'Later beslissen over nieuwbouw raadhuis' Voorschotense raad klaagt over gul en haastig voorstel Progressief Zoeterwoude vraagt bedenktijd Achtergrond steekpartij blijft onduidelijk Tijdelijk extra ambtenaar voor milieu in Zoeterwoude Wethouder ontkent bestaan herenakkoord over tunnels Commotie over uitblijven standpunt dakkapellen PAGINA 14 i REGIO LEIDEN VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 ZOETERWOUDE - Progres sief Zoeterwoude (PZ) wil dat B en W de gemeenteraad 'bedenktijd' geeft voordat de gedeeltelijke nieuwbouw van het gemeentehuis be gint. De politieke partijen kunnen de bouw dan tot in zet maken van de gemeente raadsverkiezingen in het volgend voorjaar. Fractielei der W.T.M. Ooijendijk van PZ bekritiseerde gister- moet begeleiden. Bezwaren zouden avond de 'ondoorzichtige °nz°rf™ldig afgehandeld en j de schets van de nieuwbouw zou procedure van net^ college 'op halfslachtige wijze' zijn gepre- Dit college wil op één mei de senteerd. Ooijendijk betwijfelt 'of iemand weet eerste paal laten slaan, de dag waarop de nieuwe ge- s°nis meenteraadsleden worden geïnstalleerd. welke Ooijendijk herhaalde vergadering gisteravond nog eens ken. "En waarom zijn fractie uit de stuur groep is gestapt die de nieuwbouw De gemeenteraad van Zoeter woude stelde een half jaar geleden een krediet beschikbaar om het col lege de gelegenheid te geven de de raads- nieuwbouw snel aan te kunnen pak- half jaar later, zit ten wij nog steeds in een schetssta- dium". Ten slotte constateert PZ dat aan de huidige schetsontwer pen 'kraak nog smaak zit' en de par tij wil dan ook 'op geen enkele wijze worden geïdentificeerd met het uit te voeren bouwplan'. Als het college de raad uitstel gunt tot na de verkiezingen 'wordt een nieuwe raad niet geconfronteerd met een dure erfenis die slechts door weinigen wordt gewenst', zo opperde Ooijendijk. WD en CDA verklaarden daarop dat zij geen be hoefte hebben aan een nieuwe be denktijd, omdat de besluiten op goede gronden zijn genomen. Beide fracties voelen er evenmin wat voor om 'het gemeentehuis' tot inzet van de verkiezingen te maken. "Natuurlijk niet", reageerde Ooij endijk, "CDA en WD zijn bang zich een flinke buil te vallen als ze dat doen. Volgens mij wil een grote meerderheid van de Zoeterwoudse bevolking ook geen nieuwbouw van het gemeentehuis". Burgemeester A.J.M. Houdijk vindt niet dat de nieuwe gemeente- VOORSCHOTEN - Alle Voor raad voor een voldongen feit wordt schotense gemeenteraadsfrac- Geen extraatje voor kinderopvang in Bibelebon Inbrekers nemen fotomapje mee VOORSCHOTEN - Een woning aan het Voorschotense Van Noortplant- j soen is vannacht door inbrekers be-1 zocht. Kort na twaalf uur kwamen I de dieven binnen door een achter-1 deur open te breken, waarna zij de benedenwoning doorzochten. Waarschijnlijk werden zij bij hun werk gestoord door de thuiskomen de bewoners. Alleen een fotomapje wordt vermist. Nieuwjaarskaartjes LEIDEN De concurrentie tussen bezorgers van kranten en folderma- I teriaal over de bezorging van I nieuwjaarskaarten is weer begon nen. Bij de politie kwam een klacht I binnen over een bezorger van fol- dermateriaal, die in de wijk van een ander nieuwjaarskaartjes bezorgde. Vorig jaar werd er bij de politie ge klaagd over jongelui die langs de I deuren gingen met vervalste kaart- jes. Geen aanmeldingen van nieuwe partijen REGIO - In de Leidse regio hebben zich, voor zover vanochtend be- kaartje met de kend, geen nieuwe politieke partij- o Henk Bouwman) en aangemeld voor de gemeente raadsverkiezingen vorig jaar. Wel heeft Progressief Warmond zich op nieuw laten registreren. Dat was noodzakelijk omdat de nieuwe Kieswet vereist dat een politieke j partij een officiële vereniging is. progressief Warmond was, formeel gezien, tot voor kort 'slechts' een sa menwerkingsverband. Het is nu in derdaad een vereniging geworden, waardoor het volgens de wet als een partij moet worden gezien. mil «es hebben kritiek op de wijze waarop het college is omge sprongen met adviezen over het subsidiëren van kinderopvang. "Het is niet alleen een haast klus, het lijkt ook alsof de wet houder heeft gedacht: na mij de PZ-raadslid W.T.M. Ooijendijk: ."meer bedenktijd".. (fotoWim meentehuis wordt een democra tisch genomen raadsbesluit uitge voerd", zo stelde hij vast. Ooijen- dijk's verwijten over de onduidelij ke procedure werden evenmin ge deeld door de burgemeester: "Er is een nieuw plan ter inzage geleg, om- dat er in het eerdere bouwplan veel zondvloed", aldus PvdA/PPR- naaJH',?nrenirr,i7aaon fractievoorzitter mevrouw M. Daardoor kon de noodzakelijke -r> 4--j j procedure bii de orovincie niet Breunesse tijdens de gemeente- raadsvergadering, gisteravond. Mevrouw W. Zoetemelk (CDA) vindt in de voorstellen de gedachte 'jullie willen zo graag, we zullen jul lie krijgen' doorklinken. Beide raadsleden doelden onder meer op het collegevoorstel om de Stichting Bibelebon in plaats van de eerder Verder gevraagde 128.000 gulden 154.300 gevoorstel af mens. Doordat zij minder kunnen betalen, ontvangt de Hummelhof minder inkomsten dan Bibelebon. Toekomst Drie jaar geeist tegen Leiderdorper die onbekende vrouw in Warmond aanviel verpleging. De verdachte blijkt er psychisch slecht aan toe te zijn. De Leiderdorper was die dag voor korte tijd naar de de vrouw gegaan. Hij namens een bedrijf, uw een schuifpui had hem onbekende vrouw in War- besteld, om metingen te verrichten, mond overdekte met messte- Dit keer kwam hij terug om een rol- DEN HAAG/WARMOND/LEI- DERDORP Justitie, reclasse- ring en ingeschakelde psycho- de^|Xer° logen weten nog steeds niet wonjng Van waarom een 31-jarige Leider- kwam daar dorper op 26 september een ging hij er vandoor. Volgens een duiden, dat hij vlak voor het mis verklaring van het slachtoffer zou drijf het mes met opzet had gepakt hij nog gezegd hebben: "Als je je en in zijn andere jas had gestopt, mond houdt, krijg je 201000 gul- Bovendien wees zij op de bedrei- den". Op haar verzoek om de deur ging van de man om niets aan de po- open te laten, reageerde hij niet. De litie te vertellen: "Zo van de kaart vrouw wist telefonisch haar echtge- was hij dus niet". de ambulance op te roepen. Uit een verklaring gulden subsidie te geven. In brief aan B en W pleit Bibelebon voor deze verhoging, omdat de Stichting Kinderopvang ook een hogere subsidie krijgt dan het colle ge aanvankelijk in gedachten had en uitkomt op 98.000 gulden. Alle fracties keurden de door het college voorgestelde subsidiever hoging voor Bibelebon af en hiel den het op 128.000 gulden. "Hoe kunnen de tekorten van De Hum melhof ook een maatstaf worden voor Bibelebon?", vroeg mevrouw E. Mulder (D66) zich af. Al eerder werd duidelijk dat er grote verschil len bestaan tussen de beide kinder opvanginstellingen. De Hummel hof vangt bijvoorbeeld veel kinde ren op van ouders met lage inko- alle fracties het colle- de subsidiebe dragen voor de periode 1990 tot met 1993 worden vastgelegd. Eerst moet er een subsidieverordening komen en dient de gemeente te kij ken naar de begroting v^n de stich tingen, problemen met de huisves ting en de financiëring van nieuwe plaatsen. Hierover wordt in de eer ste helft van 1990 gepraat. Wel is af gesproken dat de gemeente de 52 bestaande plaatsen blijft subsidi- Of de gemeente moet bijdragen aan nieuwe kinderopvangplaatsen, kon welzijnswethouder L. Marselis gisteravond niet zeggen. Voor 15 ja nuari moet de-gemeente bij het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur een aanvraag indie nen voor nieuwe plaatsen. Kerstconcert Het Jongerenkoor Leiderdorp verzorgt vrijdag 22 december een kerstconcert in de Leiderdorpse Dorpskerk. Er worden liederen gezongen uit Nederland, Polen, Mexico, Amerika en andere landen. De meeste liederen worden in de oorspron kelijke taal gezongen. Gastpianist is Jan Stulp. Het concert begint om 20.00 uur. Kerstklaverjassen Buurtvereniging Zijlkwartier houdt van avond een kerstavond met klaverjassen en sjoelen in wijkcentrum Zijlkwartier in Leiderdorp. Aanvang 20.00 uur. Ook bij supportersvereniging RCL wordt van avond geklaverjast. Aanvang 20.00 uur in De Bloemerd in Leiderdorp. Kerstkindermiddag De Buitengewonen verzorgen morgen een kerstkindermiddag in de Leiderdorp- se Muzenhof. De middag begint om 14.00 uur. ken. Dat bleek gisteravond lint op te halen dat hij i de Haagse rechtbank, waar de zeggen had laten liggen. De vrouw, man terechtstond voor het toe brengen van de messteken. geïrriteerd dat de man zonder kondiging alweer op de stoep stond, liet hem binnen. Ook hijzelf wist geen enkele verkla- tt- rinp tp ppvpn vnnr ziin daad dip dp -lbocll ring te geven voor zijn daad, die de Warmondse dank zij een spoedope ratie overleefde. "Ik heb helemaal niets tegen die vrouw", zei hij. "Ik weet niet waarom het gebeurd is". Officier van justitie mr. I.E. Klop- per-Gerretsen was er echter van overtuigd, dat de man de misdaad met voorbedachten rade had ge pleegd. Maar ook zij kon alleen maar gissen naar het motief. Zij eis te drie jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering met dwang- Het rollint bleek niet te vinden. noot wat haar leven redde. Ze kon zelfs de deur nog opendoen voor de chauffeurs van de ambulance. Tegen de politie verklaarde de man aanvankelijk, dat zijn vrouw met een opmerking zijn woede had opgewekt. Gisteren voor de recht bank wist hij zich dat niet te herin neren. "Ik was de controle over me zelf geheel kwijt. Ik weet niet wat Toen de vrouw de man voorging door me heen ging. Ik weet me niets de voordeur, greep hij haar te herinneren. Ik weet ook niet of ze mes. Dat mes had hij, zo beweerde sprake van dat hij zich tot de hij gisteren, enkele dagen daarvoor voelde aangetrokken: "Zeker niet". het slachtof fer bleek voorts, dat de man bij een eerder bezoek schrok toen hij een hulp in de huishouding ontdekte in de woning. Ook dat zou erop kun nen wijzen dat de man iets van plan was. "Ik heb toch stellig de indruk dat de man naar de woning is terug gegaan om met een vooropgezette bedoeling iets te doen. Immers, het rollint lag er niet. Daarom is hier sprake van een poging tot moord met voorbedachten rade. Of hij kan of hij wil het zich niet herinneren", aldus de officier. De officier wilde echter wel reke ning houden met de sterk justitie hechtte derde toerekeningsvatbaarheid 1 de juistheid kwam het 'toevallig' tegen toen hij zijn verklaringen. Blijkens c bij de Nadat hij de vrouw onder meer tweemaal in een long had gestoken, klaring van de vriendin t dachte had de man tijdens het vis sen een andere jas aan. Dat zou erop ZOETERWOUDE - De afdeling milieuzaken van de gemeente Zoe terwoude wordt tijdelijk uitgebreid met een extra ambtenaar. Alle poli tieke partijen stemden daar gister avond tijdens de raadsvergadering Dertig maanden cel voor overval en inrijden op agent LEIDERDORP - De 29-jarige Am sterdammer die in Leiderdorp op een agent is ingereden en op ge welddadige wijze een winkel over viel, is vanochtend veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 30 maanden. De man was tweemaal toe veroordeeld tot acht tien maanden cel en ontsnapte op de dag dat hij vrij kreeg voor een in take-gesprek. mee in. Een intern onderzoek op de afdelingen openbare werken en bouw- en woningtoezicht moet dui delijk maken of het milieuwerk in de toekomst na een herschikking van taken kan worden uitgevoerd door het huidige ambtenarenkorps. Burgemeester A.J.M. Houdijk stelde vast dat op grond van het re gionale milieubeleid Zoeterwoude in de toekomst drie extra ambtena ren nodig zal hebben om alle nieu we taken te kunnen uitvoeren. Hij wil dan ook afwachten wat het Rijk gaat voorschrijven en hoe hoog de vergoeding voor het extra werk zal worden. Over de resultaten van het interne onderzoek koestert hij geen hoge verwachtingen, 'omdat ieders taken nauwkeurig bekend zijn'. Raadslid A.B. Ringersma stelde daarop vast dat het onderzoek daar ook niet om draait, maar vooral moet uitwijzen of de tijd die nu aan bepaalde werk zaamheden wordt besteed niet be ter voor milieuwerk kan worden ge reserveerd. de man. Uit rapporten a chiater, een psycholoog en de re classering blijkt dat de man lijdt aan een vorm van pseudologica fantas- tica. Met andere woorden: hij heeft een groot talent voor sterke verha len en smoesjes. Zo vertelde hij aan collega's dat hij oorlogsfoto's had gemaakt in Nicaragua en dat in War mond een meisje voor zijn ogen werd doodgereden. De verhalen bleken niet te kloppen. Een inge steld hersenonderzoek wees uit dat de afwijking niet te wijten is aan hersenletsel. INBRAAK Bij een inbraak aan de Volmolengracht is een bedrag van 850 gulden gestolen. Ook ver dwenen er een cd-speler en 30 cd's. De dief nam ook nog een setje giro betaalkaarten mee met bijbehorend pasje. Brief Leiden wekt argwaan bij raadsleden Voorschoten VOORSCHOTEN/LEIDEN - De Voorschotense wethouder J. Visser heeft gisteravond ont kend dat hij een herenakkoord met de gemeente Leiden heeft gesloten over de aanleg van de Vink- en Weddetunnel. Het CDA en D66 vinden dat daarop in een brief van het Leidse col lege aan het Voorschotense ge meentebestuur wordt gez inspeeld. Dit bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering. In de brief die enkele dagen geleden is gestuurd schrijft het Leidse colle ge het niet meer dan billijk te vin den dat Voorschoten 300.000 tot 325.000 gulden bijdraagt aan het fietsgedeelte van de Vinktunnel nu de bouw van de Weddetunnel niet doorgaat. Voorschoten betaalt nu in totaal 557.000 gulden. onredelijk, omdat de Vinktunnel voor een. groot deel door Leiden wordt betaald, terwijl Voorschoten niets bijdraagt aan het fietsgedeel te. Het Leidse college verwijst ook naar een oude brief die in februari 1988 aan Voorschoten is gestuurd. Hierin wordt gerept over bespre kingen tussen Leiden en Voorscho ten. Er zouden afspraken zijn ge maakt over de kostenverdeling tus sen Leiden en Voorschoten met be trekking tot de Vink- en Weddetun nel. F. ten Have (CDA) en J. Aikens (D66) vroegen de wethouder gister avond om opheldering. "U moet de suggestie wegnemen dat er een claim op tafel ligt. Er was toch geen deal tussen beide tunnels? Het be drag dat wij aan de Vinktunnel be talen, zou vastliggen", aldus Ai kens. Visser ontkende dat er sprake is van eep herenakkoord. Hij wilde dat de raad het collegevoorstel goedkeurde om 557.000 gulden uit or de tunnel en aan- fietspad en busbaan. omdat fietsers de nabijgelegen Het college zou de brief en de Leid- Vinktunnel kunnen gebruiken. Het se 'ciaim' nader moeten bestuderen. Leidse college vindt dat argument De raad ging hiermee akkoord. Leiden vindt het onbillijk dat schillende Voorschotense raadsle- te trekken den de Weddetunnel vooral afwij- passingen ZOETERWOUDE - Een c dige schriftelijke mededeling van het Zoeterwoudse college over het gevoerde beleid op het gebied van de bouw van dakka pellen, leidde gisteravond in de vergadering van de gemeente raad tot enige commotie. CDA-raadslid mevrouw J.C.M. Berkouwer drong er bij het college op aan volgende maand eindelijk te komen met het reeds lang toegezegde standpunt over het soepeler hanteren van regels bij bouw vergunningen voor dakkapel len. A.B. Ringersma (Progres sief Zoeterwoude) had 'er geen woorden voor hoe dit college met raadsbrede verzoeken om gaat'. Hij eiste dat in januari 'eindelijk' een standpunt van het college op tafel ligt en 'geen flutverhaa! en geen afleidende briefjes'. WD-raadslid F.A.P. Mulder kon zich niet opwinden over de kwestie. Hij toonde zich tevre den over de toezegging van B en W dat zij binnenkort met een voorstel zullen komen. Burge meester A.J.M. Houdijk noem de de woorden van, Ringersma 'onheus'. "Ik vind uw reactie werkelijk ongelooflijk en ik zal deze opstelling in het college- beraad bespreken", zo voegde hij het raadslid toe. "Het college kan niet direct voldoen aan iedere eis van raadsleden", zo legde de burge meester uit, "omdat op het ge meentehuis de planning niet voor iedere wens kan worden doorbroken". Ten slotte beloof de Houdijk dat het college standpunt 'komt'. VRIJDAG 22 DECEMBER Alkemade opening Culturele week Made '89, aanvang 20.30 uur in de Alke burcht. Alphen kerstklaverjassen in Halfje Wit, aanvang 20.00 uur. concert Leiden English Choir en het Leiden English Chamber Orchestra met Christmas Carols, aanvang 20.15 uur in de Ouds- hoornse Kerk. Kerstconcert met Marie Cécile Moerdijk en Die Rhijnse Sangers, 20.30 i disco in jongerencentrum Ma donna, aanvang 22.00 uur. Leiden klaverjassen in gebouw De Lin- Herenstraat 64, aanvang lis Joppensz, Oppenheimstraat, aanvang 20.15 uur. concert in de serie "Vrijdag avond Kamermuziek", met het 'Guarneri Trio', werk van beetho ven, Brahms en Ravel, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K &0, Oude Vest. voorstelling: 'Scrooge Mar- ley', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater, Oude Vest. Leiderdorp kerstconcert Jongerenkoor Lei derdorp olv Jos Schohaus. 'Kerst liederen uit de hele wereld', aan vang 20.00 uur in de Dorpskerk. 'kerst-klaverjassen supporters vereniging RCL, aanvang 20.00 uur in de kantine op Sportpark De Bloemerd. Voorschoten kerstconcert Rijnlands Christe lijk Mannenkoor Vox Humana', aanvang 20.15 uur in Sporthal De Wassenaar voorstelling: 'Laat je niet kis ten', met o.a. Joop Doderer en Maya Bouma, aanvang 20.15 uur in De Warenar, kerkstraat. Zoeterwoude bingo-avond w Meerburg, aan vang 20.00 uur in het clubgebouw. ZATERDAG 23 DECEMBER Alphen kerstbingo in Halfje Wit, aan vang 20.00 uur. tropisch Kerstfeest met band 'Echt', aanvang 20.30 uur in ge bouw Ouverture, Ouvertureweg Parktheater. optreden 'Livm' Bleus' in Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. optreden coverband 'Zzoomm', in jongerencentrum Madonna, aanvang 22.00 uur. Hazerswoude filmfestival met o.a. 'Rain Man' en 'Fatal Attraction', aanvang 20.00 uur in jongerencentrum de kerstbingo met loterij Majoret tevereniging The Koper Girls, aanvang 20.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. kerst-wandeltocht Wandelkring Leiden, over 5, 12 of 15 km. start tussen 9.00 en 15.00 uur vanuit rest. van de Ijshal, Vondellaan. voorstelling 'Shirley Valentine' door Anne-Wil Blankers, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. postduivententoonstelling De Blauwkras, vanaf 16.00 uur in het clubgebouw bij sportpark De Vliet. 1 kerst- en nieuwjaarsfeest Stichting Surinamers, mmv Naya Roshi, aanvang 20.00 uur in Het Witte Huis, Wilhelminastraat. voorstelling: 'Scrooge Mar- ley', door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater, Oude Vest. Leiderdorp kerstmiddag bij De Buitenge wonen, aanvang 14.00 uur in de Muzenhof. Warmond optreden 'Union Pacific Band', vanaf 21.00 uur in Boerderij Meer- rust, Dorpsstraat.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14