'Leiderdorp moet aparte gemeenschap blijven 'Een geluk dat er geen doden zijn gevallen' WOENSDAG 27 DECEMBER 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Wethouder Den Boeft waarschuwt voor 'opgaan' in gemeente Leiden Kaag en de provinciale wegen 5 en 6, heeft in provinciale streekplan nen een landschappelijke functie. Bovendien vormt het de overgang van het verstedelijkte gebied naar het plassengebied. De Achthove- nerpolder. tussen Leiderdorp en Koudekerk, hoort bij het Groene Hart. Een deel van de polder is zelfs uitgeroepen tot stiltegebied: "De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp wil langs de Achthove- nerweg een strook bebouwen, maar dat is een moeilijke zaak met het oog op het groen en de oude boerde rijen langs de weg". Leiden Toen Den Boeft enige jaren geleden met de Leidse wethouder D. Tesse- laar informeel overleg voerde, op perde zijn gesprekspartner een aan trekkelijke variant. Van de 'Leidse' woningen in Leiderdorp mocht Lei derdorp de helft toewijzen aan de ei gen bevolking. "Daar kun je de ei gen woningzoekenden goed mee helpen", zegt de gemeentebestuur der die niet minder tevreden is over de afspraken in de volkshuisves tingscommissie: "Het biedt wo ningzoekenden die in de regio wo nen of werken de kans een woning te vinden die past bij inkomen en mogelijkheden - bij voorkeur in de eigen gemeente". De VVD, die aan de ene kant bang leek voor Leiden en Leidenaars. wilde aan de andere kant de gren zen niet te veel sluiten. Ook 'sociale gebondenheid' moest een rol spelen bij de toewijzing van woningen. Volgens Den Boeft is zo'n begrip niet af te bakenen. "Als mensen zeg gen dat al hun vrienden hier wonen, moet je ze dan een woning toewij zen?". In 1990 willen de verschillen de partijen de regels voor toewij zing gaan aanscherpen en dan zal blijken waar het op uitdraait. Op dit moment heeft Leiderdorp 22.500 inwoners, een kleine 9000 woningen en 1000 woningzoeken den. In het verleden hadden raads leden het over een groei naar 25.000 inwoners. Den Boeft: "Ze dachten dergelijke aantallen onder te kun nen brengen in 8 tot 9.000 wonin gen. Nu weten we dat we minstens 10.000 woningen nodig hebben om 25.000 inwoners onder te brengen. Als we door moeten groeien naar 30.000 inwoners, hebben we min stens 12.000 woningen nodig". DIEFSTAL - In een bedrijf in de Warmondse Veerpolder is tussen zaterdag en dinsdag ingebroken. De daders, die binnenkwamen door de deur uit de scharnierpennen te lich ten, namen een computer mee. LEIDERDORP - Tijdens de discussie over de regionale volkshuisvestingsnota. vorige week maandag, liet de Lei- derdorpse wethouder J. den Boeft een diepe bespiegeling los op de gemeenteraad. "Je zou je kunnen afvragen wat de rol en functie is van een agglomeratiegemeente die direct grenst aan een centrumgemeente. Het gevaar zou kunnen bestaan dat je niet veel meer bent dan een onderdeel van de grote stad met een apart servicekantoor in de vorm van het gemeentehuis. En die kant moeten we niét op". De dramatische woorden moesten de raadsleden wakker- schudden en in een interview vertelt de gemeentebestuur der waarom: "Als je bezig bent met het bouwen en uitbou wen van wijken, verlies je weieens het verdere perspectief uit het oog. We moeten niet alleen onze ruimte benutten, maar er ook voor zorgen dat de bouw enige samenhang heeft en de mensen die er wonen een gemeenschap blijven vormen". Bezinning is nodig omdat Leider dorp nu nog een omvang heeft die het mogelijk maakt dat burgers in dividueel contact hebben met het gemeentebestuur en de wethouder wil die band, ook bij groei, 'koste wat het kost behouden'. Bouwpro gramma's moeten zorgvuldig reke ning houden met het kleinschalige karakter van zijn gemeente. Stroompjes Geen grote bouwstromen zoals Lei den die kent, maar stroompjes van 100 tot 200 woningen - door meerde re aannemers gebouwd. Het kost wat meer, maar voorkomt eenvor migheid en biedt de bewoners meer kans op integratie: "In het verleden is het bouwtempo niet te hoog ge weest en ik, als wethouder van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, vind dat heel gunstig. Een wethouder van financiën kijkt daar weer anders tegenaan. Die zegt dat je alleen voor de gezinsverdunning bouwt en daar minder rijksgelden voor krijgt". De kleine bouwstroompjes moe ten woningen bevatten uit alle prijs klassen en niet alleen uit de duurste of goedkoopste categorieën. Als de wethouder het voor het zeggen zou hebben, ligt het accent op wonin gen met prijzen onder de 180.000 gulden en houdt de woningbouw vereniging de gestapelde bouw 'goed op peil'. "Wat ik zou willen is dat we erin slagen de gemeen schapszin zoals je die in een dorp aantreft, te handhaven in het stede lijke karakter dat Leiderdorp ook zeker heeft". "Ik wil niet zeggen dat Leiden le lijk en eenvormig bouwt, maar als je naar dat grote project kijkt aan de andere kant van de Zijloever, zeg ik: 'Dat is typisch een stedelijk pro ject". Wanneer Leiden aan de Lei- derdorpse voorwaarden wil vol doen en de Leiderdorpse afdeling door Paul van der Kooij bouw- en woningtoezicht de bouw mag voorbereiden en controleren, is er met de wethouder te praten over het bouwen van 'Leidse con-, tingenten' woningen in Leiderdorp. Verdelen Volgens de donderdag vastgestelde nota 'Hoofdlijnen Volkshuisvesting Regio Leiden' moeten er tot het jaar 2000 zo'n 12.000 woningen bij ko men in de zes gemeenten van de re gionale volkshuisvestingscommis sie: Leiden, Leiderdorp, Voorscho ten, Oegstgeest, Zoeterwoude en Alkemade. Op de bekende bouwlo caties is plaats voor 9.000 tot 9.500 woningen en voor de overige 2500 tot 3000 woningen zullen de ge meenten bouwplaatsen moeten zoe ken. Vooral na 1997 wordt het moei lijk omdat Leiden dan 'vol' is. Daar komt nog bij dat het bedrijfsleven terreinen zoekt, de provincie recre atiegebieden nodig heeft en stort plaatsen zoekt. De WD vreest dat de gemeente Leiderdorp alle extra woningen op haar nek krijgt en in de invloedss feer van Leiden komt. D66 liet vori ge week maandag weten dat de ge meente Leiden haar problemen niet moet exporteren. Den Boeft nuan ceert die uitlatingen. Hij is absóluut niet bang voor de grote buurman en laat weten dat Leiderdorp 'gewoon moet meewerken aan het opvangen van woningzoekenden die Leiden niet meer kan opvangen'. "Als we dat niet doen, weet de provincie ons wel te vinden", zegt hij. Wat Alkemade en Zoeterwoude betreft vraagt hij zich af hoe lang die gemeenten, gesteund door de pro vincie, kunnen volhouden dat ze een landelijk karakter hebben en Wethouder J. den Boeft op de Lage Rijndijkbij de gemeentegrens tussen Leiden en Leiderdorp: 'Het gevaar bestaat dat je niet veel meer bent dan een onderdeel van de stad, met het gemeentehuis als servicekantoor'. (toto Holvast» düs alleen mogen bouwen voor de eigen aanwas. De twee andere re giogemeenten, Oegstgeest en Voor schoten, moeten flink over de brug komen. Als ze geen extra bouwloca ties aandragen, denkt Den Boeft dat de Leiderdorpse gemeenteraad niets zal voelen voor extra wonin gen. Öf de gemeenten zullen toehap pen, weet de wethouder niet. "Ter wijl Leiderdorp zich altijd nogal co öperatief heeft opgesteld tegenover Leiden, was Oegstgeest wat terug houdender. In Voorschoten is die terughoudendheid door de jaren heen aanzienlijk geweest. Daar be staan behoorlijke reserves ten op zichte van Leiden". Als de Leiderdorpse raad akkoord gaat met extra woningen, komt de vraag op waar de woningen moeten komen. Het stuk tussen de Engelen- daal en de provinciale wegen 5 en 6 mag worden volgebouwd met 1200 tot 1300 woningen, maar woning bouw in de Boterhuis- en Achthove- nerpolder is nu nog onbespreek baar. En dat schept problemen. Den Boeft geeft ronduit toe dat er 'bij zonder weinig valt te verzinnen' wanneer die twee polders groen moeten blijven. Het 'nee' van nu hoeft echter niet definitief te zijn: "Het betekent alleen dat die opties bespreekbaar gemaakt moeten wor den en dat kan door een bijzonder solide argumentatie". In de raadsvergadering verlegde D66 de grenzen van de regio met een aanval op de Woubrugse polder tussen rijksweg A4 en de provincia le wegen 5 en 6. De polder ligt vlak achter het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd, zou een 'overhoek' zijn voor de agrarische buurge meente en de natuurwaarden wor den door D66 lager ingeschat dan de natuurwaarden van de Leiderdorp se polders. Den Boeft geeft aan dat de polder na een herindeling in handen van Alkemade zal komen en vindt het 'wat hachelijk' om in een openbare vergadering over andermans grond te spreken. Desondanks kan hij niet ontkennen dat de polder 'wat meer acceptabel lijkt uit het oogpunt van landschap en milieu'. "Ik weet dat echter niet zeker. Wie weet word ik wel bestormd door vogelliefheb bers als ik zeg dat die polder minder te betekenen heeft: "Alles wat je doet, roept verzet op. Zo ook het volbouwen van groenstroken en open gaten". De Boterhuispolder, tussen Zijl, Bus ramt huis in Noordwijk, bewoners met schrik vrij Voorschotenaar zwaar mishandeld in discotheek Jaar cel voor brandstichting in Leiderdorp LEIDERDORP/DEN HAAG- We gens brandstichting en een poging daartoe is een 19-jarige Leidenaar door de Haagse rechtbank veroor deeld tot achtien maanden gevan genisstraf, waarvan zes voorwaar delijk. De man heeft op 6 juni in Leider dorp een keet onder een viaduct in brand gestoken en in augustus wil de hij een woning aan de Klimop- zoom in brand steken. Een voorbij ganger kon nog net verhinderen dat de Leidenaar een fles met anderhal ve liter benzine en een lont naar het huis gooide. Een eerdere poging hiertoe was ook al mislukt vanwege de stevige dubbele beglazing van het huis. De man die bekend staat als agressief, heeft zijn jeugd in een kindertehuis doorgebracht. Hij kent zijn ouders niet. Dat zou vol gens zijn advocaat de oorzaak zijn van de problemen die hij veroor zaakt. De officier van justitie, mr. I. Klopper, begreep de problemen van de man wel, maar vond dat hij levensgevaarlijk bezig is geweest. Zij eiste daarom tijdens de zitting een paar weken geleden twintig maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Bovendien moest de verdachte daarna onder toezicht van de reclas sering worden gesteld. Dat laatste heeft de rechtbank in haar vonnis overgenomen. De rechtbank zag echter aanleiding om een iets milde re gevangenisstraf op te leggen. LEIDERDORP - Tijdens het kerst weekeinde zijn in Leiderdorp vier inbraken gepleegd. In de nacht van 24 op 25 december werden uit een bejaardenwoning aan de Louisè de Colignystraat een onbekend geld bedrag en een aantal spaarbank boekjes ontvreemd. In een flat aan de Laan van Ouderzorg werd inge broken door de voordeur te force ren. De bewoners waren op vakan- NOORDWIJK "Mijn moeder ont dekte de NZH-bus pas, nadat ze mijn zuster had gebeld, zozeer was ze ondersteboven en in paniek over wat er is gebeurd. Gelukkig was er snel hulp van buren en ook de poli tie en brandweer stonden spoedig voor de deur. Wat dat betreft alle hulde". Dat vertelt mevrouw Van Duin uit Noordwijk over het onge luk dat haar ouders maandag over kwam. Een NZH-bus reed 's mid dags om drie uur met volle vaart een woning aan de Parallelboulevard binnen. De 39-jarige chauffeur uit Nieuw- Vennep herinnert zich niet hoe net ongeval is gebeurd. De man werd licht gewond en kon na een korte behandeling in het Academisch Ziekenhuis in Leiden weer naar huis. Volgens een woordvoerder van de NZH vertoonde de autobus geen technische gebreken en reed de chauffeur langzaam de flauwe bocht op de boulevard in, waarbij hij echter rechtdoor ging en de wo ning ramde. Het pand werd geheel vernield. De resten zijn in de loop van de dag neergehaald, omdat er instortingsgevaar dreigde. Shock Bij het ongeval kreeg de 77-jarige bewoner een stuk puin op zijn hoofd, waardoor hij gewond raakte. De man werd na behandeling in het Academisch Ziekenhuis in Leiden opgenomen in de ziekenboeg van tie. Wat de daders hebben meegeno men is nog niet bekend. In de nacht van 25 op 26 decem ber is ingebroken in een huis aan de Spanjaardlaan. De daders forceer den een achterdeur en namen een videorecorder en twee telefoonstel len mee. Uit een woning aan de Aca cialaan werden in dezelfde nacht een aantal postzegelalbums ont vreemd. het bejaardencentrum Groot Hoog- waak in Noordwijk. Zijn echtgeno te liep een shock op en verblijft bij familie. "Onze eerste zorg is dat va der en moeder weer bij elkaar kun nen wonen", aldus mevrouw Van Duin. Volgens mevrouw Van Duin wa ren er zeker doden gevallen als het ongeluk zich een uur eerder had voorgedaan. "Het gehele gezin was gezellig bij elkaar geweest en de laatste gasten waren net voor het ongeval vertrokken. Vader en moe der waren aan het rusten toen de bus naar binnen reed. Het eerste wat moeder dacht, was dat er een bom op het huis was gevallen. Dit vooral met de berichtgeving de laatste dagen over Roemenië in haar hoofd. Door de enorme stof wolk die er in het huis hing, kon ze eerst mijn vader niet zien. Ze kreeg de schrik pas goed te pakken toen ze pa bloedend in zijn rolstoel zag zitten. Gelukkig viel het wat de ver wondingen betreft wel mee, maar ze hadden het alle twee goed te pak ken", aldus Van Duin. Duiven Een groot aantal duiven, dat was on dergebracht in een hok in de schuur van de ongeveer 70 jaar oude wo ning, bleef gespaard. "Ook die zijn elders ondergebracht", merkt Van Duin op. Of er op de plek van het huis een nieuwe woning wordt gebouwd is nog niet duidelijk. "Dat hangt in eerste instantie van de eigenaar af', aldus de Noordwijkse gemeentese cretaris Ponjee. Ook wat betreft ver vangende huisvesting van het echt paar kon de gemeente-secretaris nog niets zeggen. "Er is daarover nog niet met de mensen gespro ken". De woordvoerder van de NZH verwacht dat alle schade die door het ongeval is aangericht door de verzekering wordt vergoed. "Dat is althans onze ervaring", aldus NZH- medewerker Van Hal. HILLEGOM Een 22-jarige Voor schotenaar heeft in de nacht van zondag en maandag een dubbele beenbreuk opgelopen bij een vecht partij met een uitsmijter van disco theek Blues-Brothers aan het Henri Dunantplein in Hillegom. Volgens de politie schoot de Voorschotenaar zijn broer te hulp die bij het verlaten van de bar aan de Hoofdstraat werd afgetuigd door een van de uitsmijters. De moeilijk heden ontstonden doordat een aan tal jongeren zich al te luidruchtig gedroeg en vervolgens werd gesom meerd het pand te verlaten. In dezelfde discotheek was het een nacht eerder ook al raak. Een 22-jarige Hoofddorper wilde toen een dansje maken met een van de uitsmijters. Dat werd niet op prijs gesteld. De man moest door een Hil- legomse arts aan zijn verwondingen worden behandeld. Leidenaar zwaar gewond na botsing LEIMUIDEN - Een 22-jarige inwo ner uit Leiden is vanochtend ern stig gewond geraakt bij een ongeval op de Herenweg in Leimuiden. De man is met zijn personenauto uit een flauwe bocht gevlogen en tegen een boom gereden. Daarbij raakte hij bekneld achter de stuurkolom. De brandweer heeft de man los moeten wringen. Buiten bewustzijn is hij overgebracht naar het Rijnoord ziekenhuis in Alphen aan den Rijn. Over zijn huidige toestand is niets bekend. De politie tast daarom in het duister omtrent de oorzaak van zijn stuurfout. Vermoedelijk is de Leidenaar in slaap gesukkeld ach ter het stuur. INBRAAK Een woning aan het Kamperfoelieplein in Katwijk is in de nacht van zondag op maandag geheel doorzocht door onbekenden. Uit de woonkamer namen zij een onbekend geldbedrag mee en op de eerste etage werden juwelen wegge haald. Niet bekend is hoe de inbre kers de woning zijn binnengeko- Hagenaars nemen kerstbomen mee uit tuincentrum VOORSCHOTEN - Zes Hagenaars kwamen in de nacht van maandag op dinsdag bij tuincentrum Segaar aan de Leidseweg alvast wat kerst bomen halen voor een vreugde- In een gehuurde vrachtwagen re- demzij rond 3.00 uur de parkeer plaats op en laadden de bomen in. De Hagenaars in de leeftijd van 16 tot en met 29 jaar zijn zonder proble men door de politie aangehouden en naar het bureau overgebracht. VUURWERK - De politie van Lei- derdorp heeft in de nacht van zon dag op maandag een 20-jarige Lei derdorper aangehouden die een vuurwerkbom had afgestoken. De man bracht de vuurwerkbom tot ontploffen in het fietstunneltje bij de Persant Snoep weg, terwijl op hetzelfde moment de politie in een auto langs reed. Vier inbraken in Leiderdorp WOENSDAG 27 DECEMBER Alphen Made '89' uitvoering van 'Ont heemden door St. Pancratius, diapresentatie over Indonesië, aanvang 20.00 uur in de Stadsge hoorzaal. ny', om 15.30 uur en 'Raih Man', om 21 15 uur in de Alkeburcht. optreden cabaretduo Peeters en Angst met:,'Het beest in de Hazerswoude tafeltennistoernooi in de Stek. aanvang 20.00 uur. (piano), werk van Mozarl, Schu- mann en Poulenc, van 12.45 tot m m 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeute, 13.30-14.15 uur en van 14.15- VRIJDAG 29 DECEMBER AJkemade Made '89: voorstelling: 'Haar grens' door Echte mannen, aan- Nieuwkoop volleybaltoernooi in de Steupel. van 20.00 tot 23.00 uur Hazerswoude eetcafe in de Stek, aanvang 19.00 uur Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel. 121554. bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Rijnsburg optreden 'Gruppo Sportivo', in jongerencentrum 'Het Kraaie- nest', Hofweide, 21.00 uur. DONDERDAG 28 DECEMBER Alkemade Made '89: films: 'My Little Po Splotsz. Roelofarendsveen. Alphen taptoe tafeltenmstoemooi. van af 9.00 uur in zaal ATTC, Ambon- straat. familievoorstelling: 'Het ver haal van Karei Kees', aanvang 14.30 uur in het Parktheater bejaardensoos bij Koestal/ Overduin, van 14.00 tot 17.00 uur. klaverjassen en |okeren bij Noord/Noord-Oost, aanvang 20.00 uur. klaverjas- en jokermarathon, bij Hoornes/Rijnsoever, van 20.00 uur tot vrijdag 08.00 uur. Lelden t lunchconcert Patrick Hopper A M Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco. Splinterlaan 89a. aanvang 20.00 uur. lft Noordwijkerhout AA open folk podium met muziek oude en nieuwe stijl, van 20.30 tot - 24.00 uur bij Partycentrum Uni- FGENDA Valkenburg klavegassen om oliebollen en appelflappen, aanvang 20.00 uur in De Terp Warmond volleybalinstuif voor de jeugd, vanaf 12 jaar, van 14.00 tot 16.00 uur in sportzaal Klim Op. Ende- poellaan Swingavond in Splotsz. Roe lofarendsveen. 22.00 uur. Aiphen film: 'Iron Weed', aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. disco in jongerencentrum Ma donna, aanvang 22.00 uur. Hazerswoude swingavond in de Stek, aan vang 21.30 uur. kindermiddag Baptistenge meente. voor kinderen van 4 tot 11 jaar, in het Zijlkwartier. Van der Marckstraat, van 14.00 tot 15.30 Warmond kinderbingo (6 tot 15 jaar) Kom- municatie Warmond, aanvang 14.00 uur in het Meerpunt

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13