Voorburg net op tijd afgekoeld Baars snelt naar Gregorio-trofee Protest moet Pernix aan een punt helpen Haarlem brengt basketbalshow BYO Alphen verrast Leiderdorp, maar komt in finale te kort Grasshoppers op koers Oost Arnhem speelt TOP van het veld Van den Berg in halve finale uitgeschakeld WOENSDAG 27 DECEMBER 1 LEIDEN De Amsterdamse zwemster Ingrid Baars van De Dol fijn heeft gisteren in het sfeervolle zwembad De Zijl beslag gelegd op de Sergio de Gregorio-trofee. Naomi van der Woerd van het Tielse Vahalis pakte bij de traditionele kerstwedstrijden van De Zijl/LGB de Prestatie-beker. De zwemmers van LZ'86 vergaarden in totaal zeven ereplaatsen. Het hoofdnummer van de 23ste edi tie van de Kerstwedstrijden was de 100 meter rugslag voor vrouwen, ter nagedachtenis van de overleden Italiaanse zwemster Luciana Mas- op de 100 meter vlinderslag als de 100 meter rugslag, de concurrentie op afstand en liet op beide afstan den een tijd noteren van 1.19,8. Fleur Bakker stond ook een keer senzi. De als tweede geplaatste deel- 0p de hoogste trede van het erepodi- neemster van het organiserende De um Qp haar favoriete slag, de 100 Zijl was niet aanwezig, waardoor de meter schoolslag, was zij de snelste kansen voor Ingrid Baars, die als in de nieuWe kringrecordtijd van derde genoteerd stond, stegen. Zij L20 0> 0 de 100 meter vrije slag liet die kans dan ook niet onbenut waarin zij net buiten de prijzen viel, en tikte als eerste aan in 1-06,0. Dat tikte zij aan in 1.04,7, wat voor haar was 0,4 seconde sneller dan de als het negende individuele startbewijs eerste geplaatste Jacqueline Wilde- opleverde voor de Nationale Win- man van de Eemsrobben. Derde op terkampioenschappen (NWK). Zo'n o^vf1^-8 startbewijs behaalde ook Saskia de Keyzer. Zij gaat nu definitief LEIDEN Slechts twee ploegen uit de Leidse regio konden met een overwinning op zak de kerstdagen aanvangen. Velocitas won met 11-10 van Valto en Ons Eiland toonde zich met een 11-7 over winning te sterk voor Zwijndrecht. Piels van Vahalis met 1.08,2. De bei de Leidse deelneemsters, Suzette de Kier (Zijl) en de nog maar der tienjarige Bianca Hocks (LZ) wer den respectievelijk zevende in 1.10,9 en negende in 1.11,6. Op de 'schaduwnummers' rondom de Sergio de Gregorio-tro fee kwamen de snelste jongens en meisjes per leeftijdscategorie uit op hun favoriete slag. Zij streden om de Prestatie-beker. De twaalfjarige Naomi van der Woerd deelneemster die het bestaande Kerstrecord wist te verbeteren. In een vlekkeloze stijl legde zij de 100 meter rugslag af in 1.09,8 en nam daarmee de beker voor een jaar mee naar huis. De zwemmers van LZ brachten het er goed vanaf, gezien de zeven ereplaatsen die zij wisten te verove ren. De 10-jarige Natasja Sierag was met twee eerste plaatsen de succes volste van het hele gezelschap. Met opvallend gemak zwom zij, zowel Stigter 'oefent' met winst in halve marathon LEIDEN - Aart Stigter (AAV'36) heeft afgelopen zaterdag de Lin- schoter halve marathon gewonnen. Stigter, die deze halve marathon als een trainingswedstrijd beschouw de, liep een tijd van 1.07,36. Na tien kilometer maakte hij zich los van de rest en bouwde zijn voorsprong uit tot ruim één minuut. De 33-jarige at leet werd vorig jaar ook winnaar in Linschoten. Bij de vrouwen won de Poolse Kawiorska met een tijd van 1.16,15, wat een nieuw parcoursrecord bete kende. De tweedé plaats was voor regionale atlete Janny van der Plas (NSL). Joke Kleyweg won zaterdag een wegwedstrijd in Rhoon. De Leidse Sparta-atlete legde vijftien kilome ter af in 52.17. Haar plaatsgenoot Huub Pragt (VLTC) eindigde bij de mannen als vierde. Winnaar werd John Vermeule (Dynamo '70, Mid delburg) in 44.31. Katwijker Jan Dirk Hazeleger legde beslag op de zevende plaats. Handbalteam op eerste plaats EMMEN (ANP) De Nederlandse handbalploeg heeft tijdens het Zes- landentoernooi in Emmen een wis pelturige indruk gemaakt. Deson danks won de 'Cantelbërg-expres- se' afgelopen zondag in Drente het toernooi. De vier overwinningen en één nederlaag in drie dagen tijd ca moufleren echter de werkelijkheid. Het nationale mannenteam ver zuimde onder meer landen als Is raël en Portugal te deklasseren. Daar stond een ruime en gemakke lijke overwinning van 28-19 op Bel gië tegenover. Het verlies van 23-26 tegen Litouwen op zondagmiddag was een tegenvaller, omdat de Bal ten eerder in het toernooi gelijk hadden gespeeld tegen Luxemburg en een nederlaag hadden moeten in casseren tegen België. Luxemburg, dé dreumes van de hanbalnaties in de mondiale C-groep, werd zondag morgen wel afgeslacht door Oranje, 31-12. Zevende zege Tuur HOOGVLIET (ANP) - Regilio Tuur heeft zaterdagavond in Hoog vliet zijn zevende opeenvolgende overwinning bij de beroepsbokkers behaald. De 22-jarige vedergewicht versloeg de Brit Karl Taylor door technisch knock out in de tweede ronde. NWK in brachten, want haar tijd op de 100 meter rugslag was 1.15,6. Ri chard van Duyvenbode doet dat ook, maar dan voor de 100 meter schoolslag waarvoor hij aantikte in 1.21,9. Op de 100 meter vlinderslag mocht hij de twéede prijs in ont vangst nemen voor een prima tijd van 1.11,5. Bart Vermeulen verbaasde trai ner en tegenstanders met een snelle t emfe tijd op de 100 meter rugslag van 1.23,5 en zag Zich daarmee tot grote vreugde tweede worden. Ook Rem- *Ingrid Baars (midden) van De Dolfijn met de Sergio de Gregorio-trofee. Piels (links) en Jacqueline Wildeman (rechts). co Singeling stond een keer op het meter vrije slag van 1.13,7. Haar erepodium. Hij werd bij de jongens clubgenote Fatma de Geus kwam geboren in 1978 op de 100 meter op de 100 meter vlinderslag niet ver- rugslag derde. Eenzelfde plaats was der dan een achtste plaats met een er ook voor Stephan van Iterson op tijd van 1.39,1 op de klokken. Die de 100 meter vlinderslag waarop hij plaats was ook het uiterst haalbare een tijd liet noteren van 1.27,2. Ma- voor Joachim de Ruysscher op de rielle Kraan vlinderde naar een nieuw persoonlijk record op de 100 meter vafi 1.32,4. Jorien Kleywegt van De Zijl viel 100 meter vlinderslag met 1.18,1 Kringrecord Zij wordt geflankeerd door Marielle (foto Dick Hogewoning) nieuw een kringrecord te zwem men, haar vijfde. Op de 400 meter vrije slag liet zij de klokken stilstaan op 4.45,9. Karin Stastra behaalde haar eerste limiet voor de NWK. Op de 100 meter vrije slag tikte zij aan in 1.01,3. Bianca Hoeks kan zich voor dat nummer ook opmaken, want zij kwam uit op 1.02,2. Ook voor de 200 meter wisselslag zal zij ingeschreven worden, want hierop realiseerde zij een tijd van 2.32,8. NORA BAKKER De wedstrijd tussen HKC en Per nix krijgt wellicht nog een staartje. In de laatste minuut vonden de Lei- denaars dat zij recht hadden op een strafworp, maar de scheidsrechter kende die niet toe. De ploeg van coach Daan Vreeken diende vervol gens na afloop een protest in en nam, zoals het regelement voor schrijft, de strafworp alvast. Robin Arnoldus benutte de kans en nu is het wachten op het oordeel van de protestcommissie. Die ene treffer is gezien het 18-17 verlies van groot belang, hoewel Vreeken stel de dat Pernix eigenlijk had moeten winnen om nog een goede kans op lijfsbehoud te maken. De inhaalpoging van De Danaï den tegen VES leverde de Leide- naars geen winstpunt op. Na een 11- 4 achterstand kwam de Leidse for matie nog terug tot 11-10, maar de tijd ontbrak om de koploper een ge lijkspel af te dwingen. Eric Krom hout was met vier doelpunten top scorer aan Leidse zijde. Fiks kon Pams één helft goed partij geven. Na de 6-6 ruststand stoomde de thuisploeg rap door naar 9-6 en het verschil werd in de slotfase alleen nog groter. Fiks kon na de korfwisseling slechts twee HAARLEM (ANP) - De vips zit ten op houten bankjes. Een lay- up bij een uitval levert een strie mend fluitconcert op. Het tekent de Haarlem Basketbal Week (HBW). Show en spectaculaire hoogstandjes, daarvoor loopt de Kennemersporthal vol. Gisteravond, een dag eerder dan gewoonlijk omdat er geen Blitz-toernóoi meer is, ging de achtste editie van start. Voor 2000 vips, want iedere toeschouwer wordt in Haarlem als een 'very important person' behandelt. Rolf Franke werd weggehoond. De forward van Den Helder maakte in de openingswedstrijd tegen Hapoel Tel Aviv (96-71) na een vrije ren naar de vijandelijke basket een doodeenvoudige, saaie inlegger. De vips wilden een dunk. Geen gewone, maar een staalharde slammer. In de beste traditie van de HBW. Show kenmerkte de opening. Negen tieners onder de naam Hop-a-longs uit Corpus Christi, Texas, boden puntgave touwtje- spring acrobatiek in het licht van laserstralen en oorverdovende hardrock van John Miles. De veelbelovende start werd gevolgd door een eenzijdige wedstrijd. Den Helder walste over Helpoel Tel Aviv. De landskampioen had geen kind aan de ploeg uit Israël, die tussen de tiende en vijftiende minuut een serie losse flodders (vijf op twintig raak) los liet, die dodelijk bleek (33-14). Den Helder speelde fris. Opval lend fris na het loodzware pro gramma in de laatste tien dagen met drie competitiewedstrijden en het toernooi in Oostende. De ploeg van Boot werd derde in Bel gië, speelde zaterdag twee wed strijden en veegde op Eerste Kerstdag de ploeg van Riga (108- 79) in de strijd om de derde plaats. De eindzege ging naar de All Stars uit de Amerikaanse WBL, die eveneens present zijn in Haar lem. De Israëli's gingen traditioneel op de solistische toer en kregen derhalve geen vat op Den Helder. Boot was tevreden over de presta tie van zijn ploeg. „Wij spelen veel wedstrijden in een relatief korte periode. Op langere termijn is dat goed, want we willen prof wor den. Op korte termijn plegen we misschien wel roofbouw. Als wij over drie maanden geen kam pioen worden, kunnen wij met de vinger naar deze periode wijzen." Boot wil meedoen om de eind overwinning in de HBW. In zijn poule is het verder ingedeeld met twee Amerikaanse ploegen, Au burn en WBL All Stars. De Stars zetten Auburn gsiteravond laat met 95-136 alvast op zij. In de an dere groep strijden drie Oost- europese ploegen, titelverdediger Zalgiris Kaunas (Litouwen), Stroitel Kiev (Oekraine), Cibona Zagreb (Joe) met Den Bosch om twee plaatsen in de halve finales. LEIDEN Aan de vooravond van Kerstmis was in de Vijf Meihal bij de 'Final Four' van het Luba basketbaltoernooi van een vredige sfeer niets te merken. De halve finalepartij tussen Festo BW 2 en Waddinxveen Flyers dreigde zelfs gestaakt te worden omdat Voorburg-hoofdcoach Humphrey van Haver weigerde zijn enkele seconden eer der weggestuurde rechterhand Titus Flapper naar de tribu ne te volgen. Nadat de kruitdampen waren opgetrokken kon Voorburg met een benauwde 85-82 overwinning op zak in de finale aantreden tegen BVO Alphen, dat bekerhouder Leiderdorp verraste (70-68). De eindstrijd was na al het eer dere spektakel een anti-climax. Voorburg won probleem loos van het afgematte BVO: 69-55. Geen engelengezang, maar sner pende fluitjes zondagmiddag in de tweede halve finale-wedstrijd tus sen Voorburg en Waddinxveen. En naarmate de fluit vaker klonk wond Voorburg-coach en voorzitter Titus Flapper zich meer op. Tot dat het vier minuten na rust tot een uitbar- Luba basketbaltoernooi Finale: BVO Alphen - Festo BW 2 55-69 (26-34) Topscorer als Voorburg niet snel met de spe- Dat was voor Voorburg-hoofd coach Humphrey van Haver het sein om de tirade over te nemen, waarna ook hij kon vertrekken. Van Haver vertrok echter niet zo maar. Van Haasteren en zijn collega lieten zich niet verder van de wijs brengen en trokken hun jas aan, ten teken dat de strijd gestaakt zou worden BVO: Rombouts 29; Voorburg: Kruisland 14, Waltman 13, Scholten 8. Toeschouwers: 200 Halve finales: BVO Alphen - Leiderdorp 70-68 (43-32) Topsco rers BVO: Rombouts 20, Gerristma 19; Leiderdorp: Van Veen 33. Toe schouwers: 250 Festo BW 2 - Wad dinxveen Flyers 85-82 (51-49) Top scorers Voorburg: Studevan 19, Waltman 13, Duindam 10; Flyers: W. Stuifzand 20, Vujanic 18, Filipan 14. Toeschouwers: 300 sting kwam. Flapper verloor zijn zelfbeheersing, stapte in het veld en begon te ageren tegen de arbiters Van Haasteren en Bijkerk. Omdat de Voorburg-coach al een aantal waarschuwingen had gekregen volgde nu snel een technische fout en toen die de leidsman niet kal- lers, en zonder coaches, wc veld zou verschijnen. Flapper wilde zelfs zijn poeg terugtrekken ("We worden hier geflest"), maar net op tijd won het verstand het bij de toer- nooi-favoriet, die daarna nog alle zeilen moest bijzetten om het taaie en bikkelharde Waddinxveen voor te blijven. Waddinxveen compenseerde het gebrek aan techniek met een op fy sieke kracht gestoelde tactiek. "Houthakkers zijn het. Dit heeft niets met basketbal te maken", was nog de meest vriendelijke omschrij ving uit het Voorburgse kamp van de speelwijze van Waddinxveen. De harde aanpak had wel succes. Voor burg kwam niet aan zijn normale spel toe en Waddinxveen hield dank zij de met scherp schietende Vujanic de hele wedstrijd - die BVO bleef ook met kunst-en vliegwerk en veel vallen en opstaan niet op de been tegen het beter uitgebalanceerde Voorburg. Tony Kruisland (25) overziet het strijdperk, terwijl Jan Duindam (8), Peter de Bioer (6) en Roeland van der Poel (12) opkrabbelen. record van 71 fouten e sloten voor Leiderdorp de deur n k Zuyderduin) Emiel Rombouts onverbiddelijk pen opleverde en meer dan twee de finale: 70-68. Een jaar geleden toe. Even zelfs dreigde stond die uitslag.ook op het plaats in de finale. In de voorlaatste bord, maar toen pleet debacle (31-54), Leiderdorp slotfase krabbelde BVO met ee aantal driepunters nog terug: 55-6! brachten de zege uiteindelijk bij de geen vuist meer maken. Festo, eer der al verantwoordelijk voor de uit schakeling van de promotiedivisie- hield Luba-directeur Rob Mantel e Leiderdorp "Je speelt zoals je traint", i overigens niet van om bij de prijs uitreiking alvast de organisatie van derde editie te kondi- HANS JACOBS Luba Uitzend Buro Uit handen van BS Leiden-erevoorzitter Ton Kallenberg (midden) krijgt Voorburg-aanvoerder Peter Waltman, een oud-leerling en oud-speler van Kallenbergde wisselbokaal als eerste prijs van het Luba basketbaltoer nooi. Rob Mantel kijkt toe. (foU) Loek Zuyéerdui.) ploegen Lokomotief en Luba Lei den, had nog energie èn spelers over en besliste de strijd al in de eerste vleugeld gezegde van Leiderdorp- minuten: 9-20. Na de rust (26-34) slaagde evenement coach Bert Samson. De Haarlem- sloegen de Voorburgers ondanks gen, mer nam vorige week de proef op de tegenstribbelen van toernooi MVP som. Leiderdorp trainde niet en keek zondag na dertien minuten spelen tegen een hopeloze 32-16 achterstand aan tegen BVO Alphen. De titelverdediger miste de scherp te in de aanval, leed onnodig veel balverlies en liet bovendien verde digend enorme gaten vallen. Het verbaasde BVO pakte de ballen ijverig op en leidde ook tot eigen verrassing halverwege met 43-32. Het gemis van de topschutters Sjors Haverkamp en Elbert Mol werd niet gevoeld. Emiel Rombouts en Ro bert Gerritsma namen hun taak moeiteloos over, terwijl Leiderdorp 'kanon' Jeroen van Veen met name in de eerste helft te lang aan de kant hield. Van Veen stond dan ook voor een bijna onmogelijke opgave om zijn ploeg na de pauze alsnog langs BVO te voeren. Ondanks 22 punten van de Leidenaar zelf, die voor het twee de achtereenvolgende jaar runner- up werd bij de verkiezing van meest waardevolle speler van de eindron de, slaagde de missie niet. Twee keer kostbaar balverlies in de laatste minuut en een gemist schot AMSTERDAM De vrouwen van Grasshoppers liggen ook na het kerstweekeinde precies op koers voor een plaats bij de eerste zes in de eredivisie basketbal. Die plaats geeft de Katwijkse formatie toegang tot de kampioenspoule, waarin anders dan in andere jaren de uitkomst van de titelrace niet bij voorbaat al is beslist. Op papier doet ook Grasshoppers nog volop mee in de strijd om de koppositie, al zal de af stand met Flash, Voorburg en Den Helder in de praktijk wel niet te overbruggen blijken. Afgelopen zaterdag kende Grasshoppers in de Apollohal geen pro blemen met Canadians: 57-73 (21-38). De Amsterdamsen kwamen al leen na de rust even dichtbij toen coach Han Wallaart zijn sleutelspeel sters Margreet Visscher en Anja Kuyt-Aandewiel uit voorzorg naar de kant moest halen. Beiden hadden op dat moment al vier fouten. Grasshoppers ging minder strak verdedigen, maar bleef aan de andere kant van het veld rustig scoren zodat de overwinning niet in gevaar kwam. Grasshoppers bereidt zich deze week in het internationale toernooi van BV Lisse voor op de slotwedstrijden uit de reguliere competitie. Tegen Groningen kunnen de Katwijksen dan hun positie veilig stellen. In Lisse ontbreekt de Witrussische ploeg Minsk, die op het laatste mo ment problemen kreeg met de uitreispapieren. Voorburg neemt de open gevallen plaats in en komt vrijdag en zaterdag uit in de poule met rivaal Grasshoppers. Velocitas zegevierde tegen Valto met minimaal verschil: 11-10. De formatie van coach Rien van Poel geest boog een 4-5 achterstand bij rust om in een 8-5 voorsprong, maar zag Valto in de slotfase nog angst vallig dichtbij komen. Jeroen van Driel had met zes treffers een be langrijk aandeel in de Leiderdorpse zege. Pas bij een 7-0 achterstand zorgde Greet Altena voor het eerste wapen feit van Madjoe tegen Ventura Sport. De Rijnsburgers den, mede door het maar liefst zes strafworpen, een rui me 22-5 nederlaag. Ons Eiland bleef in een harde wedstrijd Zwijndrecht met 11-7 voor. In de eerste helft bouwden de Leidenaars al een 6-3 voorsprong op, die in het vervolg van de strijd niet meer in gevaar kwam. Remco van de Meeberg was met drie doel punten topscorer voor Ons Eiland. Algehele matheid was de belang rijkste oorzaak van de 20-10 neder laag van KNS tegen Nieuw Flora. Maarten Tideman onderscheidde zich met vier treffers nog in aanval lend opzicht, maar kreeg onvol doende bijval van zijn ploeggeno ten. Tempo boekte tegen het Schie- damse Harga een onverwacht roya le 17-5 overwinning. Een belangrij ke zege ook, want de geelhemden passeerden Harga daardoor op de ranglijst. Halverwege hadden de Alphenaren al een 8-1 voorsprong en die werd na rust nog verder uit gebouwd. Joke Boot (5x), Jim Vos (4x) en Eric Pons (3x) waren trefze ker. JETSKE GOUDSMIT In de finale kon BVO Alphen De Ton Kallenberg-trofee was ech- SASSENHEIM - In de Leidse re gio mag TOP dan geen evenknie hebben, op nationaal niveau neemt de Sassenheimse hoofdklasser een uiterst bescheiden positie in. Dat bleek zaterdag opnieuw in het duel tegen Oost Arnhem, dat de ploeg van coach Wim Kerkum kansloos met 14-24 verloor. "Eén, twee klassen", schatte de TOP-coach na afloop het klassever- schil. "Dat komt hard aan. We wa ren op alle fronten de mindere. Niets zit dan ook mee, helemaal niets lukte. Bovendien wordt het je nog eens aan alle kanten extra moei lijk gemaakt' Die laatste opmer king was duidelijk gericht aan het adres van arbiter Goldman, die in derdaad nogal eens in identieke si tuaties verschillende beslissingen Daar de nederlaag aan ophangen zou echter getuigen van weinig rea liteitszin, vond ook Kerkum. TOP had de grootst mogelijke moeite met het zone-verdedigen van de Arnhemmers. Aanvallers konden maar nauwelijks in kansrijke vrije posities worden gemanoeuvreerd en treffers waren veelal een gevolg van spaarzame kansjes. Totdat Gerco Langelaan zijn 3-3 zag afgekeurd en in de daaropvol gende aanval Oost Arnhem 2-4 maakte konden de Sassenheimers nog aardig bijbenen. OA vergrootte de marge tot 2-6, waarna de strijd in feite gestreden was. Oost Arnhem, dat iedereen ten minste tweemaal zag scoren, kon na rust (6-11) doen wat het wilde. TOP kwam er niet meer aan te pas. Anne van der Zaag (2x) was vrijwel onzichtbaar en moest in de score de gedegen spe lende Aad Wiegerink (4x) ruim laten voorgaan. Het inzetten van Egbert Dijkstra voor Ron van der Willik veranderde niets aan het wedstrijdbeeld. Op winding was er alleen over de straf worpen, die naar schijnbare wille keur wel en niet gegeven werden. Oost Arnhem dicteerde het spel en ook al had Langelaan het laatste woord, het verschil was voldoende duidelijk (14-24. MIAMI BEACH (Reuter) Kristie Boogert is er niet ingeslaagd haar goede optreden bij de strijd om de Orangebowl in Miami Beach, het of ficieuze wereldkampioenschap ten nis voor jeugdspelers, te bekronen met de eerste plaats. In de eindstrijd van het toernooi voor kadetten verloor de Neder landse in twee sets van de Sovjet- russische Svetlana Komleva: 6-2 6- 3. De op 16 december 16 jaar gewor den speelster uit Rotterdam, be reikte de laatste twee door overwin ningen op ondermeer de Belgische Dominique Bonami (kwartfinales) en de Oostenrijkse Nike Dobrovits (halve finales). In de leeftijdsgroep tot en met achttien jaar werd Heieen van den Berg in de kwartfinales uitgescha keld. De Noordwijkerhoutse, halve finaliste bij de Nederlandse senio ren titelstrijd en tweede in haar leef tijdscategorie, was kansloos tegen de Amerikaanse Luanna Spadea. Het verlies was geen schande. De Amerikaanse werd 'wereldkam pioene' door winst in de finale op de Deense Sophie Albinus.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23