De bloedige revolutie tegen Ceausescu Van terreur door sluipschutters tot Idopjacht op Securitate WOENSDAG 27 DECEMBER 1989 PAGINA 7 Roemeens volle in diepe rouw bij begraven doden BUKAREST (AFP) - Het kleine meisje raakt met haar hand het voorhoofd van haar vader aan. Het lijkt of hij slaapt in zijn zon dagse. pak, met een wit pochetje in de borstzak van zijn pak. Maar hij is dood. Hij is een nog jonge man, met een snor. Wanneer men de lijkkist wil sluiten, klampt het kind zich er aan vast en haar moe'der moet er aan te pas komen om de kleine trillende handjes los te maken. Op de begraafplaats van Ghen- cea, een paar kilometer van Buka- rest. waar de vader van het meisje wordt begraven, spelen zich al da gen achtereen, sinds de gevech ten met de Securitate begonnen, hartverscheurende taferelen af. Op de weg naar de begraafplaats rijden lijkwagens af en aan. De doden zijn vooral jongeren, die op straten, pleinen of elders zijn ge dood door de kogels van de Secu ritate die vanuit het niets leken te komen. De nationale vlag bedekt soms de doden, maar dan wel met in het midden een gat op de,plaats waar het embleem van Ceauses- cu's bewind stond. Op de begraafplaats staan de rouwende verwanten, vrienden en kennissen. Een paar meter ver der op doen de grafdelvers hun werk. De open graven liggen keu rig op een rij, het zijn er in totaal honderd, in afwachting van de doden die nog gebracht zullen worden. Wanneer de vrachtwagens aan komen, wordt het stil. Mensen bidden, anderen sluiten de ogen. Verwanten volgen de kist, leggen hun hand op het hout. Voor het Een familielid van deze overle den jonge man brandt een kaars op een kerkhof in Bu- karest, tijdens één van de vele begrafenissen die gisteren in de Roemeense hoofdstad wer den gehouden. Voor de vele slachtoffers van de burgeroorlog is nieuw kerkhof ingericht. laatst kussen zij hun dierbaren. Vrouwen brengen manden met appels, en kaarsen en flessen wa ter om te drinken op de dood. Dat is zo de gewoonte. Een meisje, van een jaar of 18 kon zich niet losrukken van de kist, met het stoffelijk overschot van Robert Bacalu, geboren 1963, overleden 1989. Zij zouden bin nenkort trouwen. ARAD De eerste uren in bevrijd Roemenië zijn een groot feest. De val van dictator Ceausescu is net een paar uur oud, de grenzen zijn door de een beetje onwillige de Roe meense soldaten geopend en langs de weg naar de provin ciestad Arad staan honderden zwaaiende, opgetogen men sen. Het leger heeft de kant van het volk gekozen. Het is al lemaal zo vreedzaam dat de Roemenen het haast niet kun nen geloven. Want als er een vreedzame omwenteling ergens in Oost- Europa ondenkbaar was, dan was het wel in Roemenië, dat jarenlang gebukt ging onder de ijzeren hand van een alm achtige dictator en zijn geheime dienst, die de bewoners zelfs tot in hun huizen controleerde. Een land waar ieder te lefoongesprek werd afgeluisterd, waar zelfs de lichtste op positie met jaren gevangenis werd bestraft en waar het krij gen van kinderen een staatsplicht was en absoluut geen persoonlijke zaak meer. Vrijdag Arad, met de omringende gemeen ten zo'n 500.000 inwoners, is in vol komen nachtelijk duister gehuld als we aankomen. Het ontbreken van straatverlichting is een van de ver worvenheden van het verdreven re giem dat een zeer drastisch energie- besparingsbeleid voerde. Een klein succes van de omwenteling blijkt direct in het telefoonkantoor van Arad. door Runa Hellinga De enige radiator in het vrijwel onverlichte gebouw staat aan. "Voor het eerst sinds jaren", vertelt de telefoniste. De enige plaats in de stad waar straatlantaarns staan, is het plein voor het partijgebouw. En daar staan dan ook duizenden men sen te luisteren naar de toespraken van de plaatselijke legercomman dant en naar de voorzitter van de pas de dag ervoor opgerichte Comi té van Nationale Redding. Ze juichen leuzen tegen de gehate dictator, ze zingen het volkslied en ze bidden, met hun duizenden ge knield, voor de doden van Timisoa- ra, de stad waar de opstand tegen Ceausescu een week eerder begon en waar de veiligheidsdienst, de Se curitate, duizenden mensen in koe len bloede heeft vermoord. Steeds weer wordt de vraag ge steld: "Zijn jullie vandaag geko men? De grens is dus weer open?". Iedere melding is een verzekering dat er in de afgelopen uren echt een einde is gekomen aan het 24-jarige bewind van Ceausescu. De opluch ting in de stad is groot: de val van de dictator lijkt zich zonder enige slachtoffer te voltrekken. In tegen stelling tot eerdere berichten zijn er tijdens de demonstraties in Arad in de dagen daarvoor geen slachtof fers gevallen. Vergiftigd En toch, er is iets mis met de feest vreugde. We merken het op het mo ment dat we het partijgebouw zelf betreden. In de hoge en plechtige gangen hangen overal bewapende soldaten rond. De burgers die het gebouw beveiligen, zijn op van de zenuwen. Het is nu hoofdkwartier van de opstandelingen. In een klein kamertje komt al het nieuws van omringende plaatsen en andere ste den in Roemenië binnen. Dat nieuws is verontrustend ge noeg. Zware gevechten in Bukarest, waar de Securistas proberen het ra dio- en tv-station te veroveren en het zelfs tijdelijk in handen krijgen. Ook uit Timisoara worden gevech ten gemeld, terwijl in andere steden de Securitate zich eveneens niet heeft overgegeven. In Arad is dat op dat moment nog wel het geval. Het gebouw van de veiligheidsdienst wordt bewaakt door militairen en de agenten zelf zitten binnen opgesloten. Toch gaan er al snel geruchten door de stad. Het drinkwater zou zijn vergif tigd (wat niet waar kan zijn, want wij hebben zelf al een paar slokken genomen) en de Securitate zou hulp hebben gekregen van Libische en Palestijnse commando's. Wat daar van waar is valt niet te controleren. Hte is overigens wel een feit dat Libië en de PLO hebben geholpen met de training van Secu- ritate-mensen. Wij zullen de komen de dagen nog vaker te horen krijgen dat ergens 'negers' zijn gesigna leerd. Eenmaal leidt dat zelfs tot langdurige opsluiting in ons hotel, omdat een BBC-tv-ploeg een zwarte cameraman bij zich heeft, die on middellijk van terroristische daden wordt verdacht. Dan, rond middernacht, slaat de sfeer in Arad definitief om. Eerst komt de melding dat zich 27 terro risten in het Park Hotel hebben ver schanst. De receptioniste ontkent het, maar voegt er zacht aan toe dat wat ze ontkent niet waar is. Even later verzamelen zich pant serwagens op het plein, de menigte verspreidt zich in de straten en por tieken in de buurt. Kerkklokken en alarmsirenes roepen de bevolking op naar het plein te komen. We dui ken met een hele groep weg in een grote doorgang. Waarom het schie ten begint, is niet duidelijk, maar plotseling knallen langdurige sal vo's door de straat. De moed van de Roemenen is verbazingwekkend. Iedere keer als het stil staat, trekken tientallen mensen weer naar het plein, om met eigen lijf en leden het partijgebouw te verdedigen. Honderden blijven de hele tijd voor de ingang staan. Twee burgers sneuvelen die nacht, van wie één door een sluipschutter. "Ik weet niet welke duivel me hier heeft ge bracht", zegt een man die met zorg aan z'n vrouw en dochter denkt, "maar ik weet wel dat ik een heel slecht geweten zou hebben als ijc hier niet stond". Zaterdag De berichten uit Boekarest en Ti misoara zijn meer dan verontrus tend. In Boekarest is sprake van duizend doden. Dat de stad zwaar onder vuur van de veiligheidsagen ten (of terroristen, zoals de Roeme nen hen zijn gaan noemen) ligt, is begrijpelijk. Dat is immers het cen trum van de macht. Boekarest blijkt ondermijnd te zijn met gangen, waarin ook aanzienlijke wapen- voorraden worden gevonden. Maar de strijd om Timisoara is eigenlijk alleen maar te verklaren uit haat en wraak. Timisoara is voor de Roeme nen het heldensymbool geworden. Die stad in handen krijgen zou een grote overwinning voor de Securis tas betekenen. In Arad gaat het leven na de schietpartij van de avond ervoor verrassend rustig verder. De vol gende dag is het Kerstmis en dus sjouwen overval mensen met kerst bomen en met zelfs gebakken taar ten. Uren staan ze in de rij voor een winkel die chocolade in de aanbie ding heeft. Het is een welkome af wisseling van het brood, de worst, de melk en de potten ingemaakte vruchten die verder als vrijwel de enige waren in de officiële winkels worden verkocht. Alle andere goe deren zoals koffie, meel en suiker moeten op de zwarte markt worden gekocht. Op het plein van het partijge bouw staan nog steeds honderden demonstranten. Toch is de straat bepaald niet veilig. Her en der heb ben zich de eerste sluipschutters op de daken verschanst. Ze rijden ook rond in auto's, zelfs in een Rode Kruis-wagen en schieten zonder on derscheid des persoons en zeer pre cies. In het mortuarium van het zie kenhuis liggen hun slachtoffers: een klein gaatje recht in het hoofd of in de hartstreek. Ook wij moeten ons op een be paald moment met het hoofd tussen de knieën uit de voeten maken. Op de hoofdstraat klinken al enige tijd salvo's. Maar opeens wordt ook de zijstraat waar wij lopen vanuit een klein steegje onder vuur genomen. Gewapende puber Steeds vaker zien we bewapende burgers lopen. In een aantal geval len blijken het agenten van de poli tie te zijn die de kant van de opstan delingen hebben gekozen en hun uniformen hebben afgelegd, maar er zijn ook 14-jarige jongetjes die het erg leuk vinden om soldaatje te spelen. Die kinderen zorgen voor heel wat onrust. Aan het eind van de middag wor den we in ons hotel opgesloten, om dat van daaruit geschoten is. De bo venste verdiepingen komen onder vuur van het leger te liggen. De 'ter rorist* blijkt een puber te zijn die de beschikking over een wapen heeft gekregen en de revolutie dacht te verdedigen. Hij barst in huilen uit als een woedende officier het wa pen van hem afpakt en snauwt dat het vechten beter aan het leger over gelaten kan worden. Ondanks alle tegenslagen blijven de Roemenen vol vertrouwen in het welslagen van hun zaak. De heer sende stemming is: al wordt het m'n eigen dood, maar winnen zullen we. Zondag Op de weg tussen Arad en Timisoa ra is het heel rustig. Aan alles is te merken dat de dorpelingen niet by het geweld betrokken zijn. Ze staan langs de weg, lachen en maken een V-teken. Het is het gebaar van victo rie dat in dezer dagen de algemene groet van het land is geworden. Maar voorbij de gietijzeren poort van Timisoara verandert de sfeer drastisch. Overal staan posten langs de weg. Ze controleren, maar veel belangrijker: ze waarschuwen je dat een bepaald huizenblok door Secu ristas is bezet en er geschoten wordt. Meestal gaat het maar om een enkele sluipschutter, maar ze zitten wel overal. In het centrum, maar ook in de armzalige buitenwij ken die Ceausescu voor zijn burgers heeft laten bouwen. Het is voldoende om de bevol king enorm te terroriseren. "Het is een duivels plan, dat ze al lang van tevoren hebben bedacht. Ze probe ren ons bang te maken en zo te voor komen dat we kunnen vergaderen en dingen kunnen organiseren", zegt een elektrotechnicus die al sinds drie dagen in het Interconti nental Hotel in Timisoara helpt be waken en zich na enig aandringen opwerpt als gids. En het lijkt er in derdaad op dat de Securitate al lang van te voren bedacht had wat te doen bij een opstand. De geheime wapenvoorraden in Bukarest en de goed georganiseerde algehele ter reur wijzen daarop. Onze gids brengt ons eerst naar. een plein waar het anderhalve week geleden allemaal begon. Overal staan soldaten en drie tanks bewa ken deze symbolische plaats per manent. Het is er een chaos van glas, lege frisdrankflesjes en ver scheurde spandoeken. Etalagerui ten om het plein zijn gesneuveld, volgens onze gids omdat leden van de Securitate zaterdag twee weken geleden de stad hebben geplunderd om zo hun dodelijk ingrijpen zon dag, maandag en dinsdag te recht vaardigen. "Ze schoten op alles en iedereen, ook op vrouwen die ge woon boodschappen liepen te doen. Ze schoten als je zei datje naar links moest, terwijl zij wilden dat je naar rechts liep". Lynchen De haat tegen de veiligheidstroepen is groot. 'Doodschieten of ophan gen', dat is de gebruikelijke reactie. Uit Bukarest komen al betrouwba re berichten dat sommige veilig heidsagenten door burgers ge lyncht zijn. Zelf zien we in Arad hoe een man in een priestergewaad wordt aangehouden. Binnen zeer korte tijd wordt hij door een uiterst vijandige menigte omstuwd die er van overtuigd is dat ook hij een Se- curista is. En die haat ga je zelf ook voelen als ze eenmaal op het armenkerkhof in Timisoara bent geweest. Daar, tussen de armzaligste kruizen, heb ben de bewoners van de stad afgelo pen dagen een massagraf ontdekt, een van de velen die ze nog ver wachten te vinden. Daarin lagen slachtoffers van de moordpartijen die anderhalve week geleden wer den gehouden. De lichamen zijn uit gestald voor het publiek. Alle lijken zijn verschrikkelijk mishandeld, het is duidelijk dat ze voor hun dood zwaar zijn gemarteld. Bij een zwangere vrouw is de buik openge sneden en de foetus ligt bovenop haar. In een klein gebouw waar nor maal de lijken worden gewassen, ligt een dode, vastgebonden aan de tafel, zijn voeten met ijzerdraad ge ketend alsof de beulen tijdens hun martelwerk zijn gestoord. De bewo ners van de stad lopen met grimmi ge gezichten langs de scène. En voorzichtig, want op een naburig, veel grotere begraafplaats houden zich de Securistas tussen de grafste nen schuil. Niet tijdens ons bezoek, maar een dag later, schieten ze mid den in de rouwende menigte. Maandag De nacht in Arad is gevuld met schoten, die zich voornamelijk con centreren rond de kazerne van de stad. In Bukarest hebben de terro risten geprobeerd het stadion te veroveren. Uit Timisoara wordt 's ochtends gemeld dat het er erg rus tig is. Een collega van de BBC ver telt dat mensen op straat aan het winkelen waren en er zelfs weer trams reden. Maar de rust in de stad is niet van lange duur. In de loop van de dag worden de berichten steeds alar merender. Het leger bereidt zich voor op een laatste grote aanval op de terroristen. Bewoners van het centrum worden verzocht hun wo ningen te ontruimen, zodat ze in de te verwachten strijd niet zullen om komen. Toch blijft de grote aanval uitein- Het dagelijkse leven in Bukarest is snel weer normaal: in de rij voor eie- delijk uit. Er komen berichten dat ren- Secristas zich beginnen over te ge- (foto ap) ven. In de loop van de avond brengt de televisie het bericht dat Ceauses cu en zijn vrouw door een geheim tribunaal zijn veroordeeld en ter dood gebracht. Internationaal wordt gemengd op dat nieuws gereageerd, maar de Roemenen horen het onder gejuich en geklap aan. De hele avond drom men ze samen rond de televisies in afwachting van de beloofde band van Ceausescu's executie. Voor hen betekent zijn dood het einde van een nachtmerrie. Voor veel Securis tas zal het een teken aan de wand zijn: als ze worden gesnapt betekent dat vrijwel zeker hun dood. Op dinsdag meldt Hongarije dat er af en toe helikopters vanuit Roe menië binnenvliegen en pijlsnel weer verdwijnen: de mensen van de veiligheidsdienst vluchten. ADVERTENTIE WIE STRAKS NOG BETAALBAAR WIL RIJDEN, W ZZZT* AN NU BETER LEASEN. Q1B DAT IS VOORDELIGER! jjjg Kamsteeg Auto Lease 071-317«6 lij j^jT p Vestigingen te: Voorschoten. Oegstoeest, Katwijk, llsse. HMegom. leiderdorp. Alphen a/d Rl|n De mededeling dat Ceausescu is ge arresteerd, ontketend grote vreug de. Zenuwachtig zijn ze, zeker, maar overal nemen mannen het vrijwillig op zich om wegblokkades te organiseren en auto's en voorbij gangers te controleren. Soms straalt het plezier van hun machtsvertoon er een beetje vanaf en begint iemand gewichtig de landkaart van Roemenië open te vouwen, maar in de meeste gevallen zijn ze zeer voorkomend en vragen uitgebreid om excuus als er niets wordt gevonden. Hun onderzoekin gen zijn zeker niet onterecht, want zowel 's middags als 's avonds vin den grote gevechten tussen het le ger en de Securistas plaats. Acht tien 'terroristen' sneuvelen, drie sol daten en zes burgers. BUKAREST/TIMISOARA - De strijd is over, het ergste leed geleden en deze soldaat (boven) heeft bloe men in de loop van zijn tank gezet. De tienduizenden doden moeten nog worden begraven. Sommigen rechtsvoerden, bij gebrek aan an der transport, hun gesneuvelde fa milielid op het dak van de auto mee. Weinig genade kennen de Roemenen met de leden van de gehate geheime politie Securitate. Leden daarvan (onder) kwamen niet levend uit hun pantservoertuigen. (foto's AP)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7