Stuurgroep tegen wildgroei 'milieu-reclames' Chinese oplossing baatte Ceausescu niet Honger dreigt voor 2 miljoen Etiopiërs ass [«KWU/iN: Israëlische acties in Libanon Raffinaderij Exxon ontploft Auto goedkoper, openbaar vervoer duurder Brieven tegen tropisch hardhout Soep uit pak en blik bevat zout en smaakversterker WOENSDAG 27 DECEMBER 1989 PAGINA 15 ADDIS ABEBA (IPS) Ongeveer twee miljoen mensen worden in de noordelijke Etiopische provincies Eritrea, Tigray en Wollo door hon ger bedreigd. Hogere aantallen die doofbuitenlandse hulporganisaties worden genoemd zijn overdreven. Dat zegt de Etiopische regering. In een document dat werd ver spreid onder ambassades en hulp organisaties in Addis Abeba zegt de Etiopische regering een strategie te hebben opgesteld om hulpgoede ren onder slachtoffers in het noor den van het land te verspreiden. Addis Abeba wil dat de hulp- stroom via de hoofdstad loopt, en beschuldigt de bevrijdingsfronten van Eritrea en Tigray ervan dat ze hulpgelden gebruiken om wapens te kopen. De Etiopische regering zegt dat ze zich bij haar schatting van het aantal slachtoffers baseert op sat!ellietgegevens en andere bronnen die melden dat er goede oogstverwachtingen zijn. Berichten van het World Food Programme, die op grond van soort gelijke gegevens meldde dat moge lijk vier miljoen mensen door hon ger worden bedreigd noemt Addis Abeba 'misleidend'. Internationale hulporganisaties en donorlanden willen hun voedsel hulp aan Tigray en Eritrea voor een groot deel via Sudan laten verlopen. Polen naar IMF WARSCHAU (AP) - De Poolse vice-premier Leszek Balcerowicz heeft een principe-overeenkomst met het Internationaal Monetair Fonds getekend. In ruil voor een le ning van 700 miljard dollar worden als gevolg daarvan drastische eco nomische hervormingen doorge voerd, die erop zijn gericht de jaar- lijke inflatie van 900 procent te be teugelen. gebruikte als bases voor aanvallen tegen het Israëlische en het Zuid- libanese leger'. De Israëli's maakten gebruik van helikopters, pantser voertuigen en lichte artillerie. De Libanese Communistische Partij meldde na de, aanval dat twee van haar strijders waren gedood en twee gewond. Bij de luchtaanval van gistermid dag raakten Israëlische straaljagers met tien gronddoelraketten een ge bouw van vijf verdiepingen in de buurt van A-Rumeila ten noorden van Sidon. Volgens een verklaring van het leger vielen er aan Libanese zijde een onbekend aantal doden e gewonden. TEL AVIV (GPD) - Een nog onbe kend aantal Libanezen is gisteren gedood of gewond geraakt bij twee Israëlische militaire acties tegen ba ses van de Libanese communisti sche partij. Gisternacht voerden Israëlische paracommando's een aanval uit op een basis op ongeveer vijftig kilo meter ten noordoosten van de Israë- lisch-Libanese grens. Twaalf uur la ter volgde een luchtmachtbombar dement ten noorden van de Libane se havenstad Sidon. De aanval van de paracomman do's was gericht tegen wat werd ge noemd 'doelen die de terreurorgani satie van de communistische partij BATON ROUGE (AP) - Bij Baton Rouge in de zuidelijke staat Loui siana is zondagmiddag de op een na grootste olieraffinaderij van de Ver enigde Staten door een explosie en brand getroffen. Een werknemer van de raffinaderij kwam om het le ven, drie anderen liepen verwon dingen op. De explosie in de raffinaderij van Exxon had tot gevolg dat tot op 25 kilometer afstand ruiten sprongen. Omdat ook een aantal etalageruiten van winkels in het centrum van Ba ton Rouge sprongen, werd de hulp van de nationale garde ingeroepen om te voorkomen dat plunderaars hun slag zouden slaan. Pas vijftien uur na de explosie konden de hevigste brandhaarden worden geblust. Enkele kleinere branden woedden nog voort, maar verwacht werd dat die vanzelf door gebrek aan brandstof zouden uit gaan. De ontploffing is volgens raf finaderijdirecteur Ed Galante waar schijnlijk ontstaan door een gaslek. Bij de brand kwamen geen giftige dampen vrij, zodat omwonenden niet hoefden te worden geevacü- eerd. De werknemer die om het leven kwam zat in een vrachtwagen die bij de explosie vlam vatte en ont plofte. BUITENLAND De kosten van het particuliere auto gebruik zijn in een jaar verder ge daald met ongeveer 1 procent, ter wijl de kosten van het openbaar ver voer opnieuw met ongeveer 1 pro cent zijn gestegen. Het beleid van de overheid dat is gericht op het te rugdringen van het privé-autoge- bruik, zet nog steeds geen zoden aan de dijk. Een nieuwe teriefsver- hoging van het openbaar vervoer zit er trouwens weer aan te komen. De brandstofaccijns moet om hoog en de motorrijtuigenbelasting flink omlaag. Dat is voordelig voor mensen die minder kilometers rij den. Dit bepleit de Consumenten bond in de Consumentengids van Het samenwerkingsverband 'hart voor het regenwoud', waarin onder meer Konsumenten Kontakt en de vereniging Milieudefensie zijn verte genwoordigd, is een brievenactie begonnen voor de beperking van de im port van tropisch hardhout. De brieven worden bestuurd aan de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, die een motie van het Euro pees Parlement voor deze importbeperking negeert. Bij Milieudefensie, postbus 19199 100 GD Amsterdam zijn voorgedrukte brieven voor deze actie verkrijgbaar. In de brieven wordt de Europese Commissie gevraagd geld beschikbaar te stellen voor een beter beheeer van tropische bossen en wordt aangedrongen op een importverbod voor tropisch hardhout. januari. De bond is voor een ver schuiving van de vaste autokosten naar de variabele, direct op de kilo meters drukkende kosten. De bond heeft de kosten van 110 auto-typen berekend aan 'de hand van opgaven van 80Ó0 automobilis ten. De autotypen blijken van 1987 op 1988 in gebruik nog enkele gul dens per maand goedkoper te zijn geworden. De verzekerings- en brandstofkosten daalden het sterkst. De auto's rijden steeds zui niger. De benzineprijzen waren in 1988 per saldo dalende. Automobi listen die veel rijden hebben het meest baat bij de ontwikkeling van de brandstofprijzen. Diesel en lpg daalden ook vorig jaar sterker in prijs dan superbenzine. Overigens is de diesel nu weer ongeveer 15 cent duurder. Ook de kosten van re paraties gaan nog steeds omlaag. De Stuurgroep zal, aldus Van Driel, zo snel mogelijk om de tafel gaan zitten met de milieu- en consu mentenorganisaties, met de over heid (de ministeries van VROM en economische zaken) en met de di verse belangenorganisaties uit de reclamewereld. Van Driel: "Organi saties als de Vereniging Milieude fensie en Natuur en Milieu hebben al eerder bekend gemaakt hoe ze denken over de milieupredikaten in de reclame en ook de consumenten organisaties hebben daar al uitspra ken over gedaan". Negatieve uit spraken wel te verstaan. Om tot een zo breed mogelijke op somming van wensen en mogelijk heden te komen zullen bij de be sprekingen ook het werkgeversver bond VNO en de christelijke werk geversorganisatie NCW worden be trokken. "Verder nodigen wij ook alle andere belanghebbenden uit om ons hun mening over deze pro blematiek bekend te maken," aldus Van Driel. Op den duur zal dit moeten leiden tot 'een soort zelfregulering' door de adverteerders wat betreft het ge bruik van milieuclaims, aldus Van Driel. "Op dit moment kunnen con sumenten, die klachten hebben over bepaalde advertenties, al te recht bij de Reclame Code Commis sie. Wanneer een adverteerder mis leidende reclame verspreidt, kan hij door de Commissie tot de orde wor-* den geroepen". Dit gebeurt overi gens in toenemende mate. Van Driel: "Maar gezien allerlei actuele ontwikkelingen op milieu gebied, kun je je afvragen of het niet wenselijk is dat er specifieke regels worden opgesteld voor advertenties waarin 'milieuvriendelijke' produk- ten worden aangeprezen. Wij bewe ren niet op voorhand dat dergelijke regels er moeten komen, we stellen enkel de vraag aan de betrokken or ganisaties: zijn ze gewenst en zo ja, hoe moeten ze eruit zien?". Ondoorzichtig Op dit moment heerst er veel ondui delijkheid rondom milieu en recla me, zo stelt Van Driel. "Ik denk niet dat er op echt onverantwoorde ma nier gebruik wordt gemaakt van milieuclaims in advertenties, maar wanneer een adverteerder duidelijk wil maken dat zijn produkt, op wat voor manier dan ook, niet schade lijk is voor het milieu, gebeurt dat soms op een ondoorzichtige ma- Dat de conclusies van het onder zoek wel eens nadelig kunnen uit pakken voor -adverteerders die om louter commerciële redenen en on terecht met de aanduiding 'milieu vriendelijk' omspringen, wordt door Van Driel niet ontkend. "Nie mand handelt zonder eigenbelang, ook de adverteerders niet. Maar als Stuurgroep willen we ook de maat schappelijke implicaties van de re clame in de gaten houden". "Het bedrijfsleven heeft ook een maatschappelijke verantwoorde lijkheid. Die moet worden waarge maakt en, waar nodig, nader wor den bepaald. Een consument moet weten wat hij in handen krijgt. Op een etiket kan wel netjes worden vermeld dat het produkt additieven bevat, maar als er niks wordt aange geven over de eventuele schadelijk heid ervan ben je nog geen stap wij zer geworden. Dat proces naar een grotere duidelijkheid willen wij, via het onderzoek, zo goed mogelijk be geleiden". De sterk toegenomen aandacht voor het milieu dreigt een wildgroei te veroorzaken in milieu-claims in reclame-uitingen. Dat vreest de Stuurgroep Reclame, die een spe ciale werkgroep in het leven heeft geroepen om de beweringen van ad verteerders te onderzoeken en daar mee misleiding van het publiek te voorkomën. samenstelling Raymond Peil Steeds meer adverteerders prij zen hun produkten aan als 'vriende lijk', 'veilig' of dan toch minstens 'niet schadelijk' voor het milieu, zonder dat het voor de consument duidelijk is of dat ook werkelijk klopt. Bovendien is een betrekkelij ke zaak: produktie en consumptie van vrijwel ieder artikel belast het milieu. In feite gaat het om de vraag of een produkt minder schadelijk is voor het milieu dan een vergelijk baar artikel. Volgens woordvoerster M. van Driel van de Stuurgroep, kan niet worden gesteld dat adverteerders op grote schaal misbruik maken van de grote belangstelling voor het milieu. "We willen echter in een zo vroeg mogelijk stadium bereiken dat het bedrijfsleven doet aan zelf regulering om misleiding van de consument en verwarring over de waarde van milieuclaims in recla mes te voorkomen". In de Stuur groep werken de Associatie van Ne derlandse Adverteerders, de Neder- Lege blikjes inzamelen voor hergebruik is beter voor het milieu, dan wan- iandse vereniging van erkende re- neer het niet gebeurt. Maar een blikje blijft desondanks een belasting voor clame-adviesbureaus en het Ge- het milieu. (foto gpd) nootschap voor Reclame samen. Groentesoep uit de fabriek bevat ten veel smaakversterkers om een gebrek aan inhoud te verbergen. Zout zit er ook vaak te veel in en dat is om de soep pittiger te doen lijken. Voor een gezonde en evenwichtige voeding kan men fabriekssoep be ter overslaan en zelf, met verse groenten (vers kopen en zelf snij den), een smakelijke en veel gezon dere soep brouwen. Deze conclusie laat zich trekken uit een onderzoek van de Consu mentenbond naar veertig verschil lende fabrieksgroentesoepen, dat de bond in zijn maandblad van ja nuari heeft gepubliceerd. Hierbij bleek ook dat het verschil in kwali teit tussen de geconcentreerde bliïc- soepen en soep uit een pakje (waar alleen water bij moet) klein is. Soep in pakjes is meestal zonder vlees. Ze bevat vaak niet meer hulpstoffen maar wel vaker suiker als ingre diënt. Suiker wordt soms onder een andere naam op de verpakking ver- Gevaarlijk strijkijzer Importeur Beska Nederland uit Den Bosch staakt de verkoop van het stoomstrijkijzer Europa Style E 818 ST. Het strijkijzer is niet veilig genoeg. Bij vocht treedt snel kort sluiting op. Reeds verkochte appa raten worden gerepareerd of ver vangen. Dat is vorige week meege deeld door de Stichting Vergelij kend Warenonderzoek (VWO). Een test van de Stichting bracht de man kementen van het strijkijzer aan het licht. meld, zoals glucose, glucosestroop of dextrose. De Consumentenbond - onder zocht één soort diepvriessoep, die van Iglo. Diepvriezen is een prima manier om soep te bewaren, in deze soep zat wat meer groenten dan in de meeste bliksoepen, die boven dien ook nog een beetje knapperig Een belangrijk bezwaar tegen de meeste soepen is het hoge gehalte aan keukenzout (natriumchloride). Aan een half tot een heel gram natri um per dag (ruim 1 tot 2,5 gram keu kenzout) heeft het lichaam voldoen de om de vochthuishouding te rege len. De Gezondheidsraad adviseert niet meer dan 6 gram keukenzout per dag te slikken. Desondanks wordt in Nederland gemiddeld 9 gram gconsumeerd. De kant en klare soepen dragen daar flink aan bij. Veel soepen be vatten per bord (van 25 centiliter) al gauw 2 tot 3 gram zout. Alleen Dianata zoutarm bevat vrijwel geen zout. Bij droge soep maakt het zout soms bijna een kwart van de inhoud van het pakje uit. Een ander belangrijk ingrediënt van de geteste soepen is smaakver sterker, in de vorm van glutami- naat, glutaminezuur, ve t5in, MSG, natriumglutamaat of welke namen er nog meer aan worden gegeven. Het gaat om dezelfde stof, die moet suggereren dat er meer groenten, kruiden en vlees zijn gebruikt dan werkelijk het geval is. De wetgever heeft bepaald dat van deze toch wel wat bedrieglijke stof maximaal 1 procent in de soep mag zitten. Geen van de geteste soe- Voor een lekker en gezond bord kan plaats van een pakje of een blik open l pen komt boven deze grens. Vol gens de huidge stand van de weten schap is consumptie van 7 gram glu taminezuur nog aanvaardbaar. Het menselijk liham heeft die stof ech ter allerminst nodig. Er kan zelfs overgevoeligheid voor ontstaan, be kend onder de naam Chinees res taurantsyndroom Glutaminaat heeft nog geen E- nummer en wordt voorlopig aange duid met E620 en E621. In de infor matie op de soepverpakking van Knorr, Keurslager, Hügli en Natura staat glutaminezuur niet vermeld terwijl het er wel degelijk in zit. Dit men het best zelf maar aan de slag, in e trekken. (archieffoto) is een kwalijke zaak, zeker gezien het feit dat overgevoeligheid voor komt voorkomt voor deze stof. Andere veel voorkomende toe voegingen zijn antioydanten, emul- gatoren, stabilisatoren, verdik kingsmiddelen en kl-eurstoffen. Vooral dat laatste is twijfelachtig: die kleurstoffen moeten suggereren dat er meer groente in de soep zit dan in werkelijkheid. Het ging om twee kleurstoffen: riboflavine vi tamine B2) en karamel, dat moet suggereren dat er meer bouillon is gebruikt. DEN HAAG - Ook de 'Chinese oplossing' heeft Nicolae Ceauses cu niet gebaat. Met de moed der wanhoop heeft de bevolking, tanks en geweren negerend, jaren van keiharde en meedogenloze repressie van zich afgeschud. Maar niet nadat Ceausescu dui zenden, zo niet tienduizenden Roemenen de dood heeft inge jaagd alvorens hij zelf werd ge ëxecuteerd. door Heieen Paalvast en Herman Peereman/ANP De 'Conducator' (leidsman) was aanvankelijk gezien in het Westen vanwege zijn onafhanke lijke buitenlandse politiek. Ceau sescu liet zich weinig gelegen lig gen aan de oekazes uit Moskou. Maar nadat de hervormer Gor- batsjov zijn intrek in het Kremlin had genomen en heel Oost-Euro pa om ging, bleef Ceausescu vast houden aan een onvervalste stali nistische politiek. Met een aan grootheidswaanzin grenzende voorliefde voor grote bouwwerken en het herscheppen van hele industrieën en landstre ken liet Ceausescu de bevolking jarenlang 's winters letterlijk in de kou zitten. Het enige voordeel daarvan leek dat hij er in slaagde de hele buitenlandse schuld af te lossen. Ceausescu was van mening dat Moskou niet het unieke machts centrum van het internationale communisme is. In tegenstelling tot Joegoslavië waar Tito hetzelf de verkondigde, raakte Roeme nië niet geïsoleerd in het commu nistische blok en kon het zijn on afhankelijke politiek jarenlang ongestraft handhaven. Ceausescu ging zijn eigen weg en schuwde het niet Moskou openlijk te weerstaan. Hij veroor deelde de inval in Tsjechoslowa- kije in 1968, knoopte vriend schappelijke banden aan met China op het moment dat de be trekkingen tussen Moskou en Pe king op een dieptepunt waren, koesterde goede betrekkingen met Israël en kritiseerde de Sov jetinvasie van Afghanistan. Op het internationale vlak probeerde de Roemeense leider zich te ma nifesteren als een gewichtig staatsman, die een bemiddelende rol te spelen had by de oplossing van grote wereldproblemen. Warscnau Pact Zelfs binnen het Warschau Pact wist Ceausescu aanvankelijk zijn eisen gehonoreerd te krijgen. Zo blijft de bijdrage van Roemenië aan Warschaupact-oefeningen beperkt tot het zenden van stafof ficieren en laat het geen buiten landse troepen op zijn grondge bied toe. Daarnaast liet de Roe meense leider geen mogelijkheid ohbenut om te pleiten voor de op heffing van de militaire blokken, een verlaging van de defensie-uit gaven, en met name het creëren van een kernwapenvrije zone op de Balkan. Op binnenlands terrein bleef de Roemeense leider echter een ou derwets stalinistisch en repres sief beleid voeren, met behulp van de geheime dienst Securitate. Voor kritiek was geen ruimte. De ze starre binnenlandse politiek, ideologisch recht in de leer, is wellicht de reden geweest dat Moskou nooit reden heeft gezien zijn eigenzinnige bondgenoot tot de orde te roepen. Ceausescu bleek ook niet wars van persoonsverheerlijking. Waar de Sovjetunie tijdens het 20e par tijcongres (1956) de 'persoonlijk heidscultus' van Josef Stalin aan de schandpaal nagelde, later ge volgd door de overige Oost- europese landen, liet Ceausescu zich in de loop der jaren steeds meer afbeelden als een commu- Elena heeft - bij afwezigheid van haar man die in Iran was - hoogst waarschijnlijk opdracht gegeven te schieten op demonstranten in Timisoara. Zoon Nicu werd al op 35-jarige leeftijd minister van jeugdzaken en kandidaat-lid van het Polit buro. Regelmatig was in Roeme nië te horen dat Ceausescu Nicu als zijn opvolger in gedachten had, waarmee de eerste commu nistische dynastie een feit zou zijn geworden. In de hoogste par tij-organen kwamen verder Ceau- sescu's broer Ilie en zijn zwager, Gheorghe Petresu. In totaal kwa men enkele tientallen leden van de Ceausescu-clan in de absolute partij- en regeringstop van Roe menië. Tijdens het begin van het Ceau- sescu-tijdperk stortte een van de armste landen van Europa zich in een tomeloze industrialisering. Maar de uit de grond gestampte petrochemische industrie, die de motor van de Roemeense econo mie moest worden, benutte tegen het eind van de jaren '80 nog maar de helft van haar capaciteit we gens een tekort aan grondstoffen. De Roemeense industrie be landde in een diepe crisis. De bui tenlandse schuld liep op tot 25 miljard gulden. Het land, een tra ditionele voedselexporteur, kampte met grote tekorten aan le vensmiddelen. Toch onttrok Ceausescu jarenlang enorme be dragen en mankracht aan de kwakkelende economie om du bieuze prestige-objecten te reali seren, zoals het kanaal tussen de Zwarte Zee en de Donau. Crisis De crisis ging Ceausescu op klas sieke wijze te lyf. Hy verkleinde de import en vergrootte de ex port. De buitenlandse schuld liep inderdaad terug, maar dit ging ten koste van de eigen bevolking. Er stonden weer lange rijen voor levensmiddelenwinkels die nau welijks iets te bieden hadden en winters lang golden zware beper kingen op energieverbruik. Hui zen mochten maar voor een deel en en worden verwarmd, er mocht maar een enkel peertje branden en de Roemeense televi sie ging vroeg op de avond uit de lucht. Particulier autoverkeer was verboden. De hervormingsgezinde gelui den, die overal in de Oosteurope- se broederlanden te horen waren, werden in Roemenië het zwijgen opgelegd. Een rigide centraal ge leide planeconomie was voor Ceausescu het abc voor de Roe meense industriële ontwikkeling. Ceausescu en zijn vrouw Elena op 24 november bij een toespraak in de open lucht in Buka- rest. Toen leek zijn bewind nog onwankel baar. (toto dpa) nistische vorst. Op een bepaald moment werden zelfs portretten gepubliceerd waarop de 'geliefde zoon van de natie' een scepter in de hand houdt. Geheel in stijl ves tigde Ceausescu zich in het voor malige koninklijke paleis in Bu- karest. Familieclan Naast het bijna ontelbare aantal ambten dat Ceausescu zichzelf toebedeelde, liet hij zijn familie fors meeëten uit de ruif. Zijn vrouw Elena (70), die ook zou zijn geëxecuteerd, was vice-premier en lid van het Politburo. Zij had de naam een harde tante te ziin:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15