Opruiming bij Rreymboig. Nog geen erkenning Roemeense regering Hartpatiënten naar rechter Herenakkoorden helpen milieu nauwelijks' Nederland bezorgd over executie Ceausescu Drie doden bij branden KERSTMAALTIJD IN APENLAND Ontvoering en mishandeling van bedrijfsleider snackbar Hebzucht breekt wereld op9 Dames en heren pullovers. Nü49." Blouses, pantalons, rokken. Nü 59- Dames blazers en jacks. Nü 69.- WOENSDAG 27 DECEMBER 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) De Nederlandse regering heeft bezorgd gereageerd op de geheime be rechting en executie van de Roemeense dictator Ceausescu en zijn vrouw Elena. Ook de Nederland se ambassadeur Stork in Roemenië had liever gezien dat het echtpaar "in het openbaar en uitvoeri ger" was berecht. De Nederlandse regering erkent de nieuwe regering in Roemenië nog niet. In een verklaring wijst minister Van den Broek (buitenlandse zaken) op de "uitzonderlijke en dramatische omstandigheden" in Roemenië en het "onmenselijk lijden dat het Roe meense volk is aangedaan". Boven dien houdt de Nederlandse rege ring rekening met een "mogelijke samenhang tussen de dood van Ceausescu en het streven om op korte termijn een eind te maken aan het zinloze bloedvergieten door de Securitate". De Nederlandse regering vindt het nog te vroeg om het overgangs bewind in Roemenië formeel te er kennen, hoewel dat al wel is ge beurd door onder andere de Vere nigde Staten, Sovjet-Unie, West- Du itsland en Frankrijk. Wel be- De Roemeense ambassadeur in Nederland, Statescu, keerde zich zaterdag tegen de gevallen dictator, die toen nog op de vlucht was. Sta tescu beschuldigde het oude be wind van "terreur en crimininele activiteiten". "Het gehele personeel van de ambassade verklaart zich volledig solidair met de heroïsche beweging van het Roemeense volk", aldus Statescu. Nadere vragen over zijn zwaai ging de ambassadeur uit de weg door te stellen dat hij niet zo zeer een regering vertegenwoor digt, als wel het Roemeense volk in zijn geheel. Uit de Roemeense vlag bij het ambassadegebouw in Den Haag werd zaterdag het embleem van de communistische partij ge knipt. Het aantal Roemenen iri Neder land wordt geschat op enkele dui zenden. Van de 22 gevluchte Roe menen die hier pas vier weken ver blijven in een bungalowpark in Midlaren (Drenthe), staan in ieder geval al zestien te popelen om terug te keren naar hun vaderland. De overige zes behoren tot een dans groep en willen liever in Nederland blijven. Overigens verwacht Alexandrescu van het Roemenië- comité niet dat veel Roemenen in Nederland snel naar hun vaderland zullen terugkeren: "De meesten hebben hier toch het nodige opge bouwd. Wellicht dat sommigen wel teruggaan". ALKMAAR/ROTTERDAM/HAAR LEM (ANP/GPD) - Bij branden in het kerstweekeinde zijn drie doden gevallen. In de nacht van zaterdag op zondag kwam een 23-jarige in woonster van Sint Pancras (N-H) om het leven door verstikking, toen door onbekende oorzaak brand ont stond in het schuurtje onder haar slaapkamer. Gisterochtend overleed een 65-ja- rige Haarlemmer aan de gevolgen van een brand, die 's nachts, ook door onbekende oorzaak, was ont staan in zijn woning. Zijn invalide moeder raakte zwaar gewond. Een 68-jarige Rotterdamse kwam van morgen vroeg om het leven bij een brand in haar woning aan de Sche penstraat. Ook daar is de oorzaak onbekend. Het bekende restaurant La Provence in Laren (N-H) is eerste kerstdag grotendeels door brand verwoest. Het vuur is waarschijn lijk in de afzuigpijp in de keuken ontstaan. De vlammen baanden zich via de buis van het apparaat ra zendsnel een weg omhoog naar het rieten dak dat meteen in lichterlaaie stond. In La Provence hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Volgens eerste schattingen is bij de brand in het restaurant voor an derhalf miljoen gulden schade aan gericht. Behalve het personeel was niemand in het etablissement aan wezig toen de brand uitbrak. Het Larense restaurant is juli dit jaar voor een kleine drie miljoen gulden van eigenaar veranderd en was net ingrijpend verbouwd. Adviesbureau licht Onderwijs door DEN HAAG (GPD) - Een team van negen deskundigen gaat het minis terie van onderwijs doorlichten. Mi nister Ritzen heeft daarvoor op dracht gegeven aan drs. J. Barne-, veld van het organisatiebureau De Galan en Voigt. Barneveld, deskundig op het ge bied van de arbeids- en organisatie psychologie, is druk doende daar voor een team samen te stellen. Bin nen vier maanden wil hij een rap port op tafel leggen. Het onderzoek is vooral bedoeld om binnen het mi nisterie de voorbereiding van be leid te scheiden van de uitvoering. Deze aanpak heeft bij studiefinan ciering in Groningen, toen daar enorme problemen bestonden, goe de resultaten opgeleverd. De samenstelling van het onder zoeksteam is nog niet duidelijk. Barneveld wil de werkzaamheden in januari beginnen. "De minister wil haast maken", aldus de woord voerder. Voor hoeveel ambtenaren het onderzoek gevolgen kan heb ben, is niet bekend. "Het is voorba rig daar nu al iets over te zeggen, we moeten eerst het rapport afwach ten". HILVARENBEEK Safaripark Beekse Bergen trakteerde haar bewoners gisteren op een echte kerstmaal tijd. In het Apenland stond op het menu 'Bonhomme de neige au riz' (sneeuwman van rijst) en 'Assiette de graines de tournesol et fruits' (schotel van zonnepitten en vruchten). De kerstman hield toezicht op de (deerlij ke verdeling. <roto anp) UTRECHT .(ANP) - De Stichting ratie in het buitenland niet te ver- Nederlandse Hartpatiënten heeft goeden. De stichting organiseert een kort geding aangespannen te- sinds enkele maanden weer lucht- gen het Schiedamse ziekenfonds bruggen naar het buitenland in ver- Delfland-Schieland-Westland. Dit band met de lange wachtlijsten fonds zou drie hartpatiënten schrif- voor open-hartoperaties in Neder- telijk hebben laten weten hun ope- land. AMSTERDAM (ANP) - Een 19-jari- ge bedrijfsleider van een snackbar aan het Damrak in Amsterdam is op de vroege ochtend van de eerste kerstdag korte tijd ontvoerd en zwaar mishandeld. De politie heeft de vyf ontvoerders nog in de loop van de ochtend gearresteerd. De bedrijfsleider verliet ongeveer half zes 's morgens de snackbar aan het Damrak. Net op het moment dat hy de auto voor zijn huis aan de Jaspar Leijnsenstraat parkeerde, werd hij door vijf mannen met bi vakmutsen op overvallen, met een mes in de benen gestoken en in een busje gesleurd. De ontvoerders eis ten de dagopbrengst van de snack bar. In het busje bleven ze de be drijfsleider, die aan de handen ge boeid was, schoppen, slaan en met een mes steken. In de Maassluisstraat lieten de mannen het slachtoffer met het bus je achter. Drie keer keerden zij te rug, stalen zijn horloge en wat geld en dreigden hem een keer met het busje in het water te gooien. Na de derde keer slaagde de bedrijfsleider erin zich los te maken en voorbij gangers te waarschuwen voor hij het bewustzijn verloor. Vier van de ontvoerders konden korte tijd later worden gepakt in de snackbar op het Damrak waar zij de gokkasten hadden leeggeroofd. De vijfde probeerde te ontsnappen, maar werd een eindje verderop klemgereden door de politie. De vijf zijn al eerder veroordeeld voor dief stal met geweld. Het slachtoffer is in bewusteloze toestand naar het zie kenhuis gebracht. Volgens voorzitter J. van Over- veld van de stichting gaat het om drie patiënten die al zeven maanden wachten en ook op korte termijn niet in Nederland geholpen kunnen worden. Eén is al geopereerd in Groot-Brittanië, de andere twee gaan binnenkort. Een 'luchtbrug- operatie' kost tussen de 20- en 25.000 gulden. De patiënten hadden hun zieken fonds gevraagd of het de kosten zou vergoeden. Daarpp kwam volgens Van Overveld een negatief ant woord met de argumentatie dat n Nederland voldoende gelegenheid is voor een operatie. Van Overveld verwacht dat de uitspraak die de rechtbankpresident zal doen, gevol gen heeft voor de lange wachtlijsten in Nederland. Het Schiedamse ziekenfonds was niet voor commentaar bereikbaar. MILIEU - Het inzetten van meer personeel om verdere vervuiling van het milieu tegen te gaan, kan de politie extra personeel opleveren. Bij elkaar kunnen de politiekorp sen door deze maatregel met zo'n vierhonderd man groeien. Dit voor stel staat in het plan van aanpak dat ambtenaren van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie heb ben opgesteld wat betreft het aan deel van de politie in het verwezen lijken van het Nationaal Milieube leidsplan. schouwt Van den Broek het Comité van Nationale Redding in Roeme nië als het "bevoegde gezag" van dat land, in afwachting van de voor april aangekondigde democrati sche verkiezingen. De oppositiepartij WD vindt dat het kabinet de voorlopige regering wel direct moet erkennen. "Als vrije verkiezingen het criterium voor er kenning zijn, dan zouden we de er kenning van een groot aantal rege ringen moeten intrekken", aldus WD-fractieleider Voorhoeve. Voorhoeve meent dat Nederland de voorlopige raad van het front voor de nationale redding, zoals de Roemeense regering officiéél heet, ook moet erkennen. "Het onder scheid tussen formele en feitelijke erkenning is theoretisch. De nieu we regering in Roemenië oefent daar het gezag uit en is duidelijk tot stand gekomen op basis van de re volutie tegen Ceausescu". Net als minister Van den Broek had het Roemenië-comité in Neder land liever een openbaar proces ge zien tegen de gewezen dictator en zijn vrouw. Maar gezien de haat van het volk was dit waarschijnlijk "on haalbaar" geweest, meent S. Alexandrescu, de vice-voorzitter van het comité. Hij spreekt van een "verdiende straf' voor het echtpaar Ceausescu. Alexandrescu is tevreden met de mensen, die nu in Roemenië in de regering zitten. Dat het in een aantal gevallen om relatief onbekenden gaat, vindt hij alleen maar "een goed teken" omdat het personen zijn die zich niet met het bewind van Ceausescu hebben ingelaten. Veel vertrouwen heeft Alexandres cu in de nieuwe president Iliescu, die aan het begin van de zeventiger jaren tijdens een soort culturele re volutie door Ceausescu aan de kant werd gezet. Minister Van den Broek verwacht dat na Ceausescu "nog vele anderen in Roemenië zich in de, komende tijd wegens hun wandaden moeten verantwoorden". De bewindsman hoopt dat "naast de fundamentele waarden van democratie en vrijheid ook de hoge waarborgen van de rechtsstaat" gemeengoed worden in het nieuwe Roemenië. Binnenland kort Vuurwerk ontploft Een 35-jarige man uit Den Helder is gisteren zwaar gewond toen vuur werk dat hij aan het maken was, ontplofte. De woning werd vernield en aangrenzende panden raakten ontzet. Hoe groot de schade is, is niet bekend. De technische recher che stelt een onderzoek in. Op 22 maart van dit jaar kwam een man in Den Helder om. het leven als gevolg van experimenten met explosieven. Vernielingen Shell Bij acht Shell-benzinestations in de stad Utrecht zijn gisternacht slan gen doorgesneden. Bij enkele sta tions zijn ook de vulpistolen meege nomen. Een onbekende heeft een verklaring afgegeven bij de ANP- Radionieuwsdienst in Hilversum, waarin de daad wordt gemotiveerd met het feit dat Shell als multinatio nal profiteert van onderdrukking in de wereld. Naar Namibia Eind december vertrekt een nieuwe lichting Nederlandse marechaus sees naar Namibië om daar hun naar Nederland terug gekeerde col lega's af te lossen. Begin deze maand werd het uitzenden van een nieuwe lichting uitgesteld in af wachting van overleg met de Vere nigde Naties over de noodzaak van de stationering ervan. „De VN heeft uiteindelijk laten weten, de aanwe zigheid van een nieuwe lichting toch op prijs te stellen", aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. Vier verkeersdoden Vier mensen zijn (Eerste Kerstdag) om het leven gekomen door een ver keersongeval op de weg Venlo- Nijmegen nabij de Plasmolen in de gemeente Mook. De auto, waarin zij zaten, botste door onbekende oor zaak tegen een boom, aldus de poli tie. De auto werd bestuurd door de 28-jarige man uit Gennep. Zijn 28- jarige echtgenote, de 17-jarige zus van de bestuurder en een 17-jarige kennis kwamen tevens om het le- De Roemeense ambassadeur in Ne derland, C. Statescu, poseerde zon dag op het balkon van zijn ambas sade in Den Haag bij een Roemeense vlag waaruit het symbool van de communistische partij is geknipt. Een dag eerder schaarde de ambas sadeur zich in een verklaring achter het comité van nationale redding in zijn land, nadat het bewind Ceause scu was verdreven. Een soortgelijke verklaring leverde in België veel problemen op, omdat demonstran ten de plotselinge ommezwaai van de ambassadeur daar weigerden te geloven. (foto anp> ENSCHEDE (GPD) - In de afgelo penjaren heeft de rijksoverheid een groot aantal afspraken vastgelegd in overeenkomsten met het be drijfsleven afgesloten over de aan pak van milieuproblemen. Het 'con venant', waarin overheid en be drijfsleven vrijwillig afspraken ma ken, leek een tovermiddel bij de grote schoonmaak van Nederland. In de praktijk blijken echter con- venanten weinig effect te sorteren, concludeert drs. Pieter Jan Klok van het Centrum voor Schone Tech nologie en Milieubeleid van de Uni versiteit Twente. In opdracht van het ministerie van VROM verrichtte hij een jaar lang onderzoek naar het effect van de 'herenakkoorden'. "Het convenant werkt alleen maar indien er bij de onderteke naars al een grote bereidheid be staat om bepaalde milieuproble men aan te pakken. Dat zijn meestal weinig vergaande maatregelen. In het licht van de totale milieuproble men en de doelstelling om de ver vuiling in Nederland met 80 tot 90 procent te verminderen, is het ech ter een /instrument van geirnge be tekenis", aldus Klok. Hij pleit voor een meer zorgvuldige en creatieve afweging van de mogelijkheden die de overheid bezit om milieuvervui ling tegen te gaan. Dat betekent echter niet dat het convenant door milieuminister Al ders bij de vuilnis moet worden ge zet. "In PvdA-kring heeft nogal wat weerstand bestaan tegen het afslui ten van de als te vrijblijvend be schouwde convenanten. Ik wil er echter op wijzen dat het een goed instrument kan zijn om snel maatre gelen te nemen. Wetgeving vraagt nu eenmaal langdurige procedu- Als voorbeeld van een succesvol convenant noemt Klok de overeen komst over de verwijdering van cfk- gassen uit spuitbussen. "Door de publiciteit over het 'gat in de ozon laag' heeft de spuitbus in een perio de van twee jaar een bijzonder nega tieve naam gekregen. De industrie was er veel aan gelegen het imago van de spuitbus te herstellen en wil de van de cfk's af. Het convenant heeft dat in een korte termijn moge lijk gemaakt". DEN HAAG (GPD) - De grootste bedreiging voor de westerse wereld is de hebzucht. Dat zei koningin Beatrix eerste kerstdag in haar jaar lijkse kerstboodschap. "Aan de illu sie van het 'meer is beter' gaat de wereld ten onder", aldus de Konin gin. Zij vindt dat "het egoïsme een drijvende kracht is geworden in on ze maatschappij". "Het is niet zozeer de welvaart die ons op den duur zal opbreken, maar Weinig soelaas heeft volgens Klok het convenant over fosfaatvrije wasmiddelen geboden. "Daar heeft het convenant geen enkele rol ge speeld, maar juist het marktmecha nisme. Want toen Groene Persil van wasmiddelenfabrikant Henkei een groot succes bleek, volgden alle be drijven met fosfaatvrij waardoor de doelstelling kort na ondertekening van het convenant al was bereikt". Het convenant om het kwik in al kaline-batterijen geleidelijk te ver minderen, omvat niets meer dan de voortdurende zucht naar meer, in samenhang met het onvermogen tot delen". De tijd is gekomen dat "ieder voor zichzelf moet nagaan wat zij of hij echt wil bezitten. Het meerdere is er om te delen". Over de ontwikkelingen in Oost- Europa zei de Koningin: "Vrijheid - hoe kostbaar ook - is geen tover woord is waarmee de maatschappij op slag kan worden veranderd. Vrij heid is evenmin een „rustig bezit. Niet het voortdurend openhouden van keuzen maakt mensen vrij, maar juist een verantwoord gebruik van de mogelijkheid tot kiezen". De muur die Europa in tweeën deelde beschermde ons tegen na denken, meent Beatrix. "Het was zo eenvoudig. Tegenover geslotenheid stond openheid, tegenover censuur vrijheid van meningsuiting, tegen over onderdrukking democratie. Maar nu dringt zich de vraag op wat een vrij Europa straks kan bete kenen voor de wereld als geheel" glas kon overstappen naar plastic flessen. Overtredingen kunnen niet hard worden gemaakt, omdat fabri kanten van verschillende soorten verpakking andere belangen heb ben. Dit convenant werkt dan ook niet". Het onderzoek concludeert ech ter niet convenanten in de categorie 'zoethouders' vallen. "We hebben er geen uitgebreid onderzoek naar ge daan, maar ik kan stellen dat daar waar convenanten niet werken, ook andere instrumenten zoals wetge ving geen oplossing bieden. Dat hebben we gezien bij de strijd om de auto met katalysator, waar de Europese auto-industrie Neder landse maatregelen blokkeerde. Ook van Nederlandse plannen om het gebruik van cadmium als kleur stof aan te pakken, is na overleg met andere EG-landen weinig overge bleven". Volgens de UT-onderzoeker maakt het geringe effect van con venanten vooral duidelijk dat de overheid geen almacht bezit en aan vele beperkingen is gebonden. "De opleving van de aandacht voor het milieu maakt een versnelling van maatregelen mogelijk. Vooral op terreinen waar de problemen voor - iedereen zichtbaar worden, kan de overheid effectief maatregelen ne men. Er is echter een geheel van sa menhangende maatregelen nodig. Die ontbreekt nog. Het Nationaal Milieubeleidsplan blijft steken bij de doelstellingen, zonder dat maat regelen worden aangegeven". Zorg heeft Klok over het milieu beleid op langere termijn. "Een groot aantal milieuproblemen is nog onvoldoende zichtbaar, waar door noodzakelijke maatregelen uitblijven met betrekking tot onder meer energiegebruik. Tevens be staat een groot gevaar dat zonder een totaalpakket van maatregelen de meest nijpende problemen wor den opgelost, waarna een tegenbe weging ontstaat die zegt "nu is het wel genoeg geweest". We hebben dat gezien met Japan, dat een aantal ingrijpende maatregelen heeft moe ten doorvoeren maar nu niet wil meewerken aan een wereldwijd ak koord over vermindering van de kooldioxide". wat batterij-fabrikanten op Europe- Een voorbeeld van een slecht wer- se schaal al hadden afgesproken, kend convenant noemt Klok de "Bij het convenant over de invoe- overeenkomst van VROM met de ring van kunststof pet-flessen voor- drankverpakkingsindustrie, waar- zagen fabrikanten dat het ministe- bij werd vastgelegd dat de hoeveel- rie van VROM maatregelen zou tref- heid afval niet zou mogen toene- fen indien een retourpercentage men. van 90 tot 95 procent niet zou wor den gehaald. Niet het convenant Plastic flessen maar de eventuele maatregelen leidden ertoe dat de belangstelling "Er werd echter niet vastge- bij fabrikanten voor pet-flessen af- legd wat dit voor de afzonderlijke nanu Daardoor is het marktaandeel bedrijven betekende. Bijvoorbeeld beperkt gebleven". of een producent van koffiemelk in

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3