDEN - Een 39-jarige bewoner van de Boshuizerkade liep zater dagnacht brandwonden aan gezicht en armen op bij het blussen van een binnenbrand. Die brand was ont staan doordat wasgoed, dat boven de kachel te drogen hing, vlam had gevat. De man die op het moment dat de brand uitbrak lag te slapen, slaagde erin om het vuur te doven. De man is voor behandeling van zijn brandwonden door de EHD naar het AZL overgebracht. een boom inlevert krijgt een lot, waarmee kans wordt gemaakt op prijzen als een cassetterecorder, zwemabonnement en een walkman. Krakers uit pand aan Volmolengracht LEIDEN - De gekraakte panden aan de Volmolengracht zijn leeg. De krakers hebben de panden voor de kerstdagen vrijwillig verlaten. Zij den dTcontairiers moesten voor twaalf uur vrijdag avond uit de panden zijn, zo had de Haagse rechtbankpresident in kort geding bepaald. Bij een controle door de gemeen- iAV/CVVCI te zaterdag bleken de panden leeg te moment geen plannen zijn zijn. Er lag alleen nog wat troep, al- - dus een woordvoerder van de ge meente Leiden. De panden zijn di rect dichtgespijkerd. Het is de be doeling dat ze begin januari tegen de vlakte gaan. Op de plek worden appartementen gebouwd. bij de brandweer tot een uitbreiding en dus een stijging van de kosten. "Ja, het kan ook wel eens anders uitpakken. Dat is het risico van dit soort onderzoeken", zegt Van Oos ten. Uit het plan blijkt dat de bezet ting van de Leidse brandweer ver geleken met gemeenten van een ge lijke grootte erg laag is. Almere on derzocht de brandweersterkte in di verse steden in 1988. Toen bleek dat Emmen, een gemeente met 92.000 inwoners, ruim 70 spuitgasten had, tien meer dan in het grotere Leiden. Dordrecht, iets groter dan Leiden, telde zelfs 96 brandweerlieden, waarvan 22 vrijwilligers. Op basis van het plan werd beslo ten tot een eerste uitbreiding met vier brandwachten. Er zijn vier vrouwen aangenomen omdat zij on dervertegenwoordigd zijn bij het korps. Na een twee maanden duren de interne inwerkperiode draaien de vrouwen vanaf 1 maart mee in de 24-uursdienst. "De sterkte is nu al vast verhoogd, maar we zijn al weer bezig met een verdere uitbreiding", aldus Van Oosten. Leiden krijgt 1,3 miljoen voor achterstands- gebiedenbeleid LEIDEN/DEN HAAG - De gemeen te Leiden krijgt volgend jaar weer geld voor het achterstandsgebie- denbeleid. De ministerraad heeft gisteren besloten de regeling met een jaar te verlengen. Van de minis teries van binnenlandse zaken en onderwijs kan Leiden 400.000 gul den tegemoet zien, sociale zaken draagt nog circa een miljoen bij. Het is niet uitgesloten dat de bij dragen ook na 1990 worden voortge zet. De beide ministeries nemen daarover een besluit op basis van een rapportage over de effecten van het achterstandsgebiedenbeleid, dat de eerste helft van 1990 wordt uitgebracht, aldus de ministerraad. In sommige wijken in grotere ge meenten wonen mensen met een re latief zwakke sociaal-economische positie. Doordat zij worden gecon fronteerd met een opeenstapeling van problemen op verschillende terreinen, ontstaat een neerwaarste spiraal die de overheid met het ach terstandsgebiedenbeleid tracht te doorbreken. In Leiden worden tal van projec ten met het geld gefinancierd, zoals het maatschappelijk werk voor woonwagenbewoners, de speel-o- theek in Leiden-Noord, kinderop vang en basiseducatie. Bouwplan voor Kapelstraat afgewezen LEIDEN - Een bouwplan voor vier woningen en een winkel aan de Ka pelstraat is door het college van B en W afgewezen. Het plan, gemaakt door de Leidse architect Peter van Swieten, zou worden gerealiseerd naast het stadhuis op de plaats waar nu de fietsenstalling is gevestigd. B en W voelen niets voor het plan omdat het ten koste gaat van de fiet senstalling die naar achteren zou schuiven en kleiner zou worden. Beide veranderingen zouden de ex ploitatie nadelig beïnvloeden, zo vreesden B en W. Bovendien wor- deze uitgang m het stadhuis geleegd. Het plan wordt verder afgewezen omdat het gat aan de Kapelstraat de enige plek is waar het stadhuis kan worden uitgebreid. Hoewel er op dit r uit- LEIDEN - Ruim honderd ouderen hebben gisteren een van de twee kerst-ins van de Stichting Ouderen Kerst-inns bezocht. Voor het eerst werd het feest op Tweede Kerstdag op twee plaatsen gehouden: in het Leids Volkshuis en het buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan, waar deze foto werd genomen. Er werden Nederlandstalige liedjes uit jaren vijftig gezongen en er was een optreden van 'De zingende vuilnisman'. (foto Henk Bouwman) Ongewenste slapers LEIDEN - Twee ongewenste sla pers zijn zondagochtend door de politie uit het Diaconessenhuis ver wijderd. Twee Noordwijkers van 19 jaar waren zaterdagavond in Leiden op stap geweest en hadden de laatste bus naar hun woonplaats ge mist. Op weg naar huis zagen zij dat de deur bij het Diaconessenhuis open stond en gingen naar binnen. In de koffiekamer op de derde etage zijn ze in slaap gevallen en werden ze later door het verplegend perso neel ontdekt. Na tussenkomst van de politie heeft het tweetal de weg naar huis hervat. LEIDEN - Een 27-jarige man met een borrel te veel op poogde dinsdagochtend tevergeefs de Huigbrug bij de Maresingel te passeren. De man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, verloor op de brug zijn evenwicht en tui melde in het koude water van de singel. Onder de bagger en kroos en totaal verkleumd meldde hij zich daarna bij de po litie. Die heeft hem onder de douche gezet en warme kleren en koffie gegeven. Vervolgens is de man in een cel onder de wol gekropen en heeft zijn roes uit geslapen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9