Littekens van wrok en spijt Relschoppers Den Haag klaar voor knalfeest Orthodoxe Kerk achter bevolking Indonesië veertig jaar onafhankelijk REPORTAGE WOENSDAG 27 DECEMBER 19) DEN HAAG (ANP) - "Het is een voorrecht deze daad van over dracht der souvereiniteit te ver richten. Tegenover de geschiede nis of, beter gezegd: voor het aan gezicht Gods. die weet waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd be reikt en die het falen kent der ge neraties." door Barenda Grutterink/ANP Gedragen woorden van koningin Juliana op 27 december 1949. de dag waarop Nederland de heerschappij over de kolonie Nederlands-Indié opgaf en overdroeg aan de Repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië. Onder internationale druk kwam daarmee, vandaag veer tig jaar geleden, een eind aan de bloedige, vier jaar durende strijd tussen Nederland en Indonesische nationalisten. Met de souvereiniteitsoverdracht was de rol van Nederland in de ar chipel trouwens nog niet uitge speeld. Nieuw-Guinea zou Neder lands blijven, om als toevluchts oord te dienen voor Indische Neder landers die zich niet thuis zouden voelen in de republiek. Ook het Ne derlands bedrijfsleven in Indonesië ging door. Nederland en de repu bliek gingen de 'Nederlands-Indo nesische Unie' aan, een mager sa menwerkingsverbandje met de Ne derlandse koningin aan het hoofd Maar zo prettig was de verstand houding toen al niet meer. Zomer 1950 hief de Indonesische president Sukarno de Republiek der Verenig de Staten op en riep hij, om religieu ze en etnische tegenstellingen de baas te kunnen, de eenheidsstaat uit. Zes jaar later verklaarde Indo nesië de Nederlands-Indonesische Unie ontbonden. Weer een jaar wer den alle Nederlandse eigendom men verbeurdverklaard en de laatste Nederlanders het land uitge zet. In 1960 werden de diplomatieke betrekkingen verbroken. Pas nadat Nederland in 1962 ook Nieuw-Gui nea aan Indonesië had afgestaan, verbeterde de relatie tussen de twee landen enigszins. Bloedvergieten De relatie tussen Indonesië en Ne derland gaat terug tot 1569, toen de eerste Nederlanders op het eiland Java aankwamen. In 1777 was heel Java Nederlands en in de 19de eeuw- kwam de totale archipel onder Ne derlands gezag te staan, op Portu gees Timor en Brits Borneo na. De uitbreiding van het gezag ging ech ter niet zonder bloedvergieten. Be kend zijn vooral de Java-oorlog van 1825 tot 1830 en de Atjeh-oorlog van 1873 tot 1903. Nederland had het er voor over, want het economische belang van de archipel was enorm: in 1929 bij voorbeeld werd er voor vier miljard gulden in de kolonie geïnvesteerd. In 1940 kwam een kleine tien pro cent van het nationale inkomen uit de 'gordel van smaragd'. Veel Ne derlanders wilden dan ook niet eens aan onafhankelijkheid denken: 'In- dié verloren, rampspoed geboren'. Toch stond begin deze eeuw al vast dat het vroeg of laat met de Ne derlandse heerschappij in Indië ge daan zou zijn. In 1913 schreef oud- gouveneur-generaal Van Heutsz dat koloniale bestuurders zich moesten inspannen om "de inland- sche rassen van den Indischen Ar chipel met onverdeelde toewijding en zorg te helpen opvoeden tot soci aal geheel gelijkwaardigen, volko men in staat om in de toekomst, desgewenscht, geheel op eigen be nen te staan". In 1926 en 1927 kwam het op Java en Sumatra tot opstanden van com munistisch gezinden. Maar veel Ne derlanders dachten dat het een storm in een glas water was. ook al hield Hatta (die 17 augustus 1945 sa men met Sukarno de onafhankelij ke republiek Indonesië uitriep) in maart 1928 een pittige toespraak: "Wij zullen van Nederland geen vol ledig zelfbestuur krijgen, omdat de winsten gevaar zouden lopen. Rui me medezeggenschap zou het zwaartepunt van het bewind in In dische handen leggen en dus zullen wij dat ook niet krijgen. Het mo ment waarop de vrijheidsdrang en de innerlijke kracht hun hoogte punt hebben bereikt, zal komen. En dan zal Nederland kunnen kiezen: rustig weggaan of er worden uitge gooid". GEESTELIJK LEVEN In 1942 werd Nederlands-Indië door Japan bezet. Op 6 december beloofde koningin Wilhelmina dat het land na de oorlog een aan Ne derland gelijkwaardige positie zou krijgen in een gemenebest. Maar bijna drie jaar later, na de capitula tie van Japan op 15 augustus 1945, grepen de nationalisten hun kans. Ze wilden geen gelijkwaardige po sitie, ze wilden onafhankelijkheid. De strijd begon. Nederland kon het oude gezag in de chaotische archi pel niet herstellen. Veel Nederlan ders zaten in de Jappenkampen, terwijl de Britse opperbevelhebber Mountbatten tijdelijk Java en Su matra bestierde. Om de chaos com pleet te maken was de rest van de archipel aan de Australiër Blarney toevertrouwd. Twee dagen na de capitulatie kwamen 'gemachtigden van het Indonesische volk' Sukarno en Hat ta met een proclamatie van onaf hankelijkheid. "De formaliteiten voor de overdracht van de macht en andere maatregelen zullen op orde lijke wijze worden uitgevoerd en in de kortst mogelijk tijd", stelden ze tot verrassing van' veel Nederlan ders. Nederland zag 'de onafhanke lijkheid' meer als een laatste plaag stoot van de Japanners, met wie Su karno en Hatta immers betrekkin gen onderhielden. De proclamatie was ook voor de meeste Indiërs een verrassing, maar er was zeker symphatie. Sukarno werd presi dent, Hatta vice-president. Er ont stond een parlement, waarin ook premier-in-spé Sjahrir zitting had. Sukarno richtte een 'veiligheids- leger' op, maar dat bleek een nogal eufemistisch naam. In de chaoti sche gelederen van de nieuwbak ken president ontstonden strijd groepen die tekeer gingen tegen ie dereen die niet voor onafhankelijk heid was of leek. Legereenheden, verzetsgroepen, guerrilla's en zoge noemde pemoeda's begonnen een 'nationalistische' terreur die tien duizenden slachtoffers zou kosten. Weigerachtig Mountbatten drong aan op onder handelingen tussen Nederland en de nationalisten, maar stootte op een koppige houding van het eerste Nederlandse kabinet van na de oor log, dat van Schermerhorn. Scher- merhorn zag Sukarno als een colla borateur met Japan en was pas be reid te onderhandelen toen novem ber 1945 de als anti-Japans bekend staande Sjahrir premier werd. April 1946 kwamen Nederland en de nationalisten bijeen op het zwaar bewaakte jachtslot Hubertus op de Veluwe. Maar de Hoge Veluwe Con ferentie leverde geen resultaat op. terwijl de gevechten in Indie almaar heviger werden. Nederland mobili seerde en had vooral op Celebes de handen vol. (Molukse) Militairen van het Koninklijk Nederlands-In disch Leger namen daar wraak op nationalisten die hun familieleden terroriseerden. De nationalisten na men dat niet en vochten keihard te rug. Nederland kondigde op Celebes de staat van oorlog af en gaf de een heid van commandant Westerling de opdracht de terreur te breken met contra-terreur. Dat gebeurde. Onder leiding van Westerling wer den bloedbaden aangericht die al leen al op Zuid-Celebes 388 Indiërs het leven kostte. Westerling maakte op het eiland in totaal 1.533 slachtof fers. En daar bleef het niet bij, ook elders in de archipel verleende Ne derland toestemming voor contra- terreur, ook al was daar geen sprake van de staat van oorlog. In juli 1946 werd de Malino-confe- rentie gehouden, die uiteindelijk het omstreden akkoord van Ling- gadjati (25 maart 1947) zou opleve ren. Nederland en Indonesië zou den samenwerken om binnen twee jaar de souvereine Verenigde Sta ten van Indonesië èn de Neder lands-Indonesische Unie te vor men. De Unie zou het Nederlandse staatshoofd accepteren en eigen or ganen krijgen voor besluiten over gemeenschappelijke belangen. Ver der zou elke deelstaat in de archipel zelf voor Nederland of Indonesië mogen kiezen, maar werd het Indo nesisch gezag over Java, Sumatra en Madura erkend. 'Linggadjati' pakte verkeerd uit. Toen Nederland in juli 1947 geen duidelijk antwoord kreeg op de vraag hoe de republiek de orde op de nog immer onrustige eilanden Java, Sumatra en Madura dacht te herstellen, was dat de aanleiding voor de eerste politionele actie op 27 juli 1947. In een periode van ruim een week werden Java en Sumatra deels bezet en kwamen de planta ges, olievelden en kolenmijnen op nieuw onder Nederlandse controle. Wapenstilstand De Veiligheidsraad riep de partijen op te praten. In januari 1948 resul teerde dat in de Renville-overeen- komst (genoemd naar het Ameri kaanse schip waarop de gesprek ken plaatshadden), waarbij werd besloten tot een wapenstilstand. Maar de ergernis bleef en op 21 de cember begon Nederland met de tweede politionele actie. De natio nalisten werden neergeslagen, Su karno en Hatta werden gevangen genomen. De Verenigde Staten, die vonden dat de westerse landen hun militai re middelen niet moesten versnip peren in een tijd van koude oorlog, reageerden woedend en dreigden zelfs met stopzetting van de miljoe- nen-Marshall-hulp. Ook de Verenig de Naties oefenden druk uit op Ne derland. Januari 1949 werden de ac ties gestopt. Op 9 december aan vaardde de Tweede Kamer de over dracht, met 71 tegen 29 stemmen. Het geweld dat Nederlanders tegen Indonesiërs gebruikten, is in Ne derland tot op de dag van vandaag aanleiding voor veel commotie. De laatste rel ontstond twee jaar gele den, toen dr. Loe de Jong's concept- paragraaf 'Excessen' uitlekte, een hoofdstuk bedoeld voor zijn Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Veel oud-mi litairen voelden zich als oorlogsmis dadigers afgeschilderd. Westerling overleed plotseling. De Jong bleek bij definitieve pu- blikatie flink bijgedraaid. In een noot bij de paragraaf 'Excessen' schreef hij later te hebben ontdekt dat hij meer moest schrijven over de achtergrond waartegen de excessen plaatsvonden, zich moest onthou den van vergelijkingen met de ver houdingen in Nederland tijdens de Duitse bezetting en in Indië tijdens de Japanse bezetting en dat wat er aan excessen in gepleegd een uit vloeisel is van beslissingen op poli tiek niveau. De Jong onderschreef ook de stel ling van de sociologen en oud-In- diëgangers Van Doorn en Hendrix, dat "hoe fors het militaire optreden van Nederland ook is geweest en hoe vaak het uit de hand is gelopen; hoe stelselmatig geweld is aange wend tegen burgers, met name door inlichtingendiensten en de speciale troepen; hoezeer de inzet van tech nische wapens vele onschuldige slachtoffers heeft gemaakt; hoe waar dit alles ook is, wie kennis neemt van het verloop van de deko lonisatie-oorlogen in de Franse en Portugese overzeese gebiedsdelen en van het geweld dat op Vietnam is losgelaten, zal moeten vaststellen dat Nederland in alle opzichten ver houdingsgewijs minder hardhan dig is opgetreden". Maar de strijd om de 'gordel van smaragd' blijft een gruwelijk dra ma. Koningin Juliana draaide daar op 27 december 1949 niet omheen: "Niet langer staan wij gedeeltelijk tegenover elkander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en gescheurd en vol van de littekens van wrok en spijt". DEN HAAG Als de voor tekenen juist zijn, wordt het dit jaar weer een ouderwetse, en dus uiterst onrustige, oudejaarsnacht in Den Haag. Ondanks de inspan ningen van de gemeente lijkt het deze keer niet te lukken om po tentiële relschoppers te weerhou den van het aanrichten van ver nielingen. Den Haag probeert dat al een paar jaar door de jeugd wijkfeesten te laten organiseren. Maar dit keer hebben de jongeren daar geen trek in. Het 'nieuwe' is eraf. De medewerking is gering. door Jos Heymans Den Haag geniet de dubieuze eer om in de oudejaarsnacht de meest onrustige stad van het land te zijn. Op veel plekken behoren rellen in middels tot het traditionele beeld van het inluiden van het nieuwe jaar. Er gaat geen jaar voorbij zon dertientallen arrestaties, grootscha lige vernielingen, brandstichtingen en ingrijpen van de mobiele een heid, in 1985 bedroeg de schade in eén nacht meer dan vier miljoen gulden. De afgelopen jaren is van alles ge probeerd om het geweld te beteu gelen. Eén van de meest opzienba rende besluiten van de Haagse ge meenteraad was zeven jaar geleden om 21 vandalen uit Scheveningen in de kerstvakantie met wintersport te sturen. Dat deed nogal wat stof opwaaien. Eensluidend riepen rechtsgeleerden uit 'dat het belonen van slecht gedrag te ver gaat'. Sindsdien kiest Den Haag voor de normalere aanpak. Op initiatief van het anti-vandahsmeteam van de po litie werd een campagne gestart on der het motto 'Prettig uiteinde, Den Haag.... laten we 't gezellig houden'. Doel was 'het gedrag van de betrok kenen bij de geweldpleging op een zodanige manier te beïnvloeden dat minder schade en overlast ontstaat'. En niet zonder succes: het schade bedrag werd in eén jaar terugge bracht van vier miljoen tot 1,6 mil joen gulden. Popconcert Tegelijkertijd stelde de gemeente raad een bedrag van twee ton be schikbaar voor een groots popcon cert in de nacht van oud op nieuw. Maar dat stuitte op bezwaren omdat een grote concentratie van rel schoppers werd verwacht. Dus werd l iet concert ter elfder ure gean nuleerd en liet Den Haag via de lo kale omroep de hele nacht films uit zenden om vandalen aan de buis ge kluisterd te houden. De meest succesvolle actie van de gemeente tot nu toe is het houden van leesten in de oudejaarsnacht. Relschoppers kunnen op kosten van de gemeente een feestje bou wen in hun eigen wijk. 'Dat houdt ze in ieder geval van de straat', moet de achterliggende gedachte zijn ge weest. Dus overleggen elk jaar ge meente-ambtenaren met jongeren over de opzet van een reeks feesten. Maar echt vlekkeloos verloopt de organisatie niet. Vlak voor de kerst werd bekend dat de gemeente in 1987 geld heeft betaald aan rel schoppers, die aanvankelijk had den geweigerd om een feest te orga niseren. En een jaar later kregen de zelfde relschoppers tweeduizend gulden om drank te kopen voor het feest. Ze verkochten die met 300 procent winst door en stopten het geld in eigen zak. "Dat is de omgekeerde wereld", zegt het verbijsterde CDA-raadslid Pieter den Duik. Hij weet waarover hij praat. Jarenlang was hij voorzit ter van FC Den Haag en maakte kennis met het gedrag van de Haag se supportersschare. Er zijn meer dingen die hem niet zinnen. "Vorig jaar hebben we vooral last gehad van het verbranden van autoban den. Dat zouden we dit jaar anders aanpakken, hebben we in de ge meenteraad besloten. Er zouden geen autobanden meer mogen wor den verbrand. Maar wat doet de ge meente? Die stuurt een brief naai de jongerenwerkers met het vrien delijke verzoek dit jaar wat minder autobanden in brand te steken". Het loopt allemaal niet zo gladjes als de gemeentelijke organisatoren doen voorkomen, weet Den Duik. "Vorige week heeft de gemeente een partij hout neergegooid in Scheveningen. Kennelijk met de bedoeling dat daar straks een vreugdevuur wordt aangestoken. Maar dat doe je natuurlijk niet drie weken van tevoren. De zaak is in middels teruggedraaid; het hout is weer weggehaald maar dat kost ook geld". Den Duik maakt zich zorgen over de komende oudejaarsviering, waarvoor de gemeente deze keer 375.000 gulden heeft uitgetrokken. "Ik heb de indruk dat de jongeren er geen zin meer in hebben". Ook Paul Verheyen, adjunct-directeur van de stichting Haags Sociaal Cul tureel Werk, ervaart een teruglo pende belangstelling. "Onze stich ting beheert een groot aantal club- en buurthuizen, waar die feesten ge woonlijk worden gehouden. Vorig jaar bleek al dat de belangstelling tanende is. Onze mensen van de club- en buurthuizen vragen zich af waar ze 't eigenlijk voor doen". Maar er speelt meer: "We moeten volgend jaar twee ton bezuinigen op het welzijnswerk, maar met oud en nieuw kan kennelijk alles. Er zijn clubhuizen die voor het oude jaarsfeest een bedrag krijgen dat ge lijk is aan het budget van zo'n club huis voor het hele jaar. De verhou dingen zijn zoek. Voeg dat oude- jaarsgeld toe aan het totale budget voor het jongerenwerk. Dan kan er 't. hele jaar door wat gedaan worden. Dat maakt de binding groter, dan hoef je ook geen extra dingen te re gelen met oudjaar". Veel club- en buurthuizen blijven dit jaar wegens gebrek aan vrijwilli gers dicht. Toch blijven de gemeen telijke organisatoren optimistisch. "Er worden dit jaar meer feesten dan vroeger georganiseerd. We heb ben al 85 aanmeldingen en met een aantal andere wijken wordt nog overlegd", zegt gemeente-voorlich ter Guido Rijnja. Wel geeft hij toe dat de organisatie dit jaar laat op gang komt. "We missen de aanja gende rol van het sociaal-cultureel werk, dat is waar. Het komt dit jaar allemaal wat moeizaam op gang. De organisatie begint nu pas een beetje te lopen". Alle goede bedoelingen ten spijt, hebben de wijkfeesten het geweld nooit volledig kunnen uitbannep. Vorig jaar waren bussen, trams en politieauto's versierd met de tekst 'een knalfeest zonder gedonder'. Dat blijft dit jaar achterwege, omdat de tekst een echt feest suggereerde. Een organisator: "En dat kunnen we niet waarmaken. Elk jaar op nieuw vinden er rellen plaats, moet de mobiele eenheid uitrukken en worden vernielingen aangericht". Na jarenlange relatie met Ceausescu WENEN Nog maar enige maanden geleden noemde de Roe meense Orthodoxe Kerk, de grootste kerk in het land, Ceauses cu in een officiële verklaring "de grootste zoon van het vader land". Nu houdt ook zij het op "de tiran" en staat zij "op dit cru ciale moment achter de bevolking". xklaring, die is (ruim 80 procent van de bevol- verspreid door het Roemeense persbureau Agerpres, blijkt dat de Orthodoxe Kerk 180 graden is omgedraaid. Hoewel de kerk door het bewind allerlei privile ges en eigendommen zijn ontno men, vormden de kerkleiding en de regering de twee spreekwoor delijke handen op één buik. Maar nu klinkt het: "Wij heb ben besloten onze historische hei ligdommen, kerken en kloosters slachtoffers van de bulldozers van de tiran Ceausescu te her bouwen en nieuwe kerken te bou wen in de districten waar zij ver dwenen zijn". De Orthodoxe Kerk, met offi- cieel 16 miljoen leden te hebben Meer ruimte voor kerstvieringen in Oostblok en SU MOSKOU (DPA-AP) - De glas nost heeft ook effect op de kerst vieringen in de diverse commu nistische staten. Zo is voor het eerst in de geschiedenis van de Baltische republiek Estland in de Sovjetunie de eerste kerstdag als een officiële feestdag gevierd. In Tsjechoslowaijke werd voor het eerst een nachtmis recht streeks op tv uitgezonden. In Praag waren dit jaar voor de nachtmis dertig kerken geopend, vorig jaar was dat er nog slechts Voor het eerst in ruim veertig jaar werden in Boedapest op eer ste kerstdag door de omroep kerstliederen uitgezonden. En in Bulgarije kon de orthodpxe patri arch Maxime voor de tv zijn kerst groeten overbrengen. De toespraak van de paus op eerste kerstdag was voor het eerst in de DDR en alle Sovjetrepublie ken direct op tv te volgen. king), heeft zich volgens waarne mers in het tijdperk-Ceausescu door de autoriteiten laten gebrui ken. Samen met lutherse, rooms- katholieke en hervormde kerklei ders ondertekende patriarch An- tonie niet lang geleden een brief waarin de inmiddels geëxecu teerde dictator alle lof werd toe gezwaaid. Het was ook de Orthodoxe Kerk die de afgelopen jaren voor zorgde dat de in dit geval terst voorzichtige Wereldraad van Kerken er niet toe kon komen een oordeel uit te spreken over de tuatie in het land. Het centraal mité (bestuur) van de Wereldraad weigerde afgelopen zomer het be leid van Ceausescu aan de kaak te stellen, omdat de vertegenwoor digers van de Roemeense lidker ken daar niks voor voelden. De Wereldraad van Kerken heeft de Roemeense kerken zijn solidariteit toegezegd, "ni een nieuw hoofdstuk begint ir geschiedenis van Roemenië". Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naé Oldenzaal (herv-geref) A. W. Vlieger Zwaag-Risdam. naar Oud-Alblas drs. T. C. de Leeuw kand. Hei- en Boeicop; bedankt voor Middelharnis M. Goud- riaan Apeldoorn (buitengewone wijk- gemeente), voor Overschie C. vi Sluis Rozenburg. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Alphen aan den Rijn- Noord (herv-geref) J. Huizebosch Zwijndrecht, naar Wolphaartsdijk drs. J. P. Feddema Goes. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Breda i.c.m. Almkerk-Werken- dam drs. E. Brink kand. Kampen. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Hamilton (Canada) J. C. West- strate 's Gravenpolder; aangenomen naar Terneuzen L. Huisman laatstelijk zendingspredikant te Zuid-Afrika nende aldaar. De paus wuift naar de vele dui zenden op het zonovergoten St. Pietersplein. (foto ap> Paus bidt voor 'nachtmerrie' in Oost-Europa VATICAANSTAD (AP-ANP) - Paus Johannes Paulus II heeft maandag ten overstaan van tien duizenden op het Sint-Pieters plein in Rome de traditionele ze gen 'Urbi et Orbi' (aan de stad en de wereld) gegeven. Hij bad dat de hoop van kerst mis vruchtbare grond zou mogen vinden in Oost-Europa, dat naar zijn zeggen "ontwaakt uit de nachtmerrie". In het bijzonder bad hij voor Roemenië, "het no bele land dat deze kerstmis viert in angst en beven, bedroefd de vele levens die op tragische wijze verloren zijn gegaan, en in de vreugde dat weer de weg van vrijheid is ingeslagen". Ook bad de paus voor de vluch telingen, waarbij hij Europa met name noemde. "Moge dit Europa zijn deuren en zijn hart openstel len om de zorgen, angsten en pro blemen van de landen die om hulp vragen te begrijpen en aan te trekken". Op 17 december ver oordeelde de paus in scherpe be woordingen de gedwongen repa triëring van Vietnamese vluchte lingen door Hongkong. Hij vroeg God een eind te m ken aan de vijandelijkheden Azië en Afrika en de wapenonder handelingen te sturen. De paus besloot zijn boodschap met kerstwensen in 53 verschil lende talen. BETHLEHEM (AP) - De kerstviering in Bethlehem is maandag oi schaduwd door de voortdurende Palestijnse opstand in de door Israel bezette gebieden. De kerstavond verliep in Bethlehem onder zware waking van Israëlische militairen rustigmaar in de Gazastrook v den heftige botsingen plaats. In de Arabische sector van Jeruzalem ging de bezoekende Zuidafrikaanse aartsbisschop Desmond Tutu voor een anglicaanse kerkdienst. Een groep christelijke geestelijken stoorde zich zeer aan herhaalde sympathiebetuigingen van Tutu aan de Pales- tijnen. Op kerstavond had hij in een gebed voor vrede tussen joden en arabieren steun betuigd aan het Palestijnse streven naar een eigen staat. De Israëlische media besteedden daarom nauwelijks aandacht aan Tutu's bezoek. Op de foto: Tutu werd bij zijn aankomst in Jeruza lem begroet door de Anglicaanse bisschop Samir Kafity. (foto a Plukster op theeplantage bij Bandung op west-Java. (fotoGPD)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2