Hulp Roemenen barst los 'Het gaat er om of je ter zake kundig bent' DETUDi 1'kroniek over VAN TÖENIMÊMF» Rode Kruis vraagt alleen voedselpakketten Energiedrijf krijgt vrouw als directeur HONDERDJARIGEN IN GEDICHTEN BEDACHT WOENSDAG 27 DECEMBER 1989 Artsen in actie in Roemenië BUKAREST/LEIDEN - DrieLeid- se artsen en een verpleegkundige zijn vanmorgen op het vliegtuig naar Bukarest gestapt om medische hulp te verlenen. Het viertal staat onder leiding van dr. Radu Manou- lio, een Roemeense arts die in Ne derland woont. De artsen hebben medisch materiaal bij zich dat af komstig is van een inzamelingsactie onder gezondheidorganisaties in de Leidse regio. De Leidse werkgroep Remedi heeft geld beschikbaar gesteld de aankoop van medisch materiaal. De werkgroep zamelt 15.000 in om een tweede zending te kunnen fi- Artsen Zonder Grenzen is met vier Nederlandse vrachtwagens met medische hulpgoederen en art sen aan boord naar de steden Cluj, Timisoara, Brasov en Simiu gere den. Elke vrachtwagen vervoert 5000 kilo medisch materieel. De artsen gaan hun Roemeense collega's in de ziekenhuizen assiste ren. "Maar het is ook belangrijk dat er medisch materiaal wordt aange voerd, met name verband, antibioti ca en infuusvloeistof', aldus een woordvoerder. v. - - Leiderdorper Ch. Keijser nam vanochtend bij de dorpskerk de eerste voedselpakketten voor Roemenië in ont- LEIDEN - Het Rode Kruis heeft vanmorgen in allerlijl de districtsbureaus in Zuid- Holland moeten benaderen met het verzoek de komende dagen de deur van slot te doen om voedselpakketten voor Roemenië in ontvangst te nemen. De bureaus zou den aanvankelijk tot 2 janua ri gesloten zijn. Maar daarin is verandering geko men, omdat het Rode Kruis de rol van coördinator bij de inzameling van voedselpakketten op zich heeft genomen. Zo'n pakket moet, aldus verzoekt het Rode kruis, bevatten: een pak rijst (niet snelkokend), twee pakken bonen, een kilo zout, zes re pen chocolade, een pak lucifers, twee kuipjes margarine, een kilo suiker, zes kaarsen en een blik vlees of vis. Behoefte is er ook aan baby voeding als liga-koeken en flesjes en spenen. Kleding is minder ur gent, wel is er behoefte aan dekens. De hulpverlening vanuit alle de len van het land is het kerstweek einde goed op gang gekomen. Het Rode Kruis kreeg van het ministe rie van buitenlandse zaken vijf mil joen gulden voor hulp aan Roeme nië. Inmiddels zijn twee vliegtuigen van Martinair met 19.000 kilo medi sche goederen, 25.000. dekens en medische teams naar Roemenië overgevlogen. Drie toestellen van de koninklijke luchtmacht zijn van ochtend met in totaal negen ton hulpgoederen aan boord vertrok ken. Vrijdag en dinsdag (2 januari) zullen er nog eens zes vluchten wor-. den uitgevoerd. De opbrengst van spontane giften gaat deze week in tachtig vrachtwagens naar Roeme nië. Een convooi van twintig tot der tig vrachtauto's vertrekt zaterdag vanuit Arnhem. Morgen gaan 21 Gironummers voor Roemenië REGIO - Verschillende hulporga nisaties hebben de afgelopen da gen gironummers opengesteld voor steun aan Roemenië. Het Nederlandse Rode Kruis, dat sa menwerkt met Artsen Zonder Grenzen, Mensen in Nood, Stich ting Oecomenische Hulp, Novib- /Gast aan Tafel, Terre des Hom mes, Unicef, Tearfund en Memisa hebben het gironummer 797 in Utrecht opengesteld. Het Roemenië-comité is haar eigen inzamelingsactie begonnen onder gironummer 5965190. Men sen die Artsen zonder Grenzen willen steunen, kunnen een bij drage storten op gironummer 4054 in Amsterdam. In Rijnsburg heeft de kerkelijke werkgroep De Ruyter het nummer 356813991 Rabobank Rijnsburg openge steld, en de werkgroep Remedi in Leiden het gironummer 4251896. Op de volgende adressen kun nen voedselpakketten worden in geleverd: Rode Kruis afdeling Leiden, Apollolaan 1B, geopend van 9 tot 17 uur. Gemeentewerf Leiderdorp, Si mon Smitweg 9, geopend van 10 tot 15 uur, Dorpskerk Leiderdorp, Hoofd straat, geopend van 10 tot 15 uur. WV-Katwijk, Vuurbaakplein 11, geopend van 9 tot 17 uur. Wassenaar, Schepenstraat 14, gehele dag geopend. Lisse', veilinghal CNB aan de Grachtweg, geopend van 14 tot 17 vrachtwagens met driehonderd ton goederen vanuit Harderwijk op weg naar Roemenië. Regio Niet alleen landelijk zijn er veel acti viteiten voor Roemenië, in de Leid se regio gebeurt ook het één en an der. Vooruitlopend op het initiatief van de gereformeerde- en hervorm de kerken die zaterdag tussen 17 en 20 uur zijn geopend voor het afleve ren van voedselpakketten en de kens, is er in Rijnsburg in de kerst nacht gecollecteerd. Dat gebeurde in een overvolle zaal van bloemen veiling Flora waar naar schatting 3500 mensen een kerkdienst bij woonden. Hoewel het juiste bedrag vanochtend nog niet bekend was, schatte men de opbrengst van deze collecte 'zeer groot'. Beide kerkgenootschappen, ver spreid over de Leidse regio, de Bol lenstreek en Alphen en omgeving, collecteren zondag voor Roemenië. Ds. J. Cziria, gereformeerd predi kant in Rijnsburg, vertelde vanoch tend dat de gezamenlijke kerken mikken op een bedrag van rond de honderdduizend gulden. Van dat geld wordt voornamelijk eten ge kocht. Want daaraan bestaat grote behoefte, zegt ds. Cziria. Hij ver wacht dat binnen twee tot drie we ken tenminste drie volle vrachtwa gens richting Roemenië kunnen vertrekken. Cziria stelt uitdrukkelijk dat geld op dit moment belangrijk is. "Als je om spullen vraagt krijg je, hoe goed ook becToeld, van alles watje eigen lijk niet nodig hebt. Met het geld dat wij zondag inzamelen kopen we hoogwaardig voedsel en stellen zelf de pakketten samen". Vervoerder Bij afwezigheid van een Rode Kruis-post in dat dorp heeft Leider dorper Ch. Keijser de organisatie van de inzameling ter hand geno men. Keijser kreeg toestemming van burgemeester Bruggeman daarvoor de garage van de gemeen tewerf aan de Simon Smitweg te ge bruiken die vanochtend werd ont ruimd en schoongemaakt. Omdat de gemeentewerf vooral voor ouderen uit de loop ligt, heeft Keijser weten te bewerkstelligen dat ook bij de dorpskerk aan de Hoofdstraat goederen voor Roeme nië kunnen worden ingeleverd. Keijser werkt nauw samen met het Rode Kruis. "Ik werd de kerstdagen gek gebeld door mensen die vroe gen of ik wat wilde organiseren. Ie dereen is begaan met wat er in Roe menië gebeurt. Maar ik doe niets op eigen houtje. Alles in nauw overleg met het Rode Kruis dat mensen stuurt om te helpen bij de inzame ling". Keijser zoekt echter nog wel een vervoerder die zaterdag alles naar het centrale inzamelpuntpunt in Vlaardingen wil brengen. Zo zamelt Keijser alleen voedsel pakketten in. Vandaag en morgen kunnen die op beide adressen wor den ingeleverd tussen 10 en 15 uur. Bij voldoende belangstelling zet Keijser zijn actie vrijdag voort. Zendamateurs Radio-zendamateurs uit verschil lende Europese landen hebben in twee kortegolfbanden radioverbin dingen met Roemeense steden ge legd. Via de netwerken worden uit Roemenië onder meer rapporten over de situatie in Roemeense ste den en bestellingen van hulpgoede ren en medicijnen gedaan. Ook en kele Nederlandse zendamateurs zijn met hun apparatuur actief bij het hulpnet betrokken. De radioverbindingen zijn zon dag gelegd in de 20-meter amateur band (14.275 Megahertz) en in de 80- meter band (3.657 MHz.). Zendama teurs treden bij rampen vaker op als verbindingsschakel met getroffen gebieden, vooral wanneer de civiele verbindingen onbruikbaar zijn ge worden. ZOETERMEER/LEIDEN - "Het energiebedrijf Is nog voorna melijk een mannenwereld, ja. Zoals dat wel vaker het geval is in de techniek. Maar ik ken die wereld, ik heb er al zo'n 20 jaar mee te maken. En ik heb inmid dels wel ervaren dat met tech nische mensen heel goed valt te werken. Ze zijn eigenlijk heel nuchter. Het gaat er om of je ter zake kundig bent en als ze mer ken dat dat zo is, word je snel geaccepteerd. Dan hoor je bij de club en maakt het verder niet meer uit of je een man of een vrouw bent". door Wim Wegman De Zoetermeerse ir. Lilian Hupkens (38) treedt over een paar dagen - op 1 januari 1990 om precies te zijn - in dienst van de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) als direc teur van het district Groot-Lei den. "Het schijnt een redelijk unieke zaak te zijn", zegt ze, "dat een energiebedrijf een vrouw benoemt op zo'n hoge lei dinggevende post. Dat vertel den ze me althans. Ik ben het niet nagegaan, dus hang me niet op aan die uitspraak. Maar het zou best kunnen dat ik een van de weinige, zo niet de enige vrouwelijke directeur van een energiebedrijf ben". Mevrouw Hupkens, opvolger van interim-directeur ir. J.C. Volkers, was tot voor kort orga nisatie-adviseur; eerst bij het Utrechtse bureau Van der Born Buningh en later bij De Galan Voigt uit Amsterdam. In die banen heeft ze de energiewe reld al aardig van dichtbij leren kennen. "Ik ben betrokken ge weest bij de totstandkoming van het gefuseerde Elektrici teitsbedrijf Zuid-Holland en de reorganisaties van het Noord hollandse elektriciteitsbedrijf PEN en het Rotterdamse GEB". "Ik kan me dus iets voorstel len bij de situatie waarin de EWR nu verkeert, die immers een jaar geleden is ontstaan uit een fusie, en nu een grote reor ganisatie voor de boeg heeft. Dat is denk ik ook een van de re denen waarom ik in dienst ben genomen. Ik ken de bedrijven en hun beleid. Maar ook de tech niek is me niet helemaal vreemd. Mensen hoeven me straks niet voortdurend uit te leggen wat een joule of een ki lowattuur is", zegt ze glimla chend. "Ik heb technische na tuurkunde gestudeerd, dus dat hoor ik te weten". Ir. Lilian Hupkens: "De techniek is me niet helemaal vreemd. Men sen hoeven me straks niet voortdurend uit te leggen wat een joule of een kilowattuur is". Als regio-directeur wordt me vrouw Hupkens verantwoorde lijk voor het reilen en zeilen van het grootste district van de EWR. Een gemakkelijk taak zal dat niet altijd zijn, gelooft ze. Het district - een van de vier die het nutsbedrijf telt - bestaat nu nog uit het verzorgingsgebied van het voormalige Energiebe drijf Rijnland (EBR). Het is de bedoeling dat dat wordt inge krompen tot de gemeenten Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. "De komende tijd moeten we stukken van ons gebied over dragen aan andere districten. Dat is natuurlijk nooit leuk. Geen enkele reorganisatie is simpel, maar het is gemakkelij ker om te groeien, zoals in de andere districten, dan om in te krimpen. Snijden doet altijd pijn. Toch verwacht ik geen gro te problemen. Ik heb inmiddels al gemerkt dat de medewerkers van de EWR zeer loyaal zijn. En er heerst een heel positieve sfeer. Het is misschien een klein ding. maar iedereen groet el kaar daar. Dat vind ik bijzonder voor een bedrijf van ruim 400 medewerkers. Ik heb dat wel eens anders meegemaakt. En ik heb al heel wat bedrijven van binnen gezien". Het feit dat ze al zo veel be drijven heeft leren kennen, was voor haar trouwens een van de redenen om op de vacature van districts-directeur te sollicite ren. "Als organisatie-adviseur heb je telkens een vrij opper vlakkig contact. Je geeft advie zen, maar wat daar verder mee wordt gedaan, maken anderen uit. Dat vluchtige was ik zat. Ik wil nu zelf wel eens dingen op de rails zetten". Niet ondergeschikt Behalve voor het kleiner maken van het district, moet mevrouw Hupkens er ook zorg voor dra gen dat de 17 afdelingen die nu nog bij het bedrijf bestaan, wor den teruggebracht tot 4. "Daar mee willen we de zaak inzichte lijker en doorzichtelijker ma ken. Voor de werknemers, maar vooral voor de klant. Want dat is het belangrijkste: de klant moet snel zijn weg kunnen vinden in de organisatie. Die boel moet zo zijn ingericht dat het heel hel der is wie over wat gaat. Alleen op die manier voorkom je dat een verbruiker van het kastje naar de muur wordt gestuurd". Hoewel er de afgelopen jaren al het nodige is verbeterd, meent mevrouw Hupkens dat energiebedrijven - de EWR in begrepen - de klant te vaak uit het oog verliezen. "De techniek staat nog veel te veel centraal. Nu is de techniek ook belang rijk; een energiebedrijf moet per slot van rekening 24 uur per dag onafgebroken gas, water en elektriciteit leveren. Daar hoeft de klant echter niet onderge schikt aan gemaakt te worden". 'Kruip in de huid van een ver bruiker' wil ze haar medewer kers voorhouden. "De klant moet adequaat te woord worden gestaan, zijn klachten moeten snel worden behandeld en zijn wensen moeten als het kan vlot worden ingewilligd. Mensen moeten bij één loket terecht kunnen met al hun vragen en er moeten niet drie verschillende diensten bij hen voorrijden wanneer er thuis wat moet wor den gedaan. De verbruiker moet, kortom, meer in de schijnwerper komen te staan". ALPHEN AAN DEN RIJN - De 48-jarige Alphenaar J. de Jong is zaterdagmorgen om het leven ge komen bij een brand in zijn huis aan de Hoorn in zijn woonplaats. Een tweede bewoner (29) wist zich met een sprong door het slaapkamerraam in veiligheid te stellen. De woning werd geheel in as gelegd. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Alphenaar omgekomen bij brand De huisgenoot werd tegen half slaapkamerraam en waarschuw- vijf 's morgens wakker door ster- de de brandweer, ke rookontwikkeling. Hij pro- Toen die ter beerde zijn vriend De Jong wak- plaatse kwam, laaiden de vlam- ker te schudden en uit het huis te men al zo hoog op dat het onmoge- slepen maar dat mislukte. De be- lijk was om De Jong uit de vuur- woner sprong daarop uit het zee te slepen. In het Teylers Museum te Haar lem werd begin december een tentoonstelling geopend met de titel 'Vereeuwigd, portretten van honderdjarigen'. Op dit moment leven in Nederland ongeveer 850 mensen van honderd jaar en ou der en de kans om die magische leeftijd te halen wordt steeds gro ter. Naar deze tentoonstelling ging in bruikleen, afkomstig uit het Sint Anna Aalmoeshuis (het Sint Annahofje), een schilderij waarop een zogenoemde 'levenstrap'. Dit paneeltje werd door de 82-jarige Leidse Engeltje Rosiers aan het hofje geschonken. Weergegeven zijn de verschillende levensfasen, geïllustreerd door elf personen van één tot honderd jaar. Links ziet men achtereenvolgens de ba by, het kind van tien jaar, de mo dieuze jongeling van twintig, de fiere krijgsman van dertig en de ervaren soldaat van veertig jaar. In het midden -op de hoogste trap- zien we de vijftigjarige, op het toppunt van zijn weten en kunnen. Daarna gaat het bergaf waarts: de zestigjarige lijkt nog redelijk fit, maar de zeventigjari ge loopt al met een stok, ook al hoeft hij er nog niet zwaar op te steunen. De tachtigjarige heeft zijn stok al hard nodig, terwijl de negentigjarige zich nog slechts met twee stokken kan voortbewe gen. Aan de voet van de trap ligt zieltogend de honderdjarige, op korte afstand van de door twee engelen opengehouden poort waarachter zich het Laatste Oor deel voltrekt. De verdeling in op gang en verval wordt nog extra geaccentueerd door het bloeien de groen aan de linkerzijde en de kale boom aan de rechterkant. Naar aanleiding van deze ten toonstelling ben ik op zoek ge gaan naar voorbeelden van Leid se honderdjarigen in het verle den. Vaak werden bij dergelijke gebeurtenissen speciale gedich ten geschreven, penningen gesla gen of portretten van de 'centina- rissen' geschilderd. In het Leidse gemeente-archief vond ik twee aardige gedichten, een uit 1720, het andere uit 1818, bijna een eeuw later. Het gedicht uit 1720 was opgedragen aan Geertruud van Dorp, die op 18 ja nuari verjaarde en (slechts) 95 jaar oud werd. Ter gelegenheid van haar negentigste verjaardag zag het volgende gedicht het licht: So siet men eyndelyk die blyde tyd naaken, Waar in Gy zynde op dien hoogen trap gesteld, Des swacken ouderdoms 't negen tig jaaren teld, Veel meerder doorgebragt met droevheid, dan vermaaken. So hebben hier haar loop de men- schelyke saaken, Heraclius is met Democritus ver- seld, Droevheid staat voor de deur, als men van vreugde meld, De dag is dan de nacht heuglyker om het waaken. Wat siet gy al veel vreugd in Uwe oude daagen, U Soonen soeken U op 't meeste te behaagen, U Schoonsoon is op d'Eeren- throon der Stad gesteld. U Neeven siet men eer en rykdom- men bejagen, U Huis voor desen seer vervolgd, niet meer beklaagen, God geev U eens hier naar het Èli- seesche veld, Naar de Elyseese velden ging ze vijfjaar later pas, want Geertruud van Dorp stierf in september 1725 én werd begraven in de Pieters kerk. Het andere voorbeeld is een lan ger gedicht, geschreven door de dienstbode van Anna Noé, Wille- mina Antonia van Geijn. Anna Noé werd op 2 januari 1718 in Lei den geboren als dochter van Jo hannes Noé en Sara Elzevier. Op 24 septefnber 1767 ging zij in on dertrouw met Thomas Balthazar Haver, afkomstig uit Pruisen. Voor haar was dit het tweede hu welijk, daarvoor was zij getrouwd met Jacobus Coox, die inmiddels overleden was. Ook haar tweede man overleefde zij. Geen wonder, want zij werd honderd jaar! Het gedicht verscheen in boek vorm en besloeg vijf (A5) pagi na's. In dit bestek kan het niet in zijn geheel afgedrukt worden, maar enkele strofen wil ik u niet onthouden. Ze begint met: Mevrouw! ontroerd, verheugd, verlegen Zag ik deez' Jaardag in 't ver schiet; Mijn danktoon galmt der godheid tegen, Om 't heil, dat Gij deez' dag ge niet! Hoe zoude ik, roekloos, durven wagen Mijn' wensch U staamlend op te dragen? 't Gevoelvol hart, te vol van vreugd, Durft zich het spreken naauw ver meten. Maar zal zich zelf gelukkig heten, Als 't geen het deed uw hart ver heugt. Reeds mogt ik meer dan veertig jaren U dienen, Hooggeschatte Vrouw! Mijn jeugd vervloog, en grijze ha- Draag ik bij U, als 't loon van trouw. Wat goeds ben ik aan U verschul digd! Gij weet, hoe heel mijn ziel U hul digt: O lees dan, op uw Eeuwgetij, De taal der Dienstmaagd, die haar leven, Waar 't nood, uw deugd ten loon zou geven! Ach! dat ze om 't hart dierbaar zij! Willemina van Geijn vergelijkt haar meesteres met een eik, die honderd zomers telt en zich toch fris en groen houdt, terwijl dui zenden om hen heen wegkwij nen, door stormen, vorst en wor men aangetast of door een bijl ge veld worden. Ook staat ze stil bij het toch wel schrijnende feit dat zoveel 'speelgenoten' uit haar jeugd niet meer in leven zijn. Haar sterke godsdienstzin wordt geprezen en ook haar belangstel ling voor de minder bedeelden. Stadsbesturen heeft ze zien wis selen, de noodlottige buskruit ramp had in haar een ooggetuige. D^ schrijfster vindt dit eeuwfeest een zeer bijzonder feit en ze merkt dan ook op: Een volle Eeuwkring op het wis- lend rond te leven, Is van miljoenen slechts een enkel mens gegeven, En wie, wie is er, die dit zeldzaam lot geniet, Die zich niet door den last der ja ren drukken ziet, Die kreupel, doof en blind, met af gesleten leden, Zich naauw herinnert aan 't ge lukkiger verleden, Die 't tegenwoordige als een druk kend kruis beschouwt, En op 't ontbindingsuur als 't uur der rust vertrouwt, Die daaglijks smachtend wen- scht, dat hem de dood mag na- dren, Om bij der vadren asch zijn as- sche te vergadren, De ziel te ontkluisteren, die, bene veld in haar lot, Haar waarde en kracht herneemt, ontbonden bij haar' God. Mevrouw! Gij moogt met regt een dubbel vooregt roemen, U honderd jaren oud, en niet ge brekkig noemen. Veel ouder is Anne Noé niet ge worden, ze overleed nog in dat zelfde jaar op haar buitenplaats Rhijnhof by Leiden. INGRID MOERMAN. De 'Levenstrap' in het Sint Anna Aalmoeshuis uit omstreeks 1640.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11