Gorbatsjov zelf naar Litouwen Securitate was meedogenloze moordmachine Ion Iliescu is oude kennis Gorbatsjov Gorbatsjov 'man van de jaren '80' Poging om breuk te lijmen Westduitsers massaal naar DDR WÖENSDAG 27 DECEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Buitenland kort NEW YORK (AP) - Het Ameri kaanse weekblad Time heeft Sovjet-president Michail Gor batsjov uitgeroepen tot 'Man van de jaren '80'. Time om schreef Gorbatsjov, die in 1987 al .werd uitgeroepen tot 'Man van het jaar', als "de kracht ach ter de belangrijkste gebeurte nissen van de jaren '80. De din gen die hij tot nu toe tot stand heeft gebracht zullen vrijwel ze ker de toekomst helpen vorm ■geven". Door Gorbatsjov is de geschiedenis in een stroomver snelling geraakt en kwam een eind aan de Koude Oorlog, aldus Time. Time wijst sinds 1927 jaarlijks een 'Man van het jaar' aan, maar besloot daar dit keer een 'Man van het decennium' van te ma ken. In 1949 werd Winston Churchill door het Amerikaanse tijdschrift uitgeroepen tot 'Man van de halve eeuw'. Slechts drie anderen viel de eer te beurt twee keer tot belangrijkste man te worden uitgeroepen. Behalve Churchill (in 1940 en 1949) wa ren dat Josef Stalin (in 1939 en 1942) en Deng Xiaoping (in 1978 en 1985). Gaddafi wil onderzoek naar Libische huurlingen in Roemenië TUNIS (AFP/Rtr) De Libische leider Muammar al-Gaddafi heeft gis teren voorgesteld een internationale commissie de beschuldiging te la ten onderzoeken dat Libische huurlingen Ceausescu hebben onder steund. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug hebben Syrische, Li bische en Palestijnse huurlingen aan de kant van de dictator gevoch ten. Syrië en de PLO ontkenden de beschuldiging onmiddellijk, al sloot een Syrische woordvoerder niet uit dat individuele Syriërs 'op persoonlijke titel' met Ceausescu hebben meegevochten. Gaddafi stel de gisteren in een vraaggesprek met de Joegoslavische televisie een onafhankelijk onderzoek voor naar de identiteit van gewonde Arabi sche studenten die werden aangetroffen bij de Securitate. Volgens Gaddafi zit Israël achter de geruchten over de Libische betrokkenheid. "Israël steunde Ceausescu. Zijn vrouw is bovendien van jóodse oor sprong", aldus de Libische leider. BUKAREST (GPD/AFP) - De nieuwe Roemeense president Ion Iliescu is geen onbekende in de Roemeense politiek. Hij behoor de tot de vooraanstaande figuren in de communistische partij in de jaren dat de inmiddels geexecu- teerde president Nicolae Ceause scu nog een relatief liberaal be wind voerde. Iliescu was van 1967 tot 1971 minister voor jeugd, maar raakte in de jaren daarna steeds meer uit de gratie. De laatste ja ren was hij directeur van een technische uitgeverij in Boeka rest. Buitenlandse waarnemers heb ben Iliescu de laatste jaren met interesse gevolgd, omdat hij ban den met de Russische partijleider Gorbatsjov heeft. Ze hebben el kaar leren kennen in het begin van de jaren '50, toen Iliescu stu deerde aan het Moskouse insti tuut voor energie. Er gingen ja renlang geruchten dat Gor batsjov in hem een mogelijke op volger van Ceausescu zag. De nieuwe president staat bekend als een zeer intelligent man met een liberale instelling, die onder Roemeense intellectuelen een hoog aanzien geniet. Iliescu werd 59 jaar geleden ge boren als zoon van een commu nist die voor de Tweede Wereld oorlog al actief was in de illegale communistische partij van Roe- nië. Hij studeerde elektrotech- nologie in Boekarest en was in de jaren '50 voorzitter van de Roe- ense studentenorganisatie en de centrale commissie voor de werkende jeugd. In 1967 werd hij benoemd tot minister voor jeugdzaken, een post die hij kwijt raakte toen Ceausescu in het begin van de ja- i '70 terugkwam van zijn rela tief liberale culturele koers en steeds meer de stalinistische kant op ging met zijn beleid. Toen hij weigerde een soort Chinese cultu rele revolutie in Roemenië door te ?ren, werd hij voor straf naar de provincie Timis (met als hoofdstad Timisoara) gestuurd. Daar liet hij een goede indruk achter als iemand die naar het volk wist te luisteren. In 1974 poogde hij naar het cen trum van de macht terug te keren. Hij werd toen zelfs benoemd tot plaatsvervangend lid van het po litiek uitvoerend comité van de communistische partij en in 1979 tot lid van de staatsraad. Ruzie In de jaren '80 wordt zijn politieke loopbaan plotseling onderbro ken. Waarom is niet bekend, maar vermoedelijk vanwege zijn ge spannen verhouding met Ceause scu. In 1984 wordt hij uit het Cen traal Comité gezet en verliest hij zelfs zijn bescheiden functie als lid van het waterstaatkundig bu reau omdat hij kritiek had gele verd op het milieubeleid van de regering. In 1987 stelt Iliescu zich achter de hervormingen van Sov jetleider Michail Gorbatsjov. Daarmee strijkt hij Ceausescu te gen de haren, die daarvan niets wil weten. Tijdens de stormachtige ont wikkeling van de afgelopen tien dagen in Roemenie, ontpopte Iliescu zich als woordvoerder van het Front voor Nationale Red ding. Hij was het die afgelopen vrijdag in Bukarest de arrestatie van Ceausescu bekendmaakte en later die avond vrije verkiezingen in april 1990, de afschaffing van de leidende rol van de communis tische partij en het opstellen van een nieuwe grondwet aankondig de. Gisteren werd hij benoemd tot de president die het land moet lei den naar de verkiezingen. Zijn rechterhand daarbij is Dimitru Mazilu, VN-functionaris en des kundige op het gebied van inter nationaal recht. Mazilu stond sinds eeen jaar onder huisarrest omdat hij verleden jaar een kri tisch rapport had opgesteld over de situatie van de rechten van de mens in Roemenië. Ook de nieuwe minister van de fensie, generaal Nicolae Militaru, had zich in het verleden het onge noegen van Ceausescu op de hals gehaald. De voormalige bevel hebber van Bukarest werd enkele jaren geleden ter dood veroor deeld wegens "samenwerking met een buitenlandse mogend heid". Interventie door hoge Sov jetmilitairen voorkwam zijn exe cutie. Ion Iliescu, de man die Roemenië in rustiger vaarwater moet brengen. (toto EPA) die tegen de breuk is, scheidde zich evenwel van de regionale partij af en vormde een eigen partij. MOSKOU (AFP/DPA/Rtr/AP) Sovjetpresident Michail Gorbatsjov gaat binnenkort naar de Baltische republiek Li touwen om de communisten te weerhouden van een breuk met de centrale partijorganisatie in Moskou. De Litouwse partijleider Algirdas Brazauskas maakte gisteren het be zoek van Gorbatsjov bekend na een spoedzitting van het Centraal Comité in Moskou over de Litouwse ontwikkelin gen. Het CC stelde zich vierkant op achter Gorbatsjov, die de stap van de Litouwse communisten fel veroordeelde. Gorbatsjov zei tijdens het spoedbe raad van het Centraal Comité maan dag en gisteren dat de Litouwse be slissing de eenheid van de Sovjetu nie bedreigt. "Als we deze grens oversteken, kunnen we ervan wor den beschuldigd doelbewust de Sovjetunie op te delen". Dat zal de ze regering en deze partijleiding niet toestaan, aldus Gorbatsjov. Hij onderstreepte dat zijn pro gramma van hervormingen zijn grenzen heeft en een daarvan is het ter discussie stellen van de eenheid van de communistische partij, al dus het persbureau Tass. Volgens Gorbatsjov hebben de Litouwse communisten niet de macht om een onafhankelijke partij te stichten. Hun besluit is dan ook niet rechts geldig en wordt niet erkend. Desondanks deed de partijleider een oproep om een politieke oplos sing te vinden en vroeg om 'uiterste terughoudendheid'. Het politburo- lid Vadim Medvedev zei na afloop van het plenum dat hangende de missie geen actie zal worden onder nomen. Volgens Medvedev dron gen enkele leden erop aan de Li touwse partijleiders te royeren. In Vilnius daarentegen gingen zo'n 10.000 mensen de straat op om hun steun te betuigen aan de Li touwse communistische partij, die vorige week woensdag besloot ge heel haar eigen weg te gaan. De Li touwse partijleider Algirdas Bra zauskas herhaalde gisteren dat de breuk onvermijdelijk is voor de Li touwse communisten, als die met succes willen deelnemen aan regio nale verkiezingen op 24 februari. Een groep Litouwse communisten Meer buitenlands nieuws op pagina 15 Bofors De nieuwe Indiase premier Singh heeft gisteren de Zweedse wapenfa brikant Bofors uitgesloten van re geringsorders zolang het bedrijf weigert de namen te noemen van re geringsfunctionarissen die steek penningen van het bedrijf hebben aangenomen. Bofors-perschef Bor- je Johansson wilde niet zeggen of het bedrijf zal ingaan op het Indi sche verzoek. Het Zweedse bedrijf heeft de beschuldigingen uit India altijd ontkend. Scheepsramp Een zoekactie naar 13 vermiste be manningsleden van een Roemeens vrachtschip dat op kerstavond bij stormweer zonk voor Kaap Finis- terre heeft niets opgeleverd. Sche pen en vliegtuigen die gisteren de wateren afzochten waar de 2473 ton metende Topoloveni zonk, keerden tegen de avond onverrichterzake te rug. Veertien andere bemanningsle den konden maandag van een vlot worden opgepikt door een red dingshelikopter. Een zeeman ver loor op het vlot het leven. Granaat Een aangeschoten oud-soldaat die in Santa Ana, 64 kilometer ten noordoosten van San Salvador, de toegang tot een kerstpartijtjé werd geweigerd, heeft een handgranaat op de dansvloer gegooid en daar mee zichzelf en vier anderen van het leven beroofd. In totaal 45 mensen raakten gewond. Het incident vond plaats op kerstavond. Kinderen Eind 1990 organiseert de VN in New York een internationale topconfe rentie over het lot van kinderen in de wereld. Een aantal landen maak te oorspronkelijk bezwaar legen de conferentie, omdat die teveel geld zou kosten. De bezwaren kwamen vooral van Westeuropese landen als België en Nederland. Nu is afge sproken dat de topconferentie niet meer dan anderhalf miljoen dollar mag kosten. Contra's Negen commandanten van de Nica raguaanse rebellen hebben de ge wapende strijd opgegeven en toe stemming gevraagd om naar Nica ragua te mogen terugkeren. De ne gen willen zich daar mengen in campagnes voor de verkiezingen van 25 februari. De bekendmaking Van de negen wordt door waarne mers gezien als een duidelijk sig naal dat de gewapende strijd tegen de Sandinistische regering in Nica ragua zijn langste tijd heeft gehad. Naar schatting 12.000 rebellen be vinden zich nog in Honduras. Overal in Oost- Europa brand den mensen kaarsen voor de slachtoffers van de Roemeense revolutie. Ook bij alle feest vreugde rond de openstelling van de Bran denburger Tor dacht voor de tienduizenden Roemenen die de afgelopen week door Ceau- sescu-getrouwen meedogenloos zijn vermoord. (foto AP) Joegoslavische partij wil naar vrije verkiezingen BELGRADO (AP) - Komende maand beslist het congres van de Joegoslavische communistische partij over een voorstel van het Cen traal Comité om het 45 jaar oude machtsmonopolie van de partij op te geven. Volgens secretaris Stefan Korosec is de partij klaar voor de concurrentie van 'gelijkwaardige politieke partners". Korosec verklaarde gisteren dat de partij hervormingen wil door voeren, "niet om het idee van het so cialisme af te wijzen, maar om het te behouden en verder tot ontwikke ling te brengen". In de deelrepu blieken Slovenië en Kroatië' zijn naast de communistische partij al andere politieke partijen opgericht en in Slovenië worden over enkele maanden vrije verkiezingen gehou den. Ook in Servië zijn oppositione le groepen toegelaten, maar de par tij daar peinst er niet over om het machtsmonopolie op te geven. Het voorstel voor politieke her vormingen maakt deel uit van een uitgebreid pakket van economische en politieke maatregelen van presi dent Markovic dat Joegoslavië uit een ongekende crisis moet halen. WEST-BERLIJN (DPA/AFP) - Ruim een miljoen Westduitsers hebben de kerstdagen benut voor een bezoek aan de DDR. Maar de stormloop die was verwacht na het opheffen van de visumplicht en het verplicht geldwisselen voor West duitsers, bleef uit. Slechts bij enkele grensovergan gen was het zo druk dat de wacht tijd voor automobilisten opliep tot twee uur. Het verkeer naar de Bondsrepubliek verliep ook vrijwel probleemloos. In West-Berlijn was het echter wel raak bij de vrijdag ge opende doorgangen onder de Bran denburger Tor, waar zich tiendui zenden Westberlijners meldden. Al zaterdagavond liet de Oost- duitse grenspolitie zomaar bezoe kers uit de Bondsrepubliek toe, ter wijl de nieuwe maatregelen pas middernacht zouden ingaan. De Westduitsers werden met drank en geschenken opgewacht door Oost- duitse burgers in feeststemming. Overal hingen ter verwelkoming spandoeken en aanplakbiljetten. Volgens het officiële Oostduitse persbureau ADN meldden zich op kerstavond zo'n half miljoen men sen bij grensovergangen van en naar de Bondsrepubliek, en een evengroot aantal bij de doorgangen in de Berlijnse Muur. Van de Muur blijft steeds minder over. Veel sou- venierjagers hebben al hun slag ge slagen. De 'kostbaarste' stukken Muur zijn die zijn weggehaald voor de doorgangen onder de Branden burger Tor. In de Oostduitse stad Schwerin demonstreerden gisteren zo'n 1500 tegen hereniging van de twee Duitslanden. De demonstratie was volgens ADN georganiseerd door enkele intellectuelen, die een maand geleden al opriepen tot handhaving van de Oostduitse soe vereiniteit. Op spandoeken waar schuwden de betogers tegen een 'uitverkoop' nu de grenzen met de Bondsrepubliek geopend zijn. BUKAREST (DPA/GPD) - Securi tate: bij die naam kromp "iedere Roemeen ineen. Elke verdwijning van critici van Ceausescu's bewind was tien tegen één het werk van het 50.000 mannen en vrouwen grote privéleger van de Conducator. Een uitgebreid spionagesysteem dat werkte tot in de meest afgélegen bergdorpen, zorgde ervoor dat Roe menië een zwijgend land werd. Nu wordt het zwijgen doorbro ken over de moordmachine waar mee dictator Ceausescu tot iedere prijs zijn macht probeerde te hand haven. Tot het laatst bleven de Se- curitate-leden fanatiek en niets en niemand ontziend doden. De wandaden en de uitgekiende struc tuur van de Securitate lijken eerder uit een gruwelverhaal te komen dan uit de werkelijkheid. Het trainingsprogramma van de Securitate-recruten was niets an ders dan een opleiding in moorden. In Sibiu en Brasov had de geheime politie twee vormingsinstituten voor naar schatting 6000 mensen, bij voorkeur jonge weeskinderen. De studenten leefden er als God in Frankrijk en beschikten over een golfterrein, tennisbanen, biosco pen, cafetaria's en zwembaden. Van jongs af aan werden zij in een strakke discipline getraind om de zwaarste en onmenselijkste op drachten van de machthebber uit te voeren. Een van de kernpunten van het opleidingsprogramma was het WITMARKT Nu in de Bijenkorf op de afde ling 'huishoud': wit porseleinen serviesgoed, o.a. Arzberg, met onzichtbare schoonheidsfoutjes. Het enige waaraan u kunt zien dat ze er zijn. is de prijs: daar gaat maar liefst 30% van af. De gruwelijke slachtpartij in Ti misoara is daarvoor het bewijs: dui- zenden gruwelijk vermoorde men sen, de buik opengereten, ge slachtsdelen afgehakt. De vingers werden van de lijken gehakt om identificatie moeilijk te maken. Ook in Timisoara schoot de Securitate 45 kinderen neer, die naar de pop penkast waren geweest en naar huis gingen. Een gewonde Securitate-man die in een ziekenhuis van Bukarest werd afgeleverd, had onder het ver band een pistool verborgen. Zodra hij de kans kreeg haalde hij het te voorschijn en richtte op artsen en patiënten. Gelukkig voor hen wa ren zijn kogels op. Maar er waren zes mensen voor nodig om de wild om zich heen slaande man te over weldigen. De speciale Securitate-troepen bestaan overigens al sinds 1950. Hun lichte wapens werden onder Ceausescu aangevuld met artillerie en pantserwagens. Volgens de in 1978 naar het westen overgelopen ex-veiligheidschef Pacepa bestaat sinds 1976 binnen de Securitate een ultra-geheim onderdeel dat zich be zighield met chemische en bacterio logische wapens. Toen bij de opstand aan de voor avond van kerst een groot aantal bommen afging, ontdekte het leger een wijdvertakt ondergronds gan genstelsel. De ingangen bevonden zich in 'Securitate-huizen' die er van buitenaf als gewone woningen uitzagen. De tunnels werden ver moedelijk aangelegd in de jaren '80 toen de metro werd gebouwd. Het was algemeen bekend dat de altijd gesloten schuifdeuren in metrosta tions dienden als toegangspoorten tot het geheime circuit Het netwerk blijkt nu nog veel groter dan vermoed. Behalve van het paleis naar het partijhoofdkwar tier loopt er ook een kilometerslan ge tunnel naar het noorden van Bu karest, die diende als een soort ont snappingsroute voor Ceausescu. Het Russische persbureau Tass meldde dat er zelfs schuilplaatsen zijn gevonden op begraafplaatsen met ingangen naar de tunnels. Vanuit dat netwerk sloegen com mando-eenheden toe die gespeciali- eerd waren in anti-terreuberstrij- ding en sabotagedaden. Via de on dergrondse gangen kwamen kleine groepjes tot de tanden bewapende agenten onverwacht tevoorschijn. Vrijdagavond nog doken agenten van de Securitate uit tal van gehei me tunnels op en openden het vuur op de menigte die zich had verza meld op het plein voor het paleis om te luisteren naar een proclamatie van de voorlopige regering. De Securitate had naast een militai re tak, die diende voor de persoon lijke bescherming van Ceausescu, het neerslaan van opstanden en het verdedigen van het vaderland in ge val van oorlog, ook nog een burger- afdeling. De burgeragenten hadden over het hele land een net van infor manten gecreëerd. Kinderen moes ten hun ouders bespioneren, buren vertrouwden elkaar niet meer. Zelfs een onschuldig politiek getint grap je was al genoeg om de Securitate op het dak te krijgen. Die namen verdachten mee en verwanten kre gen pas maanden of jaren later te horen wat er met de ongelukkige was gebeurd: of hij was verbannen, in een kamp of gevangenis terecht was gekomen, of erger. Of iemand nu directeur, ambte naar of journalist was, iedereen kon op een dag zou verdwijnen. Vrijuit praten kon nergens, overal was af luisterapparatuur. Wilde men in de eigen woning het hart eens luchten, dan was de enige mogelijkheid de radio keihard aan te zetten, en alle kranen te laten lopen, om afluiste ren onmogelijk te maken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5